in Bolsward van voor 60 jaar Engelse ogen Nieuw-Guinea -vraagstuk naar nieuwe fase? Naar wapenstilstand Algerije Kennedy in lastig parket Onrust in Turkije in Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Mollenbest rij ding vraagt nu de aandacht Sommige tuinders hebben gedurende het teeltseizoen met mollen te kampen en er wordt jaarlijks veel schade door ’t wroe ten van deze dieren ondervonden. Veel kwekers ziet men dan ook in de zomer bezig met het zetten van klemmen het strooien van vergif, e.d. Doordat er echter in de zomer een zeer groot aantal mollen in het veld verkeren zegt het heel weinig dat er zo hier en daar een enkele gevangen wordt. Gouden filmpjes Frysk Selskip sil Harmen Sytstra bi linke Verkiezingen naderen, strijdlust wakkert aan 58e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 2 M/ART 1962 I' Hwa* ha* daar in deze 6o jaar veranderd zijn. Weten I alle Bolswarders welke mooie dingen ze in hun oude stadje hebben? leven uurtje tijd regenwormen wor- de burgemeester, Douwe Tarn de bill een Moties. Het rommelde niet alleen buiten het Binnenhof. Ook in de Tweede Kamer liep de strijd hoog op. Onder aanvoering van de c.h.u.-voorzitter, mr. Beernink, bezorgde een Kamerlid minister Toxo-1 peus een motie, waarin hij ondanks zijn protesten werd uitgenodigd het georganiseerd overleg over de ambtena- I rensalarissen te heropenen'. De foarbarichheit is de suster fan de dwaesheit Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Onrust in Turkije. In een ander land van de N.A.V.O. is onrust opgeborreld tot een poging tot opstand. De cadetten en de jongere offi cieren in Turkije zijn ontevreden over de gang van zaken, nu de junta van mei 1960 de macht weer heeft overgedra gen aan de partijen en het parlement. Van de noodzakelijk geoordeelde sociale en economische hervormingen is nog niets terecht gekomen en de jongeren twijfelen er aan of het er wel van zal komen. Premier Inönii kon echter reke nen op de steun van de oudere officieren die niet van die sociale nieuwlichters, en zonder bloedvergieten konden beto ging en opstand in de kiem worden ge- GLENN IN WASHINGTON Maandag is overste John Glenn, Ame rika’s eerste echte ruimtevaarder, uit Cap Canaveral aangekomen in Was hington, waar hij, staande in een open auto, zijn glorieuze intocht deed. Foto: breed lachend, zijn arm om het mid del van zijn vrouw Anne zwaait Glenn naar duizenden langs de route Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie prachtige ge en een paar ge- haar handtekening onder deze motie terug. Zij wilde genoegen nemen met ’s ministers bereidverklaring, om indien de ambtenarencentrales zelf het initiatief daartoe zouden nemen, nog eens te pra ten. Dit had tot gevolg, dat minister Toxopeus althans niet met zijn liberale partijgenoten alléén bleef staan. De ambtenarenspecialist van de k.v.p., de Kabo-voorzitter Weyters, wilde deze zwenking niet meemaken. Uit protest stemde hij zelfs tegen de gehele begro ting van binnenlandse zaken, een voor beeld, dat prompt door de socialistische oppositie werd gevolgd. Aangezien de protestantse fracties, die wél voor de motie-Beernink hadden gestemd, er al tijd principieel bezwaar tegen koesteren tégen een begroting te stemmen om buiten dq begroting liggende redenen, werd de begroting van binnenlandse za ken zélf dus wel door alle regerings partijen aangenomen, hetgeen de tegen slag van minister Toxopeus weer wat verzachtte. tot 45.000 zal stijgen en de vrije sector tot 15.000 zal dalen, maar het totale program van 90.000 (inclusief dan ook nog de 30.000 woningen voor de premie- bouw) zal gelijk blijven. Tegen aantas ting van de vrije sector verzette zich vooral de liberale afgevaardigde Schui- temaker. De?e nam het minister Van Aartsen toch al kwalijk, dat deze van zijn streven naar uitbreiding van de vrije sector al weer is teruggekeerd. Hoe dit zij, ook bij dit debat zweefden minister Van Aartsen