DE STAND VAN DE STINSEPLANTEN Vragen rond de zwemschool J3 ES Fan de Mart iny loer Grote Orientalierit te Bolsward Oifci Us eigen gea Zilveren filmpjes ilz 9p zoek naar aronskelk eu vogelmelk S. J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. 11J* 101e JAARGANG No. 13 DINSDAG 22 MEI 1962 I It kommen raw*' over- spoedige d te ge- *1 I 1*1 PATROUILLE AAN DE GRENS VAN THAILAND t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De wearde fan de minske leit yn syn twa lytse organen syn hert en syn tonge Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Fold waning leit faek nést de doar Soks kin fryslan üs ek bringe Sjoch syn Ijochtsjend sinne-spoar Lit jim net troch ünrêst twinge in Friesland op verschillende plaatsen worden gevonden en waarvan men nog steeds de herkomst niet met zekerheid kan vaststellen. Over enkele weken zal er weliswaar iemand promoveren op ’t onderwerp Stinseplanten, maar ook hier bij komt men niet verder dan veronder stellingen al moet wel gezegd, dat men het romantische verhaal al zouden de stinseplanten door de kruisvaarders zijn meegebracht uit het Heilige land of dat men hier te doen zou hebben met ge neeskundige kruiden, eens gekweekt in kloostertuinen, wel met de nodige kor rels zout moet nemen. Tegenwoordig wordt hoe langer hoe meer aangeno men, dat we hier te doen hebben met eens geïmporteerde en later verwilder de planten, die hier zijn gebracht als een soort ,,mode”-artikel en in de z.g. En gelse tuinen gekweekt. Hoe dan ook, de stinseplanten, veelal bolgewassen, blijven een interessant waarnemingsobject. Wat er nog van is bewaard, dient zeker behouden en het zou jammer zijn als het bezit van een stinseflora verder verloren zou gaan, zoals dit reeds op verschillende plaatsen het geval is geweest, bijv, door herhaald maaien, plukken en onkunde. Van het laatste vertelde de heer Van der Ploeg ons een interessant voorbeeld. Bij een plaatselijke predikant in Fries land vroeg hij beleefd een kijkje in de tuin te mogen nemen om de stand van de eventuele stinseplanten op te nemen. Sjoch dan is de tiid wet Wurde wy ünrêstich wer De jongerein dy giet üt brommen It jongfolk stout wer her en der Vrijdagavond 25 mei wordt voor de eer ste maal in dit seizoen een oriëntatierit gehouden. Deze rit is speciaal bedoeld voor beginners, hoewel vanzelfsprekend ook gevorderden mee kunnen rijden. Er zijn daarom dan ook 4 klassen waar in U kunt starten en wel: A-klasse auto’s, motoren en scooters. A-klasse bromfietsen. B-klasse auto’s, motoren en scooters. B-klasse bromfietsen. De route is eenvoudig gehouden en we tijfelen er dan ook niet aan, dat zeer velen op sportieve wijze om het grote aantal beschikbare prijzen zullen strij den. De start is om 20 uur vanaf hotel „De Groene Weide” te Bolsward, waar men ook kan vóórinschrijven. Het inschrijfgeld is speciaal voor deze rit laag gehouden. Auto’s, motoren en scooters betalen f 2.50, bromfietsen slechts f 1,50 per deelnemend voertuig. komen van de stinseplanten in en rond Bolsward houden wij ons zeer aanbevo len voor het melden van eventuele vind plaatsen. Op Monsma State lijken bijv, alle stinse planten verdwenen (zo ze er mochten zijn geweest) door de intensieve bewei ding en het telkens opschonen van de sloten. Maar het is niet uitgesloten, dat er resten worden gevonden in de aan grenzende mantel van het kerkhof, waarvan het hek echter gesloten was, zodat hier geen onderzoek kon worden ingesteld. Op Cnossen, op Spreeuwenstein, in het Ugoklooster of Oldeklooster, eventueel ook op de Bargepels of Groot Ecquard zouden misschien Stinseplanten te vin den zijn. In het algemeen worden ze aan getroffen op plaatsen waarvan men mag aannemen, dat er in de gouden eeuw of iets later tuinen zijn aangelegd met de genoemde ,,mode”bloemen, thans dus verwilderd tot stinseplanten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardscbe Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Wachtsjend lizze üs fryske jannen Yn dit moaije maeitiidsskoft Evenredich troch syn bannen Omseame troch