Nederlaag voor geheime leger O AS Staatsgreep Argentinië in In Calcutta meer blinden dan Beneluxlanden samen w H Wensen Waalse federalisten van Appèl de wereldgezondheidsdag van in K BB ■W111 Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Blind zijn Kinderspel in werkelijkheid es H W'- 1 Joh. Beute pl.v. hoofd BB - Sneek overleden Es BU,. j. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I vlak Vereniging i.o. van vrienden van het Frysk Orkest Gouden filmpj le week april 1912 lOle JAARGANG VRIJDAG 6 APRIL 1962 No. 2 SPIONAGEPROCES IN ZWITSERLAND BEGONNEN Hwat hat dringend be- den voor tijd, is het accoord in veilige G. Spoelstra te Harlingen. ders A Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Accoord in de Amerikaanse staalindustrie. Terwijl er van het internationale terrein gen aan de verzekering van de werkge legenheid, dan aan hogere lonen. ’n hechte band het Friese volk in al z’n zonder van de De wearde fan de minske leit yn syn twa lytse organen, syn hert en syn tonge ■x inMUffimnr- - - Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie voor leningen had gesteld. Hierdoor is de economische ontwikkeling gestag neerd en is het geld schaars geworden. haven, zeer tot voldoening van Kennedy, die zijn wens naar een accoord, dat niet de inflatie in de hand zou werken, ver vuld ziet. De verbeteringen voor de ar beiders blijven bescheiden (2,5 van het uurloon van ongeveer 4 dollar) en dat is geen reden de staalprijzen te ver- Waalse federalisten. heid samen te vloeien. Met het verbodvoortdurende groei van Vlaanderen van de peronistische bewegingen is men 1 er echter niet. Er zal een politiek, een constructieve politiek moeten worden ge vonden, die de aantrekkingskracht van deze bewegingen de wind uit de zeilen neemt. Dat zal hee] moeilijk zjjn, want het leger is zeer conservatief en zag eigenlijk in Frondizi al een bedenkelijke nieuwlichter. Onrust in Syrië. In Syrië was het leger evenmin tevre den met de ontwikkeling na de opstand van september van het vorige jaar, die de afscheiding van Egypte heeft be werkstelligd. Vooral na de verkiezingen was het bewind in een zeer conserva tieve hoek terecht gekomen en van een moderne sociale en economische ontwik keling, die ondanks alle bezwaren toch iets aantrekkelijks brengt in het politie ke beeld van Nasser, week men steeds verder af. Hiertegen kwam het leger in opstand. Politici werden naar huis ge stuurd, het parlement werd ontbonden en de doelstellingen van de revolutie van september, een half jaar lang verraden, stonden weer in het middelpunt. Maar na enkele dagen rezen er in mili taire kring weer moeilijkheden. De offi cieren in Aleppo, steunend op een pro- nasserse bevolking, kwamen in actie om de eenheid met Egypte weer te herstel len. Men moet niet vergeten, dat er tussen Aleppo en de hoofdstad Damas cus grote rivaliteit bestaat. In elk geval vond de leegerleiding in Damascus de strijd op twee fronten toch te gevaarlijk en maandag kwamen militairen en de afgezette politici tot een accoord. De afgzctte president Koedsi is weer aan de macht. In het binnenland heeft het geheime leger ook een zware nederlaag geleden. Vorige week donderdag drongen honderd man van de O.A.S., onder leiding van ex-kolonel Gardes, een van de voornaam ste figuren van de O.A.S., enkele mili taire posten, ongeveer 150 kilometer ten Zuiden van Algiers, binnen. In deze streek onderhoudt de zeer Fransgezin de Mohammedaan Boualem een particu lier legertje. De bezetting van de pos ten weigerden zich bij de O.A.S. aan te sluiten en de O.A.S. begon aan de uitde ling van wapens aan de Mohammedaan se bevolking. Een aantal officieren leeft nog steeds in de overtuiging, dat de Mohammedanen eigenlijk niets liever willen dan onder Frans bewind blijven. Boualem verscheen ook, maar zonder zijn legertje. Er volgde een ruzie met Gardes en Boualem waarschuwde de Franse opperbevelhebber in Orleansville, die met vliegtuigen en parachutisten de aanval op Gardes en de zijnen inzette. De bevolking leverde de wapens weer in en eigenlijk is het weinig meer dan een incident. Het belang ervan is echter, dat het niet meer dan een incident is. De O.A.S. is er onder hoogste leiding in geslaagd zich meester te maken van een klein stukje grondgebied, waar zij zich kunnen trachten