twee moties drei gend boven het hoofd. Chroestsjow heeft hierop geantwoord met het voorstel niet de ministers bijeen te laten komen, maar aan het hoofd van de delegaties de regeringsleiders te stel len en er dus een topconferentie van te maken. Het probleem is zo belangrijk, zo betoogde hij, dat het van gebrek aan belangstelling ervoor zou getuigen door het aan mindere góden over te laten, die geen beslissingen kunnen nemen. President Kennedy heeft hierop afwij zend gereageerd. Een topconferentie heeft volgens de Amerikaanse visie de bezwaren, dat er snel propagandistisch vuurwerk uit voortkomt en dat een mis lukking op de top een ernstiger terug slag geeft dan een mislukking op lager niveau, waarp de regeringsleiders in noodgeval nog een hoger beroep voor kunnen betekenen. Daarom wil Kenne dy wél regeringsleiders ontmoeten, als het vaststaat, dat er een stap vooruit is gedaan, die stap vooruit, welke Chroestsjow alleen van de top verwacht. Kennedy in moeilijk parket. Kennedy is in een moeilijk parket ge komen, doordat een weigering gemak kelijk kan worden uitgelegd als een wei gering tot nuttig overleg, terwijl hij weet, dat het topoverleg voor Chroest sjow vooral betekent, dat hij de gele genheid krijgt zijn tegenstander, en dat is de Amerikaanse president, af te tas ten én zo gegevens te verzamelen, wel ke hij nodig acht voor zijn verdere poli tieke gedragslijn. En dat niet alleen in de ontwapeningskwestie, maar ook in andere problemen, zoals Berlijn. Het zakeljjk eens? Wat de zakelijke kant van de ontwape ning betreft, zijn Amerika en Rusland het in beginsel eens.'In september van het vorige jaar hebben zij een gemeen- Rustig Berlijn. Op het punt van Berlijn heerst op het ogenblik betrekkelijke rust, maar ach ter de schermen gaat het spel verder. Dat spel is Russisch en bestaat uit het verleiden van West-Duitsland om een gesprek met Rusland aan te knopen over een regeling van de Duitse en de Ber- lijnse kwestie. Kroll, de Westduitse am bassadeur, is een groot voorstander van een dergelijk gesprek, omdat hij van oordeel is, dat Chroestsjow Bonn eerder concessies zal doen dan bijv, de Ame rikanen, maar Adenauer voelt er niets voor, daar dit zijn gehele politiek van saamhorigheid met het Westen zou kun nen doorkruisen. Volgens de jongste ge ruchten (het kunnen ook proefballon netjes zijn), zou Chroestsjow met de ge dachten rondlopen aan Bonn voor te stellen Oost-Duitsland te erkennen, in ruil waarvoor West-Berlijn een onder deel van West-Duitsland zou worden. De Westelijke troepen zouden uit West- Berlijn moeten vertrekken. De toegangs wegen tot de stad zouden worden ge garandeerd. Dit alles klinkt nog weinig aantrekkelijk voor Adenauer, die is ge kant tegen een erkenning van Oost- Duitsland. Italië: links. Italië heeft zijn links-georiënteerde’ ka binet gekregen, bestaande uit chr.-de- mocraten, republikeinen en sociaal-de- mocraten. Het kan rekenen op de parle mentaire steun van de linkse socialisten van Nenni. Dat er wat is veranderd kan men af lezen uit de samenstelling van de minis- terlijst, waaruit blijkt, dat links georiën- teerden nu de economische sleutelposities innemen. Segni blijft op buitenlandse zaken om de bondgenoten van de N.A.V.O. gerust te stellen, dat ook de nieuwe regering geen neutraliteitspolitiek zal voeren. acties door moordaanslagen op de Mo hammedanen in Algiers en Oran, die tot gevolg zouden kunnen hebben, dat het Franse leger zou moeten ingrijpen om de Europese bevolking te beschermen. Dit zou de overeenkomst met de F.L.N. in gevaar kunnen brengen, maar dat is juist waarop het geheime leger uit is. In de chaos en verwarring zou het zijn slag kunnen slaan en zo Parijs willen dwingen tot een wijziging van de koers. Inmiddels worden beide delen van de be volking tegen elkaar opgezweept en vo rige week zaterdag hebben lynchpar tijen tientallen Algerijnen het gekost. Het best kan men de politieke