Eindelijk is er overeenstemming met de Algerijnen bereikt Maar dreiging O.A.S. blijft uit de geldzorgen Muziekkorps „Oranje” Jubileum-concert uitstekend geslaagd Glenn es STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Gouden filmpj Uitvaart P. Bijvoets Studiefonds der provincie Friesland ra aft 58e JAARGANG No. 15 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 I’ MINIATUUR-KEUKENHOF IN EEN WARENHUIS TE LONDEN een Kampijoenen op de lang. Ha it nou beide klear fc Italië. was riede, jou frou en bern OOK IN KONGO POKKEN met vakantie buitenslands kon helaas niet uitstekend dirigent is, zoals we er maar stadsvlag halfstok gestoken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Vlootbasis. Frankrijk heeft zijn zin gekregen. Het kan de vlootbasis Mers-el-Kebir pachten. Weliswaar voor een beperkte tijd, maar die kan worden verlengd. Een gemeng de commissie zaï toezicht houden op de exploitatie van de aardolie in de Sahara en de opbrengsten zullen gelijkelijk tus sen Frankrijk en Algerije worden ver deeld. Overgangsfase. De overdracht van het gezag zal niet onmiddellijk zijn. Er komt een over gangsperiode van zes maanden, gedu rende welke de orde gehandhaafd zal worden door een politiemacht van 30.000 man, waarvan een vijfde Europeanen. Gedurende deze overgangsperiode zal Frankrijk zijn leger van een goede 400.000 man kunnen handhaven. Wordt de nieuwe constructie door de Franse en weinig aantreffen. De voorzitter bracht dit dan ook tot uiting door het geven van de bekende enveloppe met inhoud. De heer Anema memoreerde, dat het hem elke keer opnieuw een vreugde was met dit corps te mogen musiceren en de be taling weegt niet op tegen het genoegen dat hij bij dit corps ondervindt. Een corps zonder een goede leider is niets, maar een dirigent zonder goede leden is ook niets, aldus spreker. Thans weer twee muzieknummers n.I. „Louise di Montfoort” van Bergson-Vee- In Italië ziet het er naar uit, dat de nieuwe regering van chr.-democraten, sociaal-democraten en republikeinen, die premier Fanfani wil vormen, de parle mentaire steun zal hebben van de so cialisten van Nenni, die lange tijd met der communisten een eenheid van actie hebben gevoerd. Men noemt dit „de ope ning naar links”, die sterk wordt toege juicht door de linkerzijde van de chr.- democraten. Zij maakt het mogelijk om de greep van de behoudende elementen op de Italiaanse politiek wat te verlich ten, terwijl bovendien de communisten sterker worden geïsoleerd. is tot overleg op het hoogste niveau, wanneer de voorbereidende besprekin gen zoveel voortgang boeken, dat het gewettigd lijkt. Over ’t algemeen neemt men aan, dat er dit jaar nog wel een gesprek op de top zal worden gevoerd. Hwa’t net lilk wurde kin is in dwaes, hwa’t it net wurde wol is wiis vergadering, ■waarin Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardscbe Courant, Westergoo en De Jong'j Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Fransen en de Algerijnen hebben overeenstemming bereikt over dc wijze, waarop een einde zal komen aan de. oorlog, die al meer dan zeven jaren woedt in Algerije, dat volgens de grondwet een onderdeel van Frankrijk is. Vorige week hebben een Franse delegatie, bestaande uit drie ministers, diverse partijen ver tegenwoordigend, en een Algerijnse delegatie, bestaande uit vier ministers, zich acht dagen bezig gehouden met het uit de weg ruimen van de laatste obstakels. Dit uitstekend geslaagde concert werd vooraf gegaan door een serenade van de zustervereniging „Hosanna” uit Harlingen. Als gevolg hiervan was het reeds kwart over acht toen de voorzitter, de heer E. Nawyn, het woord nam om na het zingen van Psalm 68 10 en gebed, deze feestelijke bijeenkomst te openen. Hij gaf een overzicht van het jaar 1961, waaruit bleek, dat