Mislukte opstand Portugal in De Kabinetscrisis inzake Nieuw-Guinea is bezworen Spanningen in Libanon Koeweit en üs hjoed p p to sizzen STAKING TEGEN SLUITING Profeten PIET De Kimswerter Nieuw-Guinea-onderhandelingen met Indonesië KONINKLIJKE FAMILIE IN OOSTENRIJK NIEUW-GUINEA-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER BEGONNEN w STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes balstien wer stellen Tweede Kamer voor Jl -t WSI VRIJDAG 5 JANUARI 1962 53e JAARGANG No. 1 De Jong’s Nieuwsblad |i De Gaulle. condities, „breder in- Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Wet, de verhoging' van de Vennoot schapsbelasting en de Kinderbijslagver- ze kering. Wapengekletter. De christelijk-historische woordvoerder Van de Wetering hield nog het meest vast aan vroeger ingenomen standpun ten. Hij geloofde niet erg in het wapen gekletter van Soekarno en hij kon zich in het bijzonder niet voorstellen, dat Australië zou toestaan, dat Indonesië Nieuw-Guinea zou bezetten. Op dit punt bestond er een hemelsbreed meningsverschil tussen hem en de so cialistische fractieleider mr. Burger. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 van de stad zijn ontslag ingediend, de mijnen bekend werd. Op de van mijnwerkersvrouwen in Ro- het departement. President De Gaulle heeft in zijn toe spraak tot het Franse volk op 29 de cember weinig feitelijk nieuws verteld. Hij hoopte dat dit jaap een einde zal kunnen maken aan het wrede drama van de Algerijnse oorlog. Volgende maand zullen er in elk geval twee divi sies en verscheidene eenheden van de luchtmacht naar Frankrijk worden over gebracht. Men verwacht elk ogenblik, dat zo niet een akkoord dan toch een begin van serieuze onderhandelingen zal worden aangekondigd. Een echte Kerstvakantie zat er voor de Kamerleden dit jaar niet in. In zijn traditioneel toespraakje voor de Kerstdagen heeft president Kortenhorst er op gewezen, dat de Kamer met al haar harde werken toch niet de gehele rijks- begnoting-1962 voor oudjaar heeft kunnen behandelen. Belangrijke begrotings hoofdstukken zullen in de eerste weken van januari moeten worden besproken. Daaronder bevinden zich de begrotingen van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat. Daarbij kunnen zich nog heel wat strijdvragen voordoen. Beliaive Nieuw-Guinea komen bij die begrotingshoofdstukken immers omstreden kwesties, zoals de ambte- naren-salarissen en de woningwetbouw ter sprake, waarover buiten de Kamer al heel wat te doen is geweest. Oppositie. De oppositie tegen premier Salazar, die nu al dertig jaren aan het bewind is, is voor het eerst in openlijk geweld uitge broken, nadat vorig jaar zich al teke nen openbaarden, dat de tegenstanders van Salazar iets meer zelfbewustheid gaan krijgen. Kapitein Galvao over meesterde de „Santa Maria”, maar wist ook niet goed wat hij ermee moest doen. Toen in Angola opstanden tegen het er gerlijke Portugese bewind uitbraken, bleek er vrij veel verzet tegen Salazar boven te komen. Dit manifesteerde zich in een militair complot, dat werd ontdekt en dat een aantal ministers en hoge officieren hun baantje kostte. In november zijn in Portugal verkiezin gen gehouden, maar de kandidaten van de oppositie, die overigens niet in par tijen tot uitdrukking mag komen, hebben zich enkele dagen tevoren teruggetrok ken, daar hun vrijheid van optreden niet voldoende gewaarborgd was, al moch ten zij na aanvankelijk verbod hun pro gram aan het volk voorleggen. Een overweging kan ook zijn geweest, dat zij geen zekere nederlaag tegemoet wilden gaan, daar een groot gedeelte van de bevolking op Salazar stemt, die de vol ledige steun van de kerkelijke overheid heeft. Hij verwierf ook 70 voor zijn kandidaten. Van een volksopstand be hoeven de veelal liberale opposanten niets te verwachten, hun enige kans is, zich te verbinden met ontevreden ele menten in het leger, maar daarvoor lijkt de tijd nog niet rijp. Libanon. In de Libanon, een veel democratischer staat dan Portugal, is het juist een oude bewonderaar van Hitler geweest, die met enkele leden van zijn nationaal- socialistische partij het hoofdkwartier van het leger en het ministerie van de fensie in Beiroet aanviel. Regeringstroe pen wisten hen na enkele uren te over meesteren. De partij is ontbonden en er zijn vele honderden