Russisch partij-congres is sensaties uiteengegaan is nu De begrotingswedloop begonnen I TAL VAN NIEUWE REGERINGEN KLAPROOSDAG TUSSEN BINNENHOF EN WASHINGTON Indonesische als H.Z.B. Indon. oefeningen bij Nieuw-Guinea De heer J. Postma neemt afscheid Gouden filmpjes I Makkum krijgt poppen tentoonstelling schoolverzuim voor O. K. en vakantie onwettig J. s. gr STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 57e JAARGANG No. 87 De Jong's Nieuwsblad |S GOUVERNEUR NIEUW-GUINEA ZIET DE VLAG Adenauer. Humanisten. In gaan houden voor het gehandicapte kind financiële I zonder 2e week november 1911 J. Pottinga, doopsgezind predikant Finland. Over de hota van Rusland aan Finland, waarin Rusland een bespreking vroeg over een gezamenlijke defensie in ver band met de dreiging, welke van West- Duitsland heet uit te gaan, is verder geen nieuws te vertellen, behalve dat president Kekkonen zich in zeer gerust stellende zin tot het Finse volk heeft uitgelaten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ENGELS SCHIP VLOOG IN DE LUCHT: VELE DODEN Abonnementsprijs f 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad As is wol dan kin de bolle wol kealje en oars hat in kou der wol oan Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie in Hinde- kwam in Grote nieuwe ontwikkelingen hebben zich deze week op het algemene wereld toneel niet voorgedaan. Het Russische partijcongres is zonder nieuwe sensaties uiteengegaan, Stalin ligt nu begraven in de muur van het Kremlin en alleen de oude maarschalk Worosjilow, die op het partijcongres, ondanks zijn 80 jaar, het mikpunt van aanvallen was geworden als slappe meeloper van de z.g. anti-partij- groep, heeft deze week moeten ervaren, dat het de Russische leiders ernst is met hun aanvallen. Toen hij trachtte bij de grote parade ter herdenking van de oktoberrevolutie zijn gebruikelijke ereplaats op de tribune in te nemen, voerden enkele hoge ambtenaren hem weg. aan een coalitie-overeenkomst, die het programma van de regering vastlegt. Hierin zijn vooral op het punt van de economische- en sociale politiek de con- servatief-liberale eisen naar voren ge komen, waartegen de linkervleugel van de C.D.U. tevergeefs heeft geprotes teerd. Griekenland. Gemakkelijker had de Griekse forma teur Karamanlis het, wiens partij vo rige week een grote overwinning heeft behaald, welke hem ruimschoots de ab solute meerderheid bezorgde, terwijl de sterk communistische groepering flinke klappen kreeg. Maar daar staat tegen over, dat de centrumgroepering het Ka ramanlis moeilijk maakt door te betogen dat er bij de verkiezingen is geknoeid. Berlijn. Ook in en om Berlijn is alles rustig. Het nieuws komt hoofdzakelijk uit die lan den, waarin men nieuwe regeringen heeft gevormd. Na lang onderhandelen van niet het prettigste soort is het in West-Duitsland nu zover, dat er een nieuwe regering is gevormd na de ver kiezingen, welke op 17 september zijn gehouden. Bij deze verkiezingen heeft Adenauers Chr.-Democratische Unie de absolute meerderheid verloren en was derhalve verplicht een coalitie aan te gaan. Hiervoor kwamen in de eerste plaats de liberalen in aanmerking, die flinke winst hebben gemaakt, vooral door stemmen van rechts. Maar door dat de liberalen een sleutelpositie inna men, meenden zij hoge eisen voor hun samengaan met de C.D.U. te mogen stellen. In de eerste plaats wensten zij Adenauer als bondskanselier te vervan gen door Erhard, de populaire minister van Economische Zaken. De gedachte, welke hier achter school, was, dat zij onder Erhard een grotere zeggenschap verwachtten voor de ministers dan on der de zeer autoritaire Adenauer, die vooral op het punt van