Friese caravan-industrie Drachten ontstond eigenlijk toevallig Bolsward wacht een 2-daags Muziekfeest Ook te Bolsward worden caravans gemaakt ■1 Fan de Martinytoer es DE SCHILDER VAN DE SCHEENE Zilveren filmpj 2e week juli 1957 üs hjoed p p to sizzen Tj. de J. f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND X 101e JAARGANG No. 26 DINSDAG 10 JULI 1962 Waarin opgenomen: De Bnhwardsche Courant, Westergoo en De Jong'i Nieuwsblad OE THANT IN LONDEN Ook tekeningen uil VVonseradeel K. Koopmans uit Balk. De waarnemend secretaris-generaal I 9.30—10.—. en 10.00—10.45. 10.45—14.15. 14.15—16.00. 16.00—16.15. HOE KOMT IT MEI DE SU VEL? NCRV overleden In Nederland is in de afgelopen vijf jaar het aantal caravans oftewel comfortabele zomerhuisjes op wielen, vervijfvoudigd. Meer dan vijftienhonderd gezinnen trek ken in weekends en vakanties de vrjjheid tegemoet met de caravan, deze week naar zee omdat men toch weer hoopt, dat de zon schijnt, volgende week naar het bos, omdat het weer mis is met het weer. Het aantal caravan-enthousiasten gaat snel omhoog. Aan deze voor Nederland nog jonge sport „caravanjiing”, enige toevallige omstan digheden en aan ondernemingsgeest dankt Friesland een bloeiend bedrijf, de caravan-industrie van de heer Reitsma te Drachten. Hoewel dit bedrijf pas een jaar oud is heeft het al bekendheid tot buiten de grenzen van ons land, dank zjj het feit, dat de heer Reitsma weliswaar niet een van de eerste bedrijven in Nederland stichtte, maar wel met een oerdegelijk, sierlijk en in alle opzichten doordacht produkt op de markt kwam, waar zelfs deskundigen direct van opkeken en waarvoor de belangstelling groter is dan de overigens steeds groeiende pro- duktie van deze wat de grote caravans betreft,, eerste en enige caravan-industrie in dit gewest. Want kleinere, z.g. tentcaravans werden en worden ook elders in Friesland ge maakt n.l. te Bolsward (fa. H. Lammertsma) en te Hijum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1) Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 233 J (K5157) van het Chr. Muziekkorps „Oranje”. Het programma ziet er verder als volgt uit: Adenauer kom- dat bitsjut foar In het Kunstcentrum „Prinsetün-” te Leeuwarden wordt tot 19 juli een ten toonstelling gehouden van werk v. Dirk Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie deugde, dat er te weinig verband in de hele carosserie zat en hield tenslotte een verbeterde caravan over, die hem nog altijd niet beviel. Toen hij de hele zaak nog eens bekeek, kwam hij tot de con clusie, dat hij de caravan met de kwa liteiten, die hij verlangde nergens zou kunnen kopen en hem dus zelf moest bouwen. Dat feit leidde tot de stichting van het bedrijf, dat nu naarstig groeit. Er werd Onmiddellijk na dit dagconcours wordt een marswedsetrjjd gehouden, waaraan door 14 korpsen wordt deelgenomen, o.a. Exmorra, Welsrijp, Nijland, Tzum, Oos- uitgebreid geëxperimenteerd met chas sis model en wegligging. Toen de eer ste caravan gereed was, volgden nieu we proeven. De heer Reitsma haakte zijn schepping achter de auto en roste er enige honderden kilometers in rond, soms met snelheden tot honderdentwin tig kilometer per uur. De caravan moest zowel voor trektoch ten als voor een vast kamp in alle op zichten voldoen. Er werd verbeterd wat hem niet aan stond en zo kwam de eerste echte Reit- sma-caravan tot stand, gebouwd op een buischassis, uitgerust met autowielen en met het lantaarndak dat nog geen enkele caravan had en uitstekende ventilatie- mogelijkheden bood. Het werd aange bracht in alle caravans van dit bedrijf en de praktische mogelijkheden ook al vergde het veel meer werk. Elke