te consolideren en de voorzichtigheid van Boualem wijst er al op, dat de kansen van de O.A.S. om iets te bereiken uiterst gering zijn. Dat zal ongetwijfeld steeds meer tot de bevol king van Algerije doordringen en het is te verwachten, dat deze ontnuchterende ervaring de blik op de realiteit niet lan ger zal vertroebelen. en de relatieve achteruitgang van Wal lonië hebben de Walen reeds lang voor standers gemaakt van een z.g. federale oplossing, waarbij elk gebied een grotere intense zeggenschap zou krijgen. Dat is bevestigd op het jongste congres van de Waalse socialisten. Het bezwaar van de Walen gaat niet alleen naar de Vlamingen uit, maar ook naar het feit, dat de Vlamingen overwegend katholiek 4 zijn en in Wallonië de socialisische partij veel sterker vertegenwoordigd is. Men vreest als Waal en als socialist blijvend in de minderheid te komen. De plannen voor een federatie acht men niet één, twee, drie verwezenlijkt, en daarom wil men in eerste instantie blijven aandrin gen op een z.g. paritaire senaat, be staande dus uit evenveel Vlaamse als Waalse leden. Staatsgreep Sn Argentinië. Het is Inderdaad tot een staatsgreep ge komen, want anders kan men het niet noemen als de legerleiding de president dwingt af te treden, al volgt Guido, de voorzitter van de senaat, hem op con stitutionele wijze op. Guido is echter een stropop en de eisen van de militai- - ren, zoals het verbod van peronistische organisaties, heeft hij zonder dralen in gewilligd. Het peronisme heeft wind meegekregen in Argentinië, vooral door de straffe geldpolitiek, die het Interna tionale Monetaire Fonds als voorwaarde 1 niets te melden valt, Amerika tot nu toe vergeefse pogingen doet om maar onder de proeverf met kernwapens uit te komen en daartoe elk gebaartje van Rusland als aanleiding zou willen gebruiken, valt de aandacht in Amerika op het ogenblik meer op binnenlandse zaken. Vooral van economisch belang is het accoord, dat werkgevers en werknemers in de staal industrie hebben bereikt. Men zal zich de ZETEL VAN DE VOORLOPIGE ALGERIJNSE REGERING Dit is bet hoofd gebouw van Rocker Noir, bet toekomstige administratieve centrum van A/gerië, dat, hoeuel nog in aanbouw, de zetel zal worden van bet voorlopige Algerijnse bewind. Ro'cbier Noir ligt een vijftig kilometer ten oosten van Algiers van de teruggang in de Amerikaanse economie in 1960. Maar nu, drie maan- geest; S. D. Cuperus te Leeuwarden Bolswards Nieuwsblad Warin opgenomen: De Boljwsrdsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad r« blinden zelf er veelal prijs op stellen, een nuttig en produktief leven te kun nen leiden. In de hoger ontwikkelde westerse lan den staat al een groot aantal beroepen voor blinden open en geregeld leest men berichten over nieuwe vorderingen op dit gebied. Er zijn niet alleen blinde ty pisten en telefonisten maar evenzeer blinde acteurs, advocaten, rechters, hoog leraren, journalisten, musici, onderwij zers, geestelijken, verpleegsters, weten schappelijke onderzoekers, ingenieurs, maatschappelijke werkers, etc. Tal van blinden bereiken in hun beroep verbluffende prestaties, en voorbeelden als van onze nationale zanger Jules de Corte werken in hoge mate stimulerend op het doorzettingsvermogen van andere blinden om in hun leven iets waardevols te verrichten voor de gemeenschap. Deze ontwikkeling begint zich nu ook af te tekenen in tal van ontwikkelings gebieden onder de stimulerende invloed van enkele internationale organisaties. Het economisch motief: blinden produk- tieve arbeid laten verrichten, valt hier samen met het menselijk motiefde blin den van deze landen op te heffen uit ”n troosteloos en veelal onmenswaardig be- delaars-bestaan. De Wereldgezondheids-organisatie, een van de gespecialiseerde organisatie van de Ver. Naties, heeft zich in de afge lopen jaren in bijzondere mate bezigge houden met studies en wetenschappe lijke onderzoekingen op het gebied van de blindheid, met revalidatie-vraagstuk- ken en met de bevordering van de pre ventieve geneeskunde. Het is dan ook niet zonder reden, dat deze organisatie als internationaal thema voor de Wereld gezondheidsdag op 7 april a.s. het voor kómen van blindheid heeft gekozen Daarbij wordt op alle regeringen en par ticuliere organisaties doch tevens op alle burgers van de wereld