Koninklijke Familie begon Haar rondreis door Nederland Uitbundig vreugdebetoon te Leeuwarden P.Gerbranda: Schoolmeester van het oude stempel. Iff It* s Officiële naamgeving van de openbare lagere school te Makkum L'X w •/.•''’■'I i' n*, t f Fan de Martinytoer Op 12 mei grote Elfmerentocht in Sneek STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Raadsvacature Zilveren filmpjes DINSDAG 8 MEI 1962 101e JAARGANG No. 9 HET SPOORWEGONGELUK BIJ TOKIO 269 gewond. Hjir komme se: doarp Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Men kin nimmen kwea dwaen sünder ek jins seis kwea to dwaen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1962 yn miljkg. 10.4 10.4 12.6 12.7 10.6 12 9 9.9 8.3 8.5 8.2 10.7 5.4 7.9 16.1 5.6 8.6 15.1 10.5 31.5 8.2 Bolswards Nieuwsblad 1958 yn milj. kg. 8.9 9.1 11.1 9-7 8.4 8.9 7.3 8.3 6.8 7.6 6.5 9.5 4.5 6.4 14.4 4.9 7.7 13.3 8.7 25.9 7 speelde er toch een flauw glimlachend zonnetje mee en de vele filmers en foto grafen keken iets minder bezorgd naar hun belichtingsmeters dan eerst. Nadat de Luchtmachtkapel het Wilhel mus had gespeeld, en koningin en prins de ere-wacht van de Kon. Luchtmacht hadden geïnspecteerd, boden vijf leden van de LUVA de hoge gasten bloemen aan. Het waren de dames L. K. Bakker, I. J. Drijver, R. Tolsma, D. A. Wiersma en H. J. Kooistra, die stram op een rijtje op de koninklijke familie af marcheer den en koningin en prinsessen ieder een fraai voorjaarsboeket offreerden. Ver volgens werden de auto’s voorgereden In de eerste open wagen nam het ko ninklijk paar plaats, in de volgende auto zaten de prinsessen Beatrix en Irene, in de derde auto reden Margriet en Marijke. Terwijl de militairen stram salueerden reed de kleine stoet in kalm tempo de basis af, op weg naar de propvolle stad, aldus ontlenen wij aan het verslag in de Leeuwarder Courant. Toen de auto’s langs de rijendikke toe schouwers reden, barstte het gejubel eerst voorgoed los. Er was te Leeuwar den enorm veel volk op de been. Uit alle delen van Friesland hadden bus- sen, treinen en personenauto’s duizen den reizigers aangevoerd, die zich naar Leeuwarden begaven om het koninklijk Als men wil spreken van hoogtepunten, dan waren dit er ook de eerste dag reeds vele. Spectaculair was natuurlijk het jeugdspel in de Arnhemse schouwburg, waar honderden jongeren bijeen waren en hier op hun manier een antwoord gaven op de door onze vorstin gestelde vraag: „Wat denken jullie van de toe komst?” Maar dan was er ook dat ongedwongen samenzijn in de Buiten sociëteit in Zwolle. Ook hier weer tien tallen jongens en meisjes die luisterden naar een concert dat door het Twents jeugdorkest werd gegeven. Overijsel wilde zijn gezicht laten zien en dat deed men door een groots défilé waarover de gasten zich bijzonder en thousiast toonden. En zo was het eigen lijk ook in Gelderland. Utrecht viel de eer te beurt van een avondlijk bezoek. En men heeft dit tijd stip dan ook uitgebuit door te werken met veel kleurige lichtjes en geïllumi neerde erebogen. De Utrechtse grachten boden een feërieke aanblik. Nadat Overijssel, Gelderland en Utrecht reeds zaterdag op ondubbelzinnige wijze hun aanhankelijkheid aan het vorstenhuis hadden betuigd en daarmee het mooiste huwelijkscadeau gaven, dat het zilveren bruidspaar mocht wensen, werd gisteren het Koninklijk bezoek voortgezet in de Noordelijke provincies. Hoewel het programma strak georganiseerd was en op de minuut af was getimed, was er van een officieel bezoek geen sprake. Integendeel, ongedwongen hebben Koningin en Prins en hun kinderen feest gevierd. Een feest waarin met name de jeugd betrokken werd. Gisteren viel Friesland de eer te beurt het Koninklijk Gezin te mogen ontvangen. Het is een onvergefelijke dag geworden. Een luchtfoto' van Friesland. In Friesland concentreerde zich de feestdrukte in Leeuwarden, de Friese hoofdstad. In tal van plaatsen was ech ter in de afgelopen dagen en weken al reeds druk