Internationale barometer staat nu kennelijk op ontspanning 2-daagse proteststaking bij de T.V. üs hjoed p p to sizzen r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Aap „Enos” tweemaal rond de aarde Gouden filmpjes Academiebezoek Toto-tranen „J VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 57eJAARGANG No. 93 RADIO-TV-SALARISSEN IN DE TWEEDE KAMEL en PIET schip weer in zijn juiste koers brengen. proeven op zijn naam staan. Daaraan Radio, en T.V.-salarissen. PRINSES MARGARET EN HAAR BABY De Minister-President. f Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Spanning. De vlucht ging over Bermuda, de Cana- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Amerikaans ruimtesucces chimpansee „Enos”, uit zijn rasge- Voor het zoeken naar een gemeenschap pelijk standpunt is vorige week bonds kanselier Adenauer naar Washington gevlogen, vervuld enigszins van de vrees dat Amerika een al te soepele houding zou aannemen, vooral ten opzichte van de erkenning van Oost-Duitsland. Adenauer was ook niet helemaal geluk kig met het vooruitzicht van onderhan- delingen, terwijl generaal De Gaulle er ronduit niets van wil weten. Deze meent, dat de kwestie met een bot „neen” kan worden afgedaan. Frankrijk. Van Rusland is ook het voorstel uitge gaan Frankrijk bij de besprekingen te is mede de kwestie van de uitwisseling van gegevens verbonden, terwijl het niet opnemen een aanwijzing is, dat Amerika en Engeland niet zo zijn ingenomen met de Franse politiek van onafhankelijk opereren. Zoals men zich zal herinneren, zijn de Franse kernproeven voor Rus land het voorwendsel geweest in sep tember een nieuwe serie kernproeven té beginnen. Door Frankrijk er nu bij te betrekken wil men ook Frankrijk bin den. de Algemene Politieke Beschouwingen over de Rijksbegroting 1962, die op dat ogenblik in de Eerste Kamer werden gehouden. Vanzelfsprekend stond daar bij de "voor minister Luns teleurstellende uitslag van het Nieuw-Guinea-debat in de Ver. Naties in het middelpunt der belangstelling. Uiteraard informeerden de meeste frac tieleiders nu naar de toekomstige be leidslijn der regering, hoewel begrip werd opgebracht voor het feit, dat het kabinet daarover nog beraad met de te ruggekeerde minister Luns zou moeten plegen. Het merendeel der fractieleiders leek geneigd de oplossing te willen zoe ken in een of andere vorm van overleg met Indonesië. -Van de anti-revolutio- naire partijvoorzitter Berghuisen en de socialistische oud-minister Vos was dat niet zo verrassend. Maar ook de chr.-historische afgevaar digde Pollema en de k.v.p.-leider Koop man maakten opmerkingen in die rich ting, al stond in hun beschouwingen het zelfbeschikkingsrecht der Papoea’s meer centraal. De liberale fractieleider Van In zijn antwoord verklaarde minister president De Quay, dat hij de interna tionale toestand wel als zorgelijk, doch niet als zo dreigend beschouwde, dat 4 dekt, dat de temperatuur van de om werking gesteld. De parachute liet de capsule tenslotte 750 kilometer ten zuidoosten van de Ber- muda-eilanden, neerdalen. vormer en van de richting-instrumenten snel aan het stijgen was. Oververhit. De omvormer verandert wisselstroom in gelijkstroom, die nodig is voor bepaalde elektronische apparatuur in een ruimte schip en vermoedelijk werd deze over verhit. Het is niet onmogelijk, dat deze oververhitting ook de richting-instru menten zou aantasten. Deze laatsten worden gebruikt om een ruimteschip in zijn baan te houden. Ver andert het schip enigszins van koers, dan kan men met een bepaald signaal weldige spanningen blootgesteld tot hij op het punt 192 km boven de aarde was gekomen, waar de horizontale ruimte- vlucht begon en de gewichtloze toestand intrad. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 r Bolswanls Nieuwsblac Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad lié en het zuidelijk deel van de Stille Ócaan. De baan duurde 88% minuut en toen was Enos via Mexico weer boven Cape Canaveral. F'orbylding is slimmer as de treddeden koarfs Het parlementaire werk op het Binnenhof draait nu op volle toeren en het gaat met de nodige heftigheid gepaard. De behandeling van de begroting van Justitie liep uit op een stemming over een amendement van de rtk. socialist Daams om de salarispost van minister Beerman met f 1,symbolisch te verlagen. De bedoeling was daarmee deze bewindsman tot aftreden te dwingen, omdat hij tot tweemaal toe een motie van de k.v.p.