Nieuwe fase in het overleg Berlijn over maar crrizcMtö I Bijbelcolportage moeilijk, dankbaar werk ■fes LEK IN BONN Frankrijk kreeg nieuwe regering Gezamenlijke R.K.-Prot. actie I g van dankgebed. 1 ir o I I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 3e week april 1912 I Opvoering „Guido de Bray Betoging I ra l 4 1 t Of? KJ Wie JAARGANG No. 6 VRIJDAG 20 APRIL 1962 PIET binnenkomen, kijkt ze niet om. laatste maanden wordt door het daan midden my hinne, A >0000000000000’ OOOOOOOOOQi >OQ.QOOOOQOOOOOOOOQi )OOOQOQÖOQQC '4^ Sil der dan neat, né neat fan bliuwe, fan fügels, beammen, wetter, groun? O, né! Dat kin ik hast net leauwe, ’k fiel my sa fêst dêroan forboun. van de M.R.P. versterken. De radicaal Faure heeft een aanbod voor zijn partij moeten afslaan. Pompidou zet de koers iets linkser uit. nog veel gepraat te hebben t won- S S Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong t Nieuwsblad o o o o o o o Europese Unie. De Europese kwestie is dinsdag weer door de ministers van buitenlandse za ken van de E.E.G. besproken. Aan de orde is nog steeds De Gaulles plan voor een politieke unie, waarvoor vooral Ne derland, maar ook België niet gevoelen, naar zij zeggen, omdat de confederale vorm, welke deze unie zou moeten aan nemen, de groei naar een federaal Euro pa zou blokkeren. Maar in werkelijkheid Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Af gepoeierd. We gaan vol enthousiasme onze eerste bijbel verkopen. Tenminste, dat dachten we. Als de deur echter wordt open ge daan en we met onze vraag: „Heeft u zoeken beide landen vooral in het van federatie afkerige Engeland, een tegen hanger tegen een te sterk overwicht van Frankrijk. De Gaulle heeft tegenover Fanfani weliswaar toegegeven, dat de defensie ondergeschikt blijft aan de N.A.V.O., maar zijn denkbeelden op dit punt zijn te bekend, om veel vertrouwen n een blijvende bekerng van het Franse staatshoofd te hebben. Vandaar de aan drang van minister Luns om Engeland al bij de besprekingen over de politieke unie te betrekken, nu toch de onderhan- delingen over een toetreding tot de Eco nomische Gemeenschap serieus aan de gang zijn. Toevoerwegen. Een van de voornaamste punten van overleg zal zijn de kwestie van de vrije toegangswegen naar Berlijn. Eind vorig jaar heeft president Kennedy voorgesteld het toezicht hierop te laten uitoefenen door een internationale commissie, waar bij de Duitsers niet betrokken zouden j zijn. Gromiko is daarop in Genève aan gekomen met het voorstel de Oost-Duit- sers het toezicht toe te vertrouwen on der supervisie van een internationale I commissie. Verwierpen de Russen Ken nedy’s voorstel, omdat het een inbreuk zou betekenen op de Öost-Duitse soeve reiniteit, de Amerikanen zagen geen geen heil in het Russische voorstel, om dat een erkenning van Oost-Duitsland en vooral een grote bevoegdheid van Oost-Duitsland zou inhouden. Maar het toezicht bleek toch een uit gangspunt te zijn van verder overleg, want nu komt Amerika met het voorstel tot een internationale commissie van toezicht, waarin ook West- en Oost-Duit- sers zitting zullen hebben. Een stapje dus ai in de Russsische richting, maar een stapje, dat bij een aantal West-Duit- sers op grote bezwaren stuit, omdat ook dit al een erkenning zou inhouden, dat de Oost-Duitsers bestaan en vele politici in West-Duitsland zal willen blijven vasthouden aan de fictie, dat dat niet het geval is Het lek moest dienen om een dergelijke ontwikkeling te doorkrui sen. Men mag echter geen ho roepen voor men over