geconfereerd, druk gewerkt en druk gerepeteerd. Iedere gemeente - wij meldden het reeds - kreeg een ge deelte van het enorm défilé te verzor gen en op sommige plaatsen was men zo attent ook de bevolking mee te laten genieten. In Winsum en Workum gebeurde dit reeds zaterdag. Men zie daartoe het geen in het „Nieuws uit de omtrek” is geschreven. Toen zondag de lucht betrok en de re gen begon neer te dalen, zijn er heel wat mistroostige blikken op de barometer geworpen. Mgar gelukkig viel alles mee, al was het Oranjezonnetje wel wat erg bescheiden. Gistermorgen om precies kwart over 10 begon het koninklijk bezoek aan Fries land met de punctuele landing van de twee Fokker Friendships, waarmee de koninklijke familie en haar gevolg reis de, terwijl op hetzelfde moment de ko ninklijke standaard aan de vlaggenmast omhoog ging. De prins had op het korte reisje van Soesterberg naar Leeuwarden zelfs de PH-PBF Friendship Gerben Sonderman bestuurd Nadat de schroeven tot stilstand waren gekomen en de trap was voorgereden, betrad hare majesteit de koningin als eerste de basis waar zij werd begroet door de commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen en de garnizoens commandant kolonel J. L. Bosch en mr. R. Römer kamerheer in buitengewone dienst van hare majesteit de koningin die zich op dat ogenblik bij het gevolg voegde. Het weer hield zich op dit ogenblik uit stekend. Hoewel grijze wolken dreigden de spoorwegramp bij Tokio, waarbij 142 mensen om het leven zijn gekomen en 269 gewond. Achlum Akmaryp Dronryp Haskerhoarne Heech Himmelom Koudum Easterein Easthim Roardhuzum Skearnegoutum Tsjom Twellegea Warns Weidum Wiuwert Wurdum Wytmarsum Wommels Warkum Waldscin centrum van de A-kring Friesland-West worden geopend. In het gebouw wordt een tentoonstelling gehouden. Verder zal op deze dag de zevende pro vinciale BB-wandeltocht worden gehou den, met Sneek als uitgangspunt. Aan de tocht met vier verschillende afstan den - gaat een défilé voor autoriteiten vooraf. DE FRYSKE KO-OPERATIVE SUVELYNDUSTRY fabryk, dat op mannich doarp „it” t er oars gjin binne is it Het is niet zonder reden, dat 26 mei ’62, ’s morgens om ongeveer 10.00 uur, de Edelachtbare Heer A. Oosterhoff, burge meester van de gemeente Wonseradeel, de openbare lagere school te Makkum, de naam P. Gerbrandaschool geeft. Want hiermede wordt een wens van vele oud- leerlingen vervuld, hun vroegere leer meester, aan wie zovel en een goede op leiding te danken hebben, geëerd te zien. It i fabryk is, omt er oars gjin binne suvelfabriek, al jierren it hert fan it ekonomysk libben en de fortroude freon fan boer, arbeider en winkelman. It doarp mei in suvelfabryk is dertroch mei- iens it hert fan de kontrei, hwant troch en om it fabryk is hiel hwat fan it doarps- en boerelibben groepearre. Al hwa’.t it doarpslibben ken, sil meistimme moatte, dat de fraech, oft it fabryk der bliuwe kin of net, in fraech is dy’t djip yn it libben fan it plattelan yngrypt. Der mei men sa marnet mei hoazzen en skuon oerhinne rinne. Lykwols de fraech In de vacature J. Boekema (KVP) zal door het centraal stembureau als lid van de raad der gemeente Bolsward worden aangewezen de heer S. Hoekstra. De heer Hoeksta werd reeds eerder benoemd verklaard (nl. in de vac. J. M. A. Mul der) maar meende toen te moeten be danken. Is dit thans weer het geval dan zal benoemd worden verklaard mevr. J. A. Hilgers-Jacobs en bij aanneming, Bols ward dus weer een vrouw in de raad zal krijgen. Op zaterdag 26 mei 1962, des morgens om 10.00 uur zal door de Edelachtbare Heer A. Oosterhoff, Burgemeester van de Gemeente Wonseradeel, de officiële naam geving geschieden van de nieuwe openbare lagere school in Makkum. Deze school zal de naam „P. Gerbranda-school” krijgen. Het huidige schoolhoofd, de heer M. W. H. de Weerd schrijft ter herinnering aan zijn voorganger ter geleide van de uitnodiging o.a. het volgende. Petrus Gerbranda, geboren 14 februari 1851 te