FANFAREMUZIEK VERDIENT MEER AANDACHT vormen Muziekbeoefening - zo oud als de wereld - vond steeds nieuwe Bolsward krijgt nationaal orgel improvisatie-concours i Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinyloer Schoolreisje nieuwe stijl Ku(n)stvaart- enquete 58e JAARGANG No. 20 DINSDAG 13 MAART 1962 F ONGEBREIDELDE BRUIDSFANTASIE IN LONDEN bruids- 3e week maart 1937 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) de ken- te dik kende orgels, vakkundige orgelmakers en niet te vergeten een sfeer, die de or- Tot de gaafheid van het orgelspel draagt de beoefening van de improvisatiekunst in niet geringe mate bij. Vandaar ook dat zij op de conservatoria ernstig be studeerd wordt. Het belang van de improvisatiekunst- is uit de concoursen te Haarlem ten volle gebleken. Haarlem trekt voor deze ge beurtenissen echter organisten van top klasse uit de hele wereld aan, met als onvermijdelijk gevolg, dat de jonge Ne derlandse organisten niet de kansen krij gen, die zij gaarne zouden willen heo- ben. In organistenkringen werd het daarom al sinds jaren als een gemis gevoeld, Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie voor 8 koei- dit blad Ten fan üs trouwe en oppimstige lezers docht üs altomets syn reaksjes takomme voor zijn 5 stukken samen 13 punten, terwijl de Groninger Abe Kuipers het met zijn 4 grote stukken en 8 tekenin gen niet verder kon brengen dan 8 pun ten totaal. Jannes de Vries kreeg in totaal 5, Jan van der Zee slechts 3 (alle voor zijn „Duitse Bocht”) en Jan van der Baan maar 2. Het meest mager kwam de nonfigura- tieve schilder M. J. Tissing uit de bus, die slechts 1 voorkeurstem kreeg en dit terwijl het abstracte tekenen op de laat ste les door de dames van de huishoud school juist was beoefend. Tenslotte nog een paar gegevens uit deze interessante enquête: Van de 45 wer- ken kregen er 15 of 1/3 geen enkele stem. Er was een duidelijke voorkeur voor de olieverf en de aquarel, terwijl de deelneemsters aan de enquête zich allerminst lieten leiden door de vraag prijs van de schilderijen. satie Concours Bolsward een meer duidelijke dan glad lopende naam stelt zich nu ten doen dit hiaat aan te vul len. De stichting wordt gevormd door pro minenten uit den lande, die zich met enthousiasme achter de initiatiefnemers schaarden. Na uitgebreide voorberei dende bezigheden is zij nu in staat een concours op 2 juni a.s. te annonceren, dat jaarlijks een vervolg zal vinden. Ge speeld wordt op het uitstekende Hinsch- orgel in de Martinikerk te Bolsward. Dat dit gebeuren, gezien de bijval die de stichting reeds bij de voorbereidin gen mocht ondervinden, een belangrijk, in brede kring de aandacht trekkend evenement zal worden, is zonder meer duidelijk. Bolswards Nieuwsblad Wmho opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad daags muziek-concours, dat te Bolsward maat, een relatief groot aantal uitste- __1 wor- T van Nederland,gelkunst wel doet gedijen. Bovendien n.l. de z.g. Oude Bond van Chr. Harmo- wordt de band tussen orgel en publiek - pries]an(j en steeds hechter. Binnen het kader van de erediensten is een verschuiving ten gun- ste van het orgel gaande, terwijl open meengoed gaan worden. Deze in zekere zin spectaculaire ont wikkeling legt uiteraard grote verplich tingen op de schouders van de organis ten zelf. Zij dienen de toenemende be langstelling te honoreren met uitvoerin gen van hoog niveau. Minister