De Christel. Historische Unie de politieke problemen en Derde deel van de wereldbevolking door malaria bedreigd UNICEF brengt hulp aan miljoenen Dr. H. W. Tilanus sprak te Wommels J f •*.s 1 wW-,, - Geleerden de naar Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zuidpool Zilveren filmpjes f i4*®* DINSDAG 5 DECEMBER 1961 57e JAARGANG No. 94 „FLITS’’ PRESENTEERDE ANNEKE BEEKMAN het dorp Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Meer dan een miljard mensen, dat is ongeveer een derde deel van de wereld bevolking, wordt voortdurend bedreigd door malaria, een ziekte, die meer dan enige andere de mensheid verzwakt en schadelijk invloed uitoefent op de produk- tiviteit. Veroorzaakt door parasieten, vernietigt zij de rode bloedlichaampjes in liet menselgk bloed en kan zij tot de dood van de slachtoffers leiden. In de bestrijding van deze ziekte speelt UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties een grote rol. Verschijnt DINSDAGS cn VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Vooral voor kinderen funest. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een der Nieuwjaarskaarten van UNICEF: „Zeekoeten”, door een Eskimo- kunstenaar gemaakt met een mal van zeehondenvel. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Op 2 december is een groep geleerden uit Engeland naar Halley Bay, de meest geïsoleerde van alle Britse posten in het Zuidpoolgebied vertrokken. Zij gingen zich inschepen op het charter-vaartuig „Kista Dan", dat begin januari in Port Stanley, de hoofdstad van de Falkland eilanden zal arriveren. Halley Bay kan*alleen worden bereikt door een schip, dat zich door honderden mijlen pakijs een weg kan banen. Het ligt te ver van andere stations aan de Zuidpool of een zuidelijk contingent af voor transport door de lucht. In Halley Bay zal de expeditie waarnemingen ver richten op het gebied van het zuider- en de lonosfeer. In ons land wordt thans in driehonderd gemeenten melk op kleuter en lagere scholen gedronken. Gisteren werd Groenlo officieel tot de 300ste „schooilmelkgemeente" ingewijd door haar burgemeester, jhr. mr. E. M. van Nispen tot Pannerden en enige vertegenwoordigers van de inspectie volksgezondheid. In een veertigtal gemeenten werd een begin gemaakt met het verstrekken van melk in de pauze op ulo-, lagere technische-, huishoud, en middelbare scholen. Op de hierboven afgebeelde kaart van Nederland zijn de gemeenten aangegeven waar schoolmelk wordt ver strekt. U ziet, dat in Friesland slechts in Leeuwarden melk wordt ver sterkt. Eri dat in de zuivelprovincie bij uitstek. In bel Avro-televisieprogramma „Flits” ti vraaggesprek van Lottis Frequin met Anneke Beekman. Op.de bijgaande foto zien we boe de ielevisiemensen mej. Beekman aanwijzingen geven voor de uitzending een jaar lang tegen malaria te bescher men! Stort zoveel maal vier gulden als u doosjes wilt hebben op giro 7515 ten name van UNICEF, Den Haag en u krijgt de doosjes toegestuurd. In 1960 zijn er in negentig landen in totaal meer dan zeventien miljoen kaar ten verkocht en daarvan nam Nederland alleen er 550.000 voor zijn rekening. Dit jaar, nu het Kinderfonds van de Verenigde Naties, in december vijftien jaar bestaat, hoopt het Nederlands Co mité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag, het aantal nog belangrijk te ver hogen. Als dat lukt zal Nederland in nog groter mate dan voorheen bijdragen tot hulp aan miljoenen kinderen in de wereld, die nu nog lijden onder tal van ziekten, waarvan we er in dit artikel slechts één onder de loupe namen. great diel fam harren bin suver hwat •b justere troch de lawine fan de tiid- Malaria is een „dure" ziekte. De We- deld-Gezondheidsorganisatie heeft bere kend, dat zij alleen al in India per jaar vijftig miljoen slachtoffers maakt en dat dit