KENNEDY BEZORGD OVER RUSSISCHE VOORSPRONG Nieuwe spanningen over Nieuw-Guinea De kernproeven daarom in april hervat De kwestie Stahlmann weer accuut IGROW UP i 1 WANT'lO 58e JAARGANG VRIJDAG 9 MAART 1962 No. 19 PYT g IEN WIE ZICH AAN DE TELEVISIE SPIEGELT KT es 9 DEMONSTRATIES TEGEN HERVATTING AMERIKAANSE KERNPROEVEN IN DE ATMOSFEER 7. est STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Gouden filmpjes De kuorhoed Candidatenlijst C.H.U. Wonseradeel Hwat hat Qabe Skroar Expositie kindertekeningen Frvsk Nasionale jlt, ..fü T0 J De Jong's Nieuwsblad i- India. Afrika. ver- iscr a.s. de scho- 9 van de vroegere Amerikaanse minister Zaak-Stahlmann. f 1.- DE Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2305-of 2335 (K5157) Atoomchantage De Russische reactie was fel. Het Krem lin beschuldigt Amerika van atoomchan tage en heeft al aangekondigd ook de proeven te hervatten als Amerika het zal doen. De proeven van het najaar schijnen al vergeten te zijn. Controle, Kennedy maakte een voorbehoud; wan neer de Sovjet-Unie een verdrag op het verbod van kernproeven zou aanvaarden en vóór eind april zou ondertekenen, zou er geen behoefte bestaan a-an de Ame rikaanse proeven. Hiermee kwam weer het probleem naar voren wat de plaats van de controle op het verbod van kernproeven zou moeten zijn. Atherika en Engeland wensen con trole ter plaatse, al verluidt, dat zij be reid zouden zijn deze controle in te per ken om tegemoet te komen aan Rus- lands vrees voor spionage. Rusland be toogt, dat er in het geheel geen controle bij elkaar nodig is, aangezien de instru menten dermate verfijnd zijn, dat elke explosie in de atmosfeer kan worden waargenomen door de andere landen. In het openbaar behandelde de Tweede van Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Faek ünderskat men de krêft fan de ienfald f 1.— f 1.- f 1.-4 f 1.-- f 0.50 f 1.— f 4.50 f 3.50 f 1.— f 1.- rianen. f 0.50 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Topconferentie. Vorige week schreven wij over het ge harrewar over de z.g. topconferentie, welke Chroestsj'ow had voorgesteld voor half maart, wanneer achttien landen bij een komen om over ontwapening te pra ten. Amerika en Engeland hadden voor gesteld de ministers van buitenlandse zaken van de drie atoommogendheden tevoren bijeen te laten komen om de conferentie op gang te helpen. Na aan vankelijke onwilligheid heeft Chroest- sjow hiermee toch ingestemd. Gromiko zal enkele dagen voor 14 maart in Ge nève aankomen. In de Centraal-Afrikaanse federatie, be staande uit Zuid- en Noord-Rhodesia en Niassaland, dreigen moeilijkheden. En kele jaren geleden heeft Engeland Nias saland zelfbestuur gegeven, waardóór een zwarte meerderheid aan het bewind kwam, die niets liever wil, dan afschei ding van de door blanke kolonisten be heerste federatie. Nu heeft Engeland ’t besluit genomen een nieujve grondwet voor Noord-Rhodesia af te kondigen, waai door ook daar de meerderheid in zwarte handen zal komen. Hiertegen heeft Welensky, de federale premier, scherp protest aangetekend, maar dat heeft niet mogen baten. We lensky vreest, dat ook Noord-Rhodesia met zijn kopermijnen de economische ruggegraat van de federatie, zal beslui ten uit de federatie te treden. Daardoor zal de' positie van het zich vrij sterk ontwikkelende Zuid-Rhodesia, met zijn vrij groot aantal blanke kolonisten, ver zwakt worden. Maar de Engelse regering beseft, dat hier weinig meer te remmen valt. Eind april zullen de Verenigde Staten de kernproeven in de atmosfeer voor het eerst sinds 1958 hervatten. Dat is de kern van de boodschap, die president Ken nedy vorige week vrijdag tot het Amerikaanse volk heeft gericht. Hij zeide hiertoe gedwongen te zijn door Ruslands houding. Rusland heeft vorige herfst meer dan veertig kernproeven gedaan, waarbij is komen vast te staan, dat Rusland enige vordering maakt met een afweerwapen tegen raketten. Russische militairen betogen, dat Rusland dat wapen, dat de ondoordringbaarheid van het Russische gebied aanzienlijk zou vergroten, al bezit, maar zo ver gaan de Amerikaanse inlichtingen nog niet. Wel maakt men zich zorgen, dat Rusland een fatale voor sprong zou nemen. cussie niet. Besloten werd hierover eerst minister