Moet Finland in communistisch gareel? om dood en van Strijd om oplossing Nieuw- Guinea-kwestie duurt voort Een zaak I leven I L üs hjoed p p to sizzen 1 jp STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Russische bom sloeg’ ook op Binnenhof in Koningin Wilhelmina Fonds met auto- plaatjes-actie 1 1 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 57e JAARGANG No. 85 van Een van de nieuwste Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentres bij contract reductie rikaanse en Russische tanks. Dit laat ste werd door de Amerikanen als een overwinning geboekt, omdat dit volgens Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Het dag als een bewijs, dat Chroestsjow ten koste van veel een oorlog zal willen vermij den. Nieuw-Guinea. Bestond er op dit punt dus bijna een stemmigheid in Nederland, ten aanzien van een ander onderwerp, dat op de agenda der Ver. Naties prijkt, geldt dit nog steeds niet. De strijd om de oplos sing van de Nieuw-Guinea-kwestie duurt binnenslands voort. Zaterdag kwam het partijkader van de Anti-Revolutionaire partij bijeen. Uit de openingstoespraak van de voorzitter, dr. Berghuis, bleek, dat de A.R.-topleiding zich schaarde achter het opzienbarende standpunt, dat de Anti-Revolutionaire fractieleider, dr. Bruins Slot, tijdens de Algemene Poli tieke Beschouwingen over de Rijksbegro- ting 1962 had ingenomen. Onomwonden had deze toen gepleit voor onderhande- lingen met Indonesië, iets waarvan het kabinet-De Quay geen heil zegt te ver wachten. Dr. Berghuis verzekerde, dat er ter za ke geen sprake was van meningsverschil zoals zich eind vorig jaar voordeed met betrekking tot de woningbouw. Hij on derstreepte overigens, dat men de A.R.P. En zal blij- kwestie van niet mocht verwarren met de z.g. groep- Rijkens, die ook voor besprekingen met Indonesië ijvert. Hij beschouwde het streven der A.R.P. integendeel als een „aanvulling” van het plan-Luns, inge geven door haar christelijk verantwoor delijkheidsgevoel. Abonnementsprijs f 1.90 per kw uual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 van van Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Dêrste seis net komste wurdt dy de kop net klaud Superlbom. In ditzelfde licht zou men ook de ploffing van de superbom kunnen Ook hier is de eerste reactie er één afschuw en het voorzien van een tere toekomst. Zonder deze kant ge uit te schakelen, zou men ook kunnen betogen, dat Chroestsjow door dit af schuwelijke wapen voornamelijk zijn on derhandelingspositie aan een tietafei heeft willen versterken, vorm van chantage dus, maar daarmee tegelijk de mogelijkheid van een oorlog met kernwapens naar de achtergrond heeft geschoven. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze ontwik kelingen niet in de overwegingen van president Kennedy zullen worden opge nomen, wanneer hij zijn politieke koers bepaalt. hen aangetoond had, dat de Russen toch de ware meesters in Oost-Berlijn zijn. Een niet weg te cijferen opvatting is, dat het krachtsvertoon van beide zijden mede is bedoeld om de indruk van vast beradenheid te maken tegenover het eigen publiek en daardoor de kans te hebben zonder al te veel oppositie tot een gesprek met elkaar te kunnen ko men. kon laten. Dat is niet eenvoudig Statistieken wijzen uit, dat slechts een ge- jvele gevallen ook onmogelijk. Het Minister Luns onderstreepte, dat men van het vrije Westen niet mocht ver wachten, dat het de verschuiving van het militair evenwicht door de Russen gelaten zal kunnen accepteren Overigens voldeed hij niet aan het verzoek van de vijf fractieleiders om een Nederlands protest bij de Sovjet-Unie in te dienen. Deelneming aan desbetreffende activitei ten der Verenigde Naties achtte hij meer doelmatig. Intussen bleven binnenslands de protes ten tegen het Russische optreden voort duren. In de Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad, welke vrijdag en zaterdag j.l. op het Binnenhof bijeen kwam, werd het beroep op de Sovjet- Unie