Ook belangstelling Oostenrijk van voor de Europ. Econ. Gemeenschap Ook Suriname naar grotere zelfstandigheid I i GESPREK TUSSEN ALGERIJNSE GROEPEN Spanning voor reces es De Zwitsers komen Orgelconcert door Feike Asma der Tweede Kamer i per vliegtuig naar het folkloristisch festival R on d 1 eid i n gei i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Vijftig procent Gouden filmpj us hjoed p to sizzen lOIe JAARGANG VRIJDAG 13 JULI 1962 No. 27 ■I MUZIKAAL VERZACHT LEED Onder auspiciën de lonen van een aantal ambtenaren te weer gratis zijn. dergelijke machine onrust waren geraakt over de opvol- gen het grootse gebeuren aan, terwijl gingskwestie, doordat minister Korthals verder bij de toegangswegen tot de stad aanvankelijk niet wilde en mr. Van Riel grote reclameborden zijn geplaatst. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) Schadeloosstelling. I Een tweede zaak, welke de Kamerleden door anderen niet in zijn plaats werd gewild, stegen weinig veelbelovende ge luiden op. Op de c.h.u. kon minister Cals bij voorbaat al niet rekenen. En aan de k.v.p., eventueel aangevuld met een deel der anti-revolutionairen, had hij niet ge noeg. De aanvullende steun moest met andere woorden van de socialistische op positie komen. De vraag rees, of mr. Burger, voor zijn afscheid uit de Nederlandse politiek, nog de kans zou aangrijpen om het kabinet- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Marokkaanse slipper. Even leek het er op, dat Algiers nog een aanvullende moeilijkheid te verwer den verweten. Maar een analyse van de uitslagen zou er juist op wijzen, dat de socialisten met hun propageren van een sociale politiek, waarbij minder op zui nigheid wordt gelet, op het ogenblik ook in de districten van de middenklasse, dus het bolwerk van de vrije democra ten, aan het doordringen zijn. Dat zou er op wijzen, dat met zuinigheid geen kiezers zjjn te winnen. Zal de leider van de vrije democraten besluiten in de oppositie te gaan? Het is op het ogenblik niet waarschijnlijk, ondanks zijn opmerkingen, dat er hevige spanningen in de coalitie heersen. Hij moet toch altijd bevreesd zijn voor een coalitie van chr.-democraten en socia listen, die eens zouden kunnen besluiten het tegenwoordige evenredige kiesstel sel te vervangen door een dlstrictsmeer- derheidsstelsel. Wordt dit ingevoerd, dan verdwijnen de vrije democraten van de kaart. sen worden afgehaald. Het vervoer van de buitenlandse groe pen vereist heel wat voorbereiding en organisatorisch talent, dat bij de sectie vervoer o.l.v. de heer J. de Boer, zeker in goede handen is. Bolsward komt zo langzamerhand in de ban van het festival. Een groot aantal Het geschil tussen de leiders van de F.L.N., de Algerijnse onafhankelijkheids beweging, die na een strijd van meer dan zeven jaren de onafhaankelijkheid van Algerije heeft verkregen, is nog steeds niet opgelost. Premier Ben Khedda, van de G.P.R.A., de Algerijnse regering, heeft zicli in Algiers genesteld en verstevigt zyn greep op het gezagsapparaat in het land. Ben Bella en de gedegradeerde chef van het bevrijdingsleger trachten zoveel mogelijk eenheden van dat leger op hun hand te krijgen om de strjjd om de macht in hun voordeel te beslissen. Een van de hunnen heeft in Oranhet gezag aan zich getrokken, maar aangezien Ben Khedda dezelfde man belast heeft met de leiding in Oran, zal nog moeten blijken aan wie hij zal gehoorzamen. Ben Bella maakt hier zeker wel de beste kansen. Woensdagavond zijn weer een tweetal rondleidingen gehouden, waarbij tiental len bezoekers de schilderijen-expositie in het stadhuis, onder het motto Mu ziek en dans in vroeger eeuwen” hebben 1 liberaal Berkh'ouwer