Vragen rondom de affaire Krol I K.V.P. prij’st minister De Pous na aanval op Prof. Zij’lstra Stalin verder ontluisterd Qabe Skroctr I Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Greate bilangstelling foar „De ienlike wei*’ De werkgelegenheid in de Zuidwesthoek Bolswardse pronkrug op Sneker honden show Gevallen Goden f s VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 57e JAARGANG No. 89 NOODWEER AAN DE RIVIERA Hwat ha» PIET i 4 ogenblik in ons land zeldzaam is. Een onduidelijke affaire staat deze week in het middelpunt van de belangstel ling:, iets wat men misschien de affaire-Kroll zou kunnen noemen. Kroll is de West-Duitse ambassadeur in Moskou, met wie Chroestsjow goed schynt te kunnen opschieten. Vorige week donderdag heeft Kroll een lang gesprek gehad met Chroestsjow op diens verzoek. Hij wilde spreken over het bezoek, dat Adenauer op 20 en 21 november aan de Amerikaanse hoofdstad zal brengen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3e week nov. 1961 Ecuador. Een opstand in Ecuador heeft de pre sident Velasco verdreven. De vice-pre sident Arasmena is, ondanks de achter docht van het leger tegen zijn linkse gezindheid, door de vakbonden, studen ten en de luchtmacht aan de macht ge komen. Dit lijkt een overwinning van een onverkapt castrisme. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards N ieuwshlai De Jong’s Nieuwsblad van de belevenis Kongo. In de Kongo, waar het centrale leger onder generaal Moboetoe enkele weken geleden een mislukte inval heeft gedaan, heeft zich in Noord-Katanga nu een voor Tsjombé gevaarlijke afscheiding voorgedaan van de aan Tsjombé vijan dige stam van de Baloeba’s. Leden van deze stam hebben in Albertstad de macht in handen genomen en eenheden van het Kongolese leger bevuiden zich in de buurt. Vooral van Engelse zijde wordt de laatste tijd zware druk op Tsjombé uitgeoefend om met de cen trale regering tot overleg te komen. Maar hij weigert dit te doen zolang een heden van het Kongolese leger op zijn grondgebied staan en de Ver. Naties daarbij steun verlenen. Hij voerde blij kens een recent communiqué ook een pleidooi voor een gedecentraliseerde staat, maar het ziet er niet naar uit, dat de centrale regering veel water in haar wijn zal doen, vooral niet nu Tsjombé wat meer in het nauw komt. Koker van Kroll. In de Westelijke hoofdsteden werd ech ter maar niets bekend over nieuwe Rus sische voorstellen en maandagmorgen kwam de vreemde mededeling, dat het plan niet uit Russische koker kwam, maar uit die van Kroll, de West-Duitse ambassadeur, die onmiddellijk zijn Mi nisterie van Buitenlandse Zaken tegen over zich vond, daar hij dingen had gezegd, welke tegen de West-Duitse politiek ingaan. Nadrukkelijk verklaar de Bonn, dat het de particuliere me ning van Kroll was, welke hij donder dag aan Chroestsjow had uiteengezet. Kroll werd onmiddellijk naar Bonn ont boden om verslag uit te brengen en men vraagt zich af of hij gehandhaafd kan worden. Aardgas. Interessant waren ook 's ministers me dedelingen over de wijze waarop de pas aangeboorde gasreserves in Groningen op de markt zullen worden gebracht. Minister De Pous bleek hiervan geen verstoring van de energie-markt of van de kolenwinning te vrezen, mits de winning en afzet op zekere wijze zouden worden gecoördineerd. Hij verklaarde derhalve niet te zijn ingegaan op het voorstel van de Nederlandse Aardgas olie Maatschappij om bij de afzet haar participanten de E.S.S.O. en de Shell in te schakelen. Hij bleek de betrok kenen te hebben geadviseerd contact op te nemen met de Staatsmijnen, opdat de belangen der steenkoolwinning ook in het oog zouden worden gehouden. In aansluiting daarop hadden alle betrok kenen hem inmiddels een plan voorge legd om de zaak gezamenlijk ter hand te nemen. Het wachten is thans op de beslissing der regering. Er is een opvallend verschil in sfeer aan de dag getreden tussen de w(jze, waarop een deel van de Tweede Kamer de financiële politiek van de a.r.