Felle reactie P er sconferentie op President de Gaulle van Kennedy tegen Frans kernwapen De zaak van der Putten actueel weer ff si Stroomversnelling in Nieuw-Guinea-politiek üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Weer dodelijk ongeval te Witmarsum Dokter O. Bezoek Poolse ambassadeur i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O» 101e JAARGANG VRIJDAG 25 MEI 1962 No. 14 HET INTERNATIONALE ROODE KRUIS 100 JAAR Achterdocht. voor uitbarstingen zeker vergro- Y. A. TerpstraKoop- Bolsward, van 1 4' Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenttes bij contract reductie President De Gaulle heeft vorige week een persconferentie gehouden, die, zonder dat hij er veel nieuws in vertelde, veel stof heeft doen opwaaien, zowel in Frank rijk zelf als in Amerika. Hij bereed zijn oude stokpaarden over het Europa der Vaderlanden of der staten, hij kantte zich fel tegen elke vorm van politieke integratie in Europa en verdedigde de Franse politiek om een eigen kernwapen te ontwikkelen om in de internationale politiek een eigen autonome rol te kunnen spelen. Een drukke parlementaire week met opwindende gebeurtenissen Egt achter ons. De Indonesische infiltraties op Nederlands Nieuw-Guinea gaveji minister president De Quay aanleiding om een verontruste brief aan Oe Thant, de waar nemend secretaris-generaal der Ver. Naties, te schrijven met het dringend verzoek waarnemers naar het omstreden gebied te sturen en tevens Indonesië tot matiging te bewegen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week mei 1912 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Vlucht. In Parijs staat op het ogenblik ex-gene- raai Salan terecht, die erkend heeft de leider van de O.A.S. te zijn geweest. Veel nieuws heeft het proces tot nu toe den van een oorlog met kernwapens en zij is ervan overtuigd, dat dit ook de Russische opvatting is. Een te grote spreiding van kernwapens in verschil lende landen, elk met eigen politieke be langen, elk met aanvullende gevaren voor vergissingen en misrekeningen, zou naar het Amerikaanse oordeel, de kan sen op een kernoorlog vergroten. niet opgeleverd. In Algerije zetten de terroristen hun aanvallen op de Moham medaanse bevolking voort en verstoren daarmee steeds meer de kansen, welke de Europese bevolking in het nieuwe Al gerije zou kunnen hebben. Dat beseffen vele Europeanen, die er nu de voorkeur aan geven het land te verlaten. Vóór de maand mei rekent men op een vertrek van tenminste 8000 gezinshoofden. Dat is zeker ook op te vatten als een ver zwakking van de positie van de O.A.S., die zich fel kant tegen elk vertrek. Ook de regering is er niet zo met ingenomen, maar hoopt door het beschikbaar stel len van transportmiddelen de paniek in Europese kring wat te beteugelen. beurtenissen heeft kennelijk een stroom versnelling in de Nederlandse politiek teweeg gebracht. Stond het kabinet-De Quay aanvankelijk nogal gereserveerd tegenover het z.g. bemiddelingsplan van de Amerikaan Bunker, in de brief aan Oe Thant sprak prof. De Quay over de „positieve Nederlandse reactie” op dit voorstel, namelijk over de bereidheid, ondanks het feit, dat Indonesië de be sprekingen heeft onderbroken, alle as pecten daarvan en de daarmee samen hangende onderwerpen te bespreken. Kerkenbouw. Al deze strijdvragen drongen de andere onderwerpen, zoals de landbouwbegro ting, die in de Eerste Kamer ter bespre king stond, en de verlaging van het weeldetarief der Omzetbelasting voor ’n aantal goederen, welke de Tweede Ka mer goedkeurde, enigszins uit de publie ke belangstelling. Zelfs het wetsontwerp tot subsidiëring van de kerkenbouw had daarvan te lijden, hoewel het daarbij ging om een van de strijdvragen, welke de Nederlander al eeuwen lang heeft be roerd: de scheiding van kerk en staat. ge ile Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Weatergoo en De long’s Nieuwsblad Vooral over de Europese federalisten waren zijn opmerkingen gekruid en de nigrerend. Dit heeft de vijf ministers van de r.k. M.R.P. er toe gebracht onmid