de buitenlandse politiek (en dat is in Duitsland tegelijk een deel binnenlandse politiek) geen ge sprek onder ministers mogelijk maakt. Thant secretaris-generaal. Een onplezierige ontwikkeling is, dat Amerika zich, blijkens een mededeling van president Kennedy, voorbereidt op het nemen van kernproeven in de atmos feer. Hij acht zich hiertoe gedwongen om redenen van nationale veiligheid. In de politieke commissie van de Ver. Naties is een resolutie aangenomen, I waarin wordt aangedrongen op het stop- zetten van alle kernproeven. Amerika wil dat, mits er overeenstemming over controle wordt bereikt. Rusland wil het probleem nu nog slechts oplossen in het kader van een algemene ontwapening. In elk geval is het verheugend, dat Rusland en Amerika het tenslotte eens zyn geworden over een nieuwe secre taris-generaal voor drie jaren, die op de oude voorwaarden zijn functie zal uit oefenen. De keus is gevallen op de Bir- mees Thant. Waarin opgennmeo: De Boliwardache Courant, Westergoo en Makkum bestaan plannen om lippen van hun woordvoerder drs. Pe- schar. Blijbkaar vond de p.v.d.a. het wel amusant te vernemen, dat het beleid van Hofstra en Lieftinck door het rechts-liberale kabinet-de Quay niet ge heel wordt afgebroken. Natuurlijk had de socialistische oppositie zelf toch ook wel kritiek op de anti-revolutionaire mi nister van Financiën. Zij betreurde, dat hij zich inzake de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en tot hand having van investeringsaftrek tegen- de Kamermeerderheid al Dit is een recente foto van bet 7129 ton metende Engelse stoomschip ,Clan Keith’dat zondag ter hoogte Ecetiil des Sorelles aan de Tunesische kust in de lucht is gevlogen en gezonken. Het schip was met chemicaliën, staal en gietijzeren buizen van Middlesbrough in Engeland op weg naar Colombo sentijds even Esjkol, de minister van financiën) met links en liberalen afzon derlijk, maar gelijktijdig. Hierop trokken de liberalen zich terug en het resultaat is nu, dat twee partijen met de Mapai in zee willen. De religieu ze partij, welke met iedereen meedoet, die de Sabbathrust en het rabinale toe zicht op het godsdienstonderwijs wil handhaven, en de gematigd linkse Ach- doet Avoda. De Mapam eiste sterker parlementair toezicht op defensiezaken, hetgeen Ben Goerion weigerde in ver band met de nog steeds hachelijke po sitie van Israël temidden van de vijan dige Arabische landen. Dr. te Bolsward vierde zijn 40-jarig ambts jubileum. Hij stond eerst o'.a. loopen, Ijlst en Irnsum ,en 1893 naar Bolsward. De gedachtenisrede werd afgewisseld met zang van het kerk koor. Zij bloeiden maar even In hun zonnige landen Hun jonge leven Werd gerukt uit de banden Zij vochten in ons land In ’t oorlogsrumoer Aan ’t vreemde strand Voor burger en boer Zij hebben niet geweten Van hun korte bestaan Maar vochten verbeten Zonder een traan Onz’ dank willen wij staven Aan hun familie-leden Dat ’t bezoek aan hun graven Niet vervaagt in het heden. Een gift van ons allen Komt de familie ten baat Van die zijn gevallen Voor de Nederlandse staat Hun schimmen verdwenen In een eindeloze rij Maar, nog zijn er die wenen Neen, niet, vergeten zijn zij Deze aanval op zijn persoon heeft Adenauer kunnen afslaan door even contact met de socialisten op te nemen en zo te laten doorschemeren voor het behoud van zijn positie zelfs met de socialisten in zee te willen gaan. Toen draaiden de liberalen bij, vooral ook omdat Adenauer bereid bleek niet de volle vier jaren in dienst te zullen blijven. Maar daar stonden toch ook andere liberalen eisen tegenover, welke Adenauer zonder veel bezwaar inwil ligde. Hij heeft vorige week zonder een spier te