-voorzitter Van Doorn, strekkende tot verruiming van het toelatingsbeleid ten opzichte van de spijtoptanten, naast zich heeft neergelegd. Dit amendement werd door de regeringspartijen verworpen. Zij wilden zich door de socialistische oppositie kennelijk niet laten voorschrijven, wanneer een hunner ministers moet aftreden. Mr. van Doorn verklaarde, dat hij minister Beerman nog tot volgend jaar augustus de gelegenheid wilde geven zyn beleid aan te passen bij de wensen der Kamermeerderheid. Finland. Een bijdrage tot de ontspanning is zeker ook het optreden van Rusland tegen Finland. Eind vorige maand eiste Rusland be sprekingen in het kader van het bij- betrekken. Frankrijk is door Amerika standsverdrag in verband met de toe- en Engeland nog niet opgenomen in de nemende dreiging van West-Duitsland. z.g. atoomclub, al heeft het enkele kem- President Kekkonen meende het ver- Een tweede onderwerp, dat de gemoe deren in de Tweede Kamer in beroering bracht, betrof de weigering der rege ring aan het radio- en t.v.-personeel de tweede uitkering van 3 toe te staan, waarover in het georganiseerd overleg overeenstemming is bereikt. Na een interpellatie van de socialisti sche afgevaardigde Baart werd door hem een motie ingediend, die de regering op haar weigering terug wilde laten komen. Behalve de stemmen der oppo sitiepartijen kreeg zij alleen de steun van twee K.R.O.-bestuurders tevens afgevaardigden voor de k.v.p. nl. mr. Van Doorn en de heer J. Peters, die ook „van de partij” was, overeenkomstig de titel van zijn bekende radiorubriek. De regeringspartijen bleken in grote meer derheid voldaan met een motie, inge diend door een andere k.v.p.-bestuurder, de heer Zwanikken, waarin de regering werd uitgenodigd om de positie van het radio- en t.v.personeel op korte termijn tot onderwerp te maken van een spe cifiek onderzoek. Minister Veldkamp bleek tegen deze motie geen enkel bezwaar te koesteren. Doch haar aanvaarding kon niet voor komen, dat een aantal kopstukken bij de t.v. besloot tot een proteststaking over te gaan, waardoor de kijkers in Nederland 2 dagen van een uitzending waren verstoken. trouwen van Rusland in het voortduren van de Finse neutraliteit te kunnen ver sterken door het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen, die begin februari zullen worden gehouden. Maar opnieuw stelde Rusland dringende eisen, zodat men in Finland meende niet onder mili taire besprekingen uit te kunnen. Kekkonen reisde eind vorige week zelf naar Rusland, waar hij een onderhoud had met Chroestsjow in Nowosibirsk. Hij heeft succes gehad. Het militaire gesprek wordt voorlopig uitgesteld. Hiermee heeft Chroestsjow ongetwijfeld Kennedy een wenk willen geven, dat hij de spanning niet tot het uiterste wil op voeren. Mede is wellicht een oorzaak van deze soepele houding geweest, dat Rusland heeft ingezien, dat het met dergelijke dreigementen Noorwegen en Denemarken, die de toegang tot de Oost zee beheersen, niet kan afbrengen van het lidmaatschap van de N. A. V. O. Nieuw-Guinea. Dit besluit, dat dus een leeg beeldscherm betekende, stond wel in schrille tegen stelling met het feit, dat de gehele dins dagmiddag radio en t.v. in het teken hadden gestaan van dit debat der Twee de Kamer. De communist Bakker verweet de libé rale mevr. Van SomerenDowner zelfs, dat zij daarbij een „one woman show” had weggegeven. Achteraf kan men zich afvragen of ook niet wat belangstel ling had kunnen worden gevraagd voor In het water. De capsule kwam om 13.28 plaatselijke Koopman lieten doorschemeren, tijcl in het water terecht. Dat was drie uur en 21 minuten nadat deze in de neus van een Atlas-raket de ruimte in was gezonden. -■ van ccii niiao-i aAtt uc iiuiuic m vvao gezonden. scheid -- Radioseinen van de capsule deelden mee die hij 37 jaar alszodanig diende, dat Enos na de niet volledig geslaagde reis door de ruimte en de landing nog steeds in goede conditie verkeerde. Wat ging er verkeerd op de tocht van Enos? Volgens een verklaring van het Amerikaanse ruimte-agentschap werd tegen-het einde van de tweede baan ont- le week december 1911 De lijstervangst in Gaasterland is afge lopen. Er is redelijk gevangen. Per stuk is aan de bond 121/2 cent uitbetaald. Dit is 5 cent minder dan het'vorige jaar. Te Kimswerd is een stuk land verhuurd voor ruim f 100,per pondemaat. Gemeente-secretaris E. Jansen neemt af- .