de brug is, want Gromiko had in Genève nog enkele andere pijlen op zijn boog. Hij koppelde zijn voorstel aan het vertrek van de geallieerde troepen I uit West-Berlijn en dat kunnen de Ame- I rikanen niet accepteren. I Waarop Amerika op het ogenblik uit is, is de aanvaarding van de status quo I door de Russen, het voortbestaan dus van I een met het Westen verbonden West- Berlijn. In ruil hiervoor accepteren de Amerikanen, zij het dan niet officieel, I het bestaan van Oost-Duitsland, even- tueel van de muur door Berlijn, van de Oder-Neisse-grens (hetgeen ligt opge sloten in de niet-aanvalsverklaringen, die er nog niet zo oud uit ziet en ons verwonderd aanziet. In de hoek van de kamer ligt een man op bed, die stil voor zich uit ligt te staren en aan het raam een meisjes de straat in te kijken. Zelfs bij ons binnenkomen, kijkt ze niet om. Ik murk de maityd om my hinne, in nije glans kaem oer it grien en lamkes sprongen yn ’e finne Ynienen frege ik üntdien: netjes leefde, maar „er verder niet aan deed.” Anders was het weer met een man, die wel een bijbel wilde kopen. „Ja geef me d’r maar één. Je moet immers van alles een beetje op de hoogte zijn. Pas geleden kwamen ze nog van de C.P.N. Ook met die mensen heb ik wat gepraat en een brochure gekocht.” >>;- X, "-'i Boereboelgoed Pingjum ten huize van IJ. Bajema; 30 melke- en kalve koeien, w.o. 2 vette en 7 zomerkalveren, 8 hok- kelingen, hokkelingstier, 10 jonge kalve ren, 2 paarden, zeer mak bij spoor, tram enz. 10 biggen, bok, 23 kippen en 1 haan. Verder o.a. glaswagen met lan taarns, sjees met coll, assen, mallejan, 13 melkbussen, w.o. 3 nieuwe Deense, God, sil dan dizze wünd’re ierde, mei alle wêzen en bistean, dat Jo hjir libbenswille biede, ta stof forwurde en forgean? Maandag is in Washington een nieuwe fase begonnen in het Amerikaans-Russisch overleg over Berlijn met een gesprek tussen Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Dobrinin, de Russische ambassadeur. Het is een voorzetting van de gesprekken, welke Rusk en zijn Russische ambtgenoot Gromiko in september van het vorige jaar in New York en de vorige maand in Genève hebben gehouden, terwijl daartussen door Thompson, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, vijf malen een onderhoud met Gromiko heeft gehad. nog een Bijbel nodig?” van wal steken, klinkt het besliste antwoord: „Nee, op het ogenblik niet.” Bij het tweede huis worden we ongeveer op dezelfde manier afgepoeierd en zo gaat het nog even door. Toch zaken gedaan” Een dame, aan wie wij een bijbel wilden verkopen, antwoordde: „Nee, ik heb hem niet nodig: de kinderen zijn de deur al uit.” Toch heeft ze nog een prisma- boekje van het oude testament gekocht voor de somma van f 1,25. Ze kon niet beloven, dat ze erin zou lezen, want: „Ik val altijd in slaap als ik even zit.” Een wonderlijk gesprek hadden wij met een 63-jarige mevrouw, die ons toever trouwde dat zij niet minder dan tien kostgangers in huis heeft, 's Morgens staat ze al om half vijf op en gaat dan om een uur of acht naar de mis. „Dan kan ik fijn een half uurtje van Nieuwe kansen. Al onze illusies zijn meteen vervlogen. We hadden werkelijk gehoopt, dat onze verkoo plust met meer succes zou worden bekroond. Met lood in de schoenen bel len wij weer bij een ander adres aan. Een man doet ons open. Vriendelijk, maar toch afwijzend, zegt hij geen interesse voor de Bijbel te hebben. We proberen nog verder; „Wonen er meer mensen in dit huis?” En tot onze grote verrassing nodigt de man ons uit om naar boven