Katanga’s blanke huurlingen actief K.V.P. kon toch met compromis akkoord gaan wssf Verschil van mening in Weg Kinderbijslag-crisis is bezworen Bolsward- Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Leeuwarden Mond- en klauwzeer ook in Kubaard t WCSten Pese z°nes van verminderde spanning of kernwapenvrije zónes, werd door Duitsland veroordeeld, maar Amerika bestudeerde deze gedachte lang niet al tijd afwijzend, al kreeg het de vorm van een verklaring, dat West-Duitsland niet de beschikking over kernwapens zou krijgen. Eichmann Kingfabrieken Tonnema NASneek gaan uitbreiden in het geding 4 VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 57e JAARGANG No. 97 Waarin opgenomen: De Bolswardiche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad GAGARIN IN INDIA len. PIET TSJOMBE BEZOEKT GETROFFEN ZIEKENHUIS Portefeuillekwestie. Sociale Zaken. 2, 21/2 het t. V' te ken. 3e week december 1911 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschil van mening. Deze toespitsing van het Katangaanse probleem heeft de verschillen van me ning tussen de Westelijke landen duide lijker naar voren gebracht. Wij meld den vorige week al, dat O’Brien, de ver tegenwoordiger van de Ver. Naties in Katanga, ontslag heeft genomen en zijn gemoed heeft gelucht over de sabotage van Engeland en Frankrijk om Katanga in het Kongolese gareel te krijgen. Zijn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Rcdactic-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) land en Frankrijk de wereldpolitieke toestand bekeken. De tweede verdiej wordt geen pro: meenden, dat hierdoor de vrijheid tot emigratie wordt beperkt, terwijl het, gelet op onze bevolkingsgroei, juist ver standig zal zijn de emigratie op lange termijn te bevorderen. Alleen de liberaal Corver juichte deze beperking van het emigratiebeleid toe. Hij moedigde dr. Veldkamp zelfs aan, het bestaande emigratie-apparaat in te zetten voor immigratie van buitenlandse werknemers in Nederland. ter re- Bolswards Nieuwsblad het bedrijf thans produk- Douwen derde fabriek op dit industrie- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenues bij contract reductie Daardoor kon de k.v.p. met het compro mis toch wel akkoord gaan. Zij ver trouwde bovendien, dat mettertijd de liberalen ook tot de ontdekking zouden komen, dat die inkomensgrens een on houdbare zaak is. De socialistische afgevaardigde Berger liet zich nu al trouwens niet de gelegen heid ontglippen om de nadelen van deze inkomensgrens tegenover de liberalen breed uit te meten. Hij voerde tal van' voorbeelden aan om te bewijzen, dat een directeur van een N.V. met een inko men van boven de f 14.000,wel kin derbijslag zal krijgen, doordat deze on der de regeling voor de werknemers valt, waarvoor geen loongrens geldt ter wijl een zelfstandige met een gelijk in komen zelf geen uitkering zal krijgen maar wel premie zal moeten betalen ten gunste van zelfstandigen. Het twistpunt over de kinderbijslagverzekering, dat lange tijd het voortbestaan van het kabinet-De Quay heeft bedreigd, is door de nieuwe minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, opgelost. Het is geen algemene kinderbijslagregeling geworden, zoals de k.v.p. wenste. Ten aanzien van de zelfstandigen is een inkomensgrens van f 14.000,inge voerd teneinde liberale bezwaren tegen een algemene regeling te overwinnen. Maar zij brengt wel een aanmerkelijke uitbreiding van verzekeringsrechten en -plichten tot een zeer groot aantal zelfstandigen: n.l. inplaats van 8000 zelfstan. digen met 20.000 kinderen, 105.000 zelfstandigen en 240.000 kinderen. Na Adenauers bezoek aan Washington meende men te kunnen vaststellen, dat de Amerikaanse president de