CONFERENTIE 17 LANDEN GESTART voor Geheime besprekingen over Nieuw-Guinea Frysk Orkest geeft Concert het B.LC. |f/ T S Wat zal O.A.S. doen? Gromiko wil verbod op gebruik van kernwapens r 11- lül I 1887 Het Leger 1962 Gouden filmpjes Definitieve lijst V.V.D. Hennaarderadeel krijgt coöperatieve boerenhulp •^1 y STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 6. wü ÜF L 1 a 58e JAARGANG No. 21 VRIJDAG 16 MAART 1962 dy’t fier hij wilde Prof. De Quay igelicht. Maar G. Timmer dus terugkeren in de raad. keurim verstrel de terugkeer van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handeisadvertenties bij contract reductie t vergadering uitgeschreven tot oprichting van een Coöp. Vereniging tot Exploita tie van de Boerenhulpverleningsdienst voor de gemeente IId Deze i van de heer E. Hiemstra te Itens. De presentielijst personen. Na besi en Reglement, wel! ziging werden goedgekeurd, werden op p- -1 -- vereniging. 8 hadden hun lidmaatschap - 1 't nieuwe ver eniging werd opgericht met 39 leden. volgt samengesteld^ >p het goede pad te houden. voor alle be- van minister Luns uit Tokio, heeft het kabinet-De Quay, in een de ministerraad, welke de gehele maandag in beslag nam, besloten Het zij geen hoge militairen Met ordetekenen en sterren Ze zoeken nimmer krijgsroem, want Dit Leger kent één bevel: Dienen Elk laat dit in de praktijk zien, en Zo trekken ze door Nederland. c e PERSCONFERENTIE IN „NIEUWSPOORT” Minister-president Prof. Dr. E. de Quay, gefotografeerd tijdens de druk bezochte persconferentie in Nieuws poort”, maandagavond laat, nadat het kabinet bijna de gehele dag bijeen ge weest was G. Timmer A. J. Smith Mevr. A. v. d. Heidede Jong F. v. d. Veen L. B. Plantinga Mevr. W. A. HeidaBruinsma H. R. Kingma Mej. J. Pasma A. H. R. Borggreve B. S. Postma Bij eenzelfde raadsbezetting 'zal de heer Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bobwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Gaulle, is luchtafweergeschut geplaatst als voorzorgsmaatregel tegen eventuele recalcitrante luchtmachtofficieren, die zich anders misschien zouden laten ver leiden een aanslag op de president te plegen. Bij de afkondigin. HERMAN SCHEY (solist) Op dinsdag 20 maart a.s., ’s avonds 8 uur, zal het Frysk Orkest, o.l.v. Alfred Sal ten in „De Doele” te Bolsward, voor de tweede maal in dit seizoen onder aus piciën van Bolswards Initiatief Comité, een concert geven. Op het programma staat deze maal een rijke gevarieerdheid aan meer bekende werken. Dat naasten op hun eenzaam In de vertedering omvat. Er zijn veel hoge militairen Die de oorlogsafgrond opensperren Door ’t evangelie van de haat Eén Leger zien wij steeds paraat Dat noodt tot nuchtere bezinning Geloof is ’s werelds overwinning In een hart dat van liefde brandt Zo trekken ze door Nederland PIET Drigeminten dogge net sear It binne wolken, oer de holle hinnedriuwe N vc gadering in te gaan op de Amerikaanse suggesties tot oplossing van het Nieuw-Guinea-con- flkt. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard in vertrouwelijk voor overleg met Indonesië te treden teneinde officiële onderhandelingen over Nieuw- G.inea voor te bereiden. Aan dit vertrouwelijk vooroverleg, waaraan door geen van beide partijen voorwaarden zullen worden verbonden, zal door een „derde” vermoedelijk een Amerikaanse waarnemer worden deelgenomen. In afwachting van dit vooroverleg heeft de Nederlandse regering besloten, ondanks haar onge rustheid over de krijgszuchtige stemming in Indonesië af te zien van een verster king der Nederlandse bewapening op Nieuw-Guinea ter handhaving van de in- en uitwendige, orde. Crisisgeruchten. Dit laatste punt heeft de Nederlandse ministers waarschijnlijk de meeste moei te gekost. Uitgelekt was, dat met name de liberale ministers Toxopeus en Visser een versterking van de militaire krach