Duitsland zal kopen m wapens Engeland Tweede Kamer vraagt een minister van Europese zaken t '£rèè lil üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 12 JANUARI 1962 58e JAARGANG No. 3 Controverse Toxopeus-Amsterdam Slachtoffers uit Friesland bij treinramp Harmelen Rusland wil wig drijven in Westelijke wereld Erankrijk beducht voor opstand geheime leger NS geeft voorschotten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Drie clandestiene zenders opgespoord Gouden filmpjes T entoons tel I ing t eken weds t r ij d Ook te Bolsward boereiihulpverlening l |i en deze maand nog zal een commissie de bijzonderheden A1CL Cf UIL Lc ZSltzllj UciL centrale Kongolese regering, ondanks j gehouden in het t t t t •t Wig. Dit is een duidelijke poging van Rus land een wig te drijven in de westelijke wereld en met name tussen West-Duits- land en de andere bondgenoten, die in derdaad geen hand kunnen uitsteken om de. hereniging te bevorderen. Niet alleen wordt in West-Duitsland de achterdocht tegen de bondgenoten wat aangewakkerd (het is tenminste de be doeling), maar ook bij de bondgenoten wordt de achterdocht levend gemaakt door op de mogelijkheid te wijzen, dat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) gewoonte der Nederlandse regering is om publiekelijk te oordelen over het op treden van buitenlandse diplomaten in andere landen, maar hij gaf wel te ver staan zeer verlangend te horen wat am bassadeur Jones al of niet heeft gedaan. Ietwat ironisch voegde de minister hier aan toe, dankbaar te zijn voor de ver klaring van de P.v.d.A.-afgevaardigde Goedhart, dat de oppositie niet de min ste waarde hecht aan de „tg absurde” Indonesische beschuldiging, dat Neder landse agenten een handgranaat zou den hebben geworpen in de richting van president Soekarno. worden nodige Bijlmermeer, Ten aanzien van de indeling der Bijlmer- meerpolder blijft minister Toxopeus de verlangens van Amsterdam afwijzen. De motie-Scheps, welke in december zij het met kleine meerderheid door de Tweede Kamer werd aanvaard, wil hij naast zich neerleggen. Afkeer van al te grote gemeenten doet hem de voor keur geven aan toewijzing van de Bijl- mermeerpolder aan een nieuwe stad, welke uit de bestaande randplaatsjes Diemen, Ouder-Amstel en Weesperkar- spel zou moeten worden gevormd. De moeilijkheid is, dat Ouder-Amstel weinig voor deze samenvoeging gevoelt en dat in de Tweede Kamer twijfel leeft of de nieuwe bandstad wel aan de wo ningbehoeften van de Amsterdammers, die er in de toekomst komen te wonen, zal kunnen voldoen. twee ministers op één departement als een „onding” beschouwde. op grond waarvan zij de zaak nog eens zal kunnen bediscussiëren. In blier wêzen is de sinne fan it herte Bij de treinramp in Harmelen hebben de volgende personen uit Friesland het leven verloren: J. Kwakman, Lijnbaan 19 te Lemmer, geb. 24-3-1908; Bouwe de Jong, Bergum, 26 jaar, student aan de V.U. te Amsterdam (zoon van de heer De Jong, leraar aan de Chr. land bouwschool te Bergum), voorheen hoofd der school te Oudega (W.). De dodenbalans van de treinramp bij Harmelen werd officieel met 91 slacht offers afgesloten. Nog drie gewonden, allen opgenomen in het ziekenhuis te Woerden, verkeren in levensgevaar. Frankrijk. In Frankrijk, waar niets gebeurt dan een voortzetting van de reeksen aan slagen van uiterst rechts, leeft uien in de vrees van een opstand van het ge heime leger, dat in Algerije een groot deel van de bevolking achter zich heeft. Geruchten tieren welig, maar dit kan ook een onderdeel zijn van een zenuw- oorlog tegen de overheid. Het is moge lijk, dat er iets losbreekt, maar te voor spellen valt het niet. Onderhandelingen, althans officiële onderhandelingen, zijn nog niet aangekondigd en al is men nu wej zo ver, dat men beseft over welke problemen men moet praten en al zijn de uitgangspunten niet meer zo diame traal tegeribver elkaar, een werkelijk akkoord met <ie Algerijnse opstandelin gen is nog niet in zicht. Mr. Luns antwoordde, dat het niet de Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ontstellend beeld van de treinramp bij Woerden: in de mist langs de spoorbaan liggen de lijken van de slachtoffers, wier aantal tegen één uur al de vijftig had bereikt; nog steeds werden meer brancards met slachtof fers aangedragen, totdat het totaal aan tal doden steeg tot boven de 90 Ambtenaren. Liep dit