Tegen kleine atoommogendheden Bestand in Algerije nu een feit de tentoonsteling van Opening muziek en dans in vroeger eeuwen’ 11 *'j ji V*. I1 J. s. TE VEEL GEVERGD es naar 1 75 Muziekkorps STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Boiswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad „Muziek is de gezellin der vreugde, geneest de smarten” Kamer van Koop handel Gouden filmpj MH W I ■MnW 1 sssass 1 r VRIJDAG 22 JUNI 1962 101e JAARGANG No. 21 Kald wetter kin ek hjit Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Buitengewoon veel succes oogstte het Nijmeegs studentengezelschap (waarin o.a. een' Bolswards meisje, n.l. een dochter van de heer Tj. de Jong) met zijn Rococo- en Biedermeier dansen, die vol gratie en zwier werden gebracht. Hier een foto van een der dansende paren in prachtige klederdracht. (Cliché Leeuwarder Courant Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Spanningen !n de Atlantische wereld. In de Doele vond de officiële opening der expositie plaats door de Commissa ris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan. Het geschiedde in een programma, dat werd afgewisseld met muziek, verzorgd door Jacoba Kueter-Zwager (clavecim- bel), Maurits van den Berg Jr. (viool), en Klaas Kueter (viola da Gamba) en een dansprogramma (in prachtige cos- Na het eerste optreden van de dans groep hield de heer Wouter Paap een inleiding op het onderwerp der tentoon stelling. In verband met herdenkingen, aldus de heer Paap, wordt thans vaak een tweetal namen van musici genoemd, Bolsward, centrum van cultuur in Friesland, heeft aandacht voor alle facetten der cultuur. Abonnementsprijs 1 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Zeer onlangs werd hier het zeer geslaag de nationaal orgelimprovisatieconcours gehouden en zo is er steeds activiteit in Bolsward op het gebied van de cultuur. Geen wonder, dat bij Prins Bernhard- fonds en Provinciaal Anjerfonds de stad Bolsward een van de grootste afnemers is, wat het verkrijgen van subsidies be treft. Deze subsidies worden echter van harte toegekend, daar men bij die Fond sen weet, dat Bolsward steeds goede plannen heeft. En wat nog belangrijker is: de plannen ook steeds uitstekend ten uitvoer brengt. Ook deze tentoonstelling is stellig weer keurig verzorgd en ik hoop van harte, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om de schilderijen der oude meesters over het onderwerp „Muziek en dans in vroeger eeuwen” te bezichti gen. Hopelijk, mijnheer de burgemeester, kunnen de dames en heren van uw ge meentesecretarie tijdens de expositie toch steady doorwerken, want ook dat moet geschieden. Van harte wens ik U allen in Bolsward een groot bezoek aan de expositie toe! En hiermee verklaar ik de tentoonstel ling voor geopend. Op het ronde neen van de nationalisten antwoordden de Europese terroristen met een hervatting van hun aanslagen, niet op Mohammedanen, maar op open bare gebouwen. De universiteit van Al giers was al gedeeltelijk vernietigd. Na de hervatting van de terreur van de ver schroeide aarde kwamen een ziekenhuis en het stadhuis van Algiers aan de beurt. Dat heeft evenwel niet verhinderd, dat opnieuw een contact tot stand kwam, met als hoogste figuur Belkacem Krim, de Algerijnse premier, op de achter grond. Tenslotte maakte Mostefaï, de vertegenwoordiger van de F.L.N. in het voorlopig bewind in Algiers, bekend, dat de Algerijnse regering bereid was de ter roristen van de O.A.S. te doen vallen onder een algemene amnestie. Boven dien zouden er Europeanen worden op genomen in de beschermingstroepen, die op het ogenblik worden opgesteld om de taak van het Franse leger over te ne men. Verder heeft Mostefaï de naam van de