Moskou Onbuigzaam overleg m Nieuw-Guinea Stralende uitvoering van Psalmus Hungaricus Vertrouwd beraad over irïi Toch kentering in de Russische politiek? De onrust in Frankrijk neemt steeds meer toe Er kwam een nieuwe Provincie-wet <3 I w to sizzen i n! 25 50 ie 5! Ie’ STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Etentje dierenpark Hwat bat (gabe Skroar Gouden filmpjes Sublieme uitvoering van modern werk Oil S- In w M Bk-’?'- VRIJDAG 26 JANUARI 1962 58e JAARGANG No. 7 ONTPLOFFING' OP BINNENPLAATS FRANSE MINISTERIE VAN a tinkbylden I PYT ct UITGEBRANDE NOORSE VRACHTBOOT IN IJMUIDEN bedrag US sa et ct :t :t t t t t t t ct ct ct steatsman Talma aenst set ;ehonoreerd worden van allen, die me- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ers, ers- icht uur Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad maar ook Ame- punten, die het behoud van de de vrijheid in Ber- ’inzen hat elk wurde it mar :s ryklik let ze soasjale fjochter mannichien >lik bistean Ijochter et just forstien neiwurking misse eigen partij dyn strmjen soe net lizze Mar in inkele foei him by Wylst de rivalen seinen De man moat fierder gean As tobrutsen, forsleine Waerd üntank him it lean. 1st, satie bij haar politieke tegenstanders zijn niet van de lucht en ondanks de inspan ning van de politie is er van de daders meestal geen spoor te bekennen. Achter dochtige lieden zien hierin, misschien niet geheel ten onrechte ’n zekere mede plichtigheid van althans een deel van de politie. Maandag ontvoerde de O.A.S. zelfs een gaullistisch parlementslid en op dezelfde dag ontplofte er een bom in het ministerie van buitenlandse zaken, waar bij één dode viel. In een auto, die op een binnenplaats van 't Franse ministerie van Buitenlandse Zaken was geparkeerd, beeft zich een bom-ontploffing voorgedaan. Een man, die zich in de auto bevond, is hierbij om het leven gekomen. Voorts zouden nog twintig mensen gewond zijn. Als gevolg van de ontploffing zijn de tele foonverbindingen met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verbroken Foto: de ravage, die door de ontploffing werd aan gericht Provincie-wet In het openbaar werd op het Binnenhof deze week slechts één zaak af gehandeld: het gold de goedkeuring van de nieuwe Provinciewet. Hiermee was spoed gebo den, omdat het de bedoeling van minis ter Toxopeus was, dat de komende Sta- ten-verkiezingen op basis van een mo- Ifentering. Wanneer er een kentering in de Russi sche politiek valt waar te nemen, dan zouden daarvoor verschillende oorzaken zijn aan te geven. Chroestsjov deinst wellicht terug voor de gevolgen van een al te felle politiek, nu hij beseft, dat president Kennedy een hardnekkiger tegenstander is dan hij in Wenen, in juni van het vorige jaar, nog meende. Ook kan de gedachte voorzitten, dat er' met honing meer valt te bereiken dan met azijn, terwijl bovendien bij het mis lukken van een soepele benadering kan worden teruggegrepen op de harde po litiek van het vredesverdrag. Grote defensie-uitgaven. Kennedy heeft in zijn jongste begroting ook gedemonstreerd, dat hij zich de mid delen wil verschaffen óm een krachtige buitenlandse politiek te voeren. De be groting sluit op een bedrag van 92 mil jard dollar, waarvan er 52 miljard voor defensie worden uitgetrokken. Dat is bijna anderhalf miljard meer, dan er in ^burgeroorlog. De Europese het lopende jaar voor wordt uitgegeven. En dat is al zes miljard meer dan Kenne dy vorig jaar voorstelde. Vooral de