daar een jaarlijks geldelijk ver lies betekent van circa 1750 miljoen gulden! Als men er de ziekte in een campagne van enige jaren met forse hand zou aanpakken, zouden de kosten van zo'n actie ongeveer 665 miljoen gul den bedragen, of slechts iets meer dan een derde van het geldclijk verlies, dat nu per jaar wordt geleden! Vroeger bestreed men de met hevige koortsen gepaard gaande malaria met kinine, later ontdekte men andere me dicijnen, maar de strijd tegen de ziekte kon pas op grote schaal beginnen na de tweede wereldoorlog. In 1939 had men het middel gevonden, dat de wereld ge heel van He ziekte zou kunnen verlos sen; DDT, dat de overbrengers van de malaria, de muskieten, effectief zou kunnen bestrijden. Het werd duidelijk, dat verstuiving van DDT in alle wonin,- gen en ruimten van een door malaria geteisterd gebied, dodelijk zou zijn voor de muskieten en nog maandenlang zou nawerken. Na de tweede wereldoorlog, toen DDT en andere insectendodende middelen volop beschikbaar kwamen, kon de strijd be ginnen. Weldra kwam men er achter dat, als men in een bepaald gebied tot de aanval overgaat, de strijd snel en volledig gevoerd moet worden, want na verloop van vijf tot tien jaar ontwikke len sommige malaria overbrengende muskieten weerstand tegen de insec- tenbestrijdende middelen. Voordien moet dus de ziekte volledig uitgeroeid zijn, zodat de muskieten geen parasieten meer kunnen overbrengen. Door de Gemeentelijke Chr. Hist. Kiesvereniging „Hennaarderadeel” was voor vrijdagavond een openbare vergadering belegd, die niettegenstaande het miezerige gure weer grote belangstelling trok. „De persoon van de uitgenodigde spreker zal hieraan niet vreemd geweest zjjn,” aldus IJsb. de Haan uit Kubaard in zijn openingswoord. j Oud-Unie-voorzitter dr. H. W. Tilanus, die reeds verscheidene malen in Wommels optrad, is daar een zeer gewilde gast, die steeds van alle, leden der Chr. Hist. Kamerfractie, nog de meeste toehoorders trekt. Deze Unie-veteraan, ondanks zijn Dr. Tilanus had als onderwerp opgekre gen „De C.H.U. en de politieke vra gen”. Hij begon met een historische uiteenzet ting van de plaats der Troonrede in de nationale Nederlandse samenleving en sneed vervolgens verschillende punten aan, zoals die zijn neergelegd in het jongste staatsstuk, sept. j.l. door de Koningin voorgelezen. De eerste zin der Troonrede constateert de internationale situatie als verontrus tend. Deze verontrusting is primair in verband met het drama Berlijn, de laat ste maanden nog drukkender geworden en ze zet ook haar stempel op de Neder landse politiek, speciaal bij de Defensie- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Malaria is vooral voor kinderen funest. Er sterven op het ogenblik ongeveer 2 miljoen mensen per jaar aan deze ziekte en de meeste van die slachtoffers zijn kinderen. Bovendien vermindert de malaria, als ze de patiënten niet doodt, in elk geval hun weerstand tegen andere ziekten. Ook daarom neemt de malariabestrijding een belangrijke plaats in het werk van UNICEF in. Reeds in 1948 stelde het Kinderfonds een omvangrijk program ma op voor zijn aandeel in de malaria bestrijding, en in 1955 besloot men zelfs de uitroeiing van de malaria prioriteit te geven onder alle acties tegen ziekten, die de mensheid teisteren. Het Fonds verstrekt insectendodende middelen, het levert de inrichting voor DDT-fabrieken en gezondheidscentra, het zorgt voor verstuivers, medicamenten, laborato- riummaterialen en transportmiddelen. Op het ogenblik profiteren 46 landen Toet en tsjerke moatte midden yn it doarp stean daarvan. In 1960 kon men met de in sectendodende middelen, die UNICEF verstrekt had, ongeveer 66 miljoen men sen tegen de gevreesde ziekte bescher men. Natuurlijk vergen deze acties kapitalen, bijeen door een beroep te doen