Eenvoudig fatsoenlijk burgerman’ viert het eeuwfeest c r I W ,Niet gekleed in rok van groen of rood" 8 1862. No. 1. EN ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- Fan de Martinytoer Eene Bolswardsche Courant B.N. 1862 - 3 april - 1962 n EERSTE ARG-AZNTGr- 3 April. DONDERDAG De Redactie. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad anden ntie lederdie zich op dit Blad wil abonneren wordt verzocht daarvan franco kennis te geven aan den Uitgever B. CUPERUS Az, te Bolsward. S1I« Hwat bat Qabe Skronr us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes allen tijde gereed zijn, om in uwen naam alles bekend te maken, wat gij aan uwe medeburgers wenscht mede te deelen omtrent de belangen uwer gemeente of ndere zaken van algemeen welzijnaltijd onder voor- vaarde, dat niemand, door drift of persoonlijke belan gen vervoerd, hem boodschappen opdrage, die hij als latsoenhjk man niet dan met tegenzin zou kunnen overbrengen. Eindelijk bevelen we hem aan voor alles, wat onder den naam van advertentiën is begrepen zoo deze niet al te ver moeten verspreid worden, -brengt hij ze mis schien beter ter plaatse dan zijne groote collega’s, die er mei zoo vele belast zijn. Tj. de J. BUITENLANDSCH OVERZIGT. De tijdingen uit Amerika geven ons gelegenheid, om met wat goeds te beginnen'. Lincoln, de president der Unie, heeft aan het Congres een voorstel gedaan, dat strekken moet, om de slavernij door een’ krachtigen doch vreedzamen maatregel af te schaffenhij wil al de bijzondere staten, welke tot de vrijverklaring hunner slaven willen overgaan, daarin behulpzaam zijn door schadeloosstelling uit de algemeene kas der Republiek. De vertegenwoordigers des volks hebben deze boodschap van den wakkeren president met de grootste belangstel ling ontvangenzij gevoelen dat de aanneming van dit voorstel niet alleen Noordamerika tot eere verstrekken, maar ook een gevoelige slag toebrengen zal aan het verbond der Zuidelijke staten. Ook de kansen van den oorlog worden voor deze laatsten steeds minder gunstig, zoodat velen reeds het einde van den oorlog meenen te zien. Ondertusschen hebben president Jef ferson Davis en de zijnen onlangs toch nog pleizier gehad van hun monsterachtig stoomschip, Merrimac, dat naar de beschrijving zoo wat van eene ark moet hebben, ’t Is een voormalig schip van de oorlogsvloot der Unie, 3 voet boven de waterlijn afgezaagd, daarboven voorzien met een bomvrij dak van spoorwegijzer en volkomen geharnast. De boeg en spiegel zijn van staal; het voornaamste wapen van het schip zijn de ijzeren stormrammen, die dienen moeten, om de vijan delijke schepen te doorboren. Bij Norfolk, een haven van het Zuiden, heeft de Merrimac haar eerste proef stuk afgelegd; de kogels van de oorlogschepen der Unie wierp ze als elastieke ballen terug. Een fregat van 24 stukken zonk na twee stooten van het water monster ook andere schepen ondergingen hetzelfde lot of gaven zich over. Doch even als in eene tooverge- schiedenis kreeg de Merrimac onverwachts eene tegen partij in de Monitor, een ijzeren schip van 172 voet lang, dat door de Noordelijken ter regter tijd was ge bouwd. Nu volgde er eene bokspartij, die daarmede eindigde, dat de Merrimac afzakte, om zeker weldra weder te voorschijn komen. Jammer echter, dat erbij dit groote oorlogspel eenige honderden menschen met de zinkende schepen in de golven zijn verdwenen. En waarom niet? Tusschen de grootere, deftige couranten, die dagelijks en wekelijks het land door vliegen, wandelen ook zoovele nederige blaadjes in kleinere kringen rond, om wat nieuws te vertellen en boodschappen over te brengenen is het dan zoo vreemd, dat