Prof. Dr. A. Vondeling fractie-voorzitter P.v.d.A. ZAL REFERENDUM ALGERIJNS VRAAGSTUK OPLOSSEN i -.'1 1 Rust in zicht door gesprek van F. L. N. O. A. S. en 10 d 12 procent huurverhoging per 1 september aanvaard J iergearkomste Fryske Rie lo Jever De tiisdei nei Pinksteren hat de Fryske Rie wer syn jierlikse gearkomste halden to Jever. Fortsjintwurdigers üt de trije gebieten wiene bywêzich en brochten op de moarnsgearkomste forslach üt oer it wurk dat it ófroune jier forset is. Workum muziekstad Gouden filmpjes Overweg Marnezijl verbeterd Gang is niet alles Gang is niet alles, wordt gezegd Velen die het wagen Als in een snelheidsgevecht Almaar wilder jagen Auto’s suizen ons voorbij Honderd twintig, meer licht Toe maar, ’t maximum is vrij Gooi ’t op honderd veertig L i us hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardache Courant, Westergoo en De Jong'j Nieuwsblad 01 K - - - A'.'3 101e JAARGANG No. 19 VRIJDAG 15 JUNI 1962 PIET al dizze jierren foar de forbining tusken „BOUNTY" OP WEG NAAR SEATTLE F” -o -41’7 i 1 mmHM en het Gemenebest tot stand komen. Dit zou het Engelse dilemma wat vergemak- Referendum. Kan men tot overeenstemming komen, dan is de kans groot, dat (door het refe rendum) op 1 juli het Algerijnse pro bleem wezenlijk zal zijn opgelost, zoals president De Gaulle vorige week vrijdag in een rede voor de Franse radio heeft verklaard. Veel nieuws heeft De Gaulle verder niet gezegd. Slechts, dat alle be langrijke problemen voortaan zullen wor den opgelost in „rechtstreeks accoord tussen het volk en degene, die het moet leiden”. Dat kan weinig anders betekenen dan dat De Gaulle alle belangrijke kwesties aan een referendum wil onderwerpen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitjive: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ming van de nieuwe regering betekent het einde van de burgeroorlog in Laos, die al enkele malen tot grote internatio nale spanningen aanleiding heeft gege ven, maar men zal moeten afwachten of de regering er in zal slagen de sterke troepen van de Pathet Lao zo in het na tionale leger te integreren, dat zij er niet in gaan overheersen. De regeringspartijen gaven over het al gemeen geen gehoor aan de bezwaren, welke de confessionele vakbeweging te gen de huurverhoging heeft ingebracht. Slechts een drietal k.v.p.-afgevaardig- den stemde ten slotte onder aanvoe ring van drs. Bogaers, een voorman uit de katholieke arbeidersbeweging op grond van conjuncturele bezwaren met de socialistische oppositie mee, tegen ’t wetsontwerp. Deze onenigheid in de kvp- gelederen werd echter vrijwel geheel verdrongen door de droeve mare, welke zich kort na het Kamerdebat over het Binnenhof verspreidde: de zeer geziene 61-jarige k.v.p.afgevaardigde Koersen, die in de leeszaal van het Kamergebouw onwel was geworden en de hulp van de socialistische dokter Lamberg de eni ge medicus onder de Kamerleden had ingeroepen, bleek in het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag aan een hersenbloeding te zijn overleden. De verslagenheid was algemeen; niet al leen in de k.v.p.fractie, maar ook bij de andere partijen was de heer Koersen zeer populair. Met groot vertrouwen hadden de Kamerleden hem immers meermalen de leiding van belangrijke Kamercom missies waaronder de parlementaire enquête-commissie opgedragen. Socialistische vernieuwing. De heer Koersen behoorde tot de linker vleugel der k.v.p.