te lopen”. We klommen een paar smalle trappen op en belanden in een duister portaaltje. Hier kloppen wij op een deur en stappen na een aarzelend „ja” te hebben gehoord naar binnen. Bij de kachel zit een vrouw, iQOOOi Hwa* hat (gabe Skrocir üs hjoed p p to sizzen Vooral na de gesprekken van Rusk en Gromiko in Genève had men de indruk dat de gevaarlijke face van de Berlijnse crisis voorlopig voorbij was en uit wat er nu aan de vooravond van de nieuwe reeks gesprekken in Washington is uit gelekt, zou men kunnen opmaken, dat er kleine vorderingen zijn gemaakt. In Bonn is uitgelekt wat de algemene richtlijnen zijn, volgens welke Rusk te werk zou gaan. Hierover is de Ameri kaanse regering uitermate verbolgen, omdat er sprake is van een breuk van vertrouwen. Overigens is niet bekend, wie de richtlijnen in Bonn heeft geven tileerd aan de pers. Vrees voor een ver zwakking van de Amerikaanse positie, doordat de Russen nu weten, waarnaar de Amerikaanse gedachten uitgaan, lijkt niet gewettigd, aangezien de meeste ele menten van de richtlijnen de Russen al bekend waren. Kennedy versus staal industrie. In het binnenland heeft president Ken nedy een forse overwinning behaald op het economische front. Kort geleden is vooral onder druk van de regering een arbeidsovereenkomst in de staalindustrie tot stand gekomen, welke de arbeiders geen loonsverhoging gaf, maar een verbetering van diverse voorwaarden, die op ongeveer 2.5 van het uurloon werd becijferd. Dit lage percentage was de vakbonden aannemelijk gemaakt door de verzekering, dat dan een prijsverhoging van het shtaal, die de inflatie in de hand zou werken, kon uit blijven. Maar in de tweede helft van de vorige week kon digden American Steel en Bethlehem Steel, de twee grootste maatschappijen, aan, hun prijzen met ongeveer 3.5 te verhogen. De president was woedend en het ministerie van justitie trad onmid dellijk in actie. Het eiste, dat de staal industrie met de boeken op tafel zou ko men, hetgeen men wel zeer ongaarne doet. En in de tweede plaats kondigde het een onderzoek aan, of met een mis schien afgesproken prijsverhoging de anti-trustwetten niet waren overtreden. De minister van defensie deed een duit in het zakje door aan te kondigen, de bestellingen voor defensie over te heve len naar die enkele maatschappijen, die haar prijzen niet hadden verhooogd. De staalindustrie haalde bakzeil en en kele dagen na de verhoging werd deze weer ongedaan gemaakt. De actie van de president zal er toe bijdragen de prijs stabiliteit, welke Amerika nu al van 1958 kent, te handhaven, al zal de staalindus trie er misschien van worden afgehouden meer nieuwe investeringen te doen dan al voorzien was. Daarvoor hoopt de re gering op de toenemende vraag van de consumenten, die op het ogenblik aan de dag treedt. Nieuwe Franse regering. De Franse premier heet niet meer Debré, maar Pompidou, een erudiet, die direc teur van de bank Rothschild is en die al vanouds het volste vertrouwen van De Gaulle heeft. Hij is geen parlements lid en dat is voor velen het bewijs, dat De Gaulle het aandeel van het parlement in de macht nog verder wil verkleinen. Er zijn enkele veranderingen in de re gering aangebracht, welke de invloed welke Rusk voor de N.A.V.O. en het Pact van Warschau in gedachten heeft. Een verdere geruststelling van Moskou moet zijn een verklaring, dat de kernmogend- heden geen atoomwapens zullen leveren aan anderen, met andere woorden, niet aan West-Duitsland. Maar men is nog niet uit het stadium van tasten en zoe