Initiatief met praktische waarde de boer in de Zuidwesthoek voor 4- Het eenvoudig benaderen het bedrijfsresultaat van op weidebedrijven thans mogelijk Doopsgezinde Gemeente Bolsward belegde oecumenische bijeenkomst Fan de Marlinyloer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes le week december 1936 DINSDAG 28 NOVEMBER 1951 57e JAARGANG No. 92 SCHOOLTJE MET EEN LEERLING IN ITALIË en aldergeloks 4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13_ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) werper van deze berekening gesteld, dat met de berekening van het saldo (melk- geld omzet en aanwas rundvee be- werkingskosten veevoer per ha) het dus mogelijk is de bedrijven globaal vol gens winstgevendheid te klassificeren. Deeze mogelijkheid opent grotere pers pectieven voor de bedrijfsvoorlichting in weidegebieden. Het is dan ook te hopen, dat het initia tief van de R.L.V.D. te Sneek, die daar mee een primeur heeft, ruime vruchten zal afwerpen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De moaiste broadsjes wurde almeast foar it finster lein In de praktijk wordt bij de bespreking van de bedrijfsresultaten vaak de in druk verkregen, dat de winstgevendheid vooral bepaald wordt door de verhou ding tussen bewerkingskosten vee voer enerzijds en melkgeld 4- omzet en aanwas van het rundvee anderzijds. Van deze kennis werd uitgegaan bij het zoeken naar een eenvoudig systeem ter benadering van het bedrijfsresultaat. Het volgende kengetal werd daarom vastgesteld: Na het voorgaande is thans de vraag actueel of 't saldo op een vlotte en een voudige manier te bepalen is. In het volgende zal dit worden nagegaan. Het melkgeld omvat bijv, naast de ge leverde melk aan de fabriek ook de melk voor de huishouding en de arbei ders (eventueel geleverd aan particulie ren) en de vervoederde melk meestal zal de opbrengst hiervan d^or een schat ting moeten worden bepaald. Het melkgeld is te bepalen door de to tale hoeveelheid melk in te rekenen te gen de opbrengstprijs volgens de L.E.I.- overzichten. De omzet van het vee is het verschil tus sen de opbrengst van het verkochte en hetgeen men betaalde voor het gekochte vee. De aanwas bepaalt men door een ver gelijking te maken van de aantallen aan het begin en aan het einde van het jaar. Het verschil in de aantallen dient te nich opsicht hie hy ek wol gclyk, alhoe- worden gewaardeerd tegen de veewaar- deringsbedragen van het L.E.I. De kostenpost van het veevoer omvat de aankoop van het kracht, en ruwvoer voor het rundvee, de kosten van gras drogen en toevoegingsmiddelen bij in kuilen, de terug ontvangen melkproduk- ten van de fabriek én de vervoederde melk, het weidegeld en ten slotte de voorraadafname eigen voer. De bewerkingskosten worden gevormd door de volgende posten: De uren van de boer en de gezinsleden, omgerekend op loon (4- soc. lasten), het loon 4- soc. lasten van het betaald personeel, de kosten van de loonwerker en de werktuigkosten, te berekenen door middel van een percentage van de totale nieuwwaarde van de dode in ventaris. Uit het vorenstaande valt dus te consta teren, dat het mogelijk is het saldo vlug en op een vrij eenvoudige manier te be naderen. De betrouwbaarheid zat daar bij uiteraard zo groot niet zijn als bij de volledige bedrijfseconomische boekhou ding. De aanwezigheid van een goed, voldoend gedetailleerd fiscaal boekhoud- rapport is wei van uitermate groot be lang hierbij. Uit bovengenoemde totaalcijfers per be drijf kan het saldo per ha worden be rekend door middel van deling door de bedrijfsoppervlakte in gemeten maat. De kadastrale