Eens over integratie van Europese landbouw Vertrouwelijke mededelingen voorkomen Kamerdebat Spanningen achter het Ijzeren Gordijn w I f abe Sb roar üs hjoed p p to sizzen rï 4 VRIJDAG 19 JANUARI 1962 58e JAARGANG No. 5 N.O.-Polder wordt PIET over STATION VOOR DOORLOPENDE NIEUWS-ONTVANGST naar Bruynzeel Bergen op Zoom Tweede Kamer in beraad incident in de wateren rond Nieuw-Guinea STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad één gemeente Gouden filmpjes PATROUILLE IN DJAKARTA Él Wanhoop maar haafde. een otter waar D:e moeilijke landbouw. Wanneer het alleen de industriële Spanningen in Kremlin. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Landbouwfonds. Om de schokken op te vangen is er een landbouwfonds ingesteld, dat gebruikt zal worden om de export naar andere landen te steunen, waar het wereldprijs- peil lager ligt dan het nationale peil, automatisch seinen- systeem. Snelle invoering van een automatisch systeem bij de Nederlandse Spoorwegen waardoor het onmogelijk wordt voor machinisten door een rood sein te rijden dat vroegen woensdag, naar aanlei ding van de treinramp bij Harmelen sprekers van de k.v.p. en de a.r. in de Tweede Kamer met veel klem. Donderdagmiddag zou de minister van Verkeer en Waterstaat, drs, H. A. Kort hals, daarop antwoorden, eveneens als op het verlangen van alle partijen, be halve de p.v.d.a., op korte termijn de K.L.M. financiële overheidssteun te ver lenen. Mr. W. Aantjes (a.r.) vroeg zich af, of het verantwoord is de levens van honderden mensen toe te vertrouwen aan één man, die fouten kan maken. „Elektronica is veiliger dan feilbare mensen,” aldus mr. Aantjes. Hij wees er op, dat op automatisch beveiligde overwegen minder ongelukken gebeuren dan op „met de hand” beveiligde. Ook pleitte mr. Aantjes voor ongelijk vloerse kruisingen van spoorbanen, op veilig sein” vroeg hij om een bestude ring van het hele veiligheidssysteem. nister in het ootje is genomen.” Mevrouw Kuiper kwam met het verhaal dat in de boezem van de K.L.M. onenig heid zou heersen over een andere sa menstelling van de cockpitbemanningen zij bedoelt waarschijnlijk een verwij deren van de boordwerktuigkundigen daaruit. „Een commissie van onpartijdi ge deskundigen moet dat oplossen,” dacht ze. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 twee vis- Bergsma, i in Bolswards Nieuwsblad zijn niet uitgebleven; twee Fransen een hartaanval moeten bekopen. i en ander leidde ten slotte tot de uitstoting van o.a. Malenkov en Kaga- novitsj en het verwijderen van Stalin’s lijk uit het Mausoleum. Sprekers op de geheime vergadering van het congres deden aanvallen op Molotov en ex-president Worosjilov. Zij zouden aanhangers van de Stalin-cultus zijn ge weest. De Pravda. De Pravda, het Russische partijblad, [heeft intussen bevestigd, dat er in het een harde strijd achter c. Kort na het ogenblik, waarop de Nederlandse marine in de wateren rond Nieuw- Guinea een invasiepoging der Indonesiërs verijdelde, heeft de Tweede Kamer zich in alle rust gezet aan de afhandeling van de begroting van Algemene Zaken, speciaal van die ontwerpen, welke op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie be trekking hebben. De communistisch afgevaardigde, Marcus Bakker, deed nog wel een poging aanstonds een regeringsverklaring gepaard met een openbaar debat over Nieuw-Guinea uit te lokken, doch de meerderheid der Tweede Kamer met inbegrip van de socialistische oppositie nam toen genoegen met de verklaring van voorzitter Kortenhorst, dat minister-president De Quay de commissie van buitenlandse zaken vertrouweRjk zou inlichten. Gepantserde voertuigen, bemand met grimmig-kijkende militairen, patrouil leren door de straten vjn Djakarta. Deze foto is radiografisch via Singapore overgebracht Vertraagde brief. Als toehoorder bij dit debat trad minis ter-president De Quay op. Dit wekte bij de socialistische fractie leider mr. Burger