Pres. De Gaulle „nadert zijn doel Communisten verloren in Finland KRITIEKE DAGEN VOOR KABINET DE QUAY Bolsward kreeg een nieuwe R.K. Landbouwschool Minister Marijnen wierp twistappel de volksvertegenwoordiging in üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Oe Thant Gezond Engeland C5 I' «i JOHN GLENN GAF PERSCONFERENTIE PIET PAK JE VOGELKOOI EN WANDEL r 99 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weitergoo en De Jong’s Nieuwsblad J. en O. wandelden in -18 minuten naar Sneek. Gewoonlijk doet men er I1/, a 2 uur over. j SI VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 58e JAARGANG No. 11 Twee jongelingen uit Bolsward J Alhoewel de nieuwe R.K. Landbouwschool nog niet officieel geopend is, is deze al enige tijd in gebruik. Het bestuur der school had gemeend de ouders der leer lingen als eersten in de gelegenheid te moeten stellen de nieuwe inrichting te bezien. Hiertoe was deze ouderavond een uitgezóchte gelegenheid, die ook ter dege is gebruikt. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Overleg. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat in overleg met de F.L.N. een vorm is gevonden voor de nauwe samenwerking, die De Gaulle altijd al, zij het zonder volledige soevereiniteitsoverdracht, voor de geest heeft gezweefd. Hij verbindt er voorwaarden aan, maar uit het gehele verband voelt men, dat de Algerijnen deze voorwaarden zullen accepteren of geaccepteerd hebben. De moeilijkheden zitten, bij de achterdocht over en weer voornamelijk in de uitvoe ring. De Gaulle eist eerbiediging van de essentiële belangen van Frankrijk in de Sahara. Dat wil dus zeggen, deelneming aan de winning van delfstoffen. Nog niet zo lang geleden zag De Gaulle de op lossing in afscheiding van de Sahara van Algerije. Finland. De Parlementsverkiezingen in Finland, vervroegd gehouden door de druk van nodig van de sociaal-democraten óf van de conservatieven en dat zal niet aan zijn wensen beantwoorden. sjow, heeft weer een bezoek aan presi dent Kennedy gebracht en de perschefs van het Witte Huis en het Kremlin heb ben elkaar in Parijs ontmoet. De Ame rikaanse perschef zal daarna een bezoek aan Moskou brengen. Gromiko en am bassadeur Thompson hebben elkaar ook weer gesproken, maar niets wijst er op, dat er enige resultaten zijn te boeken. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Hwat bat Qa be Sb roar Contacten. Vermeldenswaard is nog, dat op diverse niveaus contacten tussen Russen en Amerikanen zijn geweest en zullen zijn, zonder dat er in politieke uitlatingen iets van toenadering is doorgedrongen. Adjoebei, de schoonzoon van Chroest- Landbouw. Tenslotte heeft ook de r.k. minister mr. Marijnen een twistappel in de volksver tegenwoordiging geworpen, waarin na ’t zomerreces stellig van alle kanten zal worden gebeten. Dezer dagen is zijn Memorie van Ant woord verschenen op het Voorlopig Ver slag, dat de Tweede Kamer heeft uit gebracht naar aanleiding van de begro ting van landbouw voor 1962. Daarin deelde hij doodleuk mee, „dat de regering niet voornemens is een verdere verlenging van de geldigheidsduur van de wet op de vervreemding van land bouwgronden voor te stellen.” Hij voeg de er aan toe, dat een wetsontwerp, waarbij het voorkeursrecht van de pach ter in de Pachtwet wordt opgenomen, zijn departement reeds had verlaten. Deze enkele zinnen riepen de gehele problematiek van de beheersing der prijzen van landbouwgronden weer in herinnering, waarop enkele jaren gele den de z.g. „brede basis” in moeilijkhe den geraakte. In de komende verkiezingsstrijd zal dit punt de tegenstelling tussen de rege ringspartijen en de socialistische oppo sitie