opmerkte - bezichtigd. Er was voor deze rondleidin- gen een dusdanige belangstelling, dat nieuwde, immers op gelijkwaardigheid der rijksdelen berustende koninkrijk der Nederlanden nodig zal zijn. Raad of parlement» De eis van Ben Bella is, dat de nationale raad van de revolutie, waarin zijn aan hangers de meerderheid hebben, snel bijeen komt en dat de regering zich on derwerpt aan het gezag van de raad. Ben Khedda heeft daarentegen de re gering de behoedster van de soeverei niteit genoemd en wil deze pas overdra gen aan het parlement, dat vermoede lijk nog deze maand zal worden geko zen. Bij de opstelling van de kandidaten lijsten is het zeer belangrijk zeggenschap te hebben over het bestuursapparaat en niet ten onrechte is Ben Bella bang, dat Ben Khedda zo zal manipuleren, dat het parlement in meerderheid achter hem zal staan. Het is dus zijn belang, wan neer hij Ben Khedda niet met geweld op de achtergrond kan dringen, een ze kere zeggenschap te hebben bij de kan didaatstelling. PRINS BERNHARD OPENT HILTON-HOTEL IN ROTTERDAM Door het hijsen van de nederlandse- èn amerikaanse vlag, heeft Z.K.H. Prins Bernhard dinsdagochtend in Amsterdam de opening verricht van 't Hilton-hotel. Toto: op de ontvangst voorafgaande aan de openingsplechtig heid, maakte de prins een grapje, dat hotel-magnaat Conrad Hilton kenne lijk bijzonder amuseerde Liberale nederlaag. In de Westduitse deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen zijn zondag verkiezingen gehouden voor het landsparlement van 200 leden. De chr. democratische unie heeft daarbij, zoals te verwachten was, de absolute meerderheid verloren. Vooral pijnlijk was het verlies van de liberale vrije democraten, die bij de par lementsverkiezingen voor Bonn vorig jaar 11 wisten te veroveren en het nu niet verder brachten dan 6.9 het geen nog 0.2 minder was dan vier jaren geleden voor het landsparlement. De winst ging naar de sociaal-democra- ten, die van 39.2 in 1958 nu op 43.3 kwamen. De zetelverdeling (chr.-dem. 96, soc.- dem. 90, vrije dem. 14) maakte een coa litie noodzakelijk. Tot nu toe was in Düsseldorf een coalitie van chr.-demo craten en vrije democraten aan het be wind, maar premier Meyers heeft al la ten weten, dat hij bereid is met elke partij een coalitie .aan te gaan, wanneer de belangen van het land daarmee zijn gediend. Dat lykt een mogelijkheid tot een coalitie van chr.-democraten en so cialisten te openen hoewel dat niet waar schijnlijk is, gezien de verhoudingen in de federale regering in Bonn, waar chr.- democraten en vrije democraten samen gaan. Meyers’ opmerking karj ook zijn bedoeld om de vrije democraten wat meer uit de hand te laten eten. Oostenrijk en de E.E.G. Gorbach, de Oostenrijkse kanselier, is niet ontevreden teruggekomen van zijn reis naar Moskou, waar hij vooral heeft gepleit voor een Russische toestemming dat Oostenrijk zich met de Europese Economische Gemeenschap zal moeten •associëren. Zoals bekend, heeft Chroestsjow ernsti ge bezwaren tegen de E.E.G., die hij met de N.A.V.O. op één lijn stelt als in strument van het kapitalistische impe rialisme. Oostenrijk, dat zijn staatsver drag heeft verkregen op belofte van neu traliteit, kan derhalve geen lid van de E.E.G. worden, die ook plannen heeft in de richting van de politieke éénwording van Europa. Maar de economische be- langen van Oostenrijk dwingen het te trachten mee te profiteren van de eco nomische toenadering op straffe van een zekere uitsluiting. In uitsluiting kan Oos tenrijk niet leven en Chroestsjow heeft dan ook te kennen gegeven, dat een associatie niet op onverbiddelijke tegen stand van Rusland zal stuiten. En dat is al heel wat. dus op voorstel, waarmee minister Toxopeus en donderdagavond, beide vlak voor de vakantie verraste. I Namelijk om de parlementaire schade- voor de Kamerleden met van tienduizend gulden tot twin- Boiswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant. Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad De béste steatkunde is de boargers to learen hoe't elk syn eigen hüshalding bistj ure moat verhogen. Dat kost geld en dat betekent wellicht hogere belastingen. Hiertegen zijn de vrije democraten, die vooral aan hang in de kringen van de ondernemers hebben, sterk gekant. Zij vrezen ook, dat het gebrek aan zui-1 nigheid hen door hun kiezers zal wor- De communistische afgevaardigde be weerde zelfs, dat Suriname zich als „ondergeschikte” van Nederland In de koloniale E.E.G.-club ging begeven. Beiden deden daarmee, volgens de chr.- historische afgevaardigde Van de We tering, afbreuk aan de feeststemming. Doch de Surinaamse gedelegeerden lie ten zich daardoor niet weerhouden tot aanvaarding van het associatieverdrag te adviseren, al staken zij hun verlangen naar een grotere mate van zelfstandig heid op het terrein van de buitenlandse De Quay in een crisis te dompelen. Het politiek, beslist niet onder stoelen of ban- enthousiasme in zijn kring over de Mam- ken. een zaak, waarvoor echter zoals i moetwet was zeker niet algemeen. Om de schade van het geschil zoveel mogelijk te beperken en om te trach ten nog overeenstemming te bereiken, heeft Ben Khedda twee van zijn minis ters, die nauw bevriend zijn met Ben Bella, naar de Marokkaanse hoofdstad gezonden om met deze te overleggen en het „misverstand” uit de weg te rui men, dat er naar de woorden van de minister van buitenlandse zaken heerst. Ben Khedda wil het conflict dus niet op de spits drijven, maar aan de andere kant behoeft men toch niet te veel con cessies van zijn kant te verwachten, tenzij zijn positie volledig ondermijnd is. Dat dit nog niet het geval is, kan men opmaken uit de houding van de Marokkanen, die het gebouw van de Algerijnse delegatie hebben laten ont ruimen door aanhangers van Ben Bella om het te reserveren voor een vertegen woordiger van Ben Khedda. Men mag aannemen, dat de Marokkanen niet op een verliezend paard wedden. De geachte Kamerleden Vinden hun bestaan wat schraal Vaak mokten ze ontevreden (Gelukkig niet allemaal) Toe laat meer waardering blijken Voor ons politiek bedrijf Geef ons toch eens loon naar werken Ja, zo’n wens heeft iets om 't lijf Loonsverhoging, naar bekend Wordt misschien vijftig procent Kamerleden, ’t kan bekoren Dat, vriendschappelijk, dienstbereid De overburen, senatoren Voor de opslag hebben gepleit Zoiets moet wel indruk maken De ministriële baas Ging nu plots van good will” blaken Als de Haagse sinterklaas Maakte hij zijn knechts attent Stil maar, straks vijftig procent Kamerleden, 't is wat spijtig Dat niet ieder t je vlot gunt Men zegt, sommigen zijn vlijtig Maar het cijfer dat uitmunt Kan je toch, globaal, niet halen Want ’t geeft Kortenhorst geen pret Als soms een kleine honderd dralen ’t Bankje ’s avonds onbezet Ook die leden, meest absent Denken: „Graag vijftig procent!” Heus, geachte Kamerleden Vaak een vette baan erbij Jullie spek kan dik gesneden Als je zin hebt, neem je vrij Heus, je kunt er goed van leven Wees eens eerlijk en zeg zelf” De opslag is te hoog geschreven Laat t voorlopig bij de helft De kleine man wordt nooit verwend Wie geeft hem vijftig procent??? PIET Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum wordt op vrijdag, 13 juli in de Martinikerk te Sneek het tweede en laat ste concert gegeven door Feike Asma. Het programma is gewijd aan de nage dachtenis