m minder bedrijven Meer Plattelandssteden door Sudergoa discussie gebracht vee, Belangstelling voor eigen stadsbestuur is dalende De jongeren moet een kans worden geboden J. s. LANDBOUWTELLING 1961 Fan de Mart in vloer Overstromingsramp te Hamburg De noordwester storm Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 58e JAARGANG DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 No. 14 H MET DE TRACTOR NAAR SCHOOL RAADSLID P. BIJVOETS t Op it evenwel I Couperus, jaen. Hja moatte mei kennis I v Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Het gemakkelijke bezwaar van de te ge ringe ervaring, wordt wel eens te wei nig geplaatst tegen de achtergrond van de te geringe mogelijkheden om die er varing op te doen. Door allerlei omstandigheden dreigt dus de belangstelling voor het stadsbestuur af te nemen. Een belangrijk facet daarvan is, dat het velen aan de nodige kennis ontbreekt om belangstelling te kunnen opbrengen. Kennis van zaken en zelfstandige oor deelsvorming behoren tot de eerste voor waarden van een gezonde democratie. Veel van wat besproken werd is on-af. Wij hopen daarom, dat dit vierslag zal bijdragen tot een voortgezette discussie elders, tot noodzakelijk onderzoek en tot het vinden van oplossingen en het nemen van maatregelen. Rampen gebeurden En brachten weer wee Banden verscheurden Door 't water der zee stotend de flagen Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ieder was beducht In huis en stee Voor ’t huilend gerucht Zelfs ’t rustige vee Rukkend en Hoorde men Aan deuren en sloten Een gierend klagen De oorzaak. Er zijn zeker enkele factoren aan te wijzen, die een afnemende belangstelling voor het gemeentelijk beleid kunnen be vorderen. Dat beleid wordt momenteel in sterke mate aan banden gelegd door velg en veelsoortige bepalingen van de centrale overheid. De aan de orde zijnde vraagstukken worden ingewikkelder (gemaakt) en het aandeel van functionarissen-specialisten in het beleid neemt toe. De gemeentera den worden meer afhankelijk van „des kundigen”. Dit behoeft niet in te houden dat de raadsleden „ondeskundigen” drei gen te worden, omdat zij altijd de be schikking krijgen of kunnen krijgen over de nodige gegevens. Hierover beschikken de inwoners echter niet. Men stelde dan ook vast, dat poten tiële belangstellenden tot ongeïnteres- seerden worden uit een gevoel van mach teloosheid. „We weten er te weinig van; we kunnen er toch niets aan verande ren”, zijn veel gehoorde opmerkingen. Zouden we alleen met deze factoren re kening houden, dan zou ter verhoging van de belangstelling .gemakkelijk een ruimere openbaarmaking van gegevens, overwegingen etc. kunnen worden aan bevolen. Zo wordt er bijvoorbeeld gesteld dat de besloten zittingen de belangstel ling doden. Men verklaarde zich aller minst voorstander van de besloten zit ting, maar meende dat de mate van be langstelling hiervan nauwelijks afhan kelijk is. Het geheime wekt juist de nieuwsgierigheid, temeer omdat er dan nogal eens over personen wordt gespro ken. tijdlang secr. van de afd. Friesland van k.v.p.-raadsleden. De uitvaart zal woensdagmorgen plaats vinden. Met de heer Bijvoets is een zeer bekende figuur uit Bolsward heengegaan. Dat hij ruste in vrede. Men stuitte daarbij op een andere fac tor. De zaken zijn n.l. niet alleen gecom pliceerder, ze zijn veelal ook anderssoor- tig geworden. De persoonlijke betrok kenheid kon vroeger groter zijn, omdat aliegearre, dy’t har ’t wer wek- to sjen, dat it De stormvloed die in de nacht van vrij dag op zaterdag de Noordduitse kust over een lengte van honderden kilome ters geselde, heeft rampzalige gevolgen gehad. Hoewel de omvang van deze catastrofe nog bij lange na niet te overzien valt, staat het nu al vast, dat meer dan 250 mensen zijn verdronken en meer dan 50.000 dakloos zijn geworden. Het dodencijfer zal echter nog wel stij gen, want in het overstroomde gebied hebben helikopterpiloten talloze licha men zien drijven. De natuurramp, die volgens de eerste ruwe schattingen