Oecumenisch centrum in Accomodatie wordt uitgebreid Kijken zonder inspanning „de holle Poarte” te Makkum j Qabe Skroar us hjoed Meeste Televisiekijkers hebben juiste kijkgewoonten to sizzen J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Marl iny loer Zilveren filmpjes Sytstra-bitinking mei Selskipsgearkomste Het meest gelezen boek - Dizze maitiicl IK. •*- 101 e JAARGANG No. 5 DINSDAG 17 APRIL 1962 RESTANT VOOR DE STRAATVEGER Hwat hat -’-'l.j’Vz 4'’» en lasten, wanneer zij haarsnijden. Wed. Klom, KI. foar de har- mannich konkreet gefal hawwe hj Voor het oprichten van een recreatiecentrum zijn vóór alles twee dingen nodig. De ondernemers moeten beschikken over de nodige fantasie èn over durf. Durf gepaard gaande met zelfvertrouwen, een vertrouwen, dat uit de aard der zaak gelbaseerd dient te zijn op reëele mogelijkheden. Sterk hebben we dit gevoeld toen wjj nu al weer ongeveer een 10-tal jaren geleden met de fa. H. Lammertsma een bezoek brachten aan het toen nog ongerepte bos bij Dieverbrug. Er waren bomen, er waren heuvels. De resten van winterse sneeuw gaven de stilte die er heerste, een apart cachet. Toch sprankelde de zon reeds met gouden arabesken tussen de takken op het rulle zand. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2305 of 2355 (K 5157) wer j dy dingen, dy’t de monsterstèdden BREKT ER IN BETTER YNSJOCH TROCH? JU Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie trum „De Holle Poarte” te Makkum overnemen. Het akkoord tussen het stichtingsbestuur en de huidige eigenaar de heer Lammertsma is reeds getekend. De stichting „Ostoerio” stelt zich ten doel vacantiecentra te exploiteren met als grondslag het oecumenisch getuigen ontleend aan de boodschap van New Delhi „Eenheid, dienst en getuigenis”. Men moet dit niet z<5 lezen, dat het ge hele complex definitief wordt overgedra gen. Integendeel, de fa. Lammertsma blijft eigenaar. De firma heeft het gehele recreatiegebied verpacht en wel voor 40 jaar. zodat de nieuwe exploitant belang rijke investeringen kan doen. Met een zekere schok is dit bericht ver nomen. Men moet zich goed realiseren wat hier eigenlijk gebeurd is. Het is n.l. niet zo, dat de fa. Lammertsma, die veel geld heeft geïnvesteerd en met enthou siasme het recreatieplan heeft opgezet, nu plotseling zich terug trekt en alles op „losse schroeven” komt te staan. Het tegendeel is juist het geval. Er opent zich een nieuw perspectief. Het recreatiecentrum „De Holle Poarte” zal n.l. ook onder de nieuwe pachter zijn Wij bleven even staan, intens genietend van dit brok natuurschoon. En toen be gon de heer Lammertsma te wijzen: Daar op die heuvel, komt een bungalow. En déar komt er één. Hier hebben wij nen blijven vervullen. De huidige beheer der, de heer P. J. Bonnema zal de di rectie over het verblijf blijven voeren. Wel zal de capaciteit van het bedrijf aanmerkelijk worden uitgebreid. Zo be staan er plannen voor een zaalruimte van duizend tot vijftienhonderd perso nen, terwijl er verder o.m. een kano- vijver zal worden aangelegd. De huidige accomodatie van „De Holle Poarte” be draagt 250 bedden. Met centrum is bij zonder fraai gelegen tussen twee na tuurreservaten. Op zaterdag voor Pasen zal „De Holle Poarte” voor bezoekers zo mogelijk worden opengesteld. Het ligt verder in de bedoeling van de ondernemers dat er nog dit seizoen in Makkum enkele werkkampen zullen wor den gehouden; in samenwerking met de Oecumenische Jeugdraad te Utrecht. Zij starten eveneens zaterdag voor Pasen. Directeur van de Stichting „Ostoerio” is de heer Th. Rijks uit Driebergen, die 10 jaar lang verbonden is geweest aan het recreatiecentrum „Het Grote Bos” te Driebergen, een centrum dat onder aus piciën staat van de stichting „Kerk en Wereld”. De heer Rijks is echter met zijn mede-directieleden de heren B. G. en W. Bijl te Rotterdam van oordeel, dat deze stichtink een te uitgesproken kerkelijk (herv.) karakter draagt. Hun ideaal is de exploitatie van vakantie-oor- den voor vakantiegangers van alle ge