stellig weer wat toespitsen. Mis schien leidt dat dan weer enigszins de aandacht af van de kritieke dagen, wel- In de Nederlandse pers ontlokten deze besluiten echter de klacht, dat men nu wel wist wat de buitenlandse hulp waard is, waarvan onze minister van defensie, ir. Visser, vroeger heeft verze kerd, dat Nederland daarop kon reke- nen. President De Gaulle van Frankrijk heeft maandag weer een van die redevoerin gen voor radio en televisie gehouden, waarin het staatshoofd gewoon ie de poli tieke balans op te maken. Een groot gedeelte van deze toespraak, zoals gewoonlyk in vrjj vage bewoordingen gehouden, was een herhaling van vroegere redevoeringen maar de wijze, waarop De Gaulle sprak over de kwestie Algerije, wekte duidelijk de indruk, dat een akkoord met de F.L.N. voor de deur staat. Dit is niet zo zeer nieuws, als wel een bevestiging van geruchten. „Wij naderen ons doel,” aldus De Gaulle. „Binnen zo kort mogelijke tijd wensen wij de vrede tot stand te brengen en Algerije te helpen zijn lot in eigen handen te nemen door een voorlopig uitvoerend bewind in te stellen en door zonder voor behoud bereid te zijn te erkennen wat ongetwijfeld het resultaat van de zelfbe schikking zal z(jn: een souvereine en onafhankelijke staat.” tegen deze politiek van concessies zal 1 doen. Maar Kekkonen heeft gewonnen, leiden tot een hernieuwde opstand. ten koste echter van de communisten en Waarschijnlijk lijkt het niet, al kunnen de linkse socialisten, wat in het Kremlin in Algerije wel moeilijkheden ontstaan, niet zo veel blijdschap zal geven. Blijft het leger afzijdig, dan is er voor de Europese -bevolking niets anders te doen dan de feiten te accepteren: blij ven onder de nieuwe verhoudingen of vertrekken naar Frankrijk. Rusland, hebben verlies voor de com munisten opgeleverd. Veroverden zij in 1958 50 van de 200 zetels in het parle ment, waarmee zij de grootste partij werden, ditmaal hebben zij drie zetels moeten af staan. De grootste partij is nu de agrarische, uit welker gelederen pre sident Kekkonen te voorschijn is geko men. Zij kwam van 47 op 55 zetels en ook de partij van kleine boeren, afge scheiden van de grote partij, verdub belde haar zeteltal tot twee. Winst boekten verder de conservatieven, die met drie zetels winst nu een fractie van 32 hebben. De Finse Volkspartij (libe raal) kwam van 8 op 9, terwijl de Zweedse volkspartij, die het meer van taal dan van beginselen moet hebben, maar een liberale inslag heeft, met 14 zetels gelijk bleef, al is haar percen tage weer gedaald. door de voortschrijdende mechanisatie een grote omwenteling moest komen, wat na veel overleg in regeringskringen, tot een uitgebreide lesrooster heeft geleid. Nu wordt les gegeven in 7 vakken, w.o. algebra, tekenen, Engels en vooral het technisch onderwijs. Wel was het getal leerlingen de laatste jaren gezakt, door oprichting van scholen in Workum en Witmarsum, waardoor andersdenkende leerlingen afvloeiden, die de eerste jaren een groot percentage der leerlingen om vatten. Het is nu aan de Kath. boeren bevolking om deze school intensief te Deze erkenning van de soevereiniteit is ai bijna een jaar een dogma van De Gaulles politiek, maar nu staat zij niet meer ,de georganiseerde samenwerking’ tussen beide staten in de weg. Frankrijk accepteert de lasten (voornamelijk van financiële en economische aard) die dit met zich brengt. Cuba uitgesloten. Nadat de Amerikaanse staten vorige week hadden besloten tot uitsluiting van Cuba als marxistisch-communistisch land, waarbij het voor Washington on aangenaam was, dat Argentinië, Bra zilië en Mexico, de drie grote landen, zich van stemming onthielden, heeft Washington nu besloten om een einde te maken aan het restant van de han del, die nog tussen beide landen bestond. Zo hoopt men zijn prestige weer wat te verhogen zonder veel hoop op resul taten. In Argentinië heeft de onthou ding, vooral in militaire, anti-communis- tische kringen, verzet gewekt, waarover de regering zich nogal zorgen maakt. 