In Friesland 1 op 4 in een nieuwe woning Friesland heeft een paar dozijn lenen en beurzen XI op tiff Tj. de J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Kettingbotsing Rijksweg 43 Studiefondsen uit ver verleden naast bijdragen van rijk, provincie en gemeenten voor jongelui „van goeden aanleg en minvermogen” De bakkers Klaproosdag Fan de Martinyloer DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 57e JAARGANG No. 86 PYT i mannelijke jeugd van 8-18 jaar slissing fallen oer de nije molkpriis bliid to wêzen kin ik der 2e week november 1936 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) flerix en een vermogen van omstreeks drie ton bezit, waaruit jaarlijks drie pensiea van f 1400,beschikbaar ko- Leen, met B. en W. als provisoren. Een lid uit het college van Ged. Staten re presenteert in dit leen de Prior van het klooster Thabor (thans Mr. P. E. van Krevelen). Het bedrag van de pensie groot tot f 1800,B. en W. zijn tevens provisoren van het Hettema Heerema- leen wonen nog nazaten van de stich ter te Bolsward (fam. Hettema). Het Houckemaleen wordt bestuurd door de beide plaatselijke Herv. predikanten (die ook bestuurder zijn van de andere lenen te Bolsward) en twee raadsleden. De predikanten representeren hierbij de voormalige aartspriesters van de Mar tinikerk. Dan is er nog het Wybengaleen (ook As de roede fan it gat is binne de slaggen forgetten ;ative bi- Bolswarils Nieuwsblad Waaria opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad De bakkers sizze, pür forhurde Eknomyske Saken? Knudde! Wy oardielje dêroer graech net Wy kin allinne mar bitsjutte It soe foar alles better wurde In bakker yn it kammenet Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie PRINSES MARGRET HEEFT EEN ZOON Sathe en Danden onder Ried leveren een deel van de inkomsten van het Heere Godfriedtsleen te Franeker. Nu verloopt de activiteit van de lenen en beurzen in geleide banen, zonder ver duisteringen, zonder geharrewar of het moest somtijds zijn over de afstammings. lijsten aan de hand waarvan liefhebbers moeten aantonen of zij recht hebben op een bijdrage uit het leen van de familie, van verre voorouders, die een deel van hun bezit als een soort onverdeelde boe del reserveerden. Sommige lenen zijn rijk zoals het Heere Godfriedts enzovoortleen, dat over een I familieleen) en het Aurelius Sieperda- kapitaal van omstreeks f 120.000,be- j leen. schikt, of het Sint Annaleen dat in 1479 Van het laatste leen is voorlopig nog werd gesticht door een zekere Trijn Fed-geen benificiant. De beneficianten (be gunstigden) worden na een vrij ingewik kelde en dure procedure (oproep in de dagbladen, vergelijkend examen, enz.) door provisoren en bestuurders uit de gerechtigden benoemd. Tot beneficiante van het Houckemaleen werd de laatste maal zelfs een Engelse dame gekozen (van Nederlandse afkomst), die even- we het Hendrik Nannes en Catrijn Epes(wel in ons land is gaan studeren. Dat de Friese lenen een studie waard zijn moge bewezen worden door het feit dat reeds in 1894 een dr. Willem Wier sma in Leiden promoveerde op zijn ..Verhandeling over de Friesche Leenen”. De historie van deze lenen is een rijk gevarieerd verhaal, de namen geven dik wijls aan, dat het er om begonnen was speciaal minder rijk met aards goed ge zegende familieleden de hand boven het hoofd te houden. Niettemin kan gezegd worden dat dit soort beurzen behoort tot de vroegste, zij het dan veelal tot de nakomelingschap beperkte, sociale voor zieningen. De titels van deze lenen zijn in feite even gevarieerd als de geschie denis er van. Ze variëren van het Geesje Peutsmaleen in Leeuwarden tot het Moeder Wiersmaleen in Anjum, van het