enkele miljarden mar ken schade heeft veroorzaakt, heeft vooral Hamburg zwaar getroffen, hoe wel deze miljoenenstad 120 km diep het land in ligt. meisjesclub ,Eben opjeft i net dy fan den Haech, en de bifolking liede en Door het Centraal Bureau voor de Stati stiek zijn de uitkomsten bekendgemaakt van de Landbouwtelling december 1961. Hieraan kan het volgende worden ont leend De rundveestapel (3.388.000 stuks) nam t.o.v. december I960 met 5 toe, ter wijl het aantal bedrijven met rundvee met 1.6 c/o verminderde. Vooral het mestvee vertoont een sterke stijging (plm. 11,5 Het aantal melk- en kalfkoeien nam met 3,8 toe tot 1. 652.000 stuks. Bij deze telling werd tevens opgenomen het aan- De storm bleef groeien Tot aan het strand Om dan verder te loeien Over 't kwetsbare land Velen verstijven Als iets wordt ontwricht Doch moedigen blijven In hun menselijke plicht Hja, dy ’t in bulte bigeare ha in bulte brek er in verhouding meer „nieuwsgierige” zaken aan de orde kwamen. Juist het aantal zakelijke vraagstukken is toege nomen. Dit betekent, dat thans een groter be roep wordt gedaan op de kennis, willen we dan ook een ruimere belangstelling voor het stadsbestuur bewerkstelligen, dan zal primair aandacht aan de daar voor noodzakelijke ontwikkeling en vor ming geschonken moeten worden. Naast het onderwijs op de scholen, liggen hier taken voor vormingscentra, politieke en sociaal-economische verenigingen en or ganisaties. Tegelijkertijd echter kan toch ook het gemeentebestuur zich afvragen in wel ke vorm zijn kan meewerken aan een ruimere persoonlijke betrokkenheid der inwoners bij het beleid. Zeer belangrijk zijn daarbij het geven van voorlichting en het zich laten voorlichten. Men er kende, dat daartoe de bereidheid niet ontbreekt. Maar het komt er vaak niet van, omdat de burgers de mogelijkheden niet kennen of niet durven benutten. Kennis van de mogelijkheden zou der halve een eerste onderdeel van de voor lichting moeten zijn. Het is in dit ver band veelzeggend, dat één der jongere deelnemers aan het groepsgesprek in alle ernst veronderstelde, dat het meren deel der jongeren waarschnlijk niet eens weet dat raadsvergaderingen openbaar zijn en dus kunnen worden bijgewoond. Men meende dan ook, dat in het bijzon der de vorming van en de voorlichting aan jongeren de aandacht verdient. Daarmee was men dan toch weer te recht gekomen bij het jongerenviaag- stuk en vooral bij de maatschappelijke belangstelling van de jongeren. Want er zal toch een minimum aan belangstel ling moeten zijn, willen zekere initiatie ven succes hebben. En het zal niet meer verwonderen, dat oojc hierbij onze me ningen verdeeld waren. Enerzijds is er het verwijt van „te geringe belangstel ling voor alles”, anderzijds de mening, dat dit sterk overdreven is. Het zou slechts schijnbaar zijn, omdat de jonge ren andere vormen willen hanteren en Paarden Het aantal paarden (165.000 stuks) ver toont wederom een vermindering (-6,7 pet), terwijl het aantal bedrijven met paarden eveneens daalde (-5 pet). De schapenstapel steeg met 7,9 pet tot 284.000 stuks, terwijl het aantal bedrij ven met schapen met 2,7 pet terugliep. In de provincies Utrecht, Noord Holland en Zuid Holland nam het aantal bedrij ven met schapen toe. De kippenstapel (37,2 mln stuks) nam belangrijk in om vang toe (12,7 pet). Het aantal bedrijven met kippen vermin derde met 2,8 pet. De toeneming van het aantal dieren betreft uitsluitend het aan tal legkippen en kuikens bestemd voor de aanvulling van de legkippenstapel. Terwijl ’t aantal mestvarkens met slechts 4 pet steeg, vertoont het aantal zeugen met biggen een stijging van 14,5 pet en het aantal gedekte zeugen een stijging van 12 pet. Alleen in de prov. Noord- Holland onderging de varkensstapel een kleine inkrimping. del, Gr. Dij lakker. De Bolswardse Boazbank stelt dit jaar Hoog urater van de Oise in Frankrijk heeft het plaatsje Guise voor een deel onder water gezet. Het peil van de rivier is reeds meer dan twee en een halve meter gestegen en