Nieuwe klappen de O.A.S voor Llcyds teleurstellende begroting' 3 het eens over 'k Wordt Kabinet-de Quay plan Bunker? I SIX Qabe Skroar Frankrijk koos voor De Gaulle Minister Luns houdt nog steeds vast aan zelfbeschikkingsrecht Om aeijen üt I i Hl ss v- w 3000ste Zelfbediening De Mam mouth Gouden filmpjes i 'M' Ie tl I. pol I fl 101e JAARGANG VRIJDAG 13 APRIL 1962 No. 4 1 :ek STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND y- 0 E De Jong’s Nieuwsblad t’ HET ENGELSE BEGROTINGSKOFFERTJE Hwaf Rat Nieuw-Guinea kwestie spitst zich steeds meer toe. Vorige week voerde de Plan-Bunker. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De uitslag was niet moeilijk te vóórspellen. Een grote meerderheid van de Franse kiezers heeft president De Gaulle de volmachten gegeven de besluiten van Evian te doen ui oeren. Deze besluiten behelzen de accoorden met de Algerijnse opstan delingen over de zelfbeschikking en de vormen van samenwerking als het Alge rijnse volk over enkele maanden hoogstwaarschijnlijk de onafhankelijkheid zal hebben gekozen. Ja stemden 17,5*miljoen kiezers, neen 1,7 miljoen (vorige keer nog 4,9 miljoen), blanco of ongeldig waren 1,1 miljoen stemmen en 6,5 miljoen was helemaal niet opgekomen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) TWINTIG DODEN BIJ ONTPLOFFINGEN IN FRANSE KRUITFABRIEK zijn echter niet tegen hem, maar daar staat tegenover, dat in de andere par tijen er velen zijn, die maar weinig goeds over zijn bewind bedenken. gen over dit plan en als een aankondi ging van zijn neiging het van de hand te wijzen. De P.v.d.A. bleek daarentegen geneigd, het plan-Bunker te beschou wen als een „laatste kans” om wapen geweld te voorkomen. Zij drong er der halve op aan, dat nog vóór het Paas- reces in een nieuw kamerdebat het zij in het openbaar, hetzij achter ge sloten deuren het parlement de ge legenheid zou krijgen zich over het plan- Bunker uit te spreken. raad, welke tegen vrijdagmorgen was belegd. Zou het hier niet hard toegaan alvorens de ministers het onderling eens zouden worden over de houding, welke de regering tegenover het plan-Bunker zou moeten aannemen? gelegenheid te geven zijn terughoudend heid te motiveren. Tot zo lang schort te hij zijn oordeel op. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Orde-debatje. Toen uitlekte, dat dit plan reeds vorige week maandag aan de beide regeringen zou zijn overhandigd, rees bij de socia listische oppositie de vraag, waarom mi nister Luns van dit plan vorige week |in het openbaar kamerdebat geen mel ding had gemaakt. Zij legde deze zwijg zaamheid uit als een blijk van misnoe- te wachten Geheim overleg. De regeringspartijen bleken bereid meer vertrouwen in de regering te stellen. Zij wensten althans het commissoriaal be raad af te wachten, waartoe de rege ring haar donderdagmorgen had uitge nodigd. De mogelijkheid, dat minister Luns goe de redenen zou hebben gehad voor zijn zwijgzaamheid wilde met name prof. Oud niet uitsluiten. De fractieleider der VVD wees er op, dat de internationale diplomatie nu een maal niet in het openbaar kan worden bedreven. Hij waarschuwde de Kamer er voor bij kwesties van buitenlandse politiek op de stoel der regering te gaan zitten. Dr. Bruins-Slot de antirevo lutionaire fractieleider vond dit ar gument kennelijk overdreven. Van een Kamer, die nu net enige maan den in het openbaar over de kwestie Nieuw-Guinea had gezwegen, kan men d.i. toch moeilijk zeggen, dat zij de re gering teveel voor de voeten loopt. Ove rigens bleek hij wel bereid het commis soriaal overleg met minister Luns af om deze bewindsman de Kimsweter aeisikers en in pear maten üt Arum en Wytmarsum ha in dei nei Oerisel ta west to aeisykjen. Hja sie- ten wol gauris mei de broek yn it stikel- trie, mar it finen waerd net folie. It broedtsje dat hja founen wie ek noch fül. Yn it rüge en unsljochte lan socht it ek min en de oars yn Frylan sa bi- tüfte aeisikers kamen mei lege petten thus. Net in dei dus om der oer op to snijen, mar dochs hawwe de mannen in bulte wille hawn en wie it in moai ütsje. Dan is it de Boalserters al gAns better forgien. Dy ha nei de Veluwe west en kamen (al in wike foar dat de soannen fan Greate Pier oan de slach giene) mei 137 aeijers thüs. De Engelse minister van financiën, Selwyn Lloyd, heeft bet Lagerhïïis de nieuwe begroting aangeboden. Traditiegetrouw moest de bewindsman eerst nog even met zijn „koffertje’’ voor de fotografen poseren. 