Atoombewapening is een zeer gecompliceerd probleem Verschillen van inzicht blijven een eeuw a Familie Lycklama a Nijeholt lang op Zathe Laardt 1 roar I aoe üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 11 MEI 1962 KONINKLIJK GEZIN IN ZEELAND van 1 t STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes De landerijen (uit de erfenis van Hid Nannes) brachten eerst slechts ruim f 1.- huur per pdm. op Zaterdag 12 mei bewoont de familie Lycklama a Nijeholt, thans in 3de generatie, de zathe Laardt bij Wolsum. Hoewel de huidige boerderij, bewoond door fam. Ki. Lycklama a Nijeholt, wat het gebouw’ betreft, stamt uit 1907 en even verder „land waarts” werd geplaatst als het oude „hüssté” hebben we hier toch te doen met name ook wat de landerijen betreft -met een zéér oud stichtingsbezit. Officiële opening r.k. landbouwschool 1 101e JAARGANG No. 10 Hwaf hat I. i t 1 r zwicht. t grote kaart i i i MIJNWERKERS STAKEN IN SAARLAND Tienduizenden mijnwerkers in Saarland zijn in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Zoals de meeste lezers wel bekend zal zijn, behoort de boerderij aan het Wees huis te Bolsward, dat in 1553 werd ge sticht door Hid Hero Jelbeths dochter, ook wel kortweg Hid Nannes genoemd Troch it to bimanteljen wurdt it kwea fuorre en libbet it fuort. t Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenttes bij contract reductie onmogelijk te maken. Het probleem van de N.A.V.O. als vierde atoommacht is eigenlijk geheel naar de achtergrond ge schoven, ook al door de moeilijkheden om uit te maken welk organisme tot snelle besluitvorming zou moeten ko men. Bovendien is Kennedy helemaal niet geneigd ook maar iets van zijn be voegdheden uit handen te geven, al is hij bereid tot overleg over de wijze, waarop hijzelf tot zijn besluit kernwa pens te gebruiken, zal komen. Er is bo vendien een toezegging, dat Amerika zijn kernwapens niet uit Europa zal terug trekken. Dat Amerika Polarisduikboten aan de N.A.V.O. ter beschikking stelt, heeft weinig te betekenen, daar de kernkop pen van deze raketten onder Amerikaans beheer blijven. Veranderd inzicht. Met de presidentswisseling in de Ver. Staten wisselde ook het strategische den ken enigszins. Kenne'dy en zijn raadge vers gingen beseffen, dat het kernwapen zonder meer niet meer voldoende be scherming biedt tegen Russische acties op kleine schaal met conventionele troe pen uitgevoerd, doordat Amerika, nu Rusland ook een kernwapen bezit, hierop niet met kernwapens kan antwoorden zonder zelf grotendeels te worden ver nietigd. Zo’n kleine actie is dat niet waard, redeneerde men, daardoor niet waarschijnlijk en door die verminderde waarschijnlijkheid zal het kernwapen Rusland niet afschrikken van dergelijke acties. Naast het kernwapen moet nu vooral het aantal divisies conventio nele troepen worden versterkt, opdat Rusland in geval van een kleine actie met gelijke munt kan worden terugbe taald. De taak van Europa is nu in deze visie in de eerste plaats voldoende divisies op te bouwen om Rusland kleinere acties t Stakingen in Spanje. Generaal Franco heeft in drie provin cies in het Noorden van het land de noodtoestand afgekondigd ter bestrij ding van een voor Spanje grote staking van mijnwerkers en andere arbeiders, die in verzet waren gekomen tegen de lage lonen en meer in het bijzonder te gen de traagheid van de regering om een overeenkomst goed te keuren, wel ke voor hen opslag zou inhouden. Door deze forse maatregel dreigt Franco een politiek element in de strijd te brengen, wat hij juist zijn tegenstanders verwijt. De tweedracht. En in dit gehele probleem conventioneel- nucleair schuilt in feite de tweedracht in de N.A.V.O. Amerika ziet in Euro pese kernwapens dure, nutteloze dupli caten van zijn eigen wapen. Het wil van