caravan van dit bedrijf is uitge rust met een reminstallatie ook al eisen de voorschriften dit niet. „Je kunt een rem nooit missen,” zegt de heer Reitsma. „De ervaring heeft mij dat geleerd. Ik kwam eens van een berg over een bochtige weg. Om een hoek zag ik opeens dat er een gesloten spoor wegovergang was, waarvoor drie auto’s stonden te wachten. Ik moest heel snel afremmen en als ik toen een ongeremde caravan had gehad, had ik de andere auto’s doorgedrukt tot op de spoorrails.” Grondigheid is het kenmerk geworden van het Drachtster produkt, dat in tegenstelling tot vele andere com pleet met watertank en pomp, met volle dige, smaakvolle inrichting op de markt wordt gebracht in een smetteloze afwer king. Die eigenschappen hebben er toe geleid, dat de caravans uit Drachten, gegroeid uit liefde voor een jonge sport en tot stand gebracht met vakmanschap in een paar jaar tijd zo populair is ge worden, dat de jaarproduktie 1962 reeds voor het seizoen begon, vrijwel was uit verkocht. De caravan, die de fa. Lammertsma te Bolsward nu reeds sedert jaren maakt, is een vlotte en ingenieus geconstrueer de tentcaravan, een opvouwbare caravan dus. De platte wagentjes achter zelfs de kleinste auto gemakkelijk mee te nemen, zijn een vrij geregelde verschij ning geworden op onze wegen. Ter plaat se kan met een enkele handgreep de ca ravan worden gespannen. In een omme zien heeft men een schaduwrijk zitje en ’s nachts een gerieflijk bed om te slapen. Deze tentcaravans zijn zeer geschikt voor echtparen. Voor grote gezinnen zijn ze uit de aard der zaak onpraktisch, maar dat is vrijwel met iedere caravan het geval. Voor betrekkelijk weinig geld is zo’n tentcaravan te koop en wat ook een zaak van groot belang is ze vraagt weinig bergruimte in de winter maanden. Fanfare. 3de afdeling. Heeg en De Wilp. ld. 2de afd. Lieve Vrou wen Parochie, Oosterend (Texel) en Wirdum. ld. 1ste afd. 13 korpsen, w.o. Exmorra, Welsrijp, Wons, Nijland, Tzum en Parrega. ld. Afd. Uitmuntendheid. 8 korpsen, w.o. Oosterend. Harmonie. Afd. Uitmun tendheid. Tijnje. en winsken meitsje de yn- het concours, wordt er des woensdags een drumbandwedstrijd gehouden, waar aan 5 drumbands deelnemen. Om half acht vangt het avondconcours aan, voorafgegaan door de bekendma king van de uitslag van de mars- en drumbandwedstrijd. Aan dit avondfeest nemen 6 korpsen deel in de afdeling Uitmuntendheid, w.o. Wit- marsum, Oosthem en Workum en na 21 uur door 5 korpsen in de Super-Ere- afdeling, n.l. de korpsen van Harlingen, Gaastmeer, Surhuisterveen, Warns en Makkum. Het laatste korps zal bij de sluiting om 22.15 uur de samenzang begeleiden. Na deze drukke dag, waarop met de tijd gewoekerd zal moeten worden, volgt des donderdags, reeds des morgens om 9 uur de voortzetting. Tot 10.45 spelen 5 korpsen in de 3e en 2e afdeling, w.o. dat van Tjerkwerd, van 10.45 tot 12.25 een 7-tal koprsen in de le afdeling en na dit tijdstip tot 14.15 6 korpsen in de afd. Uitmuntendheid w.o. dat van Schraard. Om 14.15 spelen tot 16.15 8 verenigingen in de Ere-afde- ling, w.o. die van het Heidenschap, Wom- mels, Arum en Lollum. Direct na afloop van het dagfeest is er weer een marswedstrijd, waaraan wordt deelgenomen door 12 korpsen, w.o. Lol lum en Bolsward. Ook op deze 2de dag is er des middags om 2 uur weer een drumbandwedstrijd met 6 deelnemende bands, w.o. die van Wommels. In het avondconcours, aanvangende om 19.30 spelen in de ere-afdeling 4 korpsen w.o. Hindeloopen en IJlst en tot besluit 6 korpsen ii) de super-ere-afdeling met „Oranje” van Bolsward als hekkenslui ter. De sluiting van het avondfeest is gepland om 22 uur. Uit dit druk bezette