Ingewikkelde situatie de Kongo m over Justitie-debatten Staphorst en Baarn Hündert jier „Eensgezindheid” to Rien I Spanning rond Finland vermindert niet Psychopatenzorg Coördinatie van I üs hjoed p p to sizzen I New-Dellii Gouden filmpjes 4e week november 1911 Wintertijd weggevarentijd I t I '4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I’ -W 0 M - f VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 57e JAARGANG No. 91 2305 of 2335 ADENAUER BIJ KENNEDY It forstan komt mei de jierren van PIET y Duitsland zich daarna zou verplichten eerbiedigen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kongo. In de Kongo ‘is weer een ingewikkelde situatie ontstaan. Vorige week meld den wij, dat de Baloeba's in Noord- Katanga zich meester hadden gemaakt van Albertstad en een eigen bewind op gericht hadden, dat steun zocht bij het centrale leger, dat daar in de buurt was. Enkele dagen na het schrijven kwam ’t tot ernstige muiterijen onder deze troe pen, zowel in Albertstad als in de ten Noorden van Katanga gelegen provin cie Kivoe. Een afgrijselijke uiting van ongedisci- plineerdheid was de moord op 13 Itali aanse vliegers van de Verenigde Naties. Politiek bedenkelijk is, dat Gizenga, de linkse politicus uit Stanleystad öf ach ter deze muiterij zit öf er gebruik van wil maken om zich weer los te maken van de centrale regering. nemen als garantie voor de handhaving van Finlands neutrale positie. Twee dagen na de aankondiging vertel de de Russische eerste vice-minister van buitenlandse zaken de Finse ambassa deur, dat de West-Duitse dreiging in het Oostzeegebied de eerste helft van deze maand ernstiger was geworden en op vrijdag 24 november zullen Kekko nen en Chroestsjow een onderhoud heb ben in Nowosibirsk. Einde hongerstaking. De hongerstaking van de Algerijnen in Franrijk (het waren er 4000 met als belangrijkste de rebellenleider Ben Bel la) is ten einde en wanneer er niet weer iets tussenkomt, is er een goede kans, dat de besprekingen tussen Frankrijk en de F. L. N. binnenkort kunnen be ginnen. 1962, de foarste joun foar de alderen, de twadde joun foar de jongerein. It bistjür sil sneupe om eat to finen dat gaedlik is op dizze jounen, yn hokker foarm sil letter wol üt ’e grounferwe komme. Bilêst mei in kroadfol opdrachten en goe de rie, oan 't adres fan it bistjür sleat de foarsitter dizze hünderdste gearkom- ste fan „Eensgezindheid”. Heerenveen krijgt vermoedelijk leiding water. In de omgeving worden proefbo ringen verricht. k ft Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong'i Nieuwsblad i Woansdeitojoun haldde „Eensgezindheid” har hünderdste ledegearkomste by Sme ding. De tarin ta dizze joun wie goed, mar omdat it net sa faek foarkomt dat in skriuwer yn syn oantekens „hünderdste algemiene lede-gearkomste” sette kin, hie nei üs bitinken de opkomst wol efkes greater wêze kinnen. Yn elk gefal wie der in kearn fan leden, dy’t it bistjür it libben net sür makke en harren mei rie en die bystie. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS, Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K-5157) De kwestie van de loslippige ambassadeur van West-Duitsland in Rusland, dr. Hans Kroll, heeft een merkwaardig einde genomen, dat het verleden week geuite vermoeden, dat het om meer gaat dan alleen loslippigheid van Kroll, schijnt te bevestigen. Men zal zich herinneren, dat Kroll in een gesprek met Chroestsjow als zijn mening te kennen had gegeven, dat de vier bezettende mogendheden eerst zouden trachten overeenstemming te bereiken over een nieuwe status