ook te Bolsward een wekelijksche Bode door deze en omliggende gemeenten worde uitgezon den Andere steden van Friesland mogen, door de omstandigheden begunstigd, Bolsward in omvang en bloei zijn voorbij gestreefd, nog altijd heeft het onder de kleinere van het elftal ’een zekeren naam, en mag het zich op zijne wekelijksche markt in een druk bezoek uit de nabuurschap verheügen. Denk niet, geachte Lezer, dat wij hiermede tegenover andere steden en plaatsen dezer provincie Bolswards roem willen verheffen, en ons aldus belachelijk makenneen wij wenschen alleen, dat gij het verschijnen van dit weekblad niet als eene al te vreemde zaak beschouwt, en d<t gij onzen Bode met eenige welwillendheid ontvangtwelligt zult ge hem dan ook niet ongeschikt vinden, om voor u eene commissie in uw eigene gemeente of in de naburige steden en dorpen over te brengen. Ons plan is, om dezen Bode uit te zenden als een eenvoudig, maar fatsoenlijk burgerman. Hij zal u wekelijks een verhaal doen van de merkwaardigste gebeurtenissen, die hem uit den vreemde of van nabij zijn ter ooren gekomenhij zal u mededeelen, wie van uwe kennissen of verre vrienden in den omtrek is gehuwd of overleden; wie er met ’eenjonggeborene is gezegend, of een smartelijk verlies te betreuren heeft. Hij zal u, zoo gij er belang in stelt, eenige handelsberigten doen toekomen, en wanneer hij er den tijd voor heeft ook nu en dan wat weten s- waardigs mededeelen uit het gebied der natuur of van het bedrijf der menschen. Onze Bode zal niet gekleed gaan in een’ rok, die door eene bijzondere kleur, b.v. groen of rood, in het oog valt, opdat hij zich niet verbeelde, iets meer te zijn dan een eenvoudige Bode, nl. een staatkundige, een volksleider of zoo iets. Daarentegon zal hij ten DINSDAG 3 APRIL 1962 101e JAARGANG No. 1 De béste spegel is in aide freon lijk. BOLSWARDSCHE COURANT nde en tot een v.olksle' n kleur, h duur ijzen enen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2505 of 2535 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Uitgave dezer Courant, die eiken Dos- n E k d a o het licht ziet, 'geschiedt door B CUPERIS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, niterlijk tot ll’oent- dag morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden.» Alle briefporten komen op rekening der inzenders. gang schreven, zijnde de leeftijd van De Jongs Nieuws- en Advertentieblad, waar uit Bolswards Nieuwsblad rechtstreeks voortkwam, het blad door wijlen Pieter de Jong opgericht en later door de heer A. J. Osinga, thans nog als de oudste directeur van A. J. Osinga N.V., uit geefster van ons blad verbonden. Op deze 100ste verjaardag van ons blad willen wij in eerbied allen herdenken, die er hun beste krachten aan hebben gegeven. Met moed en vertrouwen van gen wij thans de nieuwe eeuwreeks aan. cliché van dit nummer te maken en ditae leSels- waarmee de 100-jange eens in ons blad af te drukken op hetzelfde jals PiePiong blaadje werd volgeschreven, formaat, als dat waarop het de 3e april 1862 verscheen. 100 jaar dit blad misschien glimlachend in handen zullen nemen. Zoals de lengte van een rivier wordt afgemeten naar die van de bangste zij rivier, zo mag ook de leeftijd van een krant worden bepaald naar die van het oudste daarin opgenomen blad. Zo gezien is ons blad vandaag honderd I jaar en gaan wij de 101e jaargang in. Deze jaargang drukken we voortaan ook af aan de kop van ons blad, waarop we tot op heden heel bescheiden de 58e jaar- 3 Als u -deze krant open vouwt, heeft u een honderdjarige :<i uw hand. Een heel bijzonder nummer van een lange reeks, waarin er duizenden nummers van de pers