2e week februari 1912 De stoomboot-dienst Bolsward-Workum (kapt. Faber) is wederom volledig her vat. Op de Oudegaster brekken een snoek gevangen van 26 pond. Het dier bevatte 7 pond kuit. De eigenaar Ph. Mollema kreeg van de commissaris van politie i permissie de monstervis langs de huizen te laten zien. derwijs aan de hoogste eisen voldoet en waarin ook aan de geestelijke ontwikke ling der leerlingen grote zorg wordt be steed. De directeur der school, de heer Tj. de Jong, was verheugd over de grote be langstelling voor deze avond, die bedoeld is ter kennismaking met de nieuwe school. Voor de ontwikkeling der leerlingen is samenwerking van ouders en schooi zeer noodzakelijk. Het is voor de Kath. boe renbevolking een voorrecht een eigen school te bezitten en de kans om deze te gebruiken, moet dan ook volledig worden benut. Anders zou er iets mankeren aan de in zichten van de ouders, ten aanzien van de opvoeding der jeugd tot principiële mensen. De directeur was zeer tevreden over het schoolbezoek der leerlingen. Het is van groot belang, dat dit zo mag blijven, ook als het bedrijf groter in spanning vraagt. Laat men niet te grote lasten op de jonge schouders leggen. Een leerling moet zich nergens anders aan behoeven te wijden in het belang van zijn toekomst. Graag staan de leraren open voor vra gen en opmerkingen der ouders, in het belang van het kind, want in ieder zit een toekomstige vader en bedrijfslei der. Nadat van de zijde der ouders nog enige vragen waren beantwoord, waarbij ook het overblijfprobleem ter sprake kwam, waarvoor een oplossing in overweging I is, begaf men zich naar het constructie- I lokaal, waar een toneel geïmproviseerd was. Onder leiding van een der leraren, de heer Bakker, voerden de leerlingen van de 3de klas een sprookje van Grimm op in een Friese vertaling: „De rike skoajjer”. De jonge acteurs kweten zich lofwaar- dig van him taak. De ouders genoten van dit aardige spel, wat door de nood zakelijke primitieve uitvoering zeker aantrekkelijk was. Het was tevens een bewijs, dat aan de culturele vorming geschiedenis der school en van het land- gebruiken, een school waarvan het on-,de nodige aandacht wordt besteed. Klap in socialistische hoek. De klap is in de socialistische hoek ge vallen. Rekent men de stand bij de ont binding van de Kamer, dan zijn de so- i ciaal-democraten met een zetel winst uit de bus gekomen, waardoor zij nu 38 Een ander punt is de garantie aan de Kamerleden hebben. Europese minderheid aan de activiteiten De onafhankelijke, linkse socialisten zijn van Algerije te kunnen blijven deelne- van 14 op 3 zetels gevallen. Maar men men. Hoe De Gaulle dit op het ogenblik 'moet hierbij bedenken, dat tien van hun ziet, is moeilijk te bepalen, daar hij er j fractieleden pas tot de linkse socialisten niet over uitwijdde en slechts nadere bij-1 zijn toegetreden, toen zij op de sociaal democratische lijst gekozen waren. Hun verlies is de sociaal-democraten niet ten goede gekomen, zodat men wat het kie zerskorps betreft, wel zou kunnen spre ken van een sociaal-democratische ach teruitgang. Kekkonens doel lijkt voor een deel be reikt. Zoals bekend, stellen de Russen slechts in hem vertrouwen als in de be waker van de Finse neutraliteit, die zij vooral in gevaar gebracht achten door de rechtse