dellijk hun ontslag in te dienen. Enkele weken tevoren was de vertegenwoordi ging van de M.R.P.de partij van de Europeanen Robert Schuman en de zij nen, in de regering uitgebreid tot vijf ministers, hoewel zij toch konden we ten, hoe weinig De Gaulle voor integra tie of federatie gevoelt. Misschien had den zij de illusie door hun versterkte aanwezigheid een druk in de goede rich ting te kunnen uitoefenen. De scherpte van De Gaulles opmerkingen heeft hen doen inzien, dat dat niet het geval was en zij traden af. Inmiddels zijn hun plaatsen ingenomen door vakministers met vrij conservatieve inslag. Het is niet denkbeeldig, dat de M.R.P. hoe oprecht Europees ook, van de ge legenheid gebruik heeft gemaakt, haar onwil over andere punten het beleid van De Gaulle te demonstreren. Zij vindt het vetmoedelijk prettiger in een tijd van groeiende sociale ontevredenheid, die zich in een reeks stakingen manifes teert, geen regeringsverantwoordelijk heid te dragen. naar de wijze, waarop de grijze liberale leider zich nu ten opzichte van het par lementaire onderzoek naar de zaak-Vis- ser-Van der Putten zou opstellen. Welnu, prof. Oud week niet van zijn vroeger oor deel af. Namens heel de liberale Tweede Kamerfractie gaf hij weliswaar te ver staan, vooralsnog grote reserve te koes teren met betrekking tot het beleid, dat minister Visser bij het ontslag-Van der Putten heeft gevoerd. Ja, hij voegde er zelfs aan toe, dat als het verder onder zoek die aanvankelijke indruk niet zou wegnemen, zijn fractie volstrekt afstand van minister Visser zou nemen, maar hij stelde voorop, dat het tijdstip om een eindoordeel over diens beleid te ge ven nog niet was gekomen. In dit op zicht distancieerde de liberale Kamer fractie zich dus openlijk van haar geest verwanten aan de overzijde van het Bin nenhof. Oost-Duitse moeilijk heden. Spanningen in Berlijn behoeft men voor lopig niet te verwachten. Aanzienlijke economische moeilijkheden hebben de Oost-Duitse regering ertoe genoodzaakt contacten te zoeken met Bonn voor extra leveringen, o.a. van steenkool en voed sel. Gebrek aan geld zou Ulbricht er toe hebben gebracht ook een groot krediet aan Bonn te vragen. Deze aanvragen worden door de West-Duitserg positief bekeken. Een voorwaarde voor de in williging hiervan is natuurlijk, dat de communisten zich in de Berlijnse kwes tie rustig houden. Al zal deze rust niet definitief zijn, voorlopig behoeven wij Spaanse stalling duurt voort. In Spanje wordt nog steeds gestaakt, ondanks de onlangs afgekondigde nood toestand. Er ig zelfs een gesprek tussen de stakers en de regering en vooral de mijnwerkers wil de regering zoveel mo gelijk tegemoetkomen door een loons verhoging, welke zou kunnen worden be taald uit een prijsverhoging van de ko len. Belangwekkend in de gehele zaak is, dat de r.k. kerk, die altijd voor de volle hon derd procent achter ’t bewind van gene raal Franco heeft gestaan, voortdurend meer sympathie voor de stakers gaat tonen, wat haai- van de kant van de pers het verwijt op de hals brengt, dat zij zich leent voor de manoeuvres van communisten en vrijmetselaars. Niet alleen de kerk roert zich, maar ook de verboden oppositiepartijen laten van zich horen. Socialisten, liberalen, liberale monarchisten en nog anderen hebben ’n manifest getekend, waarin opgeroepen wordt zonder burgeroorlog over te gaan tot een sociaal en economisch vooruit strevend mogelijke politiek. Men vraagt toelating van partijen en een vrjje vakorganisatie. De tegenkrachten tegen Franco beginnen zich te roeren, maar daarmee is nog niet gezegd, dat zijn regime in direct gevaar is. Dat zal voor een groot deel afhangen van de soepelheid die Franco zich tegenover deze stromingen meent te kunnen per mitteren. Gebrek aan soepelheid zal het gevaar ten. Daar komt bij, dat er bij de huidige Amerikaanse regering een achterdocht heerst ten aanzien van de Europese be doelingen van de generaal. Zij verdenken hem ervan in samenwerking met Duits land Europa op te bouwen tot een macht die een afzonderlijke positie