kwamen. Met het jongst verschenen nummer van ons blad werd n.I. precies de honderdste jaargang vol gemaakt en vandaag is het „op de kop af” honderd jaar geleden, dat bij fa, B. Cuperus Azn. te Bolsward het eerste nummer ver scheen van de „Bolswardsche Courant”, het oudste van de bladen, die later in „De Jongs Nieuwsblad”, thans „Bolswards Nieuwsblad” werd opgenomen. Als U de moeite neemt het omlijnde gedeelte hier rechts onder uit te knippen en het wellicht met bijzondere interesse leest, kunt U er van verzekerd zijn, dat juist vandaag een eeuw geleden, misschien wel op hetzelfde uur van de dag de inwoners van Bolsward, van Hennaarderadeel, van Wonseradeel, en nog wijder omtrek, precies zo zaten en hun ogen lieten gaan over precies hetzelfde nieuws. Pb Abonncments-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentiëu is van 1—6 regels 40 Cts behalve 35 Cts voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. „HUNDERT JIER” Faker as ien kear hat deputearre Jan Louwes Hoogland, dy’t de ófdieling we gen foar syn forantwurding hat, sein, dat ny jit nea ütmeitsje kin, hwat it bilang- rykste is: it meitsjen fan in bettere wei foar it greate forkear of it bringen fan in wei dêtre, hwert de minsken jit gjin wei hawwe. It earste bitsjut foar folie minsken in bi- paelde forbettering, mar it léste bitsjut foar in lyts tal minsken frijwol alles. En ly bisleat syn sizzen dan meast mei it >ikende sechje: it iene dwaen en it oare iet litte. k leau, dat dizzc ütspraek like goed jildt oar sahwat alles, hwat wy minsken dog- ;e en neistribje. It saneamde lytse wurk an in heit en in mem yn har hüshal- |inkje kin soms sa gewoan en ünbitsjut- end lykje, mar dan ynienen stiet der in ban op, dy't sicht hat oer de hiele wrald n seit: hushaiding is de kearn fan alle naetskiplike en seedlike krêft. Goede üshaldingcn jowe in sterk en geef folk, leitsje it bistjüren maklik en woldie- ich en binne de oarsaek, dat wetten en tgels albiel ta har rjucht komme. Iwat is it bilangrykstede hege posten, f gelearden, de geastliken, de medici, i, advertenties van lokale betekenis oben in een plaatselijk blad meer suc ces, dan in „grote collega’s”. In con crete:. Als er op de Hiemert een hond is aangelopen, kunt u dit beter in ons blad melden dan in de Gazet van Ant werpen. le week april 1937 Verkoop van de „Workumer Peerdestal” aan het Oordje te Bolsward. Koper Ger lof F. Tymstra, aldaar voor f 1796, Op het kerkhof te Arum werden twee nesten met eendeneieren gevonden, resp. met 23 en 26 stuks. In China zijn meer dan 10000 personen de hongerdood gestorven. Prins Bernhard wordt lid van de Raad v. State. 15-jarig bestaan onderling ziekenfonds te Bolsward. Manufacturier W. de Jong heeft zijn winkelzaak verplaatst van de St. Jans- poort naar de Grote Dij lakker. Het oudste en bekendste schoonmaakbe drijf te Bolsward, annex glazenwasserij is dat van Sjoerd Flameling, van Mun- nikhuizenstraat 2 De torenrestauratie te Witmarsum is zover gevorderd dat de klok weer naar de koepel kan worden gebracht De klok moest tijdens de restauratie werkzaamheden uit de toren worden verwijderd. Een aardig idee was het verleden jaar de klok ten toon te stel len op de Menno-Simans-expositie. Menno moet de klok destijds van zijn parochie) vaak hebben horen lui den (foto Boersma) Hundert jier lang hawwe inkelde mins ken har taek foun yn it klearmeitsjen fan in pleatselik blêd. De minsken wik- selden, de namme fan de krante ek, mar de saek gyng troch. Hja is tsjinne mei ienfaldige trou, al dy lange, lange jier ren. Hja hie in biskieden rounte, dêr't hja op tafel kaem, ien of twa kear wyks, mear net. De minsken, dy't