1 Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en Verwonderlijk was deze meerderheid voor De Gaulle niet, want een ja voor De Gaulle was een ja voor, de vrede in Algerije. Alle politieke partijen, op een enkele na, hadden haar aanhangers aan geraden ja te stemmen. Zelfs de com munisten hebben zich niet in de val la ten lokken een neen te adviseren, dat zou kunnen worden uitgelegd als een neen tegen de vrede, terwijl het niets anders zou zijn dan een neen tegen De Gaulle. De onafhankelijke socialisten van Men- dès-France hadden er niets anders op verzonnen. Zij adviseerden op de stem biljetten ,,ja voor de vrede, neen tegen De Gaulle” te schrijven. Dat zou de bil jetten ongeldig maken, maar dat gaf juist de kans zich van ja- en neenstem mers te onderscheiden. Enig succes kan men de onafhankelijke socialisten niet ontzeggen. Het aantal ongeldige stem men is flink gestegen, namelijk van 1,34 pet. in 1958 en 2,86 pet. in 1961 tot 5.44 pet. nu zondag. Maar deze 5,44 pet. vallen in het niet, vergeleken bij de 85,77 pct. van het to tale aantal uitgebrachte stemmen, dat De Gaulle op het ja wist te verenigen, tegen 78,19 in 1958 en 73,11 in 1961. Het 'aantal onthouders was groter dan anders. Dat percentage ligt meestal tussen de 15 en 20 pet. Totaal gebrek Alternatief ontbreekt. Het enige punt is echter, dat een an dere mogelijkheid ontbreekt. De partij en met de oude figuren, zoals Mollet bij de socialisten, Fame bij de radicalen, Pinay en een aantal anderen bij de on- afhankelijken, maken zich wel druk over de wijze, waarop de macht in de staat moet worden geregeld, maar het wordt voortdurend duidelijker, dat zij in geen geval op een andere dan nega tieve instemming bij de bevolking kun nen rekenen. Zij hebben het vertrouwen in de loop van de vierde republiek ver speeld en daarmee de kans een rol te spelen in de ontwikke.ling van de par lementaire democratie. De Gaulle heeft het parlement gedegra deerd. Het heeft zich over de besluiten van Evian niet eens kunnen uitspreken en wanneer er werkelijk ingrijpende din gen aan de orde zijn, richt hij zich over het hoofd van de volksvertegenwoordi ging heen tot het volk. En men krijgt de indruk, dat hij van plan is dat vaker I te doen. Dat is voor vele democratisch gezinde Fransen een bedenkelijk teken. Niet dat zij de eerlijke democratische gezindheid van De Gaulle niet vertrou wen, maar zij weten, dat in hun ge schiedenis al herhaaldelijk het stelsel van het referendum op een dictatuur is uitgelopen. Het lijkt zo democratisch, maar het is het niet, doordat de verant woordelijkheden en de wederzijdse rem mingen, waarop de democratie is ge- bouwd, erbij ontbreken. Met deze formulering, die veel soepeler was dan vroegere uitspraken van mini ster Luns, bleken de regeringspartijen accoord te kunnen gaan. Daarmee leek de zaak voorlopig beslist. Maar toen werd plotseling bekend, dat de Ameri kaanse waarnemer, Bunker, bij het ge heim overleg tussen Indonesië en Ne derland in de Verenigde Staten, bij bei de regeringen een nieuw, eigen plan had ingediend. Dit nieuws kon minister Luns moeilijk aangenaam stemmen. Had hij de Tweede Kamer niet verteld, dat de Indonesische onderhandelaar, Malik, naar Djakarta was teruggekeerd om nieuwe, ruimere instructies te vragen, teneinde het geheim vooroverleg weer op gang te brengen? Nu bleek eens klaps, dat, zonder dat president Su karno zich intussen inschikkelijk had getoond, de Amerikaanse „waarnemer” als „bemiddelaar" was opgetreden met een „plan”, dat in bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea, gedurende een over gangsperiode van twee jaren, aan In donesië voorzag, zonder dat duidelijk werd wanneer dan de Papoea’s precies in de gelegenheid zouden worden gesteld een vrije keuze over hun definitieve po sitie te doen. slag door de arrestatie van Degueldre, een Belg van oorsprong, die de leiding van de moordcommando’s van de O._ A.S. had. En daarna zijn nog andere topfiguren in handen van politie en le ger gevallen. Ministerraad. Deze antirevolutionaire reserves gaven nieuw leven aan geruchten, volgens