-minister Zijlstra tegemoet treedt en waarop zij het daarmee verwante economisch beleid van zijn christelijk-historische ambtgenoot De Pons beoordeelt. Vorige week kreeg minister Zijlstra er zijn voorstel inzake de Vennootschaps belasting pas door, nadat hij de k.v.p, en de v.v.d. met een kabinetscrisis had bedreigd. Daarvoor schrok de fractieleider der k.v.p., dr. De Kort, terug; hij wilde ons land niet van een regering beroven, juist nu minister Luns in de Verenigde Naties zijn plan tot internationalisering van Nieuw-Guinea tegen de aanval der met oorlog dreigende Indonesiërs in er bij de Amerikanen moet zien door te halen. Anders zou de k.v.p. niet zijn gezwicht. In de wandelgangen verluidde, dat dr. De Kort zijn geestverwant, dr. Lucas, zo krachtig had gesteund teneinde een bres te schieten in de standvastigheid, waarmee minister Zijlstra pogingen tot verruiming van de middelen voor de omstreden kinderbyslagverzcke- ring tot dusver heeft afgewezen. Vijfenzeventig. Al bij al verliep het debat dus kalm, vergeleken bij de politieke hartstochten van de vorige week. Ja, de debatten kregen zelfs een feeste lijk tintje, toen de nestor der Kamer leden, dr. Tilanus, de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, complimenteerde na mens alle partijen met zijn 75ste ver jaardag. Mejuffrouw Lemaire bood orchideeën aan. En minister De Pous sprak gees tige woorden namens de regering. Getroffen dankte dr. Kortenhorst voor het feit, dat men zijn twijfel of hij op tje noemen, een dameshondje, dat op ’t zijn leeftijd dit ambt nog wel vervullen kon, enigszins had weggenomen. Mefrou G. LootsmaSmidstra hat mei har roman „De ienlike wei” wol sukses hawn. It boek foei by de lêzers sa tige yn de smaek, dat it noch mar amper yn de boekhannel, al sa goed as ütforkoft is. Yn in oplage fan sa’n 12000 foun it boek binnen de twa moan- ne syn wei nei de Fryske hüshaldings en hwat mear is nei de Fryske herten. De K.F.F.B. dy’t dit boek bikroande mei in earstte priis, krige troch de ütjefte dérfan gans tarin fan nije leden, dit jier al wer mear as 1250! Nije leden, dy’t har nou noch opjowe, of troch oaren opjown wurde, kinne it boek „De ien like wei” net mear stjürd wurde. Hja krije nou ynpleats it boek „Libbens- woune” fan mefr. Berber Douma-Oos- tra, de nijste ütjefte fan de. K.F.F.B., dy’t earst allinne ornearre wie as preemjeboek. It is yn de skiednis fan it Fryske boek noch net,earder foarkommen, dat in ro man yn in oplage as dy fan mefrou Lootsma, yn in goede moanne tiid fol- slein oan de man brocht waerd. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en door nieuwe investeringen de produktie- stagnatie, welke als gevolg van de snelle doorvoering der arbeidstijdverkorting tijdelijk is opgetreden, niet is overwon nen. Drs. De Pous vond het kennelijk nood zakelijker, dat eerst de arbeidskosten wat worden getemperd. Met het oög op de besprekingen, welke de regering in deze weken met de Stich ting van de Arbeid over de loonpolitiek in de naaste toekomst voert, was dit een veelbetekenende opmerking. Minis ter De Pous voerde aan, dat hij anders het prijsbeleid niet in de hand zou kun nen houden. Over de resultaten daarvan tot dusver was hij bepaald beter te spre ken dan zijn socialistische critici, al er kenden zij dat hij in ijver niet te kort schoot. Met zijn prijsbeschikking inzake de invoergoederen heeft de bewindsman trouwens getoond „hard” te kunnen op treden tegen handelaren, die in hun han- delsmarges niet de gevolgen van de revaluatie en de tariefsverlagingen van de Europese Economische Gemeenschap hebben verwerkt. LAATSTE REIS VAN DE LIBERTE’ Het Franse passagiersschip Liberte’ heeft de haven van New York verlaten voor zijn laatste reis naar de thuisha ven. Het schip werd in 1930 als Eu ropa' onder Duitse vlag in dienst ge nomen. Na de bevrijding kwam de oceaanstomer aan Frankrijk toe en werd de naarn veranderd. De keuken tan de Liber te’ dig een capaciteit had van 7.000 maaltijden per dag, had een grote reputatie. Foto: een brand- weerboot brengt een afscheidssaluut aan de Liberte, die de haren van New York verlaat voor haar laatste reis Duister. Tot zover de officiële versie, welke wordt aangevuld met mededelingen over de eigengereidheid en de praatzucht van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef, 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Economische Zaken. Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken mocht minister De Pous echter warme lof incasseren van drs. Bogaers, die nu als woordvoerder der k.v.p.