IN RUSLAND TREKKEN DE PRIJZEN OMHOOG Rustperiode Algerije Makkumer scheepswerven kampen met personeelstekort in üs hjoed p p to sizzen - dinsdag in de vaart as. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De „Markborg'’ Weinig animo voor scheepsbouwvak Roode Kruis Anjerfondscollecte 1961 7 VRIJDAG 8 JUNI 1962 101e JAARGANG No. 18 Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Weatergoo en De Jong'j Nieuwsblad MONSTER-PROCES IN BEIROET BEGONNEN zij In Met bedrag PRINS ALBERT WEER THUIS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 1S.50 uur 2305 of 2335 (K5157) 2 e week juni 1912 heel weinig van haar prestige heeft kunnen handhaven. Komt het tot een goed einde, dan gaat het toch ten koste van het prestige van De Gaulle. dustrie en de betrekkelijke welvaart van de arbeiders hebben moeten betalen, zo moet nu de industrie-arbeider door ho gere pryzen, de boer naar zijn produktie- en daarmee ook het welvaartspeil op trekken. Er zijn deskundigen, die zich afvragen of er echter in de prijzenpolitiek wel zo veel mogelijkheden zitten voor de over heid en of niet de afschaffing van het gehele stelsel van collectieve boerderijen de aangewezen weg zou zijn. Maar dat komt er op neer te betogen, dat het communistische stelsel door een ander met worden vervangen, hetgeen er in het Westen nog wel door kan, maar in het Oosten zeker niet zal worden aanvaard. Lemmer werd Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Een uiterst onoverzichtelijke toestand heerst in Algerije, merkwaardigerwijze juist door het intreden van een onverwachte rustperiode, een soort staken van liet vuren, dat het geheime leger heeft afgekondigd en dat op het ogenblik van schrijven weliswaar is afgelopen, maar dat toch nog geen plaats heeft gemaakt voor nieuwe moordpartijen. Frankrijk en Algerije zijn vervuld van geruchten over contacten tussen het geheime leger en de F. L. N. en het voorlopig bestuur en over verschillen van inzichten tussen diverse onderdelen van het geheime leger. zal worden. Maar er zijn nog voldoende andere technische problemen, zoals de invoer van graan en zuivel uit Oanada en Nieuw-Zeeland, die het nog steeds onzeker maken, dat Engeland een plaatsje in Europa zal vinden. Het heeft er echter alle schijn van, dat Frankrijks politieke bezwaren op het ogenblik geen hinderpaal meer zijn. Vorige week donderdag werd plotseling geen Mohammedaan meer vermoord en langzaam herstelde zich het oude stads beeld met Mohammedanen in de Euro pese wijken van Algiers. Enkele dagen tevoren nog was het geheime leger be gonnen met een nieuwe actie van ver brande aarde waarbij schoolgebouwen en andere openbare gebouwen ten offer vielen aan gewelddaden. Dreigementen, dat geheel Algerije zou worden terugge bracht tot een primitieve staat van 1830 wanneer de Europeanen uit het land zouden zijn verdwenen, deden de ronde. Maar toen het staken van het vuren en de geruchten over contacten; officieel van alle kanten ontkend. Zou men dit moeten opvatten als een teken, dat ook de leiding van het geheime leger gaat inzien, dat er niets wordt bereikt met terreur, dat het gezonde verstand het gaat winnen, dat het inzicht zich baan gaat breken, dat het beter is te trachten zich zo goed mogelijk in de nieuwe om standigheden te schikken Of zou men het moeten opvatten als een teken, dat het geheime leger meent, dat het na vertoon van kracht eisen op het politie ke vlak kan stellen? Naar verluidt zou het geheime leger een poging willen doen van Algerije een federale staat te maken, maar veel gehoor zullen hierbij niet vinden bij dc F. L. N. In Beiroet is bet proces begonnen tegen 234 mannen, die ervan worden beschuldigd de regering van de Libanon te hebben willen omver werpen. Foto: Een kijkje in de rechtszaal. Geheel links een gedeelte van de grote groep beschuldigden, in het midden de verdedigers en rechts een grote hoeveelheid