West- Duitse bondskanselier ervan had weten te overtuigen, dat het het beste zou zijn met Rusland uitsluitend over Berlijn te gaan onderhandelen, hoewel het West- Duitse standpunt daarvoor was, dat ’t alleen in samenhang met de kwestie van de Duitse hereniging zou kunnen wor den gezien. De Engelse gedachte, dat men misschien Engeland. Terwijl Amerika zich geheel achter de nieuwe actie van de Ver. Naties stelde, was Engeland van oordeel, dat de troe pen van de Ver. Naties zich wel moch ten beschermen als zij zouden worden aangevallen, maar dat zij zeker geen politieke oplossing zouden mogen af dwingen. Toen secretaris-generaal Thant Enge land eind vorige week vroeg om bom men voor de Kongo te leveren, weigerde Engeland niet, maar het stelde als voor waarde, dat zij alleen voor defensieve doeleinden zouden mogen worden ge bruikt. Maar maandag kwam de En gelse regering zelfs hierop terug. Zij levert geen bommen zolang de politiek van de Ver. Naties ten opzichte van Katanga niet duidelijker is uiteengezet. Feller nog zijn de Fransen, die met het gehele optreden van de Ver. Naties in de Kongo niets te maken willen hebben en duidelijk op de hand van Tsjombé zijn. Duitsland en 15 in Frankrijk de minister had nu eenmaal al voor een compromis met de v.v.d. gekozen. Dat dit niet de mooiste regeling had opge leverd, erkende dr. Veldkamp volmon dig. Hij had zijn streven nu eenmaal gezet op het „politiek haalbare”. Daar in bleek hij geslaagd te zijn. De socialistische afgevaardigde Berger diende nog wel een motie in om de re gering uit te nodigen haar voorstellen „in nadere overweging” te nemen, maar toen minister Veldkamp de anti-revolu- tionair Smallenbroek verzekerde, dat hij bij een eventuele verwerping van het voorstel zijn ministersportefeuille beschikking zou stellen, kozen de geringspartijen eensgezind de zijde van het kabinet-De Quay. Slechts op een enkel onderdeel werd ’t minder-goed gesitueerde wetsontwerp gewijzigd. Op voorstel van de christelijk-historische afgevaardigde Kikkert werd de grens van f 3500,beneden welke de zelf standigen ook kinderbijslag voor het eerste en tweede kind zullen ontvangen (vanaf dit bedrag tot f 14.000,krijgen zij slechts van het derde kind af bijslag) verhoogd tot f 4000. dat de genen, die willen emigreren, voorschot ten te verstrekken, welke later moeten worden terugbetaald. Zowel de k.v.p.er Brouwer als de socialist Van Lier, de anti-revolutionair Biewenga en de chris- uiteen, terwijl een oordeel bovendien nog wordt bemoeilijkt door wisselingen in de lang niet altijd officieel bekende kern blanken in Katanga, I standpunten. Rijk is mijn keuze in sigaren 2, 21/2 en 3 cent. Uitsluitend le klas fabrikaat. M. B. Eerdmans. NAVO-raad. Het meningsverschil hierover in het Westen is begin deze week aan de orde geweest, toen in Parijs de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Enge- Banketbakkerij A. Veen Hzn., Gr. Dijl- akker. Amandeltaarten voor de Kerst dagen f 0,50, Kerstkransen vanaf 10 ct. Wat baten zedepreken Wie kan dit hart van steen Met zachte drang stukbreken? ’t Is mogelijk, Hij alléén Die als het Kind in doeken De wereld redding geeft Die zondaren nog blijft zoeken Voor hen gebeden heeft Zo kan een mens verharden ’t Geweten moet gesmoord Van hem die zich verwarde In het satanisch koord Van hem, die totaal faalde Tot aan de laatste val Verbeten zinloos dwaalde In het bloed-duister dal. Hwa’t altofolle loftkastielen bout, bringt it yn syn libben net iens ta in biwenbere hut De rechtbank heeft gesproken Het vonnis kan verwacht Beklaagde, ineengedoken Door de wereld veracht Voelt zich niet de ontspoorde Nog minder, zielig klein Hij noemt Pilatus woorden! Ik was de handen