oppervlakte dient daartoe verminderd te worden met een bepaald percentage (gemiddeld 4 4 7%) voor erf, wegen, sloten, woeste grond. Deze aftrek zal op ieder bedrijf steeds moe ten worden vastgesteld. Is het saldo per ha bekend, dan kan met behulp van de grafiek van de op- pervlaktegroep, waartoe het bedrijf be hoort, de winst per ha globaal worden benaderd. Tenslotte kan als meest gewenste werk wijze de volgende worden genoemd; het animeren van de boer het verstrekken van een lijstje aan de boer, waarop de benodigde ge gevens staan (event, mondeling toe lichten) het opnemen van de gegevens bij de boer het uitwerken van het cijfermate riaal op kantoor of thuis en de samenstelling van het rapport het bespreken van de cijfers bij de boer. Voorts zij nog opgemerkt, dat de boer natuurlijk ook reeds vanaf de aanvang van het boekjaar gegevens kan bijhou den. Deze benadering van het bedrijfsresul taat biedt de mogelijkheid de toenemen de behoefte aan bedrijfseconomische voorlichting in ieder geval gedeeltelijk te dekken. Op bedrijven waar geen be drijfseconomische boekhouding aanwezig is, kan door middel van de saldo-bere- kening de winst worden benaderd. Op basis van het saldo is het dus mo gelijk de bedrijven te klassificeren naar de winst. Naast de winstgevendheid kan aan de boer uit de samenstellende delen van het saldo ook nog een indruk wor den gegeven omtrent sterke en zwakke punten in zijn bedrijfsvoering. Het in zicht kan dus zodoende worden verdiept Dit zal mogelijk leiden tot een doelmati ger planning. Verder kan de interesse van de boer zo danig worden, dat hij daarna een vol ledige bedrijfseconomische boekhouding laat verzorgen. De mogelijkheden ten aanzien van de bedrijfsvoorlichting worden voor de R. L. V. D. door deze methode veel groter. Zij kan immers thans vlug en op grote schaal constateren, waar verbeteringen in de bedrijfsvoering het meest nodig zijn. Bij de geringere personeelsbezet ting is dit uitermate belangrijk. Het ef fect van de landbouwvoorlichting kan er door worden verhoogd. Dit systeem mag er echter niet toe leiden, dat de bedrijfs- voorlichter boekhouder gaat worden. Op dit terrein ligt speciaal voor de boek- houdbureaux een taak. Als voorloper van de volledige bedrijfseconomische boek houding kunnen zij immers ook het sal do gaan berekenen voor de boer. Verder is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de boer zelf de berekening uitvoert. De besproken methode kan alleen wor den toegepast als er voldoende L.E.I.- bedrijven per oppervlaktegroep op iedere grondsoort aanwezig zijn voor het ma- melkgeld 4- omzet en aanwas rundvee per ha verminderd met de bewerldngskosten 4. veevoer rundvee per ha. Indien bovengenoemde zienswijze juist is, dient er uiteraard een verband te be staan tussen het hiervoor samengestelde kengetal en de winst per ha. Teneinde dit nader aan te tonen werden grafieken gemaakt, waarbij het saldo (melkgeld 4- omzet en aanwas rundvee bewer kingskosten veevoer rundvee) per ha werd uitgezet tegen de winst per ha. Bij de bestudering van deze grafieken valt het op, dat er sprake is van een goede samenhang tussen beide groothe den. De spreiding in de winst per ha is bij een bepaald niveau van het saldo meestal vrij beperkt. In elk geval kan uit het genoemde kengetal de winst per ha globaal worden benaderd. Het hiervoor geconstateerde verband be hoeft geen verwondering te wekken. Im mers melkgeld 4- omzet en aanwas rundvee maken zeker 90 van de to tale opbrengsten uit, terwijl bewerkings kosten 4- veevoer rundvee in doorsnee 70 van de kpsten in beslag ne men. Aan de kostenzijde resteren alleen nog overige kosten, pacht, kunstmest en var kensvoer. Aan de opbrengstenkant ove rige opbrensten naast een eventuele op brengst van schapen en varkens. De overige kosten zijn eensdeels niet door de boer te beïnvloeden en anderdeels meer een gevolg dan een oorzaak van een bepaalde winst. De pacht kan de boer niet veranderen. De kunstmest is in het totaal van de kosten bezien slechts van gering belang. Varkens en schapen zijn op het merendeel van deze L.E.I.