arrestaties verricht. Koeweit. Veel om het lijf heeft dit alles niet, evenmin als de actie van de Engelse marine, die aan het opstomen is naar Koeweit, in verband met te verwachten spanningen daar. Men zal zich herinneren, dat president Kassem van Irak deze zomer, toen Koe weit geheel onafhankelijk werd, aan spraken op dit olievorstendom aan de Perzische Golf deed gelden en op het punt scheen het in te lijven. Snel Engels Maar dat zijn zaken voor de toekomst, wat het verleden betreft, was dr. Kor tenhorst niet ontevreden. Hij erkende, dat de begrotingsbehandeling voor ver betering vatbaar is. Maar hij had al eerder aangekondigd, dat hij een com missie voor Kamerleden wilde benoemen om te adviseren over een wijziging van Tweede Kamer dinsdagmiddag ook offi- zouden inspireren tot weinig gewaar deerde daden. Het gaat namelijk niet om het zand, waarop Koeweit is ge bouwd, noch om de mensen die daar wonen, maar om de olie in de grond. Wanneer Kassem de bronnen van Koe weit bij zijn eigen rijkdommen zou kun nen voegen, zou hij de grootste produ cent in het Midden-Oosten worden. Hij zou dan nog onaardiger tegen de oliemaatschappijen worden dan hij al is. Hij heeft namelijk alle niet-geëxploi- teerde concessies van de grote maat schappijen afgenomen en wil deze ter beschikking stellen van andere gegadig den, waarbij hij ongetwijfeld denkt aan de Italianen en de Japanners. Deze zou den bereid zijn met minder dan de helft van de winst genoegen te nemen, waar door Kassem weer een wapen in de handen zou hebben tegen de oude En gelse en Amerikaanse maatschappijen, die niet meer willen afstaan dan de helft. Laos. In Laos hebben de drie prinsen, die een coalitieregering moeten vormen (zij zijn er nu al maanden mee bezig) gedineerd, nadat zij eerst erg onaardig tegen el kaar hadden gedaan. Het diner heeft overigens weinig opgeleverd, want zij zijn geworden over de landbouwproble- evenals de ministers van de E. E. G. in Brussel, die het ook nog steeds niet eens zijn geworden over de landbouwprooble- men in Europa, die de Fransen eerst geregeld willen zien, voor zij willen con stateren, dat de eerste fase van de Ge meenschappelijke Markt zo'n succes is geworden, dat men naar de tweede kan overgaan, waarbij enkele supra-natio- nale elementen naar voren komen en dus de zeggenschap van de afzonderlijke regeringen wat vermindert. Liberale stem. De liberale woordvoerdster mevr. Stof felsVan Haaften voerde hem tegen, dat op die wijze de belofte van zelfbe schikking aan de Papoea’s zou worden geschonden. Zij achtte het derhalve niet aantrekkelijk om midden in de stroom van paarden te verwisselen. De v.v.d. vertrouwde m. a. w. het liever aan het kabinet-De Quay toe om het beleid in zake Nieuw-Guinea aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Deze betoogde n.l., dat, zelfs indien Ne derland in Nieuw-Guinea een militaire overwinning op Soekarno zou behalen, zich de dag daarop weer de noodzaak van een overeenstemming met Indonesië zou voordoen. Mr. Burger verklaarde zich dus voor onderhandelingen met Indonesië, al be twijfelde hij of het kabinet-De Quay in staat zou zijn die tot een vreedzaam einde te brengen. Naar zijn mening kon er beter een ander kabinet worden ge vormd, dat zich alleen de oplossing van het Nieuw-Guinea-geschil tot taak stelt. Daaraan wilde mr. Burger zijn mede werking verlenen. De huidige regeringspartijen toonden niet veel belangstelling voor deze invi tatie. Er bleek tussen haar opvattingen en die der p.v.d.a. toch nog veel ver schil te bestaan. Alleen de p.sp. en de c.p.n. onderstreep ten de aanval van mr. Burger op mi nister Luns. Zij pleitten ronduit voor overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië. De p.v.d.a. wil nog wel een „internatio nale overgangsfase” om de Indonesiërs voor de Papoea’s acceptabel te maken, doch indien de onderhandelingen niet tot overeenstemming zouden leiden dan wil mr. Burger een maximum ter men vastgesteld zien, binnen welke Ne derland Nieuw-Guinea in elk geval zal verlaten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en een strijd tussen de van plan zijn in de toekomst de mijnen te sit-downstaking onder de grond, terwijl bovengronds demonstraties plaatsvinden door bun'' vrouwen, kinderen en sym pathiserend en. O.m. heeft de burgemeester toen het