in blauwe loft gebaar van de hand. In zijn tuin stonden geen stinseplanten! De heer Van der Ploeg was zo vrij het tegendeel te beweren, waarop de predi kant hoogst verbaasd vroeg hoe hij dit dan wel wist. De oplossing was eenvou dig: Voor de predikant stond op zijn werktafel een vaas, door zijn huishoud ster gevuld met. stinseplanten. In Bolsward is in het verleden de stinse flora op het Bolwerk verloren gegaan. Niet alzo die in de pastorietuin bij de Martinikerk. Mevr. Kreb was zo vrien delijk ons even rond te leiden. De Bols- wardse pastorietuin is een van de meest overvloedige vindplaatsen in Friesland, zij het dan meer in de kwantiteit als in de kwaliteit. Vooral in de brede mantel langs de Weeshuishaven en de Kampen is een ideale groeiplaats en het predikantsge- zin weet het aanwezig zijn van deze unieke flora heel wel te waarderen. In de eerste plaats is er dan de helm- bloem (corydalis solida) die welig heeft gebloeid en in vrijwel de gehele mantel voorkomt. Van deze bloem zijn twee variëteiten. In Bolsward vindt men de minst zeldza me. De wilde tulp, ook wel bostulp ge noemd (tulipa sylvestris) doet het dit jaai- niet zo heel erg goed. Toch ontdek ten wij nog een paar bloeiende bloemen. Het meest typische van deze tulp is waardoor de bloem direct is te ^erken nen dat de knop gebogen naar bene den hangt. De gele bloemen zijn iets kleiner dan de meeste gekweekte soor ten, maar zijn sierlijk van vorm. De ge vlekte Aronskelk (arum maculatum) bloeit nog niet, maar de forse bloem knoppen steken al flink boven de inder- Oeral bin wol moaije plakken Faeks net fier fan ’t eigen sté Net altyd krijt men dat to pakken Hwat men siket oan fiere sé Een patrouille van de strijdkrachten van het Britse Gemeenebest, samen gesteld uit militairen van Australië, Nieuw-Zeeland en uit Ghurkas, pa trouilleert in een boot op de woelige rivier de Perak langs de grens tussen Noord Malakka en Thailand, dat de zer dagen al een vaatje buskruit is ge noemd. De patrouille is op weg van jort Tapong naar de vooruitgescho ven post Crik. De waakzaamheid aan de grens tussen beide landen is hoog opgevoerd spekulaesje yn it plak likheit en de billikheit. Kinne de noarmen omheech, omt der mear foar de kapitaelsfaktor oerbliuwt, des to better. Ik soe it fan herte winskje, hwant dêr- mei soe de lanbou-situaesje souner wur de en de nije, needsaeklike ynfestearin- gen yn lanforbetteringen en bettere ge bouwen sterk tanimme. Mar ütsein yn de tünbou is dat op it heden net it ge- fal. Wol binne de nije leanen wer he- ger, wol stige de bidriuwsünkosten al tyd troch, mar fan hegere prizen heart men perfoarst net. Of it soene de léste aide jirapels wêze moatte, hwert ?n fan de hündert bou- boeren fan profitearret. Mar dat is mei fjirtjin dagen wer dien. Dér soe de greatste optimist net op bouwe wolle, tinkt my sa. Of miene jo fan wol? Ilwal hat Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen om oan lan to kommen wer ferge wurde op in fierst to hege priis en dan mar mei de hiele hushaiding der tsjinoan bealgje om de rinte to meitsjen? Is binammen de greidboer mei rjucht op- timistysk mei de takomstige suvelmerk en de hege foerprizen? As de biater hjir op seis goune komt, hoefolle büter soe yn Nederlan dan iten wurde mei in mar- garinepriis fan jit gjin goune? As der ea in reden wie om de prizen fan lan en pleatsen under stringe kontróle to had den dan is it krekt nou, hwer’t eltse wis- sichheit üntbrekt en alles op losse skroe- ven komt to stean. Seis as men oannimt, dat it foar de Nederlanske boer wól gun stiger wurdt, is der alles foar om de lan en pleatsprizen op in forantwurde peil to halden. Neat soe my leaver wêze as dy omheech koene, mar net to’n koste fan de hüshaldingen, dy’t der har brea op fortsjinje moatte. En dat is krekt it gefal as hjir de -- komt fan de reedlikheit Het is thans n.l. zo ongeveer de bloei- I daad gevlekte bladeren uit. Deze bloem tijd van de meeste stinseplanten, die staat er veel florisanter voor dan de tulp. Er zijn heel wat pollen en het is