zowel op de regeringen als op particulieren om bijdragen voor zijn werkzaamheden te verstrekken. Voorwaarde voor elke hulp van UNICEF is, dat men ook in de lan den, die hulp vragen en krijgen, zelf ste vig de handen uit de mouwen steekt en dat zelfs in de eerste plaats, maar het is duidelijk, dat de geldmiddelen voor de hulp van UNICEF vooral moeten ko men.uit het welvarende deel van de we reld, waartoe ook Nederland behoort! UNICEF krijgt onder andere geldmid delen bijeen door de verkoop van zijn bekende Nieuwjaarskaarten. Dat zijn kaarten met zeer fraaie afbeeldingen, naar ontwerpen van kunstenaars uit verschillende landen. „Groet een vrind en help het kind” is het motto waaronder UNICEF in ons land de kaartenactie voert. Inderdaad, voor vier gulden (de kosten van 1 doosje met UNICEF-kear- ten met enveloppenkan het Kinderfonds genoeg DDT kopen om acht kinderenlicht tingen net meirekkene, wol de jongere generaesje it paed fan de alden net mear op. Dizze fiele folie skerper, hwat op mannich pleats üntbrekt, likegoed yn de efterein as yn de foarein. En is de alder- ein net mear by steat of n?t fan doel de saken modern oan to pakken, dan jowt dit alle dagen wriuwing en forwidering. It pleitet lykwols foar de algemiene yn- stelling fan de boeren, dat hja net skro- me yn it knipende arbeidstokoart moder ne mechanisaesje, mar ek op de saneam- de ,,boerehelp”-organisaesjes, dy’t nou al op mear as tweintich plakken oprjuch- te en tarieden wurde. komen, kan momenteel geen andere uit weg worden gevonden. De groeiende Europese integratie moe ten we zien als een bemoedigend teken, al blijft bij vele partners de nationale belangensfeer (vooral op het gebied van de landbouw) het sterkst sprekend. De situatie rondom Ned. Nieuw-Guinea is nog uitermate troebel. Wat in dezen de juiste weg is, om uit de moeilijkhe den te geraken, daarover heerst geen eenstemmigheid. Spr. meende te mogen constateren, dat de meeste V.N. verte genwoordigers het met de Nederlandse gedragslijn in dezen wel eens zijn, al thans moreel. Aan een gewapende actie van Soekamo hecht hij niet zoveel geloof daar het de Indonesische president duidelijk moet zijn, dat zijn houding bij de V.N. aller minst tegemoetkoming opbrengt. Het wetsontwerp algemene kinderbij slag, dat binnenkort in gewijzigde vorm door de Kamer zal worden behandeld, houdt de meningen verdeeld, er zullen nog moeilijke knelpunten spanning ver oorzaken. In dit wetsontwerp, aldus spr., liggen lijnen die het rechtsgevoel niet bevredigen. De C.H. fractie hééft zich steeds op het standpunt gesteld, niet te mogen meewerken aan bepalingen, die huns inziens sociaal onrechtvaardig zijn, zoals premiebetaling door bepaalde groe pen, waarvan de mogelijkheid vrijwel is uitgesloten dat ze er ooit van kunnen profiteren. Ook de inkomensgrens van premietrekking (f 12000,is zeer aan vechtbaar. Met voldoening wees de heer Tilanus op het feit, dat het minister De Pous is ge lukt de prijzen in Nederland ongeveer stabiel te houden; het huidige kabinet heeft, volgens zijn oordeel, naast enkele ongelukkige grepen, ook veel verdienste-' lijk werk gedaan. Vooral in de ombuiging van het beleid in deze zin, dat het grotere vrijheid voor de burgers nastreeft. De vraag is opgeworpen door mr. Polle- ma in de Eerste Kamer, of het geen aanbeveling verdient, gezien de spannin gen in de wereld, de basis van het ka binet te verbreden. Spr. zei dit standpunt van zijn geestver- 77 jaar, een toonbeeld van frisse vitaliteit, zag ook nu weer kans de vergadering ruim twee uur lang te boeien met z(jn staatkundige voorlichting, die meer het karakter droeg van een met zonnige speelsheid overgoten causerie soms tinte lend van humor dan van een zwaar doorwrochte rede. De grondtoon bleef i echter, als steeds, diep ernstig en appellerend