ken. SUKARNO HERHAALT ZIJN EISEN President Sukarno, gefotografeerd tij dens een massa-bijeenkomst in Palem- bang op Zuid-Sumatra. Tijdens deze toespraak verklaarde de president, dat Indonesië akkoord gaat met het optre den van een derde bemiddelaar” in de kwestie Nieuw Guinea, doch hij handhaafde zijn eis, dat 't gebied nog dit jaar bij Indonesië gevoegd zou worden I De N.B.G. in grote steden in samenwerking met de R.K. Bijbelstichting, gecolpor teerd. De afdelingen Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Eindhoven, enz. hebben groot scheepse campagnes op touw gezet om huis aan huis de Bijbel, geïllustreerd en ongeïllustreerd, aan te bieden. Ook in Bolsward werd verleden jaar een derge lijke actie gevoerd. Dat dit een missionaire arbeid is blijkt weer eens öpnieuw uit een artikel, dat in de Rotterdamse editie van het dagblad „Trouw” van 20 febr. 1962 werd opge nomen over de colportage in Den Haag, waar een der journalisten zelf mee aan de slag ging. Zij schreef (verkort opge nomen): de dag alleen met God zijn”. Ze heeft geen tijd om veel in de Bijbel te lezen. „Maar het lijkt wel alsof dit ook niet nodig is. God is altijd om mij heen.” De opbrengst van onze verkoop, die wij na ruim twee uur konden afdragen, was bedroevend klein: f 1,25. Was dit echter wel belangrijk? Wij ge loven van niet. Deze colportage-actie die drie weken lang in een groot deel van de rechter Maasoever (Crooswijk, Oude- en nieuwe NoorCSn en stadscentrum) werd gehouden, samen met de r.k., die hun eigen bijbelvertaling presenteren, had niet ten doel zoveel mogelijk geld in het laatje te brengen. Het voornaam ste is, dat de bevolking erop wordt ge attendeerd, dat God ook in deze tijd te- van Zijn volk wil leven. Sjoch dyn broer as de minske dy’t jo ek wêze kinnen hiene Hwant Kristus koe de dea net halde, Hy woun it Libben wer foar my. Foarby giet lek en brek, al ’t aide, it wurdt troch Kristus ivich nij. Dit moatte alle folken witte, dat Jezus Kristus opstien is, dan gean hja bliid mei Him tomjitte har sillige forrizenis. B. A. Siebesma En dat bitsjut om los to litten al hwat my oan dit libben bynt, om fan in heger lok to witten dan dat men hjir op ierde fynt. Dit ’s hwat de sünde fan my makket, in minske, dy’t forgiet ta stof, forneat’ge yn ’e küle sakket Mar ’k sil forrize wer, God lof! Geen zin? Als we verteld hebben, waarom wij ko men, buigt de vrouw zich weer over haar pan met aardappelen heen en wil ons hiermee duidelijk maken, dat ons bezoek geen zin heeft. We zouden dus weg kunnen gaan, maar iets zegt ons, dat dit niet zonder meer kan. Onuitgenodigd gaan we op ’n stoel zitten en vragen wat schuchter; „Is uw man ziek?” Stug komt uit haar mond: „Ja, al vijftien jaar”. Onze keel lijkt dichtgeschroefd en zoekend naar woor den proberen we het gesprek toch maar wat op gang te krijgen. „Leest u wel eens in de Bijbel?” Het blijft even stil en dan klinkt het als een klacht; „Nee, ik heb er zo weinig aan. Vroeger deden we het wel, we zijn ook gedoopt. Door alle ellende, die we heb ben meegemaakt, is God zo ver van ons af komen staan. Bidden doe ik ook haast nooit. Het helpt niet.” Ongeveer tien minuten hebben we zitten praten. Er werd geen bijbel verkocht en toch waren we zo ontzettend blij, dat we hier juist naar binnen zijn gegaan. Als we de trappen weer afdalen, komt de man, die ons de weg naar dit gezin wees, op ons af en bijna onmiddellijk raken we in een diepgaand gesprek. Er zijn zoveel problemen, die nog tussen hem en God instaan, zo vertelt hij. „Waarom