Frankrijk tegenwerking van Nieuw-Guinea opnieuw een twistappel O’Brien beschuldigde Engeland en I Bi Syrië eens met afscheiding (gabeSkroar rond de aarde John II. Clenn eerste Amerikaan Blauwhuis koopt industrie Paus Johannes en Pater Titus Brandsma Gouden filmpjes 2e week december 1911 to sizzen ÜS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 57e JAARGANG No. 95 WAAR HEBBEN WE DAT GEZICHT MEER GEZIEN Hwat bat run; De 3‘j^nge Fabio Gavarosi, zoontje van vijand SINT OP SCHIPHOL vader van de af- :e van de Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie de heer B. f 5069,—. PROF. OUD 75 JAAR Feestdagen. Terwijl de Kamercommissie aldus in alle beslotenheid met minister Luns zat te redekavelen, vierde prof Oud tegelijk met Sinterklaas zijn 75ste verjaardag. De avond tevoren was hij in kleine kring gehuldigd. Op zijn verjaardag zelf zo verzuchtte hij olijk gaat de belangstelling van de meesten nu eenmaal meer uit naar de Spaanse Goedheiligman. Hoezeer dit als een nationaal feest wordt beschouwd, bleek wel uit het feit, dat de Rijksvoor- lichtingsdienst de jonge buitenlandse di plomaten, die hier te lande werkzaam zijn, een compleet sinterklaasfeest aan bood. Voor die gelegenheid sprak de grijze Spanjaard zelfs Engels! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Kernproeven Het gesprek over de kernproeven belooft niet veel, nu Amerika en Engeland het nieuwe Russische plan, waarbij elk land voor controle op. zijn eigen waarnemings- middelen zal moeten vertrouwen, van de hand te wijzen. Zuid-Vietnam De communistische dreiging in Zuid- Vietnam is groot, maar toch meent de Amerikaanse regering op grond van een rapport van generaal Taylor, de advi seur van president Kennedy, dat er met goede wil nog wel wat aan te doen valt. Deze goede wil bestaat vooral uit een modernisering en democratisering van ’t dictatoriale bewind van president Diem, die door zijn achterdocht en arrestatie- Absent elsme Vorige week leek het wel alsof de ge achte afgevaardigden der Tweede Kamer door de feestvreugde waren aangegrepen Bij de stemming over een voorstel van minister Toxopeus om de gemeentegren zen van Culemborg en Beusichem te wij zigen, bleek donderdagmiddag al te half vijf, dat het merendeel der leden het Kamergebouw had verlaten, zodat er niet vergaderd kon worden. In de wan delgangen werd spottend verondersteld, dat menig Kamerlid alvast sinterklaas inkopen was gaan doen. Voor de Amsterdammers betekende deze schorsing der vergadering echter een te leurstelling, want nu moest het voorstel inzake de Bijlmermeerpolder, waarover zij met minister Toxopeus zulk een hoog lopend meningsverschil hebben, weer wachtenJuist toen er een amen- dement-Scheps op tafel kwam, dat voor stelde om de polder, tegen het veto van de minister in, toch bij Amsterdam te voegen. Met recht konden zij zingen: „Vol verwachting klopt ons hart”. Dominicaanse republiek In de Dominicaanse republiek is het nog niet rustig. Een paar weken geleden wist de president, dr. Balaguer, een poging af te wenden van broers van de in mei ver moorde dictator Trujillo om de dictatuur in haar oude vorm te herstellen. Balaguer, die overigens door Trujillo be noemd was, is een gematigde figuur en kan op de steun van het leger rekenen. De grotere vrijheid sinds mei resulteerde in een oppositiepartij, die kan rekenen op de grootste bijval onder de bevolking en deze oppositiepartij eist nu, dat Bala- guer het veld zal ruimen voor een junta, waarin alle groeperingen zitting hebben. Deze junta moet verkiezingen voorbe reiden. Men is het nog niet eens gewor den, maar de spanning neemt wel toe nu er af en toe gestaakt wordt en de po litie op betogers schiet. De voor enige maanden te