de bondgenoten divisies zien. Engeland, gebukt onder de last van een duur eigen vergeldingswapen, wil zijn Rijnleger be perkt houden, zo beperkt, dat het op kernwapens moet vertrouwen. Frankrijk is een probleem op zich zelf, politiek gezien ook. De divisies, die De Gaulle uit Algerije heeft, teruggehaald, zijn niet weer ter beschikking van de N.A.V.O. gesteld en ook wil hij zijn leger zo reorganiseren, dat het kern wapen er een belangrijk onderdeel van wordt. Amerika heeft vorig jaar zijn leger in Duitsland versterkt, maar het is rede lijk, dat het ook van de bondgenoten een bijdrage eist. Er zijn overigens ont kende geruchten in omloop geweest, dat Amerika een vergroting van het Duitse leger zou willen. Het is nog niet zo, maar als de bondgenoten niet één lijn gaan tfekken in plaats van lijn trekken, dan lijkt het onvermijdelijk, met alle gevolgen van een versterking van de Duitse invloed. Eensgezind en voldaan dus, maar de problemen bestaan nog steeds. (zij stichtte het Weeshuis als Hid, Nan- ne Reyns weduwe). Uit haar landerijen- bezit erfde het Weeshuis in 1561 55% pondemaat op Laardt bij Wolsum. Volgens haar testament mochten deze landerijen destijds voor het leven wor den gebruikt door de toenmalige huur der Gerrit Sijmenszoon. Deze gaf voor de ruim 55 pondemaat en de hoeve een jaarlijkse huursom van 44 daalders to taal, dit is in guldens uitgedrukt f 66,- of ruim f 1,per pondemaat. In het boekjaar 15961597 werd de zathe gehuurd door een zekere Willem Gerbens voor 97 gld., 4 stuivers en 8 penningen. Bijna 2 eeuwen later, in 1793, was het Weeshuisbezit door allerlei schenkingen en aankopen aanzienlijk ge groeid. De boerderij is dan 75 ponde maat groot en wordt gehuurd door Piter Idzes voor f275,.of f3,65 per ponde maat, een bedrag, dat ook in 1696, dus honderd jaar eerder, reeds werd betaald. Het moet een „arme” grond geweest zijn daar te Laardt, want tegelijkertijd bracht een andere weeshuisplaats, gele gen op Huniadijk bij Nijland f 4,50 per pdm. op'. Houdt men rekening met het feit, dat van deze lage huren (het z.g. Haverland buiten de Snekerpoort, groot 6 pdm., bracht in 1750 slechts 50 cent per pdm. op!) ook nog floreengelden moesten worden betaald, dan was het landerijenbezit voor het Weeshuis geen „vetpot”. Het kwam zelfs voor dat de floreengelden soms hoger waren dan de huuropbrengst, zo bijv, bij de „wylde achte" bü Heeg. Dit stuk land had zelfs een negatieve exploitatie-opbrengst en werd aan de huurder overgedrag4<n voor zegge en schrijve één duit! Die tijd is nu (gelukkig) al lang voor- I bij. Die tyd was ook al voorbij toen op 12 mei 1862 er een „nijboer” op de zathe kwam. Die nijboer was Aise Pierius Lyclama d Nijeholt', .gehuwd met Hinke Foppes de Jong. Hij was trouwens in Toto: Posters, voorzien van een spandoek met het opschrift Vrienden, hier wordt gestaakt” bij de ingang tan een kolenmijn in Neunkirchen. heid en de kwaliteit van de grond werd er zeer door verbeterd. „Puike modder, sa grien as gers”. Geen wonder de terpen waren destijds een proces van eeuwen opgehoogd met koeienmest, vermengd met aarde. De mensen in Wolsum, op Remswerd en van Nijland schudden hun hoofd, toen Aise- boer begon te terpgraven. Maar hij ging zijn weg. En met succes. Op latere leef tijd ging hij de mglk niet langer zelf karnen, maar verstond weer de nieuwe tijd en ging zijn melk voortaan leveren aan de fabriek. Iets van dit vooruitstrevende heeft zich voortgeplant in het nageslacht. De hui dige pachter, de heer KI. Lycklama èi Nyeholt is hij moet het ons maar vergeven als we het hier neerschrijven in vele opzichten een buitenbeentje. Hij is heer en boer, zonder nu bepaald hereboer te zijn. Als we voor een pers gesprekje naar Laardt rijden komen we een heel complex gebouwen voorbij. Boer