Hindeloopen door de eeuwen heen C.N.V.-ontspanningsavond De Sovjet brak met Albanië VOORAL DE HANDELSGESCHIE- DENIS IS MERKWAARDIG streeft tweeledig doel na Fan de Marlinyloer Ghroestsjow Het internationale festival Komt allen tezaam Kanker- onderzoek: nieuwe ontdekking o Auto tegen een boom: één dode en één zwaar gewonde STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwa* ha» Cjabe Skrocir üs hjoed p p to sizzen Eichmann weer voor rechters tj -8 E DINSDAG 12 DECEMBER 1961 57e JAARGANG No. 96 AMSTERDAMSE IJSBAAN GING DOOR -TM' Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Onmogelijkheid. Kenners van de politieke verhoudingen in het communistische blok noemen de Russische stap zonder weerga. Nog nim mer is het tussen twee communistische landen tot het verbreken van de diplo matieke betrekkingen gekomen, aldus De Telegraaf, die vervolgt: Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ;d. Hij vak- sa as dizze kin men yn it i fan sizze: it iene is dit, Reeds eerder maakten we melding van ’t feit, dat het Internationaal Folkloris tisch Dansfestival dat in 1962 in Neder land wordt gehouden, zal plaats vinden in Bolsward. De data, waarop dit festival, waarvoor naar wij vernemen by diverse volksdans groepen in binnen- en buitenland grote belangstelling bestaat, wordt gehouden, zijn thans vastgesteld. Deze zijn 9, 10 en 11 aug. a.s., dus niet samenvallend met de heamieldagen, zoals aanvanke lijk werd verwacht, maar een maand later in het hoogseizoen van het toeris me. Aan de voorbereidingen van het drie daags dansfestijn, wordt momenteel door een volijverige commissie hard ge werkt. De week van 18 tot 23 december zal in Workum geheel in het teken staan van het komende Kerstfeest. Een en ander wordt georganiseerd door het Convent van Kerken en de Evangelisatie-com- missie „De open Deur”. Begonnen wordt op maandagavond 7 uur met een korte bijeenkomst in de verschillende kerken. Om 7 uur 15 wor den allen verwacht rondom de Kerst boom op de Merk, waar Ds. W. E. Ver donk een inleidend woord hoopt te spre ken. Dit samenzijn zal opgeluisterd worden met muziek van Crescendo en zang van enkele kerkkoren en schoolkinderen. De bedoeling van dit samenzijn is ge zamenlijk te getuigen van Het Licht, dat der wereld reddend verschenen is. Verder zullen op deze avond door een grote groep medewerkers huis aan huis verspreid worden het bekende Evange- lisatieblad „De Elizabethbode”, waarin een apart blad is opgenomen, gewijd aan deze Kerstweek, die tevens getuigt van een eendrachtelijk samenwerken. Op dinsdagavond komen de plaatselijke Vrouwenverenigingen met de Chr. Plat telandsvrouwen en de afdeling Bond van Plattelandsvrouwen in de Geref. kerk bijeen, om daar gezamenlijk Kerstfeest te vieren. En voor de jongeren zal er op 21 december een Kerstavond zijn. De Kerstweek wordt dan besloten met een gezamenlijke Kerstnachtdienst in de Herv. kerk. Wetenschappelijke werkers van de Uni- versiteit van Nottingham hebben mel ding gemaakt van een nieuwe ontdek king op het gebied van kankeronder zoek. Experimenten die in het Research Unit Department zijn ondernomen, hebben uitgewezen dat bepaalde additieven die in smeerolieën voor automobielen wor den gebruikt bij dieren kanker veroor zaken en als „potentieel gevaarlijk voor de mens” moeten worden beschouwd. Dr. R. W. Baldwin, het hoofd van de Unit heeft verklaard, dat men dit soort onderzoek voortzet omdat men dit op het ogenblik als de best mogelijke benadering van het preventieve kanker onderzoek beschouwt. Deze onderzoekingen zijn van bijzonder groot belang met het oog op het steeds grotere gebruik van chemische substan- Tj. de J. .ties in het leven van alle dag. In de nacht van zaterdag op zondag zijn vijf jongelui, die terugkeerden van een