van In Friesland malen nog 150 molens John W. McCormack nieuwe „speaker” van Amerikaanse huis van afgevaardigden Als zovele groten: eerst krantenjongen Wordt provinciale molenverordening wel krachtig toegepast? J- s. Fan de Martinytoer Tj. J. I 1 z STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes De boade-wein Treffen tussen Ned. en N.G. infriltatie- leger °1 ,58eJAARGANG DINSDAG 16 JANUARI 1962 No. 4 inge- I Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad g)in dan healwize praetsjes Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie heeft eens gezegd: „Je kunt mensen niet leiden door ze te duwen. Overredings kracht en redelijkheid zijn dl enige mid delen. De heer McCormack heeft een salaris van 5.000 per jaar, plus onkostenver goeding. Hij verdient dus evenveel als de Vice-President en twee keer zoveel als Senatoren en Afgevaardigden. De heer Mc.Cormack is een bekwaam redenaar en onderhandelaar met een uit gebreide kennis van de wetgevende pro cedure. Hij staat bekend als een geestig spreker, wie soms een bijtend sarcasme niet vreemd is. Zijn medewerkers heb ben veel Waardering voor hem en zijn invloed op hen doet zich duidelijk gel- I den. Voordat hij door zijn Democratische col lega’s in het Huis tot Speaker’ werd ge kozen, was hij fractievoorzitter van de Democratische partij in het Huis. Voor deze functie dient men ook gekozen te worden. Hij staat algemeen bekend als een uit gesproken partijman, die regeringspro gramma’s steunt wanneer een demo- De nieuwe .Speaker’ (voorzitter) van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, John. W. Mc.Cormack, heeft veertig jaar ervaring als volksvertegenwoordiger zowel in z(jn staat (Massachusetts) als in het Amerikaanse Congres. Hij volgt in deze belangrijke positie Saim Rayburn op, die tijdens de vorige zitting van het Huis op 79-jarige leeftijd is overleden. Sam Rayburn had deze functie bjjna onafgebroken sinds 1940 op eminente wijze vervuld. craat President is. Hij is een expert in. belastingwetgeving en zal een belang rijke rol spelen bij de behandeling van de voorstellen van President Kennedy. Het pad naar deze hoge functie ging niet altijd over rozen. Hij moest op 13-jarige leeftijd de school vaarwel zeggen toen zijn vader stierf. Hij hielp zijn moeder door kranten te verkopen, schoenen te poetsen en als loopjongen op een advo catenkantoor te werken, ’s Avonds ging hij naar school. Na zijn rechtenstudie werd hij toegelaten tot de balie en be gon hij zijn eigen advocatenpractijk. In zijn woonplaats staat hij bekend als de „Ierse vechtjas uit Zuid-Boston”; hij werd daar 21 december 1891 geboren. Zijn grootouders’ kwamen in 1840 uit Ierland naar Amerika. In 1917 werd McCormack gekozen in de volksvertegenwoordiging van Massa chusetts, welke zich bezig hield met wetsherziening. Daarna ging hij in het leger en in 1920 werd hij als lid van het Huis van Afgevaardigden in de staat Massachusetts gekozen. Van 1923 tot 1926 was hij lid van’ de Senaat in Massachusetts, waar hij van 1925-1926 optrad als fractievoorzitter van de Democratische partij, die toen de meerderheid had. De heerMc.Cormack is Rooms-Katho- liek. een dam en schaakclub op- Vcrschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) 1 pogen en Kooi res- enig genot van te 1 in de molen Partij De eens zo trotse Louwsma’s Molen te Wilmar sum is reeds gevallen onder de slopershamer. De korenmolen er naast wordt thans met hetzelfde lot be dreigd, maar pogingen tot behoud zijn aangewend. De voorzitter van het Huis is een van de belangrijkste mannen van