van Berlijn met vrijheid van verbindingen en vrijheid voor de (bewoners en dat Oost- de nieuwe status van West-Berlijn te Rede Kennedy. Vorige week heeft hij in een rede te Seattle zich te weer gesteld tegen twee groepen Amerikanen. De ene groep is defaitistisch en is bereid iedere positie op te geven. De andere groep verwart flinkheid en starheid en acht ieder over leg met de tegenpartij een capitulatie. Kennedy gaf aan daartussen te willen koersen, maar hij wilde zijn gehoor doen beseffen, dat Amerika’s wil geen wet is in de wereld en dat men met het mogelijke tevreden moet zijn. Deze rede was alleen niet voor binnen lands gebruik bestemd, maar ook voor een aantal bondgenoten, vooral doordat Kennedy er het voorbeeld van Berlijn doorheen vlocht. Kennedy wil, dat wordt duidelijk, gebruik maken van de moge lijkheden, welke de conciliantere hou ding van Chroestsjow schijnt te bieden. Zo zou Kennedy wel iets gevoelen voor de door Kroll aangeroerde nieuwe status van Berlijn. In bepaalde kringen in Bonn maakt men zich nu zorgen, dat Ame rika desnoods wel wat wil opofferen van de nauwe betrekkingen, die Berlijn met de Bondsrepubliek onderhoudt. Kernproeven. Het gesprek over de kernproeven zal ook worden hervat. Dit is niet zozeer van belang omdat er veel kans zou be staan op resultaten, maar wel omdat het gesprek weer wordt hervat en daar mee uitdrukking wordt gegeven aan een vermindering van de spanningen. Psychopaten. De toeneming van het aantal aanran dingen van jeugdige personen door psy chopaten met proefverlof bleek met na me bezorgdheid te hebben gewekt bij de k.v.p.afgevaardigde Roolvink. De be windsman verklaart, dat hij bij de psy chiaters had aangedrongen op voorzich tigheid met proefverloven voor psycho paten, die in het verleden agressief te gen personen van de andere kunne zijn opgetreden. „De gevolgen” van een mis lukking van zulk een experiment plegen Immers op de hoofden van onschuldigen neer te komen”. De Kamer stemde er mee in, dat hij had besloten tot aan stelling van een Inspecteur-Generaal tot coördinatie van de Psychopatenzorg. Verscheidene afgevaardigden, onder wie freule Wttewaal van Stoetwegen, leg den daarbij de nadruk op verbetering ook van de verpleeginrichtingen. AdenauerKroll. Het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn oefende scherpe kritiek uit op Kroll en ook na het eerste onderhoud van Adenauer met Kroll werd in een communiqué medegedeeld, dat Kroll geen machtiging had zijn persoonlijke opvattingen tegenover Chroestsjow ken baar te maken. De ambassadeur was zijn boekje te bui ten gegaan. Men speculeerde al op een terugroeping van Kroll, hoezeer dit ook als een belediging van Chroestsjow zou kunnen worden opgevat. Twee dagen later evenwel kon Kroll bij Adenauer geen kwaad meer doen. Zijn optreden was juist geweest en hij had niets gezegd dat door de regeringen in Washington, Londen en Parijs onjuist zou kunnen worden genoemd. Foarsitter Joch. Hoekstra iepene dizze gearkomste op die him wenstige wize. PonghêJder P. Jaarsma die üt ’e doeken dat der in lyts foardielich saldo wie. Hy sei, dat der büten de buorren nochal hwat aid sear siet, mar woe yn 't earst- oan dochs it knipke mar ticht halde. It ledetal is op ’t stuit 151. Jaarsma syn rol as ponghklder is meast- al de dramatyske kant it neist, mar hy spile him as wie it in klucht. It bistjürslid H. Spannenburg gie nei jierren tige warbere tsjinst, üt it bistjür Syn opfolger wurdt de hear Sibbele Sjoukema fan Itens. Omdat der de forroune winter mar ien kear hurdriden west