vertrekken, zijn trouwe minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, laten vallen, toen de liberalen zijn hoofd eisten. Hij heeft zich ook willen binden eind november een poppen-tentoonstelling te het gehandicapte kind en van alle gezindten. Naar verschillen de zijden is reeds medewerking toege zegd voor dit sympathieke doel, bv. door het schenken van een pop, of het aankle den ervan. Ook zal de medewerking van Plaatselijk Belang en de Middenstandsvereniging hiervoor worden gevraagd, teneinde een en ander zo attractief mogelijk te maken in de week voor St. Nicolaas. Het comité hoopt op aller medewerking bij dit mooie werk. Op dat ogenblik stonden trouwens ook aan de overzijde van het Binnenhof in de Eerste Kamer de socialistische senatoren dichter bij de regering dan menig lid van de rechtse regeringspar tijen. Daar werd namelijk de nieuwe Beginse lenwet voor het kinderstrafrecht pre cies in de week van de ontdekking van de geruchtmakende Baamse kinder moord afgehandeld. Op één punt hadden vele Eerste Kamer leden der confessionele partijen hier zo ernstige bezwaren tegen, dat zij er him stem niet aan wensten te schenken. Dit gold het wetsartikel waardoor destijds op voorstel van de r.k. socialist Daams in de Tweede Kamer een gelijkberechti ging van de kerkelijke en humanistische geestelijke verzorging van jeugdige de linquenten werd voorgeschreven. Tegen dit naar hun inzicht te zeer op één lijn stellen van het christendom en het humanisme tekenden 22 senatoren protest aan. Desniettemin werd het wetsontwerp met een meerderheid van 36 stemmen aangenomen. Op liet Binnenhof is nu de begrotingswedloop der Tweede Kamer begonnen. i Met de algemene financiële beschouwingen leidden de volksvertegenwoordigers hun beoordeling van alle hoofdstukken der rijksbegroting in. Deze arbeid zal zeker niet voor half januari voltooid kunnen worden. Toch glijden de gedachten op dit moment vaak van dit Marathondebat af naar New York, waar minister Luns voor zijn plan inzake Nieuw-Guinea de goedkeuring van de Verenigde Naties moet zien te verwerven. Een groep Indonesische militairen in vliegtuigen is vertrokken naar Oost-In- donesië om te gaan oefenen nabij de grens tussen Indonesië en West Nieuw- Guinea, aldus meldt .Antara’. Volgens een mededeling van de Indone sische luchtmacht vormen deze oefenin gen een onderdeel van activiteiten der Indonesische luchtmacht van de laatste tijd voor voorbereidingen en operationele oefeningen, in het bijzonder voor even tualiteiten in Nieuw-Guinea, aldus .Antara’. Antara’ voegt hier aan Uit de hand te koop de herberg ,Unia’ aan de tramweg te Kimswerd en de her berg ,Groote Pier’ aldaar. Beide herber gen zijn de enige in Kimswerd en in ei gen gebruik bij de zusters Unia. Baker-cursus te geven door mej. M. Tim mer. Leeftijd niet beneden 20 jaar. Na mens Groene Kruis, Bolsward. D. Ter- henne, voorzitter; F. van Rugh, secreta ris. Gevestigd te Bolsward ten huize zijner moeder, wed. Cuperus, voorheen Steen houwerij wijlen zijner vader P. Cuperus, onder beleefde aanbeveling. F. Cuperus, buiten de St. Janspoort. F. Hoekstra W.K.zn-, Rijwielhandel, Blauwpoort, zeer geschikt adres voor gas- I artikelen. Israël. Langer nog dan in Bonn is men in Jeru zalem bezig geweest met de vorming van een regering. Twee en een halve maand heeft het geduurd voor Ben Goe rion zich weer premier kon noemen. De verkiezingen van 15 augustus hebben de socialistische Mapai een verlies opgele verd van vijf zetels en meer dan ooit was zij op de medewerking van andere partijen aangewezen. Maar anders dan in Duitsland wilde de grootste partij samenwerking met welke combinatie dan ook. Men heeft het met een grote coalitie van liberalen tot de uiterst link se Mapam geprobeerd. Maar de andere partijen eisten voor zo’n coalitie een meerdeheid in de regering en daar wilde Ben Goerion niet aan. Toen onderhandelde de formateur (tus- Vlak voor zijn vertrek van Schiphol spitste de binnenlandse strijd rond dit plan zich toe. Reeds had een comité on der leiding van de voormalige k.n.p.