him klear makken, wiene gjin lju fan kwisekwans- je en jild of eare siet er nea oan fêst. Mar hundert jier lang hat hja yn dy in kelde tüzenen hushaldingen in trouwe en tsj innende gast 'west, dêr’t elk nei griep; aid en jong, frou en man, boer en boarger, faem en feint. As bern wie it de earste krante, dêr’t men yn lies, om’t men dit al gau bigripe koe en om’t it gyng oer eigen stêd of doarp. En it earste, hwat kostskoallebern oan hüs skriuwe is: kinne jimme de Boalserter krante net opstjüre? Dat wie de moaiste post as wy fier fan hüs sieten. En sa wie it mei de militai ren, de emigranten binnen en buten üs lan en al dejingen, dy’t de rook en de smaek fan eigen gea net misse woene. Hundert jier is dizze taek trochset troch Couperus, Pieter de Jong en mear as in heale ieu troch Anne Joukes Osinga en syn soannen. Hja witte better as ien hwat dit krantsje, dit biskieden lid fan de greate parse, yn it libben fan dizze streek bitsjut. Hja bin ne dêrmei forgroeid en it is har greate soarch en har trou forfolle plicht, alle kearen wer op ’en nei de krante to meit sjen, sa’t er wêze moat. Banniger as it melken by de boer .stiet de izeren plicht de krante op tiid klear to hawwen hwant de lêzers wachtsje him by de doar al op en hja wolle net iens tinke hwat der bar- re soe as hy ien dei weibliuwe soe. Dat kin en mei nea barre. De hündertjierrige Boalserter krante is en bliuwt in biskieden blomke yn e grea te tun fan de Nederlanske parse, mar jerne liz ik hjoed in fjildbouketsje op ’e tafel fan de famylje Osinga en al har meiwurkers om har üt namme fan de le zers to tankjen foar de soarch en de trou, hwermei hja in libben lang oan Boalsert en omkriten har eigen krante hoeden hawwe. Crescat, floreat dat hja jit lange jierren groeije en bloeije mei de autoriteiten, of binne it de lytse en geve mienskippen, hweryn jong en aid, tucht en regel, minsklikheit en neisten- leafde, earbeid en üntsach, godtsjinst en seedlikheit ta har nimme om it in lib ben lang fierder to dragen? Is it ek hjir net: it iene èn it oare? Hwat bitsjut in greate organisaesje as hja net bistiet üt libbene ófdielingen en net droegen wurdt fan dy ienfaldige mar al- hiel tawijde minsken, dy't jierren en jier ren lang foar har ófdieling skreppe en wrotte. Wurdt in soun lichem net droegen troch de sellen, hwert it üt opboud is en wurdt it hiele lichem net siik, as in oantal sel len oantaest wurdt? It is bikrompen en lyts as men de wear- de en bitsjutting fan de greate dingen net sjen wol, as men net fierder komme kin as eigen hiem en eigen hikke. De üntsachlike bitsjutting fan wittenskip en technyk, fan wraldbistjür en ynternasio- nale biwegings mei men net foarbysjen, hja hawwe rjucht op weardearring en meilibjen fan alleman, hwant elk hat der bilang by. Mar is it net bikrompen as men it lytse net sjocht, as men de groun- slach fan de minsklike mienskip net ach- tet, as men mient, dat immen mei kapa- siteiten him weigoait as er dümny of pastoar, dokter of master wurdt yn sok- Ke plakken Is dat net lyts Yn myn jonge jierren wie ik ünderwizer yn Bakhuzen en dér wie destiids in pas toar, dy't jierrenlang professor west hie op in seminary. It wie in tige bigaefd en bikwaem man, dy't letter Deken war den is yn Grins en Utert. Mar jierren nei't hy üt Bakhuzen wei wie, skreau hy noch: „Hwat tink ik hjir yn Utert jit faek oan myn Bakhüster jier ren, dêr’t ik foar in pear hündert mins ken safolle dwaen koe. Hjir freegje ik my hast dageliks óf: hwat bitsjut myn wurk hjir foar de tüzenen, dy 't ik nea kenne sil en hja my net!" Hoefolle lju, dy't yn it libben omheech klommen binne, soene har net faken