van Jan Zwart, die leefde van 20 aug. 1877 tot 13 juli 1937. Reeds in 1914 begon Jan Zwart in de Evang. Luth kerk te Amsterdam met zijn eerste serie orgelbespelingen. Hoe groot de belang stelling voor deze wekelijkse orgel-avond was, blijkt wel uit het feit, dat de kerk soms met meer dan 2000 mensen gevuld was. Opmerkelijk is, dat Jan Zwart, die van zichzelf zei geen componist te zijn, juist door zijn veie koraal en liedbewerkin- gen, ontstaan uit muzikale improvisaties en gedragen door zijn diep religieus in nerlijk, duizenden naar 't kerkorgel wist te trekken en zeer veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het orgelspel en de belangstelling voor het kerkorgel. Een belangstelling, die zich heden ten dage nog laat gelden. Zijn meest begaafde leerling, Feike As ma, zal verschillende van zijn werken vertolken, w.o. Ps. 103; de fantasie over het Lutherlied en Fuga over Psalm 72. Voorts worden nog uitgevoerd 3 ko- raalvoorspelen en de beroemde grote Toc cata et Fuga in D van Joh. S. Bach. Aan vang 8 uur. De laatste week voor haar zomerreces heeft de Tweede Kamer hard moeten werken. Er dienden veel spoedeisende zaken te worden afgewikkeld in een druk kende temperatuur op het Binnenhof. Tot diep in de nacht werd er vergaderd. Maar temidden van die drukte waren er voor de Kamerleden toch ook plezierige ogenblikken. In de eerste plaats kregen zij een vijftal gedelegeerden van de Surinaamse Staten op bezoek, die hun Nederlandse collega’s van voorlichting kwamen dienen met betrekking tot de associatie van hun rijksdeel met de Euro- markt. Het leidde tot enkele charmante, bijna feestelijke besprekingen, waarin de toehoorders zich onbekommerd op de stromen van de welsprekendheid der (Surinaamse afgevaardigden lieten meedrljven. Maar de scherpe noot ontbrak bij dit alles niet, al kwam die voornamelijk van de zijde van Nederlandse afgevaar digden, zoals de socialist V. d. Goes van Naters en de communist Bakker. Eerst genoemde meende, dat Suriname het recht moest worden toegekend, zelfstandig dus ook los van de Nederlandse r(jksregering zich by de Euromarkt te associëren. Tijdens een internationaal congres van Tandartsen in Keulen, was ook een klei ne tentoonstelling ingericht, waar de nieuivste vindingen en behandelappara- tuur op het gebied van de tandheelkunde te zien waren, zo was er ook deze utra-moderne stoel der smarten”voorzien van radio. In de toekomst kunt u dus tegelijk luisteren naar de boor en een pianoconcert of het weerpraatje Mammoetwet. Doch scherts terzijdeer stonden in deze Beide groepen zullen door L.A.B.-bus- laatste week vóór het zomerreces ook enkele zaken van groot politiek gewicht op de agenda. Er ontstond stijgende spanning over het lot van de Mammoetwet, waaraan mi nister Cals zijn politieke leven had ver bonden. Zou die een meerderheid ver werven? Uit de kring der liberalen, die met het ouder worden van prof. Oud in fleurige raambiljetten in de stad kondi- ken kreeg. Zaterdagmorgen kwamen de berichten, dat eenheden van het Marok kaanse leger Algerije waren binnenge trokken in de richting van Tindouf in de Sahara. Maar na een korte aanwe zigheid op Algerijns gebied zijn deze eenheden weer weggegaan. Het was moeilijk in een vergissing te geloven, omdat Marokko al enige tijd aanspra ken doet gelden op het Westelijke deel van de Algerijnse Sahara, waar de bo dem belangrijke mineralen bevat. Nog niet zo lang geleden verklaarde koning Hassan, dat hij de kwestie zou aansnij den, als Algerije onafhankelijk zou zijn geworden. De snelle aftocht van de Ma rokkaanse eenheden doet vermoeden, dat hij de kwestie toch maar liever niet met de wapens wil regelen. Spanningen