men. Hendrik Nannes en Catrijn Epesleen te I Bolsward tot het Sjaardemaleen in Fra- ven voor bloemen, planten houdswerk, zoals schilderen, e.d., dan bereiken we al gauw een bedrag zeker twee maal de grootte en Tet van Indijck omstreeks 1204 het j moede hoofd hadden neergelegd. De historie van de lenen gaat terug tot omstreeks de achtste eeuw en bij vele lenen is terug te vinden wat Focco Hummama, zijn vrouw, mitsgaders de in dezelfde tijd overleden Pieter Aezin- ga en Iwich Hummama bepaalden toen zij een paar stukken land uit hun bezit voor de twee oudste Franeker lenen re serveerden. Zij hoopten -er aan mee te werken, dat op deze wijze jongelieden mochten worden tot .priesters en fijna Evingelisten om dy minschen fan jerre dwaelwegen terech te brengen”. Er is heel wat geharrewar geweest over het benoemingsrecht en de bestemming van de gelden uit de lenen. De hervorming speelde er doorheen. Dat is ook duidelijk bij het Douwe Pijbes- leen in Dronrijp, dat dit jaar 450 jaar bestond en waarbij merkwaardige be paling Rooms-Katholieken en Israë lieten zijn uitgesloten. De historie van dit leen is een weinig verheffend voorbeeld van de knoeierijen die er in het verleden dikwijls ten aan- I zien van lenen en beurzen zijn geweest. I Grondslag voor het leen waren de be zittingen van de rijke pastoor Douwe Pijbes Homminga, die wel niet de bedoe ling zal hebben gehad Rooms-Katholie ken uit te sluiten. Evenmin zal het vol gens zijn laatste wil zijn geweest, dat Dronrijpster notabelen, onder wie zelfs een predikant, in 1661 besloten de baten in eigen zak te laten vloeien. Dat duurde voort van geslacht op ge slacht tot in 1855 toen Gedeputeerde Staten inlichtingen vroegen aangaande de administratie van het leen. Toen was het afgelopen met de bijna tweehonderd jaar durende malversaties, doch de beheerders behoefden niets terug te betalen. Vrijdagochtend heeft Prinses Margaret van Engeland in het Clarence house in Londen het leven geschenken aan een zoon. De foto toont een televisie- camera-man temidden van een grote menigte nieuwsgierigen voor de hek ken van het Clarence House Vrijdagavond om ongeveer 8 uur had er op de Rijksweg ter hoogte van de Kruis- waterbrug een kettingbotsing plaats. Een tweetal personenauto’s stond voor een daar in verband met de herstelwerk zaamheden aan de weg geplaatst schrik- hek, toen een derde auto naderde en par does op deze twee inreed. De bestuurder, de heer W.W.S. uit Oos- terbierum moest voor onderzoek naar t St. Antoniusziekenhuis te Sneek, maar kon later naar huis terugkeren. De ma teriële schade was vrij aanzienlijk. in In- ,,De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, previser van het Sint Christepherileen tot Oldehove, stelt gegadigden die in aanmerking wensen te komen voor de opengevallen pensie (beurs) groot f 1200,van de aan het leen verbonden WJjenbergh-Gorter-Sinlastichting, in de gelegenheid zich schriftelijk bij hem aan te melden.” Deze advertentie was enkele weken geleden weer te lezen en soortgelijke aankon. digingen komen geregeld in de Friese en niet-Friese kranten voor. Dan weer heeft het Gebroeder De Jong’s-Leen te Leeuwarden, dan weer het Bonga Leen te Makkum geld weg te geven. Een andere maal worden gegadigden opgeroepen voor een pensie van het Sint Jacobs of Sint Jobs-Leen in de Friese hoofdstad of biedt het Heere Godfriets- of Sint Jansleen dan wel het Heere Gerrits- of Klcinleen in Franekeradeel nieuwe kansen voor jongelieden van goeden aanleg en min vermogen. Al die lenen in Friesland een paar dozijn buiten de provinciale en gemeentelijke studiefondsen hebben een eigen geschiedenis van soms zeven eeuwen oud. Ze zijn er samen het bewijs van dat er in dit gewest lieden hebben gewoond, d.'e hun nalatenschap een goede bestemming wilden geen of die voldoende Ijdelheid hadden en door de stichting van een leen voort te leven als een goed mens. Bontkragen vanaf f 4,25. Opzetten gratis R. P. de Boer, Makkum. Zitplaatsen in de kerk ter gelegenheid van de huwelijksinzegening van Prinses Juliana zouden al worden verkocht voor f 75,— a f 100,—. Soepkippen, Braadkippen, Slachtkonij- nen, panklaar. L. Ligthart, Hoogstr. 