door de gezamenlijke volksverte genwoordigers herhaald en enkele da gen later riepen de besturen van alle niet-communistische partijen teza men met de Stichting van de Arbeid het Nederlandse volk op om donderdag middag twee minuten stilte in acht te nemen als zwijgend protest tegen de Russische proeven. De politieke kant. Dat is één kant van de zaak, een be denkelijke kant zou men kunnen zeg gen, daar het eer veel op lijkt, dat Rus land de kans op een oorlog groot acht. Maar er zit ook een politieke kant aan, die verband houdt met de situatie in Berlijn. Onvermijdelijk zullen over dit probleem besprekingen tussen Rusland en het Westen en met name Amerika worden geopend. Deze besprekingen zal men niet moeten meten met de maatstaf van recht en billijkheid, maar als een uiting van de oude traditionele machtspolitiek, als een uiting tevens van de veranderingen in de machtsverhoudingen. Bij dergelijke besprekingen is het uiterst belangrijk een zo sterk mogelijke positie in te ne men en Chroestsjow heeft deze v deze positie verder proberen te vers ken. Door zijn overleg met Fin, maakt hij de tegenstander duidelijk, hij zijn uiterste best doet een mili zo moeilijk mogelijk aan te vallen bied te vormen, juist om de tegens der te overtuigen van het nutteloze zijn eventuele ondernemen. In zoverre kan men er zelfs een po; in zien het gesprek tot de conferei tafel beperkt te houden, waar, dat i; natuurlijke consequentie, van deze te; stander concessies zullen worden ge PRINSES MARGRIET IN MONTPELLIER H.K.H. Prinses Margriet beeft maan dag in Montpellier de pers te woord gestaan over baar studies aan de uni- versiteit aldaar. Foto: in gezelschap van de rector-magnificus wandelt prin ses Margriet met de journalisten door de Botanische tuin van de universiteit. een met o.a. jeugdreizen (met zakgeld), sportfietsen, transistorradio, grammofoon, rolschaat sen enz. le week november 1911 Brand in de openbare lagere school te Tjerkwerd. Ook de naastgelegen timmer- winkel van de heer Posthumus vatte vlam Zijn nieuwe koopmansboeken gingen ver loren. Op de dienst SneekHarlingen een drie tal nieuwe locomotieven aangeschaft. Het aantal als trekdieren gebezigde hon den neemt schrikbarend toe. ring percentage van de verkeersongeval len is terug te voeren op technische man kementen van de verkeersmiddelen. Is dat op zich zelf al niet veelzeggend? Ook de kennis van de verkeersregels is hoe belangrijk ook nog geen vrij waring van een veilige afwikkeling van het verkeer. Véél en véél belangrijker is de houding van iedere weggebruiker je gens zijn medemens. Veilig verkeer is in de eerste plaats een zaak van wellevend heid en eerbied voor de medemens. West-Duitsland. In West-Duitsland is na de verkiezingen van 17 september, waarbij Adenauers C.D.U. de absolute meerderheid verloor, nog steeds geen nieuwe regering ge vormd. Men zoekt naar een coalitie tussen de C.D.U. en de liberalen, die hun aan vankelijke verzet tegen een regering onder tijdelijk beheer van Adenauer hadden laten varen. Er was een coa- litie-overeenkomst uitgewerkt, maar toen puntje bij paaltje kwam, rees er verzet bij de linkervleugel van de C.D.U. die vooral in de economische en sociale politiek te zeer de hand van de conser vatieve liberalen bespeurde. De zaak is zo weer op losse schroeven gekomen en Adenauer heeft zijn reis naar Ken nedy van 3 november moeten uitstellen, omdat er nog steeds geen regering is. Wellicht dat de volgende week de erg ste plooien gladgestreken zijn. Het verkeer van vandaag is een zaak van leven en dood geworden. Daar staan wij niet iedere dag bij stil. Maar een doods bericht in de krant of een autowrak er gens aan de kant van de weg zijn stille getuigen van de mateloze ellende die het moderne verkeer ons naast alle zege ningen heeft gebracht en bijna dage lijks wéér brengt. Natuurlijk kan men van niemand vergen, dat hij zich dag in dag uit op elk uur van de dag die ellen de bewust is. Het leven zou