‘J van de gemeente Wonseradeel, Aan de gasfabriek te Bolsward kunnen 2 tijdelijke stokers worden aangesteld te gen een weekloon van f 10,80. Fotografie L. v. d. Feer, Grote Markt te Bolsward. 7 salongroepen f 5,14 visiteportretten f 2,14 cab. portretten Dit is een van de eerste foto’s van prinses Margaret van Engeland, gravin van Snowdon, met baar baby, Burggraaf Linley, die op 8 november in. bet Claren ce House gemaakt door de vader van de baby, de Graaf van Snowdon, vroe ger als fotograaf bekend onder de naom Tony Armstrong fames Overeenstemming. Kennedy heeft Adenauer echter zo ver gekregen, dat hij instemt met onderhan- delingen, al zal tegelijk de militaire kracht van de N. A. V. O. gehandhaafd blijven. Het is niet officieel bekend ge worden waf Kennedy en Adenauer heb ben besproken, maar men vermoedt, dat de mogelijkheid bestaat, dat het Westen een tussentijdse Berlijnse oplossing zou kunnen aanvaarden, waarbij de Oost- Duitse soevereiniteit wordt geaccep teerd, maar niet erkend. Deze soeve reiniteit speelt daarom zo’n belangrijke rol, omdat de toevoerwegen van en naar Berlijn over Oost-Duits grondgebied lopen. Zoals men zich zal herinneren wordt ook gespeeld met de gedachte de Ber lijnse kwestie te regelen met Rusland, dat deze regeling dan in het vredesver drag zal opnemen. Maar voor het zo ver is, moet men eerst weten wat en hoe men regelen wil. Hoe kwetsbaar de ge allieerde toevoerlijnen zijn, heeft Rus land vorige week nog laten voelen toen het een Amerikaanse trein bijna vijftien uren ophield. Leerlingen van de Academie voor Sociale en Culturele Arbeid te Groningen heb ben woensdag een bezoek gebracht aan het Kunstcentrum „Prinsetün” te Leeu warden. Behalve dat zij de tentoonstelling van mevrouw Jeanne Bieruma Oosting en het museum Pier Pander hebben bezichtigd zijn er in het Kunstcentrum enkele in leidingen voor deze toekomstige werkers op het Culturele Gebied gehouden. De heer Drs. S. van Tuinen, vice voor zitter van de Fryske Kultuerried heeft ’n inleiding gehouden over: „Waarom staan wij achter regionale cultuur?” „Regiona lisme”. Dr. Kok, directeur van de Fryske Aka- demy heeft een en ander verteld over het werk van de Fryske Akademy, mevrouw G. Faber-Hornstra, over het werk van de Culturele Raad van Friesland en Mr. L. G. Boelens, voorzitter van de' Culturele Raad van Baarderadeel vertelde een en ander over het werk van een Gemeente lijke Culturele Raad. In de ochtenduren had de groep reeds een bezoek gebracht aan het Fries Mu seum. reeds tot verbreding van de kabinets- basis moet worden overgegaan. Hij ge voelde kennelijk meer voor de bezwaren Welke de liberale fractieleider, mr. Van Riel, tegen de gedachtengang van mr. Pollema had aangebracht. De chr.-his- torische fractieleider toonde zich niet overtuigd. Uiteraard ging de belangstelling der Kamerleden vooral uit naar de medede- --c--- lingen van Prof. De Quay over Nieuw-1 van de grond door waterstofgas aange- Guinea, doch deze verklaarde eerst de dreven straalmotoren aanzetten, die het terugkeer van zijn ambtgenoot Luns te willen afwachten. Wel deed hij uitko men, dat zijn kabinet zal blijven vast houden aan zijn houding tegenover de Ver. Naties. Dit houdt ook ih de be reidheid tot overleg met Indonesië mits op basis van het zelfbeschikkings recht der Papoea’s. Het is duidelyk, dat Oost en West zich voorbereiden op besprekingen over het Berlijnse probleem, over de kernproeven en de ontwapening, waarvan echter alleen het eerste probleem urgent is te noemen. Maar goed, de barometer staat op ontspanning. Wat Berljjn betreft, is het nu al ruim een maand geleden, dat Chroestsjow zijn dreigement, om nog dit jaar een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te tekenen terugnam en dok daarna heeft Chroestsjow laten doorschemeren een redelijk man te zjjn. De gegevens over de Berlynse kwestie zyn hierdoor echter nog weinig veranderd. Wanneer men echter gaat praten, dan moet men weten wat te zeggen. En het Westen is nog in het stadium van het zoeken naar een standpunt, waarbij men uiteraard uitgaat van de vrijheid van de West-Berlijners en de rechten van de bezettende mogendheden daar. Maar ook met dit al is wel een soepele positie mogelijk bij het aangeven van wat