Amerika heeft de kernproeven hervat Koninklijk bezoek Friesland aan a ENGELANDS TOETREDING TOT DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT ■i n 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Noodscliool Gouden filmpjes le week mei 1912 Keukenhof l e 101e JAARGANG VRIJDAG 4 MEI 1962 No. 8 düs niet als vertegenwoor- De zowel het Koninklijk ge- vrolijke stemming op dit peest. I IDE' Overleg met Macmillan. Pat Kennedy de instemming had van de zeer voorzichtige Engelse premier, blijkt wel uit het feit, dat Engeland Christ inas Island voor de proeven heeft be schikbaar gesteld. Premier Macmillan heeft in het afgelopen weekeinde lang durig met Kennedy van gedachten ge wisseld en blijkens het communiqué ho pen beide staatslieden, dat er spoedig een overeenkomst met Rusland over de kernproeven tot stand zal komen. Waar op zij deze hoop baseren wordt echter Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ZILVEREN PLAAT VOOR ZILVEREN PAAR Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductia Grroii er. i this ■r u’U Amerika heeft de kemproeeven in de atmosfeer hervat. Vorige week dinsdag Amerika heeft de kernproeven in de atmosfeer hervat. Vorige week dinsdag geweken, dat er nog vóór het einde van de maand overeenstemming met Rus land zou kunnen worden bereikt over een verdrag tot gecontroleerde stopzetting. De dag daarop ontplofte in de buurt van het Engelse Christmas Island in de Stille Oceaan de eerste bom van een nieuwe serie. De tweede volgde vrijdag. Beide bommen waren van middelbare kracht. De mensheid is verzekerd, dat de radio actieve neerslag tot een minimum beperkt zal blijven. Westelijke problemen. Andere problemen, waarmee Kennedy en Macmillan zich hebben bezig gehou den, zijn Engelands toetreding tot de Gemeenschappelijke Markt, andere han- delsproblemen en de zitting van de Raad van de N.A.V.O., die op 3 mei in Athene is begonnen. Deze wijdt zich aan een waardering en een verbetering van de Westelijke defensie, waarbij ongetwij feld de mate van medezeggenschap over het gebruik van kernwapens weer een rol zal spelen. Het problemenkind in de Westelijke de fensie is vooral president De Gaulle, wiens geestdrift voor zeer nauwe samen werking en taakverdeling op het gebied van de defensie maar al te gering is. De Gaulle heeft al wat troepen uit Al gerije teruggetrokken, maar nog niet weer ter beschikking van de N.A.V.O. gesteld. Tegen De Gaulle. Pompidou, de nieuwe Franse premier, heeft zijn regering aan het parlement voorgesteld. Hij heeft daarbij een re geringsverklaring voorgelezen, die hem maar een vrij geringe meerderheid heeft bezorgd. Hij kreeg slechts 259 stemmen, dat is 17 minder dan de overigens niet vereiste absolute meerderheid. In 1959 kreeg Debré nog 450 stemmen. Waaraan ligt dat? Pompidou is sym pathieker dan Debré, zijn Algerijnse po litiek wijkt niet af, op sociaal gebied lijkt hij vooruitstrevender en toch. Het ant woord moet zijn, dat het in het geheel niet om zijn programma ging, maar dat de Kamerleden op deze manier blijk wil den geven van hun ongenoegen met de broken. niet duidelijk. Zij blijven er echter naar stijven. Aanvankelijk had men verwacht, dat de kwestie van een topconferentie de beide regeringsleiders ernstig zou bezig hou den. Men weet, dat Kennedy op dat punt veel terughoudender is dan Mac millan, die altijd wei iets gevoelt voor een babbel op het hoogste niveau. Maar het probleem is uit de weg geruimd door Chroestsjow, die zijn standpunt t. a. v. topoverleg radicaal heeft gewijzigd. En kele jaren gold Chroestsjow voor de kampioen van hoog overleg, waarbij de regeringsleiders principiële besluiten moesten nemen, die de lagere góden dan maar moesten uitwerken. Nu evenwel, heeft hy in een gesprek met een Ame rikaanse journalist te kennen gegeven, veel waarde te hechten aan een deugde lijke voorbereiding. Juist 't Amerikaan se standpunt dus. Men kan hieruit mis schien als enige conclusie trekken, dat Chroestsjow op het ogenblik geen pro blemen heeft, die hij met veel nadruk on der de aandacht van het publiek wil brengen. gehele