naast, en wellicht tegenover Amerika zal willen innemen. Vandaar ook haar aandrang Engeland in de Europese Gemeenschap pelijke Markt op te nemen, opdat er een tegenwicht zal komen tegen het streven van Frankrijk. Bondskanselier Adenauer heeft kort ge leden opmerkingen gemaakt, waaruit men zou kunnen opmaken, dat hij zeer sterk tot het standpunt van De Gaulle aan het overhellen is, maar vorige week heeft hij de zaak weer recht gebogen door geheel en al vast te houden aan de band met Amerika, omdat Europa zonder Amerika verloren is. Het antwoord van Oe Thant werd woens dagmiddag openbaar. Maar intussen had de Tweede Kamer besloten om donder dagmiddag na terugkeer van minis ter Luns uit Oostenrijk een openbaar debat aan deze netelige kwestie te be steden. Er bestond te dien aanzien een opvallende eensgezindheid tussen de ver schillende politieke partijen. Vroeg in de afgelopen maanden de socialistische op positieleider, mr. Burger, herhaaldelijk vergeefs om een openbaar debat omdat het landsbelang dit naar het oordeel der regeringspartijen niet gedoogde, ditmaal ging de aandrang van de anti-revolutio- naire fractieleider, Bruin Slot, uit en hij werd niet alleen bijgevallen door de so cialist De Kadt, ook de fractieleiders van j k.v.p. en v.v.d., de heren De Kort en Oud, ondersteunden zijn verzoek. Prof. De Quay maakte niet de geringste tegenwerping. De loop der militaire ge- de Vigilante te Makkum voor het Leeuwarden niet uitgeroepen, dat niet 1 alleen aan de ontslagen hoofdambtenaar Van der Puten, doch ook. aan mi nister V’sser recht moest worden ge daan Aller belangstelling ging dan ook uit S. de Jong waarvoor een jong paard was gespannen, zich te Mant- gum bevond, sloeg het dier de knecht Niemand kan binnengluren Het oog stuit tegelijk Op hoog gebouwde muren Die 't diepste innerlijk Van deze man verbergen Zelfs psychiaters, glad Ontdekten bij hem nergens ’t Geheime sleutelgat. In 1963 bestaat het internationale Roode Kruis 100 jaar. Ter gelegenheid hiervan zullen alle aangesloten landen hetzelfde affiche gebruiken. Uit 78 inzendingen uit 19 landen werd het ontwerp van onze landgenoot Rein Dirk- sen gekozen. Het toont de drie erkende „Roode Kruis-emblemen”n.l. het rode kruis, de rode halve maan en de rode leeuw met de zon van Iran. Voorts toont het affiche enkele beelden van ’t Rode Kruis-werk. De wereldomvat tende taak wordt gesymboliseerd door de aardbol en 't eeuwfeest door lauwer takken met het opschrift ,,100 jaar” Zaak-Van der Putten. Dit was niet de enige kwestie, welke de 1 gemoederen rond het Binnenhof in be- i roering bracht. Woensdagmiddag moest j de Tweede Kamer beslissen over het voorstel van één harer commissies, hoe 1 de zaak-Van der Putten verder zou moe ten worden behandeld. Over het recht- matigheidsaspect van deze zaak zal de Centrale Ambtenarenrechter moeten oordelen over het billijkheidsaspect zal de Tweede Kamer zich nu een oordeel gaan vormen. Vorige week, bij de behandeling van de Defensiebegroting in de Eerste Kamer, laadde de liberale fractieleider daar, mr. Van Riel, de ontstemming van vrijwel alle andere partijen op zich, door op een aftreden van zijn geestverwant, minister Visser, aan te dringen, zonder het re sultaat van de onderzoekingen van Twee de Kamer en Ambtenarengerecht af te wachten. Minister Visser dacht er niet aan dit ver zoek in te willigen; hij nam het zijn geestverwant in hoge mate kwalijk, dat deze hem de mogelijkheid om zijn beleid Stad Moskou. 