Ultimatum O.A.S. Argentinië Moeilijkheden in Bespreking Mammoetwet moet weer onderbroken I ft t I l Idsegahuizum wacht veranderingen Recreatie breekt zich baan aan Frans leger V erkiezingsperikelen rond Nieuw-Guinea BI fel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het eitje van Jannie J. Tilkema benoemd tot burgemeester van Oldemarkt Gouden filmpjes 58e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 30 MAART 1962 I het gezellig druk in de stembureaux, maar hier bleek n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V^ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2335 (K5157) i jeuit. X. Bur- Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Quay deed van het besluit inzake de troepen zending naar Nederlands Nieuw-Guinea, komt dan is discussie. Dit betekent, dat het debat over de Mam moetwet, dat vorige week begon en dat deze week werd voortgezet, weer zal moeten worden onderbroken. Voor minister Cals is het geen aange naam verloop van zaken, dat zijn werk stuk van vele jaren zo tussen neus en lip pen door wordt afgehandeld. Leek het er aanvankelijk op dat de Mam moetwet een onderwerp van hevige po litieke strijd zou worden, nu zij in oer spreking komt wordt de aandacht door andere zaken opgeëist. Daarmee is niet gezegd, dat minister Cals de overwin ning in de schoot wordt geworpen. De algemene beschouwingen over het wetsontwerp hebben bevestigd, dat de protestantse regeringspartijen en de li-; beralen ernstige bezwaren koesteren. Dit feit dwingt minister Cals, die in het ver leden al heeft beklemtoond, dat het hier voor hèm om een portefeuillekwestie gaat, er bijna toe naar ’n compromis met zijn eigen partij, de KVP, en de socia listische oppositie te zoeken. Deze twee partijen, die tezamen over ’n meerderheid in het parlement beschikken hebben zich tot dusver het meest positief ten opzichte van de Mammoetwet geuit. De moeilijkheid is, dat de KVP een in schakeling van „maatschappelijke orga nen”, zoals de Katholieke Schoolraad, bij opbouw van het voortgezet onderwijs vergt, welke de socialisten afwijzen. wenst was, plotseling l7t de conclusie kwam, dat uitstel van troepenzendingen niet langer verantwoord zou zijn. Het deed van dit besluit mededeling aan de Tweede Kamer na het slot van de laat ste openbare vergadering vóór de Staten verkiezingen. Dit tijdstip deed de poli tieke vraag rijzen of de regering ’n open baar debat misschien niet aandurfde zo uit het dorp zich vrijwilligers beschik baar zullen stellen om de kanohaven te helpen aanleggen en de dorpsvaart van de hoek tot aan de pastorietuin op te schonen. Voorwaar een pracht gelegen heid, eendrachtig zijn medewerking aan een zo uitermate belangrijk project te verlenen. Oorspronkelijk was door een misverstand de aanvang van de voorbereidende werk zaamheden op 1 april gesteltl, maar daar dit op zondag valt, wordt men nu met schop enz. op zaterdag 31 maart precies om half twee s namiddags bij de dorps- bank verwacht, waarbij enkele autoritei ten genodigd zijn voor het spitten van de eerste steek. Het spreekt vanzelf, dat nie mand met een paar gezonde handen aan zijn lijf, zich hierbij onbetuigd laat. Naar verluidt, arriveren omstreeks te 3 uur ’s namiddags ook reeds de kano’s, die over het water per zolderschuit zul len worden aangevoerd. Bij gunstig weer zal aan de dorpsjeugd, waarbij uiteraard ook Piaam hoort, een gratis tochtje wor den aangeboden. In verband met bovenstaande vernemen wij nog, dat getracht zal worden uit de dorpen Idsegahuizum en Piaam het toe komstig personeel te betrekken. dent Frondizi is hiertoe overgegaan on der de druk van het leger, dat niets van het Peronisme moet weten. Pogingen om een nieuwe regering te vormen (de oude was afgetreden) zijn mislukt en de strijd krachten zijn nu zo ver, dat zij het aftre den van