EINDELIJK VREDE IN ALGERIJE Wapengeweld rondom Nieuw-Guinea PSiiigÉi BESTAND IN TWEEDE KAMER E® Amerika probeert nieuwe aanpak Westelijke kernbewapening van Leeuwarden 85.000 inwoners 1 Gouden filmpjes Programma ]962 O Polsstok-verspringen üs hjoed p p to sizzen De jirpel PYT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad VRIJDAG 29 JUNI 1962 101e JAARGANG No. 23 drie kinderen) ingeschreven ;elet Wanneer ministers van buitenlandse zaken elkaar ontmoeten, bespreken zij meest al een hele reeks problemen, waarbij nauwelijks iets actueels wordt vergeten. Of dat allemaal even diep gaat valt te betwijfelen. Vaak wordt z.o’n algemene op somming in een communiqué of door een woordvoerder gegeven als een soort rookgordijn voor dat probleem, dat in het centrum van de belangstelling heeft gestaan. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsidvertenties bij contract reductie gemeente Leeuwarden telt thans Streven naar integratie. De Amerikaanse regering waagt nu een poging uit de impasse te komen en die weg was ook al even aangegeven in de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Troepenconcentraties in China. viseren, geloven nog niet zo hard in een volksopstand. Men had dat ook op Cuba verwacht en dat is ook uitgcbleven. Hardhandige overheden hebben tegen woordig zulke machtsmiddelen, dat ver zet van de burgerij maar al te snel ge smoord kan worden. Geschroeide aarde in Oran. Dat het verzet in Oran, dat zich niet bij de wapenstilstand van Algiers heeft aangesloten, zo lang kon voortduren, is voornamelijk te wijten aan het in ge breke blijven van de Franse machtheb bers, die niet op wilden of durfden tre- Aboonemcntsprijs I 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad 1*4^ Laatste week juni 1912 Minsken binne soms krekt skippen toeterje it lüdst as se yn ’e mist sitte komen. De meerderheid der Tweede Kamer hol de de gedachte van de brugklasse nog wat verder uit door te conditioneren, dat er in elk geval Frans zal moeten wor den gedoceerd, waaraan de leerlingen van het toekomstig m.a.v.o. de te genwoordige ulo dat voor ’t beroeps onderwijs zal opleiden, volgens minister Cals eigenlijk minder behoefte hebben dan aan Engels of Duits. Sommige voorstanders van de brugklas se vonden dit amendement-Schuyt zulk een inbreuk op het beginsel, dat zij met de verklaarde tegenstander? zich tegen het gehele artikel keerden. Maar de minister hield toch nog een ruime meer derheid over. Kleine atoomimachten gevaarlijk. De nadruk bij de gesprekken met Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, in Parijs en niet de Engelse ministers in Londen lag anders. Hier was het Rusk vooral te doen om de toekomst van de N.A.V.O. en met name om de kernbewapening van de westelijke wereld. Hierbij tekent zich van Amerikaanse zijde een nieuwe be nadering af, welke het mogelijk zou moeten maken zoveel mogelijk van de eenheid van het bondgenootschap te red den, ondanks het Franse streven naar een eigen atoomweg. Tot nu toe was het Amerikaanse stand- pnt, dat het verderfelijk was, dat andere landen van de Ver. Staten zouden stre ven naar een eigen atoommacht en dat men er Frankrijk van zou moeten weer houden deze eigen atoommacht te rea liseren. Maar De Gaulle is doof geble ven voor de argumentatie, welke ook nog te vinden was in de rede van minister McNamara, welke wij vorige week heb ben vermeld. Het blijft ook de Ameri kaanse overtuiging, dat kleine atoom- machten gevaarlijk, kostbaar en als af- sohrikkingsmiddel ongeloofwaardig zijn. „maatschappelijke organen” bij de op bouw van het voortgezet onderwijs is vorige week weliswaar een hem onwel gevallige beslissing gevallen maar deze week heeft hij voor de gedachte van een „brugklasse” toch voldoende steun in de Tweede Kamer gevonden. Om het aantal zittenblijvers bij het voortgezet onderwijs te beperken, wil minister Cals het bijv, mogelijk maken, dat een leerling, wien de eerste klas in een atheneum een 6-jarige H.B.S. tegenvalt of te gemakkelijk blijkt, zon der