bericht van de komende sluiting van foto zien we een beeld van een demonstratie dez, de prefectuur van middellijk duidelijk. De 1 taal, welke president Soekarno rond de i jaarwisseling slaakte, wees daar niet op. i En diens minister van Buitenlandse i Zaken, Soebrandio, deed daarna ook weinig om die indruk te versterken. >p volle kracht licht :1 als je weet onze fotograaf poseerde in Lech am Arl- een wintersportvakantie van enkele weken dooi brengt It stiet in minske frij.dat hy op’e ierde Syn fuotten set,^ Lykwols, set hy op dizz’ wrald syn herte Sjoch, dat mei net! Attentie, de profeten Zij zien weer alles klaar Dat treft, elk wil graag weten is misschien bang geweest, dat de aan-i ken, zoals de wet op de Registeraccoun-cies aan wat hij daarmee bedoelde; de een aantal grenswijzigingen. stand van de daarop betrekking hebben de internationale besprekingen verhin derde hem naar zijn zeggen daar over ronduit te spreken. Maar uit ver schillende toespelingen kon men wel op maken, dat de Nederlandse regering hoopt op bemiddeling in het kader der 1 Verenigde Naties, liefst door secretaris generaal Oe Thant. Zij vertrouwt er daarbij op, dat ook In- donesië zijn stelling, dat het de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea reeds bezit, niet voorop zal willen stellen, alvorens naar de conferentietafel te gaan. Waar op dit vertrouwen berustte, was niet on middellijk duidelijk. De krijgshaftige le week januari 1912 Eervol ontslag (wegens gezondheidsrede nen) verleend aan de heer E. Jansen, se dert 1873 secretaris van de gemeente Wonseradeel. Zelfbeschikkingsrecht. (intussen: het voornemen der regering heeft de instemming van een ruime meerderheid in de Tweede Kamer ver- kregen. Bij de partij van minister Luns, de k.v.p. geschiedde dat niet zonder moeite. Haar woordvoerder, mr. Blaisse, betoogde, dat het feit, dat Nederland zonder voor afgaande voorwaarden naar de confe rentietafel gaat, niet mag betekenen, dat het zelfbeschikkingsrecht der Pa- Op de lange jacht te Mantgum werden 5 langhoren geschoten. Jammer dat et door de trein zoveel hazen worden doo gereden, bij Jorwerd in korte tijd 4 st De bevolking van Wonseradeel vermir derde met 35 tot 12893 personen. In de hazentijd is de kattenvangst in vol le gang. Dit blijkt o.a. uit het feit, d.'t in Gouda 200 kattenvellen zijn ont vreemd. En beeld van het Nieuw-GuineA-debat, dat dinsdagmiddag in de Tweede Ra- is begonnen. Minister president Prof. Dr. J. E. de Quay voert het woord, tuiister Mr. J. AI. A. H. Luns luistert met diepe rimpels in het voorhoofd Hoe de wereld dit jaar Het ongeveer zal maken z Dan leef je wat in 't voor Spreek, geniale snaken Wij knopen ’t in ons oor Profeten delen mede Geloof ten eerste maar Nu en dan komt de vrede Als van ouds in gevaar Tussen oosten en westen Wordt het geen koek en ei Maar alles keert ten beste Wolken drijven voorbij Chroetsjew krijgt tegenslagen Vraag niet hoe en wanneer Berlijn zal onrust dragen Konrad, de ouwe heer Niet steeds o] Dat klopt wei De man is zes en tachtig Bravo, wijze profeet Ze gaan ook weer naar boven Straks met de ruimtevaart Je kunt het vast geloven De maan komt eens in kaart Hoelang dat nog zal duren? Wie de eerste daar zal zijn? Om een mannetje te sturen Dat houden wij geheim. Hartelijk bedankt, profeten Je blik werd niet gestuit Het mag een wonder heten Wij kunnen ’t zeker weten Je nieuws komt dit jaar uit. In hel zuidfranse stadje Decazeville woedt al geruime tijd mijnwerkers en de autoriteiten die sluiten. Zo voeren vele kompels een Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering heeft in de optreden verhinderde dit. De Engelse het reglement van orde. Daarover wijd- cieel haar bereidheid om met Indonesië bezetting is afgelost door een Arabische, de hij dus ditmaal niet uit Zijn tevreden-f zonder voorafgaande condities, over bestaande uit soldaten uit Jordanië en heid gold het feit, dat de Kamer, be- Nieuw-Guinea te gaan onderhandelen, Saoedi-Arabië. Het Egyptische contin- halve een groot aantal begrotingswetten bekend gemaakt. gent is teruggetrokken. Men heeft hier wat meer gewone wetsontwerpen heeft zij streeft er echter naar deze onder- vermoedelijk te doen met veiligheids- kunnen behandelen dan doorgaans in de handelingen te plaatsen in maatregelen, want Kassem heeft geen