zindten, waarin zij op hun manier getui genis van de boodschap van het evan gelie willen afleggen. Er zullen in de recreatiecentra van „Ostoerio” o.m. bij- belbesprekingen, ochtendwijdingen zondagsdiensten worden gehouden. Het recreatieplan krijgt dus een geheel eigen toekomstmogelijkheid. Een toe komstmogelijkheid die zéér wel past in de sfeer van de Friese Zuid-Westhoek en grote perspectieven biedt, niet alleen in economisch opzicht, maar ook in dat van het gemeenschapsleven. ,,De Holle Poarte” kan uitgroeien tot een begrip en krijgt thans alle mogelijkhe den in zich. Het gaat juist de nadruk leggen op datgene wat in andere centra veelal wordt gemist. Wij wensen de nieuwe stichting met dit initiatief veel succes en vergissen wij ons niet, dan gaat Makkum ook in dit op zicht een grote toekomst tegemoet. Wij brachten om een indruk te krijgen van deze mogelijkheden nog verleden week een bezoek aan „De Holle Poarte” Het was er nog koud en guur. Maar het eerste jonge groen kondigde zich reeds aan. Wanneer de speelweiden klaar zijn, de boomgroei zich gaat ontplooien en de zo nodige beschutting tot stand komt met „smük skaedzjend beamtegrien” zal functie ais vakantiecentrum voor gezin-Friesland een lustoord rijker zijn. 3 e week april 1937 Skyntme fynt har foltóging yn ienfald Yn it jongste nümer fan ..It Keatling”, meidielingsblêd fan it Frysk Selskip, wurdt oankundige de 117de Algemiene Gearkomste, dy’t op sneon 28 april hal- den wurde sil yn „Ons Gebouw” to Boalsert. De óffurdigen sille op it sted- hüs troch it gemeentebistjür üntfongen wurde. De jouns om 7 ure bigjint in Harmen Sytstra-bitinkingsjoun mei in iepening fan de foarsitter, de hear Gj. van Dam, sang fan it Grouster Mingd Koar, dekla- maesje fan de hear D. A. Tamminga en in rede oer Harmen Sytstra troch de hear Ds. J. J. Kalma. het onbekend zijn met doel- - en Gebruik van klein netvlies normaal Sommige mensen zijn bang, dat zij hun ogen bederven, omdat zij steeds hetzelf de kleine plekje van het netvlies be lasten, wanneer zij een uur of langer Normale afstand het prettigste De goedbedoelde adviezen om- dichtbij het televisiescherm te gaan zitten, kun nen beter niet opgevolgd worden. Er is geen enkele noodzaakhet is alleen maar j i i ::i ,ii lijnenvrij gemaakt zijn. de reeds genoemde beeld hinderlijk als men dichterbij komt. neer we vlak voor een schilderij staan. We zien dan verfvlekken, maar niet dat gene wat er mee bedoeld is. Gaan we op zeven of acht meter af stand zitten, dan kunnen we de gebeur tenissen op het scherm slechts met moei te volgen. We zoeken daarom een rede lijke afstand, waarop we zonder al te grove bewegingen van het hoofd en van de ogen het beeld gemakkelijk kunnen overzien en we niet afgeleid worden door onnodige details. We gaan echter ook niet op te grote afstand zitten (de meeste huizen laten dat ook niet toe), want dan moeten we ons te veel inspan nen. Deze inspanning maakt overigens niet onze ogen vermoeid, maar onze hersenen Schade levert het niet op, wel is het ver velend. naar het televisiescherm kijken. Er dron gen hierover nogal alarnierende berich ten uit Duitsland tot ons door. Men vreest, dat het beeldscherm maar door een heel klein plekje van het net vlies opgenomen wordt, vaak door min der dan vijf procent, zoals onlangs werd gepubliceerd. Het misverstand, dat uit deze vrees spreekt, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in 1 1,1 - het verschil tussen kijken dit is bewust en duidelijk waarnemen - zien. We kijken nimmer met meer dan een heel klein, centraal gelegen deel van ons netvlies, aldus Dr. Fortuin. Of we nu een voetbalwedstrijd volgen, vanaf de Euromast over Rotterdam kijken, een boek lezen of het NTS-journaal aan schouwen, dat alles maakt daarbij geen verschil. We kijken als het ware door 'n kokertje met het gebied van het oog buiten dat kokertje zien we wel, maar niet scherp; het is een hulpmiddel, dat geschikt is voor oriëntatie, om ons te waarschuwen. In het verkeer bij voor beeld hebben