het Ameri kaanse gouvernement en hij wordt be schouwd als een van de invloedrijkste figuren in het Congres. Mocht de Presi dent tijdens zijn ambtstermijn overlij den, dan komt de voorzitter van het Huis na de Vice-President in aanmer king voor opvolging. Hij legt groot gewicht in de schaal als woordvoerder voor de meerderheids partij. Indien de President van dezelfde partij is als de meerderheid van het Huis zoals thans 't geval is levert de speaker een belangrijke bijdrage tot de uitvoering van het regeringsprogramma voor zover dit in het wetgevende vlak ligt. Een groot deel van zijn macht berust op het feit, dat hij beslist wie op een gegeven moment het woord krijgt. Bij de samenstelling van commissies van het Huis bepaalt zijn opinie voor een groot deel welke leden van zijn eigen fractie worden benoemd. Een nog groter deel van zijn macht ligt in zijn overredingskracht. Saan Rayburn 3 e week januari 1937 Lunter: iedere 100ste koper een wollen deken cadeau. Wintermantels met royale bontkragen vanaf f 3,75, Kindermantels vanaf f 1,90, Camisoles 39 cent,Direc- toirs 25 cent, heren borstrokken, ge mengde wol, 871/2 cent, Schorten 39 ct., Jongens-pyama’s 30 cent, Baddoeken 11 cent, tafelkleden 1,20, 2 pers.-ledikanten f 3,95 enz. enz. Te Kubaard gericht. Uitslag gevelversiering ter gelegenheid van de koninklijke huwelijksdag, le pr. L. J. Timmer, 2e Fa. Heeres, 3e Schil- stra, 4e A. J. Osinga. Overleden te Witmarsum Taeke Sytses Rypma, oud 92 jaar, in léven admini strerend kerkvoogd der Herv. Gemeente. Hij was de oudste inwoner van 't dorp. den Haech opl hja, it moat fc dizze bazen moatte it fjild mar ris yn om to sjen, hwert in goede fakman yn Fryslan omrint. Wy hawwe hjir twa jier boud, mar der wie mei gjin inkeld ear- lik middel ien fakman to finen, ündanks alle adfortinsjes. En dan wolle hja folweardige bisteans- mooglikheden foar de lanbou. Krekt nou't de E.E.G. yn syn twadde stadium komd is, soe men foar Fryslan hwat aparts bisykje moatte? Dit is rjuchtüt kolder en gjin werwurd wurdich. En it allerslimste is, dat dizze partij it boppesteande birikke wol troch de stim- ming foar de Provinsiale Steaten, dy't oer al dizze dingen gjin sprüt to sizzen hat. It binne allegearre winsken, dy't yn de Twadde Keamer en by de regearing oan- brocht wurde moatte. Dat dit allinnich mar meihelpe soe om de sensaesje fan domme lju oan nij materiael to helpen en oars gjin byt, skine hja net to witten, mar dèrom is it al sa. Dizze set is in misse set, it jowt gjin inkeld risseltaet mar it makket de striid om foar Fryslan en de Fryske bilangen gehoar to finen allinnich mar swierder. Dêrom wolle wy düdlik sizze, dat wy dit inisiatyf folslein ófkarre. oer tollen en douane libje wer op. Wie it mooglik, dan soe men de hiele saek deaswije wolle omt der neat gjin goeds ut fuortkomme kin, mar krekt dan geane de geruchten en healwize praetsjes des to meat roun. De measte lezers haw we it al üt har krante fornomd, der is wer ris in gloednije partij oprjuchte, mei de wydske mmme fan Frysk Nasionale j en dy sil, neffens it earste nümerj Ik sjoch him noch gean Troch waer en wyn Of op ’t merkplein stean Mei de boadskippen der yn Gjin frachtriders-wein Stiet der meat yn 'e rige Op 't drokke stèdsplein De ein ha hja krige De aide boade-wein Mei it hapke der foar Ried himmel en hein Oant flak foar de doar. Wer waerd it histoarje It is wer foarby De aide gloarje Fan ’e foarmanderij H. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen As wy gjin rêst yn üssels fine sille wy dy om 'e nocht earne oars sykje ekonomysk en fiskael terrein hielendal ünmooglik is, kin men allinnich bitwi- felje as men buten it libben stiet. Folsleine gelykbirjuchtiging fan it Frysk by provinsje en gemeenten, is it trêdde punt. Nou, dat is samar wier to meits- jen as de lju fan har wettelike rjuch- ten gebrük meitsje. Mar de greate mear- heit fan de steateleden en alle deputear- ren meitsje fan har rjucht gjin gebrük, hja brüke it Hollansk. En by de gemeen- tebistjüren is it net better. Dat komt net fan de Wet, dy't alhiel frij lit, dat komt omt de minsken it seis net wolle, net doare, net kinne of net gaedlik achtsje. Mar de Nederlanske wet keart harren net. Datselde jildt foar in great part ek foar it folgjende punt: it ünderwiis, le ger, middel, of heger moat forfryske wur de. Dy kans en cly wettelike frijheit is der al. Hja wurdt ek brükt, mar lang net >p alle plakken en op alle skoallen, mar dwer, it is net de Wet, dy't opkeart, it binne de bistjüren of de learkrêften of de minsken, neat skille kin. Radio rot rustig verder. Het is verwonderlijk, de Penninga’s molen niet len op grond van de molenverordening, die bepaalt, dat molens niet zonder vergunning gesloopt of veranderd mogen worden, dat molens niet buiten gebruik gesteld mogen wor den zonder voldoende maatregelen tot behoud en nog het een en ander op straf fe van een geldboete of hechtenis bij overtreding. Het heeft er de schijn van, dat in bepaalde gevallen toch dit artikel gehanteerd zal moeten worden, wil men voorkomen, dat het molenbezit verder in- krimt. Verheugend is intussen dat er in de afgelopen jaren ook diverse molens werden gered. Zo krijgt Noordwolde z’n vervallen molen in volle glorie terug, er werden molens gerestaureerd in Hallum, Winsum en Leeuwarden, maar daarmee is het Friese molenbezit dat speciaal in oorlogstijd weer een grote betekenis kan hebben, niet gered. Een lichtend voorbeeld zijn de plannen voor restauratie van de korenmolen te Vrouwenparochie, waarvoor een particu- BEGRAFENIS SLACHTOFFERS TREINRAMP Vrijdag is op de begraafplaats Crooswijk in Rotterdam het stoffelijk overschot van machinist P. Pictoor, de machinist van de noodlottige trein uit Leeuwar den bij de ramp in Harmelen, teraarde besteld. Op de rechter foto zien we hoe de kist door collega’s van de verongelukte naar diens laatste rustplaats werd gedragen. Op de linker foto zien we leden van de spoorwegpolitie, die de erewacht hebben betrokken bij het monument voor het hoofdgebouw van de N.5. in Utrecht, waar de officiële kransen van de regering en N.S. waren geplaatst De korenmolen te Vrouwenparochie die zal worden gerestaureerd door par ticulier initiatief dat een lichtend voor beeld in Friesland is In Nederland staan momenteel nog bijna duizend molens met wieken, in Fries land zijn het er bijna 150. Het is het schamele overschot van de duizenden „wachters” van de lage landen, die ons eeuwenlang hebben gediend en nu voor al waarde hebben uit een oogpunt van landschapsschoon of in mogelijke tijden van oorlog, een ondanks alles dubbele betekenis, die helaas door velen totaal wordt veronachtzaamd, hetgeen ertoe bij draagt, dat het molenbezit in ons land terugloopt. In de twintiger jaren stonden er in Nederland nog omstreeks 8000 molens en voor wat betreft Friesland spreken de cijfers van een willekeurige gemeente duidelijke taal: Wonseradeel bezat in het begin van de oorlog achten twintig molens, nu zijn er nog tien. De mentaliteit van velen ten opzichte van het molenbezit spreekt wel uit de mening van drie leden van de raad van deze ge meente, die anno 1961 in een