Nederlands cultuur bezit op postzegelserie Streekwedstrijd landelijke rijverenigingen L I r Fan de Martinytoer zijde spek. D. B. Himelfeartsdei Hinnaerderadiel Woensdag marktdag STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Een Frans Hals moest er zelfs voor uit de lijst Zilveren filmpjes le week juni 1937 Tj. de J. I l m - DINSDAG 29 MEI 1962 101e JAARGANG No. 15 24 doden. tp uriaqa? ui sb J9TASS ES }z?E9M }E3^J Frans Hals uit de lijst. „De onderwerpen liggen er voor het grij pen, maar het is moeilijk om er' geen „postzegel” van te maken,” zegt Van Weele. Want dat was juist de taak die hij zich stelde. Driemaal bezocht hij bijv, het Frans Hals Museum. Tenslotte viel zijn keus op twee koppn uit een beroemd Schut tersstuk. 3.24 x 1.75 meter zijn de af metingen van het schilderij; Van Weele wilde een détail daarvan weergeven op de postzegel van 25 x 35 millimeter, zon der dat er iets verloren ging. Dat het stuk daarvoor uit zijn lijst moest om in de tuin van het museum bij zon licht te kunnen worden gefotografeerd, vond de directie van het museum goed. En nu prijken die twee koppen op de indigo 30-cents-zegel met tien cent toe slag. Maar het Schuttersstuk diende nog tot meer. Een foto van het hele schilderij illustreert de hoes en de verzendenvelop van een smaakvol plastic grammofoon plaatje „Portret van Nederland”, dat de Stichting Comité voor de Zomerpostze- gels in Den Haag uitgaf ter ondersteu ning van de Zomerzegelactie. Het vertelt iets over die Zomerzegels en over het Nederlandse cultuurbezit. Draaiorgel-, carillon en clavecymbelmu- ziek begeleiden de stemmen van de mi nisters Klompé en Cals en de aantrek kelijke tekst, die door Albert Vogel ge zegd wordt. In vier talen wordt het plaatje uitgegeven. In de hoes is een complete serie Zomerpostzegels bijgeslo ten en op de verzendenvelop kan nog een serie worden geplakt. Dit plaatje bedoeld als steun aan de actie, heeft een Veel wijdere strekking gekregen. Samen met de cijf culturele ambassadeurs in postzegelvorm, is het een toeristische ambassadeur voor ons land geworden en bovendien voor iedere filatelist in bin nen- en buitenland een steeds waarde voller bezit. De prijs van het plaatje, compleet met hoes, envelop en serie Zo merzegels bedraagt een rijksdaalder. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgtve: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) het beeldje uit de Ro- geleden uit nu om de pn- i ünderen to sil dan sizze of de E.E.G.produksje tsjin iy en speku- Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Optisch grapje. Van elke postzegel is eigenlijk een ver haal te vertellen. Op zoek naar een on derwerp van natuurhistorische waarde belandde Van Weele in een vlindermu- seum met twintigduizend vlinders. Hij fotografeerde er niet één. In het Zoölo gisch Museum te Amsterdam stuitte hij toen op het schelpfossiel, vermoedelijk 175 miljoen jaren oud. Het geringde mo tief stelde heun voor bijzondere proble men. Het fossiel was hol, maar het was moeilijk het zo te fotograferen, dat het ook op de 6-cents-zegel (waarop het ove rigens op vrijwel ware grootte staat af- gebeeld) hol zou zijn. Het is Van Weele gelukt, maar als U die 6-cents-zegel of de afbeelding van het fossiel omdraait is hij ineens bol geworden. Een optitsch grapje. tegorie het moest worden gerangschikt. Tenslotte werd het volkenkunde en dien de het als beeld voor de 4-cents-zegel. Het schegbeeld op de 12-cents-postzegel heeft Van Weele weken lang bezig ge houden. Zijn ogen, waaraan nimmer iets ontgaat, hadden zich als het ware vast gezet op dit beeld, dat hij ontdekte op het model van het fregat van Cornells Evertsen in het Rijksmuseum te Am sterdam. Voor de 8-cents-zegel dacht Van Weele eerst aan een object van Delfts Blauw Tenslotte