daarbij ondragelijk wor den. Maar wél is het goed, dat ieder zich bij tijd en wijle afvraagt, of hij of zij wel alles doet wat mogelijk is om het verkeer zo veilig mogehjk te maken. Iedere weggebruiker zou zich eigenlijk eenmaal per week de spiegel moeten voorhouden met de vraag: „Ben IK een goed weggebruiker?” Verkoop café „De Eensgezindheid’’ aan het Hengstenpad te Bolsward, thans in eigen gebruik bij de heer A. H. Lam- mertsma. Russisch partij-congres. Russische partij-congres, dat dins- voor het laatst bijeen is geweest, heeft niet zozeer in het teken gestaan het nieuwe partijprogram, maar ruzie tussen Albanië (gesteund door China) en Rusland en van de felle aanvallen op de zogenaamde anti-partij- groep, die in juli 1957 heeft geprobeerd Chroestsjow uit het zadel te wippen. Een lange rij sprekers heeft nadere de tails aangedragen over de verderfelijke activiteiten van deze groep in het ver leden. De rol van de diverse leden ervan bij de terreur onder Stalin is breed uitge meten en de nagedachtenis van Stalin is in geen enkel opzicht gespaard. Het is zelfs zover gekomen, dat het congres een resolutie heeft aangenomen, waarin opdracht wordt gegeven het stoffelijk overschot van Stalin uit het mausoleum, waar het naast dat van Lenin rust, te verwijderen. Zondag was het mausoleum, waar da gelijks duizenden langs de overleden heersers trekken, al gesloten wegens re paraties. Opmerkelijk is, dat bij de aanvallen op de anti-partijgroep vooral Molotow, de vroegere minister van buitenlandse za ken van Stalin en tot 1957 lid van het presidium van de partij, het heeft moe ten ontgelden, waarbij naar voren kwam dat Molotow de mening is toegedaan, dat de wereldrevolutie zonder grote oor log niet is te verwezenlijken. In zo verre kan men dus deze aanvallen zien Verschillende gardeniers uit Wonseradeel die hun koetje door mond- en klauwzeer verloren, hebben hun schade gedekt door met een lijst te lopen. Grote vraag naar mollenvellen. De prijs loopt op tot 30 cent. De damesmode in Amerika vraagt veel van de donsige vel let, es. Het nieuws wordt deze week bijna voornamelijk bepaald door Russische acties. In de eerste plaats hebben zij maandagmorgen hun bij de opening van het partij congres op 17 oktober aangekondigde kernbom van 50 megaton tot ontploffing gebracht en in de tweede plaats hebben zij diezelfde avond een nota tot Finland gericht, waarin zij overleg tussen beide landen voorstellen over de beveiliging van hun grenzen tegen een aanval van West-Duitsland en zijn bondgenoten. Rusland doet in zijn nota een beroep op de bepalingen inzake het Russisch-Finse bijstandsverdrag van 1948. De Russische kernproeven zijn symbolisch óók op het Binnenhof ingesla gen. Vorige week stelde de nieuwe K.V.P.-fractieleider, dr. De Kort, tijdens het mondelinge vragenuurtje der Tweede Kamer namens zyn collega’s van de vier andere grote partijen de zaak ten overstaan van minister Luns aan de orde, ondanks de woedende reacties van de communistische afgevaardigde Bakker. De verontwaardiging over het meedogenloze optreden der Russen bleek in de Nederlandse volksvertegenwoordiging vrijwel algemeen te zijn. Eigenlijk vorm den de pacifistische socialisten een uitzonderingspositie: zij beklemtoonden, dat de regering een oproep tot staking der kernproeven ook tot Westelijke landen zoals Frankrijk behoorde te richten. Ook de regels kennen Maar al is het dan op de weg ook in de eerste instantie een kwestie van bescha ving en van mentaliteit, toch moeten we ook de spelregels kennen, grondig ken nen en toepassen. Daar weet ’t Veroond voor Veilig Ver keer wel raad op Een uitstekende raad zelfs. DE VERKEERSSLEUTEL Deze verkeerssleutel is een beknopte, maar pittige verkeerstheorie, bestaande uit zes lessen. Groepen kunnen onder leiding van een deskundige (b.v. een politieman) zich in deze theorie verdiepen en zich na elke les op een serie vragen storten. Het is boeiende stof vlot en gezellig ver teld. Géén