we daar veel gemak van. Omdat we dus door die koker kijken, staan onze ogen nimmer stil, zij bewegen doorlopend bij het lezen en ook bij het kijken naar televisie op drie of vier me ter afstand. Zij kijken naar de neus op de voorgrond van het beeld, of naar het bootje op de achtergrond, zij ontdekken de auto, die komt aanrijden en volgen deze. Er is geen seconde van stilstand. Dit voortdurend in-beweging-zijn moet als gewoon worden beschouwd. monyske üntjowing fan it lan yn syn ge- hiel en de ünderdielen yn it bysünder. De léste Memory fan Taljochting lit düdlik hearre, dat de minister net en thousiast is oer syn methoade en him of- freget oft hjir gjin wiziging komme moat. Hy seit op foarsichtige wijze, dat faeks de direkte stimulearing fan de kant fan de oerheit, ynkrompen wurde moat ta in algemiene forbettering fan de ynfra- struktuer yn de saneamde probleemgebie- ten en dat hy by himsels in forminder- jen of ophalden fan de direkte preemje- torsjenning oerweecht. Yn oare kringen groeit it ynsjoch, dat in yndustrialisaesje-polityk allinnich de saek gjin rjucht docht en dat neist en mei dizze aktiviteit ek in echte plattelanspo- lityk komme moat, dy’t soarget, dat de struktuer fan de streek alle steateleden in brosjure tastjürd krige fan it Konink lijk Nederlands Landbouwcomité, de sin- trale fan de algemiene lanbou-organi- saesjes, hweryn mei klam bipleite wurdt it bihald fan in soun plattelan. Dit binne moedjaende tekens en al is it jit altyd kearnendrokte om üs hinne, de natuer lit him net twinge, it soun forstan komt wol in kear wer boppe. Opmerklik r iputear- re steaten him toskoar set foar de bidrige dielen fan har bistjürskrite en de greate politieke partijen ek earnstich stüdzje makket fan de gefolgen fan it kearnen- systeem. Meat en mear sjocht men it fierst to skematyske en iensidige fan it kearnensysteem yn en wurdt yn brede kring op korreksje oantrune. Hjirby moat men dan jit opmerke, dat de provinsiale bistjüren, net it minst it Fryske, altyd al op it stanpunt stiene, dat net in diel, mar de hiele provinsje yn de forbetteringen diele moast en by ja dat ons het kamphuis gedacht en dé.ar een kampeerterrein. In de fantasie stond het er al. Enkele jaren later stond het er alles in werkelijkheid. Het was goed gezien. Alleen was het begin wellicht te bescheiden, want het kamphuis moest al spoedig worden uitgebreid met een rui me cantine, een cantine, die reeds weer te klein wordt. In Makkum op de „SAnkop” herhaalde zich de geschiedenis. Een kale vlakte met een simpel strandgebouwtje. Maar ook hier werd het recreatieplan door de fa. Lammertsma in samenwerking met het gemeentebestuur van Wonseradeel met kracht aangevat. Velen hebben hun hoofd geschud toen het riante strand hotel „De Vigelante” verrees. Inderdaad, opnieuw was èn fantasie èn ondernemingsgeest nodig. Recreatie-ge- legenheid zal in de toekomst hoe langer hoe meer, noodzakelijk worden. Mak kum ligt uniek. Er is rust. Er is ruimte. Er is een zoetwaterstrand. Er is een pi- toresk achterland met intieme stadjes als Bolsward, Workum, Hindeloopen. Er zijn in de onmiddellijke nabijheid de bossen van Gaasterland, de Friese meren, de Friese eilanden. Met een auto kam peren in Makkum biedt mogelijkheid tot het maken van allerlei dagtochten. Mak kum ligt via de afsluitdijk niet eens zó ver van het Westen. Makkum móést wel toekomstmogelijkheden hebben, maar men moest deze zien. Thans is er groot nieuws voor Makkum. Men heeft het reeds in de dagbladpers kunnen lezen. De nog maar kort geleden opgerichte stichting „Ostoerio”, de Onderlinge Stichting tot Opzet en Exploitatie van Recreatiecentra, zal het recreatiecen- Dr. G. J. Fortuin van hetPhilips’ Ge zondheidscentrum heeft zich in de afge lopen jaren bezig gehouden met een aan tal vragen die waren gerezen rondom het zien. Daarbij waren ook enkele problemen, die ontstonden bij het kijken naar het be trekkelijk jonge communicatiemiddel dat televisie is. De problemen bleken overi gens niet zo ernstig