Luns te horen, die Inmiddels naar Tokio was doorgereisd voor een internationale conferentie, doch die daar kennelijk tegelijk onze vertegenwoordi gers in de omringende landen inlichten en horen wilde over Nieuw-Guinea. Een belangrijke zaak, maar het kabinet vond het toch maar beter, dat de be windsman spoedig naar ons land terug keerde. In Birma’s grote buurland India zijn ver- k: brand gestoken. Officieel twee doden. til Wanneer het de opzet van de O.A.S. is de Mohammedanen tot revanche te ver leiden om zo het leger op Mohammeda nen te laten vuren, dan is zij daarin nog niet geslaagd. Wel slaagt zij er in het volk te doen geloven, dat de Fianse machtsmiddelen om de terreur de baas te worden of onvoldoende zijn of, nog I erger, bewust onvoldoende worden ge bruikt. Het akkoord met de F.L.N. is nog steeds niet helemaal in kannen en kruiken. Woensdag worden de onder- handelingen in Evian hervat en één van de vragen die zal worden opgeworpen, is, hoe de Franse regering na de wapen stilstand de orde in Algerije denkt te handhaven. Daar hangt mee samen het probleem van de samenstelling van de ordedienst en de leiding ervan. Staatsgreep. In Birma is het tot een staatsgreep ge komen, uitgevoerd door generaal Ne Win die drie en een half jaar geleden ook ai eens de macht aan zich had getrok ken met toestemming van premier Oe Militaire maatregelen? In het kabinet-De Quay rees echter de vraag of het toch niet gewenst was in tussen de militaire krachten op Nieuw- Guinea te versterken, al was het maar om een ..Kongo-situatie” te voorkomen, indien het te langen leste toch tot over- dracht van Nieuw-Guinea zou moeten komen. ,Tot overeenstemming leidde deze dis hebben geleid, het gewenst achten, dat Nederland en Indonesië nu maar eens samen aan één tafel gaan zitten voor een voorbespreking over Nieuw-Guinea. Daarbij zou als het ware de procedure voor de echte onderhandelingen moeten worden vastgesteld. voorzitter Kortenhorst althans weten, dat minister Luns nog deze week zou arriveren en dat het kabinet zich dan zou beraden over de vraag of niet een N.-Guinea aan de Tweede Kamer moet worden af gelegd, want van haar kant zat de volksvertegenwoordiging ook niet stil. De communist Bakker had een interpel- ren rechter wilde optreden. Hij wees er op, dat hij daartoe niet over de nodige be voegdheden beschikt. Bovendien ver wachtte hij er geen heil van; na het Duitse justitioneel onderzoek bleek voor hem de zaak afgedaan. De Kamerleden bleven in twijfel ver keren. Het was hen niet ontgaan, dat de minister niet was ingegaan op hun vraag of soms ambtenaren van andere departementen wèl bij de zaak betrok ken waren geweest. Tot een motie kwam het echter niet. De Kamerleden besloten de zaak eerst nog eens in de commissie voor de Landbouw te bespreken. Het beroep van de minis ter om nu verder vooral te streven naar verbetering van de verhouding met de Duitse landbouwinstanties was kenne lijk niet geheel vergeefs gedaan. Algerije. Voorlopig echter wordt zijn aandacht opgeëist door het Algerijnse drama. Het en u.l.o.-scholen gelegenheid gegeven geheime leger is overgegaan tot een onder leiding op de tentoonstelling te te- voortdurend grootscheepser actie met kenen. Bolswards Nieuwsblad Frankrijk. In tegenstelling tot dit conciliante ge baar van Rusland valt de onaangename houding van Frankrijk op, dat besloten heeft helemaal niet aan deze ontwape ningsconferentie deel te nemen, omdat deze besprekingen „zelfs geen gedeel telijke oplossing voor de betrokken vraagstukken kunnen leveren”. De Gaulle wil zich hiervan verre houden vooral omdat hij aan de toekomst van zijn eigen kernwapen denkt, waarin hij een politieke troef meent te kunnen zien. stig ten opzichte van de Nederlandse tuinbouwuitvoer te stemmen. Minister Marijnen verzekerde, dat er noch met hem noch met zijn ambtena ren hierovér ooit was gesproken; ook ten aanzien van directe ambtsvoorgan gers, Staf en Vondeling gaf hij een dus danige verklaring af. Met betrekking tot hun gemeenschappelijke voorganger, dr. Mansholt, volstond hij met de constate ring, dat er tussen deze en de voorzit- j ter van het Centraal Bureau dienaan- Het kabinet De Quay beleeft spannende dagen. Zaterdagavond kwamen de mi- gaande