wijze, waarop president De Gaulle, met passering van het parlement, zijn politiek voert. Het heeft verbazing gewekt, dat zovele Kamerleden hun af keer lieten voorkomen uit ongerustheid over de Europese politiek, dat zij meer integratie wilden, maar dat is mislei dend. Zij wilden niets anders dan Gaulle het vertrouwen opzeggen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong'a Nieuwsblad In enkele dagen tijds werd een pre fa bricated houten noodschoolgebouw ten behoeve van de CVO school opgetrok ken aan de Prof. Dr. Titus Brandsma- laan bij het Julianapark. De bouw van deze school was nodig door het toene mend aantal leerlingen van de CVO- school, die te klein is geworden, maar terplaatse geen uitbreiding kan onder gaan. tam.j legenheid om zin als het défilé te zien. B. en W. willen de in te richten zwem inrichting te Bolsward wel steunen met f 400,mits onvermogenden geduren de bepaalde uren er gratis gebruik van kunnen maken. De heer Praamsma acht het water te zout en te vuil. De heer Eisma acht het een volksbelang. De heer Eerdmans stelt voor f 300,te verlen en en vervolgens f 100,per jaar. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 4 stem men. Hoedzje dy foar him dy’t swart by syn gewisse Geen parkeerruimte in de binnen stad Voor al degenen, die deze bijzondere dag willen bijwonen en dat zullen er ze ker velen zijn, omdat het zelden gebeurt, dat de gehele koninklijke familie naar onze provincie komt nog deze goede raadzoek geen parkeerruimte in de bin nenstad. In de onmiddellijke omgeving van het Wilhelminaplein zal geen of nauwelijks parkeerruimte beschikbaar zijn! Het huidige Friesland Dit défilé, dat samengesteld is onder het motto: „Friesland, zoals het leeft en werkt” zal niet een serie praalwagens geven, maar wel wordt een natuurge trouwe uitbeelding van de diverse facet ten nagestreefd. De stoet, die ongeveer 21/) km lang zal zijn, is het aanzien dan ook zeker waard. Aan het slot zullen het mannenkoor uit Wolvega en ongeveer 500 schoolkinde ren, als vertegenwoordigers van de di verse typen onderwijs in Friesland mee lopen, en ook zij zullen uiteraard hun aandeel leveren in de massale zanghulde aan het einde van het défilé. Bij de tribune zal het korps „Crescendo” uit Drachten o.l.v. de heer P. Bakker worden opgesteld ter begeleiding en voor muzikale steun bij het défilé. Om deze zanghulde goed te doen slagen zal men ’s morgens eerst nog een generale repetitie houden. Elk land kent natuurtaferelen Die tot ver over de grens De toeristengidsen strelen En bij velen leeft de wens Ook een keer met eigen ogen Het geroemde object te zien Om er later op te bogen Met een beetje trots misschien. Maar het schoonst tafereel dat trof Noemt men Hollands Keukenhof. President Kennedy gevoelde zich na lang beraad met zijn deskundigen niet lan ger verantwoord de. proeven niet te her vatten, omdat men aanneemt dat de serie, die Rusland vorig jaar met schen ding van de stilzwijgende afspraak tot ontploffing heeft gebracht, Rusland van vele belangwekkende gegevens heeft voorzien. Hierdoor zou het mogelijk zijn, dat Amerika op het gebied van de be wapening een achterstand tegenover Rusland zou oplopen. Men denkt daarbij vooral aan de mogelijkheid, dat de Rus sen op het punt zouden zijn gekomen in de afweer van raketten, die het aanvals wapen van de Amerikanen zou uitscha kelen, zonder dat Amerika zelf onkwets baar zou worden. Een ander punt is de ontwikkeling van wapens van geringe om vang. Wel heeft men hiermee ondergronds nog proeven genomen, maar men is tot de conclusie gekomen, dat ondergrondse proeven de proeven in de atmosfeer niet kunnen vervangen. Het gevaar is nu echter, dat Rusland op grond van deze Amerikaanse proeven de weg vrij acht voor het houden van een eigen nieuwe serie ontploffingen, waarin de gegevens van de proeven van hetnajaar zijn verwerkt. In Washington is men zelfs van oor deel, dat Rusland terughoudend is ge weest in de kwestie van een akkoord om Amerika te dwingen tot kernexplo sies over te gaan om zelf de handen vrij te hebben. Men kan zich dan alleen afvragen, waar om Kennedy de Russen dan zo in de kaart heeft gespeeld. Als er iets van deze veronderstelling juist is, dan mag men niet vergeten, dat het maar een on derdeel van een geheel complex motie ven is geweest. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed 2 p to sizzen Friesland maakt zich gereed om op maandag 7 mei het koninklijk gezin op waar dige wijze te ontvangen en te tonen dat onze provincie zeer in het bijzonder zijn genegenheid en blijdschap wil uiten bij het zilveren huwelijksfeest van ons vorsten paar. In een tijdsbestek van ongeveer drie uur zal het koninklijk gezin een gevari eerd en veelzijdig beeld van Friesland gegeven worden. Dat zal gebeuren door een groots défilé, waaraan alle Friese gemeenten meewerken, waarbij men een karak teristiek van de 44 gemeenten wil geven zonder in een herhaling te vallenvan zeer veel gemeenten zou de karaktseristiek b.v. moeten wijzen op het agrarische element. Door een goede planning streeft men naar een verdeling en daardoor naar de opzet een zo veelzijdig mogelijk beeld te geven. Dit défilé zal worden geopend door zes Friese sjezen, waarvan de inzittenden aan het koninklijk gezin een programma van het défilé zullen aanbieden; in dit boekje (tekst mevr. FaberHornstra, tekeningen Josem Walstra) wordt een korte karakteristiek van de gemeenten gegeven en een korte beschrijving van wat in het défilé wordt uitgebeeld. Bovendien wordt aan het défilé een apart Fries cachet gegeven doordat de gemeenten worden voorafgegaan door een groep, die „Marijke Meu” uitbeeldt. Hier wordt dus gewezen op het feit dat de rechtstreekse voorouders van H.M. de koningin de Friese stadhouders uit het Huis NassauDietz waren. Waar men het meest kan zien Op het Zaailand zelf zal het publiek dus niet erg veel plaats kunnen vinden om dit bezoek van het Koninklijk gezin en het défilé te kunnen gadeslaan (voor het Paleis van Justitie zal wel publiek wor den toegelaten), maar dat wil daarom niet zeggen dat men in Leeuwarden geen gelegenheid zou hebben deze Oranjedag mee te vieren. Integendeel. Het konink lijk gezin zal na de aankomst om 10.15 uur met de Fokker Friendship op het Leeuwarder vliegveld, langzaam in open auto's rijden langs de Mr. P. J. Troel- straweg, de Vrouwenpoortsbrug, de Nieuwestad z.z., de Wirdumerdijk naar het Wilhelminaplein, terwijl het défilé, dat op het (oude) veemarktterrein wordt geformeerd, na het passeren van de ko ninklijke tribune op het Wilhelminaplein langs de Wirdumerdijk, de Nieuwestad z.z., de Vrouwenpoortsbrug, de Pier Pan- derstraat, de Westersingel en de Fon teinstraat trekt om op het Jacob Catsplein te worden pnthpnden. Langs Wirciumerdijk, Nieuwestad z.z. en Vrouwenpoortsbrug heeft men dus ge- Inbraak in het Vredespaleis. In Sneek waar reeds vier maanden een bioscoopgebouw staat wil men er nog ’n tweede oprichten. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat daar 12 mei dit jaar uitvalt op zondag, de algemene ver huizing in deze gemeente zal moeten plaats vinden op maandag 13 mei. M. Oberman, burg. K. H. Laagland, secr. Adv.: Corsetten met onbreekbare baleinen voor drukke bezigheden. De tramlijn Sneek-Bolsward zal worden vervangen door lokaal-spoor. Voor de elfstedentocht per rijwiel heb ben zich thans 285 deelnemers opge geven. AVONDFEEST VOOR ZILVEREN BRUIDSPAAR Maandagavond was de koninklijke pami- lie te gast op een avondpeest in het con- "l certgebouw te Amsterdam, aangeboden door bet gemeentebestuur van de hoojd- stad. f.. De foto toont de gehele koninklijke fa milie in Op bevel van het leger. In Argentinië, dat haast elke week een plaatsje in het overzicht weet te ver overen, heeft president Guido nu het parlement, dat zich nog aan het bera den was over de toelating van de pero- nistische gekozenen, gepasseerd door de verkiezingen van 18 maart ongeldig te verklaren. De kamer telt nu nog maar twee leden meer dan het quorum en is daarmee als wetgevend lichaam wel uitgeschakeld. Men verwacht, dat de president per de creet zal gaan regeren. Een nieuwe re gering is gevormd, die tot 27 oktober 1963 