achteraf twijfel op of de regering wei spoed met het verstrek ken van informaties over liet Nieuw- Guinea-incident aan de Tweede Kamer betrachtte. Woensdagmiddag, bij de aanvang der vergadering, zei hij zelfs te gaan ge loven, dat de regering de Kamer op sleeptouw wilde houden tot deze vol gende week op winterreces is gegaan. De radio had toen n.l. net bericht, dat de Nederlandse commandant op Nieuw- Guinea zou hebben verklaard, dat het I al te voorzien Ik denk zo, dat de mi- vuurgevecht 20 kilometer buiten de kust van Nieuw-Guinea dus buiten de ter ritoriale wateren had plaats gehad. Dit wekte bij mr. Burger de vrees op, dat dit incident ons zou doen afglijden naar een oorlogstoestand. Sussend antwoordde voorzitter Korten horst, dat de bewuste brief er om drie uur zou zijn. Hetgeen achteraf ook het geval bleek te zijn. hij niet aan. Ambassadeur Thompson gaat in Moskou voort met polsen, maar van enige toeschietelijkheid van Russi sche zijde is nog geen sprake. Sociaal Economische Raad, ter sprake, dat dit hoogste adviesorgaan op sociaal- economisch gebied gepasseerd zou zijn bij het jongste loonakkoord met het be drijfsleven, dat op kasteel Oud-Wasse- naar tot stand kwam. Staatssecretaris Schmelzer verwees ech ter naar het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen van 1945, dat nog steeds geldt, en waarin voor loonkwes- ties de inschakeling van de Stichting van de Arbeid wordt verlangd. In die situatie komt pas wijziging als het ont werp voor een nieuwe loonwet tot stand is gekomen, welke in deze zaak de So ciaal Economische Raad wil betrekken. K. L. M. Het krachtigste pleidooi voor rijkssteun aan de K.L.M. hield de heer A. E. M. Duynstee (k.v.p.) die ervan uitging, dat „de K.L.M. moeilijk onder samenwerking met andere maatschappijen uit kan”. Hij dacht aan een samenwerking in de geest van de General Motors, waar ver schillende automerken toch een eigen beleid voeren. Naar de mening van de heer Duynstee is het protectionisme van grote staten in de burgerluchtvaart de oorzaak van alle moeilijkheden. Dit was voor hem en voor mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk (v.v.d.) reden om nogmaals om lan dingsrechten voor de K.L.M. op de west kust van de Verenigde Staten te vragen. Mr. Aantjes en de heer K. J. de Ruiter (c.h.u.) wensten, dat de regering ervoor zal zorgen dat de K.L.M. zich op het huidige peil kan handhaven. Ook over de Rijks Luchtvaartschool, waarvan de afgestudeerde vliegers geen plaats bij de K.L.M. kunnen vinden en grote moeite hebben aan de slag te ko men, sprak de heer Duynstee nog even. „Was dit nu echt niet een jaar geleden p. B. o. Er werd dus dinsdag in alle rust over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gedebatteerd. Met name over de vertra ging, welke in de oprichting van be drijfschappen in de laatste jaren is op getreden. Daarbij kwam uiteraard ook het advies van de Sociaal Economische Raad ter sprake om het door middel van een wetswijziging mogelijk te maken, dat „schappen” tot stand komen, ook als ’een minderheid in een bedrijfstak zich daartegen verzet. De liberaal Geertse- ma de tegenwoordige burgemeester van Wassenaar die vroeger voorlich- tingschef was van het departement van Algemene Zaken kwam met klem [tegen dit advies op. Hij voorspelde zelfs |dat staatssecretaris Schmelzer het Ver- trouwen van het bedrijfsleven en van hem zou verspelen, indien hij tot een dergelijk dwangmiddel zijn toevlucht izou nemen. I Afgevaardigden, zoals de anti-revolutio- nair Aantjes, de c.h.u.er Kikkert en de k.v.p.er Koersen, schreven de geringe verspreiding van de gedachte der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie min of meer toe aan ’t feit, dat de overheid er nog niet in voldoende mate toe is 'overgegaan aan de „schappen” veror denende bevoegdheden toe te kennen. De socialist Den Uyl beklemtoonde ech ter, dat juist aan de adviserende werk zaamheden