WEER BEZORGDHEID OVER ONRUST IN LAOS Adenauer wierp knuppel in het hoenderhok Engeland de E.E.G. en defensie van k Begroting door Kamer aanvaard i I h LIBERALE PARTIJGENOTEN VALLEN MINISTER VISSER AAN I i i lOIe JAARGANG VRIJDAG 18 MEI 1962 No. 12 RUIMTECAPSULE VAN GLENN OP TOURNEE Lokkende liefde PIET Het Nationale OrgeL concours E OPMERKELIJKE GAST AAN BOORD „WILLEM RUYS” 0 5 0 3 5 0 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes I 8 I 5 us hjoed p p to sizzen Drie clandestiene f zenders opgespoord ....- I I Hy is fan buten u Onder de rechter. i' Nieuw-Guinea. I 4 ou deren voortgezet. 4 4 4 4 4 4 4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Meer zorgen in Zuid-Oost-Azië. na zin Riel in verband met de vrees van de v.v.d. voor een nieuwe nederlaag bij de a.s. verkiezingen als de door „De Tele graaf” zo fel bestreden liberale minister Visser niet voor die tijd verdwijnt. Mr. Van Riel vond dit een insinuatie. Hij beweerde dat niemand het effect van zijn kritiek op de a.s. raadsverkiezin gen zou kunnen voorzien. En hij stelde dat niet het partijbelang, doch het al gemeen belang de drijfveer was voor het vonnis van minister Visser. nister Visser voor de troepenzendingen naar Nieuw-Guinea doorslaggevend voor zjjn ongunstig oordeel over diens optre den als bewindsman van defensie. Voor dit onderdeel van het regeringsbe leid hadden de v.v.d., de c.h.u. en de a.r.p. echter juist alle waardering. Dr. De Gou, die behoort tot de minderheid van k.v.p.-senatoren, die kritisch staan tegenover de troepenzendingen naar N.- Guinea, uitte zich als defensiespecia list namens zijn gehele fractie spre kend, wat terughoudend. Dr. Van Hulst gaf, als afgevaardigde van de c.h.u. te kennen, dat men zowel vóór troepen zendingen kon zijn als vóór aanvaarding van het plan-Bunker als gespreksbasis met Indonesië. Infiltraties. Het defensiedebat begon op dezelfde dag waarop de Indonesiërs weer parachu tisten op Nieuw-Guinea lieten landen. Dit deed bij mr. Van Riel de vraag rij zen of de superioriteit van de Neder landse defensie aldaar nog wel voldoen de is om als politiek drukmiddel ten op zichte van Indonesië dienst te doen. Hij maakte duidelijk, dat zijn instemming met de troepenzendingen niet beteken de, dat hü ook zou gevoelen voor een volledige oorlogvoering met Indonesië. Minister Visser stelde echter vast, dat er geen sprake van kon zijn, dat Neder land thans zijn plicht tot verdediging van de bevolking van Nieuw-Guinea op geeft. Hij verzekerde, dat het Neder landse standpunt terzake op de NATO- conferentie vee] instemming en begrip bij de bondgenoten heeft ondervonden. Abonnementsprijs f l’.9O per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 door zongen en en 15 Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jongs Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentres bij contract reductie i wapene, dy ’t fan binnen ünskuldich is. President Kennedy heeft het besluit genomen om een smaldeel van de Zevende Vloot, die in de Oost-Aziatische wateren is gestationeerd, naar de Golf van Siam te zenden. Dinsdag zijn in Thailand ongeveer 1000 mariniers aan land gezet, met instemming vun de regering van Thailand. Aanleiding tot deze onverwachte actie, die ongetwijfeld een crisis in de verhouding met de communistische landen zal oproepen, is de actie van de communistisch gezinde Pathet Lao in het Noorden van Laos. Een jaar lang heeft Laos een wapenstilstand gekend, gedurende welke de drie groepen, de Pathet Lao, de neutralistische onder kabinetsformateur Soc- vanna Phoema en die van de rechtse regering onder Boen Oem, hebben getracht