ten op Nieuw-Guinea geboden achtten ter voorkoming van een Kongo-situatie aldaar. Vorige week konden de ministers hier over geen overeenstemming bereiken. Blijkbaar heeft minister Luns zijn ambt genoten er alsnog van weten te overtui gen, dat een troepenzending op dit ogen blik geen gunstige indruk op de buiten wereld zou maken. Zo is de bui voorlopig overgedrevend Doch aanvankelijk verluidde, dat met name de liberale minister van Defensie, Ir. Visser, hiervan een portefeuille-kwes- tie had willen maken. Sommigen brach ten die geneigdheid in verband met de storm van kritiek, welke over zijn hoofd is uitgestort door het ochtendblad „De Telegraaf" in verband met de affaire- Van der Putten. Maar op het liberale partijcongres, dat afgelopen weekend in het Noorden des lands werd gehouden, had de liberale partijvoorzitter Prof. Oud het juist voor zijn geestverwant-minister opgenomen. Misschien heeft dit ook wat bijgedragen tot voorkoming althans tot uitstel van een ministercrisis. bouw. In Westelijke kringen spreekt men van een crisis in de Russische land bouw, maar daar wil Chroestsjov niet aan, hoewel hij toch zelf spreekt van ’n tekortschieten, van wanbeheer en van 'n bedreiging van het zevenjarenplan. „Er is niet genoeg vlees in de Sovjet unie. De moeilijkheid is, dat onze land bouw aanzienlijk achterblijft bij de in dustrie.” Dat zijn uitlatingen van Chroestsjov zelf Het resultaat is, dat de teugels van de boeren, die de laatste jaren wat meer vrijheid hadden gekregen, weer worden aangetrokken. Er komen regionale pro- duktie-directoraten, die het werk van de 45.000 kolchozen en de ongeveer 7.000 sowchozen zullen regelen. De decentralisatie, welke Chroestsjov had doorgevoerd, wordt weer opgehe ven, want de regionale organen dachten meer aan zichzelf dan aan het geheel. Er komt dus weer een hechtere hiërar chie. Hetzelfde heeft zich in de indu striële sfeer afgespeeld, wwr de 104 re- gionale organen een grote mate van zeg genschap kregen. Maar overkoepelend zijn hierboven 17 hogere organen inge steld om de regionale oj van het nationale plan te Dit zal een deesillusie zijn trokkenen, maar ook voor Chroestsjov, die meende, dat hij hiermee op de goe de weg was. Het gevolg zal ongetwij feld zijn, dat de kansen op een liberale instelling in Rusland ernstig geschaad zijn. 3 e week maart 1912 Meubelmakcrsstaking te Joure, De gezel len wensen een werkweek van 64 uren in de winter en 67 in de zomer. De directie wenst 1 kwartaal 61 uur, 1 kwartaal 64 uur en 6 maand 67 uur per week. 3000 kievitseieren te Sneek. Notering 22 a 23 cent per stuk. De N.V. Hollandia bepaalde het divi dend op 25 (verleden jaar 20%). j De Bolswardse bakkersvereniging be richt, dat door de bakkers te Bolsward is besloten op de tweede paasdag niet te bakken. Het Groene Kruis te Bolsward zal een magazijn vestigen in een aangekocht huis in de Heeremastraat. In de tuin is een prachtige gelegenheid tot het plaatsen van een lighal. Uitvoering gymnastiekvereniging „Hol landia” Ze lenigen de nood van velen Door goede gaven uit te delen Ze hebben het allang geleerd Dat ook de kerk hen hoog waardeert Al moeten ze kritiek soms horen Immers blijft zacht het Heilslicht gloren pad Loondebat. In het openbaar sprak de Tweede Kamer dus over andere dingen dan Nieuw- Guinea. De socialistische afgevaardigde Roemers interpeleerde over de jongste aanwijzing der regering tot matiging van de loonsverhoging. Hij verdedigde daar bij de stelling, dat de vrijere loonpoli tiek in feite is uitgelopen op een loon- anarchie. In feite worden er namelijk veel hogere zwarte lonen uitbetaald dan rechtens zijn toegestaan. Hij ontkende dat het N.V.V., waarvan hij zelf voorzitter is, met de verklaring, dat de jongste aanwijzing der regering een slag in de lucht is, niet bona-fide zou zijn opgetreden. Het jongetje, dat in het