Kennedy’s handelwet aangenomen steeds m De Mammoetwet nog behandeling IW V Qabe Skrocir Scheuring het Algerijnse bevrijdingsfront 't VLAGWISSELING IN BOEROENDI in Simmer politieke belangstelling Suriname in de nieuwe Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Kubaard krijgt school Boottocht cronische zieken fej J./j 1 i hi u ALGIERS IN FEESTDOS VRIJDAG 6 JULI 1962 101e JAARGANG No. 25 Mammoetwet. de Een deze stelling hat le week juli 1912 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiei bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2431 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) ten, maar hij beseft aan de andere kant, dat Algerije voor zijn economische op bouw de hulp van Frankrijk en van de Europeanen in Algerije nodig heeft. Dat houdt ook In, dat Algerije, dat zich on- op de Westelijke wereld. Er zal onge twijfeld een sociale en in de eerste plaats een agrarische revolutie in Algerije wor den ondernomen, maar het ligt In de lijn van Ben Khedda’s politiek, dat daarbij extremisme vermeden zal worden. Ben Bella daarentegen stelt meer dan de samenwerking met het Westen de Arabische eenheid op de voorgrond, hoe vaag dit ook omschreven moet worden. Hij is meer een demagoog, die zijn vriendschap voor Nasser niet onder stoe len of banken steekt zonder het bewijs te hebben geleverd ook diens staatsman schap te bezitten. Wil Ben Khedda voor al hulp van Frankrijk, Ben Bella wil overal ter wereld naar hulp uitkijken, waarbij hij al snel in de armen van de communisten zou kunnen vallen. j van nieuw blijkbaar niet aan. Er is nu een stro ming, die hem inplaats van prof. Oud als toekomstig fractieleider der v.v.d. naar voren wil schuiven. Het zal interessant zijn de oplossing van de liberale tweespalt te volgen. In Wons was een 88 jarige nog druk mee in de hooiing De Hollandse vlastrekkers, die in Won- seradeel komen werken eisen 65 cent trekloon per 100 schoven. Thans wordt betaald 50 cent. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Algiers, ter gelegenheid 'ij'e Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad jassen om 'e lea t leit wol yn ’e reden nt ’t wol net mei syn hea komt al net sa folie ünt in dei as tsien t soe hij ’t graech oars wolle der gaer neat oan dien. Een beeld nit de Kasba van onajbanke jd ob feu d, fjirde fan heamoanne ■r itselde liet cheltsie dat flamme ke it binnen swiet buten is ’t gjin pretsje Verbondenheid. Zo ziet men, dat het Nieuw-Guinea- vraagstuk telkens weer in de Neder- Er is nog steeds een overvloed aan on derwijzen. Bij een vacature aan de chr. school te V. meldden zich 75 sollicitan ten. Naar buiten blijkt van de verdeeldheid weinig. Bij het debat over de Mammoet wet in de Tweede Kamer is de v.v.d.- fractie telkens nog eensgezind opgetre den. Zij stemde vaak met de protestant se oppositie mede; behoudens uiteraard in die gevallen, waarbij de belangen van het openbaar onderwijs zijn gemoeid. Zo stemden zij vóór een socialistisch amendement, dat naast godsdienstonder wijs ook humanistisch onderricht op de openbare inrichtingen van voortgezet onderwijs wilde toelaten. Dit amendement kreeg ook veel steun bij de rechterzijde. Bijna alle k.v.p.ers en vijf anti-revolutionairen gaven er hun steun aan. De k.v.p. zorgde er ech ter voor, dat er onderscheid tussen gods dienstonderwijs en humanistisch onder richt in de wet zal worden gemaakt. Voor het laatste wordt in de wet nadruk kelijk toestemming der ouders verlangd, voor het godsdienstonderwijs niet, al zal die in de praktijk toch wel gebruikelijk blijken. Kennedy’s handelwet aangenomen. President Kennedy, die de laatste tijd niet verwend is door het Congres, dat o.a. zijn landbouwwet heeft verworpen en enkele andere belangrijke objecten slepende houdt, heeft een belangrijke overwinning behaald in het Huis van Af gevaardigden, dat met vrij grote meer derheid de wet op de uitbreiding van de handel heeft aangenomen. Nu moet de Senaat nog volgen. Deze wet mach tigt de president om met andere landen over de verlaging van invoerrechten te onderhandelen en met de landen van de E.E.G. zelfs deze rechten af te schaf fen in