tot overeenstemming te komen over een nieuwe regering, waarin de drie groepen elkaar in evenwicht zouden houden. Deze onderhandelingen zijn voortduiend vast gelopen, ook al werd af en toe voorbarig gemeld, dat er overeenstemming was bereikt. Vorige week zondag nu bezetten de troepen van de Pathet Lao een belang rijke stad in het Noorden van het land, die tot nu toe in handen van de rege ringstroepen was. De Pathet Lao moti veerde deze aanval met provocaties van de zijde van de regeringstroepen en niet geheel zonder grond. Doch hierbij is het niet gebleven. De Pathet Lao zette de opmars voort en twee andere steden vielen in haar handen. Hierdoor is het gehele verdedigingsstelsel van de hoofd stad en de residentie, beide nog in han den van de regeringstroepen, ontwricht. Bovendien verscheen de Pathet Lao nu voor het eerst aan de grens met Thai land, waarheen regeringstroepen, die de aanval van de Pathet Lao nu niet zo goed hadden weerstaan, waren gevlucht. Deze opmars van de Pathet Lao, die bedenkelijk veel gelijkt op een militaire versterking van de onderhandelingspo sitie, heeft in Washington ernstige be zorgdheid gewekt. Onder president Eisenhower stond de Amerikaanse regering volledig achter' de pro-Westelljke regering van Boen Oem, die economische en militaire steun kreeg. Zij heeft zich niet goed tegenover de Pathet Lao en de neutralistische troe pen van kolonel Kong Lae weten te hand haven en toen president Kennedy aan het bewind kwam, zag hij vrij duidelijk in, dat het beste wat Amerika zou kun nen bereiken een geneutraliseerd Laos zou zijn. Boen Oem had weinig kans zijn wil aan het gehele land op te leg gen en Amerika heeft hem onder vrij zware druk gezet om enige inschikke lijkheid te tonen. Dat leverde Kennedy in eigen land het verwijt op, slap te zijn tegenover de communisten, maar men mag niet vergeten, dat de weg van Boen Oem slechts tot de uitroeiing van de Westelijke invloed zal leiden. Het grote gevaar bestaat, dat Boen Oem en Ame rika geïdentificeerd worden. De druk mocht niet baten, evenmin als het intrekken Van de economische hulp ter waarde van ongeveer 3 miljoen dol lar per maand. Maar nu zet de Pathet Lao Boen Oem onder druk. En Kennedy wordt voor een dilemma geplaatst, door dat er in feite twee problemen onscheid- rechtzettingen van de kant van het W.- baar dooreen lopen. Hij zou het onge twijfeld waarderen wanneer Boen Oem een toontje lager zou zingen, maar hij moet ernstig bezwaar maken tegen de uitbreiding van de macht van de pro- communistische Pathet Lao. Hij wil Laos niet communistisch zien worden, maar is bereid het neutralistisch te zien wor den. 3e week mei 1912 Op 2 juni a.s., ’s middags om twee uur, begin het Nationaal Orgel Improvisatie Concours in Bolsward. Het nationale orgelimprovisatieconcours in deze vorm uniek in Europa, poogt te voorzien in het tekort, dat reeds gerui me tijd in organisatiekringen werd ge voeld. Men zag geen duidelijk vervolg op het improvisatie-onderricht, dat met veel enthousiasme aan conservatoria en muziekscholen wordt gegeven. Er bestond, om het anders te stellen, geen brug tussen het onderwijs en de improvisatiekunst, zoals die op de zeer waardevolle internationale concoursen van Haarlem wordt beoefend. Een der gelijke brug nu wil het nationale con cours vormen. Het heeft dan ook tot doel de studiezin të prikkelen, begaafde jonge Nederlanders over de schroom om in internationaal verband mee te doen heen te helpen, een overzicht te geven van wat in ons land aan jong talent beschikbaar is, een voorbeeld te stellen aan al degenen, die zich de ontwikkeling op kerkmuzikaal gebied