er het afgelopen jaar vele concerten enz. waren gehouden. Ook in 1962 staat er veel te gebeuren, o.a. in maart een revue, in juni een festival en in augustus waarschijnlijk een con cours. Tevens memoreerde hij de grote kosten die de vereniging moet opbrengen n.I. f 75,per week. Maar dank zij de beschermheer en vele anderen, draait de zaak nog. Ministers-conferentie. Het voorstel van Engeland en Amerika om de ministers van buitenlandse za ken van Rusland, Amerika en Enge land vóór het begin van de ontwape ningsconferentie in Genève op 14 maart bijeen te laten komen, heeft Chroestsjow beantwoord met het voorstel om de acht tien delegaties op het niveau van de re geringsleiders bijeen te laten komen, m. a. w. een topconferentie. Daarvan verwacht het Westen echter meer propaganda dan een zakelijk ge sprek, vooral omdat Amerika bij even tuele mislukking de handen vrij wil hebben om nieuwe kernproeven te hou den. Ronduit neen zeggen op Chroest- sjows voorstel ging niet goed. Kennedy heeft het nu zo gesteld, dat hij bereid president Kasavoeboe die zich lieten inenten. De minister van Gezondheid, Vangoe, had van rechts) en de minister van volgden weldra het goede voor- Ontmoeting met Adenauer. Intussen heeft president De Gaulle vo rige week tijd gevonden om op uitnodi ging van bondskanselier Adenauer, deze te ontmoeten in Baden-Baden. Adenauer was wat bezorgd geworden over de jong ste rede van De Gaulle, waarin deze een scherpe aanval deed op alles wat op po litieke en militaire integratie geleek, doelstellingen juist van de Duitse bonds kanselier. Er was vrees ontstaan, dat De Gaulle datgene wat er in de Euro pese Gemeenschap aan integratie is be reikt, op losse schroeven wilde stellen, maar zo ernstig lijkt de zaak toch niet, al zal men voortdurend op zijn hoede moeten zijn, dat de door De Gaulle voor gestelde unie van Europa weinig an ders wordt dan een oude alliantie, waar in Frankrijk op grond van zijn kernwa pen meent de politiek te kunnen bepa len. Sucre” van G. Orsomando, kwam de tamboer-maitre aan het woord, die na mens de drumband een complete con- cert-mars-trom aanbood. „Wij zijn er trots op voor dit corps te mogen lopen,” aldus deze spreker. Ook hiervoor dankte de voorzitter. Als laatste van de rij sprekers kwam op het podium de beschermheer J. Heeres. Hij bracht zijn grote liefde voor dit corps naar voren en haalde enige herin neringen uit de historie op. O.a. in Bos koop, waar het enthousiasme zo groot was, dat men riep: „Ophouden, anders ga je door de vloer.” De dirigent noemde hij een genie nee leen leeuw. Hij betreurde het, dat men hier in Bolsward zo zuinig is met de sub sidie van de muziekkorpsen, n.I. f 500,-. Als voorbeeld mag gesteld worden dat bijv, in Harlingen f 2000,wordt gege ven, dus een verschil van f 1500, Spr. hoopte nog vele malen met ’t corps te mogen uittrekken en dat het succes zo groot mag zijn „dat ze de zalen haast afbreken”. De voorzitter zei, dat ze aan hun be schermheer zeer veel dank kwaren ver schuldigd en kweet zich van zijn gevoe lens jegens hem. Als sluitingsnummer werd de Kaukasus- Grenadiersmars gespeeld met medewer king van de drumband. De voorzitter sprak nog een hartelijk woord van dank tot allen, die op eni gerlei wijze hadden meegewerkt aan 't welslagen van dit jubileum, waarbij in tegenstelling tot de parkconcerten gebleken is, dat er toch wel belangstel ling voor hun corps bestaat. Na een gezamenlijk zingen en het voor gaan in gebed door de voorzitter, was aan deze mooie jubileumviering een einde gekomen. Dat het beide regeringen ernst is, zou men kunnen opmaken uit het feit, dat de aanval van twee Franse reserve- officieren met een vliegtuig op een stadje in Marokko, waar Algerijnse soldaten en vluchtelingen gelegerd zijn, ondanks