Blauwhuis ge vestigde confectiefabriek dependance van het confectië-atelier Dedemsvaart, is thans door het dorp Blauwhuis zelf over genomen. Het ging de laatste tijd niet meer zo goed met het bedrijf en de directie was voor nemens het lopendeband-systeem in te voeren. Dit was tegen de afspraak. De meisjes dreigden dan ook met ontslag. Om erger te voorkomen is het bedrijf plus inventaris thans door het dorp over, genomen. Een 15-tal inwoners zijn er financieel bij geinteresseerd. Ook de bedrijfsleider blijft- De nu eigen industrie heeft reeds opdrachten tot een jaar volop werk Hard als 'een bikkel Wanneer men zou aannemen, dat de Westduitse regeringsverklaring de basis zal zijn van de Westelijke politiek in zake Berlijn als ’t tot onderhandelingen komt met Rusland, dan zou er bitter weinig kans zijn op een compromis, want Bonn blijft zo hard als een bikkel en ge voelt niets voor een erkenning van Oost- Duitsland en het streven blijft gericht op de Duitse .eenheid, terwijl Bonn ook meent, dat er een kemstrijdmacht van de NAVO moet komen. Voor ontspan- ningsgebieden in Midden-Europa ge voelt men niets. Maar volgens de nieuwste tactiek be hoeft men daarover in eerste instantie niet met Rusland te spreken. Men heeft namelijk besloten, en dat heeft Aden auer Kennedy moeten toegeven, het ge sprek met Rusland in eerste instantie te beperken tot de kwestie-Berlijn, in te genstelling tot vroeger, toen men pto- beerde de Berlijnse kwestie te verdrinken in de andere problemen. De Berlijners zijn hiermee niet zo erg ingenomen, om dat zij vrezen, dat elke concessie nu op hun rug zal neerkomen. It giet der op de ein fan üs libben net om hwat wy bihalden ha mar om de fraech oft wy seis bihalden binne Kennedy Kennedy, met wie Chroestsjows schoon zoon, Adzjoebei, hoofdredacteur van de Izwestia, een lang onderhoud heeft ge had, dat in zijn geheel in dit Russische blad is gepubliceerd, heeft het plan ge opperd internationaal toezicht op de weg van Berlijn naar het Westen in te stel len ,maar van communistische zijde is slechts spottend gereageerd. Tenslotte mag m’n niet vergeten hoe m’n in’tWes- ten ook plannen maakt of geen plannen maakt, dat de komende onderhandelin gen een kwestie van sterke zenuwen zul len zijn. Na het voor Nederland teleurstellende verloop van zaken verlangde de P.v.d.A. dat de regering een nieuwe beleidslijn zou uitstippelen. De socialistische oud- minister Ir. H. Vos deed uitkomen, dat hij niets gevoelde voor de neiging, waar van minister Luns op een persconferentie in Amerika had bleekgegeven, namelijk om het volgend jaar opnieuw te proberen met het internationalisatie-voorstel in de Ver. Naties. Trouwens, de antirevolutionairen een der regeringspartners hebben van meet af doen blijken, te betwijfelen of ’t plan-Luns in de Ver. Naties wel haal baar zou zijn. Zij dringen al enige maan den aan op overleg met Indonesië. Deze omstandigheid deed de liberale fractie leider in de Eerste Kamer, mr. Van Riel, bij de Algem. Politieke Beschouwingen zelfs bij prof. De Quay - de minister president vragen of alle leden van het kabinet wel eensgezind waren. Kennelijk twijfelde hij enigermate aan de steun van de antirevolutionaire minis ters. De premier ontweek de vraag, hij stelde slechts *vast,z dat, aangezien alle ministers zijn aangebleven, zij mede-ver- antwoordelijk moeten worden geacht voor het plan-Luns. Daarmee is uiteraard niet gezegd, dat er óók eenstemmigheid bestaat met betrek king tot de toekomstige beleidslijn. In elk geval verscheen minister Luns deze week niet met een regeringsverklaring in de openbare vergadering van de Staten- Generaal. In plaats daarvan werd op sin terklaasdag de Kamercommissie voor bui tenlandse zaken