bewust zijn. Vele prominenten in den lande schaar den zich, door deel uit te maken van de het concours organiserende stichting, achter dit doel. Daarbij bleek de aangif te verrassend groot en het muzikale kunnen van de kandidaten’ belangwek kend. Titels van 1 van humor ontbloot. Zie hier van films uit 1912: ,.De onnatuurlijke moeder” (in natuur- Andere regeringspartijen de k.v.p. en de a.r.p. hadden ook wei kritiek op het beleid van minister Visser in de 1 zaak-Van der Putten. Maar zij meenden hun oordeel te moeten opschorten, zo lang het Centrale Ambtenarengerecht in hoger beroep en de Tweede Ka mer met hun onderzoek nog niet gereed zijn. Waarschijnlijk om dezelfde reden zweeg de christelijk-historische afge vaardigde Van Hulst in 'eerste aanleg zelfs geheel over de affaire-Van der Putten. De drie confessionele partijen beschikten samen over een meerderheid in de Senaat. „Waarom,” zo kon men zich afvragen, „nam mr. Van Riel niet eenzelfde mate van geduld in acht tegenover zijn geest verwant achter de regeringstafel?” De socialistische oppositie had bij mon de van de Enschedese burgemeester Thomassen het antwoord snel bij de hand. Hij bracht de aanval van mr Van Begroting toch aangenomen. In een enthousiaste klop op de schou ders van minister-president prof. dr. J. E. de Quay, ontlaadde minister Visser al de opgekropte spanningen van het tweedaagse debat, toen zij begroting zon der hoofdelijke stemming was aangeno men. Ook de v.v.d. stemde voor. Hoewel de liberalen het vertrouwden in „hun” mi nister opzegden, waren zij daarbij van oordeel, dat ,„de huidige situatie waarin het land gewikkeld is Nieuw-Guinea enige aardige liedjes. Des avonds werd niet gedoogt tegen de begroting te op‘zaal van Veids het feest voor de stemmen”. Aanval afgewezen. Minister Visser legde de aanval van zijn partijgenoot Van Riel met betrekking tot de zaak-Van der Putten naast zich neer. Hij zei, dat hij zich zou onderwer pen aan het oordeel der Eerste Kamer als geheel. Hij verweet mr. Van Riel onzorgvuldig te hebben gehandeld door op het onderzoek van het Centraal Amb tenarengerecht en de Tweede Kamer vooruit te lopen. „Naar de reden kan ik slechts gissen,” zei minister Visser sarcastisch die kennelijk ook aan de verkiezingen dacht. Vastberaden gaf hij echter aan, daar voor niet te willen wijken. „Ook een mi nister,” zo vond hij, „heeft recht op een verdediging”. Het politieke beeld op het Binnenhof werd deze week beheerst door de felle aan val, welke minister Visser te verduren kreeg van zijn liberale partijgenoten bij de verdediging van de begroting van defensie in de Eerste Kamer. De liberale fractieleider, mr. Va,n Riel, stelde namelijk vast, dat ’s ministers perso- neelsbeleid ten opzichte van de techische hoofdambtenaar Van der Ihitten „into lerabel” was geweest. Hy erkende, dat deze door allerlei ervaringen een moeilijke, wat wantrouwige man was geworden. Maar hij meende, dat de minister hem juist daarom zelf bij zich had moeten laten komen en waarschuwen, inplaats van hem te ontslaan op grond van een „onvolledig” verslag, dat twee ambtenaren hadden opgesteld van hun urenlang gesprek met Van der Putten, waarin zij naar het oordeel van de Ambtenaienrechter langs elkaar heen hadden zit ten praten. Zonder dat zij het belang van de zaak- Van der Putten wilden onderschatten, gaven de andere partijen te kennen, dat aan andere onderdelen van het defensie beleid meer betekenis diende te worden toegekend. Zo was bij de socialist Van der Stoel, die ook vond, dat minister Visser in de affaire-Van der Putten was tekort ge schoten, de verantwoordelijkheid van mi- Te