- bedrijven niet of maar in een gering aantal aanwezig. De overige opbreng sten zijn doorgaans slechts van mini maal belang. De conclusie kan dus zijn, dat met het saldo (melkgeld 4- omzet en aanwas rundvee bewerkingskosten veevoer rundvee per ha) op een voldoend be trouwbare wijze de winst per ha globaal te benaderen is. ken van de grafieken. Als basis kunnen natüurlijk evengoed bedrijfseconomische boekhoudingen van boekhoudbureaux worden genomen. Deze werkwijze geldt dus voor het gras- landbedrijf. Bij groter aantallen varkens en schapen is voorzichtigheid op zijn plaats. Bij de bepaling van de winst van bedrij ven, die een abnormaal hoog of laag saldo hebben, geldt hetzelfde. Als slotconclusie werd op de persconfe rentie door de heer J. Boerstra, de ont- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad DE MINSKE LIBBET NET ALLINNE FAN BREA In jiermannich lyn mette ik op in gear- komste yn Amsterdam in ald-stêdgenoat. De Engelse koning blijkt reeds Jaren lang omgang te hebben gehad met een getrouwde, 2 maal gescheiden, Ameri- kaanse vrouw. I zeer g sis leiden. De inlijving De inlijving van alle mannelijke jeugd in de Hitlerjugend is voor de confessioneel georganiseerde jeugd in Duitsland de doodsteek. De collecte voor het Nationaal Hulde blijk aan te bieden aan de vorstelijke ver loofden heeft te Spannum en Edens op gebracht de som van f 6,18. Jan Maurits Wagenaar Hummelinch, oud-directeur der Hollandiafabrieken, overleden. Hy wie destiids coupeur by de firma S. S. en fortelde nry, hoe hy fakentiids wer- omtocht oan syn Boalserter jierren. It wie der sa gesellich, sei er en hy hie tige syn part hawn yn it mienskipslibben. De operettes fan Notaris P. A. Bruinsma, de repetysjes, de ütfi'eringen, it sellich kaertrountsje yn de Wynberch fan doe en folie net genóch. As it net om de takomst fan de bern west hie, sei er, wie hy hjir nea wei gien, mar doedesfiids wie der yn dat opsicht jit to min. Soks giet jin, as oaljekoek, as lij wetter yn dc earen fansels en yn man waarnemers naar New Dehli hebben ge zonden. Deze gezamenlijke interesse is de reden om samen te komen en van gedachten te wisselen over de Wereldraad. In een korte inleiding schetste Ds. Wou- da de oorsprong en de bedoeling van de Wereldraad. Niet de zucht naar een we reldomvattende organisatie is de grond van de Wereldraad, maar het verlangen naar de door Christus bedoelde éénheid. Voorbereid door het werk van de Inter nationale Zendingsraad na de bijeenkom sten van Faithand Order en Life and Work en het Internationale Kerkelijke Jeugdwerk is de Wereldraad in 1948 in Amsterdam tot stand gekomen. De Raad is geen politieke organisatie, geen super-kerk met macht over de le- De R. L. V. D. te Sneek hield onlangs een oriënterende persconferentie over dit onderwerp, zoals dit nader is uiteengezet in de reeds eerder door ons aangekon- digde en in de „Martiny-toer” besproken z.g. Gestencilde mededelingen no. 12. De behoefte aan bedrijfseconomische voorlichting neemt tegenwoordig sterk toe. Het zou in dit verband wenselijk zijn, dat het aantal bedrijfseconomische boek houdingen een stijgende tendenz vertoonde. Dit nu is helaas niet het geval. Is het aantal L.E.I.