rein. Voor de betrekking van meteropnemer en stoker voor de gasfabriek te Bolsward hebben zich 124 en 62 sollicitanten aan gemeld. Ver. Naties. Het opperbevel van de Ver. Naties ge voelde zich hierbij versterkt door de re- Deze ministers zijn in de Franse hoofd solutie, die de Veiligheidsraad op 24 stad om de vergadering van de Raad november had aangenomen. Deze reso- van de N.A.V.O. bij te wonen, lutie machtigde de secretaris-generaal zo nodig geweld te gebruiken om alle buitenlandse militairen, die niet onder het bevel van de Ver. Naties stonden, te verwijderen. Dinsdag openden de troe pen van de Ver. Naties het vuur op de wegversperringen en sindsdien wordt er gevochten, al kan het gevecht moeilijk geregeld werden genoemd. Tegenover in totaal 12000 Katangaanse militairen en politie staan ongeveèr 4000 man Indiase, Zweedse en Ierse troepen, terwijl vlieg tuigen van de Ver. Naties de kleine Ka tangaanse luchtmacht in bedwang hou- Gezuiverd van de smetten Er is gewaad door bloed Maar de Partij stelt wetten Elke onderdaan moet Hieraan gehoorzaam wezen Zo luidt steeds zijn betoog Ik heb geen schuld in dezen Geen traan blonk in het oog Een beeld van het bezoek, dat majoor Joeri Gagarin en zijn echtgenote aan India hebben gebracht: In gezelschap van de premier van India, Nehroe, bekijkt het echtpaar een beeldje in de tuin van de woning van de premier. Het beeldje stelt de „onbekende ruimte'’ voor en is een schepping van Amar Hath Sehgal, die geïnspireerd werd door het succes van majoor Gagarins ruimtevaart Adenauers bezoek. Men is het niet alleen niet eens over het I al dan niet voeren van besprekingen I met Rusland, ook over de wijze waarop 441 11W XkllJ^Cll, 4U1J11 uitlatingen werden onderschreven door eventuele onderhandelingen zouden moe- zijn opperbevelhebber, de Ierse generaal Mackeown, en een Noorse officier gaf als zijn mening te kennen, dat het ver zet in Katanga slechts een aangelegen heid is van een 1 die grote financiële belangen in het land j hebben. Nu dit strijdpunt van het Binnenhof was verwijderd, bood het daarop vol gend debat over de begroting van so ciale zaken slechts een tamme aanblik. Op Kasteel Oud-Wassenaar heeft ’t ge organiseerde bedrijfsleven immers on langs met de regering overeenstemming bereikt over de loonpolitiek voor voor het kabinet-De Quay onaanvaard-komende jaar. baar zijn. Nu mocht de r.k.-socialist De kritiek richtte zich op het feit, Chroestsjow. Chroestsjow wil niet over Berlijn alleen onderhandelen, maar blijft het vredes verdrag met Oost-Duitsland als uit gangspunt nemen, wanneer er dan geen vredesverdrag met geheel Duitsland kan komen. Dat betekent dus weer, dat het Westen over de verbindingswegen van Berlijn zal moeten onderhandelen met de Oost-Duitsers, die zonder enige twij fel bezwaar zullen maken tegen mili taire transporten over hun grondgebied. Wij zijn weer even ver als begin juni, toen Kennedy zeer somber van zijn on derhoud met Chroestsjow in Wenen terugkeerde. President Moise Tsjombé van Katanga, gefotografeerd tijdens zijn bezoek aan het „Print Leopold ziekenhuis”dat door mortiergranaten van de Verenigde Naties werd getroffen. Nog steeds Berlijn. Belangrijker nog dan het Katangaanse probleem is het probleem, dat iedere keer toch weer minder zoetsappig blijkt te zijn, dan men tussen de crises aan neemt. Berlijn is aan de orde geweest in Washington, toen Adenauer eind no vember Kennedy bezocht. Bij het be zoek van De Gaulle aan Mcmillan is ’t ter sprake gekomen, evenals bij het ge sprek dat Adenauer met De Gatfïle ge voerd heeft, toen hij hem het weekeinde heeft bezocht. dën° Een beslissing "is ‘nog’”niet’°gevaL De tegenstellingen in het Westelijke kamp zijn