Rusland heeft een anti-raket-raket weer De E.E.G. een succes Robert F. (Bobby) Kennedy te veel partijman? Heeft Amerika het plan opgevat kernproeven te nemen? Jaarvergadering van Fries vogelvangers belang I Kill Ifi! w y •4 I r to sizzen Benoeming jonge minister v. justitie lokte kritiek uit 3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Gouden filmpjes d>e week februari 1912 Spijtoptanten Koffie zetten op de Britse manier w w h l VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 58e JAARGANG No. 13 I’ SMALDEEL V IN DE WEST de HOOS TREKT OVER JUTLAND jaar oorlogscorres- 1 t Een zeer moeilijk probleem voor president Kennedy is of hij opdracht zal geven de proeven met kernwapens in de atmosfeer al dan niet te hervatten, gezien het feit, dat Rusland uit zijn ongeveer vijftig proeven in het najaar belangrijke gegevens heeft kunnen verzamelen, die tot een Russische voorsprong op het gebied van de kernbewapening zou kunnen leiden. Amerika heeft wel enkele kleine ondergrondse proeven genomen en het heeft voorbereidselen getroffen voor proeven in de atmosfeer. Maar daaibij is het tot nu toe gebleven. Tegenstanders van de proeven in de atmosfeer zijn een aantal geleerden en een aantal politici, die zich vooral bezig houden met de internationale politiek. Overtuigde voorstanders vindt men, be halve bij een andere groep geleerden, bij de militairen, bij de commissie voor kernenergie en bij de desbetreffende commissie uit het Congres. De tegenstanders baseren zich er op, dat nog niet gebleken zou zijn.dat Rus land een fatale voorsprong heeft geno men, al erkennen zij, dat Rusland veel geleerd blijkt te hebben. In die omstan digheden achten zij het onjuist de at mosfeer met radio-activiteit te veront reinigen en de neutralistische landen te gen zich in het harnas te jagen en om de mogelijkheid van een akkoord met Rusland te vernietigen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Enige dooi. Op kleine schaal geven beide kolossen evenwel wat tekenen van vriendschappe lijkheid. Rusland heeft kapitein Powers, de piloot van het spionagevliegtuig U-2, dat in april 1960 boven de Oeral is neer gehaald, uitgeleverd, evenals een Ame rikaanse student, die in Oost-Berlijn we gens spionage was veroordeeld. In ruil hiervoor hebben de Amerikanen Able losgelaten, een Russische spion, die vijf jaren geleden in Amerika achter slot en grendel is gegaan. Op zich zelf betekent dit alles nietsj maar het geeft toch wel een indruk van wat vriende lijker zijn voor elkaar. 1 tot vijftien jaar we- vakbondsgelden I graad en f E. E. G. Dat de Europese Economische Gemeen schap een succes is,, blijkt wel uit het feit, dat landen er buiten om associatie of toetreding verzoeken. De gevallen van Engeland en Denemarken zijn al aan de orde gesteld. Zweden en Noor wegen hebben belangstelling getoond en nu associatie en later toetreding. Het ziet deren. Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gelijk was. Men ontwikkelde zelfs een raket, die onder water kan worden af gevuurd. Beide landen lagen weer even open voor vernietigende aanvallen. Wanneer nu een van hen zich beter dan de ander kan beschermen, zal dat niet nalaten politieke gevolgen te hebben, want dan werkt het wapen der afschrikking niet meer voldoende. Roerig Parijs. In Parijs zijn vorige week acht doden M.J V... U.V» W-U. uw. j Anti-raket-raket. De voorstanders zijn wat pessimistischer. Zij zien in de Russische vorderingen een bedreiging van de Amerikaanse veilig heid. Zij wijzen er op, dat diverse wa pens, waarvan deze veiligheid zal moe ten gaan afhangen, zoals