vertrouwelijk bijeenge roepen. Haar werd een schriftelijke nota beloofd, welke door de minsterraad aan het eind van de week zou worden vast gesteld. Intussen verdween minister Luns echter al weer naar het buitenland voor het voeren van andere internationale be sprekingen. Tot Kerstmis zal hij vrijwel aan één stuk afwezig zijn. In verband daarmee lijkt het vrij onwaarschijnlijk, dat de Tweede Kamer een Nieuw-Gui- nea-debat zal kunnen houden voordat de begroting van buitenlandse zaken begin januari in openbare behandeling komt. In elk geval staat nu reeds vast dat de be trekkelijke eensgezindheid, waarmee de Tweede Kamer achter het plan-Luns stond, is verdwenen. Met name de P.v.d.A. is zeer ontevreden, omdat minister president De Quay bij de Algemene Politieke Beschouwingen der Eerste Kamer de Papoeabevolking weer de mogelijkheid bood om definitieve aansluiting bij Nederland te vragen. In hun gedachtengang zou er dan weinig kans overblijven om het conflict met In donesië ooit op te lossen De 40 jarige Amerikaan John H. Glenn Jr, is nu officieel aangewezen als de 'man, die met een Mercury-capsule de ruimtereis rondom de aarde zal maken de eerste Amerikaan die dit voor proefje van de echte ruimtevaart te beurt zal vallen. John Glenn met zijn rode haren, groene ogen en uitdagende glimlach - is sinds jaar en dag een bekende figuur in het Amerikaanse ruimtewereldje. Shepard en Virgil Grissom gingen hem voor maar hun tochten zijn maar klei ne sprongetjes vergeleken bij de cirkel vormige reis die Glenn rondom de aarde zal afleggen. Overste Glenn is jarenlang testpiloot het vliegtuigbeproevingscentrum van Marine geweest en heeft drie jaar lang meegewerkt aan het ontwerpen van nieu we vliegtuigen voor de Marine. Daarom is hij ook de man geweest die het laatste woord had te zeggen over de inrichting van de ruimtecapsule en die moest be slissen hoe de bedieningspanelen gerang schikt moesten worden; een verantwoor delijke taak, want de ruimtevaarder, be lemmerd in al zijn bewegingen, moet met zo weinig mogelijk moeite het instru mentarium van zijn kleine ruimtevoertuig kunnen bedienen. Men zou kunnen zeg gen dat Glenn de binnenhuisarchitect van de ruimte-capsule is. Overste Glenn, getrouwd en twee kinderen, heeft een langdurige vlie- geresrvaring. In de Tweede Wereld oorlog maakte hij 59 oorlogsvluchten en tijdens de Koreaanse oorlog 63. Verschil lende malen werden zijn toestellen door vijandelijk vuur doorzeefd maar zelf is hij nooit geraakt. Zijn moedig gedrag tij dens beide oorlogen is viif maal beloond met de Distinguished Flying Cross en negentien maal met de Air Medal. Toen Clenn in 1959 voor het Mercury- ruimtevaartprogramma werd uitgekozen betekende dat een fikse verandering in het kleine gezin. Maar de hele familie heeft zich aangepast. Voor zover mogelijk neemt hij al les wat er over het nroiect-Mercury aan voor leken begrijpelijke literatuur te vin den is mee naar huis, zodat zijn vrouw Anna, zijn zoontje David f145 en ziin dnchtertie Carolvn f 135 eni” idee heb ben van Johns werkzaamheden H. Voets en Zn., Workum S. de Vries, Parrega Corn, dé Boer, Bolsward P .Walla, Witmarsum R. Posthumus, Tjerkwerd J. W. de Groot, Burgwerd E. Statema, Bolsward W. P. Visser, Makkum Het werk is aan de laagsti gegund. Gecombineerde uitvoering door Bols wards A Capellakoor, Muziekvereniging Bolsward en de Mandolinen-club. Direc teur A. Alt. Entree f 0,50. Het huis aan de Appelmarkt te Bolsward laatst bewoond door de heer A. F- Oos- terbaan, werd ten overstaan van notaris Wierda uit Ijlst verkocht aan J. Zantman voor de som van Dinsdag bewees het Binnenhof alle eer aan Sinterklaas, de enige r.k. heilige, die door geheel Nederland wordt aanvaard. Er had noch