programma blijkt zonneklaar, dat het voor Bolsward druk ke dagen worden. Er zijn korpsen die nog geen 30 leden tellen, maar er zijn ook met bijna 50 zoals „Oranje” en Wommels. Gemiddeld kan men het aan tal leden gerust op ruim 30 stellen. Dat wil dus zeggen, dat er enkel al een 2500 muzikanten in Bolsward zullen ko men. Wij wensen de ontvangende vereniging het Chr. Muziekkorps „Oranje” prettig concoursweer, niet te koud en niet te warm. Priizje nimmen om syn rykdom as hy it oars net wurdich is priizge to wurden van de Verenigde Naties, Oe Thant, ver toeft op het ogenblik in Londen voor een bezoek van enkele dagen. Hier is hij gefotografeerd met de Britse premier Harold Macmillan tijdens ’n ontvangst, voorafgaande aan een lunch in de Engelse hoofdstad Gebr. Wolke. Grote jaarlijkse opruiming Sterke kinderkousen 8 cent per paar. Da meskousen 19 ct. p. paar. Nachtjaponnen 42 ct., corsets vanaf 18 ct., zakdoeken m. gekl. rand 6 ct., prima kinderdirectoirs 14 ct., prima bont voor boezelaars 9 ct., 2-pers.-wollen dekens 2.98 jaeger baai 140 cm breed 49 ct., kachelzeiltjes 8 ct., aardige damesjapons 87 ct., vlotte da- mesblouse 58 ct., dames costuumrokken 98 ct., kinderjurkjes 22j^ ct. Het muziekkorps van Exmorra wilde spe len bij Postma te Allingawier, waarvoor echter geen vergunning was aangevraagd Het werd dan ook door de politie ver boden. Niettegenstaande dit verbod mar cheerde men lustig naar Allingawier, waar tot slot een marsje werd geblazen. Ook hier verbood de politie het verder spelen, waarna alles tenslotte nog op ’n vechtpartij uitliep. Jan Zwart de bekende organist van de Zoals de naam al doet vermoeden stamt de caravan van de overkant van het Kanaal. Engeland ging al in het begin van deze eeuw de aloude woonwagen een nieuwe functie geven in het vlak van toerisme en weekendrecreatie. In 1907 werd er al een caravanclub opgericht in Nederland precies een halve, eeuw later en nog altijd is Engeland de natie met het grootste aantal caravans, nameliijk meer dan 200.000. Daarvan worden er echter slechts bijna 40.000 gebruikt voor reizen en trekken. Zeker zeventigduizend stuks worden per manent bewoond door ongeveer 150.000 personen en de rest staat op vaste stand plaatsen voor weekenders of voor men sen die ’s zomers buiten de stad willen leven. Terwijl de Engelse caravan-industrie een jaarproduktie van omstreeks 40.000 stuks op de markt brengt, is ook in Ame rika de caravan reeds lang gemeengoed geworden, In de Verenigde Staten kan men echter beter van huizen op wielen inplaats van over caravans spreken; over huizen met televisie, ijskast en open haard, compleet gemeubileerd en slechts te verslepen met een zware truck. Daar moeten rond 500.000 families in derge lijke wagens die men trailers noemt leven, waarvan echter 45 totdat er genoeg geld is om een huis te kopen. Omstreeks 35 leidt een min of meer zwervend leven, 15% bestaat uit gepen sioneerden en slechts 1 gebruikt de caravan om er in de vakantie mee op reis te gaan. De Friese caravan-industrie van de heer Reitsma is eigenlijk voortgekomen uit de Engelse en door min of meer toeval lige omstandigheden. De heer Reitsma, wiens naam een bekende klank heeft in de wereld van de woningbouw ieder een kent tenminste de naam van de Reitsma-woning -kocht een jaar of zes geleden een huisje op wielen, een Engelse aluminium caravan. Hij trok er mee achter zijn zware wagen naar Duits land, België en Luxemburg, maar was niet tevreden. „Als je er harder mee reed dan vijftig, werd het levensgevaarlijk,” zegt de heer Reitsma, die precies cp de hoogte van wat comfort betekent behalve over de wegligging, ook niet tevreden