Frondizi eisen. Generaal Aramburu, de leider van het overgangsbewind na de verdrijving van Peron in 1955, heeft geprobeerd te be middelen, maar ook hij ziet nu als enige mogelijkheid om de republiek tegen ern stige gevaren te beschermen, het aftreden van de president. Andere generaals gaan nog verder en bepleiten het gebruik van geweld om het doel te bereiken. Het is dus niet uitgesloten, dat Argentinië op het ogenblik, dat dit wordt gelezen, een nieuwe staatsgreep heeft gezien. Ministers uit Genève vertrokken Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, en zijn Engelse en Rus sische ambtsgenoten zijn uit Genève ver trokken, waar zij de ontwapeningscon ferentie van zeventien landen hebben bij gewoond en de gelegenheid hebben ge had tot persoonlijke contacten. Maandag nog hebben Rusk en Gromiko uitvoerig over Berlijn gesproken, maar met weinig resultaten. Men heeft overigens de in druk, dat geen van beide partijen de cri sis om de oude Duitse hoofdstad binnen kort op de spits wil drijven, en dat is al heel wat. De ontwapening is geen stap verder ge vorderd, en ook op t punt van de kern proeven is men weinig verder gekomen. De indruk overheerst, dat Rusland graag proeven zou nemen, maar Amerika wil dwingen ermee te beginnen. Ook te Wilmarsum was het gezellig druk in de stembureaux, maar hier bleek dat elk die een oproep beeft ontvangen, daarom nog niet altijd het recht heeft om te stemmen. Op deze foto de jongeman A. Zuidema te Witmarsum (18 jaardie een dergelijke oproep kreeg en zich bij de stembus vervoegde. Hij had zich voor de grap als een oude man in de kleren gestoken, reikte zijn kaart over, doch van stemmen kwam natuurlijk niets. Burgemeester Ooster- hoff vermaakte zich kostelijk met het geval. (foto Boersma) Argentinië verwacht staatsgreep De moeilijkheden in Argentinië, ont staan na de verkiezingen van de vorige week, welke de Peronisten een grote overwinning bezorgden, hebben geleid tot het ongeldig verklaren van de verkie zingen in een aantal provincies. Presi- vlak voor de verkiezingen. Met name de linkse oppositiepartijen koesterden op dit punt hun twijfels. Een verkiezingsdag lokt nu eenmaal al tijd dergelijke verdenkingen uit. Zo werd de aankondiging van staatsse cretaris V. d. Berge tot verlaging van de „weeldebelasting” van 18 c/o op koelkas. ten, fototoestellen, teakhouten meubelen e.d. tot het normale tarief van 5 ook al,/Is ?cn „verkiezingsstuntje” in bepaal de politieke kringen uitgelegd. Hwa* ha* Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Jannie Geurts van Barneveld Was er ”s morgens vroeg reeds bij Want zij had zich ingesteld Op het eerste kievitsei Vlug sportief, van zessen klaar Zag men haar het veld ingaan Het jong ding, amper veertien jaar Blijft niet voor een slootje staan Jannies speurtocht slaagde best Zij kreeg ’t in de gaten dra Kijk, er tippelt een van ’t nest ’t Eitje binnen, hiep hoera Het meisje voelde zich echt rijk Ik maak dit jaar het begin Een cadeautje voor Soestdijk Smakelijk eten, Koningin! Jannie naar ’t gemeentehuis Maakte blij de vondst bekend Loco-burgemeester thuis De chef echter bleek absent De heer loco, zeer galant Sprak wel gefeliciteerd Vast het eerste van het land Het zal vlug mijn baas vereerd Jannie dacht, dit komt wel goed Maar twee dagen later pas Kwam ’t ei uit des loco’s hoed En wat nu het jammerste was Andere zoekers gaven blijk Ook reeds van hun speurderszin En die togen naar Soestdijk Hier het eerste, Koningin Jannie dacht, dat is gemeen Omdat jullie ’s later lag Ik was eerlijk nummer één Stom, zo’n vrije zaterdag Doordat meneer ambtenaar Zich niet aan zijn zaken wijdt Kreeg ik pech, nou reken maar Ben ’k ’t verdiende prijsje kwijt PIET Mammoetwet Hoe dit zij, vrijwel vast staat, dat er vol gende week eindelijk toch weer eens een openbaar