conventionele bewapening zal alle aandacht krijgen, zodat de strijd krachten zullen kunnen deelnemen aan beperkte oorlogen van onbepaalde duur. derne provincie-wet zullen plaatshebben. Deze wet verschaft de provinciale be sturen wat meer bewegingsvrijheid ten opzichte van de regering; zij past ook ’t aantal statenleden aan bij de bevolkings toename der onderscheidene gewesten. Met de doelstelling van de nieuwe wet gingen de senatoren van harte akkoord. Bezwaar werd er slechts op onderdelen gemaakt. Zo kantten de kvp, pvda en chu zich tegen de beperkte verantwoordings plicht van de Ged. ten opzichte van de Prov. Staten. Wat dit betreft lagen de meningen dus anders dan de verhoudingen in de Twee de Kamer, waar enkele maanden gele den de meerderheid zich juist vóór de beperking uitsprak. De Eerste Kamer mist echter het recht van amendement. De zeeslepers „Titan” en „Nestor” hebben dinsdag de uitgebrande Noorse vrachtboot „Hjalmar Wessel” (1712 ton) de haven van Ifmuiden binnen ge bracht. Het schip was zondagmiddagtachtig mijl noordnoordwest van IJmui- den tijdens stormweer in brand geraakt. De brand was ontstaan in de machine kamer. Foto boven: De geblakerde „Hjalmar Wessel” in Ifmuiden. Foto on der: De uitgebrande messroom Het is wel eens aardig te weten, wat er al zo in Ouwehands Dierenpark door de levende have in één jaar tijds wordt ver orberd. Het lijkt wel iets op een etentje voor een holle bolle Gijs: 50 ton verse groenten, 45 ton vlees, 40 ton bieten en wortelen, 80 ton hooi en stro, 40 ton haver, mais, gerst, meel en vlokken, 15 ton verse vis, 80.000 broden (waarvan bijvoorbeeld de olifanten gro te afnemers zijn). 10.000 kg appels, 7000 kg sinaasappelen en bananen, 1000 kg zonnepitten, 500 kg verse garnalen en 4000 flessen gepasteuriseerde melk. Rusland geeft niets prijs, rika blijft staan op die essentieel acht voor het Westelijke positie en lijn. Het enige verschil met de positie van vorig jaar is, dat Rusland niet lan ger een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland vóór een bepaalde tijd in veilige haven wil hebben. Dat kan er op wijzen, dat Rusland op het ogenblik niet op een crisis aanstuurt ondanks aandrang van Oostduitse zijde. Op het punt van Berlijn bestaan er verschillen van inzicht tussen Ulbricht en Chroestsjov. Dat is dezer dagen nadrukkelijk door een amb tenaar van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Die verschillen kunnen de tijdslimiet be treffen, maar ook andere dingen, zoals de positie van West-Duitsland na een overeenkomst. Oost-Duitsland acht het Westduitse lidmaatschap van de NAVO bedenkelijker dan Rusland. Toch verandering op til? Deze mededelingen wijzen er op, dat *er ondanks Gromiko’s halsstarrigheid toch wat aan het veranderen is in de Russi sche politiek. In dit verband verschijnen er steeds meer berichten, dat Rusland be zig is zijn gehele Duitse politiek te her zien en sommigen gaan zo ver te gelo ven, dat Chroestsjov, ondanks verder ge praat over het vredesverdrag, helemaal niet meer van plan zou zijn, voortgang te maken met het Oostduitse vredesver drag. Er wordt in dit verband gewezen op de pogingen in rechtstreeks contact te komen met Bonn, zoals is gebleken uit het memorandum van 27 december. Mi nister Strauss heeft in de Bondsdag ge zegd, dat er achter dit memorandum toch meer steekt dan alleen propaganda, zo als men in eerste reactie daarop meende. Wanneer we de Mattheus-passion straks buiten beschouwing laten, heeft