Lollum nabij Arum, bezocht de lagere school in zijn geboortedorp, waar zijn vader het ambt van Hoofd der school bekleedde. Zijn intelligentie rechtvaardig de het volgen van de normaallessen, die tot de bevoegdheid van onderwijzer op leidden. Eenmaal in het bezit van zijn onderwij- zersbevoegdheid, studeerde Petrus Ger- men dizze kwestje sjen moatte, wol men letter gjin spyt ha oer forsomme kansen. Yn dizze hoeke freget de kwestje ek om in antwurd. Utsein de Goede Ver wachting to Warkum, dy’t de 30 miljoen al passeard is, lizze hjir in tweintich fa briken, hwerfoar dizze fraech net wer fan de agenda öfkomt. By in stik of sawn binne al ütwurke plannen, by de measten is it safier jit net. Ik haw hjir foar my lizzen twa forslaggen fan it Su- velboun en wol ris neist mekoar lizze de kapasiteit fan dizze fabriken op 1 april 1958 en 1 april 1962. Allegearre binne hja omheech gien yn produksje, mar dér is gans forskaet yn greatte. Yn create trekken kin men sizze, dat de foarutgong fan alle fabriken komd is, troch dat der mear kij halden wurde. Dit blykt ek üt it totale sifer fan alle koöpe- rative fabriken, dat 20 heger leit as fjouwer jier earder. Mar it is ek tige düd- lik, dat fierwei de measte fan dizze fabri ken gjin inkelde kans ha om selsstannich üt to groeijen ta in fabryk mei takomst. Dizze sille meimekoar prate moatte en mei deskundige help komme moatte mei in takomstplan, mei in perspektyf. Dat hoecht net yn to balden, dat men op koarte termyn ta sterke konsintraesje komt, mar in greater gear-wurking en in takomstplan moat der al wêze. Docht men dat net, dan sille der al mear fabri ken komme dy’t har reserves opbrüke om mei to kommen wylst men witte kin, dat dit op den dür dochs net fól to halden is. Hwant it measte foardiel blykte to liz zen yn de fraech oft men likernóch tsjien of tweintich miljoen kilo molke forwurk- je koe. En die men de sprong nei in kom- binaesje fan tritich miljoen, dan wie in nij fabryk jit goedkeaper as it trochgean mei it bisteande aide. Dat seit wol hwat. De gunstige ünderfining mei de Novae yn it Südeasten fan de provinsje, der ’t trije fabriken meimekoar wurkje: Blok- syl, Eastersé en Munnekebuoren en dy fan 53 miljoen nou al 75 miljoen wisten to birikken, sil rounom net barre kinne. Hjir wie yn de polder in nij fjild to win nen. Mar wol stiet fêst, dat dizze gear- wurking folie effektiver wie as dat hja alle trije apart bleaun wiene. Nei üs alie ning sille dat de oaten ek underline as hja earst mar de stap dogge mei mekoar ta. Tj. de J. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen bezoek mee te maken. De busmaatschap pijen hadden alle beschikbare bussen in gezet om de bezoekersstroom op te van gen. Bijna alle lijnen waren met extra bussen bezet; soms liepen er drie of vier bussen dezelfde dienst. De treinen, die uit Sneek naar Leeuwarden vertrokken, piulden ook uit van reizigers, terwijl de personenauto’s op een gegeven mo ment reeds buiten Leeuwarden file-rij- den moesten. De drukte begon reeds vroeg op de ver schillende lijnen. De Berlikumer land- bouwhuishoudschool trok met drie bus- sen naar Leeuwarden en van Terschel ling kwam ook een gezelschap. De LAB begon reeds vroeg met drie en vier bus- sen per dienst te rijden. Ze waren flink bezet, maar men kon om tien uur de stroom nog wel aan; de drukte was niet „overstelpend”. Ook de spoorwegen kregen een grote drukte te verwerken. De treinen uit het zuiden konden de grote stroom over het algemeen goed verwerken, maar die uit Sneek zaten boordevol. Om acht en ne gen uur was het in het station Sneek ontzettend druk. „Ze zijn allemaal mee gekomen, maar u moet niet vragen hoe”, verklaarde iemand. De treinen uit het oosten waren wel vol (de passagiers moesten staan) maar zo enorm als uit de richting Sneek was de toevloed niet. De lijn van Harlingen kreeg ook een enorme drukte te verwerken. In Frane- ker had men omstreeks tien uur zeker een 200 extra retourtjes