van de bedrijfslichamen waarde moet worden toegekend, sinds is gebleken, dat de maatschappelijke ontwikkeling een andere is geweest dan werd voorzien ten tijde van de opstel ling van de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Gebleken is, dat centraal ingrijpen van de regering ten aanzien van lonen, prijzen en de be lastingen geboden blijft, zodat de over dracht van bevoegdheden aan de lagere bedrijfsorganen niet in die mate kon die plaatsen, waar veel treinen pas plaats hebben als destijds wenselijk ge- seren. oordeeld werd. een haantje, kom ijn baantje om winnen Gerrit de stotteraar Denkt 't moet niet zotter, maar Ik ken de knepen Een avontuurtje meer Er uit bij ’t muurtje neer Prima begrepen. Gerrit de stotteraar Trof het nooit rotter, waar Moest hij beginnen? Niets meer te werken, want Hij voelde een sterke hand Mars, mee naar binnen Gerrit de stotteraar Zegt, laat die spotter maar Het is mij om 't even Jij hebt aan ieder-lak? Kies bonafider vak. Beter je leven! Zondagmorgen om vijf uur zijn de ministers van de zes landen van de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap, het eens geworden over de integratie van de landbouw, waarmee zij tevens de weg openden naar wat heet: de tweede fase van de E.E.G. Tevreden, maar uitgeput, want niet alleen hadden de ministers en hun deskundigen drie weken intensieve onderhandelingen achter de rug, boven dien hadden zij de laatste 48 uren bijna onafgebroken vergaderd. Slachtoffers en een Duitser hebben de inspanning met landbouw, die in geen enkel Europees Defensie, land zonder bescherming en subsidie bestaan kan en waarvoor bovendien in - Andere punten uit de verklaring van Ook de politie Weet, uitgetogen, plicht Nimmer de ogen dicht Maak vlug notitie Gerrit de stotteraar Jij bent betotter, klaar Wij die vaak maanden Kunnen je vinden vast Mars, klimmer, in de kast Vonnis zes maanden. De premier trad hierbü op in de plaats onderhandelingen met Indonesië, ook na van minister Luns, die in Genève ver- het vuurgevecht In de wateren rond Ne- toeft, ogenschijnlijk om er wat bij te derlands-Nieuw-Guinea, onverkort hand- komen van de vermoeienissen der laat ste weken, maar met de mogelijkheid van contact met de Amerikaanse verte- Bovendien hadden de Italianen' laten weten, ni'et langer in Brussel te kunnen blijven in verband met de binnenlandse politieke toestand, die het voortbestaan van de huidige regering op losse schroe ven stelt. o Met alleen de aantekening, dat mr. dr. R. H, baron de Vos van Steenwijk, vvd, tegen was heeft de Senaat zijn goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, waardoor de Noord-Oost- Polder éen gemeente wordt en voorlopig is ingedeeld bij de provincie Overijssel. De bewindsman zegde toe, dat, wanneer er zich nieuwe ontwikkelingen zouden voordoen, nog altijd de gelegenheid be staat tot het instellen van nog een ge meente in de nieuwe polder. Door deze spoedige beslissing van de Eerste Kamer zullen de polderbewoners op 23 maart a.s. voor de eerste maal kun nen deelnemen aan verkiezingen en wel voor de provinciale staten van Overijssel Bij dit betoog sloot dr. N. H. L. van den Uiteraard kwam ook de klacht van prof. Heuvel (k.v.p.) zich goeddeels aan. Be- Verrijn Stuart, de voorzitter van dehalve om een „elektronische stop bij on- Joon. schap niet zonder succes geweest, want l (jen deze handel is sterk uitgebreid. Uitstel was niet goed mogelijk. Men om regelend op de markt op te treden was al een halve maand over tijd, ge- [bij te grote schommelingen en voor het durende welke men de klokken op 31 [uitvoeren van z.g. structuele hervormin- december had stilgezet om de fictie te I gen, ofwel de modernisatie van de boe- handhaven, dat het besluit op tijd, d.w.z. renbedrijven. Dit fonds wordt gedeelte- vóór 1 januari 1962 genomen zou zijn, [lijk door de regeringen gevoed volgens ‘een percentageschema, waarin Frank rijk, Duitsland