de atoomkop van de Polarisraket, niet beproefd zijn. Maar er is meer. Volgens een lid van de commissie voor kernenergie zouden de Russen blijkens de jongste proeven een flink eind gevorderd zijn met de zg. anti-raket-raket, een raket, die met haar atoomlading de vijandelijke raket in de lucht kan vernietigen. President Kennedy heeft op zijn pers conferentie van vorige week een ver klaring afgelegd, waarin hij zei, vastbe sloten te zijn het Amerikaanse defensie- peil te handhaven. Dat wordt uitgelegd als een aankondiging van de president om binnenkort een beslissing te nemen en uit de antwoorden op vragen bleek duidelijk, dat Kennedy zich vooral zor gen maakte over de anti-raket-raket, waarvan de Russische minister van de fensie op het partijcongres in het najaar overigens al het bestaan had aangekon- digd. er naar gronden bij diverse landen aanzienlijke bezwaren zullen bestaan. De fascistische dictatuur is voor velen nog niet goed te slikken, al zal Franco ongetwijfeld zijn komt Spanje met het verzoek tot ("best doen als anti-communist te para- De Amerikaanse politiek. De aanwezigheid van een afdoende Rus sische anti-raket-raket zou de gehele Amerikaanse militaire politiek onder mijnen. Deze is er op gebaseerd, dat de Amerikaanse kernwapens Rusland van avonturen zullen terughouden. Maar daarvoor moet men ook kunnen ver trouwen op een deugdelijk transport systeem. Men vertrouwt nog op lange- afstandsbommenwerpers, maar deze moeten opstijgen van kwetsbare bases, zijn betrekkelijk traag en hebben ver moedelijk moeilijkheden door de Rus sische luchtverdediging heen te dringen. Daarop kwam de ontwikkeling van de raket, waartegen nog geen afweer mo- Toch stopzetting? Voordat Kennedy echter zal besluiten de kernproeven, welke nodig schijnen voor de ontwikkeling van de anti-raket- raket, te bevelen, wil hij nog een poging wagen met Rusland tot overeenstem ming te komen over een algehele stop zetting van de kernproeven, gekoppeld eventueel aan stappen in de richting van ontwapening. Hij heeft daarom met Engeland voorgesteld, de ministers van buitenlandse zaken van deze beide lan den in de eerste helft van maart bijeen te laten komen om het werk van de in ternationale ontwapeningscommissie van achttien landen, die op 14 maart te Ge nève bijeen zal komen, voor te bereiden en te stimuleren. Chroestsjow heeft daarop geantwoord met het voorstel, de ontwapeningsconferentie te laten bijwo nen door de regeringsleiders en er dus een topconferentie van te maken, een procedure, die overigens meer geschikt voor propaganda dan voor zakelijke doeleinden lijkt. Men zou er haast uit kunnen opmaken, dat Ruslands belang stelling voor ontwapening op het ogen blik niet zo bijzonder groot is. van de erewacht aan boord Wersjen is as in kaptael, dat men op rinte set hat. Bij het punt Mededelingen en ingeko men stukken maakt de voorzitter de op merking, dat men hoe blij ook met de verkregen verlenging vangtijd nog waak zaam moet blijven. Hij las een kranten artikel voor waaruit bleek, hoe van ze kere zijde nog steeds tegen hen, die van ou< geageerd wordt idsher de vogel- vangerij beoefenen en ook nu nog be oefenen. De argumentatie is onhoudbaar, maar In het noorden van Jutland (Denemarken) is grote schade aan gericht door 'n hoos, die een spoor van verwoesting achter zich heeft gelaten. De schade wordt op het ogenblik op 12 miljoen kronen geraamd. De bijgaande foto is gemaakt in Holstebro een van de zwaarst getroffen plaatsen De jaarvergadering van *t Groene Kruis te Bolsward was door 70 leden bezocht. Daar er 900 leden zijn is dit