het ziet er niet naar uit, dat er binnenkort val te verwachten is. Voor de inwoners van Guise is het natuurlijk een heel probleem om het dagelijks leven zo normaal mogelijk op gang te houden. Voor de kinderen van de ,,feanne d’arc”-school is het echter een feest om naar school te gaan: met z’n allen in een grote bak wagen achter een trekker Dat het niet gemakkeljjke vragen waren, die de Stichting Sudergoa de gespreks groepen voorlegde, is al eerder vastgesteld Zo is ook de belangstelling voor de bestuurlijke aangelegenheden van de stad geen eenvoudige zaak. Een vrij be knopte discussie leverde derhalve niet gauw steekhoudende conclusies waaraan men wat heeft, te meer niet als de helft der deelnemers meent, „dat het echt wel meevalt” en de andere helft vindt „dat de belangstelling te gering is”. DE KOMMENDE FJOUWER JIER Nou’t mei inkelde wiken de minsken yn Fryslan it rjucht en de plicht hawwe om foar de kommende fjouwer jier de lju oan to wizen, dy’t foar Fryslan yn it spier moatte op publyk terrein, kin it doel hawwe ris mei klam to wizen op de bilangrykheit fan dizze died. Elk wit wol, dat üs provinsje der klau wen oan hat, om har bern op in reed- lik peil wurk en brea to jaen, elk wit, dat er op it heden greate dingen yn it tarieden binne en elk moat witte, dat gjinien him of har der foar wei wine kin, in stientsje by to dragen ta in sa goed mooglike posysje fan de eigen bertegroun en syn biwenners. Dat soks yn üs tiid wer in twingende 7e wurden is, mei men mei bli- dens konstatearje. Ommers lange jierren Men heeft hierop weinig vat, omdat dit soort belangstelling zich merendeels niet zichtbaar vertoont. Dat bij de gemeen teraadsvergaderingen de publieke tri bune slecht of in het geheel niet bezet zijn. Men was het er wel over eens, dat is, kan wel, maar behoeft niet een in dicatie van geringe belangstelling te zijn. Men was het er wel over eens, dat de gemeenteraad meer dan eens ver velende zaken heeft af te handelen en dat een verslag in dag- en weekbladen de gemeentenaren redelijk op de hoogte kan houden. De mate waarin deze ver slagen worden gelezen is moeilijk te be palen. Ingezonden stukken zeggen hier omtrent wel iets, maar toch te weinig om daaruit algemene conclusies te ha len. De algemene indruk was wel, dat de belangstelling voor de politieke partijen als zodanig zeer matig is. Raadslid P. Bijvoets is niet meer. Zijn familieleden, vrienden en collega’s wisten reeds lang, dat dit verscheiden komen zou. Hij zelf wist het ook, al heeft hij lang gehoopt op beterschap. Een beterschap die aanvankelijk scheen te zullen komen, toen hij na een zware operatie weer, zij het dan niet voor de gehele dag, aan het werk toog en zelfs de vergaderingen van de raad weer kon bijwonen. De laatste maal was dit tijdens de be- grotingsvergadering, die hij voor het eind^ moest verlaten. Het lidmaatschap van de raad was de heer Bijvoets lief. Meer dan 30 jaar heeft hij trouw voor de belangen van Bolsward, zoals hij die zag, op de bres gestaan. Meer nog dan het hem griefde dat hij bij de laatst gehouden verkie zing niet op een verkiesbare plaats op de k.v.p.lijst voorkwam, moet het hem voldoening hebben geschonken dat men hem toch (met voorkeurstemmen) weer in de raad bracht. De heer Bijvoets was een zeer serieus raadslid, die nauwgezet de stukken be studeerde. Jarenlang maakte hij deei uit van de gascommissie en de landerijen- commissie. De laatste tijd was hij tevens lid van de commissie voor openbare werken. Ook buiten ’t raadslidmaatschap maak te hij zich verdienstelijk, b.v. als lid van het St. Franeiscuskoor, het bestuur van fan it goede hout binne, dy’t de koers de KAB en de HKW. Ook was hij een Wintergewassen Wintergewassen en stoppelgewassen. De oppervlakte wintergranen was in decem ber 212.134 ha tegen 166.537 ha in mei 1961. Een belangrijke stijging waarbij echter rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat een gedeeltelij ke uitwintering de verhouding nog kan wijzigen. De oppervlakte koolzaad (4.685 ha) is bijna 20 pet groter dan in mei 1961, ter wijl de oppervlakte karwijzaad (3.905 ha) met 6 pet daalde. De oppervlakte stoppelgewassen (89.897 ha) vertoont in vergelijking met decem ber I960 een daling van 10,9 procent de week februari 1937 De broodprijs te Bolsward verhoogd tot waterbrood 101/7 ct.; melkbrood 12 ct., tarwebrood 10 ct. De schilderszaak van Wed. S. A. Bak ker te Tjerkwerd overgedragen aan G. Landstra. 