in de Tweede Kamer noch in de Eerste Kamer een openbare vergadering plaats. Dat was reeds bij voorbaat zo afgesproken. Toch moest er van deze afspraak op het laatste moment enigszins worden afgeweken. Vorige week was er door de socialistische oppositie in de bei de Kamers der Staten-Generaal aangedrongen op een spoedige regeringsverklaring inzake Nieuw-Guinea. Vanuit Rome wordt het volgende in „Ons Noorden” geschreven: Langzaam maar zeker vorderen te Rome de voorbereidingen voor het proces ter Zaligverklaring van de te Bolsward op Ugoklooster geboren pater Titus Brand sma; die op wrede wijze op 26 juli 1942 in het concentratiekamp Dachau om kwam. De stukken van het proces zullen spoe dig bij de promotor Fidei, in de volks mond de „advocaat van de duivel” aan hangig worden gemaakt. Getracht wordt het proces over de geschriften zo spoedig mogelijk in behandeling te doen nemen. Intussen blijkt, dat de H- Vader zich bij zonder voor Titus Brandsma is gaan in teresseren. Hij heeft nl. het boek over deze katholieke landgenoot in handen ge kregen, dat Mgr. Vallainc, de nieuwe perschef voor het Oecumenisch Concilie over prof. Brandsma geschreven heeft. Het is een Italiaanse uitgave, verschenen bij Ancora te Milaan en vertelt in onge veer 250 bladzijden het leven, de gevan genis en de dood van Titus. De Paus heeft nog geen maand geleden dit boek gelezen. „Ik heb het boek over uw landgenoot op mijn nachtkastje lig gen, zei Hij tegen een Nederlandse mis siebisschop, die door Hem in audiëntie was ontvangen. De Paus verzekerde de bisschop, dat Hij er iedere avond in las. En met welk een resultaat. Tegen de schrijver Mgr. Vallainc, die ter gelegen heid van zijn benoeming tot perschef met Hem sprak zei de Paus, toen hij Zijn stu- deervertrek binnenkwam: „Zo bent u de man, die me de hele nacht heeft wakker gehouden.” Mgr. Vallanc wist niet hoe hij het had en vroeg de Paus wat Hij bedoelde. „Ik ben tot diep in de nacht bezig ge weest met het lezen van uw boek: Ün giornalista martire. Ik moet u eerlijk be kennen, dat ik er diep- van onder de in druk ben gekomen. Vast en zeker zal ik er nog eens op terugkomen.” De Paus is er inderdaad op terug geko men, toen Hij de buitenlandse pers in audiëntie ontving en de journalisten wees op het voorbeeld van Titus Brandsma. De Osservatore vond ’t nuttig dit te ver melden en er uitdrukkelijk aan toe te voegen dat de Paus het zo’n mooi boek vond. Conor O’Brien, de Ierse diplomaat, die vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Katanga was, heeft vorige week, zeer tot genoegen van president Tsjombè van Ka tanga, ontslag genomen. Dat is niet helemaal geruisloos gegaan, want na zijn ont slag heer O’Brien Engeland en Frankrijk ervan beschuldigen niet alleen z’n ontslag bevorderd te hebben, maar ook de Ver. Naties in Katanga tegen te werken. O’Brien is ervan uitgegaan, dat de re solutie van de Veiligheidsraad van 21 februari de basis van het optreden van de Ver. Naties in Kongo moet zijn en deze resolutie machtigt de Ver. Naties niet alleen gewapend op te treden om ’n burgeroorlog te voorkomen, maar dringt bovendien aan op het vertrek van alle buitenlandse adviseurs of militairen, die zich buiten de Ver. Naties om, in dienst van de Kongolese regering of de Katan- gaanse regering bevinden. Met deze resolutie werd in de eerste plaats gedoeld op de Belgische en ande re Europese militairen in Kataanse dienst Op basis van genoemde resolutie heeft O’Brien op 28 augustus de troepen van de Ver. Naties, die in de Katangaanse hoofdstad Elisabeth waren, gebruikt om deze Belgische 'militairen uit te schake len. Dat is maar voor een gedeelte ge beurd en ook de versterkingen, die op 13 september Katanga binnenkwamen