debat dus niet hoog op, buiten het parlement stapelde de conflictstofI zich al weer op. Minister Toxopeus gaf namelijk te verstaan, dat hij in twee omstreden kwesties ten aanzien van de ambtenaren-salarissen en de Bijimer- meerpolder het been strak wilde hou den. Ondanks het verzet van verschillende ambtenarensalarissen blijft hij vasthou den aan een salarisherziening, welke voor de hoogst geplaatsten de secre- tarissen-generaal een verhoging van 40 betekent, doch de lagere groepen met een 5 en meer tevreden wil stellen. Op deze regeling zal met terug werkende kracht een voorschot worden verleend. Maar de minister kan er staat op maken, dat de Kamer over deze zaak nog wel het nodige zal hebben op te merken, als na het winterreces de be groting van binnenlandse zaken aan de orde komt. Uit Indonesië moge de stroom van tegenstrijdige berichten over Nieuw-Guinea doorgaan president Soekarno moge een ultimatum voor overdracht lanceren de Tweede Kamer is inmiddels met de afhandeling van de begroting van buitenlandse zaken voortgegaan. Daarbij stonden de problemen der Oost-West- verhouding en van de Europese politiek in het middepunt van de belangstelling. Slechts zijdelings kwam de verhouding tot Indonesië nog ter sprake, toen de K.K.-afgevaardigde Duynstee opheldering vroeg over het z.i. „meer dan zonder linge gedrag” van de Amerikaanse ambassadeur Jones, die „merdeka” zou heb ben geroepen na een agressieve rede van president Soerkarno te Makassar. Chapelle Ardenle in de Buurkerk te Utrecht bij Harmelen Kongo. Het begint er naar uit te zien, dat de Europese zaken. Bij al het bezwaar, dat de socialisten tegen het Nieuw-Guinea-beleid van mi nister Luns koesteren, heeft hun woord voerder prof. Patijn toch uiting gege ven aan zijn waardering voor de moed en de zelfopoffering, waarmee de mi nister ’s slands belangen behartigt. Om deze te ontlasten van zijn zware arbeid, bepleitte hij de aanstelling van een nieuwe minister voor Europese za ken. De minister beloofde in de tijd, welke hem als minister nog rest, de mogelijk heid van coördinatie van het buitenlands beleid nader te zullen onderzoeken, doch hij verheelde niet, dat hij de figuur van Clay. Generaal Clay, de speciale vertegen woordiger van president Kennedy in Berlijn, is na overleg in Washington weer op zijn standplaats terug. Alle ge ruchten over verschil van inzichten zijn van de baan. Het schijnt evenwel, dat Clay grotere bevoegdheden eiste voor de bevelhebber ter plaatse om op Russische of Oost- Duitse acties en speldeprikken te rea geren, terwijl de regering juist over deze dingen zoveel mogelijk zelf wil beslis sen, ook al kost dat iets meer tijd. alle tegenslagen en gebrekkigheden een grotere mate van gezag gaat krijgen. Al toont Tsjombé weinig geestdrift bij de uitvoering van het akkoord, dat hij vorige maand met Adoela, de Kongolese premier heeft bereikt, zo ronduit als hij de vorige zomer een dergelijke overeen komst heeft herroepen, heeft hij nu niet aangedurfd. Het is zelfs zo, dat men meent te weten, dat de commissie van buitenlandse zaken van het Katangaan- se parlement de acht punten van de overeenkomst met Adoela al heeft aan vaard. Volgt het parlement dit voor beeld, dan wordt de afscheiding van Katanga ongedaan gemaakt. De ningen Wymbritseradeel Onderontwikkelde landen. Voorts leverde de hoogte van de Neder landse bijdrage voor de minder-ontwik- kelde landen de me’este stof voor dis cussie op. Zowel de R.K.-socialist Ruy- gers als de Anti-Revolutionair Biesheu vel, hadden krachtig voor een verhoging gepleit, een gedachte, welke ook de Chr.-Historische afgevaardigde Diepen horst wel toesprak. Minister Luns kon echter geen verho ging voor het lopende jaar in het voor uitzicht stellen. Hij was echter wel be reid deze kwestie voor volgend jaar nog eens in het kabinet ter sprake te bren gen. In elk geval zal de Kamer in de i enjge jXren ergens op het luxueuse i'&ee gekomen een onderlinge boerenhulporga- Volgende week beginnen vertegenwoor digers van NS bij de nabestaanden en de gewonden bezoeken af te leggen om gegevens op te nemen die als basis kun nen dienen voor schadevergoedingsrege- lingen. Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de ramp bij Harmelen nog moet be ginnen, achten NS het reeds nu onwaar schijnlijk, dat zij wettelijk geen aan sprakelijkheid zouden hebben voor de gevolgen. Afgezien echter nog van deze juridische basis heeft de president-di- recteur van de Spoorwegen onmiddellijk na de ramp al laten weten, dat NS de morele plicht voelen tot uitkering over te gaan. Reeds nauwelijks 24 uur na de ramp hebben de Nederlandse Spoorwegen, in enkele dringende gevallen voorschotten verstrekt aan door de ramp getroffenen. Deze voorschotten lopen vooruit op de finitieve regelingen, die in de komende maanden zullen worden getroffen. In goede richting. Maar ook naar de andere kant gaat het in de goede richting voor de centrale regering. De Kamer van Afgevaardig den heeft een motie aangenomen, waar in vice-premier Gizenga wordt verzocht ogenblikkelijk naar Leopoldstad te ko men om zich te verantwoorden. Gizen ga, die zich als opvolger van Loemoem- ba een tijdlang premier van de Kongo heeft genoemd en als zodanig ook door Beiden zijn woonachtig te Wehl. Bolswards Nieuwsblad een aantal staten was erkend, heeft zich deze zomer geheel onder het vaandel van Leopoldstad geschaard. Maar dat nam niet weg, dat hij voortdurend in zijn bolwerk Stanleystad verbleef eh naar men vreest toch steeds bedacht was op afsplitsing. Het heeft enige tijd geduurd voor men in Leopoldstad zo openlijk tegen Gizenga wilde ingaan. Maar misschien is de y^rklq^ing hier voor, dat diens gezag in de Oostprovin- cie sinds enige tijd volgens waarnemers aan het tanen was. Op zondag 7 januari 1962 hebben op- sporings-ambtenaren van PTT, in samen werking met de rijkspolitie te Haaks bergen de clandestiene zender „Die Bruine Beer”, ook wel genoemd „Ham burg” of „Overijssel Radio Unie” crpge- spoord. Tegen de 19-jarige textielarbei der J. H. 8. uit Haaksbergen werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Op dezelfde dag werd in Haaksbergen ook de zender „Radio Vrij Twente” op gespoord, waarbij de 16-jarige elektri cien G. J. B. een proces-verbaal opliep. Eveneens op 7 januari spoorden de PTT ambtenaren in samenwerking met de rijkspolitie te Laag Keppel en Doetin- chem de clandestiene zender „Hilly Bil ly” op. Proces-verbaal is opgemaakt te gen de 17-jarige mulo-scholier W. J. P. en zijn 22-jarige broer H. J. P., die auto- elektriciën van beroep is. 2 e week januari 1912 De schilderijen in de voogdenkamer van het St. Anthoniegasthuis te Bolsward ge restaureerd door J. D. C. Grolman, die ook Rembrands Nachtwacht restaureer de. Na de restauratie kwamen o.a. engel tjes te voorschijn, die door de bestuur ders van het Gasthuis nooit te voren wa ren opgemerkt. Enfin, eerst moet de minister nog het Een lichte ongesteldheid van H.M. de oordeel van de desbetreffende gemeen- Koningin gedurende enige dagen heeft teraden en van de provincie afwachten, aanleiding gegeven tot verijdeling der maar of de Kamer er bij de behandeling hoop, welke gedurende korte tijd werd van zijn begroting over zal zwijgen. gekoesterd. Meer op het spel. Maar nu zou er heel wat meer op het spel staan. Want deze hereniging zou alleen door te voeren zijn door het aan vaarden van bepaalde Russische stelre gels, die het doordringen van het com munisme in Duitsland als geheel zouden vergemakkelijken. Vermoedelijk zou W.- Duitsland wel neutraal worden, maar zou de echte hereniging toch op de lan ge baan worden geschoven. Het is voor het Westen overigens een Duitsland, verblijdende omstandigheid, dat de poli tieke situatie in West-Duitsland zoda nig is, dat er van een sterke drang naar hereniging, waaraan geen politicus weer, stand zou kunnen bieden, weinig te be speuren is. Iedereen wil hereniging, maar voor de meesten is het geen probleem. Hwat hat Qabe Skroar Gebaar. Het enige werkelijke nieuws is eigen lijk een Russisch gebaar, dat is neerge legd in een memorandum, dat op 27 december aan Kroll, de Westduitse am bassadeur in Moskou, is overhandigd. Tot nu toe zond Rusland aan elk land, dat daarvoor in aanmerking kwam, no ta’s over de dreiging van het militaris tische en revanchistische maar tegenover West-Duitsland wordt een heel wat vriendelijker toon aange slagen. West-Duitsland wordt uitgeno digd zich rechtstreeks met Rusland te verstaan, omdat de Westelijke bondgeno ten van Duitsland geen belang tonen voor de hereniging. Rusland is het enige land, dat deze hereniging kan aanbie den, maar dan moet West-Duitsland ’t Westelijke bondgenootschap verlaten en moet het neutraal worden. Over de hereniging moest Oost en