Frankrijk blijft nog steeds onder terreur van de O.A.S. lijden Gysbert Japicx bitinking 1666-1966 IheYoung Icteam Furniture Tooneelgroep „Centrum” speelde klucht op B.i.c.-avond V S. weinig succesvol bij ruimtepogingen ifllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Heldentenor Gouden filmpjes le week februari 1912 'alenlijndag Ongeval te Burgwerd VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 58e JAARGANG No. 9 l« MODERN, LICHT, COMFORTABEL PIET DUITSE BOER NA 21 JAAR TERUG UIT SIBERIE is men fuort net Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Gezellig vol was het dinsdagavond in de Doele, toen door de Toneelgroep „Centrum” opgevoerd werd het blijspel „De universele erfgenaam” van Jean Franqois Regnard. Deze klucht laat zien, tot welke schelm achtige praktijken wij, fatsoenlijke meh- sen, in staat zijn, als ons een leven zon der zorgen en een goed huwelijk in het vooruitzicht worden gesteld. Heel lief doen dan neef Eraste, het dienstmeisje Lisette en de knecht Kris pijn tegen de oude, ziekelijke Geronte meisje en komt met madame Argante tot een andere overeenkomst. Hij zelf zal met Isabelle mogen trouwen, mits hij de erfgenaam wordt van Geronte. Gelukkig voor Eraste komt de apothe ker Clistorel, om de oude Geronte af te helpen van zijn stoute droom om te trouwen met een jong meisje als Isa belle. Wei zeer vindingrijk is knecht Krispijn, als hij de erfenis in de wacht wil sle pen voor Eraste, Lisette (waar hij ver liefd op is) en voor zich zelf. Eerst ver schijnt hij bij Geronte als vrijpostige neef. Als deze vlieger niet opgaat, komt hij als rouwende nicht, die namens de fa milie, Geronte, vanwege zijn avontuur tjes, onder curatele wil stellen. Van dit denkbeeld wordt de oude man doodziek. Als hij onder de wol ligt en wellicht Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bols war ds Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad jaar tot jaar toe. Va- voor tal van branches aantrekkelijke verkoop- i syn dicht- nunske fan en geastlik Dit lijkt er op, heer Westerling Heus het was dik in orde Als alle helden met de kling Eens heldenzangers worden Zoek voor de blaffer, in c-mol Soekarno, allereerst zo’n rol Het is een dag zonder het van ’n Moederdag of een duktie was ook lager dan die van het jaar daarvoor, hoewel de plannen toch een voortdurende stijging aangaven. De moeilijkheden schijnen vooral te zoeken te zijn in de houding van’de Russische boer, die waar hij kan een eigen stukje grond voortrekt boven het werk op de collectieve boerderij en zich gemaks halve daar te veel concentreert op grasland. Op het efficiënte gebruik van landbouwmachines, nu het eigendom van de kolchozen in plaats van het eigendom van de landbouwmachinestations, is ook het een en ander aan te merken. Verder zijn er in Parijs en omgeving vier republikeinse veiligheidsbataljons aangekomen, die het optreden van de terroristen moeten bemoeilijken. Deze troepen en de politie hebben strenge in structies bij ieder verzet of bij weige ring te stoppen, van de vuurwapens ge bruik te maken. Op deze manier hoopt de regering het gevaar van de O.A.S. binnen de perken te houden. Volgens betrouwbare gege vens beschikt de O.A.S. in Frankrijk over 7000 actieve leden, waarvan onge veer 500 plastiqueurs, zoals degenen worden genoemd, die aanslagen met bommen plegen. Voor een doelbewuste regering moet dit een niet onoverkome lijk gevaar zijn, vooral omdat de sym pathie van de bevolking in het algemeen niet naar deze lieden uitgaat. len met hun steun aan de katholieke I kolos, op welks politiek zij geen invloed hebben, maar voor welks politiek zij zich wel de ongenade van hun kiezers op de hals halen. Af en toe zeggen zij hun steun op en de rechter vleugel van de chr. democraten zou het liefst steun zoeken bij de neo-fascisten. De linker vleugel en het centrum daarentegen menen het te kunnen wagen met een bondgenootschap met de socialisten van Nenni, die wel niet tot de regering zou den toetreden, maar in het parlement de regering hun steun zouden kunnen geven. Op deze manier, zo hopen de progres sieve elementen in de chr.