die gevallen waarin Amerika en de E.E.G. tachtig procent van de wereld handel beheersen. De clausule komt pas goed tot haar recht, wanneer Engeland tot de E.E.G. toetreedt. Zij heeft ten doel te verhinderen, dat de E.E.G. door een vrij hoog tarief Amerikaanse produkten uit Europa zou kunnen weren, waardoor de buitenlandse handel in de Ver. Staten een ernstige klap zou kunnen krijgen. Over de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland is nog niets positiefs te melden. Alle pogingen van Engeland om voor de landbouw van de landen van het Gemenebest in Europa een redelijke afzet te bedingen, zijn gestrand op de Franse wens zijn landbouwprodukten in grotere hoeveelheden juist in Engeland af te zetten. Op 1 juli zijn twee nieuwe staten ge boren uit het Belgische voogdijschaps- gebied Oeranda-Oeroendi, Rwanda en Boeroendi. In beide staten vreest men, dat de vrijheid met grote moeilijkheden gepaard zal gaaan, daar de in deze lan den levende stammen eikaars doods vijanden zijn. landse politiek aandacht opeist. Dit zal in de komende maanden stellig niet an ders worden, nu het mogelijk lijkt, dat de onderhandelingen met Indonesië in de Ver. Staten misschien toch nog zullen worden hervat. De belangstelling van Suriname voor het Nieuw-Guineavraagstuk is overigens niet bijster groot; men wil er liefst zo min mogelijk bemoeienis mee hebben. De band met Nederland wordt daarentegen bepaald op prijs gesteld. Dat bleek bij de aankomst van de Surinaamse Staten leden op Schiphol, waar zij zich keerden tegen de afscheidingsleuzen, welke on der de Surinaamse studenten in Neder land nogal ingang hebben gevonden. De krachtverhoudingen. De vraag is nu, hoe behalve in de voor lopige Algerijnse regering, de krachts verhoudingen liggen. Men neemt aan, dat grote delen van het opstandelingen leger in Tunesië meer op de hand van Ben Bella zijn en ook in Algerije zelf zijn er diverse districten, die meer sym pathie voor Ben Bella gevoelen dan voor Ben Khedda. In de Nationale Raad van de revolutie, een soort parlement van de F.L.N., heet de meerderheid op de hand van Ben Bella te zijn. Er was dus alle reden voor Ben Khedda om snel in te grijpen en te trachten het gezag van de voorlopige regering in Algiers te vestigen, voordat de andere groep zou kunnen Ingrijpen. Ben Khedda en de zijnen zijn in Algiers aangekomen en het lijdt geen twijfel, dat de wens van de Fransen uit gaat naar een overwin ning van Ben Khedda. De Fransen hebben op verzoek van Ben Khedda de opening van de barrière, welke Algerije en Tunesië scheidt, 48 uren uitgesteld om de aankomst van eenheden van het in Tunesië gelegerde Algerijnse leger te vertragen. Zo krijgt Ben Khedda meer tijd om zich te conso lideren. Hoe de strijd zal aflopen is niet te vóór spellen, men kan slechts hopen, dat zon der bloedvergieten de groep van Ben Khedda het heft in handen houdt. Ben Khedda heeft tegen de Fransen gevoch- Aanvankeljjk zag het er naar uit, dat het associatie voorstel op Surinaamse te genkanting zou stuiten, omdat het Ne derlandse kabinet had besloten, hierover ook de Nieuw-Guinea-Raad te raadple gen. Het was de Surinamers en trou wens ook een aantal Nederlandse Ka merleden niet aanstonds duidelijk, wat Nieuw-Guinea met de associatie van Suriname bij de Euromarkt te ma ken had. Maar tenslotte is de Neder landse regering er in geslaagd aan te tonen, dat Suriname na de associatie aanspraak zal kunnen maken op het Europese ontwikkelingsfonds, waaruit tot dusver voor zover het ons konink rijk betreft Suriname alleen kan put ten. Bij al haar neiging tot zekere zelf standigheid in het buitenlands beleid, is de Surinaamse regering voor dit argu ment toch gezwicht. Ook 1 treffend bewijs Tweespalt. Deze solidariteitsverklaring zal minister Korthals waarschijnlijk veel genoegen hebben gedaan, want het behoort voor al tot de taken van onze liberale vice- premier om de betrekkingen met de overzeese rijksdelen in de West te onder houden. Juist in deze dagen werd echter bekend, dat het onzeker is of minister Korthals zich volgend jaar, na afloop van zijn ambtstermijn weer beschikbaar zal stel len voor een