veel te wei nig. Wijkverpleegster mej. Timmer bracht 4002 bezoeken. De gemeente geeft f 150,subsidie. Er is een nade lig saldo van f 226,94. Door enige Groninger heren worden po gingen in het werk gesteld om te gera ken tot de oprichting van een r.k. dag blad voor de noordelijke provincies. Adv.: Gevraagd een flinke, zindelijke Meid-alleen, liberaal, v.g.g.v. De heer M. v. d. Berg, chef van de Wijnberg te Bolsward is benoemd tot pachter van het Concerthuis te Assen. Door de mijnwerkersstaking in Engeland en Duitsland dreigt de gasvoorziening in de stad gevaar te lopen. Het gevolg is, dat de regering, die wordt g verweten het land niet tegen bomaan- is slagen van rechts te kunnen beschermen, I ?- maar wel bereid te zijn de knuppel naar links te hanteren, zich nog meer van de bevolking isoleert en datgene be- reikt, wat zij bij voorkeur zou moeten vermijden: de samenwerking van de com munisten en de anti-gaullistische linker zijde. Uit protest tegen het optreden van de politie hebben maandag op initiatief van I de sociaal-democraten, maar met steun van de communisten, wederom betogin- gen plaats gehad. De politie schatte de “g betogers op 12000, terwijl er aan politie 24000 man' op de been was. Alles is nu zeer ordelijk en ingetogen in zijn werk gegaan. Dinsdag zijn de slachtoffers begraven en werd op vele plaatsen gestaakt. uit, dat hiertegen op politieke verkiezing tot democratisch senator voor de staat Massachusetts. De ionge jurist Kennedy deed van zich spreKen, zodat hij al snel promotie maak- 1 van onderzoek ;ster-praktij- >e weging. Robert Kennedy werd in deze functie de grote tegenspeler van de bazen in de Hwaf hat (jabeSuroar Onder leiding van voorzitter Louwsma van Kornwerd, kwamen een flink aan- tal leden van bovengenoemde vereni- ging te Leeuwarden in jaarvergadering j bijeen. Bij de belangstellenden waren ook drie leden van de Groninger Bond, w.o. de 81 jarige nog krasse voorzitter Dijkstra. Penningmeester De Vries, had met in begrip van vorig saldo ee i saldo van f 60,64. dent van mening verschilde heeft hij ’zich een loyaal uitvoerder van de presi- dents-besluiten getoond. Vele politieke tegenstanders van de huidige regering hebben na een jaar Kennedy-regering hun bezwaren openlijk teruggenomen. Robert Francis Kennedy werd op 30 no vember 1925 geboren als de derde zoon van Joseph Patrick Kennedy, zakenman en aan het eind van de dertiger jaren Amerikaans ambassadeur in Londen. De oudste broer van Robert, Joseph, sneu velde in de tweede wereldoorlog, de tweede broer is de president. Hij studeerde aan de Harvard University en diende halverwege zijn studie twee jaar bij de Marine. Hij voer onder meer aan boord van de naar zijn broer ge noemde torpedoboot jager Joseph P. Kennedy jr. In 1948 sloot hij zijn studie in Harvard af met het behalen van de bachelors-graad. Daarna was hij een i pondent in Palestina voor de Boston I Post. In 1951 behaalde hij zijn juridische 1 aan de Universiteit van Virginia 1 "1 trad korte tijd later als „attorney” in dienst van het Ministerie van Justitie. In 1952 leidde hij de verkiezingscam pagne van zijn broer John, voor diens Oh, die arme spijtoptanten Eenmaal namen ze ’t besluit Vast verbonden tropenklanten Dan stuurt niemand ons er uit Nu blijkt echter, ’t kan verkeren Toekomstdromen naar de maan Schade en schande doet elk leren Hadden wij ’t maar nooit gedaan. Toen de spijtoptaftten kozen Dachten ze licht, onze weg Gaat in blijheid over rozen Nu weet elk, we hebben pech Het is daarginder niet te wezen Wie neemt, enkele reis, ons mee? Naar dat oord, zo vaak