15, Bolsward. Ook voorradig alle soorten pieken. Wij hebben de plicht, zowel als Volken bondslid als uit een moreel 'oogpunt te genover de inheemse bevolking m Indo- genover de inheemse bevolking T~ dië te zorgen, dat alles is gedaan op- in ons Indië een vraagstuk voor de Ja panse Marinestaf van grote betekenis wordt. In Tsjecho-Slowakije zal niet alleen de mannelijke jeugd van 8-18 jaar gedrild worden, maar ook de meisjes zullen in de wapenhandel bekwaamd worden. De Duitsers moeten meer jam eten. De regering heeft een grote campagne inge zet om de bevolking er toe te brengen jam inplaats van boter op hun brood te smeren. 400 fabrieken zullen grote voor raden jam leveren. Paul Kiès spreekt in „De Zwaan” te Makkum. Entree 15 cent, werklozen 10 cent. Hollandia’s tapte-melk 3 cent per liter. Te Hindeloopen werd een vrouwenvere niging op Geref. grondslag opgericht. It stiet net sa aerdich mei de bakkers ’t Moat jin bigreatsje om dy stakkers Der wurdt mei rjocht en reden stind Hwant de foroardeningen-makkers De Haechske Hearen, gunne de bakkers Mar in priisforheging fan ien sint De bakkers wolle der twa fan meitsje Mar kontroleurs dy’t oeral weitsje Roppe hou, hou, soks rint fiersto fier Oertreding sil jim bitter smeitsje As jim ’t lappe en der twa fan meitsje Gripe wy dy bakkers yn it hier Al inkele bakkers dy’t it weagen Mar hommels tsjin de lampe fleagen Hwant ja, de wet kin gjin "pardon Hja sjogge gaer niks troch de eagen Tink der om, soks moat net wer weage Oars alle bakkers op ’e bon Zoals de uit dit blad opgenomen adver tentie blijkt, wordt op 11 november a.s. de jaarlijkse klaproos-collecte gehouden. De ter gelegenheid van klaproosdag in gezamelde gelden worden gebruikt om nabestaanden van in Nederland gesneu velde geallieerde soldaten in de gelegen- HOE WVRDT DE NIJE LANBOU-POLITYK heid te stellen de graven van hun dier baren hier te bezoeken en kennis te ma ken met land en volk, waarvoor deze hun leven hebben geofferd. Het Nederl. Oorlogsgraven-Comité wordt er telkens weer door getroffen hoe dank baar deze nabestaanden naar huis terug keren, na een dergelijke reis, die voor hen een pelgrimstocht is. Moge uw gift er toe bijdragen, dat ook het volgend jaar weer velen de rustplaats van hun dierbaren kunnen komen bezoe ken. en onder behangen, :drag van zeker twee maal de grootte van dat, bestemd voor de woningbouwproduktie zelf. Interieur-verzorging is dan ook in eco nomisch opzicht gezien een belangrijke zaak. Toch zal „Interieur ’62” niet uit sluitend zijn gewijd aan het interieur van de woning alleen. De heren der schep ping zitten nu eenmaal niet de hele da gen thuis, veelal bevinden zij zich meer op kantoor, in de tekenkamer, het labo ratorium, in de werkplaats of winkel. Anderen zitten veel tussen de rails, in ’n auto of een vliegtuig of op een schip. Het is dan ook logisch, dat op de komen de expositie behalve aan het interieur van de woning, ook ruime aandacht zal wor den geschonken aan het interieur van di verse bedrijfsruimten en vervoersmidde len. kilo opbringt, makket dat de priis fan it oare mear as twa sinten leger. En dan is de molkpriis net mear as 26 sint. De tsjinstelling tusken bettere bidriuwsfie- ring