West-Duitsland dan samen maar ver der praten. Veel gepraat en weinig nieuws, zo kan men samenvatten alle activiteit, dimmen in het Westen vooral in verband met de Berlijnse affaire aan de dag legt. Premier Macmillan is bij Bondskanselier Adenauer op bezoek geweest, maar dat zal het probleem wel niet verder hebben geholpen. Het ziet er naar uit, dat de Engelsman meer belangstelling zal hebben gehad voor de jvjjze, waarop Duitsland zal bijdragen aan een verlichting van de Engelse defensie- kosten voor het leger in Duitland. Bezettwgskosten is niet meer he^ woord daarvoor, defensiJbijdrage rechtstreeks wil er bij de Duitsers niet in en daar het de Engelsen voornamelijk om het besparen van deviezen te doen is, duikt als mogelijkheid op, dat Duitsland in Engeland wapens koopt. Maar daar gevoelen de Duitse militairen niet zoveel voor, omdat het gehele Bondsleger op Ameritaanse leest is geschoeid. Het zal er toch van komen. Beide staatslieden hebben het principiële besluit genomen i uitwerken. West-Duitsland zich ten wille van de verwerkelijking van een nationaal doel tot Rusland zou kunnen wenden. Men heeft hiervoor de naam Rapallo, het plaatsje aan de Rivièra, Waar in 1922 Rusland en Duitsland geheel in het ge heim tot overeenstemming zijn geko men over een politieke en economische samenwerking, die het isolement van beide landen in de wereld van ha de eerste wereldoorlog doorbrak. Bij deze exploitatie zal tegelijkertijd 'n aantal schilderstukken van een tweetal schilders worden tentoongesteld, t.w. van de heer Piersma van Heeg en de heer Schengenga van Oosthem, benevens de werkstukken van deelnemers aan de door de Kulturele Ried georganiseerde cursus handen-arbeid. Tegelijkertijd zal een de monstratie van verschillende handenar- beid-technieken worden gegeven. Gezien het gebodene mag een grote toe loop van belangstellenden worden ver wacht. eerste tentoonstelling van de teke- van de door de Killturele Ried georganiseerde teken wedstrijd zal worden gehouden in het Hervormde lokaal te Heeg op donder dag, 18 januari a.s. Des middags kunnen groepen school kinderen de tentoonstelling onder lei ding van de onderwijzers bezoeken. Des avonds zal de tentoonstelling voor het publiek geopend zijn. De toegang is gratis. Om 8 uur zal de officiële opening worden verricht door de burgemeester, tevens voorzitter van de Kulturele Ried. Vervolgens zal hij aan de prijswinnaars hun prijs uitreiken. Door mevr. Kerbert-Schermerhorn van Sijbrandaburen zal daarna een korte in leiding worden gehouden over: kinder tekeningen en handenarbeid. Hierna kan de tentoonstelling bezocht, waarbij desgewenst de toelichting zal worden gegeven. Zoals bekend begint ook in de agrari sche sector het personeelsprobleem nij pend te worden. Des te meer is dit het geval in de gezins- en dan met name in de 1-persoonsbedrijven. Hier behoeft maar het geringste te ge beuren of de zaak zit volkomen klem. Een dergelijk bedrijf Iaat de „weelde” van ziekzijn niet toe. Maar de natuur houdt hiefmee geen rekening en om in de ernstigste nood onderling elkaar op i coöper^ieve basis te helpen, is men voor loop van dit jaar een nota ontvangen, nisatie te stichten. Dit is een vereniging van veehouders en landbouwers, die ten behoeve van nood gevallen speciaal voor dit doel bestem de werkkrachten in dienst heeft. Men kan het systeem eigenlijk wel vergelij ken met dat van de gezinszorg. Wat de gezinsverzorgster is voor moeder de vrouw, is de Boerenhulpverleningsorga- nisatie voo.r de boer. Voor de boer die ziek kan worden, die bijv, een dag op begrafenis moet, die om welke andere reden dan ook niet kan melken of zijn werk doen. Hij kan een beroep doen op de organisatie, die in dit geval gaat bij springen. Voor Bolsward en omstreken is thans een dergelijke organisatie opgericht. Ongeveer veertig leden lieten zich reeds Inschrijven. Het voorlopig bestuur bestaat uit de he ren J. Ringnalda en G. Brouwer, Bols ward, N. Brandsma, Ugoclooster, Y. Gietema, Dedgum en D. Plantinga, Hieslum. Alle drie standsorganisaties zijn hierin vertegenwoordigd. De’ deelnemers betalen een inleggeld van f 10,na 1 maart wordt dit f 20, De oprichtingsvergadering werd gehou den in café de Beurs (H. v. d. Zee). De heer Hoornstra was hierbij aanwe zig en gaf nadere explicatie. -■ .-«m- X 8«k. 1 f». x. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1