socialisten, al kunnen ook de Ze bekvechten en schelden Soms bijster agressief Je ziet er maar heel zelden Het stelletje poes-lief Ze willen met vuur spelen Nu zoiets geeft vast pech Jazeker ’t gaat vervelen Steeds weer, nieuw overleg. Steeds weer voor de partijen Een oplossing gezocht Jongens, niet bakkeleien Kom, zonder achterdocht Een kalm gesprekje voeren Kom doe mi) geen verdriet. Het blijkt steeds groter toer en De jongens willen niet. De hoop der chef moet falen Ze hebben ’t bont gemaakt Kontributie-betalen Is ook sinds lang gestaakt Geen geld en vele zorgen Ruzie, verzet en schuld De chef denkt elke morgen Geduld, niets dan geduld. Nee, ’t is geen prettig varen Als ’t scheepje telkens strandt Als de lucht niet wil klaren Zeg wie benijdt Oe Thant? ’t Is edit geen lokkend baantje Om V.N.-chef te zijn. De hele wereld maant je Maak vuile zaakjes rein. Je moet gezag afdwingen Eerste vereiste, want De stoute jongens springen Voortdurend uit de band. In Groot Brittannië sterven minder men sen tengevolge van griep en kinderver, lamming; bovendien sterven minder zui gelingen bij de geboorte. Het aantal sterfgevallen tengevolge van influenza, 1.098, was in I960 lager dan in enig ander jaar van deze eeuw; het aantal sterfgevallen tengevolge van kin derverlamming daalde tot ’n record laag- tepunt van 23. Het aantal doodgeboren kinderen 20 op de duizend en de zuigelingensterf te de dood van kinderen beneden de twaalf maanden stond gelijk met het lage gemiddelde van 1959 22 per duizend. In 1960 overleden in Engeland en Wales 526.268 mensen 1.383 min der dan in 1959. Unienichheit komt mear troch de mieningen oer dingen as troch de dingen seis In de bijeenkomst in de bovenzaal van i bouwonderwijs na, waarin na de oorlog de school verwelkomde de heer H. Het- I tinga als voorzitter van de commissie van toezicht de vele ouders, de leraren en de geestelijkheid, onder wie pastoor Bertels. Deze nieuwe school, aldus de voorzitter, is een gelukwens waard, aan A.B.T.B., zowel als aan bestuur, ouders en leerlingen, maar vooral aan de lera- ren en de directeur, de heer Tj. de Jong, die voor de totstandkoming ervan alle 1 zorg had. Zij zullen zich hier in deze modern geoutileerde schqol zeker thuis gevoelen. In grote trekken ging de voorzitter de Op de 13de internationale Cadeaubeurs in Blackpool, Engeland, is een imi tatie lederen draagbare vogelkooi te zien. Met de vakantie kunnen de geveder de vrienden nu mee op reis. Het lieve meisje, dat ons de kooi laat zien, is de 19-jarige Carole Redhead zonderheden in het vooruitzicht stelde. Wat zijn bereidheid tot overeenstem ming te komen, kracht bijzette (of sprak hij uit de wetenschap, dat de overeen komst er eigenlijk al is?), was zijn me dedeling, dat voor het einde van dit jaar het Franse leger grotendeels uit Algerije zal worden teruggetrokken. In zijn woonplaats Arlington, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft kolonel föhn Glenn de eerste persconferentie gegeven sinds zijn voorgenomen tocht om de aarde tot 13 februari a.s. werd uit gesteld. De foto toont hier v.l.n.r voor het huis van de Glenns: de zesjarige zoon David, mevr. Anna Glenn, de kolonel en zijn veertienjarige dochter Carolyn. wens zeer teleurgesteld. Hij kon zich er op beroepen, dat de goede wil van zijn I kabinet duidelijk blijkt uit de bereidheid om onder leiding van Oe Than zonder voorafgaande voorwaarden over Nieuw- Guinea te gaan onderhandelen. Een be reidheid, welke overigens in Nieuw- Guinea naar staatssecretaris Bot bij zijn recent bezoek moest ondervinden niet zonder ongerustheid wordt gade geslagen. Van dit slinkend vertrouwen is de reis van de