schoolse lesjes en een prima voorbereiding voor het theoretische exa- Machtsvertoon aan sectorgrens. De indruk van kracht en vastberaden heid wekken is niet alleen een Russische bezigheid geweest; ook de Amerikanen in Berlijn hebben zich daaraan overge geven door het machtsvertoon aan de sectorgrens en over de sectorgrens, toen de Oost-Duitsers weigerden Amerikaan se diplomaten en militairen in burger toe te laten zonder legitimatie. De Ameri kanen hebben toen een auto met een Amerikaans burger laten begeleiden door legervoertuigen. Toen zo vastge steld was, dat zij niet zwichtten, kon den zij dergelijke bezoeken staken. De situatie leek even gespannen, met aan 11U1„WI> weerszijden van de doorlaatpost Ame- I levende burgers veranderen in agressie- keer eist de volle aandacht van alle ver keersdeelnemers. Verslapte of verdeelde aandacht werkt de onveiligheid in de hand. En dat die on veiligheid (helaas) nog groot is, bewij zen de cijfers: In de eerste negen maanden van I960 bedroeg het aantal verkeersongevallen 128.838 daarbij werden gedood 1366 zwaar gewonden 21212 licht gewonden 15269 Kwestie van mentaliteit. We hebben al gezegd, hoezeer de menta liteit van de weggebruikers de veiligheid op de weg bepaalt, die op zijn beurt weer voortvloeit uit de primaire beschavings vormen, zoals wij die reeds als kind krij gen voorgehouden. Daarom is het zo belangrijk dat het Verbond voor Veilig Verkeer hamert steeds meer op deze stelling ouders en ouderen het jonge kind reeds iets van die omgangsvormen en wellevendheid bij- brengen, die in het verkeer zo n grote rol spelen. Kinderstrafrecht. Nu wordt het christelijk verantwoorde lijkheidsgevoel niet altijd op gelijke wij ze beleefd. Dit feit trad dinsdagavond j.l. op de Hervormingsdag duide lijk aan het licht bij het debat der Eer ste Kamer over de vernieuwing van het kinderstrafrecht. Voor dit onderwerp bestond, na het schokkende geval te Huizen waar twee broertjes een klein nichtje de dood injoegen bijzondere belangstelling. Toch vormde dit niet het hoofdonder werp der discussie. Deze spitste zich toe op het z.g. amendement-Daams, dat als gevolg van absenteïsme ter rechterzijde door de Tweede Kamer in het wetsont werp is gebracht en waarin op gelijk berechtiging ten aanzien van de geeste lijke verzorging van jeugdige delinquen ten door de Kerkgenootschappen en het Humanistisch Verbond is aangestuurd. Het was ingediend door een R.K. so cialist. Mr. Daams zag zelf dus kennelijk geen strijdigheid met het christelijk karakter der Nederlandse beschaving. Maar in de Eerste Kaïjier bleken diverse afgevaar digden daarover totaal anders te den ken. De Christelijk-Historische senator Van Bruggen meende, dat het humanisme ’t christendom tot in de wortel aantast door de bijzondere openbaring te ont kennen. De gevoelens bij de K.V.P. en de A.R.P. bleken verdeeld te liggen. De socialistische afgevaardigde, mej. Zeelenberg en de Liberale mr. De Vos van Steenwijk, poogden de tegenstanders te kalmeren. Zij betoogden, dat het er niet om ging de Kerkgenootschappen en het Humanistisch Verbond op één lijn te stellen, maar om een gelijkberechti ging van de burgers te bewerkstelligen. Minister Beerman vond het toch ver standiger zijn antwoord tot de volgende week uit te stellen. Hij wilde kennelijk welbeslagen ten ijs konten. De Eerste Kamer heeft al eens zijn toto-wetje ver worpen. Het Koningin Wilhelmina Fons voor de Kankerbestrijding startte zijn autoplaat- jes-actie. Het vraagt iets, maar het geeft ook iets terug. Bij duizenden kruideniers en siga renwinkeliers zal in de komende maan den een bontgekleurde doos op de toon bank staan met prachtige, in natuurlijke kleuren uitgevoerde plaatjes van alle per sonenauto’s, model 1961, die er op de wereld bestaan. De plaatjes kosten per 24 stuks, verpakt in een polyethyleen zakje, een kwartje. Vier zakjes vormen een serie en het bij behorende albumpje kost een dubbeltje. Het ligt in de bedoeling drie albums