kwam hij terecht in het Rijks museum voor de geschiedenis der Na tuurwetenschappen in Leiden. Uren lang dwaalde hij er rond en liet zijn ogen spie dend rondgaan over de meest vreemd soortige voorwerpen uit vervlogen jaren. De door Christiaan Huygens uitgevon den slingerklok fascineerde Cor van Weele. Maar dan moest het ook die klok worden, en niet de kop van Huygens: „Want dat zou weer te veel postzegel zijn geworden,” zegt Van Weele. HAARKNIPPEN OP STRAAT Een beeld uit bet met vluchtelingen zorgen geplaagde Hong Kong, waar deze kappers hun beroep op straat uit oefenen Honderd Jaar Frans Hals-Museum te Haarlem en het internationaal congres van tnuseumdeskundigen, dat van 4 tot en met 11 juli onder auspiciën van de Inter nationa] Council of Museums in ons land wordt gehouden, vestigen dit jaar extra de aandacht op cultureel Nederland. Twee culturele gebeurtenissen van de eerste orde, die voor PTT aanleiding waren een speciale serie postzegels uit te geven, die het Nederlands cultuurbezit tot onderwerp hadden. De keuze viel daaibij op de traditionele Zomerpostzegels, die ieder jaar met een speciale toeslag worden uitgegeven. Zoals bekend komt die toeslag ten goede aan culturele instellingen en aan organisaties voor maatschappelijk werk en volksgezondheid van alle gezindten in ons land. In verband met de Hemelvaartsdag wordt de weekmarkt te Bolsward dit jaar op woensdag gehouden. Deze markt heeft wat de veemarkt betreft veelal een bijzonder aspect, doordat het vaak gebeurt, dat er des morgens in Wolvega gekocht vee in Bolsward nog eens ter markt wordt aangevoerd. De Zomerzegels ^gingen een museumserie vormen, uniek in uitvoering, dank zij de grote zorg, waarmee de ontwerper, de 44-jarige Amsterdamse fotograaf Cor van Weele, zijn werk heeft gedaan. Postzegels ontwerpen is geen eenvou dige taak .Ze moeten aan zoveel eisen voldoen en mogen in geen enkel opzicht iemand onaangenaam treffen. Maar Cor van Weele, een van nature optimistisch mens, zei zonder aarzelen „ja”, toen hem begin 1961 de opdracht werd gege ven. Hij wist niet waaraan hij was be gonnen en wist toen evenmin, dat ons land 350 musea telt, waarvan hij er een groot deel bezocht, soms meermalen, om toch maar alle onderdelen van ons mu- seumbezit in die vijf postzegels tot uit drukking te kunnen brengen. Grote dienst. De man, die niets méér wist van post zegels, dan dat men er een brief mee kon frankeren, heeft zijn opdracht wel bijzonder serieus uitgevoerd. Zo goed zelfs, dat zijn uiteindelijke selectie van vijf foto’s onmiddellijk werd goedge keurd. Van Weele heeft, net zoals hij het in al zijn werk doet, getracht te zien zoals andere mensen een object zien, maar daarnaast heeft hij er ook dingen uitgehaald, die men anders niét ziet. Met die museumserie heeft hij niet alleen de PTT en het Zomerzegelcomité een grote dienst bewezen, maar bovenal een be langrijke bijdrage geleverd om ons cul tuurbezit in het buitenland meer bekend heid te geven, wat het toeristische be zoek aan ons land alleen maar ten goede kan komen. De harmonieuze Zomerzegelserie blijft tot 9 juni bij de postkantoren en de over al aanwezige plaatselijke comité’s ver krijgbaar. een ijzeren kracht Bolswarils Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsdie Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Dr. H. Colijn kabinetsformateur Het Duitse pantserschip „Deutschland” door Spaanse regeringstroepen gebom bardeerd. 