41/2 lening groot 45 miljoen gulden. Stukken groot f 100,— Koers 95i/2 Bolsward, Makkum. Gebr. Kingma. In goede frou ynspirearret de man, in ynterssante frou ynteresearret him, in moaie frou faksinearret him, mar de sympathike frou kriget him S. Terpstra en Y. A. TerpstraKoop- mans te Bolsward betuigen bij deze hun ner hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling bij de geboor te van hunnen dochter ontvangen. Kraam visites worden bij voorkeur afgewacht donderdag 6 en vrijdag 7 juni a.s., des nam. 2i/241/2 uur. De eis is weer gesproken Nu voor de tweede maal Maar 't ijs bleek ongebroken Het hart bleef hard als staal Het spon zich vast in leugen Als een rups in de kokon 't Masker dat niemand buigen Nog minder breken kon. dermate tegen het hoofd, dat de kiezen en tanden hem uit de mond werden ge slagen en over de weg verstrooid raakte. Dr. Hamburger achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Ze zullen ’t ook nooit vinden Het raadsel blijft omhuld Zonder zich op te winden Belijdt hij zijn onschuld Als de sinds lang verstokte Met een stem die nerveus Gelijk zijn schouder, schokte Hij torst het eigen kruis Totodat de last hem doet bezwijken Misschien, dat dan de muur zal wijken PIET Toen de arbeider van f Jorwerd met een sulky, Bij dagpn en bij nachten Alleen, onhoorbaar stil Draaien duistere gedachten Steeds om dezelfde spil Hoe kan ik mij bevrijden De laatste hoop verschraalt In een -wanhopig strijden Waarbij steeds moet gefaald. Kennedy tegen Frans kernwapen. President Kennedy heeft ongewoon fel gereageerd op De Gaulles verdediging van het Franse kernwapen. Het is al een oude kwestie, maar de Amerikaanse regering heeft tot nu toe de gevoelighe den van De Gaulle voortdurend ontzien. Dat is nu niet meer het geval. Kennedy heeft nu gezegd, dat de Ver. Staten het onjuist achten, indien de leden van de N.A.V.O. ieder hun eigen nucleaire af- zoals De Gaulle nu aan het doen is. schrikkingswapen zouden ontwikkelen „Wij geloven,” aldus'Kennedy, „dat een kernmacht voor de N.A.V.O., waarmee de Ver. Staten zich nauw hebben ver bonden, voldoende bescherming kan geven.” Aangezien wij nu weten, dat Kennedy niets gevoelt voor een afzonderlijke atoommacht van de N.A.V.O. moeten wij uit deze woorden lezen, dat hij de Wes telijke wereld voldoende beschermd acht door de Amerikaanse atoommacht. De grootste zorg van de Amerikaanse regering is op het ogenblik het vermij- De heer W. K. Hoekstra te Wommels benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN OOSTENRIJK Een beeld van het Nederlands Ko ninklijk bezoek aan Oostenrijk: in het Kunsthistorisch Museum van Wenen bewondert Koningin fuliana ’n prach tig romeinse kroon. Op de achtergrond In gezelschap vah Mr. G. F. W. Har tung, kabinetschef van de Comm. der Koningin in Friesland, maakte dinsdag de Poolse ambassadeur de heer Balichi met zijn echtgenote een bezoek aan de provincie Friesland. In Bolsward had ’n officiële ontvangst plaats. Burgemeester Mr. J. A. Geukers' begroette het echt paar Balichi in het Frans (als diploma tieke) taal om later 01 er te schakelen op het Engels, dat ook goed werd verstaan om dan te ontdekken, dat de Am bassadeur en zijn echtgenote ook heel goed Nederlands verstonden en zelfs spraken („de taal waarin zij in den Haag terzake té verdedigen, wilde ontnemen, (altijd gaan winkelen”). Van Bolsward Had prof. Oudde liberale partijvoor- waar de koffie werd gebruikt ging het zifter op het laatste v.v.d.congres te naar gebruiken van de lunch. Hierna werd Workum bezocht en de Condensfabriek te Leeuwarden. Tegen de avond vertrokken de heer en mevr. Balichi naar Terschelling. Gistermorgen heeft te Witmarsum op nieuw een dodelijk ongeluk plaats vonden. Het gebeurde ter hoogte van Bosplaats tussen de Grouwe Kat en Wit marsum. Hier werd de 59 jarige Oeds Broer- sma, werkzaam bij de Ned. Heide Mij. die op weg was naar zijn werk dodelijk getroffen. De heer Broersma was ge huwd en had 1 zoon. In Arum was hij een zeer geziene figuur. Hij was hier bode van de begrafenisonderneming en organiseerde telkenjare het meisjes- en dameskaatsen, ook wel het jongenskaat- sen, dat te Arum als straatkaatsen wordt beoefend. Om zijn vriendelijkheid en gulheid stond hij bij een ieder bekend. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt nog 'n onderzoek ingesteld. Volgens de eerste berichten zou de heer Broersma zijn aan gereden door een volkswagenbusje, dat arbeiders vervoerde voor fa. van der Poler ons geen zorgen over te maken. Hwat bat Qabe Skrocir t o ’ssgJFBW»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1