op het hecht verankerd beginsel, het Goddelijk gd'jod der dienende liefde. want niet geheel te delen. De basisverbreding is noodzaak bij drei ging van accuut oorlogsgevaar; deze dreiging is echter nog niet aanwezig. Handelende over de woningbouw gaf spreker als zijn mening, dat het platte land in de toewijzingen te veel ten ach ter komt. Gébrek aan geschoolde werk- krachten en ook aan materiaal werken bij voortduring remmend op opvoering van het bouwvolume. Het is de roeping der overheid alles in het werk te stellen om de nood der sociaal misdeelden, vooral wat de huis vesting betreft, te lenigen. Deze nood heeft op grote gezinnen een demorali- serende invloed en vreet het levensge- i luk aan. geerde verkorting van eerste oefening Te" us.!°*te sto"d spreker^nog^ ^tvoeriS kon niet worden doorgevoerd, omdat het aantal vrijwilligers, 1 (dit in tegenstelling met België) bij ons veel te gering is. Vooropgesteld, dat wij onze N.A.T.O.verplichtingen moeten nas en materialen, der draeit it rounom om en nearne is mear reserve of foarried to finen. Yn dizze situaesje is it sa düdlik as hwat, dat elts bidriuw sunich wêze moat mei de minsklike arbeidskrêft en neigean moat, hoe’t hy mei dy biskieden helpmiddels dochs it wurk klear kriget. En dan is it yn it algemien de generaesje boppe de fyftich, dy’t it der it slimst mei hat. It wol har net oan, dat de wrald sa slim foroare wêze soe as dat it nou liket en in forbjustere troch de lawine fan de tiid- forskynsels. In diel fan de aldere boeren, binammen hwannear hja hwat isolearre wenje, wol it perfoast net oan, dat har buorkjen, hweryn hja sa biwend wiene, nou net mear doocht. Hja prottelje op it folk, op de jongere generaesje, op de CAO’s, op de frije tiden, op de gemaksucht, de rü- gens, de healwizens, de ünkundigens en folie jit net genóch. En fan har kant bi- sjoen, ha se meastal ek gelyk. Utsünde- HWER’T IT ROUNOM KNYPT Neffens de offisjèle stikken giet it op it heden yn üs lan tige nei it sin. De re- gearing seit, hja hat de prizen yn 'e han, hja lit de leanen allinnich stige as der romte sit yn de winstmarge, hja sil de bilêsting hwat sakje litte en mear sokke moedjaende birjuchten, mar dy’t net al- hiel buten it libben stiet, sjocht it in bytsje oars .Yn hiel üs lan en yn alle biroppen sit men to balden en to kearen mei in great tokoart oan fakbikwame minsken. En de bidriuwen dy’t net sokke hege eas- ken hoeve to stellen oan har personiel sitte likegoed mei in earnstich gebrek oan minsken. Dit tokoart is net biheind ta bipaelde biroppen. It sit rounom: by it ündertviis hünderten ünbifoege krêften, by de post, it spoar, de giro en alle oer- heitstsjinsten fierst to min folk. In giro, dy’t freeds fuortstjürd wurdt, krije jo woansdei, of tongersdei werom, it duorret aloan langer, nettsjinsteande alle auto- matyk. De forpleechsters typisten, kan- toarpersoniel en alle famkes yn hokfoar bidriuw, der wurdt om biddele en skoaid sa’t nea west is. De kranten hingje üt it lead fan de oanbiedingen oan personiel mei in lange list fan fasiliteiten en by- kommende forgoedingen, mar hja kinne it hast net printsje omt ek hjirre in set ter en in printer net to finen binne. Tü- zenen fan undernimmers, lyts en great meitsje ünmooglike dagen omt de perso- nielskrapte harren gjin oare wei oerlit. Bistellings wachtsje moannen en soms jierren op ütfiering. By de Lips-fabriken freegje hja in jier levertiid foar in slot en in kaei en mei stiennen en glês is it krekt oft it stellen wurde moat. Elk dy’t syn eigen eagen brükt, wit, dat er fan it offisjele priispeil en de offi- sjele leanen in bidroefd bytsje oer is, wy sitte kop en earen yn in totael oerspand bidriuwslibben en alle oare tsjinsten en biroppen komme yn itselde soal torjuch- te. De driigjende setten fan Rusland, de