24 doden. Alle forienings wurkje mei Fokael, ynstrumintale Hja fiele ’t stimt moai wis sa’n dei Ta heger ideaelen It giet net foarst om de ere-priis Sulver of lauwertüke Forienings jow it klear biwiis Wy komme fris üt de hoeke Us krêften binne net to’n ein Dat boadskip bringt aepst Easterein De federaesje fan muzyk En sang, wurdt der weardearre Hinnaerderadiel, it doarpspublyk Liet it tofreden hearre Utfierings op in simmerjoun Lüke oeral bosken minsfcen De wurklist is ornaris soun It kin net better winske Kommisje tocht, dan ’t plan oerlein In festival to Easterein. Wiarda (Wp.) met Windy, 94.75 pnt. 3. Mej. F. Schotanus (Gtl.) met Sandra 92 pnt. en 4. S. Albada (Gld) met Ho- bertina, 90.25 pnt. Dressuur KI. L.1. Joh. Teernstra (Wp) met Hallo, 103.25 pnt. (h.a.p. dressuur) 2. J. van der Weij (Gaasterland) met Hilja, 97.75 pnt., 3. D. Zandstra (Wp) met Hanko, 96.25 pnt.; 4. H. Jonkman (Donia's) met Isabella, 95 pnt. Dressuur M.: 1. Joh. Teernstra (Wp) met Hallo, 101 pnt.; 2. S. Feenstra (Wp) met Fatoga, 94.25 pnt. Caprilly: 1. Mej. A. Dooper (Gtl) met Selma, 1021/2 pnt.; 2. S. Smeding (Do- nia’s) met Sunny, 100 pnt.; 3. A. Sij- brandy (Wp) met Optimist, eveneens 100 pnt. Springen B.: 1. Joh. Teernstra (Wp.) met Hallo, open voorrijden 6.25; 2. Mej. G. de Boer (Wp) met Max, open 5.75; 3. H. Wiarda (Wp) met Windy girle, open 5.50. Springen C.: 1. K. Koopmans (Gtl.) m. Meteor, open 7 pnt.; 2. J. van der Weij (Gtl.), open 6.75; 3. E. Koopmans (Gtl.) met Raket open 61/2 pnt. Springen M.: Enige deelnemer J. Teern- stra (Wp) met Hallo, die toch o.a. door weigering van zijn paard nog 7 fouten boekte, hoezeer hij ook de rijkunst on der de knie had. Men klaget faek op ’t plattelan Oer delgong en üntfolking Mar in hechte kulturiele ban Moat sjoen as de fortolking Der sprüt volop üntweitsjend grien Takomst leit yn de sinne In grietenij, kulturiel ien Sil oan bitsjutting winne Har boargers sizze it optein Tongersdei, it plak is Easterein! PYT Van Delfts Blauw naar slingerklok. Weg was Van Weele van van een kat, vermoedelijk maanse tijd, dat vier jaar het Winschoterdiep werd opgevist en was moeilijk te zeggen onder welke ca- By aids sei men al, dat de hollanner by i makket de situaesje yn de É.E.G. op dit bliksem niet ver drijven Maar roep - in beweging gebracht, Het volk op tot de eredienst van God. Ik roep de Heilige vergadering bijeen En kan de ure opnoemen, maar heb geen stem, tenzij Mij in beweging brengt.” De originele klok dateert van 1640. De omtrek is 5.10 m, de middellijn 1.68 en de hoogte 1.35 In het Fries Volkssanatorium werden in het afgelopen jaar 90 patiënten ver pleegd. Ze waren afkomstig uit Fries land (45), Groningen (24), Drente (17), Overijssel (3) en Utrecht (1) Afschaffing van de brugtol in Parrega Een pond pinda’s 5 cent. Firma P. J. de Boer ,De Ster’, Bolsward De heer P. Pruiksma te Makkum 25 jaar bij het onderwijs. De mannenklok in de Martinikerk te Bols ward omgegoten. De klok werd reeds eerder n.l. in 1929 omgegoten, maar har monieerde toen niet met de andere klok ken. Het opschrift van de mannenklok luidt: ,,Ik kan de stormen en llwat bat Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen Eéndagskuikens a 15 cent, f 14.per 100. Hoenderpark „Frisia”, Hindeloo- pen. Gevraagd een arbeider voor de hooiing. Tevens te koop een zijde spek. D. B. Tilstra, Wons. lenriedich stribjen makket sterk It jowt oeral flecht en faesje Hinnaerderadiel stiet pal yn ’t perk Krêftich troch federaesje Foarst op it musikale mêd Lizze düdlike biwizen Kin doarpen minder as in stêd? Fordwine hja yn de dize? Né, doarpen sille nea forslein In teken is aenst Easterein. voorz. E. Koopmans van Gaasterland. Het terrein lag prachtig beschut achter hotel „Rijsterbosch” temidden van hoog opgaand geboomte, hetgeen op deze stormachtige zaterdag een groot voordeel betekende. 