-bedr(jven vrij stabiel, bij de bedrijfseconomische boekhoudingen van de boekhoudbureaux valt helaas vrijwel hetzelfde te constaeren. Ter oriëntatie kan worden vermelh, dat er in Z.VV.-Friesland momenteel voor 750 bedrijven een bedrjjfs-economisch rapport wordt samengesteld, d.i. 14 Hoewel dit getal tot tevredenheid stemt, is in verband met de bedrijfsvoorlichting een informatie inzake het bedrijfsresultaat op veel groter schaal noodzakeljjk. Gezien het voorgaande zou het wel een grote vooruitgang zijn, indien er een manier toegépast zou kunnen worden om het bedrijfsresultaat op een vlugge eenvoudige wijze te benaderen. antwoord werd gezegd, dat de nood der wereld inderdaad hierin bestaat dat Chris tus niet werkelijk straalt als het licht der wereld. Maar wordt dit getuigenis niet verzwakt door de verdeeldheid? Het rechte belijden, n.l. dat Christus het Jicht der wereld is, kan per sé geen vre de hebben met de verdeeldheid der ker ken. De waarheid kan niet buiten de een heid. Het is volgens Ds. Wouda zelfs de 'vraag of één kerk de waarheid in zijn volheid kan bezitten en ervan getuigen. Juist ook omwille van het getuigenis van de volledige waarheid is daarom het stre ven naar éénheid noodzakelijk. Tot slot kwam het door Ds. Kreb voor gestelde plan ter sprake, of het nl. niet mogelijk zou zijn te komen tot een re gelmatig onderling kontakt. Wanneer het geloofsgetuigenis door de verdeeld heid onwaarachtig wordt, dan lijkt het voor de hand liggend, dat men door een regelmatig kontakt, althans de onderlinge vervreemding tracht te overwinnen. In beginsel wilde de vergadering zich met dit voorstel wel verenigen; maar voordat men tot meer definitieve besluiten wilde overgaan, wilde men zich gaarne nog in eigen kring beraden. Met het bidden van het „Onze Vader”, besloot Ds. Laurense de bijeenkomst. Is dizze passive kultuerbioefening it mei- dwaen yn elk opsicht wurdich, der is jit in twadde foriening, dy’t om deselde re den üs oandacht opfreget. Nou al man- nich jier bistiet yn de stêd de Oratorium- foriening. In moedich initiatyf waerd troch folie leafhawwers fan sjongen en muzyk mei blidens bigroete en it is ek al gans in tiid ien fan de pearels fan it stêdslibben. Hwant hjirmei en hjirtroch is*it moog- lik yn Boalsert ütfieringen to jaen fan heechsteande muzyk en sjongen. Ik hoech hjir allinnich mar to neamen de prachtige ütfierings fan de Matthëus- Passion op Goed Freed en dêromhinne, dy’t de oandacht lüke fan hiel Fryslan. Dizze foriening freget mear as it B.I.C. Net dat hja net tankber wêze soene foar finansiële stipe, mar it wurk, hwat hja dogge, freget allerearst om sjongers en sjongsters. Der is op it heden driuwend Hwat bat QabeSkroar üs hjoed p p to sizzen wol net elk sokke gunstige yndrukken meinimt fan syn jierren hjirre. In lytse stêd hat syn „ups en downs” mei alle initiativen, mar winlik kinne wy hjir neat misse. It is meastal sa, dat as de iene hwat to folie wyn yn 'e seilen kriget, dan moatte oaren dêrfoar bliede. De moder ne minske wol op folie gebieten hwat meimeitsje en meidwaen. Sport, gymna- styk, sjongen, muzyk bioetenje, skake, damme, bridge, toaniél, dounsje, skut- jasse en biljerte, gean mar troch, jo ha de ein jit lang net. Neist syn eigen wurk en syn hushalding, de needsaeklike for- ienings, de famylje en buorlju, wurdt dat in hiel program. It radio en de T.V. is der jit ek noch en bruiloften en bigraffenissen gean stiltsjes troch. It seit himsels, dat it dan soms in hiele toer is om op