sprookje „De Kleren van de Keizer” de waarheid sprak, was z.i. toch óók bona fide geweest. Minister Veldkamp antwoordde, dat het probleem van de zwarte lonen een ge volg was van de gespannen arbeidsmarkt en niet van de vrijere loonpolitiek. Ook onder geleide loonpolitiek der kabinetten Drees deden zwarte lonen zich voor. Daarmee wilde hij niet beweren, dat het nieuwe loonsysteem zonder feilen zou zijn. Hoewel' hij volhield, dat de vruch ten van de vrije loonvorming gezien mo gen worden ’t wernemersaandeel in het nationale inkomen is in de afgelopen jaren sterk gestegen herinnerde hij er aan, dat de regering het bedrijfsleven reeds anderhalf jaar geleden advies had gevraagd over mogehjk-betere spelregels voor de loonpolitiek. Dit advies, zo hield hij zijn opponent Roemers voor, is echter nog niet uitge bracht. Zo eenvoudig is de oplossing dus blijkbaar niet. Hwat bat (gabe Sb roar üs hjoed p to sizzen hij wilde Prof. De Quay om zijn pers conferentie toch niet hard aanvallen. Daardoor waren z.i. toch heel wat ver keerde geruchten voorkomen. Een motie van Mr. Burger om minister-president De Quay uit te nodigen in de openbare vergadering der Tweede Kamer te ver schijnen werd verworpen met 77 tegen 39 stemmen. De definitieve lijst van de VVD voor de gemeenteraadsverkiezing ziet er als volgt uit 1. 2. 3. 4. 5. 8. 9. 10. plegen. Bij de afkondiging van de wapenstil stand zal moeten bljjken of de O.A.S. over voldoende middelen en durf be schikt voor een actie en of in dat geval het Franse leger voldoende trouw zal blijven. Men overweegt van militaire zij de in geval van een greep van de O.A.S. naar de macht in Algiers, de stad af te grendelen en maar rustig af te wachten tot men inziet, dat zo’n actie tot mis lukking gedoemd is. Overeenkomsten tussen V.S. en E.E.G. Op vreedzamer terrein is vorige week ’n belangrijke beslissing gevallen. Langdu rige onderhandelingen hebben geleid tot bilaterale overeenkomsten tussen de Ver enigde Staten en 24 landen of groepen van landen om de invoerrechten op in dustriële produkten aanmerkelijk te ver lagen. De belangrijkste overeenkomsten gelden de E.E.G. en Engeland, dat met de E.E.G. onderhandelt over toetreding De verlaging van de invoerrechten is on geveer 20%. Men hoopt vooral van Amerikaanse kant dat dit het begin zal zijn van verdere vrijmaking, maar dan zal men toch moe ten wachten tot het Congres zijn goed keuring zal hechten aan de gevraagde verstrekking van volmachten aan de pre sident om de tarieven verder te verlagen. Van de kant van een aantal beschermde industrieën in de Ver. Staten bestaat hiertegen groot bezwaar. President Kennedy dringt hierop zo sterk aan, omdat hij vreest, dat een verdere uitbouw van de E.E.G. met een hoog buitentarief de Verenigde Staten van de Europese markt zal dringen, of Ameri kaanse bedrijven zal dwingen fabrieken in Europa te stichten om zo te profite ren van de afbraak van de douanemuren in dat Europa. De centralisatie in Rusland voldoed niet. In Moskou is het centrale comité van de communistische partij bijeen geweest met als hoofdschotel op het menu de land- Woensdag is te Genève de conferentie van achttien landen over de ontwapening begonnen, of liever, van zeventien landen. Want Frankrijk heeft geweigerd een de legatie te sturen. Voordat de conferentie bijeenkwam, hebben de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Rusland enkele dagen lang over di verse problemen, zoals Berlijn en Zuid-Oost-Azië, overleg gepleegd. Onderhandelingen over kern proeven. Bovendien heeft Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, twee brieven naar Oe Thant, de secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties, gezon den over de kwestie van de kernproeven De inhoud van deze brieven zal onge twijfeld niet zonder invloed zijn op het verloop van de conferentie, waarvoor