Karakter van KERSTMIS 1961 Friesland in geding I Kerstbomen kweken is een zakelijk bedrijf Afbraak van natuur naast bevordering roerisme een vreemde inconsequentie Qabe Skrocir üs hjoed p p to sizzen s i Fan de Marlinyloer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Melkbezorging Tweede Kerstdag M4 Bolswarder invasie op Amsterdamse kunstijsbaan Sis üs, Hoeder n ff® DINSDAG 19 DECEMBER 1961 57e JAARGANG No. 98 NIEUWE GEDACHTENISKERK IN BERLIJN Hwat hat rein Oersetting B. S. alle ro- foar forbining Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsehe Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad provincie, lomen wordt iierren aestiids en doarpkes kear- fan mienskapslibben, dêr’t goed wegennet ibben? Is ryks- wei 43 net alle dagen it düdlikst biwiis, Ik nodig U gaarne allen uit om deel te nemen aan deze Kerst- wijding en zo gezamenlijk te overwegen de ware Kerstvrede, die ik U allen van harte toewens. en it sil ek wol sa bliu- In grinende kou kriget hwat, mar De melkvoorziening op de Kerstdagen vraagt, zowel van de consument als van de producent dit jaar bijzondere aan dacht. Indien geen maatregelen zouden worden genomen, dan zou de bezorging op za terdag 23 december het verbruik van 4 dagen moeten omvatten, terwijl de be voorrading op de dagen na Kerstmis op praktisch onoverkomelijke moeilijkheden zou stuiten. Teneinde de consument een goede melk voorziening te waarborgen, heeft de Contactcommissie voor de Consumptie- melkhandel in Friesland de melkhandel geadviseerd op de 2de Kerstdag (dins dag 26 december) normaal te bezorgen. Evenals het vorig jaar, zal ook dit jaar een gezamenlijke openbare Kerstwijding worden gehouden en wel op donderdagavond 21 december a.s. om 7 uur precies op het Broereplein (bij slecht weer om kwart over 7 in de L.A.B.-garage). Onder leiding van trainer Piet Venema en de commissieleden Kroontje, Wijma en Twerda trokken vrijdag j.l. ’s mor gens 11 uur 55 van de 60 cursisten van de schaatstraining, per LABbus en luxe wagens naar Amsterdam om op de kunstijsbaan hun schaatskunst in prak tijd te brengen. De directeur, de heer Van Amerongen, was ter begroeting aanwezig en zei het zeer op prijs te stellen, dat zo’n grote groep uit Bolsward een bezoek bracht aan de kunstijsbaan. Om twee uur ’s middags werd de baan opengesteld. Hier werd aan één stuk door geschaatst tot 5 uur. Trainer Ve nema benutte deze gelegenheid om de stijl van zijn pupillen bij te schaven. Na sluiting van de baan trok het gezel schap met een geweldige eetlust naar de oud-Bolswarder Frits Harkema op de Nieuwedijk, waar men zich het kos telijk diner best liet smaken. Hierna werd weer de ijsbaan opgezocht, om nogmaals van 8 tot 10.30 uur van de schaatssport te genieten. Bij aankomst stond voor de loketten ’n lange file schaatsers te wachten op een entreekaartje, maar tot ongenoegen van vele Amsterdammers werd voor de Bols- wardse groep het grote hek geopend, zodat meteen de schaatsen konden wor den ondergebonden. iepen doar, alle “deskundigen jo- i Dat de training van Venema wel finnwerkam- «elvlr it rn.it iJae zeer succesvol is bleek hieruit, dat na I 5% uur schaatsen geen der deelnemers I (w.o. 12 dames) last had van vermoeid- I heid of stijfheid. Dit bleek op de terug weg, toen nog even werd aangestoken in Den Oever, waar men nog voldoende energie had voor een gezellig dansje. Over de prestaties van de cursisten was trainer Venema dan ook best tevreden. Hij deelde ons mede, dat er diverse rij ders tussen zitten, die bij doorzetten in ide nabije toekomst wel iets op de wed- hearen, wurdt it gjin hege tnd. |strijdbaan kunnen presteren. It is jit altyd sa en it sil ek wol sa bliu-was aI vroeg jn de morgen, toen we. In grinende kou kriget hwat, mar he(. gCzcischap wei een beetje moe, maar dy t hun stil haldt, giet foarby. uiterst voldaan weer in Bolsward arri- Tj. de J. veerde. I knippich lan, mei syn eptige pleatsen en ne beste greiden, is bifolke mei in slach minsken,dat tige hinget oan doarp en