Lycklama houdt behalve koeien n.l. ook varkens, wel een 300 en kippen, wel 2000 Ekele jaren geleden schrok de hele om geving op toen hij boelgoed ging houden op de eigen boerderij, iets wat vermoe- delijk geen enkele andere boer ooit zou doen. Trouwens als wij in de „mooie” kamer zitten en onze ogen even laten dwalen over de wandversiering is het niet moei lijk meer te weten uit welke geest hier geleefd en gewerkt wordt. Mogen we eens uit de school klappen? Met een va riant op het gezegde: „Zeg mij wie uw vrienden zijn, en ik zal zeggen wie gij zijt”, kunnen we in vele gevallen ook zeggen: „Toon mij wat u hangt aan de wand en ik zal zeggen wie gij zijt”. Allereerst is er dan in deze boerekamer de traditie der geslachten. Er hangen portretten van „hfeit en mem” en nog eens van „heit” in vol ornaat. Er staat ook een foto van het eigen met 10 kin deren gezegend gezin, vijf jongens en vijf meisjes. De oudste is getrouwd, de jongste 6 jaar. De dag volgende aan ons bezoek (gisteren als U dit leest) trouw de er weer een zoon, pas kwam een doch ter thuis van het ondertrouwbezoek aan het gemeentehuis. En dan is er dat veelzeggend wandbord „God geeft de vogels de kost, maar ze moeten er om vliegen”, een spreuk niet alleen van toepassing op de vogels, maar ook op het leven van de mensen, met name ook op dat der Lycklama’s. Men leeft er in diepe afhankelijkheid van Vierde atoommacht. Wat de atoombewapening betreft heeft men met een zeer gecompliceerd pro bleem te maken. Onder de regering van president Eisenhower was Amerika er toe overgegaan het voornaamste aspect van de bewapenig te zien in de z.g. de terrent, het afschrikwekkende kernwa pen, dat de vijand ervan zou moeten weerhouden om tot een aanval over te gaan, daar hij dan vergeldingsacties op eigen terrein zou ontketenen. De zeggen schap over deze kernwapens berustte bij de Amerikaanse president, wat eerst voor Engeland en daarna voor Frank rijk aanleiding was zelf een kernwapen te ontwikkelen om het spel der grote mogendheden te kunnen meespelen. On vermijdelijk zou West-Duitsland, groter dan elk van deze beide landen, op den duur gaan wensen ook over kernwapens te beschikken, waardoor het gevaar groot zou worden, dat de spanningen met Rusland tot ongekende hoogten zou den oplopen. Om een uitweg uit deze moeilijkheid te vinden, heeft Herter, Eisenhower’s laat ste minister van buitenlandse zaken, toen enkele jaren geleden een plan voor gelegd om de N.A.V.O. uit te bouwen tot een vierde atoommacht. Hij wilde daardoor de vrees van de Euro pese bondgenoten tegengaan, dat de angst voor 'het Russische kernwapen Amerika ervan zal weerhouden het zijne in stellihg te brengen ter bescherming van de Europese bondgenoten. Dit argu ment gebruikt president De Gaulle ook om zijn eigen kernwapen te rechtvaar digen. Tevreden zijn alle ministers van de landen van de N.A.V.O., die van donderdag tot zondag in de Grieks,e hoofdstad hebben vergaderd als Raad van de N.A.V.O., weer naar huis gegaan. Ministers z(jn altijd tevreden en voldaan wanneer zij een conferentie hebben bijgewoond, zonder dat de beschouwers aan de kant nu kunnen ontdekken waarom. Ditmaal heeft men opgemerkt, dat er geen ernstige meningsverschillen aan de orde zijn geweest, maar dat zal men toch eerder zo moeten uitleggen, dat deze meningsverschillen öf niet naar voren zijn gekomen óf dat men een beslissende strijd daarover heeft vermeden of ul.tgesteld. Het slotcommuniqué somt op, waarover men het heeft gehad: a. ontwapening: geen nieuwe gezichtspunten; b. Berijjn: de situatie is bestudeerd; c. atoombewa pening; d. wetenschappelijke samenwerking: concrete beslissingen zijn uitgesteld; e. hulp aan Griekenland en Turk (je: deze wordt uoodzakelijk genoemd zonder dat men er iets van heeft uitgewerkt. 