KONINKLIJK GEZIN IN HET ZILVER streven naar politieke Unie De Gaulle en Adenauer 0. A.S.-leider Salan gearresteerd k es isr Zwemschool verkocht Fries halfuur hij KRO de Paasdagen veel toeristen Gouden filnipj Hindeloopen trok in Heer, vraagt juffrouw-huishoudster go bemiddeld. Vereisten zijn: niet jong, c- thodox, in het bezit van meubelen. Zi:n er kinderen te haren* laste; gunstige ge legenheid die in de handel te brengen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN PTT op 30 april Sulver op Oranje A STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 bt-* 101e JAARGANG VRIJDAG 27 APRIL 1962 No. 7 ~U- i baseerd, behouden. Politieke Unie? pese Unie bijeen waren. telefoondienst <s Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Zelfs daar, waar men politiek de ko ningskroon ziet als een ornament, dat moet verdwijnen, is er geen agitatie te gen de draagster der kroon en haar ge zin. In dit opzicht is Nederland waar lijk één. Hollands huisgezin gaat feestvieren mét ze hopen wij in ons volgend nummer een verslag te geven. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie BESCHADIGDE DEENSE BANANENBOOT IN ROTTERDAM Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad „Al wat van U is, lijven w’ in met U, bü Hollands huisgezin”. Dat waren de woorden van de „Rijmprent” gedicht door Boutens, die bij het huwelijk van Koningin en Prins aan de schoolkinderen werd uitgereikt. „Hollands huisgezin”. dat is de juiste aanduiding voor de wijze, waarop ons volk Koningin en Prins ontving, en waarop zij beiden dat volk hebben beschouwd. Hollands eerste huisgezin, ons Konin klijk gezin. Vijfentwintig jaren zijn wij „met elkaar opgetrokken” in goede en kwade dagen, maar goede dagen ’t meest En zoals in onze dorpen en sommige buurten de gehele straat vlagt als er een zilveren echtpaar is, z0 vlagt straks heel Nederland bij het zilveren feest van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. „Onze” Koningin en „Onze” Prins. Het zal een groot feest zijn en velen van ons zullen het zilveren bruidspaar zien, zo als ze vijfentwintig jareft hebben geleefd bij ons, onder ons. en voor ons! Het bestuur van de zwemschool Bols- (ward heeft de opstallen van de zwem- schooi voor afbraak verkocht aan de heer Witteveen, over ons land losbarstte en de Oranjes voor geweld moesten wijken. Wij wis ten, dat de Prinses in Canada zat en de Prins zeer nauw betrokken was bij de strijd tegen zijn eigen landgenoten. ja, maar dan toch tegen de zwarte ma gie van het nazisme, dat miljoenen Duit sers had behekst en Duitsland langzaam maar zeker naar de ondergang voerde. De familie Von Lippe Biesterfeld was nooit bijster „Pruisisch” onder wijlen Keizer Wilhelm II en Prins Bernhard bleef de familietraditie trouw toen hij zich inzette tegen het nazidom. Toen na de bevrijding Prins en Prinses terug keerden, was er opnieuw een mo ment als van afwachting. Alle aandacht keerde zich naar de grijze Koningin Wilhelmina. maar al spoedig werd de naam van Prins Bernhard genoemd als die van de man die zich ei* in 't bij zonder mee bemoeide om onrecht en leed uit de wereld te helpen in de turbulente maanden zo vlak na de oorlog. Voor velen was „een brief aan Prins Bern- hard” in die dagen gelijk aan het be roep in hoogste instantie! Toen Juliana Koningin werd en door haar onvergefelijke inhuldigingsrede dui delijk maakte, dat zij de Eerste Diena res van Haar volk wenste te zijn, was Koningin en Prins hebben de juiste het (thans) Koninklijk Paar reeds zeker snaar bij hun Nederlanders aangeraakt, van de genegenheid van dat volk. Die is er met de jaren niet op vermin derd. De Koningin is in die jaren met zeer velen van haar onderdanen in persoon lijk contact geweest en ieder hield daar van een onvergetelijke indruk over, een indruk van eenvoud, van hartelijkheid en van menselijkheid. Prins Bernhard toonde zich, vooral op zakelijk gebied, een onschatbaar ambas sadeur van Nederland en dat werd in onze koopmansnatie bijzonder gewaar deerd. Het stemde tot algemene verheu ging, dat hij niet slechts als „boegbeeld” behoefde te fungeren en zijn tijd vullen met het leggen van eerste