situatie wellicht kenschetsen, door te constate ren, dat er in regeringsgezinde kringen een zekere ontnuchtering valt waar te nemen na het vertrek van de Ameri kaanse minister van justitie, Robert Kennedy, een broer van 't jonge staats hoofd der Verenigde Staten. Men had zijn komst met zekere ver wachtingen tegemoet gezien, na de tac tische, vriendelijke wijze, waarop hij de Indonesiërs te verstaan had gegeven, dat zijn land ook met Nederland goede vrienden wil blijven. Dit wekte zeker de hoop op vöortgezette steun voor het Ne derlandse standpunt inzake Nieuw- Guinea. Bij zijn vertrek van Schiphol verklaarde hij evenwel, dat hij aan beide kanten onredelijke mensen had ontmoet. Dit tweesnijdend verwijt had iets op zienbarends. In feite had minister Ken nedy in Nederland namelijk hoofdzake lijk met verantwoordelijke bewindslie den gesproken. Wie had hij op 't oog? In elk geval begaf minister Luns zich donderdag ijlings naar zijn Amerikaan se ambtgenoot van buitenlandse zaken, Dean Rusk! De communistische afge vaardigde Bakker vroeg prompt een in terpellatie aan. Deze zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De glorie van jde kerk is haar massieve toren. In de kerk is een beeldhouwde preekstoel er. - ---- beeldhouwde stenen in de vloer. rensalarissen te heropenen'. Het mooiste was een levensgroot, in Op het laatste ogenblik trok de k.v.p. ningen, Volkshuisvesting. Daarna kreeg zijn ambtgenoot van volkshuisvesting, mr. Van Aartsen, de kritiek der Tweede Kamer te verduren. Het debat wekte enige herinneringen op aan het vorige debat, waarin minis ter Van Aartsen struikelde over een motie van zijn geestverwant Van Eiber- gen, die toen een extra bouw van 5000 goedkope woningen verlangde. Ditmaal was het de vroegere k.v.p.-voorzitter An- driessen, die het woningwetbouw-contin- gent met 5000 stuks wil uitbreiden ten koste van de ongesubsidieerde vrije sec tor. De socialist Bommer suggereerde zelfs een overheveling van 10.000 wo- goede mollenklerri ook :k doen. Ze moeten ge- i en ze -uitgezet. aan- le week maart 1912 Het eerste kievitsei gevonden door Ger- ke T. Visser in het Workumer nieuw- land. Het werd aangeboden aan konin gin Wilhelmina. Hij ontving hiervoor 'n bedrag van f 10,Zijn broer vond het 2e ei, dat werd aangeboden aan de com missaris der koningin. Deze offreerde f 4,—. Dokter W. K. Hoekstra te Wommels zal 19 mei a.s. zijn gouden jubileum vieren. Stadstekenschool. Aangifte van leerlin gen bij <fe heer H. Groenier. Leeftijd minstens 10 jaar. B. eri W. M. Oberman burgmeester, K. H. Laagland, secretaris Wapenstilstand. Elk ogenblik verwacht men, dat de wa penstilstand in Algerije zal worden af- gekondigd. Intussen doet het geheime leger zijn uiterste best de Mohamme- daanse bevolking te prikkelen tot tegen- smoord. Het geharrewar over een topconferentie komt weer in volle gang, al zal het onderwerp een ander zijn dan bij de vorige, mislukte conferentie in 1960 in Parijs. Toen was het voornaamste onderwerp van gesprek de kwestie-Berlijn, nu staat de ontwapening voorop. Het uitgangspunt is de ontwapeningsconferentie van achttien landen (keurig verdeeld in Westelijke, communistische en neutralistische), die op 14 maart in Genève bijeen zal komen. Engeland en Amerika hebben voorgesteld, dat de ministers van buitenlandse zaken van Rusland, Amerika en Engeland tevoren in de conferentiestad bijeen zullen komen om de prcfolcmen door te praten, vooral ook op het punt van de stopzetting van de kernproeven. De opzet was overeen stemming onder ds ministers tot een richtlijn voor de conferentie te maken, opdat zo zakelijk mogelijk zou kunnen worden gewerkt. Als een oud-Bolswarder wonende in En geland, wilde ik u vragen of het volgen de enige betekenis heeft voor uw blad. Voor een paar maanden terug vond ik in een 2e hands boekwinkel in Oxford een oud boek (plm. 60 jaar oud). De titel „3 Vagabonds in Friesland by H.F.T. Tomalin, with