P. J. Oud spreekt in de Koorn- beurs te Franeker. Oer de djipste wetters slacht de leafde in brêge sukkeljen bliuwt. Jo skriuwe under mear, dat it moderne bidriuw freget, dat men mei in bytsje minsken in bulte wurk-for- sette moat, ensfh. Fierder sizze jo; dat njuggentich persint fan de pleatsen net oan de hjoeddeiske easken foldogge. Mar hwat is de oarsaek dêrfan? Wy, jo en ik witte wol, dat de grounpolityk fan de elkoar opfolgjende regearingen dêr- oan greate skuld hat. De bieren fan lan en pleatsen binne kunstmjittich leech halden en dat like yn it bilang fan de hierdeboer to wêzen, mar feitelik waerd foar in great diel de fiskus der better fan. Fakentiids hie de hanhearre it jild net om de pleats fan syn hierder op peil to halden en to modernisearen. Mar al sitte der nou aenst iit mear boeren op in, nei de easken fan de tiid ynrjuchte bihu- zing, mar hy moat 14 kear yn ’e wike al- linnich de boel birêdde, dan is neffens my sa’n boer it libben ek net to forgun- nen. Troch it leech halden fan de pri- zen fan molke, biten en granen yn ’e léste iiermannich, binne de leanen yn ’e lanbou efterop rekke. Wy hawwe de P.B.O. ek yn ’e lanbou krige, mar ek dizze ynstelling hat net foarkomme kind, dat leanen en prizen yn dizze bidriuws- tüke efterop rekke binne. Koartom de hiele lanboupolityk sil op koarte termyn op ’e helling moatte en oars rint de saek forkeard. Seis de E.E.G. kin dêryn net forsjen, dat de lanbou it plak kriget of ynhellet, hwert hja rjucht op hat. En hwat it lytse lanboubidriuw oangiet, mei wol opmurken wurde, dat dit lytse bidriuw yn alle publikaesjes de dea oan- sein wurdt, hwant dat ünderdiel hat syn plicht dien en kin nou wol gean. Der is lykwols mei it biteljen fan bilêsting net op rekkene, hwant dêrtroch hat men Hwat ha* Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen stik tofolle de positieve middels om it oars en better to krijen. Seis as men al- hiel meistimt, dat it lytse bidriuw, bi- nammen fan de gerniers, goed wurk dien hat, dan haldt dit net yn, dat yn de hjoeddeiske omstannichheden in to lyts bidriuw oanhalden wurde moat. Ek de pompmakers en de modderschippers wie- ne destiids nuttige minsken, mar hja geane der allergearre oan, omt de tiid oars wurden is. Untgiet it de skriuwer net tofolle, dat de ni)e tiid rounom for- oaringen bringt en bygelyks de midden- stan alle dagen foar nije problemen steld? Dy moatte der ek klear mei sjen to kommen. Hwat is dy foarse oanpak, dy’t jo wolle. Dér giet it nou mar om. De produkte- prizen sille yn it E.E.G.-forban geleide lik op 1 hichte komme. En dan sil bli- ken dwaen, hwat de Nederlanske boer en tünder presteare kin. Dan is it mei de steun en taslaggen dien. Krekt mei it each op dy takomst pleitsje wy al jier- ren foar in bettere situaesje fan de bi- driuwen: moderne gebouwen, goede for- kaveling, bimealing en opmealing, elek- trifikaesje, wetterlieding, goede wegen en dêrneist goede oplieding fan de ta- komstige agrariërs. En net to forjitten it biwarjen fan in harmonyske rjuchts- posysje fan allegearre, dy’t yn dit bi driuw sitte en greate ienriedigens by har mienskiplike ynstellings. De swiersettigens fan folie agrariërs diel ik net, as hja seis biret en mei moed de saken oanpakke. De warberens, dy flyt en de kundigens fan de Nederlanske agrariërs stiet er boarch foar, dat ek yn it nije Jerope foar har in goede takomst leit. Net to folie efterüt sjen, mar