-democratische party, zou de mogelijkheid worden ge schapen voor een economisch en sociaal vooruitstrevende politiek, een politiek, j die op de langere duur de socialistische en zelfs de communistische kiezers tot het inzicht zou kunnen brengen, dat ook de chr.-democraten hun belangen behar tigen, en wel op democratische wijze. De meerderheid van het congres was voor de z.g. „opening naar links”, die premier Fanfani voorstaat. Nu moet de Nationale Raad van de partij er zyn goedkeuring nog aan hechten. Ook daar. Al kan Rusland op successen bij de ruimtevaart bogen, de landbouw blijft een bedenkelijk probleem, zo bedenkelijk dat Chroestsjow de laatste weken veel van zijn tijd heeft gegeven om er ver betering in te brengen. Op 5 maart komt de kwestie in het centrale comité aan de orde. De oogst van vorig jaar was met 138 miljoen ton drie miljoen ton lager dan in 1958 en de vleespro- Geen succes. Amerika heeft niet veel succes met zijn ruimtevaart. Een schot op de maan is mislukt en ook de met veel publiciteit omgeving omcirkeling van de aarde door een Amerikaan, moest zaterdag worden uitgesteld wegens bewolking. Men be hoeft niet aan het technische kunnen van de Amerikanen te twijfelen, rriaar .toch ondermijnen deze mislukkingen, na de achterstand bij de Russen, het pres- Itige. En dat is vaak een belangrijke zaak. Samenzwering Samenwerking met links, wel niet met de communisten, maar dan toch met de socialisten, die zeer links staan en banden met de communisten onderhou den, is ook het probleem voor de Ita liaanse chr.-democratische partij, die in Napels gecongresseerd heeft. Sinds de chr.-democraten de absolute meerderheid hebben verloren, zijn zij op bondgenoten aangewezen. In het cen trum zijn drie kleine partijtjes, de libe ralen, de sociaal-democraten en de re- I publikeinen, die zich niet prettig gevoe- Ongerustheid. Bij de politieke tegenstanders -van De Gaulle (en dat zijn natuurlijk allen, die niet bij de Gaullistische U.N.R. zijn aan gesloten) uit zich over de ongerustheid over een rechtse actie tegen De Gaulle in een streven naar- een politieke con centratie, die juist ook tegen De Gaulle is gericht en stérk doet denken aan een streven naar herstel van de verhoudin gen .zoals die tijdens de Vierde Repu bliek bestonden. Er is een actie-comité gevormd van de radicale (lees liberale) partij en de socialisten, waartoe ook en kele andere organisaties zijn toegetreden. Dit actie-eomité, dat ingeval van nood tot de vorming van democratische af weergroepen zou overgaan, wil de sa menzwering beperken tot de democraten in Frankrijk, dus met uitsluiting van de communisten, wier vakbond, de C.G.T., overigens weer de sterkste is. De moeilijkheid van de bundeling van democratische groepen is, dat men el kaar op politiek terrein niet het minste wil toegeven en dat er geen vertrouwen op kan bestaan, dat er veel gezag van deze leiders zal uitgaan. Sukses is it produkt fan trije faktoaren: talint, arbeid en gelok De KNIL-kapitein Westerling Joeg eens, als wilde vechter Soekarno’s troep over de kling Het bleek hem later echter Men -was met zijn klinkend succes Niet bijster ingenomen Leerde hem meer dan eens de les Je moet je wat in tomen. Dit scheen de wilde Westerling Maar matig te behagen Vandaar dat hij vlijtig doorging Het veege lijf te wagen Tenslotte liep