te laten verschijnen, plaats biedend aan 3 maal 96, dus 288 plaatjes. Een unieke verzameling. Aan de verzamelactie is bovendien aantrekkelijke prijsvraag verbonden kans op' 5000 prachtige prijzen, Hwat bat Qabe Skroar Slecht humeur. Een slecht humeur is nóóit prettig, maar op de weg is het dat zeker niet. Erger nog het kan fataal zijn. Want niets is gevaarlijker op de weg dan een auto mobilist, die zijn ochtendhumeur of zijn huiselijke twisten botviert op het gaspe daal. En de wandelaar, die op de terugweg van kantoor nog helemaal in zijn werk verdiept is, is óók een gevaar op de weg, voor zichzelf èn voor anderen. Er zou den stellig heel wat minder ongelukken gebeuren, als iedereen zijn complexen, zi'j opwindingen en zijn zorgen thuis kon laten. Dat is niet eenvoudig en in ver men van het rijbewijs. Dat rijbewijs is voor veel mensen tegenwoordig een .nor maal’ bezit geworden. Wie 18 is (of wordt) wil het vaak zo gauw mogelijk halen. Maar die (droge) theorie men heeft juist vaak net geen zin om zich daarin te verdiepen. Men wil leren autorijden, meer niet. Gevolg: hele series kandidaten zakken „op de theorie”. Om maar te zwijgen van alle weggebruikers, die al jaren rij den (of in ieder geval: lopen) en een opfrissertje van hun verkeerskennis en een verdieping van hun verkeersinzicht dringend nodig hebben Het Verbond voor Veilig Verkeer wil iedereen kans geven zich vertrouwd te maken met de verkeerstheorie. Zelf organiseren moet men zo’n cursus natuurlijk wel. Om te beginnen moet er een clubje mensen zijn, dat mee wil doen. Dan maar eens contact opnemen met de afdeling Verkeerskursus van het Verbond, Servetstraat 5, Utrecht. De opzet van de verkeerssleutel is het werken in groepsverband (onder leiding van een deskundige) gedurende 6 avon den aan de uit 6 afzonderlijke hoofd stukken bestaande cursus. Thuis vult men dan een vragenlijst in, die op de volgende les wordt gecorri geerd en besproken. Aan het eind van de cursus wordt door de groep een test afgelegd, die door het Verbond te Utrecht wordt gecorrigeerd. De kosten bedragen per persoon f 3, Daarbij is alles inbegrepen: de 6 lessen, de vragen, het examen, correctie van het examenwerk, voor de geslaagden een cer tificaat en een draagspeldje. Kortom: echt een initiatief om óók in de be drijven - spelenderwijs meer met het verkeer vertrouwd te geraken. De hierboven genoemde cijfers bewijzen, dat het dringend nodig is. T’ ven, zolang het verkeer een leven en dood is. I De gehele argumentatie van Rusland is gebaseerd op de penetratie van „de W.- Duitse militaristen en revanchisten in het Noorden van Europa en het gebied I van de Oostzee en hun streven dit ge- I bied te gebruiken als een van hun I springplanken voor nieuwe militaire I avonturen”. I In Stockholm, waar men de Finse za- I ken altijd zorgvuldig in het oog houdt, I is dit een eerste stap genoemd om het I neutrale Finland in het gareel te bren gen van het communistische blok. Maar er zijn geen andere aanwijzingen dan deze nota, dat Rusland Finland gelijk wil schakelen na een zestien jaren lang respecteren van Finlands onafhankelijk heid. Het zal misschien het bijprodukt van de nu ingeleide actie zijn, maar deze nota lijkt meer ingegeven door een tra ditionele actie naar flankdekking in spannende tijden. De Noordwestelijke grens van Rusland ligt vrij open door het Finse gebied, dat in het Noorden aan Zweden en Noorwegen grenst en verder geheel omspoeld wordt door de Oostzee en haar uitlopers. Zweden is weliswaar neutraal, maar Rusland maakt zich ook niet bijzonder veel Illusies over de mogelijkheden in geval van oorlog, waar het Westen ge bruik van zal maken. 1= JU ellevendheid Het is een angstwekkend verschijnsel, dat zodra mensen aan het verkeer gaan deel nemen, zij dikwijls van beschaafde, wel- ICVWiat VV1411XALULV11 ill ve, haatdragende individuen, die vóór al- n les op hun rechten staan. 1 jh? Kfe- »-■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1