was met de indeling. Hij begon te experimenteren en te ver- tel an hat gjin arbeidsreserve mean Folie beteren, ontdekte dat het onderstel niet [fan dy easken Op 18 en 19 juli a.s. wordt te Bolsward zingen van Ps. 33 2 met begeleiding uitgaande van de oude Bond vaar Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen in Fries land (opgericht 1895) een tweedaags concours gehouden in het Julianapark. Tevens is aan dit muziekfestijn een marswedstrijd en drumbandwedstrijd verbonden. Niet minder dan een 75-tal korpsen zul len een sportieve onderlinge strijd aan binden. Tot jury-leden zijn benoemd de heren J. Broer te Nunspeet, J. P. Laroo te Assen er) W. Steyn te Zaandam; tot juryleden van de mars- en drumband wedstrijd de heren J. K. Pinkse te Am sterdam en S. Egberts te Assen. Er zijn voor dit concours een 11-tal wis- selprijzen beschikbaar en een groot aan tal lauwerkransen, lauwertakken en më- daljes, veelal spontaan aangeboden door Bolswards burgerij. Het tweedaags concours zal woensdags- morgen 9 uur geopend worden door de Bondsvoorzitter de heer S. J. Ybema terend, Witmarsum en Makkum. van Warns, dit na gemeenschappelijk Des middags om 2 uur, dus reeds tijdens druk, dat hja al jierren libbe ha, mar troch de romte fan folk op it plattelan net aksepteard waerden. De arbeider op ’t suvelfabryk wie op de doarpen mear yn tel as de gewoane boerearbeider, omt hy fêst wurk hie op in droech plak en nei syn fêste uren frij man wie. Mar nou t de posysje fan de boerearbeider mei sprongen forbettere is en hy mei njug- gentich of hündert goune wyks nei hüs ta giet, waerd dat wol oars. En dy syn oantal wurkuren waerden ek eltse kear lytser. Nei de oarloch hat de suvelarbeider him winlik altyd hwat yn it neidiel field, jit to mear as hy nei syn maten yn Hollan seach. En dy stimming kaem nou oan it Ijocht. Gelokkich, de staking is oerbette- re, mar ik leau net, dat it forstannich wé- ze soe om to tinken, dat it nou fierder sijucht leit. Om fikse en bitüfte arbei ders to halden sil men net to sunich wê- ze mei je mei it lean en de sekundaire bi- tingsten. Der moat aerdichheit oan it wurk bliuwe mei goede leanen en reed- like foarütsichten. Dêr komt jit yn folie doarpen en stêdtsjes de wentekwestje jit by. Hwat der oan fabrykswenten stiet, mei ek wolris mei oare eagen bisjoen wurde, it haldt fakentiids net oer De rede fan ir. Stallinga: „Bouwe oan de takomst” mei in düdlik programma is nou wer hwat op de eftergroun rekke. Mar it is to winskjen, dat de ynhald dêr- fan de kommende winter tige de oan- dacht kriget. Hwant elts jier telt forgoed mei. Neist ynliedend bisprek is der op folie plak ken in greate aktiviteit om „üs” fabryk alteast to modernisearen. Dat soks win lik alhiel tsjin de tried yngiet, wol’e sommige bistjüren en direkteuren to min ynsjen. Hoe mear jild men yn it eigen fabryk stekt, hoe minder men ré wêze sil om meimekoar oer to lizzen op in nije basis. It praktyske ütstel fan Ir. Stal linga om as trije, fjouwer of fiif fabriken meimekoar oer to lizzen en ta gearwur- king to kommen, wurdt jit to min folge. En dochs kin men de eagen net slute foar de neiste takomst, hwerby dit per- foarst nedich wurde sil. Fabriken om de tsien miljoen, dy ’t minder as tsien kilo meter fan mekoar óflizze, kinne beide net ütgroeije ta foldwaende greatte. Hjir MOAT de takomst wreed in ein oan meitsje as de minsken net ré binne tidich meimekoar to dwaen. Hja kinne ommers al daliks foardiel hawwe fan sa’n gearwurking. Stallinga neamt ünderskate punten; it molkforfier, om ’t men dan de dübele ritten misse sil. Fierder de konsumpsje-molke yn ien fan de fabriken klear meitsje