rebülje yn Afrika en Azië jowe nije fleur oan de biwapeningsyndustry, de wente- bou is jit gjin stap tichter oan de oplos sing, de wegen en havens, de brêgen en kanalen bliuwe by de easken fan de tiid binefter, koartom hwert jo ek sjogge, der is rounom in lange list fan needsaeklike I foroaringen en takomstplannen. Jild, folk llwat hat Qabe Sb roar Dizze wike wurdt ek hjir yn Boalsert war dien om dêrta to kommen. Yn in pear wurden gearfette is it doel dêrfan mei- mekoar in fikse» jongkeatdel, dy’t it mo derne boerewurk oan alle kanten for- stiet, yn tsjinst to nimmen en neffens in bipaeld skema bar om bar to broken. Sykte, üngefallen en oare krupsjes gean foar mar dan kin elk de boerehelp ek brüke om har seis of de fêste arbeider in frije dei to gunnen. De ünderfining mei dizze foarm fan arbeid is jit net great, mar Aldeboarn en inkelde oare plakken draeije nou dochs al in jier as trij, fjou- wer en it giet der goed. Neist de lean- bidriuwen kin dit middel meihelpe om de boer net to meitsjen ta in slaef fan syn bidriuw. En meiiens komt er sa in kearn fan bitüfte, jonge wurkers, dy’t de lanbou perfoast net misse kin. De lanbou-organisaesjes biriede harren al op in provinsiale bining, hwertroch foar- Ijochting, lieding en meidertiid ek de op- lieding fan dizze krêften regele wurde kin. Fan herten ried ik dizze saek oan, hwant krekt op sa’n wize toant men de tiid oan to kinnen en foarüt to sjen. Ik bin ek bliid, dat men dizze organi- saesjes op algemiene grounslach halden hat. Dat kin hjir sunder biswier en dan is it prachtich as men it meiinoar dwaen kin. En dat it nedich is, dat underfine wy alle dagen en hwa’t him hjoed seis jit rédde kin, sit moarn of oaremoarn om sa’n help forlegen. Detain tapakke, nou’t it jit kin! maatregelen. De uitgaven stijgen mede door Amerika's besluit de militair-finan- ciële hulpverlening stop te zetten. Voor het komende jaar is een totaalbe drag van f 2069 miljoen geraamd. De Kamer ziet, enkele afgevaardigden van splinterpartijen buiten beschouwing gelaten, globaal de noodzaak van deze uitgaven in. Ze leggen er zich bij neer. Ook van de dienstplichtigen moeten j soms offers gevraagd; de zo zeer be- stil bij de verhouding A.R.C.H. beroepsmilitairenHier openbaart zich niet zo zeer een eü verschil in beginselprogram, dan wel een mentaliteitskwestie. Wat lokale sa mensmelting betreft, zoals het bij de a.s. verkiezingen uitkomen met één lijst. Spreker ziet hier niet véél heil in, hij wil zich echter aansluiten bij het Pau linische woord: Een iegelijk zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd. Een vooral van de kant der A.R. gepro pageerde fusie acht spreker nu nog niet realiseerbaar. Het is vrijwel zeker, dat een dergelijke fusie in eigen gelederen, alsook in die der A.R. afsplitsing van kleinere groepen met zich zou meebren gen. Wij moeten doelbewust ons rich tend naar Gods Woord, als d.H. strijders paraat blijven, daarmee dienende het na tionale welzijn. Er werden naar aanleiding van dit be toog een kleine dertig schriftelijke vra gen gesteld, variërende van de zaak Van der Putten tot grondbelasting en het al dan niet toelaatbare van kernbewape ning. 2e week december 1956 Burgemeester P. J. de Hoop van Sneek vraagt alszodanig eervol ontslag. Hij is 75 jaar. Tentoonstelling in de school aan de Hid Herostraat van de door de leerlingen der chr- Landbouwhuishoudschool gemaakte goederen. De telefonische verbinding van 1 Hartwerd met de buitenwereld is een feit De heer W. Kingma is telefoonhouder. Hatax, de goedkope taxi. 5 cent per km. Standplaats de Dijk. Beleefd aanbevelend G. S. Hilwerda. Weinig nieuws van het Spaanse front. .Talrijke soldaten der nationalisten liepen over naar de stellingen der Basken. 'W* VS', - i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1