stenen en het doorknippen van linten. Tenslotte leefde heel Nederland mee met het wèl en ook het wee der Prinsessen, met haar studie en haar sport, met de de jongste Prinses, wier gezichtsvermo gen was aangetast. De ietwat gezwollen rederijkerstoon, waarop voorheen het Oranjehuis werd verheerlijkt, is verdwenen, heeft plaats gemaakt voor eenvoudiger maar ook eerlijker waardering. Er loopt een rechte, duidelijk te herken nen lijn van het ogenblik, waarop onze Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld haar intocht deed in ons land en het karakter van het feest, dat Nederland straks za] vieren ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksjubileum van het Koninklijk echt paar. „In Hollands huisgezin” daar vier den zij feest, tóen en nü. Voor verreweg de meesten geheel on verwacht kwam de mededeling van de verloving van onze Prinses met een voor ieder onbekende Prins, die in Parijs op het kantoor van een grote handelsonder- neming werkzaam was. Vele waren al de speculaties geweest. met wie zou Juliana trouwen? Zelfs werd de naam I van een Zweedse prins overal genoemd, maar de profeten bleken het mis te heb ben en de „hausse” in Zweedse vlaggen bedaarde weldra. Op wel zeer onofficiële wijze kwam de Prinses met haar verloofde aan in ons land. beiden gezeten in een groene open auto (helemaal geen dure) en zon der enige plechtigheid. Velen hebben zich dat later herinnerd-, toen al duidelijker werd hoe Prinses Juliana, later Konin gin, wilde leven temidden van haar volk. Den Haag keek somber, want het ver- I loor zijn residentiekarakter toen het vor stelijk gezin zich ging vestigen op I Soestdijk. niet in praalvolle afzonde ring, maar temidden van het Nederland se volk. De Nederlanders wisten nog niet direct i wat zij aan Prins Bernhard hadden, al was hij van stonde aan buitengewoon populair. Dat hij „gewerkt had voor zijn broodje” Vond men een aanbeveling en i verder noteerde het scherpziend Hol lands oog de hier te lande zozeer ge- I waardeerde afwezigheid van alle „kou- I we drukte”. Maar men was nieuwsgie- I rig welke positie de echtgenoot van, Haar, die voorbestemd was onze Konin- gin te zijn, mettertijd in ons land zou gaan innemen. In de loop van die vijfentwintig jaren I hebben wij leren spreken van het „Ko- I ninklijk Paar” en het „Koninklijk Ge zin” en die woorden kregen een geheel nieuwe inhoud. Vooral toen de oorlog zorgen van het Konklijk Gezin rondom Het werd dokter Beekhuis verweten, d”t hij als arts zitting nam in de Elfsteden commissie. Zo’n tocht moest n.i. wel r i- delig zijn voor de gezondheid. Dok Beekhuis stelt hier tegenover: De 2 km tocht behoeft niet nadelig te zijn, a de deelnemers niet jonger zijn dan jaar, het geen wedstrijd wordt in Ik fietsen, men voldoende geoefend her men alcoholgebruik nalaat en niet roo en zich tegen zadelpijn geregeld i wrijft met kamferspiritus. Het is gew -‘'en toe een eindje naast de fic wandelen.. In de serre KRO-streekuitzendingen .iDcr’t de dyk it lan omklammet” wijdt samensteller Tom Bouwj morgenavond 19.40 uur aandacht aan de 17-eeuwse Friese dichter Gysbert Japixs wiens sterf dag in 1966 zal warden herdacht. De dichter Douwre Tamminga zal ge sprekken voeren met o.a. Dr. Kok, di recteur van de Friese Akademie en met Mr. Geukers, burgem. van Bolsward. Het Christelijk Gemengd Vocaal Ensem ble uit Menaldum zal onder leiding van de heer O. Plat in dit programma een aantal van Japixs’ liederen zingen. Orga nist Gezinus Schrik speelt op het orgel van de St. Martinuskerk te Bolsward en Tamminga declameert fragmenten uit Ja. pixs’ poëzie. In het Paas-weekend werd de Hidde Nij- land Stichting te Hindeloopen bezocht door 520 personen. De meeste daarvan kwamen op de tweede Paasdag. Met een bezoekersaantal van 348 werd deze dag de drukste, die ooit in de an nalen van het museum genoteerd werd. Vooral de grote klederdrachtvitrine, wel ke dit jaar een geheel nieuwe opstelling te zien geeft, oogstte veel bewondering. Ook het Badpaviljoen te Hindeloopen trok veel bezoekers, die in haar beschut-, ting van het zonnige uitzicht over ’.et I af Ijsselmeer kwamen r-cnietc.., wa Laatste week