in beslag genomen wapens, welke aan de voeten van het hof is neer gele gd.Het Hof (niet zichtbaar) zit op het podium waarvan geheel rechts nog een stukje zichtbaar is. den. Een villa is reeds aangekocht voor pension te worden ingericht. De kaatswedstrijd te Sneek werd bezocht In spesialist is in persoan dy’t hieltyd mear witte wol fan hieltyd minder. Uittocht houdt aan. De uittocht uit Algerije houdt aan. één maand zijn honderdduizend personen gevlucht, maar het is wel opmerkelijk, dat er behalve de vluchtelingen en het geheime leger ook groepen zijn onder de Europeanen, die zich aan het geheime leger weten te ontworstelen en met het voorlopig bestuur contact hebben gehad om te informeren of er voor hen nog plaats was in het nieuwe Algerije. Van de F. L. N. hebben zij het vol mondige antwoord gehad, dat die plaats open stond, dat de Europeanen zelfs ge wenst waren. Het schijnt de Europeanen er voornamelijk om te doen te zijn te weten te komen of zij zich ook politiek zullen kunnen organiseren en uiten, en of er een speciale positie te verkrijgen zou zijn voor steden met een grote Europese bevolking. De geruchten van tegenstellingen tussen onderdelen van het geheime leger zou men kunnen verklaren door de wens van de burgerlijke elementen van de Alge rijnse Europeanen dan toch maar een nieuwe positie in het nieuwe Algerije te aanvaarden en de vrees van ex-kolo- nels, die op het verkeerde paard hebben gewed en nu alle grond onder hun voe ten zien wegzinken. Hoe het zij, wanneer het tussen F.L.N. en het geheime leger tot een zekere ont spanning komt, bewijst het toch, dat de Franse overheid in deze kwestie wel Haar taak bestreek wijder terreinen De organisatie bouwde uit Overat tekenen zich lijnen Naastenliefde die welig spruit Waar ook de noodklok dot gaat kleppen Welke ramp ook de wereld treft De helpers die zich vaardig reppen Het Roode Kruis heeft het oeseit. Niet enkel in gebeurtenissen Van een dramatisch groot formaat De kleinen die hun vreugde missen Toont men een nobele lierdesdaad Een boottocht - chronische patiënten Zonneghmp op hun grijze pad Het werk geett duizenden zo rente Het Roode Kruis - een groenend blad. De naastenliefde sterkt het leven Burgers - kom doe de goede keus. Door offergaven blij te geven Steunt allen ’t werk van t Roode Kruis. PIET De onderlinge paardenverzekering in Wonseradeel had een ongunstig jaar. In totaal verloren de 260 leden, 33 paar den, waardoor werd uitgekeerd f 4260,-. De boeren in Arum schaffen meer en meer maai- en schudmachines aan. Er komt bijna geen tram aan of hij ver voert een machine mee. Door het regen achtige weer hebben sommige boeren van het hooien afgezien en het gras in gekuild. Zeppelin boven Friesland. Bij de gasfabriek te Bolsward werd het drieploegenstelsel ingevoerd. De fabriek betaalde een netto winst van f 5722,365. Het gasverbruik bedroeg totaal 504.485 m3. Het aantal straatlantaarns werd uit gebreid tot 136. Het lekverlies bedroeg 2,83 Vroeger heeft Makkum heel wat meer werven gekend. Het waren in hoofdzaak kleine bedrijven, waar praamen, melk- schouwen en vissersbootjes werden ge maakt. Rondom het jaar 1900 waren er twee bloeiende werven, namelijk die van Al- kema en die van Zwolsman. Op het laatste bedrijf werkte als mees terknecht de in 1944 overleden Cornells Amels. Toen het bedrijf van Zwolsman naar IJlst verhuisde, trok Comelis Amels mee. Nog later vertrok Zwols man naar Workum, waar dit bedrijf nog gevestigd is. Cornelis Amels echter begon voor zich zelf. Hij kocht het bedrijf van Alkema over. Houtbouw was toen algemeen voor schepen, doch Cornelis Amels had bij Zwolsman ook de ijzerbouw geleerd en dit gaf hem een grote voorsprong op andere scheepsbouwbedrijven. Spoedig was zijn werf, die toen aan de Grote Zijl- roede lag, te klein geworden. Voortdu rend werd de werf vergroot, tot vlak voor en ook in de oorlog een verdere