duidelijk. Engeland gevoelt zeer veel voor onderhandelingen met Rusland, Amerika is bereid te onder handelen ook al heeft Rusland niet veel reden tot optimisme gegeven, Duitsland staat op het Amerikaanse standpunt, terwijl De Gaulle hardnekkig weigert zijn toestemming te geven tot onderhan delen. Hwat hat Qabe Skroar Voor het eerst sinds september 1955 is in de provincie Friesland mond- en klauwzeer geconstateerd. Zowel uit Over ijssel als uit Utrecht kwamen gedurende de laatste week berichten binnen van ’n aantal mond- en klauwzeergevallen bij varkens. Naar door de inspecteur van de Veeartse- nijkundige dienst, de- heer Y. Heida, wordt meegedeeld, is thans ook hier een tweetal gevallen waargenomen en wel te Lekkum en Kubaard. Ook hier waren het de varkens, die aan getast waren. Voor beide bedrijven ligt de infectiebron hoogstwaarschijnlijk op de varkensmarkt van 28 november j.l. te Sneek. Opnieuw zijn gevechten uitgebroken in Katanga, Kongo’s afgescheiden provincie, waar president Tsjombé zich staande houdt door zijn blanke officieren en blanke raadgevers, wier vertrek al herhaalde malen door de Veiligheidsraad van de Ver. Naties is geëist. In september heeft de vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, gepoogd, deze blanke huurlingen, zoals zij meestal worden genoemd, gewapenderhand te verwijderen, hetgeen het einde van de onafhankelijkheid van Katanga zou hebben betekend. De poging is nrélukt, even als latere pogingen van het leger van de centrale Kongolese regering. Een pre caire wapenstilstand was het resultaat en deze wapenstilstand is vorige week dinsdag geëindigd door hernieuwde acties van de troepen van de Ver. Naties, toen de Katangaanse troepen, in strijd met de afspraak, wegversperringen, die de bewegingen van de eenheden van de Ver. Naties hinderden, gingen versterken. 9 ttt [aansluiting zou kunnen zoeken bij Euro- De situatie schijnt nu te zijn, dat Adenauer wat is terUggekomen van de isolering van het Berlijnse vraagstuk en ook het Amerikaanse standpunt staat in deze niet meer geheel vast. Daartoe heeft zeker de rede van Chroestsjow van afgelopen zaterdag bijgedragen. Alle hoop van de Westelijken dat zij met Rusland zouden kunnen onderhandelen over een nieuw Berlijns statuut, dat hun rechten zou garanderen, is weggevaagd. Zwarte millioenenstoeten Trokken zijn oog voorbij Vasthoudend aan het „moeten’’ In opdracht der Partij De hele wereld huivert Van zulk een massamoord Hij heeft zichzelf gezuiverd Blijft kalm en onverstoord In de raadsvergadering van 4 oktober jl werd te Sneek 9000 m2 grond verkocht aan de N.V. Tonnema. Dit terrein sluit aan bij het terrein, waar het in 1956 gereedgekomen bedrijf is gelegen aan de Oppenhuizerweg. Het nieuwe terrein is het eerste stuk van het zgn. nieuwe industrie-terrein in Sneek. Na de reeds jarenlang voorbereide plan nen heeft dejeiding van 1 besloten een uitbreiding aan de tie-capaciteit te geven door het van een terrein. De huidige produktie-capaciteit is niet meer toereikend om aan de vraag naar de King-produkten, vooral ook uit het buitenland te voldoen. Door de nieuwbouw zal de N.V. op de duur de goede mogelijkheden, welke zij voor haar kwaliteitsartikelen ziet, verder kunnen ontwikkelen. Het bouwplan omvat een groot souter rain, begane grond, eerste verdieping, tweede verdieping, waarin silo's opgeno men zijn. De bouwwijze is betonskelet- bouw. In een verbinding met de bestaande fa briek wordt voorzien door een loopbrug aan de voorzijde der gebouwen ter hoog te van de le verdiepingsvloer en door een luifelverbinding ter hoogte van de bedrijfsgangen der beide fabrieken. De geproduceerde goederen van deze fa briek zullen via een luchtbrug automa tisch