te zijn als de mis verstanden, die gerezen waren. Verwon derlijk is dat, hoewel deze misvattingen op vrij grote schaal verbreid zijn, het te levisiekijkende publiek zich er toch niet naar gedraagt. Dichtbij te veel details Bij televisiekijken is het precies zoals bij het kijken naar andere objecten; de mens wil informatie hebben door middel van zijn gezichtszintuig, en wel met de minst mogelijke inspanning. Wanneer we een boek lezen, houden we dat boek niet vlak voor onze ogen en evenmin gaan we het op anderhalve me ter afstand zitten lezen. Op korte af stand zien we namelijk details die niet terzake doen en op anderhalve meter moeten we ons te veel inspannen om dat gene te zien, wat we werkelijk nodig hebben. We nemen daarom een afstand, waarop we gedeelten van zinnen in ons kunnen opnemen en dus snel en gemak kelijk lezen. Bij televisiekijken hebben we hetzelfde. Wanneer we op een halve meter voor het scherm zitten, zien we wel de de tails en de onvolkomenheden van het beeld, maar niet het grote geheel. We ondergaan hetzelfde verschijnsel, wan- Al beijvert een ieder zich voor een veilig verkeer de straatveger zal altijd •wel restanten moeten opruimen Eind december 1961 was de Bijbel en waren bijbelgedeelten vertaald in 1181 talen. De gehele Bijbel in 226 talen, het Nieuwe Testament in 281 talen, bijbel gedeelten in 674 talen. Ook zal er eerstdaags verschijnen het Nieuwe Testament in pocketvoftn met woordverklaring. Het boekje zal Verschij nen in de Carillonreeks. ■'■s'.' -’7 It seldsum kalde foarjierswaer haldt de measte beammen en struken jit yn ’e winterklean, alles is like swart en dea, sa’t liket. Mar, dy’t oandachtich de strü- is ek, dat mannich college fan Deputear- ken en beammen bisjocht, wit, dat de foroaring alle dagen mei greate krêft komme kin. De natür lit him op den dur net twin ge, hja nimt har rjuchten werom. Hwa’t mei oandacht neigiet, hwat er de léste tiden bard op it ekonomysk terrein, kin it net üntgean, dat ek hjir tekens binne fan in nije maitiid foar dat diel fan üs lan en dat diel fan üs folk, dat de léste jierren Jein waerd under twang fan in iensidich systeem. Der is alderearst mi- nister de Pous, dy’t mei syn departemint I binammen forantwurdlik is f ek skoan merkbite litten. Wy binne der harren tige tankber foar, al bliuwe wy ek nou fan miening, dat in düdlike, prin- sipiële balding folie better west hie. It K.N.L.C. bipleitet allerearst de wol- feart en it wolwêzen net fêst to binen oan in bipaeld plak mar oan it bilang fan in hiele krite. Sa’n krite wol hja sjen as in ienheit en hja tinkt dêrby oan de greatte fan sa’n 10.000 h.a. of 100 km2. Om in idé to jaen hoe great dat is, kin men in pear bi- kende gemeenten dêrneist sette. Sa is Wünseradiel 157 km* en Wymbritsera- diel 140, Hinnaerderadiel is 58 en War- kum 27, wylst Himmelom-Aldferd 64 is en Gaesterlan 76. De kontrei fan dy greatte moat men sjen as ien gehiel, hweryn de minsken safolle mooglik alles fine moatte, hwat it libben tsjintwurdich biede kin. Sa’n hoeke, sa’n kontrei, is bi- langriker as it doarp of de doarpen en hja miene, dat it stribjen wêze moat om binnen sa’n kontrei de needsaeklike for- sjenningen oan to bringen en net mear de oandacht to rjuchtsjen op in bipaeld plak, itsy stêd of doarp. It komt dus hjir op del, dat yn gefal al in natuerlik sin- trom bistiet, dit ek de kans ha moat üt to groeijen ta forsoargingssintrum fan dy hoeke. Binne der trije doarpen, dan moat te dy dizze funksje meimekoar drage, de iene op dit gebiet de oare op in oar ter rein, mar meimekoar sa, dat de streek, de hoeke, dêrmei bar gerak krije kin. Dizze opset giet üt fan de tins, dat gjin- J digenje, mar wol tsjin barren, dy’t yn de ien plak alles jaen 1 - ten fan de minsken hyltyd wer nei nije plattelan rêstich slope en leechsüge’wolle fariaesje sykje. 