gea. Selsstannich fan oardiel, partij kiezend, earnstich fan libbensopfetting, drage hja it hert op goede hichte as frije minsken yn it frije Fryslan. Jierren lang hiene hja hjir ek grif in soarte fan superioriteits- gefoel foar de kollega’s fan de sangrouh en dy fan ’e Walden- Hwat derw'ei kaem wie licht, de minsken, de kij en de skiep, hwat hjir groeide wie klasse, hie deugd en wie streksum. Lykwols, al kin. men dit w'ol bifêstigje, stie hjir foaroer, dat dizze natuerlike foarsprong ek bydroegen hat ta in soarte fan selsfoldienens en konservatisme. Hiel hwat goede dingen fan de moderne tiid binne yn de Walden of it Wetter- lan bigoun en earst tige stadich nei de klaei utskaeid. De Walden wie in earme streek, der’t folie lytse boeren yn suteri- ge en goedkeape spultsjes buorken, der’t in peal en in prikke genóch wie foar in waldboershikke, as as de klaeiker spotte en dêr’t men allinnich -hinne teach as hjir alle kans forsjoen wie. Sa wie it in kear, mar sa is it net mear. De poort van Unia-State te Beers, een tan de monumenten die mee het ka rakter van Friesland bepalen. De poort wordt momenteel gerestaureerd door de ja. f. jorritsma te Bolsward. Er wordt overwogen de poort na res tauratie een passende bestemming te geven. en is wen, dêr’t it aerd fan de minsken en situaesje fan lan en pleatsen in eigen stimpel hat. By myn witten hat nimmen dat lan en dizze minsken better en suverder teikene as Ulbe van Houten yn syn prachtich bock: „Ds sunder fan ijeitze Holwerda”. In hichtepunt yn de Fryske literatuer dat nimmen himsels ünthalde mei. Dit lan, dizze greidhoeke, mei swier fakentiids niet gaan raken, want dat zou bruine naalden geven. De kerstbomenkweek is een volkomen zakelijk bedrijf, gespeend van m antiek. Men moet haar zoeken in het Gooi en bij Amersfoort en verder op tal van land goederen in Drente, Overijsel, Gelder land, Noord-Brabant en Limburg, waar zij een onderdeel vormt van de bosbouw. Er is zelfs een bijzonder soort kunstmest samengesteld om de bomen de gewenste donkergroene kleur te verschaffen. De grootste exemplaren gaan elk jaar naar de Kop van Noord-Holland en naar Zeeland. Drente is de enige waar weinig handel in kerstbi gedreven. De handel duurt slechts drie weken, van de dag na St. Nicolaas tot aan de vooravond van het Kerstfeest. Er wordt dan dag en nacht gewerkt aan 't rooien en het vervoeren naar de grote steden. Daarna keert de rust terug op de akkers Frentsjer. Hokfoar forbining is der dis kant lans nei Warkum en de Südwest- hoeke. Deputearre Steaten hawwe yn de léste sitting rejael tajown, dat it nearne nei roaide. Mar it bliuwt hjir ek fierst to stil, de lju koene wol in klap mei de moalpüde hawn ha. Sjocht men net, hwat in geweldige ynfloed in goed wegennet hat op alle ekonomysk libben? Is ryks- wei 43 net alle dagen it düdlikst biwiis, hoe wichtich in goede wei is foar alle bidriuwen en saken? As it wier is, dat elk folk de regearing stipet de kriget, dy’t it fortsj innet, dan is it ek 1 wier, dat eltse kontrij it wegennet kriget, dat it wurdich is. It freegjen leit üs net, andere in riedslid, dy’t ik hjiroer ris oan- spriek. Mar mei sa’n mentaliteit is it skoan to bigripen, dat it alle kearen de oaren binne, dy’t mei de priis wei rinne. Dy freegje wol, dy seure krekt salang, oant hja har sin krige ha. De stêdden en doarpen fan de swiere greidhoeke stean foar in i we har fjouwerkant gelyk, it roait igge noch seam. Hwerom stekke de gemeen ten yn de greidhoeke de koppen dan net ris bymekoar om oan dizze situaesje sa gau mooglik in ein to meitsjen. Deputearre Steaten sizze seis, dat it in aldwraldske gribus is en dat hja alle war dwaen wolle om in pear fikse Noard- Süd en East-west-forbining to meitsjen, mar de gemeenten moatte it initiatyf nimme. Mei alle referensje, ealachtbare Tijdens een protestvergadering in Leeu warden hebben honderden aanwezigen een motie aangenomen, waarin de pro vinciale staten wordt gevraagd te ijveren voor het instellen van een plan voor de recreatie en de