uitbreiding niet meer mogelijk was. Al lang had de heer Amels plannen ge had, om elders een nieuwe werf te laten aanleggen, want steeds grotere schepen moesten worden gebouwd, die soms moeilijk door de sluizen konden. Na de oorlog stroomden de opdrachten tot scheepsbouw in groten getale binnen en vandaar, dat de firmanten Wiebe (ook voor de dood van zijn vader reeds fir mant) en Douwe Amels, die in 1948 in het bedrjjf kwam, de plannen van hun vader in studie namen. Zo werd op 1 september 1949 de huidige scheepswerf in gebruik genomen. Een keurige scheepsbouwloods, kantoren en een machinefabriek stonden op de werf. naam gekregen. Toen de gebr. Van der Werf uit Gorredijk te Lemmer een scheepswerf begonnen, werd Wiebe Amels mede-directeur. Voor Douwe Amels was er te Makkum zelf een functie weggelegd, want in 1960 werd hij directeur van de N.V. Dok- en scheepsbouwmaatschappij „Makkum”, welk bedrijf zich naast de eigen werf vestigde, zodat Makkum sindsdien 2 werven heeft. Altijd liggen er wel opdrachten voor de beide werven, w’aarvan de laatste in hoofdzaak reparatiebouw verzorgt. Ook met het personeel lag het steeds goed. Als de fa. C. Amels en Zn. een personeelsadvertentie plaatste, kwamen er steevast 20-40 aanmeldingen binnen. Doch dit veranderde totaal, toen de 45- urige werkweek in Nederland werd in gevoerd. Er trokken veel mensen weg, maar nieuwe werkkrachten kwamen er zelden bij. Beide werven sukkelen nu met ’n ernstig tekort aan personeel. Op de werf van fa. C. Amels en Zn. werkten 3 jaar geleden nog 120 mensen, thans slechts 88. Op de werf der N.V. Dok. en Scheeps- bouwmij. „Makkum” werken nu 35 mensen. Het moesten er eigen lijk een 50 60 zijn. Over 5 jaar zal ook dit bedrijf dermate uitgegroeid zijn, dat een personeelssterkte van 120 man hier noodzakelijk zal worden. lassers ligt de zaak nog goed. De fa. C. Amels en Zn. heeft een dertiental goede lassers en verdwijnt er één, dan meldt zich ook wel weer een nieuwe. Maar scheepsbouwers zijn ontzettend moeilijk te vervangen. Is er zo weinig animo voor dit vak? De personeelsschaarste vindt zijn oor zaak in de lonen. Deze zijn op beide wer ven maar amper lager dan in ’t westen van het land. Ook de woningnood speelt weinig par ten. De werven hebben zelf 25 woningen en bovendien kregen zij 27 industriewo- ningen van de gemeente Wonseradeel toegewezen. Het is zelfs zo, dat velen zich aan het bedrijf verbonden, omdat zij, uit andere plaatsen komend, hier een woning konden krijgen. De bedrijven moeten het trouwens ook in hoofdzaak hebben van personeel, dat zich van elders komend, hier vestigt, want de Makkumer zelf is niet erg in- dustrie-minded; hij vist liever. Een eigen pendeldienst is voor de wer ven daarom van groot belang en deze wordt dan ook onderhouden naar plaat sen als Harlingen, Arum, Witmarsum, Schraard enz. Reeds menige boot voer hier het zeegat uit. Met de „Markborg” verwacht men a.s. dinsdag klaar te zijn. Er wordt hard aan gewerkt. Hypermodern zijn de hut ten van de zeelieden en zeer geriefelijk is ook de hut en het kantoor van de kapitein. Sinds de oorlog is de „Markborg” de 223ste boot die in Makkum werd ge bouwd. In 1952 werd voor het eerst een coaster gebouwd, de „Makkum”, waar van op 3 maart 1952 de kiel werd ge legd en die reeds 30 september d.a.v. kon worden afgeleverd. Het grootste schip, ooit in Makkum ge bouwd, was de bananenboot „Geestland” die nu op alle zeeën vaart. Bij de bouw van deze boot had de Fa. C. Amels en Zn. een 150 man extra perso neel. Veel Makkumers hadden in die tijd één of meer kostgangers. Als beide werven nu nog eens zc’n grote toevloed van personeel konden krijgen, dan waren ze uit de zorgen en kon er in Makkum lustig voortgebouwd worden, door 7000 betalende personen. De oorlogswonden te verzachten Was hem het hoge ideaal Die winnen zijn ue zwakke krachten Zij breken soms het sterke staal Dat is ook