feestavondje in Blauwhuis op de rijks weg tussen Sneek en Lemmer met hun auto tegen een boom gereden. De 26- jarige Gouke Hylkema was op slag dood. De heer P. Dolle uit Balk werd ernstig gewond. De drie anderen wer den licht gewond. Er hing omstreeks kwart voor één, toen het ongeluk gebeurde, een dikke mist en het was glad. Plotseling begon de wagen, bestuurd door de heer M. Kui pers uit Balk, te slippen. Na enige bo men te hebben geschampt, smakte de wagen met de rechtervoorzijde tegen ’n boom. De auto die in Balk was ge huurd werd volkomen vernield. Uit het politieonderzoek is niet geble ken dat de oorzaak van het ongeluk aan alcohol te wijten is. Volgens hét leninisme behoort zulk een vijandige daad in de socialistische ge meenschap der volkeren tot de onmoge lijkheden. Zelfs tijds de breuk van Sta lin met Tito in 1948 en Joegoslavië’s uitsluiting uit de Kominform is het di plomatieke contact tussen Moskou en Belgrado, zij het ook door middel van zaakwaarnemers, gehandhaafd. Isolering. Chroestsjow schijnt met deze totale breuk met Albanië een tweeledig doel na te streven: hij hoopt door volledige iso lering van Hodsja de oppositionele krachten in Albanië aan te moedigen de dictator uit de weg te ruimen, en hij wil Peking treffen, dat Albanië open, lijk ondersteunt. Peilen. Het ligt ongetwijfeld tevens in de bedoe ling van het Kremlin, te peilen tot hoe ver het met zijn druk op Albanië kan gaan en in welke mate Peking het in het nauw gedreven Hodsja-regime te hulp zal komen. Zoals de zaken thans staan, is communistisch China nog niet bij machte Albanië in geval van militair geweld van de kant van de Sovjet-Unie of een mogelijke annexatie door Joego slavië en Griekenland, effectief te on dersteunen. Pas als Chinese troepen de door Rusland in Albanië gebouwde bun kers, oorlogshavens en vliegvelden heb ben betrokken, wordt Albanië tot een echte bedreiging voor de Sovjet-Unie en het Pact van Warschau. Peking heeft reeds aan Hodsja grote financiële en economische steun ver leend en toegezegd. Het ligt er maar aan, hoelang het Kremlin deze ontwik keling verder wenst af te wachten. In het Russische partijblad „Kommu- nist” werd Albanië fel aangevallen. In een hoofdartikel schreef de communis tische theoreticus prof. Fedor Konstan tinov, dat „De Albanese leiders, Enver Hodsja en Mehmet Shehoe, in goede tij den gewaarschuwd, dat ze terugkeerden op een gevaarlijke weg”. In him hand having van het stalinisme ziet de krant een „vertrek van het marxisme”. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong's Nieuwsblad Over Hindeloopen met zijn eigen dialect, eigen klederdracht, eigen merkwaardige industrie en niet het minst met zijn rijk verleden raakt men niet spoedig uitgepraat. Reeds meermalen vertelden we detailsgewijs van het boeiend verleden. Thans willen we aan de hand van een verhandeling van dr. H. A. Poelman over het stedeke heel de historie van Friesland meest merkwaardige stad nog eens kort samenvatten, maar hierbij vooral te wijzen op de rijke hand elshistorie. Lit jou dieden oerienkomme mei jou wurden en jou wurden mei jou hert WAT IS DER GE AN DE YN FRYSLAN De Fryske deiblêdden steane op it heden fol mei ynstjürde stikken, protesten en oproppen ta protest. Diskear net op it foarste plak tsjin de lieding fan it Ryk, alhoewöl dit der wol mei under sit, mar bysünder tsjin de gong fan saken op it Provinsjehüs of ien fan de provinsiale tsjinsten. Mei in typysk Fryske opwalling is nou yn ien kear in stream fan lüde protesten los komd en wurdt in massa gearkomste organisearre om de hünderten biswier- den har demokratyske kans to jaen. Pro test tsjin de oantaesting fan it natürbisit yn en om it wetterlan is de haedsaek, Dizze striid broeit yn Fryslan al jierren lang, mar net earder