natuurbescherming in de provincie Friesland, een verzoek, dat ge zien de hele ontwikkeling, terecht wordt gedaan. In de huidige zitting van de staten w,ordt het Economisch Technologisch Instituut door een extra bijdrage in de gelegen heid gesteld een onderzoek op te zetten aangaande de economische betekenis van het toerisme in dit gewest. Het is goed op dit punt cijfers te kennen maar ten aanzien van de uitslag van het onderzoek staat naar onze mening bij voorbaat wel vast, dat ’t vreemdelingen verkeer in Friesland in toenemende mate een niet te versmaden bron van inkom sten vormt. De Friese meren en het ka rakter van Friesland en de eilanden zijn het bedrijfskapitaal op dit punt. In de afgelopen eeuw zijn er in Friesland vele monumenten afgebroken omdat men meende, dat nooit iemand er meer iets aan zou hebben. Pas veel later is duidelijk geworden, dat dit gewest daarmee een onherstelbaar verlies heeft geleden, waarbij gelukkig kan worden aangetekend, dat Friesland nochtans ten opzichte van andere ge westen een typisch eigen sfeer heeft be waard. Bij de ontwikkeling op industri eel gebied, die Friesland al van een agra risch tot een industrieel gewest heeft ge maakt gerekend naar het aantal werk- De kerstboom schijnt nu wel goed inge- burgerd te zijn in Nederland. Er worden elk jaar bijna 1.000.000 exemplaren ge kocht. Dat is een verbazend groot aantal als men het feit in aanmerking neemt, dat men er ruim een halve eeuw geleden nog vrijwel geen een in ons land aantrof. Men ziet hoe snel een gewoonte kan in burgeren, ook als er flinke sommen mee zijn gemoeid. En dat is het geval met de kerstboom. Deskundigen schatten, dat er thans aan bomen, versieringen en kaarsen per jaar zo’n zes millioen gulden wordt besteed. De gewoonte is uit het buitenland komen overwaaien, maar één element heeft men hier nog niet willen overnemen, n.l. het uitwisselen van geschenken onder de kerstboom. Het komt wel voor, maar het is bepaald geen Nederlands gebruik geworden. De verse herinnering aan 5 december zal daar wel de reden van zijn. De Nederlandse kerstboom is nog niet oud. De houthandelaar J. G. van Dijk te Laren N.H., die enige jaren geleden is gestorven, was de eerste Kerstbomen kweker in ons land. Zijn beide zoons be heren thans het bedrijf, dat het grootste is van Nederland. De oude heer Van Dijk is er omstreeks 1910 mee begonnen. Hij had wat stuk ken heidegrond gekocht in de buurt van zijn woonplaats in de hoop, dat hij die spoedig weer met winst zou kunnen ver kopen, daar Laren in trek kwam bij Am sterdamse forensen, die er gaarne hun villa’s lieten bouwen. De eigendommen van Van Dijk lagen echter blijkbaar niet al te gunstig; er kwamen althans geen kopers opdagen. Om nu de grond niet renteloos te laten liggen kwam de eigenaar op de gedach te er een groot aantal exemplaren Picea excelsa op te planten, 40.000 per hectare. Yn it libben likegoed as by it skaken kin ien set it hiele spul bidjerre ■Siz üs, hoeder, hwer hast hinne west? Ik kom üt it büthüs, by de krêbbe wei. Dêr seach ik in wónder, dat ’k forhelje mei. Siz üs, hoeder, hwat hastü dêr sjoen? ’k Seach in okse en ezel by de itensbak. ’t Wie dêr kald en tsjuster, 't siigde troch it dak. Siz üs, hoeder, seachstü dêr jit mear? Ja, ik seach in Berntsje en dat guide sa. Jozef, dy’t dêr by stie, diek it hoeden ta. Siz üs, hoeder, seachstü faeks jit mear ’k Seach doe dat Maria ’t Berntsje by har naem. Oksel en ezel seagen ’t en in leaflyts laem. Siz üs, hoeder, wie itleaf en rein? Moaijer as de sinne, as de moanne klear, moaijer as de stjerren mei har himelhear. Siz üs, hoeder, wie it leaf en Ja, it frege om leafde, skatten hoegde ’t net Lit üs allegearre wije Him üs hert. De ivoren luit tir. 4 nemers in deze sectoren bij alles wat ondernomen wordt en Friesland industie- alisatie te bevorderen door verbetering van infra-structuur ofwel aanleg en ver betering van wegen en kanalen met daar aan gekoppeld het streven tot verbete ring van het weerklimaat, kan dat eigen karakter