hie, wurdt de aide folchoarder oanhalden. Mocht der op 23 jannewaris (de hünderdste jierdei fan de klub) sterk lis wêze, dan krije wy in lederiderij mei trije oan ’e stók. Boargemaster Alta fan Wommels nimt de earste priis foar syn rekken en it bistjür tocht, dat der wol in pear oaren wêze soene, dy’t dat net op har sitte lie ten, hja hawwe op dat stik fan saken wol moed. It is fanselssprekkend, dat, as men 100 jier wurdt, dat soks nea üngemurken foarby gean kin. In machtich punt fan bisprek yn in gearkomste. Allinne de rike omke üt 'e USA wie net bywêzich. Dus moat der hwat barre en. der sil hwat barre. Riensters, Lytsewierrumers, Itensers, Hinnaerders en Eastereiners, haldt jim mar oan Manus fêst. Der is ien gelok by; de measten binne it te kenjen op in list wol wend. It lelt yn it foamimmen, dat de jierdei fan de klub fierd wurde sil op ’e doarps- ven. Hij meende, dat het gebeurde in Staphorst niet te vergelijken was met lynchpartijen, welke soms in de Verenig de Staten plaats hebben. Naar zijn me ning hadden de kranten deze kwestie enorm opgeblazen, al keurde hij de ge volgde methode zelf ook af. De staat kundig gereformeerde ir. Van Dis kwam tot een soortgelijke conclusie. Hij be toogde, dat het toch ook wel zijn goede kanten had, dat men in Staphorst de huwelijkstrouw zo duidelijk verhief bo ven de zonde van het overspel. De christelijk-historische minister Beer man wiens partij over deze zaak zweeg bleek zich in eerste termijn het best bij de opvattingen van de pro testantse fracties der Tweede Kamer te bevinden. Hij onderstreepte althans, dat een gesloten gemeenschap als Staphorst haar goede zijde ook heeft, zoals bijv, blijkt uit de onderlinge bijstand bij ziek ten, geboortes en sterfgevallen. Met in stemming citeerde hij voorts een Engels zondagsblad, dat van waardering had doen blijken voor het feit, dat in Stap horst de publieke moraal nog door de particuliere moraal wordt gesteund. Hoewel de minister hieraan toevoegde, dat men over de methode, welke in Stap horst in dit geval is toegepast, „heel erg” van mening kan verschillen, ver klaarde de socialist mr. Vrolijk zich geschrokken, dat mr. Beerman begon de zaak goed te praten, nog vóór dat de Officier van Justitie te Zwolle zyn rapport heeft uitgebracht. Bij de replieken verklaarde minister Beerman „het misverstand” te willen rechtzetten. Hij had het gebeurde in Staphorst in geen enkel opzicht willen goedkeuren, maar een voorlopig rapport ivan de Officier van Justitie te Zwolle, dat hem des morgens had bereikt, had ook gewezen op de aparte positie en de tradities .van Staphorst. Vele kranten verslagen hebben een verwrongen beeld gegeven, aldus de minister, van het ge beurde te Staphorst, dat zijn aanleiding vond in een zeer tragisch gebeuren in 't gezin van de vrouw, die onderwerp was van de afkeuring harer dorpsgenoten. Diepere betekenis. Het is wel heel moeilijk om niet aan een diepere betekenis van het gesprek van Kroll en Chroestsjow te geloven. En als dat zo is, dan zou dit gesprek de eerste aanwijzing zijn, dat Bonn een wat soepeler houding aan de dag gaat leggen. Misschien komen wij wat meer te weten als de resultaten bekend wor den van de gesprekken, welke Adenauer maandag, dinsdag en woensdag te Washington heeft gevoerd. De Duitse pers wil het doen voorkomen, dat Adenauer Kennedy gaat vertellen vooral ruggegraat te tonen en flink te zijn, maar de Amerikaanse president zal ook beseffen, dat dit niet alleen de kans op een oorlog vergroot maar tevens de mogelijkheden van een bevre digend compromis zal