's Voormiddags vond de dressuur plaats, waarbij ook nog een ander gunstig ge legen terreintje gebezigd werd, ’s Mid dags de Pepilly en het Springen, waarna in hotel Rijsterbosch bij monde van de heren Andela en Brouwer de namen van de prijswinnaars werden bekend ge maakt en aan hen met een gelukwens de prijzen werden uitgereikt. De uitslag was aldus: Dressuur A.: 1. P. Stegenga (Donia’s), 931/2 pnt.; 2 Mej. G. Breeuwsma (Wp) met Felix, 901/2 pnt; 3- Mej. W. Inne- ma (Tusken de Marren) met Eleander, 75 punten. Dressuur B. Lijst 1. (Erwerd n.l. op 2 terreinen gekeurd); 1. D. Hibma (Do nia’s) met Jolanda, 98]/2 put.; 2. Van Goslinga (Donia’s) met Piet, 941/2 pnt. 2. Mej. F. Alta m. Fulsca (Gaasterland) 941/2 pnt. 3. Sape Smeding (Donia’s) met Sunny 931/2 pnt.; 4. Mej. A. Okma (Tusken de Marren) met Sultan, 93 ptn Dressuur B. 2e lijst: 1. K. Koopmans, (Gtl.) met Meteor, 98/2 pnt; 2. H. need wol troch de hel farre woe, as der to winnen foei en alle dagen kin men fornimme hoe dy karaktereigenskip fan it nederlanske folk him sterker merk- bite lit Dat de nederlanske boer yn de kommen- de E.E.G. der botter oan ta wêze sil, dat de lanprizen en dus ek de hieren bilang- ryk heger komme to lizzen, binne stel lingen, dy't ik net graech foar myn rek ken nimme soe. Ik sjoch de earste tsien jier oars neat as fragen en ünswissens. Seis as ik oannim dat de plannen yn E.E.G. forban troch- fierd wurde kinne yn it tempo, hwat hja op papier hawwe, dan noch soe ik net graech in ütspraek dwaen wolle oer de resultaten foar de Nederlanske boerestan Flwant by it stribjen om fan de seis Jan nen ien merk en ien priisniveau to meit- sjen, komt men safolle tige slimme pro blemen tsjin en sille de gefolgen sa djip yngripe yn de bisteande forhaldingen, dat nimmen sizze kin, hoe ’t it üteinlik komt en hwert wy krekt mei dizze din gen ütkomme De earste fraech is: hwat wurdt de EEG priis foar de suvel? De büterpriis is hjir 3.58, yn België: 5.78, yn Italië: 4.88, yn Frankryk: 5.33, yn West-Dutsklan: 5.73. As men dit sjocht en men tinkt oan in gemiddelde priis, dan liket dat net sa min. Mar hoe komt it mei Ingelan? Dy wol ek by de E.E.G. netwier, de ünder- hannelingen binne drok dwaende. Dêr is de büterpriis mar 2.84 omt dy in bulte büter knget oersé wei. Hokfoar ynfloed sil dat hawwe? En Denemarken wol ek by de E.E.G. Allinnich dizze kwestje, komt dy al of komt dy net, makket de fraech nei de büterpriis in folslein ried- sel. Yn Denemarken kostet de büter 3.03. As nou Ingelan mei syn dominions en Denemarken der ol of net bykomme, dat - peil. saken yn ’e han halde dêrmei it bistean fan de boer en syn De Streekwedstrijd van L.R., aangeslo ten bij „Streek Zuid-West”, werd weer gehouden j.l. zaterdag op het terrein van Hotel „Rijsterbosch" te Rijs. Deze eerste Streek-wedstrijd van Zuid- West kreeg bepaald geen teveel aan deel name. De Waardruiters van Makkum en de Mustangs te Workum lieten verstek gaan. Dat ook de verlate voor j aars werkzaam heden in het boerenbedrijf er enigszins aan schuldig zijn, mag wel worden ver ondersteld. Toch behoeft men, gezien de ze belemmerde factoren over de verkre gen resultaten niet ontevreden te zijn. Verschillende ruiters bereden een nieuw paard, ook dat bevorderde natuurlijk de prestaties niet. Zo waren dan alleen de Donia’s, Gaasterland, De Waterpoorters en Tusken de Marren van de partij en natuurlijk onvoltaliig, vooral van de jon ge Tusken de Marren, waren maar en kele ruiters aanwezig. In enkele rubrieken maakten zowel de Donia’s (instructeur de heer W. Reit- sma), als de Waterpoorters een uitste kend figuur, bij andere o.m. Springen, trad Gaasterland op de voorgrond. Als juryleden traden op de heren H. Andela van Nijland, Brouwer van Oude- schoot, bijgestaan door D. Boersma en HOE KOMT IT MEI DE PRIZEN? Prof. Thurlings fan de Wageningse He- geskoalle hat okkerdeis in tige optimis- tyske visy jown oer de prizen yn de kom- mende EEG-perioade. Wy soen hjir yn koarte jierren deselde wei opgean as yn oare E.E.G. lannen, sawol mei de prizen fan de