Bolsward woensdagavond een hoogtepunt in haar kulturele leven dit jaar beleefd. En dat nog niet eens om de voortreffelijke uitvoering die Oratoriumvereniging met Sneker Cantatekoor en Frysk Orkest boden, maar in de eerste plaats door de keuze van het meesterwerk Psalmus Hungaricus van Kodaly. We hebben op deze plaats wel vaker ons heimwee uitgesproken naar muziek van onze tijd, die door de kennelijke luister- onwil van het publiek in Bolsward beperkt bleef tot muziek voor teenagers en filmwerken. Kongo. Uit de Kongo valt te melden, dat Gizen- ga, de linkse politicus, is afgezet als vice- premier en dat het er op gaat lijken, dat de rustige pogingen van premier Adoela om wat eenheid te brengen in het land, zullen slagen. Ook Tsjombé, die 't hoofd nog wel niet volledig in de schoot heeft gelegd, zingt een heel wat lager toontje dan een half jaar geleden. de zwakste partij. Een niet al te krachtig volume werd meermalen overstemd door een te sterke orkestbegeleiding. Hetgeen niet wegneemt, dat hij in zijn slotdeel een imponerende hoogte bereikte. Een zelfde hoogte als koor en orkest bereikte in de zevenstemmige lofzang op het eind van dit indrukwekkende werk, De Fatumsymfonie van Tschaikowsky, die door het Orkest na de pauze ten ge hore werd gebracht, paste wonderwel in dit programma. We hebben het orkest zelden op dit niveau horen spelen en willen met alle pleger dirigent Feen- stra komplimenteren. Het schijnt ons toe dat Friesland in Feenstra een orkestlei der van, formaat heeft, waar we trots op kunnen zijn niet alleen, maar die wij in ere moeten houden. Het is jammer geweest, of meer nog, bi- skamsum dat de Martinikerk niet beter bezet was. Initiatieven als deze avond, moeten con amore g< met de aanwezigheid nen, dat kuituur hen niet onverschillig laat. De mening alleen is niet voldoende, kan leiden tot snobisme, wanneer dit diet wordt omgezet in een aktieve daad. Ek sunder to oerwinnen Bleau hy syn topping trou. Unbigrepen, alhnne Ré ta de ünderbou Fan de soasjale wetten Foar it folk, om Kristus wil Hwat hja, nei jierren, feiten. En djür waerdearje sil! Hy bliuwt foar ’t folk, yn tinzen In strider hiel apart Fier oer de inge grinzen Sa is syn krêft fortard Sa lei hy mêd de holle Op libbensmiddei del Fan Kristus leafde folie Folgjend Syn tsjinstbifel It wurk fan steatsman Talma Gong lokkich net toloar Hy stie ek foar üs pal, ja Triek üs in Ijochtsjend spoar Hja dy’t dit hjoed bigripe Sizze mei Burgum, presint En jow grif graech har stipe Aenst foar syn monumint Uruguay In Punta del Este in Uruguay zijn de mi nisters van buitenlandse zaken van de Amerikaanse landen bijeen om te spre ken over het Cubaanse probleem. Ame rika wenst op grond van een rapport, dat Cuba door zijn communistische nei gingen en het onderdrukken van de bur gerlijke vrijheden in strijd handelt met de beginselen van de Organisatie van Amerikaanse Staten, strenge maatregelen tegen Cuba. Hiervoor zouden veertien landen van de 21 het Amerikaanse standpunt moeten steunen, maar men komt niet verder dan twaalf, waarbij de grote landen, zoals Argentinië en Brazilië niet zijn. Onrust in Frankrijk In Frankrijk neemt de onrust toe. Ter wijl men algemeen aanneemt, dat De Gaulle en de Algerijnse rebellen wel tot overeenstemming kunnen komen, wordt de activiteit van het zg. geheime leger, de O.A.S., verontrustend. Bomaanslagen van deze rechtse organi- Achter de schermen heeft het Nieuw-Guinea-vraagstuk deze week weer