as yn dizze wiken docht bliken, dat it net meat de striid is fan in stikmannich ünpraktyske biologen of wraldfrjemde natürleafhawwers, mar dat der yn it folk seis in sterke sympa thy en meifielen groeid is, mei hwat diz- teriële en to iensidich dêrop üt binne sa- folle mooglik direkt-ekonomysk bilang nei to stribjen. De striid om de Wikelder Bosk is in düdlik foarbyld- It tracé fan in dyk is dan de heechste wet, hja hiene de bosk ek Ijeaver sparje wold, mar dat kin net, dos jammer genóch, hja moast der wei. Nei folie aksje liket it op it he den wer oars en sil hja faeks dochs bi- halden wurde kinne, mar it wie kneppel op ’e kant. Sokke foarbylden binne der jit folie meat. Hyltyd wer wurdt mei in bliedend hert in stik moaije natür priis jown om di rekte materiële foardielen. Dan is it net wei, dan in bisparjen fan ünderhald, dan in wetterskipskonsintraes- je, dan lanforbettering, mar hyltyd sit men mei in ynstansje fan it Ryk, dat de plannen goedkarre moat, foar t de sin ten der komme en elts bigrypt wol, dat soks in lange earm bitsjut. It soe lykwols ünbillik wêze en sugge- rearje, dat dizze deskundigen gjin each foar de lansdouwe hawwe soene en mar willemoeds oan it fornielen gean wolle. Sa is it net, mar elk wit, dat de striid tusken ynsichten mar selden woun wurdt troch de kulturele en aestetyske visy, mar hast altyd troch de swiere argumentaesje fan de direkte, materiële foardielen De christelijke besturenbond hield vrij dagavond in de Doele (de grote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet) een grote propaganda, en ontspanningsavond Het was geen avond zonder hindernissen al kon achteraf worden gezegd, dat ze uitstekend is geslaagd. Het aantal bezoekers groeide langzaam maar zeker toen er nog steeds geen toe gangsbewijzen waren. l oen die eindelijk arriveerden en de deu ren konden worden geopend, werd het op tijd komen van de talrijke bezoekers beloond met een wel wat extra lang Bols- warder kwartiertje. De reden hiervan liet zich slechts gissen, later bleek dat de spreker van deze avond de voorzitter van het CNV, tevens het 2e Kamerlid, de heer C. J. van Mastrigt we gens ziekte verhinderd was en de orga nisatoren bij de aanvang van de avond zelf nog niet wisten, wie hem zou ver vangen. Ook de „zingende zusjes” Van Klaarbergen van Dokkum waren wegens ziekte verhinderd. Het was reeds bijna 8 uur toen de heer J. Terpstra de avond opende. De samen zang werd hierbij begeleid door de ac cordionist van het Kwintet Visser uit Dokkum, dat de muzikale omlijsting ver zorgde, en wel wat bescheiden werd aangekondigd als „een trio”. Het gezel- ze pyoniers al jierren lang bipleite haw we. Hoefolle, binammen jongere, minsken binne de leste tsien jier, nou’t de folks- rekreaesje him üntjaen koe, net enthou siast wurden foar Fryslan. In unyk ge- biet yn üs tichtbifolke lan mei alle jier ren greater mooglikheden. Dat seit nou net mear allinnich dokter en notaris, mar hünderten oaren mei har. Allinnich, dat sizze Deputearre Steaten fan Fryslan like goed en hja binne al jierren to set mei ünderskate plannen om de situaesje en outillaezje fan dit gebiet mei to forbetterjen. Lykwols wurde hja yn bipaelde gefallen ek foar in slimme kar set. En as dan de iene partij de jonge hat, him iepenje kin of net, wurken fan great bilang déroan fêst sitte, adfizen twa kanten ütwize, wurdt it soms in nuodlik bislüt, hwat kant de skiljens oer- weagje. Spontane aksjes i foar twa dingen der moat in kearn fan wierheit yn sitte, oars koe it net sa’n wjerklank fine. En it twadde is, dat om dy kearn hiel hwat oerdriuwing en iensidichheit, oerstjürens en ünbillikens to sjen fait. As de saek op in wize en taktyske ma- near opfongen wurdt, kin der in heap goeds ut fuortkomme en binammen hiel hwat driigjende