in dit werk gebleken Ontkiem van het vruchtbaar zaad Voor de wereld een lichtend teken Het Roode Kruis is steeds paraat. De beide scheepswerven van Makkum genieten een goede belangstelling. Menig een trekt naar de haven, omdat de bedrijvigheid op de werven zo geweldig impo nerend is. Kolossaal grote boten en meters hoge kranen trekken reeds van ver de aandacht. Het gedreun, geklop en gehamer op de werven kondigen voortdurend de bouw of de afwerking van alweer een nieuw schip aan. De Makkumers mogen gerust trots zjjn op hun beide werven, want het zijn kerngezonde bedrijven. Sinds de invoering van de 5-daagse werkweek in Nederland evenwel kampen beide werven met één grote moeilijkheid, namelijk tekort aan personeel. Zeker nog honderd mensen zouden hier een goed stuk brood kunnen verdienen, zo werd ons medegedeeld op een bedrijfsexcursie j.l. dinsdag die gehouden werd op initiatief van de Stichting „Sudergoa”. Europa en De Gaulle. De Gaulles aandacht is geheel van Alge rije afgewend. Die zaak is voor hem af gehandeld. Europa en de grote wereld politiek hebben nu zijn volle aandacht. Dat is op de jongste persconferentie enkele weken geleden al gebleken. En dat is ook naar voren gekomen bij zjjn gesprekken met Macmillan, de Engelse premier, die het afgelopen weekeinde De Gaulles gast is geweest. Het voornaamste onderwerp van gesprek is ongetwijfeld Engelands toetreding tot de E.E.G, geweest. De Franse commen taren zijn bijzonder optimistisch. En geland is welkom in Europa mits het geen uitzonderingspositie zal innemen en het is bepaald niet waar, dat Frankrijk Engelands toetreding wil blokkeren. En geland zal echter moeten kiezen: óf vol ledig de spelregels van het verdrag van Rome, óf vasthouden aan de voorkeurs rechten in het Gemenebest. Van deze laatsten heeft Engeland al iets prijsge geven. Vorige week is in Brussel namelijk be sloten, dat in geval van toetreding van Engeland tot de E.E.G. tegenover indus triële produkten uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland in drie etappes het ge meenschappelijke buitentarief van kracht Russische prijzen omhoog. Chroestsjov heeft moeilijkheden met de Russische economie en vooral met de voedingsstoffen, zoals ook zjjn commu nistische buurman China zulke moeilijk heden heeft, waardoor enkele weken lang een vloedgolf van vluchtelingen naar Honkong stroomde. Zo erg is het in de Sovjet-Unie niet; er is alleen maar sprake van lange rijen voor vleeswinkels en natuurlijk het ver liezen van de wedstrijd met Amerika, dat in 1970 moest worden ingehaald. De produktie moet omhoog en op zeer kapitalistische wijze heeft Chroestsjov zijn toevlucht genomen tot een prijsver hoging van maar liefst 30 voor vlees en van 25 voor boter. Het zal kopers afschrikken en aangezien de prijzen aan de boeren zullen worden verhoogd, zul len deze geprikkeld worden om meer te verbouwen en ook meer van hun pro dukten aan de staat te verkopen. Per slot van rekening zijn het na tuurlijk in de kapitalistische landen, die voor deze prijsverhoging aansprakelijk worden gesteld. Want, hadden zij geen agressieve plannen, dan zouden de kos ten voor defensie naar beneden kunnen en zou het vrijkomende geld kunnen worden besteed aan Investeringen op de boerderij. Zoals de poeren ids de revo lutie de ontwikkeling van de zware in- 27 mei. Elfstedentocht! ’s Morgens 5 u. op de Koemarkt: 227 fietsers en 2 tan dems vormden de eerste afdeling van op gewekte deelnemers. Er was Hwat bat Qabe Sbroar Hij zag de bloeddorst der verdwaasden Het oorlogsleed over elk land Hij wist zijn roeping - help de naaste De stille strijder - held Dunant Hij wist het - honderd jaar geleden Er blijft voor ons geen andere keus Dankbaar gedenken wij nog heden De stichter van het Roode Kruis. Te Witmarsum werd bij het terpgraven op 2 meter diepte een urn gevonden met eieren. Enkele eieren waren nog on beschadigd. Het