-fractie; zeer lang was hij voorstander geweest van brede poli tieke samenwerking met de P.v.d.A. ook al had hij de breuk in de brede basis van 1958 tenslotte geheel aanvaard. Het herstel daarvan heeft hij echter niet meer mogen beleven. Misschien werd echter, juist op zijn sterfdag, toch een stap in die richting gezet. Des morgens had de p.v.d.a.-fractie na melijk de 46-jarige oud-minister Vonde ling gekozen tot opvolger van mr. Bur ger al® haar fractievoorzitter. Algemeen werd dit gezien als een her opening van de mogelijkheid tot herstel der samenwerking tussen de beide groot ste Kamerfracties, temeer daar de op positionele stromingen in de v.v.d. na de jongste verkiezingsnederlagen aar. ki'acht schijnen te winnen. Geruchten Bolswanls Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4 De Tweede Kamer heeft ten slotte met ruime meerderheid haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van de anti-revoiutionaire minister Van Aartsen om de huren al naar gelang van de gemeente klasse waarin men woont met 10 a 12 te verhogen. De enige wijziging van betekenis, welke in het regerings voorstel werd aangebracht, was, dat deze verhoging niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 juli a-s., maar op 1 september a.s. zal ingaan. De huur ders zullen dus enkele maanden van de belastingverlaging, welke op 1 juli wèl doorgaat, kunnen profiteren, voordat zij meer voor hun woning zullen moeten gaan betalen. EUROPEANEN IN DE RIJ IN ALGIERS ALGERIJNEN IN DE RIJ IN PARIJS kelijken, maar het blijft de vraag of de Franse regering gevoelig is voor de argumenten van deze uitsluitend raad gevende parlementariërs. En dat zelfs op het hoogste niveau, Bel- kacem Krim, de vice-premier in de voor lopige Algerijnse regering in balling schap, is er zelfs voor overgekomen uit Tunis. Maandag kondigde de O.A.S. aan, dat men over enkele dagen zou weten, of geheel Algerije zou worden verwoest en alle Europeanen zouden vertrekken, dan wel of zij in het land zouden blij ven. Met dit dreigement een tactiek van verschroeide aarde toe te passen, hoopt de O.A.S. vermoedelijk de F.L.N. onder druk te zetten, die zich op ’t standpunt heeft geplaatst, dat er in het nieuwe Al gerije grote behoefte bestaat aan de vak kundige Europeanen. Doch wat kan de F.L.N. bieden, dat de O.A.S. zal bevredigen? Ze zou de O.A.S. voor Algiers en Oran, beiden met een Europese meerderheid, een bijzonder sta tuut met eigen politie wensen. Wellicht wenst zij ook in bepaalde organen ver tegenwoordiging met het recht van veto. Hierop zou de F.L.N. niet willen ingaan, maar wel verwacht men, dat premier Ben Khedda vertegenwoordiging in alle staatsorganen zal aanbieden, waarbij er dan voor Algiers en Oran bijzondere re gelingen zouden kunnen worden getrof fen. Het wordt ook niet uitgesloten ge acht, dat Ben Khedda een amnestie voor de terroristen van de O.A.S. in het voor uitzicht zal stellen. Met deze beloften zwart op wit, zou de O.A.S. zich bij de bestaande accoorden van Evian kunnen neerleggen. deden zelf de ronde over het gevaar van de trije Fryslannen dien hawwe, mefrou een splitsing in liberale kring: een rechts A. van der MinneBuma en Pastor I. liberale en een meer vrijzinnig-democra- tische richting. Betwijfeld moet echter worden of deze laatste tendenz door de benoeming van prof. Vondeling tot voorzitter der pvda- fractie zal worden bevorderd. Deze is zelf namelijk van vrijzinnig democrati sche herkomst. Daarmee is niet gezegd, dat hij in politiek opzicht minder radi caal zou zijn dan zijn voorganger mr. Burger. Zijn parlementaire strijdwijze Is echter