Tilburg woonde Herman K. Die zong: „Amor, hiep hiep, hoera! Ik heb Ineke gevangen Wij worden ’t groene paartje dra!” Maar toen riep Ineke haar pa: Stil, staak die zotte zangen Je speelt het zonder mij niet klaar Jij met mijn dochter, reken maar Dat wordt je streng verboden! Papa heeft serieus bezwaar Ineke, bakvis, dus half gaar MÏg jou thuis nooit weer noden. Een wolkje aan de liefdeslucht: Die Herman K. nam vlug de vlucht Naar het vrije land der Schotten Kom mee Ineke, niet gezucht Daar, waar men alles overbrugt Zal het ook met ons wel vlotten Toen stoof de Tilburgse papa Hen zeer verbolgen achterna Ik laat de zaak niet rusten Mijn nee weegt zwaarder dan jou ja Ik zeg jé nog eenmaal, versta Of je zult er van lusten ’t Zal ons benieuwen wie er wint De vader of zijn stoute kind Beiden grijpen hun rechten Licht dat papa straks ondervindt. Wie kan, de liefde is toch blind? Ooit tegen amor vechten! Licht dat Ineke later voelt Papa heeft het toch goed bedoeld Hartstochtelijk bekoren Een stroom die elke dam wegspoelt Een hete wind die spoedig koelt Ik heb ook droef verloren. Doch niet alleen voor Laos gelden de zorgen van Kennedy. In feite staat de Amerikaanse positie in Zuid-Oost-Azië op het spel. In het aangrenzende Viet nam is de regering van Ngo Dinh Diem in felle strijd gewikkeld met communis tische guerillastrijders. In Thailand is het rustig, maar bij deze bondgenoot in de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorga- nisatie zal het vertrouwen in Amerika zeker worden ondermijnd, indien Laos, ondanks protesten van Amerika, onder de voet wordt gelopen. Erger, er' gaat gevaar dreigen aan de grens van Thailand. Vorig jaar is er een discussie geweest in Amerika over de vraag of er Ameri kaanse troepen naar Laos moesten wor den gezonden, maar de president heeft dit toen geweigerd, in de eerste plaats omdat dat zeker een Chinese reactie en een soort Koreaanse oorlog ten gevolge zou hebben, in de tweede plaats, omdat het geheel door land ingesloten Laos voor Amerika een wel zeer moeilijk terrein is. Het enige dat Kennedy nu kan doen, is maatregelen nemen die de neutralen en bondgenoten garanderen, dat de communistische infiltratie Laos afgelopen zaï zijn. Dat is de van de landing in Thailand. Op zondag 13 mei jl. hebben opsporings ambtenaren van de P.T.T. in samenwer king met de rijkspolitie te Eibergen, de clandestiene zenders; „Morgenster”, „De Blonde Zeeman” en „De Zwarte Cow boy’’ opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de respectievelijk 18-jarige fabrieksarbeider H. K. te Holterbroek, de 15-jarige scho lier A. J. M. T. en de 19-jarige kippen- plukker N. J. de V., beiden te Eibergen. Duitse ministerie van Buitelandse Za ken kunnen niet verhelen, dat Kennedy niet de volle sympathie heeft van de oude Bondskanselier, die hem ervan verdenkt niet voldoende rekening te hou den met wat Adenauer beschouwt als nationale belangen van Duitsland, hoe wel hij toch zelf ook heeft gesproken over een aanpassing aan de „werkelijk heid”. Adenauer kan bij Kennedy de po litiek niet meer dicteren zoals hij dat gewend was bij Eisenhower en zoals dat niet nodig was bij zijn vriend Dulles. De E.E.G. en Engeland. Uit deze onvrede met het jonge Amerika verklaart men ook die andere ongeluk kige opmerkingen van Adenauer, dat En geland maar geen volledig lid van de Europese Economische Gemeenschap moet worden en dat deze gemeenschap niet van dikte uit elkaar mag barsten. Dat'is'een zo sterk inzwenken op de koers van president De Gaulle, dat men gaat geloven, dat Adenauer met opzet eens lekker op de tenen van Engeland en van Amerika is gaan