en dit systeem fan yndirekte straf, tsjüget net fan klear ynsicht en witten hwert men hinne wol, tinkt my. Dat is ek yn oar opsicht net ut de doe ken komd. Wy hiene sa’n hoop hawn, dat nei de treflike nota fan it Lanbou- skip oer de lanboupolityk op langere ter- myn, de Minister ek tanwegen komme soe mei syn sjenswize. Oant nou ta blykt der neat fan. En soe Minister Marijnen dizze sjenswize wol hawwe en biwarje foar de Keamer, dan hie hy nou al syn opiny yn de bisprekkingen mei it Lan bouskip globael oanjaen moatten. Yn oa re dingen, dy’t hjir op lykje, docht de regearing dit ommers ek. Sa is nou al bikend, dat er jit trije of fjouwer hierforhegingen komme sille foar de wenhuzen, hwat it doel is de pri- zen fan de wennerij sa goed as totael op eigen fuotten to bringen. Dat witte wy nou al jierren, al giet de ütflering yn étappes. Mar hoe is nou winlik it sicht fan de Minister op de wearde fan de pleatsen en de lannen? Hoenear komt dat wer op eigen fuotten? It is al jierren lyn, dat „de ruk aan de Bel” klonken hat. Sünt dy tiid is de re gearing sa stil as in muske en bliuwt de greate tsjinstelling tusken de kosten en it rendemint fan in pleats bistean. To- mear forwündert jin dat, omt dizze Mi nister it plan hie om de keapprizen fan de pleatsen en it lan mar frij to litten. Dit soe allinne kinne as der ek in bi- paeld perspektyf yn de hierprizen siet. Mar dêroer wurdt net praet en alhiel gjin rekken halden yn de nije garansjepriis. Dit is in wundere polityk, tinkt my. Hwant de Minister wit skoan, dat yn de Lenen te Bolsward. neker, waar trouwens wel vijf lenen zijn. Het grootste aantal lenen vindt men in Eén daarvan het Heere Godfriedts of Bolsward. In de eerste plaats noemen Sint Jansleen en het daarmee verbonden Heere Gerrits of Kleinleen onder Ried en Burgwerd is één van de oudste in dit gewest, ontstaan toen Focco Hummama I praktyk de hieren wol oanlüke en ’e hier- ders yn mannich gefal in fierst to great stik fan it ünderhald en modenisearring bitelje. Haw ik it goed, dan tinke de Grounkeamers der net oer de bisteande noarmen to forheegjen, alteast hjir net. Mar hoe komt de reële wearde dan ea wer yn ien hüs mei de offisiële noarmen en maksimumprizen Of moatte de eig- ners harres krije, to’n koste fan de hier- der? Fan de arbeiders kin dit net mear. Dy hawwe harren under dit jok weiwrotten en sille grif bisykje jit hwat mear romte to krijen. En fan hegerhan wurdt dat stribjen stipe. Sa binne der yn Sint Nyk in stikmannich boeren mei arbeiders, dy’t in proef nim- me mei in arbeidsjier fan 2500 uren, yn pleats fan de wenstige 3000 of 3100. En „De Veldbode” wist al to fortellen, dat de proef tige skoan like. Ik leau ek wol, dat wy dy kant ütgean, mar it soe de Mi nister net misstean as hy üs ris fortelde hoe’t de hierdeboer syn plak halde moat tusken de eigner oan de iene kant en de arbeider oan de oare. As dizze beide mear ha moatte en de molkpriis giet sta- dich nei de bidelte, hwerfan moat dit dan ófknypt wurde. Fan de bargen en de hinnen kin it ek grif net en hwat de bou- boer oanbilanget, dy sit de léste jierren al forgoed mei de bannen yn it hier. Né, it mei wier wêze dat dizze molkpriis op koarte termyn jit gjin earmoede bi tsjut, reden om L!2d 2. d— net yn sjen. En hwat my it measte spyt is dit: jit al- tyd sitte wy yn de mist, omt de Minister gjin utsjoch jowt op de kommende jier ren en de koerts, dy’t wy farre moatte. En dat wie nou krekt regearingswurk. Wy seagen hjoed sa’n bakker rinnen Om yn de rein syn brea to winnen Gjin pretsje, in dweiltrochwiete kraus Hy foetere, hwat is 't in minnen Lit him seis ris mei 't kuorke tinne Dy bakkers winst, kniesoar De Pous Dizze wike is hast