het zaakje spaak En het parmantig haantje Dacht ’t is nu toch een goede zaak Zoek wat solider baantje. Zeg wie zal dat betalen Dadelijk sprong de minister voor Hallo, de staatskas open Echt zeldzaam, een heldentenor Oh laat zo’n kans niet lopen Hij kreeg gelijk, die Westerling Een kunstenaar zal nooit falen Graag lesnemen, maar geen ping ping Geen nood,- ik ga, zei Westerling Me als kunstenaar ontpoppen Toen ’t publiek zijn debuut ontving Moest elk de oren stoppen Niks waard, je hoort die gekke vent Net als een ezel balken Hij dacht, stil maar, ik heb talent Eerbied voor zulke schalken het leger in handen te krijgen. Indien het tot een staatsgreep komt, zal het de strijd zijn van president De Gaulle en ex-generaal Salan om het leger. En als het zover komt, zal het binnenkort moe ten komen, omdat volgens de jongste geruchten omstreeks 15 februari het lang verwachte akkoord tussen Frank rijk en de F.L.N., de organisatie van de Algerijnse rebellen, zou worden on dertekend, waartegen vele officieren bezwaren maken. Dan zal moeten blij ken of deze bezwaren voldoende zijn om De Gaulle de gehoorzaamheid op te zeg gen en of de menigvuldige overplaatsin gen niet zinloos zijn geweest. Algerije. Gevaarlijker voor de overheid is de O.A.S. in Algerije, waar slechts enkele Europeanen niet daarmee sympathise ren en waar de positie van het gezags- aparaat bijzonder zwak is. Moet men nu een nieuwe staatsgreep verwachten? De lessen uit vorige mis lukkingen (januari en april van het vo rige jaar) hebben geleerd, dat het Fran se leger en vooral de dienstplichtigen niet tot avonturen te krijgen zijn en dat een poging, die geïsoleerd blijft tot Algerije, gedoemd is te falen. Volgens de jongste berichten zou de O.A.S., wanneer zij een kans waagt, zich dan ook vooral richten op een staats greep in Frankrijk zelf, om daardoor ’t centrale gezag en de zeggenschap over Elfstedentocht op 7 februari. Gestart door een 60-tal personen bij dooiend weer. Het ging eerst naar Dokkum. Te Bolsward passeerden (controlepost in De Doele) om 11.30 uur C. C. J. de Ko- ning uit Arnhem en J. Keizer van Taco- zijl, 10 minuten later J. Ferwerda uit Leeuwarden en Sj. Wierstra van Offin- gawier, kort hierop gevolgd door H. J. Ypma van Arum. De aankomst te Leeu warden was: Koning 5.20; Ferwerda 5.35 uur; Wierstra 5.51 en Keizer 5.51 1/60. Benoemd tot secretaris van de gemeente Wonseradeel met 8 stemmen de heer K. Salverda te Dordrecht Op de heer J. Krol te Koudum waren 4 stemmen uit gebracht. ’t Is verbazend hoe hoog de huurprijzen der losse landerijen worden opgedreven Huren van 6080 gulden per ponde- maat zijn geen zeldzaamheden. Ongeregeldheden te Soerabaja. Verkoping van café „De Vereniging”, aan de Grote Dijlakker te Bolsward. Het terroristisch optreden van de O.A.S., het geheime leger in Frankrijk zelf, waar vrij talrijke aanslagen met plastiekbonimen zijn gepleegd vooral in Farys en waar zelfs een Kamerlid is ontvoerd, heeft de regering tot het inzicht gebracht, dat maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen, dat de terroristen slagen in hun opzet om de bevolking te demoraliseren door aan te tonen, daf van de overheid geen bescherming en gezag uitgaat. Er zijn strenge maatregelen aangekondigd. Zo is de regering van plan enkele duizenden rechtse activisten in kampen op te sluiten, wanneer er niet voldoende bewijsmateriaal is om hen voor de rechtbank te dagen. De trouwe medewerking van de politie en de bewakers is wei vereist voor het slagen van deze operatie. Paul Alkin van het college voor Kunsten en Ambachten te Birmingham heeft uit fiberglas deze uiterst moderne ronde stoel gemaakt, welke niet alleen een smaakvolle aanwinst voor bet interieur is, doch waarin het