vooral deze bloem die voor Bolswards flora een rijk bezit vormt. In Friesland wordt ook elders deze plant, hoewel uiterst schaars, gevonden, bijv, bij de Skierstins (het voormalige „üthóf” van het klooster Clara Campus of Klaarkamp bij Sy- brandahuis) te Veenwouden. Door de restauratiewerkzaamheden zijn deze planten hier echter onder aarde en puin bedolven en het is zeer de vraag of zij van de overigens goed bedoelde restauratie niet het slachtoffer zullen worden. In de aangrenzende tuin van het Ver pleeghuis „Zonnehoek”, voorheen ook pastorietuin, komen de stinseplanten in mindere mate voor. De mantel is hier ook veelal gebruikt voor het deponeren van allerlei afval ên dit kan het voort bestaan van de stinseflora hier wel sterk hebben belemmerd. Wel groeit ook lüer in ruime mate de helmbloem. Vanaf de Grote Kampen heeft men enkele weken lang kunnen genieten van de paarse bloemenweelde die tussen de toen nog kale bomen aan de oever van het grach tje opbloeide. Thans is de helmbloem uitgebloend. Andere stinseplanten wer den hier niet gevonden, ook niet de ana- moonsoort, die als zodanig geldt. Een oeroud „sté” en daardoor een do rado voor stinseplanten, is Wybranda- state te Hichtum, waar sedert enkele jaren de familie Lycklama Nijeholt resideert. De predikant wees dit met een breed Op het erf bloeit hier momenteel vloedig de knikkende vogelmelk (orito- galum mutans), die zoals gezegd, ook in het weiland wordt gevonden, ver klaarbaar door het feit dat hier terp- of slatmodder over zal zijn gebracht, waarmee men de bollen ongewied en on geweten heeft getransporteerd. Ook in het aangrenzende „höf” met zijn reigerkolonie vindt men de knikkende vogelmelk, die blijkbaar niet of weinig wordt gegeten door de daar los lopende schapen en paarden. Enkele pollen le ken verder te zijn dan het lenteklokje, al is het ook mogelijk dat we hier te doen hadden met een verwilderd sneeuw klokje, dat er dan wel erg „geil” en breedbladig uitzag. Al had onze speurtocht niet een groot aantal soorten opgeleverd, het was toch de moeite wel zeer waard. Om tot een 'volledige inventarisatie te As de foarjiers-wyntsjes waeije Oer üs aide fryske gea Sil it sintsje üs wer paeije Skynt üs lekker op ’e lea 4 e week mei 1937 De „Hindenburgramp” schokt de wereld De volgende 20 partijen zullen aan de a.s. verkiezingen deelnemen: R.K. Staats partij (Aalberse); SDAP (Albarda) ARP (Colijn); CHU (De Geer); Vrij heidsbond (Bierema); Vrijz. dem. (Oud)Comm. Partij (de Visser) St. Ger. Partij (Kersten; RSAP (Sneevliet) Nat. Tb. T. en M. partij (Vervoorn) Kath. Dem. partij (Arts); Chr. Dem. Unie (Van Houten); Algemeen belang (Kraak Steeman); NSB (Mussert); Herv. Geref. Staatspartij (Lingbeek) Chr. Nat. Actie (Visscher); Nationaal Herstel (Emmens)Zwart front (Mei jer). De heer J. Walma opent in de Jongema- straat een winkel in heren mode-artike- len. Zilveren jubileum Ds. M. P. Pel te Wit- marsum. B. en W. van Bolsward roepen sollici tanten op voor de de betrekking van klerk. Het maximum salaris bedraagt f 1000,te bereiken na zes 1 jaarlijkse verhogingen van f 50,Gegadigden mogen niet jonger zijn dan 18 iaar en moeten in het bezit zijn van diploma boekhouden. De heer G. Poortinga te Arum neemt de bakkerij over van S. Meiman to brüken, dy’t der binne om de al to füle lju yn it stokramt to halden. Ut de kontreijen, hwer’t men seit, dat de lju har dochs net oan de Wet balde en dat skynt yn it suden en westen to wezen, heart men datoangeande frjemde dingen. Sa dielde de sekretaris fan de groun- keamer üt den Bosch mei, dat de fiskale recherche al sünt twa jier de swarte for- keap fan groun net mear neigiet. De dos siers oer sokke delikten komme ünderoan de steapel to lizzen mei de bidoeling se sa lang lizze to litten oant de Wet óf- skaft is. Soks roait fansels igge noch seam. Sünt de rede fan prof. Thurlings oer de E.E.G. en it debat dêrop, is it moade wurden om de foroaringen, dy’t de EEG bringe sil, as sterk argumint to brüken. It hjit, dat de prizen yn de oare lannen folie en folie heger