Nieuw-Guineadebat op het Binnenhof zal worden gehouden. De brief, waarin minister-president De de Tweede Kamer mededeling het besluit inzake de troepen- De gemeentesecretaris van Hennaardera- deel, de heer Johannes Tilkema te Worn- mels is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van de gemeente Olde markt (Overijssel). De heer Tilkema zal zijn 46e verjaardag in zijn nieuwe ge meente kunnen vierende achttiende april is hij jarig. Hij is lid van de CHU. De heer Tilkema is gehuwd en heeft 2 zoons van dertien en zeven jaar. Hij volgt burgemeester Pastoor op, die met pen sioen is gegaan. De heer Tilkema is op 18 april 1916 ge boren in Oosternijkerk bij Dokkum. Hij ging naar de mulo in Dokkum en kwam 29 augustus 1932 als volontair op de ge meentesecretarie van Oostdongeradeel. Hij werd derde ambtenaar en in 1939 volgde zijn benoeming tot tweede ambte naar. Op november 1946 trok de heer Tilkema als hoofdcommies naar Hen- naarderadeel, van welke gemeente hij op 1 mei 1954 secretaris werd. De heer Tilkema is hervormd en is kerk voogd van de Herv. gemeente te Worn- mels. Mevr. Tilkema is een friezin; zij is in Suameer geboren. hammedanen, die een bijzondere mate verleid naar de Europese wijken te trekken. Dat zijn geweest op de Mohammedanen te vuren Daarop heeft de O.A.S. het Franse le ger het ultimatum gesteld alle troepen terug te trekken uit de Europese voor stad van Algiers, Bab-el-Oued. Dat ul timatum heeft geen gevolg gehad en toen hebben schutters van de O.A.S. het vuur geopend op ’n patrouille soldaten, waarbij er vijftien sneuvelden. Dat is voor president De Gaulle aanlei ding geweest het leger opdracht te ge ven de terreur medogenloos te onder drukken. De afwachtende houding van het leger is door deze aanval veranderd in een wat offensievere geest. Met pant serwagens, kanonnen en zware mitrail leurs tot zijn beschikking, heeft het stel lingen betrokken om Bab-el-Oued heen, deze wijk daarmee isolerend van de rest van Algiers. Na de afgrendeling ging men over tot het systematisch uitkammen van de huizen, waarbij er overigens nog heel wat leden van de O.A.S., ondanks de afgrendeling, de wijk konden nemen. De bevolking van de rest van Aliers, organiseerde hulpacties, waarbij levens middelen van man tot man werden door gegeven naar de belegerde veste. Schieten op Europeanen Maandagmiddag wilden enkele duizen den Europeanen een solidariteitsmars on dernemen naar Bab-el-Oued. Doordat de meeste troepen bij het prikkeldraad om Bab-el-Oued stonden opgesteld, werd de massa de toegang tot het forum ontzegd door een maar kleine Franse eenheid, die op een gegeven ogenblik onder de voet gelopen dreigde te worden. Volgens de politie hebben sluipschutters van de O.A.S. de schietpartij ontketend, maar dat is niet zeker. In ieder geval openden de soldaten het vuur op de menigte, waarbij veertig doden en hon- derddertig gewonden vielen. Ongeveer de helft van de soldaten bestond uit Mohammedanen en het vuren ging nog enige tijd door, nadat de officieren het bevel hadden gegeven het te staken. De verontwaardiging onder de Europe anen is groot. Het eigen leger heeft op hen geschoten. Zij waren er tot nu toe aan gewend, dat het alleen maar op Mo hammedanen schoot. Ondanks de ver oorzaakte ellende kan dit evenwel zijn goede kant hebben, doordat de Europe anen nu, hoe verontwaardigd zij ook zijn een zekere vrees zullen hebben voor de machtsmiddelen van de overheid. Aan de andere kant is de schrik in krin gen van het leger groot, zodat het ge vaar bestaat, dat het leger al te grote voorzichtigheid aan de dag zal leggen, indien het tot een werkelijke krachtproef komt. Men krijgt namelijk sterk de indruk, dat de O.A.S., onder leiding van Salan, tot een volgende fase van haar strijd tegen de regering is overgegaan. Het gebrui ken namelijk van de