april 1912 Te Bolsward werden hedenmorgen een tweetal Koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Het heeft H. M. de Koningin n.l. be haagd ter gelegenheid van haar a s. ver jaardag zowel aan mej. T. Postma, on derwijzeres aan de R.K. Meisjesschool, als aan Groepscommandant van de Rijks politie N. C. van Slooten, beide te Bols ward, de ere-medalje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud toe te penihgsfase overhoudt. Zoals bekend, wenst Rusland alleen te laten inspecteren wat aan bewapening is verininderd en niet wat is overgebleven. De sleepboten „Titan”, „Simson" en „Stentor” hebben dinsdagochtend vroeg de Deense bananenboot „Dragoer Maersk” (4.722 ton), welke zondag zwaar werd beschadigd door een aanvaring voor de kust van Dungeness met de Italiaanse tanker „Marligure”de Nieuwe Waterweg opgetleept en af geleverd in de Maashaven te Rotterdam. Deze foto geeft een goed beeld van het grote gat, dat h't de aanvaring in de bakboordzijde aan de romp is geslagen. Nadat het f, y is gelost zal de „Dragoer Maersk’’ naar een werf worden gesleept. Ontwapeningsconferentie In Genève is er enige beweging gekomen in de onderhandelingen over de ontwa pening en de stopzetting van de kern proeven. De Amerikanen hebben een tot in details uitgewerkt programma voor algehele ontwapening voorgelegd, dat evenwel weinig nieuws bevat en waarin wordt vastgehouden aan het beginsel van inspectie van de hoeveelheden wapens en troepen, die elk land na elke ontwa- |-lwat bat CjabeSkroctr üs hjoed p p to sizzen Op 30 april a.s. (Koninginnedag) zal PTT de diensten uitvoeren als op zon dagen. Er zullen die dag geen postbe stellingen worden uitgevoerd en in de I nacht van 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en geldt de zondagsdienst. It houlikssulver lei in krans Om d'alde Oranjebeam It Heitelan mei yn dy glans Takomm’moandei tankber stean Alle skelen wurde wei Hwant in hiel folk wit foldien Op de nasjenale dei Him yn feestforbinen ien Hege gasten komme’ oer Kroandragers en keningsbern Litte it kleurige kontür Fan sede en tradysje sjen De üntfangst faek stiif en koel Nou loftich, ünoffisjeel It sterke nasjenael gefoel Waermet lyk in sinnestriel Heechstimd sjonge hja Hollans lof It each dat fan bitsjoening glimt Skógjend yn de Keukenhof Priel fan tulp en hyasint Mosaïk fan read, wyt, blau Flora’s libben, frisse kroan Geve nasjenale trou Lykwols sprekt noch djipper oan. It houlikssulver oer Soestdyk Siert de aide Oranjebeam Keningspear, yn leafde ryk Beide sil ’t tankber forstean God bleau üs as Helper nei It is Syn each dat op üs sjocht Wins, de nasjenale dei Takomst jimmer lokkich-ljocht PYT Moeilijkheden in Argentinië In Argentinië zijn weer moeilijkheden ontstaan. De legerleiding, die na de stembusoverwinning van de peronisten president Frondizi dwong af te treden kennen, heeft gepoogd de nieuwe president Gui- Van de plechtige uitreiking ten stadhui- do te dwingen decreten uit te vaardigen, waardoor de macht nog hechter in han den van het leger zou komen, zeer tegen de zin van het Congres in. De president weigerde en in de provin cie kreeg hij steun van bepaalde elemen ten van het leger, dat in opstand kwam en Poggi, de opperbevelhebber van het leger en Carrera, de minister voor het leger, tot aftreden dwong. Hierdoor heb ben de gematigde krachten in Argentinië het weer even gewonnen, maar men mag aannemen, dat de machtstrijd nog niet is beslist. Om een definitief oordeel te kunnen vel len, zal eerst de kruitdamp wat moeten zijn opgetrokken. En aangezien het van meer belang is wat overblijft dan wat verdwijnt, is er voor het Russische standpunt niet zoveel te zeggen. Amerika stelt nu voor inspectiezónes in te stellen, die geleidelijk onder de inspec tie zullen vallen. Op’ die manier hoopt men tegemoet te komen aan de Russi sche vrees voor spionage. Wat de kernproeven betreft, hebben de neutrale deelnemers aan de conferentie een compromis voorgesteld waarbij de ondertekenaars van een verdrag zich zul len verplichten bij een verdachte gebeur tenis te overleggen met de controle commissie en deze commissie eventueel uit te nodigen een