welke ook in de ministerraad ontstem ming zou bestaan doordat mr. Luns al zijn ambtgenoten niet terstond over het plan-Bunker zou hebben ingelicht. Dit riep weer speculaties over de mogelijk heid ener kabinetscrisis op. Mede daar om werd met belangstelling uitgezien Teleurstellende begroting. In deze week, waarin alle opwinding verre is gebleven en de grote proble men ondergronds zijn gebleven, of, zo als in het geval van het Chinese volks congres, niet voldoende tot de buiten wereld zijn «dóórgedrongen, moeten wij nu besluiten met de mededeling, dat de Engelse begroting, die minister Lloyd maandag heeft bekend gemaakt, voor vele waarnemers een diepe teleur stelling is geworden, doordat Lloyd op geen enkele wijze gebruik maakt van de mogelijkheid de economische expan sie, die men algemeen nu wel weer eens nodig acht, te stimuleren. Hij blijft de koopkracht door hoge belastingen in perken, ongeacht het feit, dat de par ticuliere investeerders daardoor al hun vertrouwen aan het verliezen zijn en hun investeringsprogramma’s gaan be perken. De expansie moet volgens Lloyd komen van de export en die blijft sterk achter bij de verwachtingen. Minister Cals die doet het maar Hij fokte in de tijd van drie jaar Een tamme mammouth, zogezegd Dat dier is hij zeer aan gehecht Hij zal nu dit voorjaar gemend In ’f hoge Haagse parlement Dat wordt waarschijnlijk geen maleur Gezien de handige pikeur Minister weet het evenwel Bij alle heren goed in tel Is mijn mammouth helaas nog niet Menig lid van de jury ziet Er lelijke zwarte vlekken aan Ze lieten mij ook reeds verstaan Hij krijgt in rubriek: Onderwijs Van ons vast nooit een eerste prijs Minister staan de haren steil Als een parlementaire pijl Zich op de dierbre mammouth richt Want de pikeur beseft het licht Het dier is kwetsbaar tot en met Er wordt voor hem een val gezet En als hij valt op ’t veld van eer Dan ben ik geen minister meer Minister toonde zich verstoord Van vriend Tilanus was gehoord De mammouth doet mij geen pleizicr Ik vind het een gevaarlijk dier Burger maakte het niet zo bont Hij toonde een kleine suikerklont En ook deskundige De Korte Heeft ’t logge dier niet luid beknord Minister Cals, houd goede moed! Straks is de hele jury zoet Je baant de mammouth ’t juiste pad Je bent slagvaardig en gevat Van humor evenmin gespeend Vooral als pikeur best getraind Wij nemen aan dat vroeg of laat Je mammouth door de finish gaat PIET De Titanic gezonken. Men zegt dat 675 mensen, meest vrouwen en kinderen in de boten konden worden gered en aan boord genomen. Meer dan 1600 mensen zijn echter omgekomen. Het Kuyperianisme viert iedere dag nieuwe triomfen. Het parool is: Door dik en dun met de Leider en daar deze heeft verordineerd, dat met Talma’s so ciale wetgeving zo hard mogelijk moest worden voortgemaakt, maakt de anti revolutionaire partij zich gereed de ge hele Raden- en Ziektewet ongezien met huid en haar te slikken. Wij hadden dit gezien het slikvermogen van de anti-re- volutionaire kamerfractie niet anders ver wacht. (Hoofdartikel), De Tweede Kamer na lange onderbreking weer een openbaar debat over deze kwestie. Daaibij bleek, dat het beleid van het kabinet-De Quay het vertrouwen der regeringspartijen had behouden. Twee moties van de socialistische oppositie, waarin de bereidheid tot bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië tot uiting kwam zij het met de grootst mogelijke garanties voor de ontwikkeling naar de vergadering van de minister- der Papoea’s werden met ruime meerderheid verworpen. Toch verliep dit debat niet zonder politieke spanning. Met name de antirevolutionaire kamerfractie bleek verontrust bij de gedachte aan een openlijke strijd met Indonesië. Zij vreesde, dat minister Luns het zelfbeschikkingsrecht der Papoea’s toch teveel als vooraf gaande conditie voordat er onderhandelingen met Indonesië worden gevoerd, zou hanteren. Minister Luns verzekerde daarop, dat het kabinet niet b(j voorbaat af wijzend staat tegenover bestuursoverdracht gedurende een internationale tus senfase van Nieuw-Guinea „aan wie dan ook” dus ook aan Indonesië maar dat dit van de omstandigheden zou afhangen. „Tot die omstandigheden”, zo voegde hij hieraan toe, „behoort het belang der Papoea's. Daarvan maakt het