en Italië 28 betalen, België en Nederland 7,9 en Luxem burg 0,2. Een andere bron van inkomsten is de heffing op ingevoerde landbouw- artikelen, die zo opgetrokken worden tot het nationale peil. Ongetwijfeld is de E.E.G. een succes. Kremlin zou houden met de moeilijkheden tussen China en de Sovjet-Unie. Deze moei lijkheden zouden dan, volgens geruch-1 ten in Washington, hebben geleid tot een „crisis in de Russische hiërarchie”,1 of eenvoudiger gezegd, Chroestsjow zou moeilijkheden hebben met tegenstan-1 ders, die kritiek hebben op zijn soms te I soepel geoordeelde houding. Als dat zo - is, kan men van deze crisis voor het Westen, of zelfs voor het algemeen be grip in de wereld, niet veel goeds ver wachten. Senator Humphrey meent daarentegen, dat Rusland moeite zou hebben met zijn militaire uitgaven en daarom een be langrijke politieke beslissing zou uit- 1 kunnen beperken. Wij kunnen slechts afwachten wat er uit de bus komt en zelfs of er wat uit komt. de verschillende landen verschillende be- Kennedy zijn een verhoging van 15 schermingssystemen en een uiteenlo- lvan de begroting van defensie. Er zui pend prijspeil zijn gevormd. Nederland Ilen meer raketten worden gemaakt, de met zijn gespecialiseerde produkten en Paraatheid van de luchtmacht zal wor- Frankrijk met zijn massa-produkten c'en uitgebreid. Het aantal parate di- hebben een laag prijspeil, vergeleken [visies in de strategische reserve is ver niet het hoge van de zeer beschermde jdubbeld. Het doel van de Amerikaanse niet zo bijzonder doeltreffend werkende politiek blijft evenwel „een vreedzame Belgische en Duitse landbouw. Voor wereld van vrije en onafhankelijke sta- deze landen geldt vooral de eis te mo-|ten’. derniseren, maar over het algemeen stuit Berlijn is een moeilijk punt, maar Ken- deze inspanning op het verzet van de W gelooft er een oplossing voor te boeren, die zich met hun hoge prijzen vinden. welk^ gee^ dmdde achter de tariefmuur veiliger gevoelden. A rm’" Frankrijk, dat een overschot aan land- bouwprodukten heeft, ziet vooral in Duitsland een mooi afzetgebied en wenst daar een plaats te vinden voor zijn graan en vlees. Daar het begreep door de Duitsers aan de lijn te worden ge houden wanneer het geen ander druk middel had, weigerde Frankrijk zonder een akkoord over de landbouw toestem ming te geven tot de overgang naar de tweede fase voor de industriële produk ten. Dat heeft een moeizaam compromis opgeleverd, dat de eerste jaren nog niet veel effect zal hebben, maar er zijn in elk geval richtlijnen en principes vast gesteld, waarbij onze landgenoot S. Mansholt ingenieus en vruchtbaar werk heeft geleverd. Het begin naar een ge meenschappelijk prijspeil en daarmee een vrije markt zal worden gemaakt. Voor 1963-1964 zal men van een naar elkaar toegroeien van het prijspeil niet veel bemerken. 3e week januari 1912 Op 20 januari zal een elfstedentocht worden gehouden. Te Bolsward staan een 30 woningen leeg. Het kost moeite huurders te vinden Het vreemdelingen- en het marktbezoek neemt af. (uit de nieuwjaarsboodschap aan de raad). Het ijs gaat vriezende achteruit. De zon en de stroom nemen er meer af, dan er vriezende bij komt. De stoffelijke overschotten van sers uit Zurich, De Vries en omgekomen bij het vogelschieten, zijn het bootje te Wieringen aangedreven. Verpachting der opkomsten van de brug ’t Hollanderzet met het recht van be woning van de bij de brug staande hui- zinge, waarin koemelkerij kan worden uitgeoefend. De Gasfabriekcokes wordt in Bolsward niet in prijs verhoogd en blijft tot nader bericht 45 cent per gemeten hl. met 5 cent verhoging voor klop- en bezorg- Bruynzeel zal in Bergen op Zoom een aantal fabrieken gaan vestigen, w.o. de potloodindustrie. Op vrijdag 26 januari zal door de burge meester van Bergen op Zoom aan de raad hierover mededelingen worden ge daan als resultaat van een uitvoerig over leg tussen de directie van Bruynzeel