staan. Ook van Amerika, omdat dat er een groot voor stander van is, dat Engeland tot de E.E.G. toetreedt. De onderhandelingen over deze kwestie zijn eind vorige week in alle ernst be gonnen, maar men kan er nog niet veel van zeggen. De Engelsen hebben voor gesteld, dat het gemeenschappelijke ta rief van de E.E.G. dan toch ook maar zal moeten gelden voor de industriële produkten van de landen van het Ge menebest, die zonder rechten nu Enge land binnen mogen. Voor de landbouw zou Engeland zich willen aansluiten bij de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek van de Zes, die aan het groeien is. Dat zou voor een deel zeker de overschakeling betekenen van Australische en Canadese produkten op Europese. Om de moeilijkheden voor deze beide landen weg £e nemen, ver zoekt Engeland de Zes, de jaarlijkse hoe veelheid, W’elke Engeland nu afneemt, op te nemen in de Zes en Engeland. De standpunten liggen nog wel ver uit een, maar overeenstemming is mogelijk, als De Gaulle het over zijn hart kan ver krijgen een mededinger naar de Europese kroon in zijn gebied binnen te laten. De kwestie-Duitsland. Andere zorg-en van Kennedy betreffen vooral de houding van Bondskanselier Adenauer, die zich op een persconferen tie in Berlijn negatief heeft uitgelaten over de Amerikaanse pogingen om met Rusland een regeling voor Berlijn te vinden. Ontkenningen, uitleggingen en De „Friendship 7”, de ruimtecabine, waarin John Glenn drie tochten om de aarde heeft gemaakt, is uit de Verenigde Staten met een transportvliegtuig naar Engeland gevlogen en komt hier aan bij het Britse museum voor Weten schappen te Kensington, Londen. Tot woensdag zal de capsule bier tentoon gesteld worden om vervolgens met de „Globemaster”waarin zij uit de VS naar Engeland kwam, naar Parijs te vertrekken. De tentoonstelling van de capsule en de bij de ruimtevlucht gebruikte instrumenten trekt overal grote belangstelling lijke kleuren); „De regenworm in dui zend angsten” 500 m. lang); „Een ge lukkig huwelijk” (duur 45 min.); „De gevangene van Elba” (door censuur vrij gelaten) „De geboorte van een zee- ëgel”; (met orkestbegeleiding); „De elfduizend maagden v. Keulen” (slechts 1 exemplaar voorhanden); „De schepen van de Engelse oorlogsvloot” (voor de eerste maal op het vaste land) Kaatswedstrijd, georganiseerd door de kaatsvereniging „De Greidhoek” (Ex- morra-Tjerkwerd). Prijs: J. Heins, K. Rozendal. Ie Premie: J. Oostenveld J. Kooistra, 2e premie: O. de Boer J. Kroontje. Inwijding nieuwe openbare school te Tjerkwerd. Aanwezig waren o.a. burge- meesterd Piccardt van Wonseradeel en Ds. Norel, schoolopziener in het arr. Bolsward. De vorige school was brand verwoest. De kinderen Hwat bat Qa be Skroar Als de „Willem Ruys” op 19 mei a.s. van zijn zestiende reis om de wereld in Rotterdam terugkeert, heeft het schip wel een opmerkelijk passagier aan boord. Het is John Fletcher Christian, burgemeester van het eilandje Pitca Cairn in de Stille Oceaan en achter-achter-achter-kleinzoon van Fletcher Chris tian, de leider van de muiters van de „Bounty”, het Engelse oorlogsschip, dat precies 173 jaar geleden uil Engeland naar Tahiti vertrok. De burgemeester maakt de reis op uitnodiging van de eigenaars van het schip, de Koninklijke Rotterdamscbe Lloyd. Foto: een beeld van de verwelkoming in de kapiteins hui van de „Willem Ruys” op de rede van Pitcairn: v.l.n.r.: Anne Marie LouwerenbergPersdienst Kon. Rotterdamscbe Lloyd: de heer Christian; zh vrouw; kapitein Van den Heuvel en mevrouw Van den Heuvel bioscoopfilms zijn niet altijd t een lijstje

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1