ook Amerika voorstellen heeft voorbe reid, welke evenwel op het ogenblik van dit schrijven nog niet bekend zijn ge worden. Gromiko nu, verklaart zich aan Thant bereid geen kernwapens aan andere lan den af te staan indien Engeland en ook Amerika hetzelfde op zich nemen. Rusland heeft hier in de eerste plaats ’n verbod op het oog, dat de verstrekking van kernwapens aan West-Duitsland zou inhouden. Gezien de geringe bereidheid van Amerika om West-Duitsland deze wapens te leveren, terwijl andere landen er geen belangstelling voor hebben, zou hierover wel overeenstemming zijn te bereiken. Een ander punt* dat Gromiko naar vo ren brengt, is een speciale conferentie over het verbod van het gebruik van kernwapens. Dus niet de kwestie van de kernproeven, maar een verbod op het ge bruik. En opnieuw pleit Gromiko voor de instelling van atoomvrije zónes in Midden-Europa, Afrika, het Midden oosten, het Verre-Oosten en het gebied van de Stille Oceaan. Hiervoor gevoelt Amerika aanzienlijk minder, aangezien het de kwestie van het verbod van het gebruik van kernwapens niet wil losmaken van het ontwapenings- probleem als geheel. Er een bepaald fa cet uit te lichten, zou volgens de Ameri kanen het wankele evenwicht, dat op het ogenblik is bereikt, verstoren. Veel goeds voorspellen deze Russische brieven niet voor het succes van de con ferentie van Genève,, al hebben de dele gaties ook pal port in handen gekregen van een com missie van deskundigen uit tien landen, N N ontwapening gunstige economische gi volgen zou hebben en dat men niet bi vreesd zou behoeven te zijn voor werk loosheid en economische crisis. Over de besprekingen van de drie minis ters is niets bekend geworden. Frankrijk en Algerië Aan de Franse zijde van het Meer van Genève hebben Fransen en Algerijnen de laatste hand gelegd aan hun accoor- dën, welke een einde van de oorlog in Algerië betekenen. Men verwacht op het moment van dit schrijven, dat de ondertekening van de overeenkomst om het vuren te staken elk ogenblik kan plaatshebben’. En in derdaad is alles in gereedheid gebracht om het hoofd te bieden aan de moeilijk heden, welke op dat ogenblik zullen of kunnen rijzen in de vorm van een actie van het geheime leger, de O.A.S.. Op het Elysée, het verblijf van president De Openbaar debat. Minister-president De ’Quay deed mede delingen over deze vergadering van de ministerraad in het pas-geopende inter nationale perscentrum „Nieuwspoort”. De grote grief van de socialistische op positie daags daarna was, dat hij deze mededelingen niet tegelijkertijd aan de volksvertegenwoordiging verstrekte. De Kamer kreeg dinsdagmiddag alleen ’n brief van minister-president De Quay waarin er bij de geachte afgevaardigden op werd aangedrongen, nu niet tot een openbaar Kamerdebat over te gaan. De regering beriep zich daarbij op het lands belang: had de Amerikaanse regering niet op vertrouwelijkheid aangedrongen? De socialistische fractieleider, Mr. Bur ger, verklaarde evenwel, dat hij alle be grip voor het verzoek om vertrouwelijk heid zou hebben gehad als de minister president niet zélf mededelingen aan de pers had verstrekt. Dat de regering daar na wel de Kamer de mond wilde snoe ren, vond hij iets, wat deed denken aan de Franse generaal De Gaulle. De fractievoorzitters der regeringspar tijen stelden zich echter achter ue mi nister-president. Zij wezen er op, dat het verstrekken van bepaalde inlichtingen nog iets anders is dan het ontketenen van een Kamerdebat over Nieuw-Guinea, waarbij alles aan de orde kan worden ge steld. Prof. Oud ontkende niet, dat het mis- zou zijn geweest als eerst het parlement was inj Ze trekken door stegen en sloppen Waar nooit de kerk nog aan kwam kloppen Het oord der trieste duisternis Van bordeel en gevangenis Ze willen daar het leed verzachten Mild de barmhartigheid betrachten Zo staan zij