tegenstrijdige verklaringen wa- nisters in spoedzitting bijeen om zich te beraden over het verslag, dat minister ren afgegeven, waarover hij niet als Luns had gezonden van de besprekingen, welke hij met de Amerikaanse president Kennedy had gevoerd over de kwestie-Nieuw-Guinea. Deze besprekingen waren weer een gevolg van de uitlatingen, welke de broer van deze president, Robert Kennedy, zich had veroorloofd over dit probleem. Deze waren voor Nederland niet al te gunstig. Z\j kwamen er eigenlijk op neer, dat Sukarno vrij goede gronden had voor zyn claim op Nieuw-Guinea en dat de Papoea's bij gebrek aan academisch gevormden nog volstrekt onrijp waren voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. Veiling van de bovengrond van onge veer 14 pondemaat Terpbouwland, na bij de vaart op Groot Banga te Schal-' sum. Middenstanners, it kin weage Moadesnufkes lean ie omrack Sjoch it nofter under eagen lepenje in kuorhoedsaek 1 kiezingen gehouden, uitgesmeerd over Jen dagen. Ongeveer 130 miljoen Indiërs hebben hun stem uitgebracht. De uit- j slag stond wel vast. De Congrespartij1 van premier Nehroe zou weer de meer derheid behalen, maar het was de vraag hoe groot die meerderheid zou zijn. Veel verandering ié er niet gekomen, als men naar het aantal zetels kijkt. Maar in vele gevallen is het aantal stemmen, I waarmee de afgevaardigden van de Con grespartij gekozen zijn, kleiner dan voorheen. In het Congres zijn de com munisten de belangrijkste oppositiepartij maar in de parlementen van de deelsta ten heeft de conservatieve Swatantra- partij meer zetels behaald dan de com- munisten. Enige koersverandering is in India niet te verwachten, al kan men zich zor gen maken over" efe tijd, wanneer Nehroe die nu 72 jaar is, niet meer het binden de element van de partij en zelfs van de staat zal zijn. Allyk it keine kranteprintsje Dat in mannequin foarstelt It kopke munter nei it sinsje Skonken yn de winterkjeld It mannequintsje kin net prate Hwant har lea bistiet üt snie Mar elk krige yn ’e gaten Dat in kuorhoed prachtich stie Op het wereldberoemde Times Square in New York zijn demonstraties gehou den tegen het besluit van president Kennedy de Amerikaanse kernproeven in de atmosfeer tegen eind april te'hervatten. De foto’s laten zien hoe het daarJnj toeging H. N. H. K. de Jong, Ferwoude E. Reidsma, Tjerkwerd D. Dijkstra, Makkum Sj. Tigchelaar, Parrega J. Wijnia, Parrega O. S. Postma, Exmorra Sj. Heeres, Schraard B. v. d. Gaast, Makkum J. Oosterhaven, Makkum W. Wijnia, Cornwerd Sj. Buwalda, Tjerkwerd Sijtze Sj. de Witte, Ferwoude Sj. J. Jongema, Makkum Simon de Witte, Piaam W. Bootsma, Tjerkwerd au net, ufjciiuaai ukhuduj v Kamer deze week de begroting i Landbouw en Visserij. I Daarbij kwam de kwestie-Stahlmann aan de orde. Het interesseerde de Ka merleden vooral te weten of er waarheid schuilt in de bewering van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, dat het jaarlijks met „Nederlandse autoriteiten” overleg heeft gepleegd, over de wense lijkheid van een verlenging van het contract met het Oost-West-syndicaat, dut op zich nam Duitse ambtenaren gun- Nearne nijs under de sinne Hat in wise kening skreaun Lang lyn seach men dames rinnen Fan de pruketiid oerbleaun Haeddeksels as fügelnêsten Opsierd faeks mei bied en blom Yn ’t museum stean de lésten Nou keart de kuorhoed werom 2 e week maart 1912 Te Sneek werden op de markt reeds 25 kievitseieren aangevoerd voor 75 a 80 cent per stuk. M. Hoogma te Bolsward vond reeds vier kievitseieren in één nest. (Yn de Ljouwerter krante stie*fan ’e wike in prints je hwerop de boar ge- mastersdochter to Akkrum in snieman makke hie en dy in einekoer as hoed op set Nearne jit in maitiidsboade De snieflokken sweevje roun Lykwols foar de seisoen-moade Is, yn styl, hwat nijs ütfoun Akkroms boargemastersdochter Krige in orsjeniel idé It makket frouljuslibben Ijochter Moade-eask: de kuorhoed ré groeiende invloed van de uiterst linkse j vleugel van Oe Noes partij en over het toenemende handelsverkeer met China. De zakenwereld klaagde over nationa- C"?