onderzoek ter plaatse in te stellen. Rusland heeft, evenals Amerika, dit voorstel aanvaard. Het principe van de inspectie lijkt weer door Rusland aan vaard, maar de Russische onderhande laar legde er de nadruk op, dat het des betreffende land de commissie moet uit nodigen. Van een werkelijke inspectie is men dus nog wel een eindje verwijderd. Het is niet uitgesloten, dat Rusland pro beert de gehele onderhandelingen te rek ken om Amerika in een moeilijk parket te brengen. President Kennedy heeft na melijk enige tijd geleden aangekondigd, dat Amerika de kernproeven in de atmos feer zal hervatten, wanneer er vóór het einde van de maand geen bevredigende overeenstemming is bereikt. Gaat Ameri ka nu proeven nemen, dan zal Rusland de onderhandelingen afbreken en een be schuldigende vinger naar Amerika rich ten met de kreet, dat men toch kansen had op een overeenkomst. Zo probeert men elkaar in een moeilijke positie te drijven, wat op zichzelf W’einig uitzicht biedt op een eerlijke overeenkomst. Opnieuw hebben de Fransen in Algerije een goede vangst gedaan. Vorige week vrijdag, Goede Vrijdag, hebben zij ex-generaal Salan, de leider van het geheime leger in Algerije, van wie het verzet tegen president De Gaulle is uitgegaan, ge arresteerd. Stuk voor stuk vallen nu de kopstukken van dat geheime leger in handen van de overheid en dat zal op langere termijn zijn uitwerking niet missen. De activiteit van de terroristen gaat evenwel nog door en iedere dag vallen er 15 a 20 Moham medanen ten offer aan de kogels van de terroristen, voor wie iedere Mohammedaan, die zich buiten zijn eigen wijk begeeft, prijs is. De voorlopige Algerijnse regering in ballingschap heeft er al op gewezen hoe moeilijk de positie van de Mohammeda nen in de steden is, daar zij door de O.A.S. in feite worden gedwongen zich in hun isolement te houden. De voedselpositie in de Mohammedaanse wijken is zorgwek kend en leden van de O.A.S. plunderen vaak voedselkonvooien. en hij bleef de eis van Nederland en België, dat na drie jaren het verdrag zou worden herzien met als voornaamste punt besluitvorming met meerderheid van stemmen, afwijzen. Ook aan de eis van deze beide landen, dat Engeland bij het politieke overleg zou moeten wor den betrokken, kwam hij niet tegemoet. Nederland en België staan daar op om te voorkomen, dat er zich een Frans en later eventueel een Duitse hegemonie in de Zes zal ontwikkelen. Geen van beide partijen heeft toegegeven en het ziet er naar uit, dat De Gaulles plannen op de lange baan zullen worden geschoven. Men vree'st nu echter, dat dit zijn weer slag zal hebben op de onderhandelingen over de toetreding van Engeland én en kele andere landen tot de E.E.G. Frankrijk kan hierbij te hoge eisen gaan stellen uit vrees, dat in de E.E.G. de Benelux als het ware een blok zou kun nen gaan vormen met Engeland, Dene marken en Noorwegen. De Gaulle ge voelde toch al zo weinig voor de toe treding van Engeland. moeilijk overleg over een Politieke Éuro- pj pese Unie bijeen waren. President De Gaulle en bondskanselier 1 Adenauer streefden naar een zo snel mo gelijke overeenkomst voor een politieke unie, waarbij De Gaulle concessies had gedaan door de unie in militair opzicht ondergeschikt te houden aan de NAVO en door niet te tornen aan de supranatio nale trekjes van de economische gemeen schap. Maar een supranationaal karak ter wil hij de politieke unie niet geven t- It is net it gewelt, mar it goede dat it tsjoede forneatiget In Oran, waar de overheid het nog moei- lijker had dan in Algiers, heeft de op perbevelhebber nu eindelijk troepenver sterkingen gekregen en dat zal misschien verlichting brengen. Generaal Ailleret, die het bevel over alle troepen in Alge rije voerde, is nu vervangen door gene raal Fourquet, van wie men een krachti ger optreden tegen de O.A.S. verwacht. Dat mag ook wel, willen de Franse au toriteiten het vertrouwen van de F.L.N., waarop toch de toekomst moet zijn ge- WeM i Vorige week schreven wij al, dat de mi- 1 nisters van buitenlandse zaken van de zes landen van de E.E.G. in Parijs in 7# <7/

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1