naar Leeuwar den verkocht en op dat moment stond de vestibule nog vol mensen, die in Leeuwarden een glimp van het konink lijk gezin hoopten op te vangen. De toevloed van mensen van buiten het aantal dat per auto en brommers naar de stad kwam was legio ver oorzaakte in alle hoofdstraten van de stad een enorme drukte die hier en daar met fikse verkeersopstoppingen gepaard ging- Hoofdmoot van de Friese huldebetui ging was het enorme défilé, waaraan al le gemeenten een aandeel hadden gele verd en waarvan wij reeds een overzicht gaven. Bolsward sloeg in dit défilé geen slecht figuur, door op artistieke en ori ginele wijze het eigene naar voren te brengen. Zuivelschool en Gysbert Japicx ontbraken niet. De laatste zat in levende lijve in een caleche vergezeld van enige Gysbert Japicxprijswinnaars. Natuurlijk was de Schuttersmuziek pre sent en werd de aandacht gevraagd voor het Fryske boek, de Skotsploech en de Bolswardse produkten. Een reeds eerder vervaardigd model van het stadhuis kon in deze optocht uitstekende diensten bewijzen. Erg gelukkig waren de 15 leerlingen van de lagere scholen, die 't verkeersexamen met 0 fouten hadden gemaakt en mee naar Leeuwarden moch ten. Er zou nog getracht worden het Bols wardse aandeel in de optocht ter plaat se d.i. in Bolsward, te herhalen. Op zaterdag 12 mei zal in Sneek een groot opgezette BB-demonstratie- en -pro- pagandadag worden gehouden. De dag begint met een provinciale BB-oefening op het Martiniplein, waarbij wordt ver ondersteld, dat een ramp is ontstaan door het neerstorten van een vliegtuig. Door de ontploffing van nog in het vliegtuig aanwezige bommen is een grote ravage ontstaan. Tevens zal op deze dag het nieuwe BB- is nei de rede fan de hear: Ir. Stallinga to Ljouwert halden, gjin theoretyske fraech mear. Elts, dy’t de foarsichtige, bihearske figuer fan de sekretaris fan de Fryske Koöperative Suvelorganisaesje ken, sil djip under de yndruk komme fan dizze rede en de düdlike en sprekkende arguminten, dy’t deryn brükt binne. Syn ütspraek, dat nimmen der op it heden oan tinke soe, om in nij fabryk to bouwen, lytser as tritich miljoen kilo ka pasiteit, is in düdlik beaken foar elts, dy’t dizze dingen yn him om gean lit. En hok- for Fryske boer docht dat op it heden net? It mei faeks lykje, dat de reaksje op de konsintraesje-aksje net sa spektakulair is, wy leauwe dat de neibije takomst leare sil, dat dit in forsin is. It molkjild is ommers yn dizze hoeke it sintrale punt fan bistean en in sint mear of minder bits jut foar in trochsné boer alle jierren tüzen goune. Sa’n klinkend argumint kin men net sun der mear neist jin dellizze. De partiku- liere suvelsektor hat him ek net lang bitocht. Dér is de konsintraesje al jierren oan 't gong, it ófstjitten fan in tal Lijempf fabriken, it oergean fan Hollan- dia nei de Nestlé, it sinten fan de K. N.M, fabryk to Boalsert en jit mear de ynwindige reorganisaesje fan Skarster- brêgge en Boalsert binne wier net om ’e nocht dien. Dizze direksjes witte ek skoan, hwat hja dogge en hwerom hja bilangrike sommen bisteegje om it sa fier to krijen. Neist de eigen argumentaesje kin men nea foarbysjen hwat de konkur- rint docht, dêrmei sil en moat men rek ken halde. Ir. Stallinga neamde syn rede mei sin: Bouwe oan de takomst, en sa sil le week mei 1937 G. Heeringa te Spannum 30 jaar melk- schipper. Boerenboelgoed ten sterfhuize van wijlen de heer Anne D. Flapper onder Tjerk- werd. Heiden bezems en handschrobbers bij Hettema, Marktplein. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben thans definitief besloten een reis te ma ken naar Ned. Indië. H. Visser zal te Schettens de zaak van W. Sjaarda overnemen. Door het leve ren van goede kwaliteiten hoopt hij zidi een ieders gunst waardig te maken. Beschikbaar bij A. F. Elgersma, ’t Houw, onder Cornwerd, stier Antoor, abortus vrij, moeder 79 pt, m. moeders 87 pt., vader 75 punten. T.b.c.