functie in de Nederlandse politiek. Hij heeft zich (nog) niet candidaat laten stellen op de lijst, welke de v.v.d. thans voor de Kamerverkiezingen van volgend jaar ontwerpt. Naar verluidt heeft hij zijn besluit in beraad gehouden in afwachting van de keuze van een nieuwe partijvoorzitter. De 75-jarige prof. Oud, die wel Kamer lid wil blijven, zal als zodanig aftreden. De onder-voorzitter der v.v.d. is op het ongenblik mr. H. van Riel, die onlangs zo’n scherpe aanval deed op minister Visser, die minister Korthals tot zijn bevriende geestverwante ambtgenoten telt. Het vooruitzicht op de leiding van van de zojuist verkregen strijd gestreden tegen de unie, bang als zij waren voor voldongen feiten gesteld te worden zonder dat zeker zou zijn, dat Engeland van de partij was. Het gevaar van de derde macht schijnt Adenauer geringer te achten dan het gevaar, dat Frankrijk onder andere lei ding dan De Gaulle alleen de weg van een tussenpositie tussen beide wereld machten zou gaan innemen, waarvan in de eerste plaats Duitsland het slacht offer zou kunnen worden. Daarom wil hjj ten koste van zeer veel die unie met Frankrijk, uitgebreid met andere Euro pese landen, weliswaar, tot stand bren gen. Maar het geheel maakt toch de indruk van wat geknutsel op hoog niveau. Nog even voordat de Algerijnse bevolking zondag naar de stembus zou gaan om zich met overweldigende meerderheid uit te spreken voor de onafhankelijkheid in samenwerking met Frankrijk, kwam een scheuring in ’t bevrijdingsfront, de F. L. N., duidelijk naar buiten. Premier Ben Khedda, die zich volledig achter de overeenkomst met Frankrijk had gesteld, ontbond de generale staf, degra deerde de chef van deze staf en twee andere hoge officieren wegens „misdadige activiteiten”. man fan ’t ijsco-karke ik ha skjin myn nocht ed totael yn twa doarpkes sjókódips forkocht yn nearnc in ófnimmer treegje ’k it stik in sint Op initiatief van de landarbeidersbond, afd. Arum is thans een staking uitgebro ken. Hjoed, fjirde fan heamoanne Sil elk ien winsk neist ha Oh, wie it kwik dochs dwaende Om nei de tritich ta. Boer, ijskoman, kampearder Elk fleurich op ’e tried Elk song optem of learde’r Foar it earst it simmerliet in graed of tretsjen let fan de kjeld Europese Unie. Voor De Gaulle is het Algerijnse pro bleem nu opgelost en hij kan zich vrij onbekommerd wijden aan de gesprek ken met zijn gast Adenauer, die maan dag voor een grootscheeps bezoek in Pa rijs is aangekomen. Dit bezoek moet de Frans-Duitse vriend schap bezegelen, welke beide staatslie den als de hoeksteen van hun politiek zien. Maar met een demonstratie van vriendschap is men er nog niet. De Gaulle en ook Adenauer willen deze voor de toekomst bewaren door het vormen van een Europese politieke unie, waar toe De Gaulle in 1960 al het plan heeft opgeworpen. Deze politieke unie zou geen federale elementen, overdracht van soevereiniteit of meerderheidsbesluiten kennen, wat de Europese federalisten zeer in het geweer heeft gebracht. Deze vreesden bovendien, dat de unie zonder Engeland als uitvloeisel van De Gaulles politieke denken te zeer het karakter van een derde macht tussen Amerika en Rusland zou krijgen, hetgeen afbreuk zou doen aan de, overigens ook door Adenauer erkende noodzaak van een on verbrekelijk verbond met Amerika. Ne derland en België hebben een harde npearders min to sprekken eilan-pret is oer üs mar gau opbrekke Is dit in timperatür? Ien kertier yn ”t koart broekje Bisoarget einefel Hwa wol hjir lang omspoekje? ’t lennichst heil is it hotel Met een vlaggenceremonie in het „Louis Wagasore-stadion” in Boekavoe in de nieuwe Afrikaanse staat Boeroendi werd het ogenblik gemarkeerd, dat er een einde was gekomen aan 40 jaar van Belgische regering over Roeanda-Oeroendi Terwijl de weinige overgebleven Belgen voor het grootste deel binnenshuis bleven begonnen voor de bevcrlking van de jonge staat de festiviteiten ter ge legenheid van de zojuist verkregen onafhankelijkheid greatste swierrichheden binne; biwarjen fan in geheim, ordragen fan in mislediging it goed brüken fan de tiid Bij druk verkeer dient men rechts te hou den. voor het