elts gebiet de boel draejende to halden en sa hat men mins- ken en leden to min. De measten fan de aktive ‘biwenners fan de stêd sitte kop en earen yn har mannichfaldige plichten. Nimme se jit mear oan, dan moat er op oar gebiet wer hwat ófrólje, in minske hat op it lest mar ien pear hannen en fuotten en in dei telt mar in bipaeld oan- tal uren. Dochs hat it sin yn üs tiid ris om jin hinne to sjen oft er gjin reden is om dy aktiviteiten, hwert winlik de hiele nam- me fan de stêd op kultureel geWet mei stiet of fait, hwat mear op 'e foargroun to pleatsen. Wy hawwe nou aldergeloks twa organisaesjes, dy’t harren op treflike wize ynlitte mei it organisearjen fan op heech peil steande ütfieringen. Op it foarste plak wol ik neame it B.I.C. it Boalserter Initiatyf Comité, dat winter- deis en simmers oan stêd en omkriten kulturele dagen en jounen jowt, dy’t wy net misse kinne, wolle wy stêd bliuwe. Zeven jaar geleden vroeg Barbassiria, een dorpje van driehonderd mensen in Ligurie ten noorden van Genua, aan het rijk om een nieuwe school voor de veertig leerlingen, die het dorp toen telde. De nieuwe school is gekomen en kortgeleden officieel in gebruik genomen, maar na zeven jaar telt Barbassiria maar één leerplichtig kind meer, omdat de rest is verhuisd naar plaatsen met betere scholen of te oud is geworden om naar school te gaan. De foto toont de enige leerling, Alba Nan in een vrijwel leeg klaslokaal tij dens een les van haar onderwijzeres Eleonora di Stefano. De school kost onge veer 30.000 gulden en alles bij elkaar kosten de léssen van Alba net zoveel als die tan een student aan het Ezclusieve Engelse Eton college. Volgend jaar zal Alba trouwens af studeren en zal de nieuwe school geheel leegstaan. den-kerken, geen protestants wereld- front, maar een ontmoetings- en ge- spreksinstantie voor diegenen, die Jezus Christus belijden als God en Zaligmaker. De raad wil op deze wijze de kerken sa menbrengen, om vertrouwend op de ver- lossingsgenade, de kerken een weg te bie den tot samenwerking, om aldus ’n aards gestalte van de Una Sancta te vormen. De bijeenkomst in New Dehli, waar 178 kerken bijeen zijn, zal vooral gekenmerkt worden door het beraad over de incorpo ratie van de Zendingsraad, de uitbouw van de basis-formule, en de toelating van de Russisch Orthodoxe Kerk. Het is niet waarschijnlijk, aldus besloot Ds. Wouda, dat de oecumenische bewe ging, die in de Wereldraad gestalte aan neemt, het belangrijkste feit uit de twin tigste eeuw zal blijken te zijn. In de discussie behandelde Ds. Van Boc- hove de vraag waarom de Gereformeerde Kerken niet bij de Raad zijn aangesloten. Naast historische redenen is het vooral de zorg om de zuiverheid van Gods Woord en de beleving van de belijdenis, die hen tot nu toe weerhouden heeft om met name met de links-vrijzinnigen aan één tafel te gaan zitten. Maar de nood van de wereld zal wellicht ook de Gere formeerden er toe brengen dit standpunt te herzien. In beginsel is het niet onmogelijk, aldus pastoor Bertels, dat ook de Katholieke kerk zich bij de Wereldraad aansluit, om dat de Raad uitdrukkelijk „alleen” een ontmoetingsorgaan wil zijn. Het zijn vooral pastorale overwegingen geweest, waarom de Katholieke kerk zich tot nu toe niet bij de Raad heeft aangesloten. Van Gereformeerde zijde werd de vraag gesteld, of de Wereldraad, die blijkens de basis-formule een geloofsgemeenschap is, zich niet op de eerste plaats tot taak moet stellen om, op grond van Gods Woord, te getuigen van de fundamentele nood van de wereld en van het heil dat Christus heeft gebracht. In het door Ds. Wouda