-vrij beslag. Dekgeld f 2.50. Minder zorg, meer blijheid. Stemt S.D.A.P. branda door, totdat hij zich de gelukkige eigenaar van de hoofdakte, Wiskunde en Frans L.O. kon noemen. Waar de heer Gerbranda als onderwijzer zijn loopbaan begon, valt niet met zekerheid te zeggen, bekend is het feit, dat hij het onderwijs te Drachten diende, waarna hij het hoofd schap aanvaardde van de lagere school te Niezijl bij Grijpskerk in de provincie Groningen, totdat hij in 1878 hoofdon derwijzer te Makkum werd. Tot zijn pen sioen in 1920 heeft hij het onderwijs in deze plaats gediend. Te Hilversum over leed Petrus Gerbranda op 16 februari 1938. Wie nu het nieuwe gebouw te Makkum bekijkt, zal hierin de eisen verwezenlijkt zien, die een moderne school dient te be zitten: de grote ramen, het pastelkleurige interieur, de leerlingensets, de betere ac- comodatie en outilage voor een onder wijs, dat zegt zich aan te passen bij het bevattingsvermogen van de tegenwoordi ge jeugd. 't Moge zo zijn - zeker is, dat ’t onder wijs rond de eeuwwisseling anders was ingesteld, dan nu. Of ’t slechter was? Wij betwijfelen het - zeker waar we ge confronteerd worden met de werkwijze van ’n zo'n begenadigd leerkracht als Petrus Gerbranda was. In zijn tijd telde de school zes - goed met leerlingen gevulde - lokaliteiten, waar de kinderen naar de eis der wet opgeleid werden tot alle Christelijke en Maatschappelijke deugden onder de hu mane instelling van de bezielde school leider Gerbranda. Mochten er leerlingen zijn, die naar H.B.S., Gymnasium of Kweekschool zouden gaan, meester Ger branda hielp - veelal vóór schooltijd - in de zo bekend geworden „Franse les” en ’s winters in de avonduren. Om de kinderen beter te leren kennen, wandelde deze paedagoog vaak naar de gezinnen, waaruit zijn leerlingen kwa men, om met de ouders bepaalde leer- en opvoedingsmoeilijkheden te bespreken. Zijn eerbied tegenover elke soort van eerlijke arbeid - hoe nederig die arbeid ook was - is bekend en hij eiste van elk zijner leerlingen respekt voor de eerlijke arbeidende mens. Dit respekt leefde hij vóór en daarom gingen alle deuren voor meester Ger branda open, ja, werd zijn afwezigheid als een gemis gezien bij droeve en blijde gebeurtenissen in de gezinnen. Waar hulp gevraagd werd, hielp hij zoveel in zijn vermogen lag. Gemakkelijk was zijn arbeid niet. Er is in de kamer van zijn school, van zijn huis, door meester Gerbranda ge vochten tegen onverstand, vooroordeel, achterdocht en wellicht is in 't hart van deze meester wel ’t felst gestreden voor de rechtvaardiging van een mens, die z’n leermeester beschaamde, zijn gemakzucht bot vierde of die onderging in de fami- lie-dan, waarboven die mens juist uit moest groeien. Tochsteeds zou de zon der vreug de over ’t strijdtoneel glijden en steeds zouden lachende ogen de doorzetter, de wilskrachtige - of hij nu in een gevlekte boezeroen of in een gesteven jak gekleed ging - belonen en steeds zou ’t „oud ver trouwen” in de mens wakker blijven bij' hem, die na 42 jaar zijn arbeid sloot, een voudig omdat het tijd was. Straks zal de naam - verzorgd door de leerlingen van d_ T„l. Bolsward, onder leiding de leerkrachten - als een symbool van onverdeeldheid en warm sociaal gevoel prijken aan de zijgevel van ons school gebouw. Dan zal men weten, dat het heden uit het verleden groeit en dat het goed is, sommige schakels uit de keten der ge slachten te vergulden, omdat zij hecht bleken te zijn, trouw in de beproeving, het louteringsvuur van het leven. Was de heer Petrus Gerbranda een be roemdheid Een geleerde? Een maniak? Neen! Hij was een bescheiden hoofdonderwij zer met een ruime boezem, een helpen de hand, hij was een gewone deftige bur german, geadeld door de arbeid, die hem lief was. Méér wenste hij niet te zijn. Daarom staat zijn naam in metaal op dit schoolgebouw. de Technische School te van hun bevoeg- symbool de zijgevel van ons school- A k y k f i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1