produkten as mei de prizen foar lan en pleatsen. Fan de léste neamde hy sifers fan 10.000 en 12.000 goune de ha en hy wie fan miening, dat ek yn Nederlan dit niveau komme soe. Om meat as ien reden spyt it my, dat Prof. Thurlings him sa po- sityf en nei’t ik mien, net goed fundear- re ütlitten hat, hwant dêrtroch binne hiel hwat lju op syn spoar oan it rekkenjen gien en driicht hoe langer hoe mear de sucht nei spekulaesje mei groun en in het Museum te Groningen staat. Het pleatsen oanmoedige to warden. punt radikael oars. Hwa wol nou four profeet spylje? En nim nou ris oan, dat it al wier wurdt en de büter soe op fiif goune komme, alteast op papier, «hwa dy priis to pleatsen is? En hwat bring, de oerskotten dan op? Hwer moatte dj dan hinne? As de büterpriis wol in fiks stik heger wurdt, hoe tinke jo dan oer d< taslach, dy't de regearing nou jowt op de molke? Fordwynt dy alhiel of foar in diel. As dy alhiel weifalt, dan wurdt de molkpriis ek by in hegere büterpriis net better. Mar ek dan seit it noch neat. Hwant set de E.E.G. troch, dan wurde de foerpri- zen ek hiel oars. Sünder mis folie heger, seit men. Mar nimmen wit hoe en hwat. Momenteel kostet de weet yn üs lan 32.05, yn België 35.30, yn Italië 39.05, yn West-Dütsklan 40.65, mar yn Frank ryk, in greate weetprodusint, mar 30.60 en yn Ingelan 28.95 lyk as yn Denemar ken. Op hokfoar peil sil de weet komme yn de E.E.G.? Dat kin net ien minske nou jit sizze. En nimmen kin ek witte, hwat de greate Amerikaenske lannen dwaen sille as har ófsetgebiet yn Jeropa tige lyt- ser wurdt. Mient men dat Amearika, hwert de measte lannen safolle ekono- myske en finansiële bannen mei hawwe, it sa mar gewurde lit, dat hja har béste klanten yn Jeropa forlieze. En dat wylst Amearika nou al in ünmooglike striid fiert mei de oerproduksje op dit terrein? In hiel slim punt wurde ek de foer- granen, hwer’t bysünder Nederlan it greatste bilang by hat. Hwat docht men dêrmei? It koarn kostet hjir 29.10, yn België 31.25, yn West-Dütsklan 34.25, mar yn Italië is it mar 23.90, yn Frank ryk 24.30 en yn Denemarken 25.70. Hokfoar priis sil. de E.E.G. priis wurde? Hoe wolle hja yn Dütsklan mei syn heech leanpeil it klear spylje zen fan de granen in stik nei bringen, sünder de Dütske boeren it brea üt de müle to nimmen? En tinkt men, dat dizze priis-ienheit sa maklik giet as it op papier set wurde kin? En sa leit it oer de hiele liny. It fleis en de aeijen liz ze sa fier ütmekoar, dat it net maklik gean sil om hjir ta ien priis to kommen. Denemarken freget 1.36 foar fleis, mar yn West-Dütsklan 2.13, wylst Nederlan 1.85 oanhaldt. Ik soe der yn de fierste fierte net oan tinke doarre om to sizzen, hoe’t it yn de kommende tsien jier mei de prizen komt. Dat is foar elts in riedling. Dat sit fol fan nationale en ynternationale oerien- komsten en polityk. De nationale eko- nomieën komme yn it gewear en de lan nen büten it E.E.G. forban bliuwe net stil, leau dat mar net. Seis as men oannimt, dat it E.E.G. pak knipt wurde sil, sa’t it üttekene is en ek sa naeid wurdt, dan bliuwt it in fol slein riedsel, oft de Nederlanske boer in better bistean krije sil? En dêrom liket it my freeslik spekula- tyf en slim nuodlik om mei it each dêr- op, nou al to praten oer takbmstige lan prizen. Soene hja mei rjucht omheech kinne, dan soe my dat tige deugd dwaen. Mar dat kin nimmen nou jit sizze. En dêrom mien ik, dat it in algemien bilawg is foar de nederlanske ekonomy en net minder in great boerebilang, dat lan pleatsen net frij jown wurde oan lative minsken en ynstellingen, mar dat hja ünder de bitüfte lieding fan de Grounkeamers halden wurde op in reed- lik en forantwurde peil. Dan kin men de en folk biwarje foar üngelokken. de pri- ■iï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1