® lisaties en het leger was ook bezorgd over de nlannen benaalde e-ebieden srro-!' Een aardige nieuwigheid op de tentoonstelling ,,Het Ideale Huis", welke dins dag in Olympia, Landen, is geopend: een televisie-toestel waarvan het voorste glas als spiegel dienst doet. Dit „ijdelheidstoestel”zoals het is gedoopt, is een uitkomst voor diegenen, die liever hun eigen gezicht zien dan dat van een „sprekerdw In de te Schettens gehouden, goed be- Icdenscrgadering pan de gemeen Qe >jhant niet tot een oplossing hart informeerde schriftelijk of 't waar teliike kiesverenicine. is de volgende!. J is, dat Indonesië in communistisch Chi na vrijwilligers werft voor de „bevrij- ding” van Nieuw-Guinea. Het had er met andere woorden alle schijn van, dat de Verenigde Staten de neutraliteit, welke zij tot voor kort naar buiten tóe in acht namen, vaarwel had den gezegd. Om nog maar te zwijgen van de steun, welke zij bij de behande ling in de Verenigde Naties aan het plan-Luns hadden gegeven. Het was lo gisch, dat de Nederlandse regering hier over opheldering verwachtte van haar Navo-bondgenoot. Heeft ons land Zich niet lang beroepen op de verzekering Minister-president De Quay liet Kamer- van de vroegere Amerikaanse minister vnnrattor TCortcnhorsn nithanc wptpn Dulles, dat Nieuw-Guinea in een verge- I lijkbare positie verkeerde als Formosa; dat Nederland met andere woorden in- geval van -een militaire aanval door In- regeringsverklaring inzake donesië op Amerikaanse hulp zou kun nen rekenen? Het Verslag van minister Luns behelsde blijkbaar de conclusie, dat de Ver. Sta ten, nu de pogingen van secretaris-gene-latie aangevraagd en de socialist Goed telijke kiesvereniging, is de volgende candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing vastgesteld De Turken behaalden een grote over winning op de Italianen. De laatste ver loren 27 officieren en 3500 man aan krijgsvolk. Uit een gemeenteraadsverslag: Aange zien verschillende raadsleden er be zwaar tegen hadden hun stem uit te brengen voor het „in beginsel” beslui ten, wijzigde de voorzitter zijn voorstel in die zin, dat niet „in beginsel”, maar „in principe” zou worden besloten. Tot nieuwe chef van de Wijnberg zal optreden de heer J. Vallinga, thans ober- kellner te Sneek. bomaanslagen en moorden. Maandag morgen werden er in twee uur tijds een kleine 200 bomaanslagen gepleegd. Er vallen tientallen doden. In Oran is een gevangenis met Mohammedanen in i Van 6 tot 17 maart wordt in het Kunst centrum „Prinsetun” een tentoonstelling gehouden van kindertekeningen. In 1961 werd in Seoul, in Korea, een internationale tentoonstelling van kinder tekeningen georganiseerd. Begin van dit jaar werd bekend gemaakt dat een meisje uit Leeuwarden de prijs van de minister van Buitenlandse Zaken had gewonnen. Het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zond een collec tie tekeningen van kinderen uit Seoul. Omdat deze collectie te klein was voor een volledige expositie, werd van de Cul turele Raad van Wymbritseradeel, die enkele maanden geleden een tentoonstel ling in zijn gemeente georganiseerd van kindertekeningen van de verschillende scholen in Wymbritseradeel, een grote serie tekeningen ontvangen van de scho len in Gauw en Oudega. Op zaterdagmiddag, 10 en 17 maart, wordt aan de kinderen der lagere scholen Woansdei 28 febrewaris hie de Fryske Nasionale Partij in drok bisochte lede- pearkomste yn it Oranje hotel to Ljou- werd. Der waerd in bistjür keazen, bi- steande üt juffer A. Feitsma, de hearen F. Hettema en Jch, Terpstra. It kontakt- adres bliuwt Tillewyk 9, Minnertsgea. Nei bisprek binne der seksjes ynsteld foar kultuer, ekonomy, polityk en pro paganda. It huodtsje tsjinne lang de einen Ta it lizzen fan in aei Lykwols waerbirjochten seinen Dy kans bliuwt foarlopich wei Set dat ding heech op ’e holle Fan in blanke snie-mefrou Aenst sil elk ien drage wolle De kuorhoed leit it nea wer óf Noe. Oe Noe was sinds een jaar weer aan het bewind nadat hij de orde in zijn socialistische partij had hersteld. Wat nu de beweegredenen zijn geweest, is niet helemaal duidelijk. Ne Win sprak van een snel verslechterende toestand. Het is niet uitgesloten, dat het leger zich zorgen begon te maken over de lisaties en het leger was ook bezorgd j over de plannen bepaalde gebieden gro- I tere autonomie te geven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1