2 pond suiker voor 34 ct. Door Wyco’s suikerzoet maakt u van 1 pond 2 pond. Onzichtbaar. Wyco’s suikerzoet verdub belt het zoetgehalte. Neemt eens proef. tal gevallen van kopziekte en melkziekte gedurende het jaar. Het aantal gevallen van kopziekte be droeg ruim 45.000, waarvan bijna 8.000 met dodelijke afloop, terwijl zich ruim 40.000 gevallen van melkziekte voorde den, waarvan bijna 3.000 met dodelijke afloop. De varkensstapel (3.187.000 stuks) ver toont een uitbreiding van 8,6 pet. en een teruggang van het aantal bedrijven met 5,5 pet. De opbouw van de varkensstapel doet nog een belangrijke groei verwachten. liet men it mar sa, it wie as in needlot, dat men ündergie. Mar yn üs dagen is in reveil opkommen, de slügens wurdt ófskodde, de mankelikens bigroeven, der wurdt wer arbeide, fochten soms, om in plak to krijen, dat Fryslan weardich is. It Fryske folk en i libben hjir liede wolle, wurdt ker. Aloan mear bigjinne t sa net hoecht, dat it sa net langer mei, dat de nije tiid üs fan 'e kaert reagje soe, as wy üs net forwarre. En yn dy nije libbenswil nimt it lichem fan it pro- vinsiael bistjür in sintrael plak yn. Al- derearst troch hwat hja selsstannich docht, mar net minder troch hwat hja by de regearing foar Fryslan wit to birik- ken. Elts moat witte en goed yn him del gean litte, dat Fryslan allinnich dan in reed- lik plak yn it takomstige Nederlan yn- mmme sil, as har biwenners en oerhe- den in aktive, in birette halding oan- nimme. Der is nei de oarloch in bulte goeds bi- rikt, in ploech warbere minsken is it for- goed tinken wurden. Hwant hja binne üt de romantyske sfear fan Fryslan bop- pe-sj ongen weirekke en biseffe, dat er mei lietsjes-sjongen allinnich gjin op lossing foun wurdt. Op alle gebiet wol le hja de efterstan ynhelje en hja witte derby, dat de Fries seis de foarstap nim- me moat en de leije fêsthalde. In folk komt net üt de ünderwal wei troch oa- ren, allinnich as it seis wol. Dan is help fan oaren ek wolkom en goed, mar hy is de earstbilanghawwende, hwant by him giet it om it eigene, om it alderlik erfskip, om it heitelan. Mei rjucht wurdt er sein, dat Fryslan fier fan de eknomysk sterke sintra óf- leit, buten it middelpunt, dus eksintrysk. 9 dividend beschikbaar. In het Duitse „Jungfolk Jahrbuch” staat dat er buiten Duitsland nog 33 miljoen duitsers wonen, waarvan 7 miljoen „Greuzdeutsche” in Nederland. Wegens vertrek van de heer P. Hoogma, de zadelmakerij overgedragen aan A. Zuidema, Snekerpoort 65-jarig bestaan chr. Haëzer” te Bolsward Prachtartikel. Fa. M. v. d. Oever. Opheffings-uitverkoop O. Jongemastraat 4, Bolsward Eiken orgel f 60,Ook in huur ver krijgbaar. Timmers Piano- en orgelhan- Mei rjucht wurdt sein, dat syn klimaet net gunstich, syn lansdouwe keal en wi- nich is, dat er gjin greate stêdden binne, gjin mondain libben, gjin hegeskoalle en safolle mear. Mei rjucht wurdt sein, dat de sintralistyske stêd Grins dêrnei stribbet om de metropoal fan it hiele Noarden to wurden en net rêste sil, foar ’t Fryslan in diel fan syn ommelannen wurden is. Dat is aliegearre wier, folie mear wier as party Frizen yn har naïvi teit faken biseffe, mar dêrüt folget mei desto mear logika, dat de Friezen for- goed de wanten üt ha moatte, ienriedich meiwrotte om rounom it plak to biset- ten, hwat foar de bloei fan dit lan need- saeklik biset wurde moat. Fryslan mei syn demokratyske struktuer, mei syn forspriede biwenning, mei syn fjirtich, fyftich natuerlike kearnen, mei syn eigen folkskarakter, tael en kultuer, moat in eigen wei gean nei de nije tiid. De rekonstruksje fan de agraryske