meer beheerst, minder bewo gen. Zo ziet men een volksstemming in het verschiet over de kwestie van de instel ling van een vice-presidentschap en de verkiezing van president en vice-presi dent door de kiezers in plaats van door het parlement. Na meer dan een jaar herhaaldelijk lang durig overleg tussen de drie prinsen is maandag nu eindelijk een coalitierege ring gevormd onder leiding van prins Soevanna Phoema, de neutralistisehe premier, die mede de steun had van de pro-communistische Pathet Lao. De pro-Westelijke rechtse regering van prins Boen Oem en de sterke man daar in, generaal Phoemi Nosavan, heeft ten slotte het hoofd in de schoot gelegd, ver moedelijk onder sterke druk van de Amerikaanse regering, die inzag, dat Nosa,van er niet in zou kunnen slagen de andere partijen zijn wil op te leggen. Tot op het laatste ogenblik bleef Nosa van zich verzetten tegen de benoeming van neutralisten als ministers van de fensie en van binnenlandse zaken, waar onder de politie ressorteert. Nosavan mag blij zijn door de anderen als vice-premier te zijn aanvaard, welke functie ook is toegevallen aan de pro- communistische halfbroer van Soevanna Phoema, prins SoeVenoevong. De vor- Franco tegen de oppositie. Met de vrijheid is het in Spanje nog niet al te best gesteld, al kon men een zeker optimisme aan de dag leggen toen de stakers zo moedig volhielden tegen alle overheidsdruk in. En al durfde de regering toen niet fors op te treden, de regering heeft nu het handvest van de burgerrechten in zoverre opgeheven, dat er geen vrije vestiging op Spaans gebied meer is. Zij kan, met andere woorden, haar onwelgevallige lieden een verblijf plaats aanwijzen, wanneer zij niet tot een gerechtelijke veroordeling wil over gaan. Vorige week zaterdag maakte zij van haar nieuwe bevoegdheden gebruik door enkele politici van de overigens verboden oppositie voor de keuze te stel len, naar de Kanarische eilanden of maar naar het buitenland te vertrekken. De belangrijkste van hen, de christen-demo- cratische leider Gil Robles, is naar Pa rijs vertrokken. De politici hadden in München een con gres van de Europese beweging bijge woond en zich daar met de delegatie van de Spaanse emigranten verenigd bij de opstelling van een motie, waarin werd gesteld, dat de democratie in Spanje zou moeten worden hersteld als voor waarde voor een associatie van Spanje met de Gemeenschappelijke Markt, waar naar Franco uit economische overwegin gen streeft. Franco zal het optreden van de oppositie als een aanval in de rug hebben gezien, omdat hij tot nu toe kon speculeren op de mening van velen in 't Westen, dat een associatie van Spanje automatisch grotere vrijhteid voor Spanje met zich zou brengen en dat het dus niet nodig zou zijn Spanje voor waarden te stellen. Zowel de emigran ten als de interne oppositie blijken deze mening niet te delen. V Prinselijke boosheid. Overigens: op dit moment getuigt de verhouding tussen de linkse oppositie en de regeringspartijen nog niet van toe nadering. Dat bleek bij de eindstemming over de huurverhoging; dat blijkt ook uit de bezwaren, welke men in p.v.d.a.- kringen blijft koesteren tegen het N.