- afgevaardigde prof. Lemaire er op aan gedrongen, dat de regering toch vooral op het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea’s bedacht zou blijven. Op de val reep werd hem nu een tweede manifest overhandigd, opgesteld door 150 promi nente Nederlanders, die zich achter prof. Duynstee en dr. Rykens schaarden in hun pleidooi voor een verzoening met I over de Kamermeerderheid al heeft vastgelegd: daardoor achtte zij zijn be- landse zaken toonde zich niet gelukkig leid uit conjunctureel opzicht niet zon met dit manifest; de initiatiefnemers hadden trouwens zelf uitdrukkelijk ver klaard, het geen bezwaar te achten, dat hun actie de positie van Nederland in de Verenigde Naties zou kunnen scha den. Zij geloven nu eenmaal niet in de mogelijkheid van een oplossing van het Nieuw-Guinea-geschil waarin Indonesië niet is betrokken. verband met de kwestie Minister Luns verklaarde echter „goede hoop” te hebben op de afloop van het toe, dat de vlieg- debat der Algemene Vergadering. De tuigen operationele oefeningen zullen kans op een meerderheid van zijn plan achtte hij niet uitgesloten. Vandaar dat hij kennelijk geïrriteerd reageerde op de voortgezette activiteiten van dr. Rijkens c.s. Nochtans heeft de Nederlandse re gering niet kunnen besluiten te voldoen aan het verzoek van de k.v.p.-afgevaar digde Van Rijckevorsel om door aan de groep de paspoorten te ontnemen een voortzetting van hun contact met de In donesische president Sukarno te belet ten. Belastingverhoging. Op het Binnenhof zelf spitste bij de al gemene financiële beschouwingen de strijd zich toe rond de aanvaardbaarheid van de voorgestelde verhoging der ven nootschapsbelasting ter dekking van de defensielasten, welke door het wegval len van de Amerikaanse hulpverlening zijn gestegen. De woordvoerders der regeringspartijen onder aanvoering van de financiële expert der k.v.p., dr. Lucas waren van de noodzaak hiervan niet op slag overtuigd. Node bleken zij bereid het uitstel van de voorgenomen verlaging der loon- en inkomstenbelasting tot 1 juli a.s. te aanvaarden. Een verhoging van de vennootschaps- belasting achtten zij echter niet gewenst zolang minister Zijlstra niet eerst ge volg heeft gegeven aan zijn belofte het peil van de rijksuitgaven achter te doen blijven bij het stijgen van het nationale inkomen. Openlijk stelde dr. Lucas vast, dat het regeringsbeleid in dit opzicht heeft ge faald. De socialistische oppositie hoor de hem kennelijk niet zonder leedver maak aan. Zijn uitspraak, dat de over heveling van particulier- naar staats vermogen onder minister Zijlstra niet minder is dan onder zijn socialistische voorgangers, bracht een glimlach op de I installeren. -■s Een delegatie van de Nieuw-Guinea Raad beeft in Hollandia aan Gouverneur Dr. P. J. Plalteel namens bet Komité Nazi onal een manifest aangeboden, waar in de beslissing over de naam van bet land, de vlag en het volkslied is vast gelegd. Later -werd aan Dr. Platteel een exemplaar van de vlag getoond en aan aangeboden. (foto) Nu de heer J. P. Postma onlangs zijn 70ste verjaardag heeft gevierd, heeft hij verzocht hem ontslag te verlenen als H.Z.B. in deze gemeente. Na zijn pensionering als gemeente-ar- chitect heeft hij steeds de hiervoor ge noemde betrekking met ambitie ver vuld. Als