geformuleerde Buten it bistjür wurde de leden neat oars ta forplichte as ta it biteljen fan de sa leech mooglik halden bydrage. Mear fre get it bistjür net. En dan tinkt my sa, soe elts, dy’t de goede namme fan de stêd hwat wurdich is, dit lidmaetskip net wegerje. Alteast as it om de sinten net oergean hoecht. It hie dit jier neat oer mei de fêste leden, der wiene to folie, dy’t dit bidrach bisparje woene, mar dat is foar reedlik situearde lju net oan 'e mjitte. Dizze BIC-jounen en oare dagen kin de stêd net misse, sil hja har gesicht net forlieze. Boalsert hat yn de provinsje en ek dêrbüten in tige goede namme op dit terrein. Lit üs nou net to krinterich wêze op dy pear gounen. It freget fan de le den ommers net mear as dat, al it oare docht it Comité graech foar de stêd. Gehakt 7 cent per ons, bus van 1 kg 38 cent. Verkrijgbaar bij J. Roorda, Bols ward. Benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Hitzum de heer K. Haakma te Wartena. Afscheid van Jhr. W. J. H. Hora Sicca- ma als burgemeester van Baarderadeel wegens benoeming tot burgemeester van Leeuwarderadeel. Installatie van Pastoor Nieuwstad in Makkum. Dit heeft het Engelse volk geschokt en kan tot een koningscri- 1 Op initiatief van de kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente is hier vrijdag avond een bijeenkomst gehouden, waar bij aanwezig waren de kerkeraden van de plaatselijke Ned. Hervormde, Gerefor meerde en Doopsgezinde gemeente en de parochiraad namens de Rooms-katholieke kerk. Namens de kerkeraad van de Doopsge zinde gemeente heette de heer Jorritsma het grote aantal aanwezigen welkom, waarna de voorzitter Ds. Laurense uit eenzette, dat de aanleiding tot deze bij eenkomst verband hield met de bijeen komst van de Wereldraad van Kerken in New Dehli. Hoewel noch de katholieke, nog de Gereformeerde kerken lid van de Wereldraad zijn, tonen zij toch belang stelling, gezien reeds het feit, dat beide forlet fan nije aktive leden, wolle hja har heech doel birikke kinne. Neist de koaren en tsjerklike sjongforienings, moat it dochs yn Boalsert mooglik bliu we, meiinoar dizze nobele kunst yn stan to halden. Dy’t de jefte meikrige hat fan in goede stimme en muzikael gehoar, sil ünder- fine, hokfoar libbensrykdom it meidwaen oan dizze foriening him of har skinke sil. En mocht it yn it forline sa west haw we, dat men hwat al to folie yn eigen groep libbe en tocht, men mei dochs tsjintwurdich gelokkich sizze, dat dizze al to bange geast net mear reden fan bi- stean hat. De Oratoriumforiening soe och sa holpen wêze, as hja in tweintich jonge frisse stimmen oan har ensemble tafoeg- je koe. En neist de eigen foldwaning, dy 't it harren grif bringe sil, wurkje hja mei oan in kostlik bisit fan de stêd en omkriten. Hwant in folkje, dat mien- skiplik dizze eale kunst bioefenet, toant dêrmei, dat hja mear wolle as kealwei brea-fjochters to wêzen. De kultuer is de libbenswize fan de minske, sa ’t hy him op in heger peil üntjowt. En hwer’t safolle üs dellükt nei materialisme en goedkeape, ordinaire libbensuteringen, is mei it bistean en de bloei fan dizze forienings folie mear an nex, as op it earste gesicht tocht wurdt. De minske libbet net allinnich fan brea, mar as minske dan earst goed, as hy de moaiste en ealste jeften brükt ta freugde en geniet fan himsels en de hiele mien- skip. En dêrta jowt de Oratoriumforie ning oan jong en minder jong, fan alle rjuchting, i?i prachtige kans. Boalsert kin en mei sa’n kostlike foriening net misse. ontmoetings- en ge- Christus belijden als God

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1