tevens gemakkelijk zitten is. De lichtgewicht stoel is te zien op de grote meubeltentoonstelling, welke maandag ld. in Earls Court in Londen is geopend Op 14 februari a.s. is het weer Valen- tijndag. Deze „Dag van de Vriendschap” wordt in de Angel-Saksische landen ie der jaar zeer druk gevierd. Het is de dag waarop men iets terugdoet voor mensen van wie men bij gelegenheid zo veel genegenheid, trouw of hulp heeft ondervonden. I plichtmatige Vaderdag. Ook in ons land neemt de betekenis van Valentijndag van lentijndag biedt de kans op een dag in een over het algemeen zeer stille tijd. Hwat hat (gabe Skroar üs hjoed p 2 to sizzen dat der alle reden is, foar Fryslan en ek foar Nederlan, om yn 1966 fannijs stil to stean by de bitsjutting fan Gysbert Japicx. Sa tocht in brede rige fan Jju der ek oer, dy’t op forsiik fan de kom- misje fuortynienen ré wiene, sit to nim- men yn in komité fan oanbifelling. Dy meistimming hat it komité goed dien en de moed jown om fuort to farren. De bitinking fan Gysbert Japicx mei net oars barre as yn in styl him weardich. Dat bitsjut, dat ier en bitiid bigoun wur- de moat mei de tarissing. Dêrom set men nou ütein mei ynformaesje en aksje. De stêd Boalsert, der kinne wy wis fan wêze, sil alles dwaen om de bitinking yn 1966 oer alle boegen slagje to litten. Yn 1956 hat it Weeshüs dêrre al in fikse jefte foar de oprjochting fan in stanbyld fêstlein. Mar dit mei net alfinnich in saek wurde fan ien stêd of fan inkeld hwat skriu- De 68-jarige duitse boer Otto Heimann uit Remmels in Sleeswijk-Holstein, die hier zo!n ferme pakkerd krijgt van zijn vrouw, is kortgeleden teruggekeerd uit Siberië, waar hij 21 jaar door de Russen is vastgebouden. Heimann werd in 1941 met andere mannen uit zijn woonplaats door de Russen gedeporteerd. Dertien jaar lang bleef zijn vrouw Ida (63) door middel van correspondentie met hem in contact, maar toen hoorde zij helemaal niets meer van hem. Het duurde daarna nog acht jaar, waarin zijn verzoek om repatriate vijfmaal werd afgewezen, voordat bij toestemming kreeg naar Duitsland terug te keren. Her echtpaar heeft drie kinderen, die alle drie de terugkeer van hun vader hebben meegemaakt De gladheid van de weg heeft toch nog een slachtoffer geëist. Op de Sjungadijk nabij Burgwerd kwam mevr. T. Buwal- daWiersma uit Burgwerd met haar in de stille hoop op die manier in het bromfiets zodanig te vallen, dat haar J testament van de oude baas te kunnen duo-passagiere mej. Buwalda bewuste- I komen. loos bleef liggen. Zij had n.l. een lichte Ook madame Argante vlast op het rijke hersenschudding en enkele ontvellingen vermogen van Geronte. Zij stelt voor, aan het gelaat opgelopen. dat haar dochtertje Isabelle met hem zal Mevr. Buwalda-Wiersma zelf bleef on- trouwen. Het zal een goed middel zijn gedeerd. Aan mej. Buwalda schreef de tegen zijn vele kwalen. ontboden geneesheer rust voor. Eraste evenwel is ook verliefd op het spoedig zijn laatste adem zal uitblazen. Yn 1966 sil it trije hündert jier lyn wê- ze, dat yn Boalsert de man forstoar, dy’t prof. Hellinga nearnd hat: „een groot dichter, een geniaal taalbeschrijver, een geniaal kunstenaar, ja Nederlands groot ste taalbouwer in de 17e eeuw”. En prof. Heeroma hat ris sein, doe’t er de üntj owing fan it Nedersaksysk mei dy fan it Frysk forlike, dat it Frysk kul- tuertael wurden wie en bleaun wie troch Gysbert Japicx. De histoaryske bitsjutting fan Gysbert Japicx stiet fêst. Hy hat it Frysk doe ’t it drige to forwurden foarme ta in rike kultuertael, dèr wurk yn skepen fan for- maet en niveau. De Fryske biweging en i dc Fryske literatuer binne net los to tin- 1 ken fan syn figuer en wurksumheit; ieu- i wen letter wurdt noch op him tobek- grypt. Mar hy