bederven. Want de flinkheid, die de Duitsers aanbevelen, is niets anders dan zonder op de reali teit te letten niets doen. En dat is de houding van de Amerikaanse president niet. Finland. Ten opzichte van Finland vermindert de spanning echter geenszins. Op 30 oktober had de Sovjet-Unie om besprekingen gevraagd met het oog op een militaire dreiging van West-Duits land. President Kekkonen heeft daarop Karjalainen, zijn minister van buiten landse zaken, op verkenning naar Mos kou gezonden en uit diens rapport op gemaakt, dat Rusland zich ernstige zor gen maakt over de standvastigheid van de Finse neutrale buitenlandse politiek, die slechts zou steunen op de agrari sche minderheidsregering. Rusland wilde op dat punt grotere zekerheid. Kekkonen besloot hierop het parlement te ontbinden, waardoor de verkiezingen van deze zomer tot 4 en 5 februari wor den vervroegd. Men hoopt dat hieruit duidelijk zal wor den, dat de meerderheid van het Finse volk achter de, neutraliteitspolitiek staat. Hoe dat zou moeten worden aan getoond, is voor de partij-politicus Kek konen geen vraag. Slechts een forse overwinning van de agrarische partij zal het vertrouwen van de Russen kun nen herstellen. Maar alle partijen huldi gen de neutrale koers en daarmee wordt bovendien een referendumachtig element van buitenlandse aard gemengd in ver kiezingen, die de uitdrukking van veel meer aspecten van het Finse leven moe ten zijn. Maar met deze verkiezingen blijkt Rusland geen genoegen te zullen spreid. De Wereldraad der Kerken Komt weer, in hope, saam Om éénheid te versterken Belijdend éne Naam Die ’t uitzicht kan verwijden De juiste koers bepaalt En over alle tijden Als licht der wereld straalt De Wereldraad der Kerken Weet: de boodschap gaat voort Niets kan haar loop beperken Geschonden wereld, hoort! Nie( heersen, nederig dienen Zie ’t teken van het Kind Het goede zaad zal kiemen Het Licht der wereld wint! Op 1 december 1911 vestigt zich als steenhouwer te Bolsward F. Cuperus. Be stellingen worden aangenomen ten hui ze van zijn moeder Wed. P. Cuperus. Vereniging Spaarbank te Bolsward (opg. 11 febr. 1867) Reserve ruim f 40.000. Rente 3%. Zittingen elke maandag 5^27l/2 uur en e^e donderdag van 121 uur in de consistoriekamer der Doopsgezinde gemeente. Boternoteringen in Friesland: Sneek, Fabrieksboter Sneek, Boerenboter Leeuwarden, Fabrieksboter Boerenboter I Schrootfraude. 1 Over de „schrootfraude”, waarover de socialistische ex-staatssecretaris Kro nenburg had geklaagd, dat deze gigan tische zwendel niet grootscheeps door herberch en wol op 23 en 25 jannewaris De Tweede Kamer heeft zich by de eerste fase van de parlementaire behandeling de begroting van het departement van Justitie ingelaten met het „volksge richt”, dat een aantal inwoners van Staphorst heeft voltrokken over twee dorps genoten, die zjj van echtelijke ontrouw betichtten. De meningen der Kamerleden liepen nogal uiteen. De liberale mr. Berkhouwer sprak van een „middeleeuwse heksenjacht”, waarvan hij nooit had geloofd, dat zoiets weerzinwekkends in ons land zou kunnen plaats hebben. De socialistische mr. Vrolijk drong op een onderzoek aan en informeerde naar de mogelijkheid van vervolging der aanstichters, ook zonder dat het omstreden tweetal, dat symbolisch aan de schandpaal werd genageld, zelf een klacht heeft ingediend. De wereld in verwardheid Strooit overal het zaad Van laster en apartheid Verdachtmaking en haat Die politiek moet falen Een volk gaat met haar hoofd Door kille duistere dalen De lichten zijn gedoofd IN HET VOETSPOOR