üngemurken de bi- slissing fallen oer de nije molkpriis en de measte lanboublêdden halde har op de flakte mei har earste kommentaer. It feit, dat it Lanbouskip him by einslu- ten akkoard forklearre hat mei de bislis- sing fan it regear, makket it ek net mak- liker om in eigen miening nei foaren to bringen. Yn in bipaeld opsicht is der ek in stap foarüt dien. Alderearst is de halding fan de Minister foroare. Yn it foarige koe it Lanbouskip syn miening nei foaren bringe en fierder neat. Letter kaem dan de bislissing fan de regearing yn de Twadde Keamer. En nei’t de keamer sines sein hie, waerd it pas definityf fêststeld. Diskear is de Mi- Hwat hat Qctbe Skroar üs hjoed p p to sizzen nister mei it Lanbouskip om ’e tafel sit- ten gien en binne hja it iens wurden- Ek in oar Ijochtpuntsje is diskear to sjen. De kostpriis fan de molke is leger wur- den. Troch in skerpere bidriuwsfiering en mei gebrék to meitsjen fan mear me- chanyske middels waerd de produktiviteit fan de bidriuwen better. De kostpriis is in goede heale sint sakke. Dat mei wol oan ’e balke, hwant ütsein it féfoer is der neat goedkeaper wurden, towyl hiel hwat dingen heger yn priis wurden bin ne. Dizze heale sint, as de frucht fan greater ynspanning en better bihear, bliuwt yn de garansjepriis biwarre, alteast yn de priis fan 28.10 foar molke -fan 3.70 c/o fet. Neist dizze beide positive punten is der lykwols genóch reden om ek de nega kanten hearre to litten. Ien fan de langrykste is it fêsthalden fan de Minis ter oan de garansje foar net mear as 5.1 milliard kilo molke. It Lanbouskip woe nei 5.3 milliard en nei myn miening hie hja hjiryn skoan gelyk. Hwant de sker pere bidriuwsfiering, der’t men nei ta moat, bringt iisderfêst mei, dat it kwan tum molke omheech giet. De bilangryk- ste bidriuwsforbettering kit ommers hjir yn, dat men mei itselde lan ta heger pro- duksje komt. Mar dan is it ek logysk, dat de noarm fan de regearing forhal- dingsgewize him hjirby oanpast. Oars straffe de boeren har seis. Lykwols yn dit punt wie de Minister sa stiif as in doar. En dat bringt mei, dat de garansje fan 28-1 praktysk in sint twa leger komt to lizzen. De skatting foar dit molkjier leit namlik by de 6.25 milliard kilo. Mear as in milliard kilo fait dus buten de garansje en sil syn eigen priis opbrin- ge moatte. As it fiifte part in dübeltsje minder per Nederland zal in de loop van 1962 zijn éénmiljoenste na de oorlog gebouwde woning gereed krijgen. Deze belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van de na oorlogse woningbouw vormde de door slaggevende reden voor het bestuur van de Leeuwarder V.V.V. opnieuw in de hooïdstad van Friesland een tentoonstel ling te organiseren, ditmaal onder de naam „Interieur ’62”. Het gereedkomen van de éénmiljoenste woning zal betekenen, dat alsdan van el ke drie gezinnen in ons land er één in een nieuwe woning zal zijn gehuisvest. In Friesland is deze verhouding minder gunstig, n.l. 1 op 4. Tot en met augus tus 1961 waren er nauwelijks 30.843 nieuwe woningen in de provincie Fries land gereed gekomen, waarvan ongeveer 36 in de particuliere sector en 64 gebouwd door gemeenten en woning bouwverenigingen. Landelijk zijn deze percentages (afgerond) 44 in de par ticuliere sector en 56 c/0 voor de woning- wetbouw. Jaarlijks worden ongeveer 1400 miljoen gulden uitgetrokken voor de woning bouwproduktie, voor het lopende jaar zelfs bijna 1500 miljoen. Minder be kend is waarschijnlijk, dat door Neder landers per jaar zo’n slordige 2500 mil joen gulden wordt gespendeerd aan huis houdelijke artikelen en woning inrich ting. Voegen we daar nog bij de uitga-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1