ófbraek keard wurde. Dêrom hoopje wy fan herten, dat de kommende steatensittings wurd en wer- wurd op goed niveau bringe sille, sadat de Friezen ünderfine, dat hwat it folk biweecht, ek de Steaten en har Depu tearre leden, mei oan it hert leit. Bij hoogtij stond er aan de ingang slechts 4 a 5 voet water. Het was dus een vlucht- haven voor de kleinere kaapschepen, geen winterhaven voor de ongeveer 100 zeeschepen. Ook dan heeft Hindeloopen een winterhaven. Dit is nu niet meer Staveren, maar Amsterdam. Vanhier va ren de schepen uit. Er is een bericht dat meldt, dat de betrekkingen tussen Hin deloopen en Amsterdam zo druk waren, dat de Hindeloper huismoeders te Am sterdam gingen winkelen. De kagen voe ren geregeld heen en weer, onwaarschijn lijk is het bericht dus allerminst. Het einde der 18e eeuw bracht de terug gang. De val van de republiek betekende de vernietiging der handelsvloot en dus van de handel en dus van de welvaart. Voor Hindeloopen kwam een dode tijd. Waren er in 1744 nog bijna 2000 inwo ners in 1859 waren dit er nog slechts 1115, in 1921 nog 1032, thans geen 1000 meer. In de 19e eeuw kwam de handel in ons land eerst moeilijk weer op gang. De tij den waren veranderd. De energie der doopsgezinden vond andere wegen, zij waren nu gelijkgerechtigd met andere Nederlanders, alle betrekkingen en amb ten stonden voor hén open. Vele Hinde - lopers vestigden zich te Amsterdam of in Noord-Holland. Anderszij ds bleef de naam Amsterdam in Hindeloopen be waard. In Hindeloopen, dat thans én door het toerisme, meer nog door de er gevestigde industrie een nieuwe toekomst tegemoet gaat. schap (3 heren, 2 dames) maakte pret tige muziek, maar toonde zich b.v. ook in kunstfluiten „boppe baes”, terwijl de evenals de verkleedpartij als Volendam - mers. De heer Terpstra was verheugd over de grote opkomst op deze familie- en ont spanningsavond, maar dit verheelde vol gens hem niet, dat de gewone werkver gaderingen beter bezocht konden zijn. Ook vroeg hij aandacht voor de verga deringen van de Werkende Jeugd, wees verder op het nut van de chr. organisatie. Als een volk met God leeft, komt de welvaart vanzelf. Wij moeten voortbouwen, aldus spr. op het pioniers werk door onze ouders en grootouders gedaan. Als plaatsvervanger van de heer Van Mastrigt trad op de heer Dupon, districtsbestuurder van het CNV. Het leek spreker een boeiend verhaal te vertellen van het verschil tussen de chr. vakbeweging van een 75 jaar geleden en die van thans, en vooral van de omstan digheden, waaronder men toen werkte en die van nu. Het is een grote sprong van kinderarbeid en krotwoningen naar so ciale voorzieningen „van de wieg tot het graf” en eigen chr. woningbouwvereni gingen. Toch blijven er vragen. Leeft b.v. de P.B.O. gedachte voldoende? Is de chr. vakbeweging haar doel niet voor bij geschoten? Is niet een nieuw juk op de schouders genomen in de vorm van wetten en verordeningen? De vrijheid van de arbeidende stand is niet, dat de arbeider nu maar mag doen en laten wat hij graag wil. Er is wel het verwijt dat de „top” van de vakbeweging te weinig voeling houdt met het gewone lid, om wiens belangen het gaat. Deze klacht moet echter verstommen op de lippen van hen, die zelf niet welbewust mee leven in de organisatie. Ieder lid moet op zijn terrein in alle bescheidenheid zijn rol spelen, aldus tenslotte spr. De avond werd na ’n bijdrage van ’t Kwintet verder gevuld met 'n Fr. toneelspel, ge bracht door „De Speelgenoten” van Hee- renveen. Opgevoerd werd. „De Bline boer”. Adolf Eichmann, de 55-jarige voorma lige kolonel van de SS, zal maandag weer voor zijn rechters verschijnen om hun oordeel te vernemen over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inza ke het vermoorden van miljoenen Joden. Verwacht