een dringend be roep gedaan, te onderzoeken op welke wijze onnodig verlies van het gezichts vermogen vooral bij kinderen en be jaarden kan worden voorkomen en op welke wijze aan hen, die het licht van de ogen moeten missen, een volwaardig be staan en een volwaardige levensinhoud kan worden gegeven. Een klein advies van de Wereldgezond heidsorganisatie: behandel een blinde zo min mogelijk als een hulpbehoevende, maar spreek hem altijd rechtstreeks aan en vraag hem gerust, of hij de kleur van uw das of uw japon mooi vindt. Tien tegen één, dat hij u dankbaar is voor die vraag, omdat zij hem bewijst, dat hij voor „vol” wordt aangezien. Intussen spelen de kinderen onder het raam nog altijd blindemannetje. Het ge blinddoekte kind wordt door de anderen in het spel voor „vol” aangezien. Laten wij de werkelijke blinden, voor wie de blindheid geen tijdelijk spel maar blij vende ernst is, in het dagelijkse leven ook als volwaardige medemensen be schouwen en behandelen. De ontwikkeling in Algerije is niet anders dan gunstig te noemen, hoezeer er ook door aanslagen doden vallen, al neemt dat wat af. Na de schietpartij van vorige week in Algiers, waarbij ongeveer veertig Europeanen werden gedood, is het in de steden rustig gebleven. Het leger mag geschrokken zijn van deze 1 hogen. Bovendien wordt het niet in ho- uitbarsting, maar de Europeanen in AJgerjje zijn het nog meer en voorlopig moet men aannemen, dat ex-generaal Saian heeft afgezien van zjjn pogingen de „men senmassa” als strijdmiddel te gebruiken. In bet stadje Aarau in bet Duits sprekende gedeelte van 'Zwitserland is maan dag een grootscheeps proces begonnen tégen drie mensen, die ervan worden beschuldigd spionagewerk te hebben verricht voor Tsjecho Slowakije aan wel- ke zij m 'itaire geheimen zouden hebben uitgeleverd. Op de bovenste jota v.l.n.r.: een politieman, Otto Schwarzenberger, een politieman, Eva Schwarzen berger, een politieman en Vladimir Glaser, op de openingsdag van het proces. Foto onder: materieel, dat in het bezit van de spionnen werd aangetroffen. Glaser werkte bij het Zwitserse ministerie van Binnenlandse Zaken, hij was contactman voor het echtpaar Schwarzenberger, Alias Baltensberger In de tuin onder het raam spelen kinderen blindemannetje. Een van de kinderen is geblinddoekt en moet op de tast een ander kind zoeken, vastpakken en bij de naam noemen. Het is een boeiend spel, want wie gegrepen wordt, moet zelf de blindeman zijn. Het is beslist een spel, dat nooit is „uitgevonden”, maar dat overal ter wereld spon taan bij de kinderen opkomt. In alle talen komt het begrip „blindemannetje-spelen” namelijk in een zo grote onderlinge verscheidenheid van uitdrukkingen voor, dat men zich moeilijk kan voorstellen, dat dit spel van het ene volk naar het andere is overgebracht. In de westerse wereld met zijn betere medische voorzieningen telt men gemid deld één blinde op elke vijfhonderd in woners, doch in sommige dorpen van Noord-Ghana in enkele delen van Ke nya en in de zuidelijke Soedan is er één blinde op elke tien inwoners. Langs de wegen van Noord Rhodesia komt men regelmatig een merkwaardig verkeers bord tegen: „Drive carefully Blind people”: rijd voorzichtig, let op blin den Door de eeuwen heen is men begaan ge weest met het lot van zijn blinde mede mensen. De Bijbel geeft daarvan tal van voorbeelden en in het grote wetboek van Hammoerabi (1700 vóór chr.) worden niet alleen de bedragen vermeld, welke de heelmeesters mochten vragen voor oogoperaties, doch ook de straffen, die de heelmeesters bedreigden, wanneer een oog-operatie mislukte. Het verlies van ’n oog werd zelfs als een zwaardere straf beschouwd dan het afkappen van de rechterhand. In vele landen ter wereld wordt blind heid door de bevolking nog altijd in een soort van fatale berusting aanvaard. Blinde bedelaars langs straten en plei nen en aan de ingang van openbare ge bouwen zijn in de landen van het Veere en Midden-Oosten een vertrouwd beeld. Pas in de laatste jaren is men ook in de ze landen tot de overtuiging gekomen, dat een blinde bepaald niet behoeft te parasiteren op de aalmoezen van voorbij- en familieleden en dat juist de Een aantal personen in Friesland heeft zich beraden over de wenselijkheid om te komen tot het oprichten van een Vereni ging van Vrienden van