tijdverlies naar een ander schooltype kan overstappen. Daartoe zullen op het eerste leerjaar van de verschillende ty pes van het voortgezet onderwijs, dezelf de vakken moeten worden onderwezen. Slechts één uitzondering op de regel had hij willen toestaan, n.l. dat op het gym nasium het Latijn kan worden gedoceerd Een onderdeel van het gesprek van Rusk in Engeland was gewijd aan de toestand in China, dat de laatste tijd de Ameri kanen aan het verontrusten is door gro te troepenconcentraties in de kustpro vincies tegenover de eilandjes Quemoy en Matsoe, welke nog in handen zijn van de nationalisten van Tsjiang Kai Sjek. Vier jaren geleden zijn de Chinese com munisten, die deze eilanden, evenals trouwens Tsjiangs bolwerk Formosa, tot hun grondgebied rekenen, tot de aanval overgegaan met zware beschietingen. Dat heeft hen weinig verder geholpen. Is nu het ogenblik gekomen, dat zij zich op gaan maken een inval in de sterk verdedigde eilanden te doen? Het is niet helemaal uitgesloten, hoewel er wel wat tegen pleit. Zo heeft men nog geen con centraties van landingsvaartuigen kun nen waarnemen. De slechte economische toestand in het land, mede veroorzaakt door enige jaren misoogst en kort ge leden duidelijk gedemonstreerd door de massale uittocht naar Hongkong, blijkt ook geen hechte basis om risico te ne men. Een risico zit er nog steeds aan vast, omdat men niet duidelijk weet, welke houding Amerika tegenover de kusteilanden zal aannemen. Het heeft zich gebonden Formosa te verdedigen, maar daar vallen de kusteilanden niet onder. Het is zelfs niet waarschijnlijk Tiekstra. Zijn critici meenden evenwel, dat Neder land juist wel het plan-Bunker moest vaarden om Sukarno geen aanknopings punt voor chicanes te bieden. Blijkbaar heeft dit inzicht tenslotte ook bij de re gering ingang gevonden, want de Pa- poea-leider Jouwe, die aanvankelijk nog al afwijzend stond, vertrok na zijn reis door de Ver. Staten uit Neder land met positieve uitspraken over het plan-Bunker. Hij had al zijn hoop op Amerika gesteld. Hier tegenover is door een drietal Ka merleden van verschillende richting de liberale mevr. Stoffels-van Haaften, de kvper Rijckevorsel en de christelijk- historische afgevaardigde Van de Wete ring aan de regering schriftelijk de vraag hebben voorgelegd, waarom zij eigenlijk geen protest bij de Veiligheids raad heeft ingediend. Ondanks de Indo nesische provocaties heeft de Nederland se regering hiertoe nog niet willen be sluiten. Enerzijds omdat zij zeker is, dat NEDERLANDSE MILITAIREN OEFENEN OP NIEUW—GUINEA Een beeld van de oefeningen, die Né'l derlandse troepen hebben gehouden in de omgeving van Sentani bij Hollan- dia op Ned. Nw.-Guinea; een gevan gene”die in ’t oerwoud is overmees- sterd wordt op gebracht Wanneer Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlaandse zaken, in Bonn gesprekken voert, kan men aan nemen, dat er vooral over Berlijn wordt gesproken. In dit geval heet het, dat Rusk alle achterdocht van Adenauer, dat Amerika te soepel tegenover Rusland zou willen zijn, heeft weggenomen. Er is verder over Engelands toetreding tot de Gemeenschappelijke Markt gesproken waar Adenauer nu weer volkomen ach ter staat, hoewel hij nog niet zo lang geleden in Berlijn in een wat balsturige bui meende, dat Engelarfd maar niet verder dan associatie zou moeten gaan. Over een politieke unie van Frankrijk, Italië en Duitsland hoort men nu niet meer. Algemeen heerst bij de Amerika nen nu de overtuiging, dat De Gaulle en Adenauer geen politieke bezwaren meer zullen opwerpen voor Engelands toetre ding. een Russisch veto elk optreden tegen Indonesië zou voorkomen, maar ook om dat een beroep-op de Veiligheidsraad een erkenning zou inhouden van het falen van de Amerikaanse bemiddelingspogin gen, iets wat de regering-Kennedy niet aangenaam zou zijn. Nu laten deze di plomatieke overwegingen zich niet zo gemakkelijk in het openbaar bespreken, vandaar, dat de regering er de voorkeur aan heeft gegeven de Kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie donderdagmorgen j.l. vertrouwelijk in te lichten. De socialistische fractieleider, mr. Bur ger, nam hiermee node genoegen. Doch h\j verlangde van de regering wel een officiële bevestiging van de persberich ten, dat Nederland de voorstellen van mr. Bunker heeft aanvaard. Aan de juistheid van die berichten twijfelde mr. Burger zelf overigens niet. Op grond daarvan had zijn partij im mers al besloten om het petitionnement tegen het Nieuw-Guinea-beleid der re gering te schorsen. Betekende dit een versteviging van de onderhandelingpositie van minister Luns uit de protestantse zendlngskring klon ken zelfs geluiden op, die hem wilden bemoedigen in zijn strijd tegen de kri tiek, welke hem met name in de anti revolutionaire kring ook niet bespaard is gebleven. den tegen de Europese terroristen, die voortgingen met het toepassen van de politiek van de geschroeide aarde. Maandag nog had de O.A.S. een goed deel van de olievoorraden van Oran, 30 miljoen ton, in vlammen doen opgaan. De O.A.S. riep de bevolking op niets achter te laten voor-de Mohammedanen. Nog voor zondag, wanneer het referen dum over de zelfbeschikking wordt ge houden, moest de gehele stad verwoest zijn. Juist vier dagen voor de fatale datum kwam er plotseling echter een verande ring ten gunste en zijn de terreurdaden ook in Oran gestaakt. De gemeente Leeuwarden telt thans 85.000 inwoners. Deze week werd het gezin van de heer H. v. d. Linde (man, vrouw en drie kinderen) ingeschreven en daarmee was dit ronde aantal bereikt. Waar alle leden van dit gezin gelijktijdig het bevolkingsaantal kwamen versterken, moest de 85.000ste uit deze groep van vijf worden gekozen. Bepaald werd, dat het de vrouw des hui zes zou zijn en zo kon mevr. J. van der Linde-Bakker vrijdagmiddag een grote taart in ontvangst nemen, haar thuis aan geboden door loco-burgemeester Weth. dat Amerika hiervoor op de bres zal springen, maar men kan nooit weten. Waarschijnlijker wordt het geacht, dat communistisch China hang is, dat Tsjang die nog steeds droomt van een terug keer naar het vasteland, meent, dat de tijd rijp is geworden voor het wagen van een poging. Tsjiapg iieeft al enkele malen gezegd, dat net in de naaste toekomst zo ver zal zijn, de belastingen op Formosa zijn verzwaard voor de militaire inspanning en Tsjiang hoopt, dat de ontevredenheid met het communistische regiem op het Vasteland zo groot is, dat bij een lan ding de bevolking in opstand zal komen en hem als bevrijder zal begroeten. Het vervelende voor hem is, dat hij voor zijn transport van de Amerikanen afhanke lijk is en bovendien, dat hij de goedkeu ring van de Amerikaanse regering nodig heeft voor elke actie tegen het vaste land. En al betoogt radio-Peking nu ook uitbundig, dat Tsjiang geholpen wordt door het Amerikaanse imperialisme bij zijn voorbereidingen, de meeste waarne mers, die de Amerikaanse regering ad- De jirpel hat it faek fornomd Ik wurd mar tin waerdearre Hwant elk jier as de maitiid komt Moat ik it praetsje hearre De iters binne dy hast sêd Dyn kwaliteit wurdt minder Binammen 't folkje fan e stêd Makket dy net bikinder De jirpel skikte’m yn syn lot Gjin hege priselisten Dogge de minsken net in bod Dan bin ’k goed foar de bisten Ha ek de bisten gjin forlet Of as’t forfier net leanet Dan kin ik mij, in skrale pret In weardeleas produkt neame De jirpel wit it nou wol oars Spruten en blauwe plakken Dit jier is der sa’t skynt hwat loas Hwant ik ha namme makke Oeral is nei my folop fraech Gjin smeulsk praet, fiiort dy aide Ja seis de hearen fan Den Haech Wol my yn ’t lan graech halde. De jirpel, heart it wurdtsje „krap” En lette, dj ure 'nije Hy tinkt, ik fyn ’t in moaije grap Wierlik sa mei ’k it lije Ik wie noch nea sa heech yn tel As njontsjen twa en sechtich Soks is, sa’t ik it my foarstel In hiel nuttige les licht. De jirpel komt pas ta syn rjocht By de meidieling: ütforkocht. Het bestuur van het Frysk Ljeppersboun heeft het voorlopig programma voor het polsstokvérspringen opgemaakt. Het ziet er