lizze, de professor spriek fan 10.000 to 12000 goune de h.a., en nou roppe hja: hoe wolle jo de nederlanske prizen dan fèsthalde, hwant yn it E.E.G. forban sille leanen en pri zen, minsken en guod, frij wêze yn alle seis lannen. Alle prizen wurde gelyk, de leanen wurde gelyk, de lanboupolityk wurdt gelyk, de garansjeprizen forfalle, de ynfierrjuchten forfalle, it wurdt ien great gehiel mei gelikense kansen foar allegearre. Nou as dat wier wie, dan hie ik grif net in swiere mütse op foar de boeren hjir- re, dy soene it wol klearje. Mar ik leau net, dat de minsken, dy’t sa prate, har ren ea fordjippe ha yn de gong fan sa- ken by de E.E.G. Hwant, hwat hja sizze is wol sahwat it ideael, hwert de seis lannen en dy’t der bykomme sille, nei stribje, mar hoe en hwannear wy der ea komme sille, is jit folslein tsjuster. Net ien wit, hoe’t it tempo fan dizze greate foroaringen wêze sil, net ien wit, hoe’t'ner en sosialer fan wurde. Moat de boer, BINNE DE MOTIVEN WOL GEEF? It is ien fan de bilangrykste easken fan in fruchtber debat, dat men bisiket de arguminten fan de oare partij goed yn jin op to nimmen en op har gevens en bitrouberens nei to gean. De ifoarstan- ners fan it loslitten fan de keapprizen fan lan en pleatsen hawwe der like folie rjucht op as de tsjinstanners. En sa't men wit, binne der hiel hwat yn beide kampen. Oer it argumint, dat de bisteande Wet op greate skeal üntdükt wurdt, haw ik mines al sein. Wetsüntdüking by in re geling, dy’t de lju ta reedlikheit twingt, is tofoaren to forwachtsjen. Hwant par ty lju binne mei it reedlike net tofré, hja wolle hawwe, hwat hja krije kinne. Sokke minsken der is krekt de Wet foar en de regearing hat de plicht de middels de lannen en streken harren oppenearje sille, as de E.E.G. hwat de lanbou oan- giet, yn de praktyk komt. As men oannimt, dat it dochs ien kear sa fier komme sil, dan bliuwt noch de frage, sil dat’ oer tweintich jier of oer tsien, sil dat faeks tritich jier duorje? It papier is geduldich, mar it libben is sa maklik net. En krekt dêrom is der al les foar to sizzen, om de ünwisse saken fan de kommende prizen yn de han to halden. Hwa is der mei holpen, dat de spekmaesje oer de E.E.G. gefolgen, him baes makket fan de lanprizen? Hwat sil Nederlan sizze, as hja hearre soe: de molke wurdt in taslach op jown, mar lan en pleatsen wurde foar wyt en swart opkocht. Hwa soe dat jit bigripe kinne! Op it heden kin de regearing alle jierren de hiernoarmen en dêrtroch ek de Keapprizen op in forantwurde peil fêst- stelle. Soene de prizen fan de lanbou gunstiger wurde, dan kin hja geleidelik de regearingsstipe lytser meitsje en op de dür alhiel ofskaffe. Mei de Wet kin hja de reedlikheit bifoarderje. Mar hwer soe it bliuwe, as hja dat los liet? In wylde spekulaesje soe it gefolch wurde; binnen- en bütenlanske Reapers soene in kanske weagje en hwers oe de boer, binammen de hierdeboer foar kom me to sitten? Komme de prizen frij, dan is syn rjucht fan earste keap gjin stür mear wurdich, hy kin keapje foar de „verkeerswaarde". Dat is de merkwearde, dus hwat in oar jaen wol. Dy oare sil in spekulant wêze, dy’t in gokje weaget en leau mar, dat dizze gau yn de gaten hawwe, hoe’t hja, by de krapte oan groun fan tsjintwur- dich, der in pear tüzen goune better fan wurde kinne. Is dat in boerebilang, is dat in ding, hwer’t de forhaldingen sou- zwemmen niet te kort geschoten en wij vertrouwen op grond van onze ervarin gen dat het particulier initiatief ook in de toekomst niet te kort zal schieten. 4. Zowel in het verleden als onlangs zijn er tussen het bestuur van de zwemschool en ons college contacten geweest over de toestand van de zwemschool en de mo gelijkheden, welke er in de toekomst kunnen zijn. 5. Wat de bevolking in deze kwestie van ons mag verwachten is in eerste instantie het naar ons vermogen steunen en stimu leren van de activiteiten van het bestuur. Ter geruststelling van de bevolking kan worden meegedeeld, dat het bestuur der zwemschool heeft besloten in nauw over leg met Ons een plan te laten ontwerpen voor een zwembad op een gunstiger plaats dan de bestaande zwemschool. De financiële mogelijkheden voor het bouwen van een bad worden thans on derzocht. In hoeverre de gemeente hier bij financieel betrokken zal worden is thans nog niet met zekerheid te zeggen, evenmin of de budgetaire positie van de gemeente t.z.t. toereikend zal zijn voor een voldoende bijdrage. Wel hopen wij, dat binnen de kortst mo gelijke tijd ’n verantwoord bad tot stand zal komen, zowel in het belang van de jeugd als van de ouderen. 