wordt een gezin als hierboven, zo diep in de el lende gestort? Waarom worden bij al de rampen van de laatste weken zoveel „ge wone” mensen de slachtoffers De vra gen stapelen zich op. Ik hingje tige oan myn lansdouwe, oan 't folk dat Jo hjir foarme ha, mar soe ’k der net to fêst op bouwe? Ik kom strak ek oan stjerren ta. De Patat op zondag. g Doordat hij hernia heeft, kan hij geen ►J gewoon werk doen. Nu is hij in het bezit I van een patatwinkel, die natuurlijk ook Èi s zondags open is. Een christen heeft i hem onlangs de deur gewezen met de woorden: „D’r uit, sabbatsschender.” I Er is voor hem echter geen andere mo- I gelijkheid. De zondag levert immers de oeste omzet. Hoe kan God dan eisen, dat hij zijn zaak juist dan gesloten houdt? En hij besluit i met de conclusie: „Ik geloof, dat alles I wel goed komt, als je maar eerlijk tegen- I over je naaste leeft”. I Als wij na i weg willen gaan, komt hij met het In de geref. kerk te Oosterend voerden leden van de „Jonge Kerk” van de ned. herv. kerk te Oosterend zaterdagavond het historische spel „Guido de Bray” op. Guido de Bray is de samensteller van de Ned. Geloofsbelijdenis, die de grondslag vormt, zowel van de ned. herv., als van de geref. kerk. De kerk was tamelijk goed bezet. Voordat met het stuk begonnen werd, sprak de heer Kalverda, die de leiding van deze avond had een welkomstwoord Daarna werden een drietal liederen met orgelbegeleiding gezongen. De aanwezigen waaronder ook veel jon geren, hebben van begin tot het eind met aandacht geluisterd, een bewijs, dat de spelers er in geslaagd zijn het stuk goed naar voren te brengen. Ds. Wolthuis sprak tenslotte een woord dank en sloot deze goede avond met Het heeft er weer niet om gelogen Duizenden gingen betogen Ze verkondigden publiek De iuiste lijn der politiek In de kwestie Nieuw-Guinea Lunsweg een en Luns weg twee, ja Elk gaf driest de richting aan Die de minister moet gaan. Burgers, Lankhorsten en Bakkers Riepen namens al hun makkers Weg der minste weerstand maar Vrede mag niet in gevaar Bij ons leeft een sterk gehunker Naar het veilig kruispunt Bunker Wat is dat een wijze man Luns toe richt u naar zijn plan Die beloofde zelfbeschikking Wordt een Papoea-verschrikking Wat? Beloften maken schuld? Kom, kom er is klaar onthuld Daar komt niets meer van terecht. U weet wat Soekarno zegt Fiere nationale leeuwen Zogenaamd „trouw door de eeuwen” Wezen fors de weg der eer Trekker desnoods aan 't geweer Laat stil die Soekarno brallen Als het nijpt, wij met zijn allen Springen hem vlot op de huid Leeuwen trekken ’t jasje uit Het siert geen eerbaar man te buigen Voor de grootvorst c an de leugen Mannen van sta vast zijn schaars Lap Soekarno aan je laars Wij zien ’t naarstig onder ogen Welke groep ook gaat betogen Die de noodweg wijzen kan Enkel broeder Jonathan Verschijnt'DINSDAGS én VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) U; T - 7.- o o o o o o o o o lad”, vertelde dat ze eerlijk, oprecht cn hier boven meer komen. Zij hebben het nodig.” Ie- en dubbele rijen. Koekdissen en hak blokken worden op de hieming niet toe gelaten. Evenals Londen heeft nu ook Amster dam een politie te paard om het verkeer te leiden. Adv.: Te koo haan aan de j Uit dienstbode adv.Ook genegen als dienstbode alléén met hulp ener hit werk zaam te zijn. IE'eer op straat. We sta^n weer op straat. De anderen zijn al veel verder. Niets verkocht Maar met een overgelukkig gevoel voe gen we ons bij de anderen en stappen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1