-fractie optrad. Toch waren er wel punten, waarop de meningen uiteenliepen. Zo verlangde de k.v.p. een ombuiging van het industri alisatiebeleid in die zin, dat meer aan dacht zal worden geschonken aan ge bieden, welke door de economische één wording van de Europese markt in een gunstige positie zijn komen te liggen. Belangrijker nog was het meningsver schil omtrent het peil der investeringen. Evenals de p.v.d.a. vreesde drs. Bogaers l dat de investeringen hoger oplopen dan conjunctureel verantwoord is. De socialistische woordvoerder, drs. Koopman, verbond hieraan nog een be spiegeling over het achterblijven van de consumptie bij de investeringen. Gesteund door de a.r.p., c.h.u. en v.v.d. wees minister De Pous een verdere be perking der investeringsfacilitëiten van de hand; hij wees er op, dat de regering de investeringen al enigermate had af geremd en dat het niet verstandig zou zijn om daarin te ver te gaan, zolang Hongerstaking. Het zag er even naar uit, dat niets meer aan onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen in de weg zou staan, maar daar is nu de hon gerstaking tussen gekomen van de al jarenlang in Franse gevangenschap levende rebellenleider Ben Bella en en kele anderen. Zij eisen onmiddellijk be vrijd te worden, doch dat weigert de Franse regering, terwijl de F.L.N. hun vrijlating niet als voorwaarde vooraf heeft gesteld. Maar nu zij in honger staking zijn en er na dertien dagen bijzonder zwak aan toe zijn, kunnen de Algerijnen moeilijk anders dan solidair zijn. Naar de bedoelingen van Ben Bella moet men gissen. Het is mogelijk, dat de staking minder tegen de Franse re gering is gericht dan tegen jle nieuwe leiding van de F.L.N. Het is best mo gelijk, dat Ben Bella bang is, dat hij door zijn verblijf in de gevangenis, als er onderhandelingen worden gevoerd buitén de gebeurtenissen komt te staan. Men vraagt zich af, waarom Frankrijk het brede gebaar al niet allang had kun nen maken. Kroll. Maar niet alle duistere punten zijn opgehelderd. Wie heeft de correspon denten in Moskou ingelicht? Een Rus of een Duitser? Russisch voordeel is er nauwelijks in te zien, vooral niet als het eerst als een Russich plan wordt voor gesteld. Men mag aannemen, dat Kroll zo dom zou zijn, dat hij zijn hele car rière op het spel zet door zo tegen de politiek van zijn land in te gaan? Wan neer men de zaak wikt en weegt, lijken er elementen in te zitten, welke ver moedens, maar meer ook niet, omdat het bewijs ontbreekt, doen rijzen over geheime instructies van Bonn, welke uitgelekt zijn. Wanneer wij nu Bonn zeggen, denken wij niet in de eerste plaats aan het Ministerie van Buiten landse Zaken, dat zich fel tegen Kroli heeft gekeerd, maar aan Adenauer zelf, die in feite de buitenlandse politiek be paalt. Instructies dus, welke een nieuwe Duitse koers zouden inluiden, welke in Bonn en wellicht ook op de ambassade in Moskou op verzet stuitten. Door lek kages is al meer dan eens een politiek doorkruist. Maar wij zullen moeten af wachten, voordat kan worden bepaald wat zich in werkelijkheid heeft afge speeld. Forgund brea wurdt der in bulte iten Dy’t efteroan komt, byt de houn Vrijdagmorgen kwamen uit de Russi sche hoofdstad berichten, dat Rusland een nieuw plan had voor de kwestie- Berlijn, waarin wat elementen waren opgenomen, welke al sinds de gesprek ken van Rusk en Gromiko en van Chroestsjow en Spaak in de lucht zwe ven. De vier bezettende mogendheden zouden eerst trachten overeenstemming te bereiken over een nieuwe status van Berlijn, welke de vrijheid van de bewo ners en de vrijheid van de verbindin gen met het Westen zou waarborgen. Rusland en Oost-Duitsland zouden daar na een afzonderlijk vredesverdrag slui ten, waarbij Oost-Duitsland zich zou verplichten de nieuwe status van West- Duitsland te eerbiedigen. Als laatste punt stond het sluiten van een Duits vredesverdrag op het programma. Hoewel in dit plan niet werd gesproken over de details van de nieuwe status en het de vraag zou blijven of het Westen zijn vitale belangen in West-Berlijn vol doende geëerbiedigd zou achten, was dit toch een stap vooruit, vooral omdat het als basis van onderhandelingen moge lijkheden bood. Stalin verder ontluisterd. Inmiddels gaat in Rusland de ontluiste ring van Stalin verder. Stalingrad heeft naamsverandering gekregen en heet nu Wolgograd en Oost-Berlijn is de be faamde Stalin-allee de Karl Marx-allee geworden. In Rusland zelf worden op het ogenblik overal voorlichtingsavonden gegeven om de bevolking begrip bij te brengen voor de nieuwe partijlijn en weer de vastigheid te geven, welke door de her nieuwde destalinisering en ontluistering van de vroeger