het Frysk Or kest. Men is van mening, dat waar ook de an dere provinciale symfonie-orkesten een vrienden-vereniging kennen, Friesland in dit opzicht niet achter moet blijven. Men heeft reeds een voorlopig comité ge vormd, dat heeft gezocht naar de vorm, waarin één en ander moet worden ge goten en dit comité is tot de slotsom ge komen, dat de prov. vereniging dient te steunen op plaatselijke of gemeentelijke vriendenverenigingen. Deze plaatselijke of gemeentelijke vriendenverenigingen, zouden dan in belangrijke mate auto noom zijn en gezamenlijk een overkoepe lend bestuur moeten kiezen voor de hele provincie. Als -doel van de vereniging zien de co mité-! eden het steunen van het Frysk Or kest en het scheppen van ’n hechte band tussen orkest en het Friese volk in al z’n geledingen. In het voorlopige comité hebben zitting genomen: De heer G. -W. C. D. Baron thoe Schwarzenberg en Hohenlansberg te ontwrichtende werking herinneren Balkmevr. A. Kuipers-van der Veen van de staking in 1959, die door deze te Drachten en de heren K. D. Broeils ontwrichting mede oorzaak is geweest te St. Annaparochie; Dr. A. S. Wadman te Sneek; H. K. W. Frenkel te Rinsutrra- en Zaterdag 20 april opening van de winkel aan de Dijkstraat. F. K. Mobach. In de laatste jaren kwamen op warme zomerdagen enkele heren uit Sneek per trein naar Hindeloopen om daar een bad te nemen. Men overweegt nu kleedhok- jes en badstoelen te plaatsen. Hindeloo pen wordt badplaats! Er komen waarschijnlijk nieuwe munten. Voorgesteld wordt een gouden vijfgul- denstuk te maken en een vierkante stui ver. Het voordeel van deze laatste is, dat men ze niet spoedig verwisselt voor een kwartje en ze niet wegrollen. Op zestig jarige leeftijd is te Sneek plot seling overleden de heer Joh. Beute, plaatsvervangend hoofd van de Bescher ming Bevolking van de A-kring Fries land-West. Na de pensionering van de heer J. Wind op 1 mei 1961 was de heer Beute tijde lijk belast met de leiding van de BB in deze kring. Sinds 1 januari j.l. was hij in vaste dienst als plaatsvervangend Hoofd-BB. De heer Beute maakte zich onder meer verdien stelijk als lid van een commissie die ten toonstellingen van schilderijen, tekenin gen e.d. in Sneek voorbereidde en orga niseerde. Het blind zijn is voor de kinderen in de tuin een opwindend spelletje voor enkele ogenblikken, maar voor 650.000 kinde ren in onze moderne wereld een trieste werkelijkheid voor het gehele leven. En kele tientallen jaren geleden was hun aantal nog veel groter, doch de ontwik- keling van de medische wetenschap heeft de gevaren van het blind worden bij de geboorte in vele landen al tot een mini- mum kunnen terugbrengen. I De grootste gevaren, die de ogen van onze kinderen bedreigen, liggen in het van de ongevallen: vuurwerk, een bal, een potlood, een elastiekje, een pun tig voorwerp, een stomp, een val of een stoeipartij. Natuurlijk zijn zulke onge vallen niet altijd te voorkomen. Een har de hockeybal kan op het speelveld bij- ongelukkig terecht komen, maar andere kant is het vaak griezelig om te zien, hoe men kinderen met vuur werk, vorken of breinaalden laat ma noeuvreren. Hier heeft niet de medi sche wetenschap maar hier hebben ou ders en onderwijzers de belangrijkste preventieve taak. Er zijn momenteel in de wereld naar schatting tien tot vijftien miljoen men sen, die het licht van de ogen moeten missen. Alleen al in de stad Calcutta wonen meer blinden dan in de drie Be- nelux-landen tezamen en het aantal blin- j den in geheel India overtreft de geza menlijke bevolking van onze grootste 3 stedenAmsterdam, Rotterdam en Den ““jHaag. I gangers Door de straffere politiek leken de so ciale verworvenheden bedreigd. Daar kwam bij, dat Frondizi’s politiek was 1 ger loon uitbetaald, maar in betere pen sioenen en in de vorming van een fonds, waaruit naar keuze langere vakantites of een uitkering bij pensioen worden be kostigd. Op deze manier hoopt men, dat de arbeiders wat eerder met pensioen I gaan. Dat is een onderdeel van de strijd tegen de werkloosheid en er is de vak gericht ”op hït verkrijgen 7an Tuiten- I landse hulp en buitenlandse investerin- gen, vooral uit Amerika. Dat gaf het peronistische 'nationalisme en het cas- tristische anti-Amerikanisme de gelegen-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1