en het dagelijks bestuur van Bergen op Zoom. Dezelfde dag zal de heer Willem Bruyn zeel over de details van de nieuwe vesti ging mededelingen doen aan de pers. De directie van Bruynzeel heeft tot de vestigingen in Bergen op Zoom besloten omdat er voor de diverse fabrieken in Zaandam geen uitbreidingsmogelijkhe den zijn, maar in de eerste plaats om gunstige^ mogelijkheden te scheppen voor de personeelsvoorziening. Lange tijd ging het gerucht, dat Bruyn zeel zich te Bolsward zou vestigen. sec- - tussen de Ver. Staten en de E.E.G. ge- tor betroffen had, waren de moeilijk- leidelijk te slopen, resp. tot de helft te- heden niet groot geweest. Een verdere [rug te brengen. Het zal de president verlaging van de invoerrechten wordt nog een harde strijd tegen protectionis- door iedereen geaccepteerd als nodig en tiche kringen kosten voor het zo yer is. nuttig. Het grote probleem vormde de Nog dit jaar zal te Raisting in het Beierse district Weelsheim in Duitsland een z.g. satelliet station voor de inter-continentale transmissie van nieuws worden gebouwd. Het is de bedoeling gebruik te maken van een vijftig satellieten met een diameter van een meter en op een hoogte van 5000 d 10.000 kilometer boven het aardoppervlak. Een zender in de Ver. Staten zal doorlopend op de korte golf nieuws uitzenden, dat door de keten van satellieten wordt ontvan gen en weer uitgezonden, zo komt het signaal o.m. in Roistering waar het nieuws zal worden gedistribueerd naar de kranten. Dit is een opengewerkt mo del van een van de vier te bouwen ontvangstations met een hoogte van dertig meter. Het kan draaien op zijn fundering, zodat de zender-satelliet in elke richting kan worden gevolgd Daarvan kan vermoedelijk ook geen sprake zijn, indien juist is wat Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gezegd ten aanzien van genwoordiger Harriman. Uit de verkla- spanningen in het Kremlin. Rusk ge- I ring, welke de minister-president maan- loofde, dat daar iets gaande was, dat dagavond, na een speciale vergadering tot verandering van de Russische poli- van de ministerraad, in het openbaar i tiek zou kunnen leiden. Het enige aan- had afgelegd, was al gebleken, dat de kn-opingspunt is nog, dat dit verband Nederlandse regering haar bereidheid tot Ingewikkeld. De problemen waren zeer ingewikkeld. Tot nu toe was er in de eerste fase van de gemeenschappelijke markt alleen maar sprake van industriële produkten, waarvoor de wederzijdse invoerrechten sinds het begin van de Gemeenschap in zorgen, dat het van de Europese markt in de „anti-partij-groep”. „De Pravda waarschuwde dat een nieuwe interne handel van de zes is de Gemeen- buitentarief de concurrentiemogelijkhe- wereldoorlog zelfmoord zou betekenen drong er bij de Russen op aan zou werken, die de militaire inspanning zou i Chroestsjow’s denkbeelden te volgen. Molotov, aldus het blad, voert een dog matische en stijfkoppige oppositie tegen deze politiek. De aanvallen op de anti-partijgroep na men een groot deel van het 22ste partij congres in oktober in beslag, toen be- sloten werd tot een grootscheepse zuive- de ring van de communistische partij. Dat heeft president Kennedy in zijn1 schermen plaats vindt. Het blad publi- Een regeringsverklaring vorige week don- 1 ceerde een artikel van een pagina ter derdag verklaard: „De groeiende kracht verdediging van Chroestsjow’s vreedza- van de E.E.G. is de grootste uitdaging me co-existentie politiek en ter veroor- |van alle,” zei hij. Amerika maakt zich deling van Molotov en zijn aanhangers 1957 met 40 zijn verlaagd. Voor de za] worden uitgesloten, als een hoog rilrVio- I IHLUICI Uü VUJIUIU 1 CllLlClllUgCllJlVllC” van de Amerikaanse industrie en en landbouw zal verminderen. Daarom wil I hij trachten van het Congres volmacht te krijgen in vijf jaren de tariefmuren -tussen de Ver. Staten en de E.E.G. ge- Wsw? f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1