foar- üt, om de takomst seis mei yn hannen to halden. Tj. de J. Een greep van 834 Noorse schoolkinde ren, vergezeld van ongeveer 200 onder wijzers en opvoedkundigen, zullen a.s. zomer een tiendaagse opvoedkundige reis gaan maken met een Brits troepen schip dat nu tot een drijvende school wordt omgebouwd. Het schip zal op 2 juli Edenburgh aan doen, van 4 tot 6 juli een ligplaats kie zen in de haven van Londen en op 7 juli Amsterdam bezoeken. Groepen school kinderen uit Frankrijk, Duitsland en uit Zwitserland zullen waarschijnlijk in augustus met de Britse schoolkinderen een reis naar de Oostzee maken. De „Devonia” is ’t tweede troepenschip uit de tweede wereldoorlog dat tot een drijvende school is omgebouwd. Het zus. terschip de „Dunera”, heeft in de afgelo pen maanden meer dan 10.000 school kinderen op reizen van 10 tot 15 dagen naar vele Europese landen vervoerd. foarhinne nochal hwat minsken geastiik en finansiëel mei kapot makke. Sjogge wy efterom, dan kinne wy merkbite, dat krekt dat lytse lanboubidriuw yn ’e klaei- bouhoeke fan Fryslan yndertiid de grounslach lein hat foar üs wraldfor- neamde setterbou. Mar nou de Mohr sein Schuldichkeit getan hat, kin der wol ophoepelje. Yn den Haech is dat lytse bidriuw ekonomysk al ófskreaun, it past net yn it skema dat it regear opmak- ke hat. En as men oan dë top wier fan doel is om it oerbleaune diel fan de bi- driuwen soun to halden, dan sil der jit hiel hwat oars barre moatte, dan nou op 'e hispel komt. Allinnich in foarse oan pak kin foarkomme, dat foar de safolle- ste kear it bidriuw, dat soarget foar de ynstanhalding fan it libben seis en dêr neist noch üs yndustry yn steat stelt de konkurrinsje mei it bütenlan mei glans to fieren, yn de ünderwal rekket. En tink dêrom, in forpaupere boerestan sil wurk- je as de bile oan de woartels fan de beam. Underskreaune soe it deugd dwaen as jo ek oan syn miening rjucht dwaen woene. Yn it foar tige myn tank”. Ja, yn ien wichtich ding bin ik it iens mei de skriuwer, dat de jierren nei de oarloch net beukt binne om in sterk bi driuw to krijen, mar op it foarste plak om it folk, de mannichte, in bisteans- basis to jaen, hwertroch de yndustry op ’e kluten komme koe. Der is doe fietsten to min omtinken jown oan de grounslach fan dit bidriuw en der ploaitsje wy nou de rudige parren fan. Ik moat der ear- likheitshalve by sizze, dat it de measte hierdeboeren wol nei it sin gie, dy lege hieren en dat hja hjiryn like koartsich- tich wienc as de regearing. Mar fierder mis ik yn it boppeneamde Gevraagd f 600,Borg en. Br. o. no. 16, bur. van Heren Molières vanaf f 2,60. Schoenhan- del Fa. H. Mulder, Bolsward. S. Rienstra was 25 jaar armmeester der gemeente Baarderadeel. Goudse 40+ pikant 29 cent. R. S. Ol- dendorp. Het eerste kievitsei gevonden te Gorssel. Nieuwe run op het Lutinegoud. Te koop huis met slagerij. T. Boersma te Schraard. In Londen heeft het grote modehuis Nicolas Brothers een show van toiletten gehouden voor een groep Nederlandse inkopers. Op deze foto vlnr: een „pool-bruid”een „Tw'easterbruid”, oftewel „Tivist-with-ease-bruid” Dus een bruidsjapon waarin het gemakkelijk ttvisten is; een maan-bruid nou ja, niet alleen regeren is vooruitzien) en een tropische bruid. te Bolsward heeft nog extra uitgaven, dat door „Oranje” opgericht is. IT_‘ jn veej gemeenten nieuwe subsidie-regeling nodig is. De korpsen Wanneer we ,het eiland van de korpsen’ eens wat