vervoerd worden naar de centrale expeditie, welke in de bestaande fabriek aan de voorzijde gelegen is, zodat ieder verder transport wordt voorkomen. De grondstof suiker, w'elke tot nu toe in zakken werd ontvangen, zal voortaan- door speciale tankwagens worden aan gevoerd, welke de suiker door middel van luchtdruk in de silo’s persen. Vandaar w'ordt de suiker door middel van de zwaartekracht en eventuele me chanische wijze vervoerd naar de afde ling, waardoor zowel de nieuwe als de bestaande fabriek op de meest hygiëni sche wijze zal worden bevoorraad. Na de nieuwbouw zal het totale nuttige vloeroppervlak zijn: 14700 m2. De tweede verdieping van de nieuwbouw wordt geen produktieruimte, doch be staat uit ontvangstruimten, welke zullen worden gebruikt voor personeelsbijeen komsten en algemene doeleinden. Daar deze ontvangstruimte niet de ge hele tweede verdieping in beslag zal ne men, ontstaat een dakterras, dat gedeel telijk overdekt zal worden. Dinsdag 12 december jd. heeft de pre- sident-commissaris de eerste van de 135 palen voor het nieuwe gebouw in de grond geheid. Door de vrij ongunstige bodemgesteld heid van het terrein, waarop een gebouw met een onderste bouwlaag en drie bouw lagen zal verrijzen, is het wenselijk in plaats van de gebruikelijke hei-methode een andere methode toe te passen. Deze methode bestaat in het heien van een stalen buis met aan de onderzijde 'n prop beton. Nadat deze buis in de grond geheid is, wordt de bewapening in de buis aange bracht en beton gestort. Het beton wordt nu aangestampt, terwijl tegelijkertijd de stalen buis uit de grond wordt getrok- I in de sociale lasten als Nederland Reeds eenstemmig oordeel over tracé In de j.l. gehouden vergadering van de Prov. Staten, is opnieuw de komende nieuwe weg BolswardLeeuwarden ter sprake gekomen. De heer Tj. de Jong (kvp) van Bolsward had hierop reeds in eerste instantie gewezen op het slechte wegennet in de greidhoek van Friesland. Ged. Hoogland bevestigde dat hiermede de heer De Jong, tijdens de eerste bijeen komst een belangrijk wegenvraagstuk had aangeroerd. Het wegenstelsel in de Greidhoek is „gribus”. Er moeten wegen komen van Bolsward naar Leeuwarden en van Franeker ongeveer via Akkrum naar Gorredijk, aldus gedeput. Hoogland die hieraan toevoegde dat deze wegen dan mooi „in de vorm van een kruis” zouden liggen. Ook moet er een weg ko men vanuit Bolsward in de richting Wor- kum. j De gedeputeerde zei verder dat er voor al deze wegen al plannen bestaan, maar dat het kiezen van een wegtracee geen kwestie is van zomaar een streep op pa pier trekken. Over de weg Bolsward Leeuwarden heeft men al een eenstem mig oordeel en met de verbinding Fra nekerSneek is men al druk bezig, al dus de heer Hoogland. Ook de anti-revolutionaire Smallenbroek richtte zijn kritiek op die inkomens grens. Hij vond, dat minister Veldkamp veel te snel voor de liberale bezwaren door de knieën was gegaan. Naar zijn oordeel had de nieuwe bewindsman moe ten nagaan of niet op andere wijze dus met behulp van de socialistische op positie een meerderheid voor een al gemene kinderbijslagverzekering ge vormd had kunnen worden. Niet ten onrechte antwoordde dr. Veld kamp, dat de kans daarop verkeken was sinds de socialisten aan hun stem finan ciële eisen hadden verbonden, welke ■ziin "NTn Ho f V -enoioHci- Van Lier later bij de behandeling van minister Veldkamp besloten heeft sociale zaken opmerken, dat in geen „hh„_ enkel ander Europees land, behorende tot de Europese Economische Gemeen schap, de overheid zo weinig bijdraagt 2-UT. U 27.2-.11 nl. 18 tegen 27 in België, 20 in W.-telijk-historische afgevaardigde Kikkert

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1