vitale belangen zijn en wat eventueel op tafel kan worden gelegd. Handels. Voor deze dramatische ontwikkeling in de ruimtereis van de aap waren de bij dit project betrokken geleerden en tech nici vol enthousiasme geweest, toen Enos 97 minuten na de lancering, voor de eer ste maal over Cape Canaveral kwam. Enos was in goede conditie en trok met enthousiasme aan verschillende handels, die hem bananenpillen opleverden. Hij was gekleed in een blauw ruimtepak en zijn gelaat was speciaal voor deze reis fris geschoren. Bij de lancering steeg zijn polsslag snel tot 150 slagen noten gekozen als wegbereider voor de per minuut. Zijn lichaam werd aan ge- eerste Amerikaanse astronaut, die rond de aarde gaat cirkelen, raakte woensdag tijdens het afleggen van de tweede baan in moeilijkheden, maar kwam deson danks aan een parachute behouden op aarde terug. Ruim drie uur na de lancering van Cape Canaveral deelden signalen van Enos’ instrumentenbord mee, dat de tempera-1 rische eilanden, de Westkust van Afri- tuur in de cabine te hoog opliep. Enos ka, Nigeria, Indische Oceaan, Austra- reisde op dat moment met een snelheid 'ix van 28000 kilometer per uur door de ruimte boven de Stille Oceaan, aldus de Tel. Onmiddellijk werd ingegrepen. De der de ronde, waaraan Enos in zijn cabine Riel zei, dat het, gelet op de steun van zou beginnen, werd uit het programma de Ver. Staten, weinig waarschijnlijk is, geschrapt en de remraketten werden in dat Indonesië een aanval op Nieuw- Guinea zal ondernemen. Hij meende der halve, dat het regeringsbeleid zou kuii- in de Atlantische Oceaan, op ongeveer nen worden voortgezet „als het binnen landse front” stand houdt. Toch ver sterkte dit debat de positie der regering niet. Al was er geen acute dreiging, de chr.-historische mr. Pollema en de k.v.p.- leider r dat zij voor de toekomst meer verwach ten van een kabinet, waarin ook de p.v.d.a. weer zitting zal hebben. Mr. Pollema beriep zich daarbij op de inter nationale toestand. Sinterklaas, gaat u straks even Schuier een fraai wandbord geven Dat de wijze spreuk vermeldt: „Tijd is geld!” Drie beelden uit de zitting van de Tweede Kamer van dinsdagmiddag, waarin de radio-tv-salariskwestie werd behandeld. Links boven: De regeringstafel met v.l.n.r. staatssecretaris Air. Y. Schollen, minister Dr. G. IF. J. Veldkamp en staatssecretaris B. Roolvink. Rechts boten: De interpellant 1. Baart pa) aan bei woord. Onder: Op de publieke tribune zien we o.m. Gerard Treber, Net tie Rosenveld en fef de Groot Zeer geachte Sinterklaasje De heer Schuier >S het haasje Een gouden droom ging droef teloor Wij geven ’t u even door De heer Schuier dezer dagen Wilde een toto-gokje wagen Vulde ’t formuliertje in Nou zoiets lukt meestal min Maar dit keer liep het bijzonder Allen deden voor hem onder Heus, Sint, dit mijnheertje won Eventjes een halve ton. Ja er zijn nu eenmaal klanten Serieuze en nonchalante En die laatsten, geloof het vrij Daar hoort de heer Schuier bij Hij bleek het formulier vergeten Hoe dat k,an ja joost mag ’t weten Enfin, ’t blijde nieuws gehoord Heeft hij ’t ding nog opgespoord Vlug het kapitaaltje innen Spijtig, geen duit meer te winnen Schuier, één dag over tijd Was zijn half tonnetje kwijt. Schuier bleef verslagen staan Stortte bittere toto-tranen Heren ik ben stom geweest En hij vroeg het, heel bedeesd Kan hier niet wat aan gebeuren Vrouw en kinderen die treuren Heren heb toch medelij Later vis ik heus op tij Maar de harde toto-turven Waren echt niet te vermurven Het reglement kent geen pardon Zelfs niet voor een halve ton llwat bat (gabe Skroar De kernproeven. Een ander blijk van toenadering kan men zien in de aanvaarding door Rus land van de Engels-Amerikaanse uitno diging de besprekingen over het verbod van kernproeven te hervatten. Wij meldden dit vorige week reeds. Deze week liet Rusland deze aanvaarding volgen door het voorstel onmiddellijk alle kernproeven in de ruimte, in de atmosfeer of onder water te verbieden, hetgeen dus een vooruitlopen is op de onderhandelingen en het gehele con- trölestelsel, waaraan het Westen ge hecht is, laat varen. Voor controle wil len de Russen, dat de deelnemende lan den nationale opsporingssysteem naar wederzijdse waarnemingen zullen ver krijgen. Acht het Westeri dit een deug delijke controle? s r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1