voor de naaste klaar Actief, vijf en zeventig jaar. Ze houden appèl op de pleinen Met trompetten en tamboerijnen Wapens winnen de wereld niet De zachte kracht van ’t geestlijk lied Het warme christelijk getuigen Dat de verdoolden stil doet buigen Broeder, ik vat je bij de hand. Zo trekken ze door Nederland. Op initiatief van de drie standsorgani- saties in samenwerking met de assisten ten van de RLVD in Hennaarderadeel is onderzocht geworden de mogelijkheid eventuele wenselijkheid van een op te richten boerenhulpverleningsdienst. Een voorlopige commissie, benoemd uit de standsorganisaties en assistent Postu- mus van de RLVD hebben met de heer Hoornstra, adj. secr. van de Fr. Mij v. Landbouw, verschillende vergaderingen belegd. In een rondschrijven aan de leden van de standsorganisaties of men een op te richten boerenhulpverleningsdienst nood zakelijk zou achten, werd veler medewer king toegezegd. Op 18 januari 1962 werd een desbe treffende voorlichtingvergadering gehou den te Wommels met als spreker de heer Hoornstra van Leeuwarden. 43 personen hadden de presentielijst ge tekend, waarvan één voorlopig niet be reid was zijn medewerking toe te zeg gen. Besloten werd na toezending van het Concept-Statuten en Bedrijfsregle- ment, in een volgende vergadering te komen tot oprichting van een boeren hulpverleningsdienst in coöp. vorm. Op 22 februari 1962 werd door de bo vengenoemde voorlichtings-commissie ’n 1, een Coöp. Vereniging tot Exploita- nhulpverleningsdienst de gemeente Hennaarderadeel. vergadering stond onder leiding was getekend daar'32 preking van Statuten Ike na een enkele wij de vergadering 31 personen lid van de reeds toegezegd, zodat de Het Bestuur^ dat gekozen werd, is als volgt samengesteld: E. Hiemstra, Itens, voorzitter IJ. de Haan, Kubaard, secretaris G. Reitsma, Wommels, penningmeester E. Witteveen, Roodhuis P. Breeuwsma, Wommels Uit 7 sollicitanten is met ingang van 1 mei 1962 benoemd tot bedrijfsverzorger de heer T. W. Rispens te Spannum Indien het ledental, hetwelk reeds is ge stegen tot 64, zich meer uitbreidt, zal een 2e verzorger mogelijk zijn. Ook weekend-melkers zullen worden ge vraagd. Tenslotte zei nog vermeld, dat de meest mogelijke medewerking werd ondervon den van het gemeentebestuur van Hen naarderadeel. Het orkest opent het concert met Neder landse Dansen van Badings, in 1957 ge componeerd in opdracht van de Ned. Radio Unie. Badings heeft hier een viertal Nederlandse volksdansmelodieën bewerkt in een modern muzikaal idioom Zo ontmoeten we een Friese Plof, een Hollandse Boerendans, het Brabants Air en een Gelderse Polka. Herman Schey is vervolgens de solist in Gustav Mahler's „Lieder eines fahren- den Gesellen Schey is in Frisland geen onbekende. Hij is al meer dan 30 jaar werkzaam als concert-, oratorium- en lie derenzanger en dat hij is uitgenodigd om Mahler’s liederen te vertolken is geen toeval, want zijn uitvoering hiervan is alom zeer geprezen. De tekst van Mahler’s liederen is popu lair in de beste zin van het woord, d.w.z. hij geeft de stemmingen en roerselen van de volksziel sprekend weer. Datzelf de kan ook gezegd worden van deze lie deren als muzikale kompositie: stem mingsbeelden van treffende tekening. Na de pauze speelt het orkest de le Sym fonie van Brahms. Deze symfonie is een van de grootste en indrukwekkendste scheppingen van de meester en Hans von Bülow noemde hem eens de „Tiende Symfonie”, daarmede doelend op een waardige voortzetting van de traditie der negen symfonieën van Beethoven. Brahms le symfonie, de „Pathetische”, groots en ideeënrijk van opzet als hij is, blijft één van de belangrijste muzikale schien gelukkiger uitingen van de romantiek. 1 voor de aanvang een rap port in handen gekregei die daarin tot de conclusie komen, dat ;e- >e- Ss

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1