zijn opvolger is door burgemeester Mr. J. A. Geukers, benoemd de heer S. Dijkstra, Laag Bolwerk 68a, terwijl als waarnemend H.Z.B. is benoemd de heer F. IJedema, Gerrit Knopstraat 9. Het ligt in de bedoeling om op dinsdag 14 november a.s. in het kader van "de B.B. afscheid te nemen van de heer Post ma en de heer Dijkstra als zodanig te Hwa* ha* Qabe Skroar houden alsmede luchtverkenningen en ook gezamenlijk zullen oefenen met an dere onderdelen van de Indonesische strijdkrachten. De nieuwe commandant van het Indone sische korps mariniers kolonel Hartono, heeft intussen in Soerabaja verklaard, dat zijn mannen .slechts wachten op de be velen van president Soekarno voor de be- vrijding van West-Irian uit de klauwen van het Nederlandse kolonialisme’. Hij zei dat het korps volgend jaar zal worden uitgebreid en in drie divisies zal worden georganiseerd, een oostelijke en westelijke vlooteenheid en een coinman- do-eenlieid. Buitenlandse Zaken. Op buitenlandse zaken komt nu Schro der, die tot nu toe binnenlandse zaken behartigde, een benoeming waar overi gens de Berlijners weer minder mee in genomen zijn, omdat zij hem ervan ver denken in de Berlijnse kwestie minder star te zijn dan Adenauer en Von Bren tano. Ongetwijfeld zullen de liberalen hun invloed proberen aan te wenden om hun ideeën over de buitenlandse politiek en met name over de hereniging van Duitsland ingang te doen vinden. Illu sies, ook bij hen, maar op het gebied van de praktische politiek wensen zij te beginnen met het aanknopen van betrek kingen met de communistische landen. Velen in de partij zijn ook eerder be reid dan de C.D.U. om een zeker neu tralisme te aanvaarden, wanneer het land daardoor herenigd zou kunnen worden. Doch in het regeringsprogram ma blijft de oude extreem-Westelijke politiek van Adenauer vastgelegd. I „Ouders mogen hun kinderen niet van school houden als zij vakantie willen ne men in een andere tijd dan de specifieke vakantiemaanden juli en augustus, tenzij hiervoor toestemming is verkregen van de inspecteur van het onderwijs. In de regel wordt die echter niet verleend.” Aldus deelt het ministerie van O.K. en W. desgevraagd mee naar aanleiding van hetgeen de voorzitter van de stichting Revako (recreatie-, vakantie- en confe- rentie-oorden) de heer A. L. H. M. van ’t Lam, op een conferentie van de stich ting op 2 november te Voorthuizen heeft gezegd. De heer Van 't Lam zei op deze ver gadering, die voornamelijk werd bezocht door exploitanten van vakantiebedrijven de in hun bedrijven recreatie zoekende kampeerders en vakantiegangers te advi seren de schoolgaande jeugd geen be lemmering te laten zijn voor de vakan- tiespreiding en ze rustig van school te houden. ..Men moet hiervoor niet bang zijn”, al dus de voorzitter, „want dit is geen on wettig schoolverzuim”. Hij vond hier voor steun in het precedent dat de Rot terdamse kantonrechter onlangs een ou der vrijgesproken zou hebben onder het motief „dat ieder recht heeft op vakan tie in de tijd die hem past”. „Het hek zou van de dam zijn als dat waar was”, aldus de woordvoerder van het ministerie. „Iedereen zou zijn kroost thuis kunnen houden wanneer hem dat belieft. Een dergelijk vonnis is echter nooit door de Rotterdamse kantonrechter gewezen. Waarschijnlijk is men in de war met een dergelijke uitspraak van het kantongerecht in Emmen in 1955. Dit vonnis werd het jaar daarop in Assen in cassatie vernietigd. Nee, men moet zich wel degelijk aan de bepalingen van de leerplichtwet blijven houden.’’ I c I Indonesië. De bewindsman van buiten der gevaar. Maar haar kritiek was kal mer dan die der k.v.p.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1