bi- driuwstüke, de Ontwikkeling fan de yn- dustriële sektor, de oanmoediging fan de skipsbou, it op gong bringen fan in mo derne tünbou, it regeljen en moderni- searen fan de rekreaesjemooglikheden, it foltgjen fan de nutsforsjenningen, it stimulearen fan goede tsjinstbidriuwen en dat alles yn in goede harmonije en groeijend mienskipsbisef, dat is de op- jefte foar de kommende jierren. En dêr moat it nije Prov. Bistjür lieding en ini- tiatyf oan jaen. Hja moatte mei kennis en oardiel mar ek mei it bisef, dat it har eigen taek is en de linen ütlizze i oanmoedigje. Sil Fryslan yn dizze swiere opjefte slag je, dan moatte alle biwenners by dizze rekonstruksje en opbou bitrutsen wurde, elke bidriuwstüke moat syn plak en taek witte en like wolkom wêze mei syn noe- den en soargen op it Provinsjehüs. Lyk- sa mei men gjin inkeld libben sintrom, itsy stêd of doarp, forjitte of net brüke. Hja hawwe aliegearre deselde rjuchten en itselde libben to fordigenjen. „Twaër- lei mjitstien is de Heare God in grou- wel”, stiet er yn de Skrift en dit wurd kin troch gjin sawn yndustrialisaesje- nota’s ütfage wurde. Rjucht bliuwt rjucht, ek al mist it de macht op in bi- paeld stuit. Dat yn dit nije Fryslan, dat yn en aide boud wurde moat, de ekonomyske motiven in greate rol spylje, is sünder mis, mar dat seit net, dat it ekonomysk motyf it oerhearskjende wêze mei. It giet om it wolwêzen fan alle biwenners en dêrby sil men fan it earste bigjin óf swier wage litte moatte syn godtsjinstige, seedlike, kulturele en sosiale bilangen. Dizze binne inte op syn folksaerd, de Fries is in eigen persoan en Fryslan is in eigenaerdich stik Nederlan. Dêrom sil it in eigen wei gean moatte en dy wei sil it eigen Fryske bistjür him wize moat te. Dêrom binne de steateforkiezings dit jier fan it ütsünderlik great bilang. Eltse partij sil de mannen nei foaren bringe moatte, dy’t yn steat binne om oan dit nije Fryslan syn foarm to jaen, dy’t har gewest kenne en der fan halde, om’t it har eigen is of wurden is. Eltse politike groep kin der harres ta dwaen, as hja har béste lju wit to finen en to halden. It is net bilangryk üt hokfoar partij dizze minsken komme as hja mar f ütsette en initiatyf witte to nimmen. De kommende fjouwer jier sille hoe langer hoe mear de eagen fan Fryslans biwen ners op har rjuchte wêze, hwant it wurdt fan jier ta jier düdliker, dat Fryslan it sünder in Krêftich en kundich bistjür net op fuotten haldt. Tj. de J. De rukwinden scheerden Over water en slijk Als zij zich keerden Tegen ’t kruin van de dijk nieuwe wegen willen bewandelen. Te weinigen van hen(zouden echter dit stre ven weten om te' zetten in daden. De moeilijkheid bij deze en soortgelijke vragen is, dat de jongeren allerminst ’n homogene groep vormen. In dit verband werd het toch hoopge vend genoemd, dat het idee van de Jeugdgemeenteraad in Sneek bijzonder gewaardeerd is, ook al was er detailcri- tiek. Zowel in Bolsward als in Sneek wordt zulk een vorming hoogst wenselijk ge acht. Men zal echter het feit van de ge ringe kennis niet kunnen veronachtza men. Het is naar de mening van de groeps gesprekken mogelijk om in Bolsward en Sneek te komen tot een cursus gemeen teraad (die eigenlijk beslist niet het ka rakter van een cursus moet hebben). Daarbij zouden dan tevens algemeen maatschappelijke vragen aangesneden kunnen worden. Onder auspiciën van de jongerenvereni gingen en met informele medewerking van gemeentebestuurders, functionaris sen en politieke partijen, zou naar de mening van de groepen dit initiatief stel lig voldoende belangstellenden trekken. Men meent wel te moeten waarschuwen tegen een te sterke koppeling aan de politieke partijen, omdat dit initiatief niet gediend is mèt en de jongeren niet gediend zijn van een te sterke „verpoli- tieking”. In verband met de positie van jongeren in onze samenleving rees nog de vraag, of de ouderen wel steeds de nodige be reidheid tonen tot het geven van kan sen aan jongeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1