nader gaan bezien, komt aller eerst de vraag bij ons op, waarom deze vorm van muziekbeoefening is ontstaan. Voor enkele honderden jaren kende men wel de schutterij’, maar in de 19e eeuw was deze zo goed als verdwenen. Korp sen zijn in de tweede helft van de vori ge en in de eerste helft van deze eeuw ontstaan. Om de militairen in de vorige eeuw (eerst in Frankrijk) wat op te fleuren, ontstonden kleine orkestjes, die muziek maakten met houten en koperen blaas instrumenten, Er kwamen steeds meer van deze militaire kapels en, in navol ging van deze, werden in verschillende plaatsen ook van dergelijke (later har monie- en fanfare-)korpsen opgericht (bestaande uit leden van de gewone bur gerij). Het peil van dit musiceren was in het begin stadium niet hoog, maar ook niet belangrijk. Het doel was de vreugde bij verschillen de feesten te verhogen. In latere tijd ging men zo goed mogelijk repeteren e?i vergeleek men de prestatie onderling op concoursen, en festivals. Door uitvindingen v. muziekinstrumen tenbouwer en -ontwerper Sax werden de mogelijkheden van de korpsen veel gro ter. Sax verbeterde instrumenten, ont wierp nieuwe o.a. de sax-ofoon. Dit in strument niet ten volle door het sym fonieorkest geaccepteerd vertolkt ’n belangrijke rol in het fanfare- en harmo- niekorps. Voor deze tijd plm 1840, was er nog geen enkel werk voor korpsen geschreven en ook na deze tijd hebben de componisten weinig aandacht ge schonken aan korps-muziek. Zo is het te verklaren, dat de korpsmuziek van zo recente datum is. Moest men zich steeds tevreden stellen met bewerkingen van reeds bestaande Onder de leerlingen van de opleiding i leraressen N XIX en N XXI aan de Chr. Landbouwhuishoudschool (en enke le andere opleidingen aan deze school zoals Vormingsklasse en WB) is na ’t bezichtigen van de expositie Kunst vaart (nog tot en met woensdag a.s. ge opend) een enquête gehouden, waarbij verzocht werd het mooiste schilderij (eventueel tekening, houtsnede e.d.) aan te wijzen. Totaal werden er ruim 250 „stemmen” uitgebracht. Al de 12 exposanten ver wierven hier wel van deze stemmen, maar er was toch een duidelijke voor keur. De schilder die het meest geliefd was, bleek de Drentse kunstenaar W. H. Bouwsema te zijn, die 62 oftewel plm. 25 van de stemmen verwierf, waarvan 59 uitgebracht op zijn „Bosgezicht in Finland”, dat duidelijk de favoriet van de tentoonstelling was. Martien Klompien kreeg 51 stemmen (20,4 waarvan 35 op zijn haven van Gothenburg (waarvan foto in ons jongst leden nummer), 14 op zijn „Houtla- den” en 2 op zijn „Schepen te Grüvon”. De derde in de rij was Evert Musch met 47 stemmen. Hiervan kreeg zijn aquarel Nazareth er 27 punten en zijn „Schips that pass in the night” er 19. De enigste Friese exposant Dick Osinga verwierf 19 stemmen, 9 voor zijn „Zee” en 10 voor het gezicht op Barreizo. Merkwaardigerwijs kreeg zijn „Golf van Biscaye” geen enkele stem. Even hoog als de Friese schilder was de Groninger Ruurd Elzer gekwalifi ceerd. Van d? 19 punten kreeg zijn inkt- tekening „Oporto” er 10. Hij werd op de voet gevolgd door E. H. van Duimen Krimpelman, die voor zijn Torrevieja (f 500,het duurste stuk van de ten dat er geen nationaal concours wordt toonstelling) 8 punten kreeg en voor zijn gehouden. Een dergelijke wedstrijd zou beide andere werken elk 5. namelijk de studie in niet geringe mate Johan Dijkstra, de oudste inzender kreeg stimuleren en