raadsver gadering verklaarden helemaal niets te voelen voor een extra subsidie ten be hoeve van het molenbezit. Weliswaar bezit Friesland sedert 1955 'n provinciale molenverordening, maar niet temin staan er nog vele waardevolle exemplaren in het Friese landschap af te takelen tot onherstelbare ruïnes, zodat de vraag rijst of de molenverordening wel stringent wordt toegepast. Wie door Friesland reist, ziet de molen van Birdaard verder vervallen, ziet de Penninga’s-molen te Joure tot een ruïne worden, evenals bijv, die te Suameer. In de Rijperkerkster polder staat een mon- niksmolen te rotten en dit zijn maar en- 1 kele voorbeelden. Onlangs is van de zijde van de Holland se Molen gezegd, dat er molens te krij gen zijn voor een gulden, waarbij de nieuwe eigenaar natuurlijk voor restau ratie dient te zorgen. Voor wat Friesland betreft gaat die kreet niet op en moge lijk herstel van een molen stuit zelfs soms af op de onverschilligheid van de polderbesturen of stijfhoofdige ingelan den. Zo is er bijv, kort geleden een bod van enige duizenden guldens gedaan door een particulier op de molen in de Rijperkerkster polder in de gemeente Tietjerksteradeel. De particulier, een fi guur met grote belangstelling voor mo lens wilde de molen restaureren en - als eerste in Friesland geschikt maken voor het opwekken van elektriciteit. De molen zou verder worden benut als een weekendverblijf. Het polderbestuur had er tenslotte wel oren naar, temeer omdat de molen zijn functie reeds lang verloren heeft, doch op de vergadering van inge landen kwam de verkoop er niet door, omdat enige grondgebruikers bezwaren hadden tegen het feit, dat er „vreemden” over het pad door hun land naar de mo len zouden gaan. Met nare slimheid werd besloten het vervallen en onbewoonbare molenaarshuisje voor afbraak te verko pen (waarmee 't recht van reed en door gang naar de molen zou vervallen) en de molen te verkopen onder het beding, dat er geen zomer-, vakantie-, of week- end-verblijf van gemaakt zou mogen worden. Het is duidelijk dat onder die i omstandigheden geen liefhebbers te vin den zijn om een molen te kopen om te restaureren zonder er kunnen hebben, doch dat kon deze gelanden minder schelen en Het Nederlandse kabinet is gisteravond in spoedzitting bijeengekomen om zich te beraden over de vraag, of de daad van agressie gisteren door Indonesische marine-eenheden tegen Nieuw-Guinea gepleegd aan de Ver. Naties moet worden voorgelegd. Een van de twee Indonesische motor torpedoboten die in snelle vaart op de zuidwestkust van het eiland, in de Etna- baai, afstevenden en het vuur op de Ne derlandse oorlogsschepen openden, werd tot zinken gebracht. Een tweede in brand geschoten en een derde boot ging op de vlucht, achtervolgd door de Nederlan ders. Het was de eerste maal dat het in het conflict om Nieuw-Guinea tot een der gelijk zeegevecht kwam. De waakzaam heid van de Nederlandse marine die de aanvallende Indonesische schepen op de radarschermen van oorlogsbodems en Neptune-vliegtuigen had waargenomen heeft de poging tot een landing vol komen verijdeld. Alle Indonesische vaar tuigen zijn volgens de laatste berichten op hun weg teruggekeerd. Er zijn vol gens de laatste berichten 50 Indonesiërs gevangen gemaakt. DE BOAT IS WER OAN Fryslan is wer yn it nijs, de greate dei- blêdden komme mei mear of minder wiidweidige stikken oer dat rare Frys lan. In bikende sensaesjekrante hie it al wer ris oer in muorre, dy't Fryslan bou- we soe om harren fan de .oare provinsjes óf to sluten en alle aldfrinzige grapkes (hoefolie komme der?) fan