maanden voor kerstmis het geval is. ternationaal verband”. extra dreigende gebaren gemaakt. Men Daarbij waren minder belangrijke za- Minister-president De Quay gaf niet pre. lo XlilUU 0X11 Vil MIVXIq V» VV Vj V4CVU V4 v> cvo.lt- j- X" oVzXXyO O val van Nehroe op Goa en de dreigende 1 tants en een aantal grenswijzigingen. I stand taal van Soekarno tegenover Nederland Maar ook enkele belangrijke regerings- in de kwestie Nieuw-Guinea, Kassem voorstellen, zoals de nieuwe Provincie- poea’s tot een „groot vals woord” wordt gestempeld. Nu had minister-president De Quay wel iswaar verzekerd, dat de regering het belang der Papoea’s „in de eerste plaats” in het oog zou houden, geheel gerust was de k.v.p. blijkbaar niet. Mr. Blaisse hechtte dan ook grote waarde aan de mogelijkheid, dat de onderhandelingen in internationaal kader zullen plaats hebben. De s.g.p.er Van Dis zei echter, dat men dan „het paard van Troje” zou binnenhalen. De anti-revolutionairen, die al enkele maanden voor een „open gesprek” met Indonesië pleitten, gaven nu bij monde van mr. Biesheuvel te kennen, dat zij de wenselijkheid van een „derde partij” niet vermochten te beoordelen. Hoofd zaak voor hem was, dat er onderhan deld zal worden „Beter laat dail nooit”! Mr. Biesheuvel voegde daar aan toe, dat dit z.i. niet behoefde te be tekenen, dat het zelfbschikkingsrecht „in de knel” komt. Hij vond het echter wel zaak, dat de Nederlandse regering de Papoea’s een goede voorlichting zal verschaffen, opdat zij een keus doen, die tot de praktische mogelijkheden be hoort. Mr. Blaisse had vóór hem al de stelling geponeerd, dat een aansluiting van Nieuw-Guinea als een louter theoreti sche mogelijkheid moest worden be schouwd. Het koninklijk gezin, zoals het voor berg in Oostenrijk, waar het Men skriuwt üs üt Kimswert: Doe’t sneontomoarn de Kimswerters op ’en baen kamen seagen se al gau, dat de bal- stien wer bakken opnommen hie. As er syn swerftocht fan foar tüzenen en tüze- nen jierren nou op ’en nij bigoun is witte wy net, mar de stien is yn elts gefal fan de Smidshoeke fordwoun. De Hecht, sa redenearret men hjir sil de stien lykwols net tafalle, hwant hy bat dizze kears de gletsjers net as driuwkrêft ta syn fol- dwaen. Mar der binne hjir ek minsken dy ’t net as in flecht üt Kimswert sjogge mar tinke dat in ploechje Boalser- ters' in strooptocht op nriemmen set haw- we en de stien wer py de oaljekoeken yndield hawwe. Der wiene al guon dy t flüsterden, dat ek foaroansteande Boc1- serter boargers der wol meat fan witte soene. Seis waerden al 4 nammen neam Der wurdt ek wol flüstere fan de Suvels, mar dat is hast net oan to nim- men, dizze jonges springe nea üt ’e ban Mar ja, wer moatte wy dan sykje? Di stiet wol fêst de stien komt werom, at. sil de ünderste stien ek boppe Der wurdt-hjir sein as wy de stien y Kimswert to plak hawwe, dan moat cr oan 'e smidsmuorre fêstklonken wurde Mar ek binne der dy’t sizze net de bal- stien, mar de balstien-dieven moatte oen ’e smidsmuorre fêstklonken wurde, in karwei, hwer’t baes Smid danich skik yr syn wurk hawwe soe. Jimme kinne üs forwachtsje. Mislukte opstanden in Portugal en de Libanon zijn eigenlijk de hoogtepunten in een week, die door de jaarwisseling wel kunstmatig stilgezet lijkt. Op 170 km van Lissabon heeft een groep van ongeveer vijftig Portugezen op de eerste dag van dit jaar een opstand ontketend door een aanval te doen op de kazerne van Beja. Zij veroverden de kazerne, maar moesten het veld ruimen toen strijd krachten ten tonele verschenen. Hierbij is de onderminister van Defensie om het leven gekomen. Een aanwijzing, zou men kunnen zeggen, dat de regering de tegenstanders niet onderschatte, ligt in het feit, dat deze onder-minister zelf bij de operaties betrokken was. Het gemeentebestuur van Bolsward dee' op Nieuwjaarsdag spijzen uit aan arm stadgenoten, speciaal aan werklozen. Ec I en ander gebeurt onder auspiciën van 'i I spijzen-commissie. Op haar rondreis door Friesland zal mej Bertha, een jeugdige schone van 22 ja ren, wegende 415 pond, a.s. donderday en vrijdag zijn te zien in Den Hof van Holland te Bolsward. Entree 10 cent, kinderen 5 cent. IJwat bat Qabe Skrocir Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 13.30 uur 2305 of 2335 (K 5157)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1