- Guineabeleid van minister Luns. Vrijwel eensgezind stuurt de pvda aan op het aftreden van onze minister van buiten landse zaken, in de verwachting, dat hierdoor de oplossing van het Nieuw- Guineageschil zal worden vereenvou digd. Van de andere kant heeft Elseviers Weekblad onder de titel „Het verraad” een heftige campagne ingezet tegen de opposanten van het Nieuw-Guineabe- leid. Dit blad suggereerde daarbij zelfs, dat een ongenoemde Nederlandse socia list, die bij een Europese instelling werk zaam is, in een Scandinavische stad „het Nederlandse beleid” tegenover Ameri kaanse autoriteiten zwart zou hebben gemaakt. Dit artikel wekte ontstemming op bij Prins Bernhard, alsof een en an der zou zijn gebeurd op een door de Prins geleide z.g. Bilderberg-conferen- tie. Toen de hoofdredacteur van het blad hem later verzekerde dat zulks volstrekt niet in de bedoeling had gelegen, trok de Prins zijn verwijten totaal in. Maar intussen was weer druk getwist over de staatsrechtelijke positie en de onschend baarheid van de prins-gemaal, net zoals onlangs in Engeland gebeurde toen Prins Philip een Brits persorgaan becritiseer- de. io_ger doel Gang is alles, deze taal Spreken enkel dwazen Het behaald succes blijft schraal Snelheden verwazen V erantwoordelij kheidsgevoel Is moeilijk te leren Maar het streeft naar hop Het kweekt op tot „heren’ Engeland «n de E. E. G. Voor Engelands toetreding tot de E.E.G. is officieel nog geen nadere stap onder nomen, maar er zijn enkele verschijnse len, die de onderhandelingen kunnen ver gemakkelijken. Het debat van vorige week in het Lagerhuis heeft aangetoond, dat de Engelse regering bij haar wens toe te treden de overgrote meerderheid van de conservatieven achter zich heeft en bovendien een groot deel van de ove rigens wat tactisch afwachtende Labour part ij. In de tweede plaats heeft het Parlement van de West-Europese Unie zich met grote meerderheid uitgesproken voor 'n - (oplossing, die het mogelijk zou makep, dat er bijzondere banden tussen de EEG In Joure heeft men belangstelling voor waterleiding. Er zijn reeds 20 voorstan ders. Gang is alles, reken maar Hulde, rijkspolitie U speelde het pinkster klaar Maak secuur notitie Maximum snelheid beperkt Willen ze niet leren Waarschuwingsbord niet gemerkt? Vlug verbaliseren - z Der waerd bisletten om as blyk fan wur- dearring foar it protte wurk dat hja yn Hoewel de omroeper in de z.g. Piratenuitzending van het geheime leger (O.A.S.) In Algerije vorige week woensdag meedeelde, dat het van dat ogenblik af, op straffe des doods, Iedereen zou z(jn verboden contact te onderhouden met het uit voerend bewind in Rocher-Noir buiten Algiers en hoewel de O.A.S. de aanslagen op openbare gebouwen zoals de universiteit van Algiers, had hervat, zijn de onder- handelingen van de leiders van de O.A.S. met de leden van het uitvoerend bewind toch doorgegaan. Men moat tsjintwurdich hurd bisykje om foarüt to kommen om to bliuwen dêr’t men is Hwat bat Qabe Skroar Een natuurgetrouwe nabootsing van bet achttiende eetiwse Britse oorlogsschip H.M.S. „Bounty” ligt hier in de haven van Long Beach, Californië. Het schip dat is gebruikt bij de nieuwe verfilming van het oude verhaal over de muiterij up de „Bounty” is gebouwd op ’n werf in Lunenburg. Nova Scotia. Het wordt op het ogenblik van Tahiti, waar h"t voor de verfilming, van de werf heen zeilde, via het Panamakanaal naar Seattle gesleept om te worden tentoongesteld op de wereldtentoonstelling in deze stad Ook dit jaar is er weer een serie belang rijke concerten in de Herv. Kerk te Workum zo langzamerhand een goe de traditie in deze stad. Vooral op het openingsconcert willen we u wijzen Het biedt een bijzonder mooi programma, dat gewijd is aan een van de grootste nederlandse componisten: Sweelinck. U zult nog wel het een en ander over hem lezen, want er wordt Op het