DER HYSTERIE Alsof er een orkaan doorheen was ge trokken zo zag de zaal van een nieuw sportpaleis eruit, nadat daarin op hy sterische wijze was huisgehouden door een honderdkoppig leger aanhangers van het Parijse Rock ’n Roll-idool met de Engelse naam Vince Taylort beken de bezoekers o.w. de voormalige man nequin Bettna, Francoise Arnoul en Eddy Barclay, die op de voorste rij in de zaal hadden gezeten, moesten via de coulissen vluchten, toen zij in het gedrang dreigden te geraken Hwat bat Cjabe Skroar De Kerk heeft dit begrepen Zij ziet haar roepingstaak Niet verdeeld en benepen Haar boodschap klinkt; Ontwaakt Bundelt de zachte krachten In Christus ingelijfd Dreigen de zwartste nachten Het Licht der wereld blijft. Baarn. Op de vraag of de aanvankelijk gevluch te dader van de jeugdmoord te Baarn op grond van zijn goede familiebetrekkin gen toch beter door de Justitie is behan deld dan doorgaans met arrestanten van minder allooi gebeurt, ging de mi nister niet uitvoerig in. Hij verwees naar het komend rapport van de Pro- cureur-Generaal te Amsterdm; hij wilde overwegen in hoeverre dit aan de Ka- merledcn zou kunnen worden medege deeld. De wintertijd brengt voor het wegver keer weer zijn specifieke problemen en ook gevaren mee. Het is u uit eigen ervaring genoeg be kend, hoezeer duisternis, mist en gladde wegen (slipgevaar!) juist in deze maan den extra oplettendheid van de wegge bruiker vragen. Het kernthema van de maand december is bedoeld om de weg gebruiker nog eens te wijzen op enkele in dit jaargetijde in acht te nemen leef regels'. Ervaringen in binnen- en buitenland hebben geleerd dat bij slippartijen dik wijls automobilisten en passagiers om het leven komen, doordat zij door de open gesprongen portieren naar buiten worden geworpen. In de wetenschap, dat de vei ligheidsgordel hier zo geen garantie, dan toch een goede kans biedt, dat men op zijn plaats gehouden wordt, wil het Ver bond deze maand speciaal het belang van een goede veiligheidsgordel onderstre pen. In navolging van het hier te lande op zo loffelijke wijze ontplooide initia tief van de A.N.W.B. en tezamen met de 15 overige in La Prévention Routière Internationale verenigde verkeersveilig- heids-organisaties in en buiten Europa, gaat het Verbond deze maand speciaal de aandacht vestigen, op de kans die de veiligheidsgordel de automobilist kan bieden zichzelf en zijn mede-inzittenden te beveiligen. Naast duizenden affiches, raambiljetten en bijsluiters zullen 75000 brochures via onze plaatselijke vereni gingen, garages, etc., etc. worden ver- De anti-revolutionaire mr. Meulink vond I de Justitie was aangepakt, verstrekte evenwel, dat men niet moest overdrij- de minister wel enige mededelingen, zulks in overleg met de Officier van Justitie. Daaruit bleek, dat het onder zoek in het door de Hoge Autoriteit aangegeven geval niet tot de conclusie heeft geleid, dat het hier om een „gi gantische” zaak handelde. Mr. Kranenburg verklaarde evenwel, dat het niet aanging om het onderzoek te beperken tot één door de Hoge Auto riteit genomen „steekproef”; hij vond dat het uitgebreid diende te worden, ook tot de grote scheepswerven, die zee schepen slopen. Deze foto toont de Amerikaanse president Kennedy en de West-Duitse bonds kanselier Adenauer tijdens bun eerste bespreking, welke zij in Washington hebben gevoerd f 59,— f 61,— f 61,— Na de droge zomer een enorme muizen plaag. Men probeert door de landen on der water te krijgen van de plaag te wor den verlost. i - ■A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1