misprezen Het lage landje aan de zee Help de spijtoptanten meer dan Er tot dusver is geschied Telkens hoort minister Beerman In de Kamer ’t zelfde lied Velen gingen voor hen pleiten Excellentie, heus u sart Dit sijn ernstige verwijten Strijk uw hand toch over ’t hart Ja, de spijtoptanten weten Eenmaal komt de grote dag Niemand van ons zal vergeten Het is echter een hard gelag Dat wij in de „vreemde” dolen Nu reeds maanden, jarenlang Nederlands regeringsmolen Maalt weer met een slakkengang Blijf stil hopen, spijtoptanten Na wolken blinkt zonneschijn Er wordt aan gewerkt, constant en 't Komt in orde spijtoptanten Den Haag houdt u aan de lijn PIET Het bezoek van Smaldeel V aan Suriname: minister-president Air. S. D. Emanuels, gefotografeerd tijdens het inspecteren Hr. Ms. Limburg” De techniek om snel koffie te zetten zonder dat hierbij iets van de smaak verloren gaat, is een facet van de culi naire kunst die uit Groot-Brittannië wordt geëxporteerd. Want alhoewel thee onveranderd de traditionele Britse volks drank is gebleven, worden miljoenen koppen koffie die dagelijks op het Con- tinend worden gedronken in koffiezet apparaten van Britse makelij bereid. Dit is een manier van de minder bekende feiten, die op de Hotelympia, de grote tentoonstelling op het gebied van het hotel- en restaurantbedrijf in Londen is onthuld. Vele van dé talloze Europese bezoekers op deze tentoonstelling zien daar dat het jongste onderzoek van de Britse firma’s Op het gebied van het me chanisch koffie zetten de restaurateur en hotelhouder evenzeer helpt als de bezige huisvrouw, die zoveel mogelijk tijd wil besparen. De glazen koffie-zet appara ten zijn vooral in trek. Een firma, die zich hier vooral op ge specialiseerd heeft, heeft in de laatste vijf maanden van I960 alleen al aan De nemarken 20.000 van deze apparaten verkocht. het schijnt wel of officiële gegevens hen niet overtuigen. De heer Eigenraam van het I.T.B.O.N. te Arnhem heeft op last der regering ’n diepgaand onderzoek ingesteld en de in gezonden vanglijsten waren zodanig, dat er absoluut geen gevaar bestaat, noch bestond voor het vogelbestand. Bereids is in overleg met de Groninger Bond besloten zich tot de bevoegde au toriteiten te wenden om te trachten be stendiging van de verkregen rechten te verkrijgen. Op de gewaardeerde steun van de heer Eijgenraam hoopt men te kunnen reke nen. Daarna krijgt de heer Folkerts van Wor- kum het woord om een uiteenzetting te geven hoe ver men is opgeschoten met de door I.T.B.O.N. samen te stellen films, waarbij de heren Smits en Mut ter met groot materiaal medewerken. Hij geeft een uitvoerige uiteenzetting over de stand van zaken, ongeveer 260 films zijn klaar er moeten nog enkele opna men ter vervolmaking genomen worden. Allen zijn belangstellend en hopen dat ze straks voor de wetenschappelijke on derzoekingen gemaakte films kunnen zien. Veel dank zegt de voorzitter aan het adres van de heer Folkerts. Over de on bevredigende prijzen vond een uitvoeri ge gedachtenwisseling plaats. Zeer interessante gegevens werden mee gedeeld over ringresultaten door hen, die er aan meewerken ó.a. de voorzitter van de Groninger Bond; na 2 jaar en 4 maanden werd een hier geringde goud- pluvier buitgemaakt aan de Moerman- kust (Rusland), een ander dier na 2 j. en 1 maand in Zweden! Vanuit Spanje, Italië en landen langs de Middellandse Zee kwamen meldingen binnen. De heer Kingma ving in de voormiddag onder Wanswerd een goudpluvier en ringde de vogel, dezelfde dag werd hij weer in Noord-Schotland gevangen. leen, was georganiseerd. Betogingen zijn