herhaal delijk de belangstelling van het Binnenhof opgeëist. Vorige week vrijdag lichtte de regering de vaste Commissie van Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer ver trouwelijk over de stand van zaken in, woensdag j.l. werd de vaste Commissie van de Eerste Kamer geïnformeerd. Daar tussendoor had er intensief overleg plaats bij de twee grootste partijen de kvp en de pvda van vertegenwoordigers hunner Kamerfracties aan beide zijden van het Binnenhof. Het was niet toevallig, dat er zo’n druk verkeer bestond tussen de beide Kamers laat doordat de Tweede Kamer begin januari nog Zaken, heeft afgehandeld. De kans be staat nu, dat er een 1 lin gedurende de vakantie der mer. achte afgevaardigden” te zullen terug roepen als dat noodzakelijk blijkt. Maar het kan best gebeuren, dat de Eer- debat te mengen, zonder dat er grote wijzigingen o, standighede Algerije In Algerije zelf leeft, vooral in de grote steden, de bevolking op de rand van ’n en de Mo- hammadaanse bevolkingsgroepen staan uiterst scherp tegenover elkaar. Het terrorisme in Frankrijk zelf heeft de oude partijen en de vakbonden wat meer bijeen gedreven. Er wordt gesproken over het oprichten van verdedigings- groepen, nu de overheid haar taak blijk baar i Het i het al munisten. Het wordt door de meerder heid afgewezen, maar vermoedelijk zal die samenwerking toch tot stand komen, wanneer het gaat spannen. Er wordt ook gesproken over een samengaan van de oud-ministers Pinay en Mollet, resp. conservatief en socialist, om een ploeg klaar te hebben ter aflossing van De Gaulle, die zich weinig bekommert om de steun van de bevolking en niet poogt daaruit kracht te putten, nu grote delen van het leger toch nauwelijks betrouw baar zijn te noemen. Een enkel zeldzaam klein stuk van het Frysk Orkest was alles wat hier van mu ziek na de klassieke- en romantische pe riode geboden werd. Wij waarderen in hoge mate de durf van de Oratorium vereniging om genoemd werk van Ko-’ daly in studie te nemen. Aan voorwerk vraagt een dergelijk werk uiteraard veel meer dan de opklinkende harmonieën uit het gangbaar oratoriumrepertoire. Dat het heus wel mogelijk is tot ’n goed resultaat te komen hebben we woensdag avond kunnen beluisteren. Het werk van Kodaly is door z’n melodieuze inslag en getemperde moderniteit beslist niet te zwaar voor degenen die willen luisteren. Wij konden kennis maken met een mees terwerk van een komponist die men blijkbaar met moeite een der beste kom- ponisten van deze eeuw durft te noemen maar het des al niettemin is. Een klank kleur, innigheid en diepte die Kodaly in dit werk, een gelegenheidswerk nog wel, bereikt, is uniek. Wanneer we toch op de uitvoering een kritische noot hebben, betreft dit alleen het feit, dat het koor blijkbaar te veel achterin stond, hetgeen in de sterk resonerende Martinikerk de klank niet ten goede kwam. De solist Gerard Honig was dunkt ons 4e week januari 1912 Neemt proef met het merk De Elfsteden fijnste 2-cents sigaar. M. B. Eerdmans, Bolsward. Zanguitvoering Mannenkoor Hollandia na afloop bal. De Doele Bolsward. De onderlinge spiegelglasverzekering te Bolsward heeft thans reeds 308 spiegel ruiten ingeschreven. Hindeloopen wil een priksleetocht orga niseren met als route: Hindeiopen, Sta veren, Sloten, Ijlst, Sneek, Bolsward, Workum, Hindeloopen. Alleen heren kunnen aan de tocht deelnemen, gezeten in ouderwetse Friese priksleden, terwijl de Hindelojjer dames de tocht p. schaats kunnen