2 e week mei 1912 In de steden (in de dorpen ook nog wel) wordt veel melk verkocht met water ver mengd. De vogels zijn erg vroeg dit jaar. De jonge spreeuwen piepen in Oosterlittens al onder de pannen, jonge eendjes zwem men al rond en er kwam op 10 mei al broed-kievitseieren uit. Berlijn. Over Berlijn is vooral gesproken door Rusk en Schröder, de Amerikaanse en de Westduitse minister van buitenlandse zaken; men mag aannemen, dat Rusk is blijven vasthouden aan het standpunt dat het polsen van Rusland moet wor den voortgezet en dat het jongste Ame rikaanse plan, dat voorzag in Oost- Duitsers in het contrölelichaam, niet van de baan is. Dat is wel geen erkenning, maar van West-Duitse zijde is er her- llet Koninklijk gezin in Middelburg. Op de markt Zeelands hoofdstad was een grote kaart van Zeeland aangebracht, bevolkt door honderden kinderen van de lagere scholen. Op een van de plaatsen van „Miniatuur-Zeeland”sprak het Koninklijk Paar met een van de jongeren. Tussen Koningin en Prins zien we de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Vuurwerk in Wommels. Er waren 200 vlaggen uitgestoken. W. K. Hoekstra, „de oude dokter”, vierde zijn 50-jarig jubileum. Op de Workumer voorjaarsmarkt waren 30 paarden aangevoerd, 1 veulen. Werk paarden werden genoteerd vanaf f 100.-, slachtpaarden f 60.-, f 80.-, Segni, president van Italië. In Italië is na negen stemmingen, of zelfs tien, als men een geannuleerde meetelt, een nieuwe president gekozen, de huidige minister van buitenlandse za ken, Antonio Segni. Segni, de kandidaat van de chr.-democraten, had eerder de benodigde 428 stemmen van het uit ka mer- en senaatsleden samengestelde kiescollege kunnen verwerven, als alle 400 leden van zijn eigen partij hem had den gestemd. De linkervleugel van deze partij, die een parlementaire samenwer king met de socialisten van Nenni heeft doorgezet, zag in hem echter een kandi daat van de rechterzijde en weigerde steun. Een aantal van hen is toch ge haaldelijk op gewezen, dat men zich op het hellende vlak gaat begeven. Adenauer heeft maandag in Bonn al ver klaard, dat er in Oost-Duitsland een bewind bestaat, dat men niet kan ne geren. Maar een erkenning van de fei ten houdt geen erkenning in van de soe vereiniteit. Het hoofdbestuur van de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond heeft be sloten de Plechtige Inzegening en Offi ciële Opening van de nieuwe Lagere Landbouwschool te Bolsward te doen plaats vinden op dinsdag 22 mei a.s. Het programma van deze plechtigheid' vangt om 9.30 uur aan met het opdragen van een Heilige Mis in de Parochiekerk St. Franciscus te Bolsward (opgedragen door de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor C. P. J. Bartels O.F.M.), om 10.30 uur volgt dan de Plechtige inzegening van het schoolgebouw door Zijne Hoogwaar dige Excellentie Mgr. P. A. Nierman, die om 11.00 uur de officiële openins-plech- tigheid zal verrichtten. Hierna is er gelegenheid tot bezichtiging van de school. Het samenzijn zal w'orden besloten met God, maar weet de handen geducht uit 1 een gemeenschappelijke koffietafe', de mouw te steken. En wat U misschien meer dan één opzicht nijboer. Pake Aise, zoals de huidige bewoner van de zathe zijn voorganger nog vol eerbied noemt, was tot op dat moment n.l. bakker te Bolsward (n.l. aan de Rijksstraat, nu kledingmagazijn S. S. v. d. Werf). Hier werd ook zijn opvolger, de vader van de huidige pachter, Augustinus Lycklama Nijeholt, geboren. Hij was 1% jaar toen zijn ouders naar Laardt vertrokken om er boer te wor den. Pake Aise moet een vooruitstre vend man zijn geweest. Hij had als bak ker te Bolsward altijd als eerste de broodjes klaar, hetgeen destijds in het vroeger morgenuur werd bekend ge maakt met een hoornsignaal. Ook