elkaar passeren van voer tuigen is dit zelfs voorgeschreven. De rijwiellantaarns moeten deze week wor-. Koninklijk Huis een bezoek brengen aan De afdeling van het Ned. Rode Kruis, hield vrijdag j.l. haar traditionele boot tocht' met 130 chronische patiënten en hulpbehoevenden, waarvan 40 uit Wor- kum. De overigen kwamen uit Sneek en omgeving. Een pracht idee van het Rode Kruis met deze mensen eens per jaar een boottocht te houden. Wat is zo’n dag voor hun ’n blijde gebeurtenis en een waar genoegen. Maar wat is het ook een bijzondere dag voor de dokter, voor de verpleegsters en verder voor allen, die mee hélpen om de patiënten te verzorgen en op hun wen ken te bedienen. Want het is zulk een dankbaar werk, de oudjes en hulpbehoe venden bij te staan en te helpen. Temeer daar ook de liefdevolle hulp door hun zelf zo wordt gewaardeerd. Met particuliere auto’s werden de deel nemers aan de boottocht naar Sneek ge bracht, waar de twee boten Princehof en de Toerist 1 klaar lagen voor een tocht over de Friese meren. ’s Morgens om 8 uur waren de eerste pa tiënten al op de Kade. Maar het was al kwart over negen voordat het personeel van het Rode Kruis klaar waren met het inschepen van al de deelnemers. Van Sneek werd gevaren via Ijlst, Heeg, Woudsend naar de stad Sloten, waar de boten van 12 tot 3 uur aan wal hebben gelegen. Deze tijd werd benut voor het klaar ma ken van een heerlijke warme maaltijd. Dit was voor het personeel een heel werk voor zoveel personen eten te koken, maar het was dik voor elkaar. Ook de koffie en thee, het snoepje en boterham, het was alles even fijn. Vanaf Sloten werd gevaren langs Folle- ga, Scharsterbrug, Langweer naar Sneek, waar de boten op het afgesproken uur half zeven weer aan wal kwamen. Onmiddellijk werd met de ontscheping begonnen en werden allen weer met au to's naar huis gebracht. Het weer had wel iets mooier, wat zonniger kunnen zijn, maar niettegenstaande hebben allen het een hele mooie dag gevonden en zijn dankbaar en weltevreden naar huis ge gaan. Blijft het Rode Kruis steunen met uw geld, opdat zij met dit mooie menslie- Temvijl twee prinsessen van ons Suriname, zijn eerst minister-president Emanuels en vervolgens ook de fractie leiders uit de Staten van Suriname naar Nederland gereisd. De Statenleden zullen volgende week deelnemen aan het debat der Tweede Kamer over het voorstel tot associatie van hun land bij de Euromarkt. Dit zal de eerste keer zijn, dat gebruik wordt gemaakt van een bepaling uit het Statuut voor ons Koninkrijk nieuwe stijl dat de Surinaamse volksvertegen woordiging inspraak verleent bij de totstandkoming van rijkswetten, die ook haar land raken. Deze activiteiten waren er op gericht een greep naar de macht te doen om een minderheid van de voorlopige rege ring aan het bewind te helpen, die min der geestdriftig was over de samenwer king met Frankrijk en die zich ook ge-1 getwijfeld neutralistisch zal verklaren, distancieerd had van de, wapenstilstand toch in de praktijk gericht zal blijven welke Mostefai, de vertegenwoordiger van de F.L.N. in het voorlopige uitvoe rende bewind in Algerije, gesloten had met de O.A.S., een wapenstilstand, waarbij o.a. een amnestie voor Europese terroristen was voorzien. De leider van deze minderheid in de F.L.N is Ben Bella, die vijf jaren lang in Franse gevangenschap heeft verkeerd. Vrijdag al was Ben Bella in het geheim naar Tripoli in Libië vertrokken en daar maakte hij ook bekend, dat Hij het niet eens was met de maatregel van Ben Khedda. kleine dorpen willen leven. van deze stelling vormt het dorp Kubaard. Met inspanning vele krachten kwam hier een i. dorpshuis tot stand. Toen zal wel niet gedacht zijn, dat dit spoedig zou dienst doen om de totstand koming van nog een nieuw gebouw tot stand te brengen. Toch is dit gebeurd. Verleden week werd voor het laatst les gegeven in de bestaande chr. school. Thans is alle inventaris overgebracht naar het dorpshuis en worden daar de lessen voortgezet. De bestaande school wordt afgebroken om plaats te maken en i? -Jt jSWA r U "9 'V - -- sa W w -ï-U' een uur

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1