de aanvankelijke schrik, het akkoord niet heeft verhinderd. Beide officieren han delden duidelijk in opdracht van de O.A.S., het geheime leger, dat hiermee een poging waagde toch nog een spaak in het wiel te steken. Zeer binnenkort verwacht men de on dertekening van de akkoorden, nadat deze zijn goedgekeurd door de Franse ministerraad en de Algerijnse Nationale Raad van de Revolutie. Dit laatste Franse beraad is meer een formaliteit dan het Algerijnse, want naar verluidt zou er in de Algerijnse kring wat oppo sitie bestaan van de zijde van de on- buigzamen, die bezwaar maken tegen de mate van samenwerking met de Fran sen en die het nieuwe Algerije graag een linkse draai zouden geven. hoeft aan te nemen, dat de O.A.S. ver der zal komen dan een hinderlijk terro risme. Als aantrekkelijk puntje voor de Fran sen is al aangekondigd, dat het einde van de oorlog de diensttijd van 28 op 18 maanden zal terugbrengen. Is is ynoarder, majoar Glenn De romtereis tsien kear ütsteld Mar jo joegen gjin moed forlern En nou ropt elk, hoera, de held It ütstapke roun hiel „gesmeerd” Jo kamen wer bihalden oan Wierlik hjir is hwat greats presteard Jo stekke Titov nei de kroan. Mar de majoar tocht, wacht myn maet Jo binne yndied hiel hwat mans Lykwols wy bliuwe ek paraet Wy rédde ’t ier of let mei glans Ja by jimme is de opset geheim Wy stelle de saken iepenbier En wurdt krityk noch sa stoef sein It yntressearret üs gjin spier. Kampijoenen op de lange baen Ha it nou beide klear forstien Wy lit üs beide net forslaen Hwant it trainen is flyt op dien Wy witte net oft it winst skielk jowt Elk op de moanne in fêst plak Wy fiele allinne, astronaut Is wol it aldermoaiste fak. Ja, elk syn smaek wis, majoar Glenn Dizze reis hat de bestimming foun Lykwols wv i Sjogge jo dochs leaver op ’e groun. PYT Vanaf 1 januari tot 8 februari hebben pokken in Kongo enige tientallen do den geëist, reden, waarom de Kongolese gezondheidsraad, bijgestaan door de Verenigde Naties en de Wereldgezondheidsorganisatie, begonnen is met een massale vaccinatie. Foto: In Leopoldstad was president Kasavoeboe een van de eersten, zich hiermee belast. Premier Adoela tweede Voorlichting foseph lleo (links) keken toe en beeld. De Nederlandse ambassadeur in Londen, Z. E. Mr. A. W. C. Baron Bentinck van Schoonbeten, heeft maandag in een groot warenhuis aan Oxford Street in Londen een grote toeristische manifestatie geopend met als middelpunt een miniatuur-Keukenhof op de derde verdieping, waarin 15.000 bolbloemen zijn verwerkt. De initiatiefneemster voor dit Dutch Flower Festival” is de Natio nale Bloemententoonstelling ,,De Keukenhof” in Lisse. De foto toont een hoekje van de miniatuur-Keukenhof met een echtpaar in West-Fries kostuum i Na deze inleiding werd als eerste con- certnummer gespeeld „Heer, ik hoor", van J. Nauta. In dit bekende werk kwam direct de prachtige klank van het jubilerende corps tot uiting en tevens dat èn directeur èn corps één geheel vormen. Ook de hierna gespeelde Huldigings- mars van E. Grieg, in een arrangement van Molenaar, deed het voortreffelijk. Afwisselend gaf de voorzitter nu een overzicht van de oprichtingsactie in 1936 tot op heden. Voor de aanschaf van in strumenten was een bedrag van f 1000,- nodig en dit werd voor ongeveer twee derde direct bijeen gebracht. De contri butie bedroeg eerst 10 cent per week en even later werd dit op 20 cent ge bracht. Nadat 14 januari 1937 de eigenlijke op richting had plaats gevonden, werd reeds Paasmaandag daaropvolgend voor het eerst in het openbaar opgetreden en de zelfde zomer nog vele malen. Nummer 5 van het programma „Loren zo” van Th. Keighli, een zwaar nummer dat veel van de muzikanten vergt, werd een groot succes en oogstte evenals alle dig. Burgemeester Mr. J. A. Geukers, andere