hat mear as histoaryske, I hy hat ek aktuele bitsjutting. Dat mei net foar al syn wurk halde, foar it beste al. As men efkes biwend is oan syn tael en styl is der vn syn wurk genóch to finen, dat de i hjoed-de-dei noch oansprekt forriket. Mei Gysbert Japicx klear. Rigen boeken en artikels binne der oer him skreaun (de bibliografy fan1: Kalma telt 433 nümers) en dochs koe dr. Wadman in jiermannich lyn mei rjocht en reden sizze, dat wy winliken noch mar oan it bigjin fan de Gysbert Japicx-stüd- zje steane; der bliuwt noch gans fra- gen, riedsels en geheimen oer. Mei dizze wurden wol it Komité, dat ta de bitinking foarme is dudlik meitsje, wers en wittenskipslju. De figuer fan Gysbert Japicx moat fannijs om brede lagen fan üs Fryske folk yn omtinken brocht wurde, omt hy troch syn wurk har tael opstjitten hat ta kultuertael en dêrmei har wêzen, har namme enhar eare biwarre hat. Dizze bitinking moat safolle los meitsje, dat der op alle gebiet aktiviteiten ünt- steane, hwerüt foar Fryslan in rike ris- pinge oan bliuwende wearden oersjit. Underskate dingen binne nou al yn it ta- rieden. Wy neame in weardich stanbyld, as it kin, yn it skaed fan de Martiny- tsjerke. In fiks boek, mei nije, lêsbere stüdzjes oer him en syn tiid. In blomlêzing üt syn wurk, mei ynlieding en hollanske oersetting. In iepenloftspul mei de rike fleur fan de 17de ieuske entourage as dékor foar üs greate dichter. Wy tinke oan byldstripen foar de skoalgeande fierder learende bern, oan i___ Y boekjes oer him en syn wurk derby. En der binne folie mear suggestjes, dy’t jit hifke wurde sille. Ut de niisneamde plannen is it al düdlik, dat it nou earst giet om to witten, hoe’t de Friezen en net-Friezen, dy’t hjir sympathyk foar oer steane oer it inisiatyf tinke. It is mei siz zen net to dwaen. Hjir moat jild op it kleed komme en dat kin net wachtsjé, hwant ünderskate ünderdielen moatte nou al op priemmen set wurde. It wurkkomité hat in fêst bitrouwen, dat de Friezen yn en buten it heitelan sjen litte sille, dat sa’n ütsünderlike manifes- taesje ta eare fan de nasjonale dichter en taelbouwer har great is. It wurkkomité is gearstald as folget: Dr. W. Kok, voorz.; A. I. Brouwer Prakke, seer.; J. Visser, penn.; Prof. Dr. J. H. Brouwer; G. FaberHornstra; Mr. J. A. Geukers; A. Holkema; Tj. de Jong Ds. J. J. Kalma; D. A. Tamminga; Dr. A. Wassenbergh. herinneren zich tot hun grote schrik de erfgenamen in spé, dat er nog steeds geen testament is. Weer verzint Krispijn een list. Als de notarissen het testament komen opma ken, zal hij de rol van afgeleefde Ge ronte spelen. Dit gebeurt. Maar als één der notarissen later een afschrift van het testament brengt, is Geronte fris als een hoentje en kost het Krispijn, Eraste en Lisette de grootste moeite om hem te overtuigen, dat hij aan geheugenver lies moet hebben geleden, toen het tes tament werd opgesteld. Met madame Argante en Isabelle weten en ze hem ook zover te krijgen, dat hij ien of twa in alles toestemt. Voortreffelijk werd deze klucht opge voerd, hoewel de toeschouwers, met na me aan het begin, geen gemakkelijke taak hadden. Vol vaart werd namelijk het eerste bedrijf gespeeld, waarbij men zich gedurig in een andere situatie moest weten te verplaatsen. Bovendien werd dit eerste bedrijf met geweldige rapheid van tong opgevoerd. De costuums waren naar de tijd van Lodewijk XIV, alsmede de kapsels. Zó goed was de costumering, en zo mag nifiek werd gespeeld, dat men alleen voor in de zaal kon onderscheiden, dat de rollen van de vrijpostige neef en de rouwende dame door een en dezelfde persoon werden vertolkt. Het B.I.C., dat deze avond organiseerde, mag op een geslaagde avond terugzien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1