in Bonn. Deze uitslag komt net op het ogenblik, dat er in de federale coalitie grote span- Er is n.l. besloten ook de volgende week tot tevredenheid kon stemmen was het nincTAn hóPr«pn T'Ir» vriin dpmnrrnfpn o-a_ dn Hoi do nnnnniircQ da cron due m 2e week juli 1912 In Westerbork is de arbeider R. S. ten gevolge van de hitte overleden. In Oran jewoud werd de wed. Z. die aan het bo nen plukken was door de hitte bevangen ook zij overleed. Aanbesteding spaarbankgebouw te Kims- werd. Hoogste inschrijver J. van An- holt te Bolsward f 11.995,——, laagste J. Oosterhof te Kollum met f 9682. Ged. Staten hebben het gemeentebestuur van Hennaarderadeel vergunning ver leend tot de bouw van een oliegasfabriek te Wommels. Naar wij vernemen zal de Zwitserse groep per vliegtuig naar Nederland ko men en vanaf Schiphol worden afge haald. De Schotse Hooglanders uit Cheadle gaan via Londen én Harwich naar Hoek von Holland. j Er leek nog een andere oplossing denk baar. Op de agenda prijkte ook een re geringsvoorstel om de prijsbeheersing van de landbouwgronden met ingang van 1 januari a.s. af te schaffen. In de re latie tussen k.v.p. en p.v.d.a. was dit altijd een gevoelig punt geweest; de eerste scheur in de brede basis in 1958 tussen Rooms en Rood manifesteerde zich op dit punt. In de wandelgangen werd gefluisterd over de mogelijkheid van een compro mis tussen p.v.d.a. en k.v.p., dat als de socialisten zouden stemmen vóór de Mammoetwet, bepaalde k.v.p.ers niet af wijzend zouden staan tegenover een ver lenging van de prijsbeheersing op de landbouwgronden in de geest van de toekomstige socialistische fractieleider rwryF Vnn d a li vi rr Aon Tfuriblralin rr tot haar top-ambtenaren onthulde, we- deze vraag werd de laatste Kamerver zen al in dezelfde richting. Bovendien had de regering in de toelichting tot haar voorstel al laten uitrekenen, dat de Nederlandse Kamerleden zelfs na een verhoging met 50 nog achterbleven i bij hun collega’s in België, Duitsland, Frankrijk en de meeste Scandinavische j landen. lEr leek een kleine vingerwijzing van de regering tot besteding van deze extra schadeloosstelling te liggen in een ander punt der agenda, dat namelijk over de financiële garanties voor onze in zorgen geraakte K.L.M. handelde. Bakker B. J. D. te Witmarsum heeft een elektrisch gedreven machine aangeschaft. Het mengen en kneden gaat nu geheel machinaal. D. is de eerste dorpsbakker in Friesland, die een dergelijke machine heeft. Het bezoek aan de merkwaardige graf kelder te Wieuwerd neemt voortdurend toe. In de eerste helft van dit jaar waren het er al 500 bezoekers. Hwat hat Qabe Skrotir een jwijziging van het Statuut van ons ver gerust de conclusie gesteld mag worden dat deze in een behoefte voorzien. Men is dan ook op het aanvankelijk voornemen de serie rondleidingen hier mede te besluiten, terug gekomen. ningen heersen. De vrije democraten ge- op de beide concoursadagen, voelen zich voortdurend overstemd en .woenensdag- en óaBa,uuu, hun conservatieve instelling komt her- malen weer resp. 7 uur en 8.30 uur rond- lp haaldelijk in het gedrang. Zo heeft Ade- i leidingen te organiseren. Op deze beide j loosstelïing nauer, kort voor deze verkiezingen, on- avonden zal de toegang tot de tentoon- 50 danks vorige afspraken, toch besloten stelling bij aankoop van een catalogus tigduizend te verhogen „Verscheidene” leden mochten in het Voorlopig Verslag dan opmerken, dat zulk een grote verhoging iets ongehoords was de plannen, welke de regering enkele maanden geleden met betrekking prof. Vondeling. Aan de afwikkeling van I voorstel, gadering gewijd. .41

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1