nummers veel applaus. met vakantie buitenslands kon helaas niet Hierna werd het woord gericht tot de aanwezig zijn. Een aantal bloemstukken 4e week februari 1912 een gehouden Europese minderheid. Een van de voornaamste punten nog de positie van de Europese minder heid. Deze Europeanen zullen vijf jaren bedenktijd krijgen, voordat zij kunnen kiezen tussen Frans of Algerijns bur gerrecht. Er zijn artikelen opgesteld te gen de discriminatie en buitenlanders of minderheden en in plaatsen zoals Al giers en Oran, waar het Europese ele ment zeer sterk is, zal daarmee reke ning worden gehouden bij de samenstel ling van de politie en de rechterlijke macht. Er wordt ook gezorgd voor een eerlijke vertegenwoordiging van de min derheden in het Algerijnse parlement. nendaai en „Mars der Medici” van Joh. Wickers. In eerstgenoemd nummer trad als sopr.- saxofoon-solist op de heer R. Dijkstra, die met ere solist genoemd mag worden en waarvan we, evenals van het gehele orkest, veel genoten hebben. Ook de mars deed het voortreffelijk. Als spreker van de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen, verkreeg de heer Lautenbach het woord. „Als „Oranje” speelt, schaart alles er om heen”, is zijn ervaring, die hij tijdens de concoursen steeds weer opdoet. Het neemt je mee! Het doet hem veel ge noegen dat bij dit corps de jeugd zo goed is vertegenwoordigd. Hier kan men dus zien, dat de jeugd ook thans nog wel wil, aldus spreker. Namens de fede ratie overhandigde hij een vaantje en sprak de wens uit, dat als „Oranje” haar gouden jubileum viert, ook zij weer ge tuige mogen zijn. Nadat de voorzitter ook deze spreker hartelijk had bedankt, kregen we de „Londen Suite” van Eric Coates te ho ren, die veel inspanning kostte maar desondanks een uitstekende vertolking werd. De heer Kooistra bood hierna namens de leden een bedrag van f 50,aan, be stemd als stimulans voor materiaal, be nodigd voor jonge leden. Bakker de Boer sprak als oud-lid en deed dit op de hem eigen populaire ma niet. „Ik bin der by weigien, oars hie it net west, hwat it nou is. Ik wist myn tiid,” aldus spreker. Hij spoorde het corps aan hun best te blijven doen en te trachten de vijftig jaar vol te maken. De voorzitter dankte de spreker en gaf te kennen, dat ook de heer De Boer een goede partij heeft gespeeld. De heer Anema onthulde zijn plannen om een klas te vormen van jeugdige leer lingen voor het zelf maken van bam- boe-fluiten en die dan ten dienste te ma ken voor een prettige studie van toe komstige leden van „Oranje”. Het is een experiment en wij zijn zeer benieuwd naar de resultaten. Vervolgd werd met „Espana Cani” van Marquina-Hanniker. Ook weer een suc cesnummer. Commentaar overbodig. Het grootste moment van deze avond was wel toen de heer Swart namens de actie-commissie aan het woord kwam. Na een uiteenzetting van de moeilijkhe den die werden ondervonden bij het in zamelen van gelden voor een geschenk aan „Oranje” en zijn grote liefde voor dit corps naar voren te hebben gebracht gaf hij een opsomming van bedragen, die werden bijeen gebracht. Hij dankte tevens allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van dit doel. Zijn gedach ten gingen ook uit naar het commissie lid, de heer M. Wijnia, die momenteel in het ziekenhuis te Sneek ligt en die hij beterschap wenste. Als klap op de vuurpijl was het moment toen de heer Swart bekend maakte, dat de bescherm heer, de heer J. Heeres, een bedrag van f 2000,had beschikbaar gesteld. Met dit formidabele bedrag kwam men op de totale som van f 4262,01. Voorwaar een schitterend resultaat, waardoor „Oranje” voorlopig uit de geld zorgen is geraakt en de penningmees ter, de heer Reitsma, die wegens gevor derde leeftijd van plan was om er een punt achter te zetten, er toe bracht om