ogen blik veel aandacht besteed aan zijn leven Dit programma wordt uitgevoerd door het vocaal ensemble van Marinus Voor- bergh, dat bekend is van radio uitzen- j dingen. Als organist werkt mee: Wim v. Beek uit Groningen. Dat deze keer een zeer bijzonder programma geboden wordt, blijkt uit het feit, dat het zal wor den opgenomen om later via de radio te worden uitgezonden. Voor de hele concertenserie kan men zich bij de kerk een abonnement aan schaffen, dat belangrijke reduktie geeft. Wil men alleen dit concert bijwonen dan is de entree f 1.50. Scholieren en ouden van dagen f 0,75. Een unieke kans om goede muziek te horen! De aanvang is gesteld op 8.15 uur, des avonds, zodat treinreizigers het concert gemakkelijk kunnen bij wonen. En de da tum om niet te vergeten 19 juni a.s. 3 e week juni 1912 De Bolswarder elfstedentocht per rijwiel permanent verklaard. „De middernachtzendeling" meldt de op richting van een N.V. tot exploitatie van een bioscoop in chr. geest. Heerenveen krijgt een bioscoopinrichting De bakkerij van mej. dé wed. W. Taco- nis is daartoe aangekocht. Na het brood de spelen. Adv.: Een meisje gevraagd om op te hangen. Zich melden bij wasserij De bliksum ingeslagen in de spits van de toren bij de r.k. kerk. Bij het Schettenser. hof sloeg de bliksem in de telegraaflei- ding. Te Holwerd werden twee maaiers door het hemelvuur getroffen. Een van hen werd gedood. Te Allingawier op 40 meter afstand van de boerderij van de heer Schrale werd een hoop hooi getrof fen. Ook de Waag in Makkum werd ge troffen. De gevaarlijke overweg (Workumerweg- Rijksweg 43 bij de Marnezijl, waar in 't verleden tal van ongelukken zijn gebeurd waarvan verschillende met dodelijke af loop, is thans op zeer opvallende wijze gemarkeerd door een geblokte opstaan de rand bij de vluchtheuvels. Ook zijn de voorrangsborden verplaatst, zodat de weggebruikers er als het ware met hun neus opgedrukt worden. Zowel op de Rijksweg 43 als op de Wor- kumerweg en de weg naar Bolsward is de nadering van dit kruispunt veel dui delijker gemarkeerd, dan dit voorheen het geval was. We zullen hopen, dat hiermede het ge vaar tot een minimum is teruggebracht. Gang is alles, egoïst Heb je ’t in de gaten Net zo lang tot het een keer mist Wat denk je, piraten ’t Monopolie van de weg Is aan mij gegeven? Wees wat meer verstandig zeg Tel andermans leven. - Oi R. Carl Woebcken üt Sillenstede, ta Ea- releden fan de Fryske Rie to bineamen. Fierder waerden de plannen foar it folg- jende kongres bipraet, as thema waerd ütsteld „de Noardsé Kultuer, Der sil fierder bisocht wurde om in „Leuchtbo- jeheft" gear to stallen oer de Trije Frys lannen. In groep bilangstellenden yn natuerbi- skerming üt Noard- en East Fryslan, sil yn de twadde wike fan septimber in wurkbisyk oan üs Fryslan bringe. It Fryske Gea hat alle meiwurking ta- sein. Yn septimber sille in groepke Eastfryske ünderwizers, miskien ek üt Noardfryslan in bisyk bringe oan skoallen hjir. Der sil bisocht wurde om ek op oare gebieten ta mear ütwikseling to kommen. Gang is alles, wees nu wijs Toon je minder grillig ’t Gaat niet om een coureursprijs Dus beperk vrijwillig ’t Geeft de wegen veiligheid Elk die klaar,-bezonnen Naar morele regels rijdt Heeft eervol gewonnen Foto lot en: In Algiers staan Europeanen in de rij om naar Frankrijk te wor den teruggevlogen. Foto onder: In Parijs staat een rij Algerijnen om geregi streerd te worden voor het komende referendum A X - &W*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1