TWEE BOLSWARDERS I I VERRAST MET BURGERPRIJS j i -aJ best betaalde voetballer” De heer J. Altenburg: „Nu De heer L, Rooda: „Tige ynoarder Een woord welkom van (ga be Skroar ós hjoed p p to sizzen o het Fan de Martinytoer Tj. de J. SSSS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND li Fakansjeliet Ruwvoederpositie baart zorgen Muziekconcours Zilveren filmpjes Fries comité van thuisfront Nieuw-Guinea ■’’M 101e JAARGANG DINSDAG 17 JULI 1962 No. 28 Hwaf Lat VXVXSWvWSSXXXSXXSX'AXVSSS’AXXXXSSSXV O 4X5 Geniets jen, fredich sliepen PYT yn in situaes- eltse Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong t Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Burgemeester Mr. ,J. A. Geukers her innerde er in zijn openingswoord aan, dat deze 13e juli wordt beschouwd als de stichtingsdag van de stad Bolsward. Hij las in aansluiting hierop het besluit van B. en W. voor waarbij ingevolge het instellen van de z.g. bui'gerprijs op 7 febr. 1956, deze thans voor de 4e maal zou worden uitgereikt en wel aan de he ren J. Altenburg en L. Roode, die ieder f 500 plus een oorkonde ontvingen, voor het feit dat zij zich met betrekking tot de burgerzin te Bolsward bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt, resp. met betrekking tot de sport en de cultuur (zang, toneel). Een speciaal woord van welkom werd hierna ook gesproken tot de heer en mevrouw Bölger, die waren overgeko men om de uitreiking van de prijs mee te maken. Het is, zoals bekend, de oud- Bolswarder dr. ir. B. Bölger geweest, die ter gelegenheid van de herdenkings feesten rond het 500 jarig bestaan van de stadsrechten, de 2-jaarlijkse burger- prijs heeft ingesteld. De heer J. Altenburg is ongeveer 25 jaar voor de voetbalsport, speciaal voor zijn geliefde club RES ,,in het spier” geweest. Werd in het verleden de bur- gerprijs toegekend aan representatieve personen of verenigingen op het gebied van muziek (de heer W. Brandenburg de Schutterij), aan schrijvers (mej. B. Fokkema en de heer Keikes), in het charitatieve vlak (de dames v. d. Zee de Vroede, Couperusv. d. Witte en Toornstrav. d. Spoel) thans komen er aldus burg. Geukers weer nieuwe fa cetten naar voren, nl. sportbeoefening en zang en toneel. De heer Altenburg is voor alles iemand geweest, die al zijn vrije tijd gegeven heeft aan zijn club werk. Daarnaast heeft de heer Alten burg zijn krachten gegeven aan de wo- ningcommissie en heeft hij zitting in een der woningbouwverenigingen. Ook op het gebied van de Europese uit wisseling heeft de heer Altenburg me nig steentje bijgedragen. Vrijdagavond waren er te Bolsward twee totaal verraste mensen: de heren J. Al tenburg en L. Roode waren beide naar ’t Stadhuis „gelokt”, zogenaamd om teke ningen van de voetbalvelden te bestuderen en een gesprek te hebben met een toneeluitgever. De heren hadden er in de verste verte geen vermoeden van, dat de eigenlijke reden, waarom zij op het Stadhuis moesten zijn was, dat aan hen de burgerprijs 1962 zou worden uitgereikt. Ze keken dan ook hoogst verbaasd, toen hen werd verzocht mee naar de raadzaal te willen komen en zij daar hun huisgenoten, collega’s, raadsleden en vele vrienden aantroffen. (XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Underskate deugden binne sa nei oan elkoar bisibbe dat men de ien sunder de oare net bioefenje kin IN BILANGRIKE HIKE Forline tongersdei is dan it pleit bisbst. Twa tige bilangrike wetsontwerpen bin ne troch de Twadde Keamer oannomd en it stiet net yn ’e kiif ek de Earste Kea mer sil se ynkoarten oannimme. Twa bi langrike wetten