Europese massa als een mensenzee, waar het leger machte loos tegenover staat. Jouhaud in Oran gearresteerd Ook in Oran is het af en toe roerig ge weest, maar daar heeft de O.A.S. een po- (foto Steggerda) Bij de opening van de Raiffeisenbank Bols ward werd burgemeester Mr. J. A. Geukers nu eens niet een „schaar op een kussen’’ aangeboden, maar bevond zich de sleutel in een prachtige spaarpot. De spaarpot moest stuk om de sleu tel te kunnen bemachtigen. Scherven brengen geluk, zal men hebben gedacht. De magistraat v. Bolsward toonde zich niet dadelijk bedreven in dit moeilijke karwei. Maar de tweede keer (tegen de trottoirrand) lukte het wonderwel. Als gold het een fles champagne, zo spatte de „baereb” uiteen. Op de foto zien wij burgemeester in actie Het Binnenhof heeft deze week dezelfde aanblik vertoond als de laatste weken ge bruikelijk was. Er wordt in de openbare vergaderingen van de beide Kamers druk gedebatteerd over op zichzelf belangrijke onderwerpen, zoals de Mammoetwet en de begroting van Maatschappelijk Werk, maar de belangstelling wordt toch wel vooral getrokken naar wat zich achter de schermen en buiten onze grenzen afspeelt met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea. Was dat ook niet het probleem, dat de kiezers, die woensdag hun stem uitbrachten, het meest bezig hield in veel sterkere mate dan de provinciale problemen, welke bij de Statenverkiezingen toch eigenlijk de inzet behoorden te zijn. Erg rooskleurig zag het er, wat dit probleem betreft, niet uit! Vragenspel. Toch heeft minister Klompé de houding van de PvdA met betrekking tot de Mammoetwet „constructief” genoemd, zulks is tegenstelling tot de overgrote meerderheid der gevallen zoals bij de loonpolitiek en de totowet wraar de oppositie haars inziens deloyaal is opge treden. Zij deelde dit in Leiden op een verkie zingsvergadering aan haar geestverwan ten mede, ter verduidelijking van de kri tiek, welke zij op het Overijssels appèl van haar partij op de PvdA had gc De socialistische fractieleider, Mr ger, had haar om die verduidelijking ge vraagd in schriftelijke vragen, gericht tot haar als minister van Maatschappelijk Werk. In die kwaliteit had zij gemeend het antwoord op staatsrechtelijke gron den te moeten weigeren. Maar als parti culier politica diende zij hem later toch wel van repliek. De listen der vrouw Laatste week maart 1912 Adv. Speciaal adres voor het kappen van bruiden en andere aangelegenheden. Aan de Stoommeubelfabriek „De Lijm pot” van S. J. Praamsma te Bolsward is steeds grote voorraad en worden speciaal bij honderden gemaakt Buffets, Linnen kasten, Verticows, Penantkastjes en Ta fels in alle type houtsoorten, zowel voor engros, als detailverkoop. Spoedeisende raadsvergadering van de raad der gemeente Bolsward op maan dagmorgen 10 uur. Enigste agendapunt: Bespreking van het door de arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden gegeven bevel tot openbare verkoop van Het Lan ge Land. B. en W. stellen voor in het gerechtelijk bevel te berusten. De raad gaat accoord. Froulju: och, koene wy har mar yn de earms falie, sünder har yn ’e bannen to fallen Slechts enkele dagen is het na de bekendmaking van de wapenstilstand met de FLN rustig geweest in Algerije. Maar dat bleek slechts de stilte voor de storm te zijn. Het geheime leger, de O.A.S., dat de volledige sympathie heeft van de Euro pese bevolking, vooral in de grote steden, heeft in een eerste fase geprobeerd de Mohammedaanse bevolking tot wraakmaatregelen te provoceren. De terroristische aanslagen en zelfs het vuren met een mortier op het regeringsplein hebben de Mo hammedanen, die een bijzondere mate van discipline aan de dag leggen, er niet toe zou voor het leger zeker aanleiding ter handhaving van de orde. ging van het Franse leger om met voor zichtige middelen