litte, in oare de bütermakkerij dêrfoar yn it plak. Ek de rr' lyk ra men Deze kunstenaar, ’n boerezoon, afkom stig uit Oldelamer, heeft vele jaren in Zuid-Amerika gewoond, daarna vestigde hij zich aan de Scheene en thans woont hij in Gaasterland. Hij heeft een zeer grote collectie tekeningen, houtsneden enz. van de verschillende perioden en streken waar hij gewoond en gewerkt heeft, tentoongesteld. Vele nu reeds ver dwenen hoekjes aan de Scheene, in Gaas terland, in Wonseradeel en het oosten van onze provincie, zowel in Drente en Groningen, vindt men op deze expositie terug. Voor gemeentebesturen en organisaties die een artistieke documentatie van een bestaande streek willen aanleggen, lijn er honderden van tekeningen te zien. administraesje soe effisiënter gean, lyk as de molkkontróle. Nou moat eltse bryk op alles klear wêze, dan koe elkoar op folie manearen helpe. It foarbyld yn de Südhoeke fan üs pro- vinsje lit sjen, dat hjirmei aerdich foar diel is to biheljen. En yn bipaelde hoe ken lizze de fabriken sa ticht bymekoar, dat it winlik ünbigryplik is, dat dit sa lang troch giet. Hoe langer hoe mear minsken komme ta it ynsjoch, dat de gouden bergen, dy’t de E.È.G. bringe sil, grif net by de greid- boeren torjuchte komme sille. En dizze forwachtings wurde geandewei bipaeld net greater. De ynstelling fan de lannen is net folie foroare, fornimt men alle da. gen, hja fjuchtsje foar eigen bidriuws- libben. Kin in lyts lan as uzes hjir goed foar de greidboer hjir op üt, dat hja de earsten binne fan in nije emigraesje? Yn elts g< Dütske boer oan kinne, tomear, nou ’t hja eigen wurkkrêften en kij meinom- men ha. Mar foar Fryslan en Nederlan giet it dan de forkearde kant üt, tinkt my. Wy forlieze de fikse oanpakkers en dreech- ste boeren en meitsje de greatste klant „selfsupporting”. Né, botte noflik sjocht it, neffens üs, der net üt. En jit mear hoopje ik, dat dé Keamer dizze moanne de situaesje jit net minder makket, nou’t de lanprizen op ’e agenda steane. Djürder lan is grif net it minste forlet fan. Foar it greatste oantal boeren is de suvel it wichtichste punt foar har bistean. Der binne nammers mear greidboeren as bou- boeren, wylst de measte bouboeren ek kij halde en dus ek by de suvel bilang haw we. De léste wiken is de suvel tige oer ’e tonge gien troch de driigjende staking by de koöperative suvelfabriken en al- hoewol dy staking op it nipperke óf last is, kin men rounom wol fornimme, dat it hea jit broeit. De krapte oan arbeidskrêften spilet hjir net swak by om allerhanne winsken en easken, dy.’t eartiids gjin kans makken, nou nei foaren to bringen. En ek it plat- Hwat hat Qabe Skroar partij leverje of wurdt it troch de greaten yn in hoeke treaun? Foar de suvel liket it yn dizzen net bjus- tere bést en it optimisme fan minister Marijnen en Dr. Mansholt fynt hjir net folie werklang. Alhoewol de léste ek al ris it byltsje dêrby del goaije woe omt de lju sa min in offer bringe woene. Ik haw swak moed, hwat dit oangiet. Us lan as iennichste, dy’t in great diel fan syn suvel kwyt moat, sit net maklik yn it E.E.G.-forban. It kommende jier sille der tige wichtige bisluten nomd wurde en men mei de foarmannen, dy’t dizze saek fordigenje moatte, wol in hurde kop en izeren geduld tawinskje om net troch de greate baesmannen oan ’e kant skoud to wurden. De Gaulle en me tichter bymekoar en Nederlan in greater risiko. Soene dy stik- mannich Fryske boeren, dy’t mei pak en sek nei Dütsklan tein binne, it dochs goed bisjoen hawwe? En rint de E.E.G. binne fan in nije emigraesje? Yi gefal sille hja dêrre wol tsjin de ik< II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1