om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga, wisten hun doel niet te be reiken. Sindsdien heerst er een onbeha gelijke wapenstilstand. Heimelijke steun? Volgens O’Brien had de actie van de Ver. Naties in Elisabethstad kunnen sla gen als Engeland en Frankrijk niet had den tegengewerkt. Engeland steunt vol gens O'Brien en, Tsjombé heimelijk. Het hoopt, dat op den duur Tsjombé s bewind zal worden erkend. O’Brien, die zei de elementen te verachten, die Ka tanga steunen, noemde als de leiders Britse miljonairs zoals lord Beaverbrook het voormalige, zeer rechtsgezinde La gerhuislid kapitein Waterhouse, sir Roy Welensky, de premier van Zuid-Rhode- sië, en de Engelse premier Macmillan. De Belgen, die via de Union Minière grote belangen in Katanga’s onafhanke lijkheid hadden zijn zich aan ’t terug trekken, volgens O’Brien, terwijl de Brits-Rhodesische belangen meer naar voren aan het komen zijn. drift niet de figuur is, die de inspiratie moet geven in de strijd tegen het com munisme. Kundige bestuurders distan- siëren zich voortdurend van hem en de ontevredenheid van de bevolking stijgt. Zuid-Vietnam weigert echter aan de raad daartoe gehoor te gevcq en het is niet uitgesloten, dat Amerika zijn ambassa deur, die hierover met de regering van Diem onderhandelingen voert, zal terug roepen. Kortzichtigheid van Diems kant kan van Zuid-Vietnam het volgende slachtoffer maken in Zuid-Oost-Azië. een kleermaker in Milaan, lijkt spre kend op president Kennedy. Fablio werd geboren op 9 juli 1918. Op ’t strand plegen de badgasten te zeggen; ,,Wat heeft dat ventje toch een bekend ge zicht”. Fabio zou met zijn vader reeds uitgenodigd zijn voor een bezoek aan Washington Syrië In Syrië is men naar de stembus getogen en in grote meerderheid heeft de bevol king haar goedkeuring gehecht aan de afscheiding van Syrië van Egypte, welke zich in september heeft voltrokken. Voor zover men de uitslag van de verkie zingen voor het 172 leden tellende par lement kan overzien, belooft de rechter zijde de meerderheid te verwerven, maar het is te hopen, dat dit niet zal leiden tot een reactieonaire politiek, die vroeg of laat de Syriërs rijp zal maken voor communistische invloeden. Ontsteking van het eerste proeflicht der electrische centrale te Pingjum en Arum. De ijsclub Workum adverteert met lange pijpen-avond, gemengd met afscheids- klanken en feestherinneringen. Ingeschreven op de herbouw van gebrande school te Tjerkwerd. f 6350,— 5775,— 5760,— 5700,— '5658,— 5480,— 5388,— 5349 inschrijver Ondanks zijn overvolle agenda voor dinsdag, heeft Sint Nicolaas toch nog kans gezien dinsdagmiddag even op Schiphol aanwezig te zijn om persoonlijk de 21<Wste zeeman te begroeten, die voor de Rotterdamse LLoyd was af gelost. Het was bootsman J. van Asch, die met nog 26 opvarenden van de ,,Wono- rato” nog juist op tijd thuis kwam om hier pakjes-avond te vieren- We zien de Sint hier zijn mijter tegen de storm beschermend met zijn knecht en de vrolijke zeelieden op het winderige platform van Schiphol. Haast Zwarte Piet staat bootsman Van Asch Onplezierig incident O’Brien sprak van de zware druk van deze landen op functionarissen van de Ver. Naties en omdat hij dat ondermij nende optreden in strijd achtte met de l van gesproken. Het is ’n onplezierig 1 en Frankrijk Men kan de wereldorganisatie had belangen hij nu g incident, dat de naam van Engeland ;een goed zal doen. iet een gebrek aan Westelijke solidariteit van O’Brien noemen, dat hij gesproken heeft, maar eerlijkheid is ook in deze kwestie toch te verkiezen. Het zijn bovendien onthullingen voor ’t gro te publiek ingewijden, vriend en vijand wisten er heus wel van.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1