in Nederland gevestigde Papoea- student Frits Kiriho naar Indonesië het bewijs. De kritiek in Nederland vond vanwege het winterreces geen weer klank in de openbare vergaderingen der Tweede Kamer, maar de commissie van buitenlandse zaken drong er bij de re gering wel op aan, opnieuw intern over leg te plegen. Dit vertrouwelijk beraad werd op donderdag bepaald. ke het kabinet-De Quay beleeft. Het kabinet-Dc Quay doorleeft weer kritieke dagen. In het Nieuw-Gulneabeleid zit het de ministers niet mee. Telkens duiken nieuwe moeilijkheden op. Een kort geding, uitgelokt door de vader van een dienstplichtige, die in burger per vlieg tuig naar Nieuw-Guinea zou vertrekken om de daar aanwezige onderdelen van de krijgsmacht te helpen aflossen, vestigde de algemene aandacht op deze speciale K.L.M.-vluchten. Het gevolg was onrust bij de desbetreffende ouders, die zich belemmerd zagen in hun verlangen hun dienstplichtige zonen op Schiphol uitge leide te doen en in de tweede plaats een Indonesische agitatie, welke Japan en de Ver. Staten zij het voorlopig aanleiding gaven om landingsverboden voor dergelijke vluchten uit te vaardigen. In Amerika zelf verwekte dit besluit wel kritiek, doch het bewind-Kennedy ver weerde zich met de stelling, dat dergelijke troepentransporten de pogingen van secretaris-generaal Oe Than van de Ver. Naties om Indonesië en Nederland tot vreedzaam overleg te brengen, zouden kunnen (bemoeilijken. Aanslagen. Ondanks de aanslagen in Frankrijk blij ven wij vasthouden aan onze analyse van vorige week, dat er niets zal ge- beuren. Vooral niet, nu krachtig optre- den van politie en legereenheden voor- I lopig voldoende bleek om de terreur in korte tijd te beteugelen en gevaarlijke leiders te arresteren. Benoemd tot vader en moeder van het Algem. Stads Armenhuis te Bolswarcl J. Terpstra en echtgenote, thans in gelijke betrekking te Drachten. Ondergetekende zal begin maart verhui zen naar de Koemarkt en denkt daar a.s. dinsdag 5 maart een slagerij te openen. Alsdan is aan de balk te bezichtigen ’n buitengewoon fijne jonge koe. D. J. Postma Rz. Een regering van enige stabiliteit zou ongetwijfeld wel te vormen zijn, maar daarvoor heeft Kekkonen öf de steun Ook minister De Quay reageerde trou- Leger terug. Van de Franse bevolking heeft De Gaulle weinig of niets te duchten. Van - het leger is niet bekend, of het verzet conservatieven in hun ogen weinig goed Ambtenaren. Nog een tweede moeilijkheid spitste zich toe. Minister Toxopeus diende bij de Tweede Kamer de beloofde nota inzake de salariëring van het ambtenarencorps in. Daarin stelde hij onomwonden vast, dat het ambtenarencorps terugloopt, niet alleen in sterkte, maar ook in kwaliteit. Om hierin verbetering te brengen hield hij vast aan zijn voornemen om naast een algemene uitkering van 5.16 een verhoging toe te passen, schommelend van 8 tot 40 met dien verstande, dat de secretarissen-generaal, dus de hoog ste ambtenaren, verhoudingsgewijs ook de grootste verbetering zouden incas seren. Met name in de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, die te Arnhem vergaderde, lokte dit voornemen een storm van protest uit. De voorzitter, het k.v.p.-Kamerlid Weyters, znnspeelde zelfs op de moge lijkheid van een. staking. Of het zo ver zal komen is natuurlijk de vraag. Maar het lijkt wei zeker, dat er door de Kabo sterke druk op de k.v.p. de grootste regeringspartij zal worden uitgeoefend om wijziging te brengen in de plannen van de liberale minister van binnenlandse zaken, Toxo peus, die de schatkist plus minus 270 miljoen gulden gaan kosten. -■ ->• ^4 fcè WE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1