bovendien een dieper in zicht geven in hetgeen in ons land aan jong talent voorhanden is. De Stichting Nationaal Orgel Improvi- Mede dank zij de belangrijke activitei ten, die in Haarlem aan de dag werden gelegd, geniet Nederland op het ogen blik de faam een orgelland bij uitstek I te zijn. En niet ten onrechte, naar het we nu reeds de ons wil voorkómen. Nederland heeft im- aandacht te moeten vestigen op het twee- mers organisten van internationaal for- in de komende zomermaanden zal den gehouden. Dit concours gaat uit de grootste muziekbond van I i nie- en Fanfarekorpsen in wordt georganiseerd door de chr. mu ziekvereniging „Oranje”. Zal Bolsward de ongeveer 90 korpsenbare bespelingen in vele plaatsen ge waarlijk oua ontvangst, entourage, sfeer enz. met ae vermaarde gastvrijheid waar lijk grootse dagen kunnen bezorgen? Dit zal in hoge mate afhangen van de steun en de medewerking, die de orga nisatoren van de zijde van burgerij en stadsbestuur zullen ontvangen. Muziek is welhaast zo oud als de wereld zelf. In het boek Genesis lezen we hoe direct na de zondeval de mens reeds muziek maakte. Jubal was immers de vader van allen, die harpen en orgelen hanteren (Gen. 4 21). De mens is al de eeuwen door op de een of andere wijze door de muziek „geraakt”. Bij primitieve volkeren speelt de muziek in hun ritus een grote rol, ook in de Bijbel lezen we hoe de muziek veelal een rol speelde bij godsdienstige plechtigheden. De muziek heeft steeds de gemoedsbewegingen van de mens begeleid, zowel in blijde als in dfoeve dagen. Naast het vreugdegeschal klonk er de treurmuziek, naast de vredestrompet de oorlogsroffel. Een van de facetten in het moderne mu ziekleven zoals wij dat heden ten dage in ons land kennen is dat van het be oefenen van muziek in verenigingsver band. Fanfare- en harmoniekorpsen treft men overal aan. Al moeten door de ont volking van het platteland, verenigingen het loodje leggen, steeds wordt de dorpstrots zal hier niet vreemd aan zijn getracht het eigen muziekkorps in le ven te houden. Om een stout beeld te gebruiken zouden we de huidige muziekwereld in ons land momenteel kunnen vergelijken met een pakhuis, waarin allerlei zakken met mu ziek zijn opgeslagen. De zakken liggen wel naast en over el kaar, maar men mist toch de zo nood zakelijke eenheid. Deze zou men jcrijgen wanneer al die zakken werden leegge stort en de inhoud op de hoop kwam te liggen. De eenheid in de muziekwereld ontbreekt, zowel in organisatie als in in teresse. De talrijke symfonie-orkesten staan b.v. geheel los van de korpsen, de ze missen weer alle banden met de ko ren, enz. De muziekwereld is meer een eilandenrijk, dan een continent. Te weinig is de waardering en nis van eikaars kunstuitingen en wij Is is er een volledig langs elkaar heen- leven. Het komt veel voor, dat men (korps- en koorleden), het niet nodig acht de eigen repetitie uit te stellen om een concert van het Frysk Orkest ter plaatse bij te kunnen wonen. Men moet zich ten allen tijde bewust zijn van zijn plaats in de samenleving. Juist het beluisteren van een symfonie orkest kan voor een lid van een korps of koor nuttig zijn en zijn muzikale ont wikkeling bevorderen. Omgekeerd is het muziekleven in onze provincie zonder korpsen en koren on denkbaar en zou het Frysk Orkest zon der deze volkomen in het luchtledig han gen. De vroegere muziek-medewerker bij de Fryske Kultuerried de heer H. Waanders is