it- selde óffreegje? It libben is in wünderlik organisme, alle dingen hawwe har bitsjutting en nimmen kin ea sizze, hwat mear ynfloed op syn libben hawn hat: de professor, dy’t hy biwündere of de bernefaem, dêr’t hy sa mal mei wie, do.e’t er jit in beuker wie. Wie komt weeks twee keer binnen Als de papieren gast In vele huisgezinnen En kreeg haar plaatsje vast? Wie gaat zich steeds instellen Op ’t burgerlijk streekpad Een kind kan ’t u vertellen Dat is Bolswards Nieuwsblad Voor honderd jaar, Cuperus Die naar een plaatsje dong Klantental telkens meer, dus Het pogen van De Jong Haar te introduceren Heeft flink succes gehad Met Westergo’s’’ vermeren Werd het Bolswards Nieuwsblad Door ambitie en schrijf plicht Van velen, vakbekwaam Staat het cijfer acht en vijftig In sier achter haar naam Mén ging die naam omdopen Bekend in dorp en stad Wat ook terug zou lopen Nimmer Bolswa'rds Nieuwsblad Vaders, later hun zonen Heeft de papieren vriend Hoe verweg ze ook wonen Steeds nauwgezet gediend Van A tot Z gelezen Als strec-knieuws grabbelvat 't Mag de voldoening wezen Nog van Bolswards Nieuwsblad In haar bescheiden klasje Een verantwoord orgaan Ze trekt haar J&merjasje Naar eis der mode aan De tijd zou het haar leren Geen klant wordt mij licht zat Voorspoedig jubileren Welkom Bolswards Nieuwsblad PIET Bescheiden begin. U ziet het, het is een bescheiden be gin geweest. In alle bescheidenheid kunnen we toch wel zeggen, dat ons blad in de loop der jaren is gegroeid. Toch is er veel gelijk gebleven, al werd de wekelijkse bode reeds lang een twee maal verschijnend nieuwsblad. Honderd jaar geleden werd het eerste blad als „een eenvoudig, maar fatsoen lijk burgerman” het veld ingestuurd oin de omgeving van Bolsward en ook de be woners van de stad zelf, mededeling te doen van al hot lief en leed dat de men sen van toen trof. Het blad wilde hierbij zich niet opwer- van bepaalde po- de groen zjjn noch .ndpunt. Ook m uit opzicht bleef het ons bracht. ad zich ze f. En tenslotte. ja, ook was er plaats voor advertenties, nu een- In honderd :aar< 'maal een van de kurken, waarop een >lad moet drijven. Het werd goed ge- In honderd jaar is het gezicht van de wereld veranderd. Het kleine blaadje, dat thans in zijn 100-jarige nakomeling gastvrijheid krijgt, bewijst dat overdui delijk. De verleiding is groot er over te gaan mediteren. Wij willen het thans niet doen, al bekruipt ons de vraag in wel ke omstandigheden onze opvolgers over Wij vonden het n.I. plezierig inplaats i Goede oude tijd? van uit het eerste nummer van de I Bolwardsche Courant te citeren, een Even laten we onze ogen dwalen over cliché van dit nummer te maken en dit i de reSe's, waarmee de 100-jarige Het was de „goede oude tijd”. Was dat wel zo? Is die er wel ooit geweest? Leest u maar: Lincoln wil de slavernij afschaffen. Die was er dus nog. Ook is er sprake van een „monsterachtig stoom schip met bomvrij dak”. En leest u dan eens de burgerlijke stand aan de achter zijde. Ja, een tragisch gebeuren, als waarvan u leest in dat van Workum, kan toch ook vandaag nog wel voorko men, maar het is toch wel merkwaar dig, dat van de 10 overledenen uit Won seradeel de gemiddelde leeftijd 24.6 jaar is en van de eveneens 10 overledenen uit Wymbritseradeel de gemiddelde leeftijd nog lager, n.I. 18.8 jaar. De goede oude tijd, ja, maar er een met ontzaglijk grote kindersterfte. Zo gezien bevatten de regels .van de eerste nieuws tijdingen veel leed en is er toch wel re den dankbaar te zijn, voor al datgene A1VU1. IX XAWi* maar ruif’** en aan een ieders wat de m°9eme medische wetenschap

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1