is druk in Hindeloopen bij het ba den. Een villa is reeds aangekocht om Aan de volgende verenigingen en instel lingen, is o.a. een subsidie toegekend uit de opbrengst van de Anjerfondscol lecte 1961. Friese Chr. Plattelands Vrouwen en Meis- jesbond, Stifting Us Frysk Berneboek, Kristlik Fryske Folksbibleteek, Boun fan Fryske Kunstners. De muziekverenigingen: „Andante”, Bolsward; „Oranje”, Span num; „Euphonia”, Wommels; „Wilhel mina”, Oosterend; St. Muziekkorps, Hin- deloopcn; „Excelsior”, Schraard; „Hal lelujah”, Makkum; „Asaf”, Lollum; „Oranje”, Witmarsum; „Wubbenus Ja cobs”, Arum; „O.K.K.”, Kimswerd; „Crescendo”, Workum; „Eendracht Maakt Macht”, Oudega (W.). De zangverenigingen: „Excelsior”, Hijlaard; Hervormd Kerk koor, Bolsward; „Sursum Corda”, Tzum; „Us Sjongen”, Burgwerd. Diversen: Krite Boalsert fan it Frysk Selskip 1844; Jongereinmienskip yn Hinnaerderadiel; Krite „Wêz dysels” te Nijlan. Totaal werd uitgekeerd tot van f 15.400, Spoedig echter begon de fa. C. Amels en Zn. coasters te bouwen en toen bleek, dat ook op de nieuwe werf danig moest worden uitgebreid. De tekenvloer was te klein van oppervlak voor deze omvang rijke costers. Ook de kantoren bleken te klein. De inbouw van de motoren werd voor heen verricht door de machinefabriek „De Samenwerking”. Toen echter van kleinere scheepsbouw overgeschakeld werd op de grotere bouw van coasters, vereiste de inbouw van de motoren ook uitbreiding. Daartoe werd „De Samen werking” opgeheven en nam Fa. C. Amels en Zn. zelf de motoreninbouw ter hand. Verder moest er een tekenkamer komen. Voorheen werd dit werk door teken- bureaux gedaan, doch het ideaal was, om dit in Makkum zelf te doen. Ook voor het personeel werden gloed nieuwe voorzieningen getroffen. Er kwa men een naar de eisen des tijds inge richte cantine, kleedlokalen, waslokalen, douches. Het één met al kreeg de werf een ge heel ander aanzien. Op 11 mei 1956 wer den de nieuwe gebouwen in gebruik ge nomen, waartoe ook een houtbewer- kingsloods behoorde. Ook in de toekomst zal er aan de werf nog wel het een en ander moeten ver anderen. Het kan, met name in de win ter, op de scheepswerven bitter koud zijn. Ten behoeve van het personeel komt er daarom gasverwarming in de nieuwe loodsen. Een geleidelijke verwarming is van primair belang. Alles overdekt wordt in Zweden op de werven al toe gepast en de directie van de Makkumer werven denkt ook wel in deze richting. De gebroeders Amels hebben een goede gewekte deelnemers. Er was een tamelijk N.W.-wind. Maar sport spot met Aeolus en Pluvius. Te zes uur gingen nog 18, om zeven uur nog 15 fietsers afrijden. De eerste Elfstedentocht per fiets was gestart. Het was een heel eind, 200,5 km. ’s Middags was het bij de Blauw poort zwart van mensen, op het Skilwyk nog zwarter. De allergrootste drukte was op de Koemarkt, waar de politie de baan vrij hield. Reeds om 4 uur kondigde een luid gejuich de nadering der eersten aan. Het bleken H. P. de Boer en J. Wiist (tandem) met J. Baltjes uit St. Anna Par. Mej. C. F. Eikena van Amsterdam was de eerst aankomende; dame. Zij ar riveerde om 8.10 uur. Van de 264 deel nemers keerden 255 terug. Er waren slechts negen uitvallers. De dag werd besloten met een feest-avond in De Doe- le. De oudste deelnemende heer, J. Post- ma uit Witmarsum (57 jaar) kreeg een speciaal cadeau. Te 12 uur (middern.) vertrok een extra tram naar Harlingen en Leeuwarden. Het verslag op rijm ein digt: Wat daar voor het licht kwam, wat daar kwam tot stand, Is werk van-een oliekoek, met routine en verstand Toen Prins Albert van Luik, een jongere broer van Koning Boudewijn van België, na het vervullen van een handelsmissie in het verre Oosten terugkeerde op de nationale lucht haven van Brussel, werd hij verwelkomd door een stralende Prinses Paola, die heel wat te vertellen had. (Foto). een 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1