en de rijkdom aan natuur zon der meer als waardevol bezit worden in gébracht. Terwijl enerszijds alles wordt gedaan om de resterende monumenten te behouden, heeft het er de schijn van, dat in het kader van concentratie van waterschappen en cultuurtechnische ver beteringen het landschapsschoon hier en daar in de verdrukking dreigt te raken. Op het punt van de restauraties kan Friesland lof hebben voor het provin- i ciaal bestuur. Na de oorlog kwam een groot aantal restauraties tot stand en de stroom houdt aan. In deze statenzitting liggen weer de voorstellen ter tafel, Onder meer tot het verlenen van subsidie in restauratie van de hervormde kerk te Noordwolde en die te Dantumawoude. Zelfs de stinsen- poorten in dit gewest, die na de afbraak van stinsen eigenlijk geen functie meer hebben, komen aan restauratie toe. De poort van Jongemastate, Rauwerd en de poort van Unia-state te Beers zijn ge reed. Die van het Poptaslot verkeert in voortreffelijke staat, die te Waaxens, WURDT IT GJIN HEGE TIID? De swiere greidhoeke, de kontrei tusken Harns-Frentsjer-Ljouwert en Snits-Boal- sert-Warkum en sa werom nei Harns, wurdt ek wol Sintrael-Westergoa neamd I Hwat yn de léste tsientallen jierren yn en is ien fan de typyske Fryske lansdou-1 de Walden bard is, dêr hawwe de meas- - de te klaeikers fierst to min weet fan. It is wier, it wie in earmoedich gedóch doe t ik dêr yn ’30 haed fan de lanbouskoalle wie, mar de geast fan de minsken wie tige foarütstribjend, hja wisten, dat der in bulte forbettere wurde moast, mar hja seagen dat ek en woene tige meimekoar oanpakke. En as ik nou 30 jier letter wer ris yn dy hoeke kom, dan is der tige folie foroare en f Hij liet ze twee a drie jaar staan en be gon ze toen te verkopen, in hoofdzaak naar Engeland, waar toen de gewoonte een kerstboom in huis te halen al bestond Men placht daar heel kleine boompjes te kopen, nog geen meter hoog, die men in een stevige bloempot kon plaatsen. De verkoop geschiedde door groenten handelaren. De heer Van Dijk probeer de het ook eens in het eigen land en hij wist zich spoedig een behoorlijke bin nenlandse afzet te verzekeren. Alleen ontdekte hij weldra, dat men in Neder land de voorkeur gaf aan grotere exem plaren, die dus langer moesten staan. De zevenjarige exemplaren zijn hier de wel meest gangbare. De uitvoer naar Engeland nam gestadig toe, tot 1933, toen er 500.000 Neder landse bomen werden verkocht. Maar toen was het dan ook afgelopen. Er wer den geen deviezen meer voor beschikbaar gesteld. Sedertdien hebben de Engelsen de lelijke artificial tree uitgevonden. De afzet in Nederland nam echter ge stadig toe, vooral nadat de invoer in Ne derland van Duitse en Luxemburgse kerstbomen hier verboden werd. Trouwens, de Duitsers zijn langzamer hand op een heel ander soort overge stapt: de Abis nordmanniana, die stevige horizontale takken 'heeft, waarop men geschenken kan leggen zonder dat zij doorbuigen. Sedert jaar en dag wordt kerstbomen zaad gekweekt in Denemarken. Vandaar ingevoerd wordt het, wat Nederland be treft, uitgezaaid te Zundert. De jonge aanplant moet daarna nog 2x verpoot- worden. De boompjes worden gewoonlijk op rijen geplant en met een motorschoffelmachine schoon gehouden. Er wordt veel zorg aan besteed op de ak ker. Zo wordt er bijvoorbeeld angstval lig voor gewaakt, dat de takken elkaar Herbayum en Sexbierum zijn aan een grondige beurt toe, vooral de poort van de in 1420 al genoemde en in 1846 af gebroken stins Liauckema-state bij Sex bierum, waaromheen nog de legende van onderaardse gangen leeft. Bij de lof voor de restauratie komt nu Frieslands critiek op het college van ge deputeerden ten aanzien van hun activi teiten voor de restauratie, zulks ondanks hernieuwde steun aan ..It Fryske Gea" voor aankoop van natuurgebieden en meerdere bijdragen voor het recreatie schap „De Marrekrite" voor het meren gebied. Gedeputeerden wordt verweten onder dwang van de Cultuurtechnische Dienst de agrarische belangen te hebben laten prevaleren boven