er toch maar jnee door te gaan. De voorzitter - sprakeloos door deze ver rassing kon niet anders doen dan allen directeur, de heer K. D. Anema, die een dekte de baar. Van het stadhuis was de zeer hartelijk bedanken. Na een perfecte uitvoering van „Banda rendum goedgekeurd, dan zal de af tocht beginnen. Gedurende de overgangsperiode komt er een voorlopig gezag, onder leiding van Mohammedaan, die vermoedelijk voor beide partijen aannemelijk moet zijn. O. A. S. Alles zou nu in kannen en kruiken zijn, als er boven Algerije niet de dreiging van het geheime leger hing, dat de steun geniet van de grote massa van ruim een miljoen Europeanen. Zoals wij al vaker hebben betoogd, zal de toe komstige ontwikkeling voor een goed deel afhangen van de trouw van het Franse leger aan De Gaulle. Zonder de hulp van het leger kan de O.A.S. ver moedelijk geen grootscheepse actie on dernemen. En als zij geen actie kan ondernemen, dan zal dit snel het mo reel van de Europeanen ondermijnen, die zich dan eerder bij de gebeurtenissen zullen neerleggen. De meeste waarne mers verwachten wel, dat het leger trouw zal blijven, zodat men niet be- !n aanwezig de heren H. Beekhuis, H. J. Hommes, J. M. Kingma, S. J. T. Plan tings, L. Kingma en J. C. Cuperus, is besloten om op pinkstermaandag 27 mei een elfstedentocht per fiets te houden. Het wordt een tocht, geen wedstrijd, zo dat overmatig hard fietsen is uitgesloten. Aan secretaris E. Jansen bij zijn aftre ding als gemeente-secretaris van Wonse- radeel zal een legpenning worden aan geboden. In de Lutherse kerk te Amersfoort is een kerktelefoon aangebracht. Het muziekcorps „Bolsward” wenst een vaste plaats voor de muziektent in het plantsoen bij de Blauwpoort. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Bolsward de heer J. R. van der Slooten te Goor. Woensdagmorgen heeft onder grote be langstelling vanuit de St. Fransiscuskerk de uitvaart plaats gevonden van het, na een langdurige ziekte, overleden raadslid P. Bijvoets. Naast familie, vrienden en bekenden vergezelde het voltallige raads- college de overledene naar zijn laatste rustplaats. Ook B. en W. waren hierbij tegenwoor- Hwat hat Qabe Skroar Gedeputeerde Staten- zijn voornemens over te gaan tot het verlenen van bijdra gen uit het studiejaar 19621963. De bijdragen worden verleend aan onbemid delde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woonachtig zijn en aldaar gedurende de twee vooraf gaande jaren woonachtig geweest zijn. Er kunnen zowel bijdragen worden ver leend voor eetj vakopleiding in de ver schillende takken van landbouw en nij verheid, als voor andere studiën. Opgemerkt wordt dat in het algemeen voor de studie aan universiteiten en ho gescholen geen bijdragen beschikbaar worden gesteld. De verleende rijksstudie- toelagen moeten in de meeste gevallen als voldoende worden aangemerkt. Zij, die menen voor een bijdrage in aan merking te komen, moeten zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 april 1962 een daartoe strekkend ver zoek bij Ged. Staten, afdeling Studie fonds, Tweebaksmarkt 52, Leeuwarden, indienen. Aanvraagformulieren zijn ten provincie- huize (bodenkamer) verkrijgbaar. Zij, die voor het studiejaar 1961—1962 in het genot van een bijdrage zijn ge steld moeten, indien zij voor het komen de studiejaar in aanmerking wensen te komen, opnieuw een verzoek indienen. Na 15 april a.s. ingezonden aanvragen de Algerijnse bevolking in een refe- blijven buiten behandeling. Dy gnyske al sa heal en heal It starten komt neist noait sa fier Jim apperaet wol net üt ’t steal Wy meitsje allinne hege sier Foart jo yn ’t blikken buske sitt Stappe wy al op de moanne om Wy nimme dy planeet yn bisit As nije waernimmingsstasjon 'S f ml I IRtl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1