zelf beschikkingsrecht deel uit.” Bij een reeks ontploffingen in een kruitfabriek te Saint Jast D'Ardecbe, op zes kilometer van Pont Saint Es prit in Zuid-Frankrijk, waar buskruit voor het leger wordt vervaardigd, zijn zeker twintig mensen om het leven gekomen en verscheidene anderen ge wond. Deze luchtfoto laat zien hoe grote rookwolken uit het vernielde gebouwencomplex opstijgen Klappen voor de O.A.S. In Algerije zelf, waar het lot van de accoorden van Evian meer wordt be paald dan in Frankrijk, brokkelt, naar men de indruk krijgt, de macht van de O.A.S., het geheime leger van ex-gene- raai Salan, voortdurend af. Het is nog wel in staat aanslagen te plegen, te pro- voceren en elkdag ongeveer twintig slachtoffrs te maken, maar daarbij blijft het. Zodra de Europese bevolking be- I merkt, dat de O.A.S. geen toekomst meer heeft te bieden, zal zij uit de ban van deze organisatie geraken en zal de weg vrijkomen voor een redelijke sa menwerking met het voorlopig bestuur. De O.A.S. heeft enkele ernstige klap pen moeten incasseren, waaruit blijkt, dat zij niet alleen de macht niet aan zich kan trekken, maar dat de inlichtingen diensten van de overheid beter gaan werken. De leiders van de O.A.S. zijn hun onschendbaarheid min of meer kwijtgeraakt. Wij hebben al gemeld, dat ex-generaal Jouhaud is gearresteerd in Oran en naar Parijs is overgebracht. Begin deze week sloeg het leger .een ke Jag. 2e week april 1912 17 april: Grote zonsverduistering. Waar neembaar in geheel Nederland, duur 21/2 uur. A O r. Cnnllr.t. A lor.rnne. r.r.1 i H zsl- irj de onthouding is gevlucht. >5* Het aantal is niet zo groot en men kan hieruit concluderen, dat de ultra’s niet g veel vat hebben op de bevolking i c S uit die grote meerderheid voor de de een even grote aanhang voor De P1 - T.' Der binne boeken dy’t folie mear witte as hja dy’t se skreaun ha In de gemeente Linne bij Roermond werd door de heer J. Breukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Roer mond de 3000ste zelfbedieningswinkel geopend. Dit belangrijke moment in de ontwikke ling van de zelfbediening trok de belang stelling van vele autoriteiten. In een korte toespraak gaf de heer Mr. P. J. van den Hout, dir. van VéGé-Ne- derland, een overzicht van de groei van het aantal zelfbedieningswinkels vanaf 1948 tot heden. 3000 zelfbedieningswinkels, gevestigd in steden en kleine dorpen, brengen in toe nemende mate de voordelen die de zelf bediening biedt binnen het bereik van alle groepen van de bevolking. Uit het oogpunt van de consument is de vrije, ongedwongen mogelijkheid tot het maken van een keuze, één van de belang rijkste voordelen van de zelfbediening; het boodschappen doen maakt plaats voor het winkelen. De plaatselijke schutterij zorgde voor folklorische omlijsting van deze feestelij- Egyptische gratie. Egypte heeft vier Franse diplomaten vrijgelaten, die kortgeleden wegens spi- onage tot lange gevangenisstraffen wa- ren veroordeeld. Het motief van Egyp tische gratie is de tevredenheid met de accoorden van Evian. Nu wil Egypte weer toenadering tot Frankrijk zoeken, waarbij de gedachte een woordje mee spreekt, dat een toenadering tussen1 Frankrijk en Egypte een groter isole-1 ment van Israël zou kunnen leiden, dat I voor de Arabieren de voornaamste vij and blijft en dat juist door een gemeen schappelijke Arabische vijandschap de kans had een grotere toenadering tot Frankrijk te zoeken. •M i S aan belangstelling of ziekte of afwezig- heid zijn daarvan de voornaamste oor- zaken. Ditmaaj was het aantal met 24,36 hoger dan anders, doordat ook een aantal kiezers, die niet tevreden zijn met De Gaulles Algerijnse politiek, in de onthouding is gevlucht. >5* Het aantal is niet zo groot en men kan hieruit concluderen, dat de ultra’s niet ra veel vat hebben op de bevolking in Frankrijk zelf. Op dat punt behoeft De Gaulle zich geen zorgen te maken. Maar vre- ra Gaulle te concluderen, zou niet juist •J zijn. Van de 17,5 miljoen Fransen, die 1 voor het ja hebben, gestemd, zijn er on- geveer 4 miljoen communisten, die men lustig uit De Gaulles aanhang kan schrappen. Dat brengt de positieve aan hang op ongeveer de helft van het aan tal kiesgerechtigden. Vele onthouders Vs. w - V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1