O.A.S. in de mond genomen, hetgeen als een prestigewinst van de O.A.S. be schouwd wordt. Aan de rij van culturele evenementen die voor Bolsward het jaar 1962 als parels sieren, is er weer één toegevoegd. De opening van de jaarlijkse zomertentoonstelling „Muziek en dans in vroegen eeuwen” is tot een cultureel hoogtepunt geworden, waarover nog vele jaren zal worden nagesproken. Er zyn reeds vele dergelijke avonden geweest, geslaagde en minder geslaagde, maar die van dinsdag j.l. was er een stijlvolle In meer dan één opzicht, niet het minst ook omdat het gebodene n.l. dans en muziek zo uiter mate aansloot op het onderwerp van de tentoonstelling en openingswoord en in- kidiiig hierop prachtig waren afgestemd. zaken, behoort tot hen en men neemt aan, dat de huidige minister, Gerhard Schröder, er ook niets voor gevoelt. Schröder en Erhard, zijn collega van economische zaken, zijn er vooral op uit Engeland bij het groeiende Europa te betrekken. Tegen kleine atoom mogendheden. Wanneer Rusk met De Gaulle praat, kan hij hem de rede van McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, voorleggen, die zich vorige week zater dag in een belangrijke rede heeft uitge sproken tegen een spreiding van de kernwapens; kleine atoommogendheden zijn gevaarlijk en duur, was de stelling van McNamara. Een kernbewapening biedt een klein land niet de minste be scherming tegen een groot land; zij lokt alleen totale vernietiging uit. Gevaarlijk is ook, dat kleine mogendheden met nucleaire ambities hun conventionele be wapening moeten verwaarlozen bij ge brek aan geld. Van een evenwichtige bewapening van de Navo kan derhalve geen sprake meer zijn. De huidige Amerikaanse regering is er niet naar, af te wijken van een standpunt dat zij juist acht. De ploeg van Kennedy is veel doelbewuster en harder dan die van Eisenhower geweest is. Dat maakt het de Europeanen wei eens moeilijk, maar aan de andere kant mag men niet vergeten, dat vooral in de periode-Eisen- hower heel vaak juist van Europese zij de werd geklaagd, dat er van de Ameri kanen geen leiding uitging. Komt deze leiding, dan is het weer niet goed. Rusk zal in elk geval zijn uiterste best doen zonder prijsgave van standpunt, de sa menwerking in de Atlantische wereld niet alleen te bevorderen, maar vooral ook de gevaren, die er dreigen, te be zweren. tuums) door het Nijmeegs Studenten korps „Les precieuses ridicules” dat eerst rococodansen bracht in costuums uit de pruikentijd (met pruik en al) en later Biedermeier dansen, die veel bijval vonden. De openingsrede werd uitgesproken door de Commissaris der Koningin, die sprak als volgt: Gaarne heb ik gevolg gegeven aan de Er zal daarom ook wel eens Liebes- sohmerz juist door de dans ontstaan. Hoe het ook zij, dames en heren, een tentoonstelling van schilderwerken op het gebied van muziek en dans, biedt toch stellig een fleurige aanblik en het is een goede gedachte om eens bijeen te brengen, wat oude meesters over dit onderwerp hebben gewrocht. Het stadsbestuur van Bolsward brengt dank aan de directies en besturen van de 12 musea voor hun bereidwilligheid schilderijen en prenten af te staan voor deze tentoonstelling. Deze dank is stellig op zijn plaats, even als de dank aan de Inspecteur Roeren de Monumenten en de heer Ronday. Deze medewerkende musea zijn (t.w. het Rijksmuseum te Amsterdam, het Stede- Ijjk Museum te Amsterdam, het Gemeen temuseum te Arnhem, de Rijksverzame- ling van Bilderbeek-Lamaison te Dord recht, het Dordts Museum, het Rijks museum Twenthe te Enschedé, het Ge meentemuseum te ’s-Gravenhage, het Groninger Museum, het Fries Museum,’ het Museum Boymans- van Beuningen te Rotterdam, het Frans Halsmuseum in Haarlem en het Centraal