het centrum van de stad te bezetten, weten af te slaan. Een belangrijke vangst heeft de politie daar echter gedaan, toen zij tot de ontdekking kwam, dat zich onder een negental ge arresteerden na langdurige ondervraging ex-generaal Jouhaud bleek te bevinden, met Salan een van de leiders van de mis lukte opstand in april van het vorige jaar Deze activiteit heeft Jouhaud bij verstek de doodstraf bezorgd. Hij zit nu in Pa rijs gevangen en volgens de Franse wet zal hij nu weer moeten terechtstaan, dit maal in zijn aanwezigheid. De O.A.S. in Oran is hiermee haar voornaamste leider kwijt. Diens arrestatie geeft bovendien de indruk, dat het de politie nu wat meer ernst gaat worden mét het arresteren van opstandige elementen. Dat was wel no dig. Leek het er aanvankelijk op, dat door ’t yertrek van de plaatselijke predikant, de onderwijzer der school en mogelijk het vertrek van nog meerderen, waarover de geruchten trouwens nog niet verstomd zijn, Idsegahuizum een aderlating zou ondergaan, die de nekslag zou betekenen voor Dijna alle plaatselijke bedrijvigheid, reeds thans kan worden gemeld, dat zich nieuwe perspectieven voordoen. Een niet nog met name te noemen con cern uit het westen des lands heeft n.l. het oog laten vallen op de binnenkort leegstaande pastorie met tuin en ziet hier eventueel iets in om voor haar personeel en voorzover de capaciteit het toelaat n vakantie-centrum te stichten. De heer P. Argnee, directeur van ge noemd concern, heeft gisteravond voor een select gezelschap van genodigden z’n plannen ontvouwd. Men wil door grondige verbouwing en uitbreiding het gebouw geschikt maken voor gelijktijdige huisvesting van ca. 30 vakantiegangers. Desgevraagd deelde de heer P. Argnee over de toekomst-plan nen nog mede, dat men zich in de bene denverdieping een gezellige conversatie- zaal heeft gedacht, waar men eventueel bij filmvoorstellingen of andere mani festaties, waarin het dorp betrokken zal worden ca. 120 personen plaats zal kun nen bieden. Keuken en sanitair zullen van de nieuwste snufjes worden voorzien Ook komen er aantrekkelijke gezinska- mers, terwijl boven een grote slaapzaal en een vijftal kleinere slaapkamers ko men, benevens enkele voor intern per soneel. In de tuin zal een kano-haven worden aangelegd met een opbergloods voor 10 kano s die in de rustige wateren rond om dit vredige dorp de gebruikers tot aangenaam spelevaren nodigen. Verwacht wordt, dat gedurende de maan, den juli t.e.m. september het gebouw continu op volle capaciteit zal kunnen draaien. Hedenavond te acht uur zal met de he ren kerkvoogden de laatste bespreking over eventuele overdracht plaats hebben. Om reden van praktische aard werd aan de tot nu toe gevoerde inleidende be sprekingen geen ruchtbaarheid gegeven. Een aardige geste, voor dit dorp van belang is, dat de plaatselijke verenigin gen s winters tegen zeer geringe kosten van de beschikbare vergaderruimte ge bruik mogen maken. Gebrek aan lokali teit zal dus, naar we hopen, voorgoed tot het verleden behoren. Als tegenprestatie wordt verwacht, dat Het geheim overleg, dat de vorige week te Washington tussen Nederland en In donesië in aanwezigheid van de Amerikaanse waarnemer Bunker werd geopend, werd ’t weekend weer afge broken, zonder zekerheid of het opnieuw zou worden hervat. Hoewel men in Ame rikaanse kring de hoop niet opgaf, klon ken uit- Indonesië weinig bemoedigende geluiden. Er werden nieuwe infiltraties gemeld, ja zelfs van een bombardement was sprake. Dit was zo volstrekt in stijd met de ge maakte afsprakes, dat het kabinet-De Quay, dat tot dusver verdeeld was ge weest over de vraag of versterking van de Nederlandse troepen ter bescherming van de burgers op Nieuw-Guinea met ’t oog op de indruk in het buitenland ge- - èa

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1