afleggen. Reeds hebben zich ’n 39 tal deelnemers opgegeven. Bij het Friesch rundveestamboek zijn al 24.183 stuks vee ingeschreven, een ge tal dat weer aanzienlijk groter is dan ’t vorige jaar. Onbuigzaamheid van beide partijen kenmerkt het overleg, dat in Moskou met grote tussenpozen wordt gevoerd tussen Gromiko.de Russische minister v. Buitenlandse zaken, en Thompson, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Tweemaal hebben zij dit jaar elkaar gesproken en de laatste keer wilde Gromiko niets weten van de Amerikaanse suggestie om de toevoerwegen onder internationaal toezicht te plaat sen, waaraan ook de Bondsrepubliek en de D.D.R. zouden deelnemen. Op geen en kele wijze wil Gromiko een inbreuk gemaakt zien op de souvereiniteit, die Oost- Duitsland bij het vredesverdrag zou krijgen. Van de Russische eis, dat ook Rus sische troepen aan de bezetting van West-Berlijn zouden moeten deelnemen, wil Amerika niets weten. Aanvankelijke Russische instemming met het plan in West- Berlijn een orgaan van de Verenigde Naties te vestigen, is weer ingetrokken. het oprichten niet aan kan. grote probleem hierbij is evenwel d dan niet samengaan met de com- Het was niet toevallig, dat der Staten-Generaal. De reces is wat ver laat doordat de Tweede Kamer begin j g een aantal begrotingshoofd stukken, waaronder die van Buitenlandse bepaalde ontwikke- ig rond Nieuw-Guinea plaats heeft idurende de vakantie der Tweede Ka- De regering heeft beloofd de „ge- L- .r_-te zuj|en terug roepen als dat noodzakelijk blijkt. ste Kamer behoefte gevoelt zich in het debat te mengen, zonder dat er grote wijzigingen optreden. Onder die om standigheden is het uiteraard wel ge wenst, dat er een zekere coördinatie van het beleid der verschillende fracties van eenzelfde politieke partij plaats heeft. Resolutie. Van dit alles is weinig naar buiten ge treden. Slechts van socialistische zijde zijn opvattingen publiek geworden. Eerst sprak Mr. Burger op het verkiezings congres der pvda te Arnhem, later stuur de zijn partij-raad die op 23 januari te Utrecht vergaderde, nog een resolutie de wereld in. In feite werd in beide gevallen ’t stand punt herhaald, dat Mr. Burger reeds bij het Nieuw-Guinea-debat begin januari innam. De partij-raad, welke na het ver kiezingscongres bijeen kwam, verklaarde namelijk de pogingen van Mr. Burger om het kabinet-De Quay er toe te bewe gen onderhandelingen met Indonesië mogelijk te maken, van harte te onder steunen. De Raad vond, dat de regering bereid moest zijn om over de overdracht van het bestuur aan Indonesië te onder handelen. Hij meende, dat dit standpunt een redelijke mate van zelfbeschikking voor de Papoeabevolking niet uitsloot. Nu zowel Indonesië als de Nederlandse regering bereid is gebleken om inleiden de besprekingen met Oe Thant, de waar nemend secretaris-generaal der Verenig de Naties, te beginnen, moet het kabinet De Quay, naar het oordeel van de pvda alles doen om een gewapend conflict te voorkomen. In deze verklaring viel weer op, dat de pvda zich nog niet stelde op hetzelfde standpunt als Soekarno, namelijk, dat In donesië reeds de souvereiniteit over Nw- Guinea bezit. In zoverre de officiële partij-instanties dus een gereserveerder standpunt in dan op de Jongeren-federa- tie in de pvda naar voren trad, waar en kele jeugdige sprekers al verlangden, j dat Nederland binnen drie maanden Nw Guinea zou verlaten. I -st «•*■- Ê’l 1 M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1