Museum te Utrecht. Wie hier komt ziet dus tevens veel schoons uit alle hoeken van Nederland. Men heeft in Bolsward, wat het onder werp der expositie betreft, aansluiting gezocht, zij het in enigszins verwijderd verband, met het grote internationaal folkloristisch dansfestival, dat hier be gin augustus a.s. zal worden gehouden. Nu wordt er toch te veel van me gevergd, zal dit paard hebben gedacht, en het bteef stokstijf voor de hindernis staan. Het gevolg was, dat zijn berijder de Zweedse ruiter Baron Bengt Bennet, met een fraaie salto in de sloot achter de hindernis terechtkwam. Het gebeurde tijdens het Scandinavische springcon cours dat dezer dagen in Kopenhagen werd gehouden. gaat uit van het principe, dat een nauw samenwerkend Europa, vanzelfsprekend onder Franse leiding, een zo sterke macht in de wereldpolitiek zal worden, dat het niet langer een aanhangsel van Amerika zal zijn. Hieruit moet men zijn verlangen naar een eigen kernwapen ver klaren. Hij heeft geprobeerd het Europa van de Zes in een politieke unie te ver enigen, maar dit is tot nu toe afgestuit op het verzet van Nederland en België, die beiden zeggen meer supranationali- teit in het geheel te wensen dan De Gaulle kan toestaan en die bij gebrek aan supranationaliteit sterk aandringen op de toetreding van Engeland als te genwicht tot de al te nationalistisch gedachte Franse politiek. Deze landen willen ook vooral de banden met Ame rika niet laten verslappen. Hoezeer Adenauer zich ook bewust is van de noodzaak van de alliantie met Amerika, de laatste tijd hij sterk de nei ging geheel met De Gaulle mee te gaan en desnoods een Europa van de drie, van Frankrijk, Duitsland en Italië in een politieke unie te verenigen, waarvoor al de naam Fralit is verzonnen. Het is niet uitgesloten, dat Adenauer, die nu toch wel aan het einde van zijn carrière is, een dergelijke unie wenst als garantie van de vriendschap met Frankrijk. Maar in Duitsland zelf en vooral ook in zijn eigen partij gaan steeds meer stemmen op, die de gedachte van Fralit verderfelijk vinden. Brenta- Op de j.l. gehouden vergadering van de Friese Kamer van Koophandel werd me dedeling gedaan van de beëdiging door de voorzitter der Kamer van de heer Douwe Visset te Makkum als taxateur van huizen en bouwterreinen en van Ka rei Zwaanswijk als taxateur van automo bielen en motorrijwielen. 4e week juni 1912 De Kamer nam z.h.st. een voorstel aan tot toekennen van f 30.000 subsidie voor de ombouw van de tramlijn Sneek-Bols- ward tot lokaal spoor. De Prov. Staten gaven f 35000,de gemeente Bolsward f 25.000 Van de 18 leerlingen die aan de Rijks Zuivelschool eindexamen aflegden slaag den er 13, te weten: H. Jellema, J. Ge luk, J. de Mars, L. Vos, J. C. Penning, W. J. Schenk, K. G. Staal, L. J. de Vos, B. Nijdam, H. Haven, H. van Baars, J. Visser en J. Memelik. Zo even ontvangen 10 nieuwe kiekjes van Bolsward, fijn uitgevoerd. K. Fal- kena Bzn., Bolsward uitnodiging om met een kort woord deze zomertentoonstelling van schilderijen en prenten van Nederlandse meesters uit de periode ca. 1530 tot 1870 in het stad huis te Bolsward te openen. Dat dit reeds de 16de Zomertentoon stelling is duidt er op, dat het gemeente bestuur op dit terrein al langdurig actief is en volhoudt. Het duidt er ook op, dat er belangstelling voor deze exposities bestaat. Deze belangstelling bestaat niet alleen bij de inwoners van Bolsward en directe omgeving, maar ook worden de tentoon stellingen bezocht door talrijke anderen. Ook komen er veel buitenlanders, die waarschijnlijk wel niet speciaal hiervoor naar Bolsward komen, maar die op hun reis naar Nederland ook een bezoek aan de Gysbertstad hebben opgenomen en deze gelegenheid om wérken