wordt, dat het voorlezen van dit oordeel van omstreeks 100.000 woor den twee dagen in beslag zal nemen. Mocht de rechtbank Eichmann schuldig bevinden aan één of meer van de 12 punten van de tenlastelegging, waarop de doodstraf staat, dun zal de openbare aanklager, Hausner, vermoedelijk offi cieel de doodstraf eisen. Vervolgens zal dan in de loop van de week de uit spraak v< Igen. Eichmann werd zaterdag uit de gevan genis te Jalami, nabij Haifa, overge bracht naar het gebouw in Jeruzalem, waar het proces op 11 april begon. De Sovjet-Unie heeft de diplomatieke betrekkingen met Albanië, de kleinste der communistische staten, verbroken. De desbetreffende Russische nota is reeds 26 november in Tirana overhan digd en de wederzijdse, gezanten hebben Tirana en Moskou af verlaten. Ook de Russische handelsmissie wordt uit de Albanese hoofdstad teruggetrokken. Al dus is zondag in de Albanese hoofdstad Tirana bekend gemaakt. Volgens het bericht uit Tirana is het initiatief tot deze* breuk uitgegaan van de Sovjet-Unie. Het communistische partij-orgaan van Albanië noemt de Rus sische stap „een ongelofelijk voorbeeld van de methoden die Rusland tegen een socialistisch land aanwendt.” Waarnemers verwachten, dat alle com munistische staten, die op het 22e par tijcongres in Moskou de Stalinistische houding van het Hodsja-regime hebben afgekeurd, Rusland zullen volgen. Chi na behoort hier niet toe. Aan de uitsto ting van Albanië uit het Pact van War schau staat dan niets meer in de weg. mar ek de Wikelder Bosk en oare bidrige punten spylje mei. Allerhande forienings fan silers, fiskerlju, naturleafhawwers, fügelwachten, aeisikers, reedriders, bio logen, wetters porters, weitsers fan it Fryske gea en folie oare sympathisanten rinne to heap, nou't hoe langer hoe mear bliken docht, dat de moderne kultuer- technyk mei har maet: de wetterskips- konsintraesje yn de losse leije rint. Alteast, dat wurdt der sein en skreaun. Hwat wol men fan Fryslan meitsje, hwat binne de plannen fan de provinsje en Ryk? Ja, harket men goed, dan is it faeks de fraech: hat de provinsje seis wol de leije fêst, of wurdt hja opdreaun fan ryksynstansjes, dy't nou ien kear de mil joenen rólje kinne litte. Hwant it soe wol hwat frjemd üt de koerts dreaun wêze, as dit kolleezje, mei dizze Kom- missaris, dy’t, net ex officio, mar fan her ten alround sportlju neamd wurde kinne, de kant üt wurkje soene fan geafornie- ling en rekreaesjebidjer, sa't nou de rop oer Fryslan klinkt. Binne it net krekt dizze oerheitspersoanen, dy’t mei it Steatejacht nije glans en swide namme oer binne- en bütenlan brocht hawwe? Wie it net dizze Kommissaris, dy’t ien fan de allerswierste alfstêddentochten op redens ütried en aloan wer by sportéve- neminten syn persoanlike bilangstelling düdlik toant? Mei dielname en ynstim- ming fan it hiele kolleezje! En dochs is der hjir in earnstich forset iepenbier wurden. Dat blykt üt de lan ge list fan forienings en persoanen fan kwisekwansje, dy’t hjir efter steane. For set tsjin it stribjen fan bipaelde ynstans- jes yn en buten Fryslan. dy’t to min rek ken halde mei de wearde fan it nct-ma- Zaterdag ging de Amsterdamse Ijsbaan in het Sportpark „Middenmeer” voor hel publiek open. Vrijdag nam onze fotograaf er tijdens een persconferentie een kijkje, waarbij hij deze opname kon maken van enkele vroege schaatsers met de nieuwe egaliseermacbine in bedrijf Sedert 1132 wordt Hindeloopen, zij het in verschillende spellingen, herhaaldelijk in de historiebladen genoemd. Wel zeer simpel is de verklaring dat ter plaatse voorheen de hinden hun loopplaats had den, n.l. aan de rand van het bos Kreil. De verklaring is van Okke van Skarl, deftiger gezegd Ocko Scharlensis, maar wordt door niemand meer serieus geno men. Schotanus komt in 