it bulletin stribje nei: Geluk en Vrijheid! Nou, dat is wier wol de muoite wurdich, dat wol elk wol oan. De op* juchters, twa jongkeardels fan 25 jier, de iene sit jit op de kweekskoalle to learen foar ünder- wizer, sille dat skoandete bisit oan de minsteen bringe, as hja tominsen mei- wurkje wolle. Har earste doel is diel to nimmen oan de forkiezings foar de Pro. vinsiale Steaten, om dêrtroch lans de demokratyske wei in politike macht to foarmjen, dy’t de takomst fan de Fryske Naesje en it Jok fan it Fryske folk fei- lich stelle kin. Nou, dat is net sa’n bytsje. Om der to kommen hawwe de oprjuchters ek al in programma opsteld, hweryn stiet, dat de ynfloed fan it folk op bistjürssaken greater wurde moat. Hoe en het wurde wy net gewaer, dus it bliuwt in skot yn 'e loft. It twadde punt is, dat Fryslan selsbistjür ha moat, lyk as Suriname en de Antillen. Nou, lit üs der mar koart oer wêze, soks kin men min earnstich nimme, as men de hjoeddeiske situaesje net hielendal forjit en him fortiisd yn tastannen sa’t dy ieuwen lyn bistien haw we. Fryslan is steatkundich in provinsje fan Nederlan en sil dit ek bliuwe, it eigen karakter fan dizze lansdouwe en de specifike noeden moatte plak fine yn de nederlanske wetj owing en yn dy ge- fallen, hwert dit düdlik bliken die, is dat ek sa komd. De twa-talige skoalle is nearne as yn Fryslan, de erkenning fan de Fryske tael foar it rjucht en it officium is fêstlein yn in Nederlanske wet en as de Friezen jit net meat fan dizze rjuchten gebrük meitsje, leit dat al- derearst oan harren seis en net oan de nederlanske wet. Dat dit selsbistjür op lie comité is gevormd, dat zal onder leiding van de heer D. tauratie te bewerkstelligen en de molen een nieuwe bestemming te geven. Gedacht wordt aan inrichting tot exposi tie- en werkruimte voor beeldende kunstenaars. Verheugend is ook, dat lan delijk de steun voor het onderhoud vw nog werkende molens is vergroot. Voor Friesland lijkt daarbij toch een strenger toepassing van de molenverordening no dig opdat daarmee wordt bereikt wat de provinciale staten er in 1955 mee be oogden: voorkoming van verdere aftake ling van het molenbezit in Friesland. dat in gevallen als dit en de kwesties aangaande de Penning: strenger wordt opgetrede rgunning gesloopt ’orden, dat molens niet buiten gebruik gesteld mogen behoud van alwer, it is net de Wet, dy't opkeart, stiuren of de learkretten ot dy’t der op tsjin binne of it en T.V. moatte ek alle dagen komme mei in Frysk pro gramma, it radio mei minstens 3 üren. Hwer it jild en de minsken weikomme moatte om it üt to fieren, sille wy mar wêze litte, fêst stiet, dat dit ütstel net folie mei de realiteit to krijen hat. De yndustrialisaesje-polityk moat him bysünder rjuchtsje op de lytser plakken, sünder de ekonomyske motiven üt it each to forliezen. Nou, dit is al tige mei him seis yn tsjinspraek, hwant fansels sil de measte yndustry nei greatere plakken gean en kin men allinnich mat freegje, dat elk in earlike kans kriget. It oanwizen fan Koatstertille, Easterwal- de, de Lemmer en sa wiist er op, dat by de kearnoanwizing ek lytsere plakken opnomd binne. Wolle hja alle lytsere plakken opnimme, dan soe dy oanwizing alle sin forlieze. Persoanlik mien ik, dat it der jit folie minder fan waerd en boppedat hat dit ütstel ek jit gjin ien persint kans. De wenninkboukapasiteit mei net fan den Haech opkeard wurde hjirre, sizze hja, it moat folslein brükt wurde. Nou, j:__. l..--r::u to sjen, hwert in goede fakman yn boud, - 'W ■W .-’I.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1