de algemene recreatie ve. Een van de felste opposanten zei eens: „Als het zo doorgaat met de ont gronding van de Friese Wouden, het ontginnen van onland, het dempen van peelen en petten, dan kunnen we de monumenten ook wel tot puin laten ver vallen, de poort van Beers incluis.” Bij alle critiek ligt de waarheid.ergens in het midden. In het agrarisch welvaarts- plan, dat de provinciale staten enkele ja ren geleden aannamen, wordt ook voor zien in ontginningen, waar toen niemand iets op tegen had. De tijden zijn echter veranderd. Nu de psychiaters het drukker krijgen met de slachtoffers van deze sa menleving dan de artsen, wordt recrea tie door velen belangrijker gevonden dan melk. In de baaierd van protesten tegen voorgenomen natuurbederf valt het op, dat daarbij geen reacties zijn van het re creatieschap Marrekrite en de provinciale V.V.V., hetgeen verklaard kan worden uit het feit, dat daarvan gedeputeerden voorzitter zijn. De tijd voor het instellen van ’n recreatie- en natuurbeschermings- raad lijkt naast een „plan” in alle op zichten thans gewenst, maar dan zonder gedeputeerden in het bestuur, opdat het evenwicht ook ten aanzien van de critiek kan worden hersteld en opdat alle lagen van de bevolking zo nodig een stem in het kapittel hebben, wanneer de agrari sche- en recreatieve belangen strijdig dreigen te raken. Sfeer en karakter van het Friese landschap staan in deze dagen meer dan ooit in het middelpunt van de belangstelling. Er zijn al bij voorbaat tientallen protesten ge rezen tegen een plan om rond het meer De Grote Wielen bij Leeuwarden een dijk te leggen, het vaarwater De Murk en het Oudkerkster meer af te sluiten en voorts onder meer tegen plannen tot boerderijcnbouw in het merengebied bij Eernewoude. Ten aanzien van de plannen bij Leeuwarden doen soms de protesten ietwat over dreven aan. Feit is echter, dat dit plan min of meer de maat heeft doen vollopen en de kapstok is waaraan nu alle grieven tegen aantasting van het landschapsschoon in Friesland worden opgehangen. De nieuwe Gedachteniskerk in Berlijn is op plechtige wijze ingewijd door bis schep Dihelius. Een groot aantal kerkelijke- en burgerlijke autoriteiten is voor deze plechtigheid uitgenodigd. Op de joto zien we links de nieuwe ,,Ge- dachterrskerk, in het midden de ruïne van de oude keizer Wilhelm Ge dachteniskerk en rechts daarvan de moderne toren van de nieuwe kerk. wegen wurden, de aide smelle strjit- wei is in brede asfaltdyk, hünderten nije huzen en nije of fornijde spullen, doarps- huzen, forieningsgebouwen, fikse win kels, garages, nije boerelienbanken, pak- huzen en loadsen en folie net genóch. De Walden binne stikken omheech kom men en sünt de léste oarloch komt op folie plakken de gong der forgoed yn. Wy hoege net to sizzen, dat wy der tige bliid om binne, dat de earme Walden moai op wei binne de rike Walden to wurden. Wy gunne it harren fan herte. It nije rykswegenplan makket straks de Walden jit folie oantrekliker en J- opkommende yndustrialisaesje op in bés ten. Hoe sit nou mei de üntjowing yn de swiere greidhoeke. Hwa doart dizze, dat ek hjirre yn de léste tsientallen hiel hwat forbettere is? Wiene de tsientallen doarpen nen fan mienskapslibben, dêr’t men yn eigen styl hiel wol libje koe, hoe is it op it heden mei de measten? It is al sa faken biskreaun, ik sil it net wer dwaen. Mar alle realistyske ündersikings toane oan, dat dizze hoeke lang net it tempo fan oare dielen byhalden hat. Forhal- dingsgewiis is der fiest to min bard en lit de ynfrastruktuer ek gjin soune ünt jowing ta. In gefal as Miedema yn Win- sum is in „Frysk Wirtschaftswünder”, mar de bigelieding fan dit kostlik initia tyf is om to gülen. Hoe sil it moderne ekonomyske libben ea op gong komme as it gean moat oer de gribus fan smelle, strieminne diken, dy’t de greidhoeke trochkronkelje. Hok foar forbining is der tusken Boalsert en forbettere, de sanreden bin-Ljouwert, Snits en Frentsjer, Boalsert en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1