aangebeden helden wat verloren is gegaan. Evenals in andere delen van Europa heeft ook de Franse Rjvièra van het nood weer te lijden gehad. Foto: boosaardige golven hebben bezit genomen Boulevard Des Anglais in Nice. Voor de jeugd is het echter een zou er egtijdig informatie verstrekt moeten den. In bijeenkomsten van bestuur en com missies van de Stichting Sudergoa komt meer dan eens de werkgelegenheidssitu atie in het gebied ter sprake. De algeme ne indruk is, dat deze zich met ongun stig ontwikkelt. Ook in de Zuidwesthoek doet zich b.v. het verschijnsel voor, dat industriële en aanverwante bedrijven momenteel met ’n geringe personeelsbezetting werken. En ook in de Zuidwesthoek opereren de per- soneelswervingsploegen van elders meest al niet zonder succes. Het spreekt vanzelf, dat allerlei uiteen lopende omstandigheden hierbij van in vloed zijn. Voor een deel werken deze buiten het gebied, maar er zijn ook om standigheden binnen het gebied, die in vloed uitoefenen en uiteraard schenkt de Stichting Sudergoa juist daaraan aan dacht. Zoals bekend, is de Zuidwesthoek ’n ge bied met bevolkingsexpulsie die tradi tioneel is. M.a.w., het is in de loop der jaren vanzelfsprekend geworden, dat voortdurend een groot aantal bewoners het gebied verlaat om elders werk te vin den. Het gevaar Het gevaar van traditionalisme is echter, dat men zich niet tijdig aanpast aan een veranderde situatie. Dit gevaar is des te meer aanwezig, als men onvoldoende be kend is met de wijzigingen in die situ atie. Sudergoa is van mening, dat in het al gemeen de bevolking van de Zuidwest hoek niet steeds voldoende op de hoogte is van de mogelijkheden binnen eigen ge bied. Vooral ook, omdat het hier een tra ditioneel expulsiegebied betreft, vroegtijdig .ccctcckt worden. I F De raad van de gemeente Bolsward ver gaderde tweemaal achtereen van 7 uur tot ’s nacht half twee. De raad wordt hoe langer hoe breedsprakiger. Een pluim voor de afgetreden opper- brandmeester G. H. v. d. Werf. Diens bezadigd optreden bij branden vond veel waardering. B. en W. van Bolsward geven een ge durende de maanden december tot fe bruari een duurtetoeslag van 10 aan die werklieden die minder dan 10 gul den per week verdienen. De Gasfabriek te Bolsward zal voortaan met eèn drieploegcnstelsel werken. De K.G. „Sneek en omstreken” organi seerde op 15 november een besprekings- avond van rashonden in café Sikkens te Sneek. De heer A. Strüber, erkend keur meester te Groningen, besprak op zeer duidelijke en prettige wijze onderstaad- de aanwezige rashonden: St. Bernards, Duitse dog, Boxers, Franse bulldog, Duitse herders, Schotse herders honden, Bouviers, Engelse setters, Ierse setters, Cocker spaniels, Steenbrakken, Stabij’s, Wetterhounen, Golden retrievers, Dalmatiër, Airedale terriers, Lakeland terriers, Langharige teckel, Maltezer leeuwtje. Dwergpoedels. Ook een zeer mooie gekruiste rashond (Golden retrie ver x Langharige duitse staande jacht hond) was aanwezig. De heer Strüber was zeer verrast ook een Pronkrug aan te treffen van een der le den uit Bolsward. Deze Zuid-Afrikaanse jachthond is een bijzonderheid voor onze provincie. De belangstelling voor deze leerzame avond was zeer groot, vooral van de bui tenleden (niet minder dan 100 leden en belangstellenden vulden de zaal). De aanwezige honden waren volgens het oordeel van de keurmeester in het alge meen van zeer goede kwaliteit. Speciaal willen wij nog even het Maltezer leeuw- Stalin, god van het verleden Eens ootmoedig aangebeden Door miljoenen in zijn rijk Toen „diepbetreurd” overleden Thans met voeten getreden Zwaar besmeurd met vuil en slijk Eens de grote geniale Topfiguur, die niet kon falen Zich zijn grootheid wel bewust Zon die in 't zenith kon stralen Thans verbleekt in donkere dalen Ruw verstoord uit diepste rust Eens door vele landen, staten Ook bij ons geëerd door straten Held met overwinningsfaam Herder tot wie allen blaatten Thans, het bevel; ga hem haten Die met bloedbevlekte naam Eens de machtigste der aarde Die verstand aan wijsheid paarde Door ’t hosanna blij gestreeld Licht, waar niemand bij verdwaalde Thans de van ’t voetstuk gehaalde Het geschonden dagonsbeeld Stalin, alle ééndagsgoden Nu nog levende en doden Omringd door trompetgeschal Op de troon, onder de zoden Bescheidenheid blijft geboden Eens komt, vroeg of laat, uw val

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1