1664 met een andere verklaring. De naam Hindeloopen zou ontleend zijn aan de ligging op een land tong. .Eindelopen’ zou zijn geworden tot Hindeloopen. Ook dit is pure fantasie. Dat het stadswapen een hinde vertoont zegt niets, dit wapen heeft zich aangepast aan n onjuiste naamsverklaring en heeft geen bewijskracht. De verklaring van de naam Hindeloopen blijft een open vraag. Ook over het ontstaan weten we weinig. Geboekstaafd is dat in 910 de eerste hui zen werden gebouwd. In 1254 kreeg Hindeloopen stadsrecht. Maar ook dit is slechts bij overlevering bekend. De oudste plattegrond, getekend door Van Deventer, is getekend in plm. 1558. Het is dan een rechthoekig stadje, aan drie zijden door de zee omgeven. De zeedijk toont nergens een opening, waar door de schepen van zee uit de stad kon den binnenvaren. Wel is er zoiets als ’n rede te ontdekken. Waar bleven de sche pen des winters? Dezelfde vraag rijst bij de plattegrond van Schotanus (1664). Ook toen was er nog slechts een buitenrede en dit is zo gebleven de gehele 18e eeuw door. De oude zeevaart richtte zich op Enge land. Sedert 1224 worden de Friese schippers kooplieden van Stavoren genoemd, nooit van Hindelopen. Wijst dit wellicht in bepaalde richting. In 1368 verleent koning Albert van Zwe den voorrechten aan „Staveren en Hin deloopen.” In 1370 onttrekt koning Ha- kon van Noorwegen zich aan de toen heersende oorlog en sluit ’n wapenstil stand o.a. met Hindeloopen en Staveren Weer die twee. In 1375 vermeldt een oorkonde uit Staveren het bijleggen van een geschil tussen Hindeloopen en D.uit- zig. Staveren treedt als het ware voor Hindeloopen op. In 1394 schrijven Sta veren en Hindeloopen als Friese steden met nog enige andere Zuiderszeesteden aan Lubeck, dat zij ter beveiliging van de Oostzee bereid zijn een vredesschip uit te rusten. Op 5 juni 1466 komen Bolsward, Staveren en Hindeloopen op voor een schip van Bolsward, dat in Noorwegen aangehouden was. Weer Staveren en Hindeloopen in een adem. De conclusie is gewettigd, dat de Hindeloper schepen in de winter in de haven van het nabijgelegen Staveren bé- schutting zochten en men samen optrok. In de 16e en 17e eeuw verliest de Hanze waartoe o.a. Staveren, Hindeloppen en ook Bolsward behoorden, snel terrein en boet aan invloed in. In zijn val wordt ook Staveren meegesleept. Maar nu komt het merkwaardige. Logischerwijs zou de val van Staveren ook de val van Hinde loopen moeten zijn. Het tegendeel ge beurt. Staveren gaat ten onder, Hinde- looj^en leeft op tot nieuwe bloei. Merk waardige invloeden gaven mede de door slag. Zo waren er in de Z.W.-Hoek vele doopsgezinden. Zij waren van alle open bare betrekkingen uitgesloten en waren aangewezen on de handel, dus de zee vaart. In Hindeloopen woonden er vele. De 17e eeuw is een goede eeuw voor Hindeloopen. De stad werd vergroot en uitgebouwd. De toren verrees in 1615, de kerk in 1632. Acht en twintig jaar later moest een nieuwe kerk tegen de ou de gebouwd worden. In 1661 waren er 5 burgemeesters, maar zij oefen den alle 5 de zeevaart uit en waren dien tengevolge de gehele zomer afwezig, zo dat een plaatsvervanger werd aangewezen Ook de 18e eeuw was grotendeels een tijd van bloei. Uit een bewaarde lijst van schepen blijkt, dat de schipper en stuur man meestal in Hindeloopen woonden, de bootsluit gerecruteerd werden uit ge heel de Zuidwesthoek, soms zelfs van daarbuiten. Het blijkt, dat een groot deel van de be manning en reders, soms meer dan 50% doopsgezind is. In een beschrijving van 1780 lezen wij, dat Hindeloopen toen slechts een kleine haven had, die voor grote schepen niet voldoende diepgang bood. ziekte verhinderd was nisatoren bij de aanvang jende zusjes” Van kum waren wegens

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1