photographs by Arthur Marshal” Deze drie reizigers maakten een tocht door Friesland en bezochten o.a. ook Bolsward. Daar dit plm. 60 jaar gele den is, wilde ik u een uittreksel sturen over Bolsward gezien door buitenlan ders. Dit stuk luidt als volgt; Vanuit Sneek gingen wij per stoomtram naar Bolsward, een interessant en histo risch stadje met een atmosfeer of oud heid en gezelligheid welke wij niet in andere Friese plaatsen vonden. De oude straten en kanaaltjes zijn rustig en lijken net schilderijen. Het mooiste in Bolsward is het stadhuis, een prachtig gebouw en 17-eeuws Re naissance en in prima conditie. De da tum aan de voorzijde is 1614, maar men vertelde ons, dat het originele gebouw was van 1354 en gerestaureerd in 1614. We waren erg nieuwsgierig om d. De ütjefte fan it boek koe foar in part bikostige wurde üt it Harmen Sytstra- 1 founs, sadwaende bliuwt de priis leech. Dames, de alléén verkoop van de gun stig bekende Norfolk American corsets is bij B. J. Zantman, Bolsward Er is een advies aan de raad gericht over demping van de Looiersgracht. De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus laat te wensen over. denkt aan waardoor de womngwetbouw een beroerte. Daarom nu! Doordat in de herfst een groot aantal mollen een natuurlijke dood sterft door diverse oorzaken, is het van groot be lang om in de eerste maanden van het jaar de bestrijding serieus ter hand te ne men. Het aantal is dan immers mini maal en men vangt ze dan-voordat ze voor nakomelingsscbap gezorgd hebben. schappelijke verklaring gepubliceerd, waarin als doel werd gesteld de algehele en algemene ontwapening. Wie zou het daarmee niet eens kunnen zijn? De pro blemen komen pas bij de uitwerking en wel bij de contröle, die de mogend heden op elkaar moeten uitoefenen, wil len zij vertrouwen hebben in de ontwa pening. Amerika wil iedere voltooide fase van de ontwapening laten contro leren, waaronder niet alleen de vernie tigende wapens, maanook het nieuw be reikte bewapeningspeil valt, terwijl Rus land alleen contröle op de vernietigende wapens wenst en pas algehele contröle wil toelaten, indien de bewapening vol ledig is. Elke andere vorm van controle noemt Chroestsjow „spionage”. Het Russische systeem noemden de Ameri kanen „een kat in de zak”. Hoe en waarmee? In de eerste plaats moet een oud en be proefd middel genoemd worden, ij.l. de schóp. In deze tijd van Het Jaar hebben sommige boeren en tuinders nog wel eens een uurtje tijd om er op uit te trek ken. Verder kan een i zeer effectief werl plaatst worden in de loopgangen worden meestal paarsgewijze uitge: Het scherp afstellen eist bijzondere dacht. In dit verband moeten ook de chemische middelen genoemd worden. Deze wor den gemengd met lokaas, zoals rauw vlees of gehakt (beide zonder vet) of met regenwormen. Bij het gebruik van vergif dient men bijzonder voorzichtig te zijn. De Strychnine bevattende middelen zijn zeer aan te bevelen. Bij het gebruik van regenwormen wor den meestal de uiteinden van een door getrokken worm flink in het gif gedoopt Per loopgang moeten zeker 4 of 5 stuk- Naarmate de verkiezingen naderen, neemt de strijdlust rond het Binnenhof toe. Niet alleen belagen de partijen onderling elkander, ook in de eigen kring treedt soms verdeeldheid aan het licht. Zo heeft de Nijmeegse hoogleraar Duynstee voor de k.v.p. bedankt naar aan leiding van de kritiek, welke zijn partijvoorzitter, mr. Van Doorn, op hem had geuit naar' aanleiding van z(jn interventies tegen het Nieuw-Guineabeleid van de k.v.p.