verboden, zelfs wanneer men wil beto gen tegen het geheime leger, waarop de,L|||K^ overheid nu fel jacht maakt. Onpartij-1 dige waarnemers hebben weinig waar-. dering Voor de ruwe wijze, waarop de (politie te keer is gegaan. Zij heeft o.a. I ingeslagen op een groep mensen in een metrostation. De regering verdedigt zich door te wijzen op provocatie van de kant van de communisten. Robert F. Kennedy (36) is voor talloze Amerikanen de verrassing van de regering- Kennedy. Toen president Kennedy na zijn verkiezingsoverwinning liet weten dat hij z’n jongere broer tot min. van justitie zou benoemen stak men in Ameri ka zijn kritiek niet onder stoelen of banken. Men vond „Bobby” Kennedy te jong voor deze belangrijke functie, hij was te veel partijman om minister en een van de naaste adviseurs van de president te worden en zijn benoeming zou te veel lijken op de invoering van nepotisme in Washington. Nu ruim een jaar na zijn ambtsaanvaar ding is deze kritiek omgeslagen in res pect. Robert Kennedy heeft zich in deze periode tot een kundig bewindsman ont wikkeld, die talloze moeilijkheden die zijn ambt hem oplevert niet uit de weg gaat maar energiek aanpakt. Zijn werkzaamheden hebben zijn ambt een status gegeven die het in jaren niet heeft bezeten. Zijn vertrouwelijke om gang met zijn broer heeft niet geleid tot een devaluatie van de andere medewer- gevallen bij een betoging, die o.a. door I kers en adviseurs van het Witte Huis en de communisten, maar niet door hen al- 1 ook in zaken, waarin hij met de presi- jonge jurist Kennedy deed :Ken, zodat hij al snel te: in 1957 werd hij chief counsel de senaatscommissie die een moest instellen naar de gangs ken in de Amerikaanse vakbi Robert Kennedy d ‘*er van vakbond van Transportarbeiders. Door zijn vasthoudende en intelligente onder- vragingstechniek wist hij aan het licht te brengen, dat vakbondsgelden verdui sterd waren. t>oor deze ondervragingen, welke door de Amerikaanse televisie werden verslagen, werd Robert Kennedy binnen korte tijd een nationaal bekende figuur. Het is vooral aan hem te danken dat de vakbond van de Teamsters ten slotte uit het grote- vakverbond AFL-CIO werd gestoten. Voorzitter Beck van de Teamsters werd op grond van het door Kennedy vergaarde bewijsmateriaal een gevangenisstraf van v"f-’ gens verduistering van veroordeeld. In deze moeilijke periode maakte Kenne dy kennis met de huidige perschef van het Witte Huis Pierre Salinger, die hij tot een van zijn naaste medewerkers aan stelde. De werkkracht van dit duo heeft velen verbaasd doen staan. Werkdagen van achttien uur per dag waren niet zeldzaam en men zegt, dat Robert Ken nedy de strijd met de Teamsters vooral gewonnen heeft omdat hij minder nacht rust nodig had dan zijn tegenstanders: hij hield pas op met werken als hij had gezien dat de lichten in het kantoor van Hoffa waren gedoofd Pas in I960 staakte Robert Kennedy dit werk om de leiding van de verkiezings campagne van zijn broer op zich te ne men. Ook in dit werk bleek zijn groot uithoudingsvermogen: vijftien tot twin tig toespraken per dag, werkdagen van achttien tot negentien uur. Robert Kennedy trouwde in 1950 met Ethel Skakel, een studievriendin van zijn zuster Jean Kennedy. Het edit paar heeft zeven kinderen en huisvest behalve dit zevental een grote verzameling huisdie ren: ganzen paarden, ponnies, kikkers, katten, honden, kanaries, vissen en zelfs geiten en lammetjes. Zoals alle vrouwen in de familie Kennedy heeft de echtge note van Robert een grote politieke be langstelling. UW M;. r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1