als boer toonde hij zich vooruitstre vend. Het land was slecht.. Waar nu met gemak 60 koeien worden gehouden, molk hij er slechts 17. Maar de terp werd door hem afgegraven en over het land gebracht. Dit bracht vruchtbaar- in deze kamer niet zou verwachten: een keurig ingelijst diploma als eindpunt in een cursus in belastingrecht! Maar daarnaast ook een dankbaarheids- plaquette, geschonken door de in Zee land door de februariramp getroffen boeren voor de geboden hulp. Ai deze zaken zijn zovele aspecten uit dit nijvere gezin, dat thans vol vertrou wen de 2de eeuw op Laardt tegemoet gaat. Om even op de honderd jaar terug te kunnen zien was op de boerderij ontbo den de oud-arbeider Tjalling Zuierveld, die jarenlang lief en leed met de Lyckla ma’s heeft gedeeld en nog zeer hel der van geest er smaakvol van kon vertellen. Het zijn verhalen van lief en van leed, verhalen uit het intieme familieleven soms en niet altijd geschikt voor de krant. Wat pake Aise betreft (het is nu 70 jaar geleden, dat Zuierveld bij hem in dienst trad) deze heeft hij altijd zeer hoog geacht, vooral ook omdat hij als knecht en arbeider er zo’n goede be handeling genoot. Nog heel goed weet Zuierveld zich de oude boerderij te herinneren en vooral ook het leven op de boerderij. De tijd van hard werken, van het „tsjemjen”, waarbij ook de boerin geducht moest helpen. Ook van de tijden van rampen voor mensen en vee. In 1893 was er bijv, de grootste droogte ooit door Zuierveld meegemaakt. De Nijlander vaart lag droog. Heel de üngetiid bestond uit en kele wagens half opgeladen met wat „raeije-guod”. Trouwens er werd vroeger toch al veel later gemaaid. Eerst moest het zaad in de halm zitten, meende men. In dat op zicht is er toch wel een revolutionaire ontwikkeling geweest. Soms werd het vee door longziekte getroffen en moest het hele beslag worden afgemaakt en ter plaatse begraven. Tot tweemaal toe is dit Aiscboer overkomen. Deze kwam zoals gezegd, op 12 mei 1862 op de boerderij. Voordien werd deze bewoond door de Kramers, de vader van Pier Kra mer van Nijland. Aise en Hinke hadden een talrijk gezin. Er waren 8 kinderen. Pier vertrok naar Welsfijp, Foppe naar Lollum, Augustinus zou de opvolger worden. Dan waren er nog een Anskje, Tsjitske en Neeltsje. Een tweetal overleden aan de toen zo hearsende „tarring”, die destijds zovele slachtoffers maakte. Pake Aise was een zeer humaan mens. Hij was ook armvoogd. Alleen hij was „te goed”. De zoon Augustinus, zelf in Bolsward geboren, vond zijn vrouw in Sneek. Halverwege op de boerderij za the Laardt werden ze boer en boerin in 1898. Ze betaalden toen f 24,- huur, het zesvoudige van een eeuw geleden. In vele opzichten zette hij de familie traditie voort (dat ook hij vooruitstre vend was, bleek uit het feit, dat hij de eerste in de gemeente Wymbritseradeel was die een maaimachine aanschafte) totdat hij in 1945 overleed. In 1907 was de nieuwe boerderij ge bouwd en vele moderniseringen hadden plaats gevonden. Nog één jaar bleef de weduwe op de boerderij. Toen kwam de 3de generatie, het echtpaar KI. Lyckla ma Nijeholt. Na haar huwelijk had het eerst op de Rige gewoond, toen in Gersloot, later in Nijhuizum bij Wor- kum. Gehuwd in 1934 maakte het jonge gezin de crisisjaren mee. De eerste koeien gekocht voor f 400,moesten even later van de hand worden gedaan voor f 77,In Gersloot was het al heel slecht. In Nijhuizum ging het beter, tot dat men in Wolsum de opgaande jaren na de oorlog meemaakte. Een tijd met nieuwe Initiatieven, met mechanisatie, andere produktievormen, nevenbedrijf in varkens en kippen en wat niet al, een tijd ook met eigen moeilijkheden, maar ook met perspectief. Daarom onze ge lukwens bij dit 100-jarig jubileum. I*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1