van mening, dat de korpsleden in on ze provincie het Frysk Orkest in vele gevallen als een concurrent zien. Dit komt vooral door de geldelijke steun, die het Frysk Orkest ontvangt van de gemeenten. De korpsleden vinden deze subsidiëring vaak te hoog en zien zich zelf hierdoor benadeeld. De subsidiëring van de korpsen is in de diverse gemeen ten ook zeer verschillend. De subsidie varieert van plm f 100,— tot een be drag van plm. f 3000,Dan bestaat ’t euvel nog vaak, dat de korpsen uit één gemeente financieel gelijk worden ge steund, terwijl de uitgaven van betreffen de korpsen zeer uiteen lopen. Zo heeft het ene korps een groter aantal leden, dan het ander. Ook maakt het verschil of het korps in de laagste of in de hoog ste afdeling van haar bond speelt finan- werken, nu wordt steeds meer echte oor spronkelijke korps-muziek gecomponeerd Het aantal korpsen is steeds toegenomen en bedraagt nu alleen in Friesland al on geveer ruim tweehonderd. Veruit de meeste korpsen hebben zich aangesloten bij een bond, een overkoepelend orgaan. Zo kennen we in Friesland de Friese Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen deze bond is weer aangesloten bij de Al gemene Ned. Unie van Muziekvereni gingen. Bij genoemde bond zijn ruim 30 korp sen ingeschreven. De nieuwe Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen in Friesland telt ruim 40 korpsen, de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare korpsen in Friesland, is evenwel het grootst (plm. 95 korpsen). Waarschijnlijk zullen deze twee laatstge noemde bonden binnen enkele jaren een fusie aangaan. Zij zijn beide lid van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden. Tot slot moet nog de Koninklijke Ned. Federatie v. Harmonie ën Fanfaregezelschappen, genoemd wor den, waarbij o.a. het muziekkorps „Hol- landia” te Bolsward is aangesloten. Iedere bond organiseert één of meer con coursen (in openlucht of zaal). Deze concoursen zijn er ondermeer voor om de muzikale prestaties te verhogen. Wat deze muzikale prestaties betreft kan Friesland goed voor de dag komen. De korpsmuziek verdient én van het pu bliek, én van overheidsinstanties, én van culturele overkoepelende organisaties zeker meer aandacht dan ze nu veelal krijgt. Wat Bolsward betreft ligt hier 'n duidelijke taak voor het BIC. Waarom b.v. wel een plaatselijke toneel groep in het programma te laten optre den (die dit overigens alleszins verdient) en niet eens (al was het bij wijze van uitzondering) een plaatselijk korps, dat tot ver buiten de provincie een zekere vermaardheid bezit. Met dit artikel meenden I* cieel verschil. Een korps als b.v. .Oranje’ die verband houden met het jeugdkorps Het is duidelijk, dat een IT WURD OAN DE LEZER fan üs trouwe en oppimstige lezers en hwat hy dan skriuwt litte wy goed yn üs omgean. Jammergenóch kinne wy net alle kea- ren op dy epistels yngean, dan waerd dizze rubryk hwat al to persoanlik, mar oan de oare kant is it billik ris iepenlik hearre to litten, hwat hjif fan in man mei in bulte underlining en opmerksu- mens sein wurdt. De hear M. P. van Straten fan Kimswert, dy’t wy hjir op it each hawwe, skreau üs forline wike wer sa’n briefke en ik lit him nou oan ’t wurd „Jou stikje fan de Martiny-Toer fan 27- 2-62 trunet my oan om Jo ris op inkel- de aspekten to wizen, dy’t der ta mei- wurke hawwe dat it mei de lanbou sok

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1