1 as de stêd mar greater wurdt. Dy iensidi- Yn Amerika hat men earst in geweldige Re ea ünkrekte miening makket de saek groei sjoen fan de stêdden. Nou giet it ünfortarber. Lykwols it bettere ynsjoch de oare kant wer üt en siket de mi’nske *s ya_ ‘f weromkommen en like wis as yn lytse plakken en op it plattelan if foarjier komme sil, komt ek dit wer 2; j net werom. De natuer nimt syn rjuchten biede kinne. To uzes is it lofliet op de sünder mis! fj je j Scheren en Dij lakker. 1 flesje slagroom en een busje mande rijntjes, samen 30 cent. 1 busje zalm en 1 pakje mayonaise, samen 27 cent. 1 S. Vonk, Hoek Jongemastraat 2, Bols ward. Onthulling van het monument te Ping- jum ter nagedachtenis van de heer L. S. Hilarides. Lammert Scheltes zoals de heer Hilarides in geheel Friesland bekend was v. <J. voorz. van de Z.P.C., voorz. 1 van de Coöperatieve Condensfabriek, voorz. Friesche Landbouw Onderlinge, voorz. Coöp. Zuivelfabriek Witmarsum, bestuurslid Fr. Mij v. Landbouw, Dijks- gedeputeerde, lid Kamer van Koophan del, bestuurslid Friesche bond van Harm, en Fanfarekorpsen, enz. enz. Lammert Scheltes was ook bekend kaatser, hij won o.a. 3x de zilveren bal van de P.C. Het bombardement op de Spaanse hoofd stad is hervat. Lof ten noch swier Grys en skier Mei hurde wyn Sünder sinneskyn Sa is dizze maitiid Net Ijochtsjend en bliid Mar klomsk en kald As de wyn sa oanhaldt De aei-sikers sküke Faek kald en forbüke As hja 't fjild trochkruse De bannen yn ’e büse Lüden dy’t trilje As fügels opskrilje Ut in greppelkant Dér ’t hja lyte ha hawnt De lamkes yn ’e sliep Lizze efter it skiep Tsjin it memmelik liif oan Waerm en skoan Sa is dizze maitiid Sünder freonlik geniet Hege winen dy roppe De kjeld fan boppen greate stêd jit moade en wurdt fan oer- heitswege dy kant ek ütwurke, mar ge- lokkich bliuwt dêrneist de soune ünt- wikkeling fan fikse doarpen en lytse stêdden düdlik sichtber. Dat it plak as de Jouwet ien fan de folie misdielden, de measte groei sjen liet as yndustryplak toant oan, dat it libben sterker is as de lear. It ünrjucht leit er dan mei skeppen fol boppe-op. De hiele striid tusken it anneksearen fan plattelansgemeenten dy’t om in greate stêd lizze en it stribjen dy gemeenten seis ta bloei to bringen is in gefolch fan dy tsjinstelde ynsichten. De iene sjocht neat oars as de stêd, de oare wol mei de stêd ek in soun en selslibjend plattelan bi- halde. It pleit, dat it K.N.L.C. fiert foar in selsstannige plattelanspolityk, dy’t op itselde peil stean moat as de yndustria- lisaesje polityk, wol de regearing bringe ta de erkenning fan it feit, dat it giet om it hiele lan en alle bifolkingsgroepen en dat allinnich in harmonyske groei fan al le fasetten in bloeijend lan opleverje kin. Fan Amsterdam-Süd, ien kear de meast oantreklike wenkearn, geane op it heden hünderten minsken fierder fan de stêd of to wenjen yn in aerdich hüs mei tün en rom sicht, de auto of de bus bringt har moarns wol nei kantoar of saek. Yn Grins siocht men itselde mei Haren, Eel- de, Süd-Laren en Paterswolde. Wy keare üs net tsjin de lju, dy ’t it bilang en de bitsjutting fan de stêd for- 1 -t 1 1J o kin en dat de bihóef- stêdden allinnich it heil sjogge. Dy’t. it nei nije plattelan rêstich slope nen beter niet opgevolgi zaakhi hinderlijk, ook bij ontvangtoestellen, die lijnenvrij gemaakt zijn. Want af gezien van de reeds genoemde nadelen, wordt het flikkeren van het beeld hinderlijk als men dichterbij komt. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat flikke ren beter wordt waargenomen met de pe- ripherie van het netvlies dan met het centrum. Dit flikkeren wordt veroorzaakt door het vijf en twintig maal per secon de wisselen van beeld dat bij televisie nu eenmaal onvermijdelijk is. Het lijnenvrij gemaakte beeld heeft dit ook en het is bovendien niet zo scherp als een beeld, waarin de lijnen behouden zijn. Gaat men op een normale afstand dat is dus twee en een halve meter voor een 48 cm-apparaat en drie a vier meter voor een 59 cm-toestel zitten, dan heeft men een in ieder opzicht gun stige plaats gekozen om op een prettige wijze televisie te kunnen kijken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1