van Neder landse schilderkunst te kunnen zien, dankbaar aangrijpen bij hun bezichti ging van het wijd vermaarde stadhuis. Men heeft de architectuur wel eens „be vroren muziek” genoemd en waar de tentoonstelling van dit jaar als onder- I werp heeft „Muziek en dans in vroe- ger eeuwen”, past dus de aanschouwing I van het fraaie stadhuis heel goed bij een bezichtiging van de daarin tentoon 1 gestelde werken. j In zijn inleiding op de catalogus der expositie geeft de heer H. J. Ronday, die met de Rijksinspecteur voor de roerende monumenten de artistieke verzorging heeft voorbereid, als motto „Musica leti- tiae comes, medicina dolorum” (Muziek is de gezellin der vreugde en geneest de smarten). Gezien het onderwerp der tentoonstelling zou men zich kunnen afvragen, of hier bij niet een te eenzijdige beperking tot één deel van het onderwerp wordt ge pleegd. Maar, dames en heren, de heer Ronday wordt volkomen gerehabiliteerd door de uitspraak van Fraticelli: „De dans is in 1 de grond niets als muziek in stappen en ltfnen”, zodat het motto dus ook op de dans van toepassing is. Trouwens, wie zou ook ontkennen, dat ook de dans een gezellin der vreugde en een heelmiddel die van J. P. Sweelinck en Alfonds Die- voor smarten is Hoewel men hier ook penbrok. Vaak wordt er bij vermeld, dal weer enige voorzichtigheid moet be- er tussen de tijd waarin deze twee groot- trachten, daar ook wel eens gezegd is, meesters leefden, weinig muziek is ge- dat „balzalen Amors schiettenten zijn".schapen door Nederlandse componisten. Voor het eerst sinds vele jaren is er maandag in Algerije niemand vermoord. Dat is het gevolg van het bestand, dat de organisatie van het geheime leger en vertegenwoordigers van de Algerijnse nationalisten hebben gesloten.. Vorige week meldden w(j reeds, dat er onderhandelingen aan de gang waren, maar later in de week bleken de nationalisten toch niet te willen ingaan op de eisen van de O. A. S. Evian blijft de basis. Maar wanneer men het op de keper be schouwt, heeft de O.A.S. niet, kunnen bereiken, dat de accoorden van Evian in zijn geest worden veranderd. Er is geen sprake van, dat de'opbouw van Algerije in federale geest gaat met een eventueel no, de horige minister van buitenlandse recht van afscheiding voor de Europese gemeenschap, als het niet naar de Euro pese zin gaat. Maar de O.A.S. is niet geheel eensge zind. In Oran in het Westen en in Bóne in hét Oosten, zijn groepen, die zich niet aan het akkoord van Algiers willen sto ren en er op uit zijn, in die gebieden met een sterk Europees element een soort réduit, eën vrije zóne, in te richten. Militair, politiek en economisch zijn deze stellingen echter onhoudbaar. Men kan de Algerijnen niet verwijten, dat zij de Europeanen in het ongewisse laten over de wijze, waarop het Alge rijnse leven in de onafhankelijkheid zal worden georganiseerd. Vorige week heeft de voorlopige Algerijnse regering in Tu nis een manifest gericht tot de Algerijn se bevolking, waarin duidelijk wordt ge maakt, dat men een sociale revolutie in de zin heeft, met als eerste punt een agrarische hervorming, die zonder aan zien van persoon of godsdienst zal wor den uitgevoerd. In structuur en menta liteit moeten alle voortvloeisels van het feodalisme en het kolonialisme worden vernietigd, m. a. w. de Europeanen zul len er zich aan moeten gewennen niet meer een klasse apart te zijn. Voor velen zal de terugtocht naar Frankrijk aan trekkelijker zijn. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, reist op het ogenblik in Europa rond. Hij bezoekt Parijs, Londen en Bonn en vo besprekingen, die geen tastbare ten zullen opleveren, maar ven nen om verhelderend te werkt wat al te zwaar geworden At atmosfeer. Enerzijds moet hij r ste achterdocht, vooral in F wegnemen, anderzijds moet hi Europese staatslieden waarschu hun streven naar het Amerika voel een deugdelijke samenwerl de Westelijke wereld in de weg Aangenomen wordt, dat zijn m taak in Parijs ligt. President E Ik seach eb en floed Op dat plakje oan sé Sa as juster en hjoed Fan it selde sté. It giet lyk as mei tinzen Dy ebje ek wei Har floed krüst de grinzen Fan ’e macht op 'e dei. Ek giet üs bestean Inderdaad werden er geen componisten gevonden waarvan het werk als dat van de 16e eeuwers bekend werd in geheel Europa, van Rome tot Madrid, van München tot Venetië. Sweelinck vormde het einde van een reeks, Diepenbrok nam de traditie van creatieve toonkunst weer op. Het is niet waar wanneer wordt be weerd, dat er in de tussentijd niet is gecomponeerd. Er was een groot aantal vakkundig klei ne meesters. Maar men was bescheiden en in de 17e en 18e eeuw was er op velerlei gebied een zeker minderwaar digheidsgevoel. Wel waren er de klokken en de orgels, om niet te vergeten de stadsmuzikanten met hun trompetten. Dat er weinig muziek is bewaard geble ven vindt zijn oorzaak ook in de spreek woordelijke schoonmaakwoede van de Nederlandse huisvrouw. Deze „vreugde voor de Dieuwertjes” is vaak een ramp voor onze cultuur. Zelfs van Sweelinck is in ons eigen land geen noot bewaard gebleven. Wel heeft men van zijn werk gevonden in Zwitserland, Engeland en Zweden. Toch is er zeer veel en zeer intensief gezongen en muziek gespeeld. Elke stad van enige importantie had zijn muziek gezelschap, meestal Collegium Musicum genoemd. In Friesland wordt de oudste gevonden, opgericht in 1600 en lange jaren geleid door Vredeman. Ook ver schenen er vele liederenboeken o.a. de Friese Lusthof van J. J. Starter. Bij sommige liederen hieruit componeer de Vredeman de muziek. Er was zowel sprake van „stichtelijke minneliedekens” als van „boertige kluch ten”. De schilders uit de 17e en 18e eeuw waren realisten. Zij schilderden hetgeen zij zagen en fantaseerden slechts weinig. Vele taferelen uit het muziekleven op het platteland werden vastgelegd, bijv, boe renbruiloften, vastenavonden, boeren kermissen. Bekend zyn de weldoorvoede boeren van Van Ostade, de graagte waarmee ’n Jan Steen de onbolligheid uitbeeldde. Zo ne men wij kennis van een verscheidenheid aan instrumenten: de liereman, de doe delzak, de bazuin, cornet, viool, clave- cimbel en spinet. Bekend is ook het huiselijk muziekleven. Sommige schilders beoefenden ook zelf de muziek. Gerard Terborch was bijv, een bekend luitspeler. Bekend zyn ook de stillevens met muziekinstrumenten. Vaak werden deze een symbool van wat Salomo noemt: Ijdelheid der ijdelheden en zien we er een doodshoofd by afge- beeld. In de 19e eeuw komt de piano naar vo ren. Een andere tijd breekt aan. Van dit alles biedt de tentoonstelling een interessant beeld. Reeds de eerste avond mocht de tentoon stelling zich in een druk bezoek verheu gen. Hwat bat Qabe Skroar Voor het jaarlijks openluchtconc gaande van de Oude Bond Harmonie- en Fanfarekorpsen land, dat te Bolsward gehouden den op woensdag 18 en dondi juli a.s., is de deelname, evenals vorige jaren, weer enorm. 75 korpsen hebben ingeschreven voor de concertwedstrijd, 25 voor de mars, en 11 voor de drum- bandwedstrijd. Voor beoordeling heeft het bestuur dan ook niet minder dan vijf deskundige juryleden aangezocht. Op ’e kadans fan 'e tiid In fallen en gean Mei wachtsjen en striid. Hast lyk as in weach Faek dreamend of wreed Bisjoen mei it each Fan leaf of fan leed. Ta kommen gean Hat hjir alles har set Dat bliuwt bistean As in iewige wet. j 11 ''vj? j, van wor- - i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1