als volgt uit: 30 juni: Metslawier; 7 juli: Ternaard; 14 juli: Idskenhuizen21 juli: Vrouwen- buurt; 28 juli: Hemelum; 4 aug.Beet gum; 11 aug.: Oudkerk; 18 aug.: Kam- pioensljeppen, Winsum; 25 aug.: Drach ten; 1 sept.: Hallum Om mee te doen aan de kampioenswed strijd in Winsum zal, behoudens bijzon dere omstandigheden, het reglement aan gehouden moeten worden, dat inhoudt, dat de deelnemers of deelneemsters ten- I minste driemaal aan een wedstrijd heb ben deelgenomen. Mammoetwet. Ook over een ander geschilpunt in de Nederlandse politiek bedaren de gemoe deren langzamerhand. De debatten over de Mammoetwet vorderen traag maar zeker. Met een tweetal weken rekent de onderwijscommissie gereed te zijn. Tot dusver zijn de vooruitzichten voor minister Cals niet slecht. Op de meeste Rijen naar Rozendaal. Hij legde de af punten heeft de meerderheid der Tweede stand groot 40 km af in 20 minuten en Kamer meestal gevormd door de so- vloog dus met een geweldige snelheid cialisten en kvpers hem zijn zin ge- van 120 km per uur. Hij had op een geven. 1 hoogte van ca 300 meter voortdurend de Ten aanzien van de Inschakeling van spoorlijn gevolgd. De Indonesische president Sukarno heeft de moeizaam verkregen bereidverklaring van Nederland om het plan-Bunker te aanvaarden, beantwoord met nieuwe lan dingen van parachutisten op Nieuw-Guinea. Hoe onaangenaam dit feit ook was, het versterkte de positie van onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, weer wat, die in de afgelopen weken nogal wat kritiek in de Staten Genei ual dat op de andere scholen niet °zai voor heeft moeten verduren, omdat hij geen geloof hechtte aan de bereidheid van Indonesië tot vreedzaam overleg en die dus ook weinig perspectief zag in het plan-Bunker. Op 27 juli zal er een motorelfstedentocht plaatsvinden. De gemiddelde rijsnelheid oedraagt 30 km. In Bolsward wordt een half uur rusf gehouden. De vlieger H. v. d. Burg heeft in een monoplan een vlucht gemaakt van Gilze- Adv.: Op flink salaris zal meer gelet worden, dan op z.g. goede behandeling. Meer dan 700 badgasten te Hindeloopen Ongeveer 150 van hen, dames zowel als heren namen een bad. De bergplaats voor fietsen bij de badtent is verpacht aan Harmen Glashouwer voor f 25,51. Ten gevolge van de vele regenbuien is men in Wonseradeel reeds genoodzaakt het verbouwde vlas te trekken. Enkele stukken werden reeds „op steel” ver kocht aan Hollanders voor f 300,per ha. Hwat hat Qabe Skrodr rede van McNamara, al had iedereen er in het begin overheen gelezen. Hij sprak namelijk van onafhankelijke atoommach- ten. De taak, welke de Amerikaanse regering zich nu geseteld heeft, is Frank rijk ervan te overtuigen zijn atoommacht niet als onafhankelijk wapen te organi seren, maar als onderdeel van het grote Westelijke, dus voornamelijk Ameri kaanse atoomwapen. Het is met andere woorden een verzoek aan Frankrijk te spreken over een integratie van het Amerikaanse, het Engelse en het Franse atoomwapen. Rusk moest daarvoor erkennen, dat Frankrijk een atoommogendheid is. Hij heeft dat tot voldoening van de Fransen gedaan, die daarop onmiddellijk zeer bescheiden werden en zeiden, dat zij nog maar in het experimentele stadium wa ren. Dat is misschien nog wel zo, maar het aargument werd voornamelijk ge- het argument werd voornamelijk ge- vroeg is om over deze dingen te praten. Aangezien het De Gaulle er juist om te doen is met het eigen wapen in handen een eigen, desnoods afwijkende politiek te kunnen voeren lijkt het niet waar schijnlijk, dat hij bereid zal zijn zich eerst met de Engelsen in het nieuwe Europa ook nog atomair te integreren om dan dat Europese atoomwapen In multilateraal beheer te brengen. Op de Noordzee werd de Navo-oefe- ning Fairwind Vil” gehouden. Fo to,- een fregat van de Deense marine, een Grumman tracker van de Neder landse marine en een Shackleton van de Engelse marine (van deze laatste alleen een vleugel zichtbaar) jagen op een onderzeeboot se JWg'A''x’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1