6. Over de hygiënische betrouwbaarheid van 1 geen x kundige informatie hierover wordt inge igatief zijn dan thuwingen wor- nodig een verbod zwemmen worden uitgevaardigd. De burgemeester en wethouders van Bolsward, Mr. J. A. Geukers, burgemeester D. Sandstra, secretaris De heer J. M. A. Mulder, lid van de gemeenteraad van Bolsward, stelde in de jongstgehouden Raadsvergadering van 3 mei j.l. de volgende vragen aan B. en W.: 1. Is het uw college bekend, dat het be- stliur van de Zwemschool Bolsward in overleg met de ledenvergadering beslo ten heeft de zwemschool te sluiten en de opstallen te verkopen? 2. Acht het College het sluiten van de zwemschool voor Bolsward niet een ern stig verlies uit het oogpunt van volks gezondheid, van recreatie voor de jeugd, van bescherming der jeugd tegen ver- drinkingsgevaar in dit waterrijke gebied, en van mogelijkheid tot verantwoorde beoefening van de zwemsport? Is het sluiten der zwemschool niet een ernstige aanslag op het woon- en leefklimaat in onze gemeente? 3. Indien mocht blijken, dat het particu lier initiatief in deze ontbreekt, eventueel tekort schiet, of niet in staat is, de mo gelijkheden te realiseren tot het stichten van een nieuw zwembad, is uw college dan van mening dat het gemeentebestuur ten aanzien van de leefbaarheid in onze stad een taak heeft om activiteiten te sti muleren, te subsidiëeren, eventueel zelf het initiatief te nemen tot een spoedige stichting van een nieuw zwembad te ge raken? 4. Is het college bereid de gemeenteraad mededeling te doen, óf er reeds contac ten zijn geweest tussen uw college en het bestuur van de zwemschool en zo ja, in welk stadium deze besprekingen zich be vinden 5. Is het college bereid de gemeenteraad in te lichten, wat de bevolking van Bols ward wèl en wat zij niét van uw college in deze zaak mag verwachten? 6. Acht uw college de hygiënische be trouwbaarheid van het water rondom Bolsward voldoende, om het zwemmen in open vaarwater nog te kunnen tolere ren? B. en W. hebben thans deze schriftelijk gestelde vragen, schriftelijk beantwoord. Het antwoord luidt als volgt: 1. Het voornemen van het bestuur tot 't doen van een voorstel tot sluiting van de zwemschool aan de ledenvergadering is kort voor deze vergadering aan ons mee gedeeld, terwijl het besluit van de leden vergadering onlangs schriftelijk door het bestuur te onzer kennis is gebracht. 2. Indien het bestuur het wegens de toe stand van de zwemschool (gebouwen en water) niet meer verantwoord acht de zwemschool te doen gebruiken dan achten wij het sluiten van deze gelegen heid geen verlies voor Bolsward en even min een aanslag op het woon- en leef klimaat van onze stad. 3. Naar onze mening is het particulier initiatief in het verleden voor de gele genheid van zwem-onderwijs en het Iet berichtje uit Hichtum, dat in het weiland tussen dit dorp en Bolsward de mikkende vogelmelk rijkelijk bloeit, was voor ons aanleiding de stand van de .tinseplanten te Bolsward en omgeving eens op te nemen, daartoe geassisteerd loor de heer D. T. E. van der Ploeg uit Sneek, leraar aan de Chr. Kweekschool ildaar en deskundige op het gebied van de stinseflora en zoals men weet voor ankele jaren winnaar van de te Bolsward uitgereikte dr. Joost Halbertsmaprjjs voor zijn studie met de heer Franken over Friese plantennamen. het water rondom Bolsward zijn ons i positieve gegevens bekend. Een des- 't inge wonnen. Mocht deze nei zullen de nodige waarscl den uitgegeven en zo tot

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1