de tijd zal hebben ongestoord het land fe beheren, ongetwijfeld naar de richtlijnen, die de strijdkrachten, voor welke Guido voortdurend is gezwicht, zullen opstellen. Welke richting dat zal uitgaan blijkt al uit het basisplan van de strijdkrachten (nu weer eensgezind na de korte op stand van de week tevoren), waarbij peronisten en communisten buiten de wet zullen worden gesteld en waarbij ook de macht van de voornamelijk pero- nistische vakbeweging zal worden ge- Friese kojpietajel Na het défilé (plm. 11.45 uur) dat niet zal worden onderbroken voor het aan bieden van geschenken, zal in het Beurs gebouw de koninklijke familie door het Prov. Bestuur een Friese koffietafel wor den aangeboden. Hierbij zullen een flink aantal genodigden als representanten van het Friese volk, mee aanzitten. De maal tijd wordt verzorgd door de beide groot ste Leeuwarder Huishoudscholen en de Leeuwarder Bakkersvakschool. Tijdens deze maaltijd zullen enkele jon gedames fraaie friese kostuums uit ver schillende perioden tonen. De gasten bij deze maaltijd, die in verbahd met de kor te tijdsduur niet persoonlijk aan de leden van de koninklijke familie zullen worden voorgesteld, zijn personen uit een vrij groot aantal sectoren van de Friese sa menleving, beperkte aantallen vertegen woordigers der overheidsorganen, van de kerken, het particulier initiatief, land bouw, bedrijfsleven, handel, vakbonden, cultuur, maatschappelijk werk, volksge zondheid, sport, jeugdbeweging, vrou wenorganisaties e.d. Een deel der genodigden is individueel genodigd en diger van enige jeugdorganisatie of in stelling aanwezig. Per trein naar Groningen Het vertrek van de koninklijke familie van het Beursgebouw naar het station vindt plaats na deze koffiemaaltijd. Om 13.20 uur vertrekt de koninklijke trein naar ^Groningen. In de Groninger Schouwburg vindt een jeugdmanifestatie plaats waar een door de Friese auteur P. Terpstra geschreven jeugdspel door jongeren uit de noorde lijke provincies zal worden opgevoerd. Het ligt in de bedoeling, dat dit spel de volgende dag nogmaals in Leeuwarden zal worden opgevoerd. Het programma zal dan verder worden gevuld met een film over het koninklijk bezoek aan Su riname en het optreden van een gooche laar. Het défilé zal uiteraard worden opgeluisterd met muziek en zang, ter wijl aan het slot een massale zanghulde zal worden gebracht, bestaande in het zingen van een couplet van It Heitelan en van het Fries Volkslied. Hieraan zullen niet alleen de deelnemers van het défilé, maar ook honderden ge nodigden op de tribune (die voor de Rijks H.B.S. geplaatst zal worden) en de 2000 schoolkinderen (die tegenover de tribune ’n plaats zullen vinden) deel nemen. Maandagavond heept de koninklijke fa milie in het concertgebouw in Amster dam een avondpeest bijgewoond, aange boden door het gemeentebestuur van Am sterdam, waarop o.m. het nationaal ge schenk werd aangeboden. polo: Burgemeester rnr. G. van Hall biedt hier als voorzitter van het nationaal comité huldeblijk aan het zilveren bruidspaar een zilveren gramopoonplaat aan, waarop Wim Kan een speciaal pro grammaatje ,,Dag Koningin, dag Prins” had vast gelegd. Ook in deze lente Met constante oostenwind Wordt de, aan veel moois gewende Door ’t bont mozaïk verblind Hyacinten - zwaar getroste Tulpen - als een wijnglas vol Als een bruid die haar uitdoste Voor de ceremonie-rol Niemands oog blijft kil en dof Staande in Hollands Keukenhof Kleuren rijkdom die betovert Het lage landje nat en grijs Heeft haar naam en faam veroverd In dit brokje paradijs De residentie van Flora Ook al gaat binnen een maand Ook haar frisse tint teloor, ja Zoals al wat bloeit - ras taant Nog ruist dan het lied van lof Over Hollands Keukenhof Elk land kiest jaarlijks haar „Missen” Meisjes - deskundig gekeurd Als we ons echter niet vergissen Maken deze een slechte beurt Ondanks camera-reclame Verbleekt de geprijsde roem Van zo n opgemaakte dame Voor de frisheid van één bloem Keurmeesters - schiet uit je slof. MISS HOLLAND? - De Keukenhof! r's 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1