-minister Luns. Nu was prof. Duynstee allang in de contramine, ver rassender daarom was, dat de Indonesiche specialist der k.v.p., in de 2de Kamer mr. De Graaf, in een interview met het dagblad „De Gelderlander”, eveneens van een afwijkend inzicht van de officiële partjpjjn blijk gaf. BITINKINGSJ.OUN TO BOALSERT Op 4 april is it hündert jier forlyn dat Harmen Sytstra forstoar, ien fan de op- rjochters fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennisse, koartwei it „Frysk Selskip fan 1844”. De died fan Sytstra wie foar de hiele Fryske Biweging fan greate bitsjutting en de ynfloed dêrfan giet troch oant hjoed de dei ta, ek yn dingen dêr’t'wy net by stilstean soene. It leit yn de reden dat it Frysk Selskip it stjerjier fan de Fryske foarman bitinke wol. Der hoege gjin ekstra ynsammelin- gen foar dien to wurden; alles is fier- hinne klear hwat de tarieding oanbilan- get, de ütfiering wurdt oan arbeide. Yndertiid hat prof. dr. J. H. Brouwer, ald-foarsitter fan it Selskip, eat publi- searre oer de brieven fan Harmen Syt stra. Hy hat dér mei ds. J. J. Kalma mei oan it skiftsjen west. Mei it each op de bitinking waerd it gaedliker achte de hiele briefwiksel tus- ken Sytstra en syn maten Van Loon en T. R. Dykstra üt to jaen. It wurdt in boek fan twahündert blêdkanten, mei in wurd foaróf fan ds. Kalma as ynlieding en kostet by yntekening f 5,(letter, d.w.s. nei 4 april, wurdt it djürder). Op it gritenijhüs fan Baerderadiel sille der eksemplaren fan oerlange wurde oan fa- myljeleden fan Harmen Sytstra, is it doel. Fierder sil it Selskip in kranse Jizze op it gréf fan Sytstra yn Baerd. Op 28 april sil de jiergearkomste yn Boalsert halden wurde. Ds. Kalma haldt in rede oer Harmen Sytstra, it Grouwster koar is frege om der to sjongen, Douwe Tam- minga om üt it wurk fan de skriuwer foar to dragen. zwart marmer man en vrouw prachtig versierd en een andere voorstellende Christus genezing der zieken. De burgemeester vertelde ons, dat deze waren oorspronkelijk in de muren ge metseld geweest, jammer Ze waren nu zo geplaatst, dat ze heel gemakkelijk be schadigd konden worden. Tevens zagen wij een oud orgel van plm. 1400 met prachtige beschilderde pane len. Wij noteerden plaatsen van rijk gekleur- /de frisco’s, zij waren met kalkwit over dekt en het was niet mogelijk ze te res taureren. Wij bedankten de heer Van der Veen voor zijn rondleiding en gingen naar ‘n Tio'tel' om te eten en daarna met een kleine stoomboot naar Workum te gaan. Tot zover de vertaling. Hoeveel zal er Per loopgang moeten zeker 4 of 5 stul jes worm gelegd worden. Het is echter gebleken, dat wanneer het gif regelmatig door' het lokaas wordt vermengd, de resultaten nog iets beter zijn. Dit vraagt echter wat grotere hoe veelheid van het middel en is dus iets kostbaarder. Bij het inbrengen van het lokaas moeten de gangen zo min mogelijk worden be schadigd. Verder moeten de nesten wor den opgeruimd. Deze bevinden zich meestal in de hopen, welke iets boven-de andere uitsteken. Een mollenbestrijding heeft het meeste effect als buren met elkaar besluiten hun landerijen te zuiveren. Denk niet: één zo’n mol, mij ook een lol. Want van ’t zomer zijn het er mis schien wel tien. Wij brachten ons laatste bezoek in 1952 en vonden, dat er veel veranderd was, maar denken nog steeds terug aan onze jeugd in dit mooie stadje. Met de meeste hoogachting, Louvens Jans nenkant van het stadhuis te zien en rich ten ons verzoek tot het stadsbestuur. We werden door een jongeman naar binnen gebracht en deze stelde ons voor aan ’n mijnheer, welke aan een grote tafel zat en deze begroette ons in vloeiend En gels. Het bleek, dat dit was de burgemeester, mijnheer Van der Veen. De burgemees ter was onze gids en liet ons verschillen de interessante dingen zien. Hij bracht ons in de raadzaal, een mooie kamer met eikenhouten panelen. Hij liet ons een oud wetboek zien daterend 1479 en een oud „doelen’-ketting met prach tige vogels alles van zilver gemaakt. Het meest interessante relie in het stad huis is een document, getekend bij de grote Alva, de ijzeren hertog van Spanje. De datum is 1573 en de handtekening, „J. L. Duo d'Alva” Nadat wij het stadhuis bezichtigd had den gingen wij naar de kerk (St. Marti ni) nagestaard door de bevolking. j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1