binne dan yn it libben opnomd, de iene, dy ’t it hiele underwits nei de Legere Skoalle oan de Universi- teit ta regelet en de oare, dy’t nedich wie om de ófrinnende Wet op de .Vervreem ding’ fan lan en pleatsen yn ien opsicht oan to foljen. Oft wy mei de Mammouthwet bliid wè- ze kinne„sil de takomst leare moatte, foar it plattelan en de lytse stêdden sitte der wol risiko’s yn, mar it sil jit ófbing- je fan de oergongsbipalingen en it yn- gjin gau de hichte yn giet. In birop nei Arnhim, in pear bjslissingen en de Grounkeamer sil, hoe bot tsjin it sin, ek meigean moatte. Sjesa, wy bin der lekker üt, It sintsje glimket troch it rut - De klyster sjongt syn lietsje Alles yn ripe simmerglans Natür flechtet in griene krans Kom lit üs laoi genietsje. Wy jow’üs, op ’e rêch, stil del Gjin forkearslüden rou en skel. Dy’t yn de earen krasse. Gjin weitsrop: „der óf, it is tiid!” It klokje draeit, de dei forgliidt It genietsjen hat neat koste. Wy eagje nei de blauwe loft Heech oer üs strykt in fügelkloft It lykje swarte stippen. In nést widzet yn de beamkroan De wolkens sile stadichoan As greate wite skippen. En mei dy wolkens j immer nij Driuwt ek de Ijochte fantasij Nei ünberikbre wralden It oard fan it folsleine lok Sünder reboelje, haet en wrok In dream om fêst to halden In wrald fan suver blau en goud Hwerop ’t men loftkastielen oout Dy’t moarn neist wer ynstoarte Lykwols wy ha se düdlik sjoen Fan dryste dreamerij bitsjoend Genietsje, bernlik boarte Ja, dat de fakansjepret De dei, en ek it hoopjend hert Forljochte, myld en iepen Laoi lizze sünder doel of wil Oant it jounread blinkt oer de ierde stil Een van de mooiste molens van Rotterdam, de Specerijen-molen ,,De Sted’ aan de Kralingse plas, is vrijdagmorgen geheel uitgebrand, de kap en de wieken kwamen ffp de grond terecht. De foto toont de molen, die op de monumenten lijst stond en die pas in 1959 geheel was gerestaureerd, in lichterlaaie Het lang aanhoudende koude weer heeft de grasgroei wel zeer ongunstig bein- vloed en wel met name op het grasland in de veengebieden. Er zijn bedrijven in deze gebieden waar praktisch nog geen bijgedragen, dat de uitstoot van vee reeds is begonnen. De overvolle veemarkten vertonen een typisch herfstbeeld omdat 1... i.„d kocht. Natuurlijk heeft dit daling van Er kan nog En dan sitte wy’ krekt wer yn in situaes- je, hwer't wy yn de jierren tweintich oant tritich ek yn sieten. Fierst to djür koft, fierst to hege hypteek nomd en nou mar wrotte en wrame om de rinte to meitsjen. De ünsoasiale sünde herstellet him. Frou en jonge bern kinne de beage wer meilüke, de f rij heit fan de sterke wurdt it swiere jok foar de swakke. Ek de lanboukundige toetsing is fan de baen. De Grounkeamer koe oant nou ta in forkeaping keare as dêrtroch in pleats skeind waerd, to min lan oerhalde en mear sokke getallen. Dat kin nou net mear. As straks de iene of oare de finne by in pleats weikeapje wol, dan kin dat gjin minske mear keare. As hy mar ge- nóch jild biede wol, is nou alles moog- lik. Foar tuskenpersoanen, strykjildskriuwers, spekulanten is nou de baen frij makke. Hja kinne nei nijjier har gong mar gean. En hoe’t it mei de hierdeboeren komme sil, bin ik tige binijd nei. Hwant der is in natuerlik forban tusken de keapprizen en de hieren. It is billik, dat in bisit rin te dwaen kin, al hoecht it gjin hsge rinte to wezen. Hoe’t men dan op den dür de hieren op in reedlik peil halde wol, to- wyl de keapprizen frij wurde, wol ik wolris sjen. Of leaver, ik woe it graech net sjen, hwant ik haw yn de jierren foar de Oarloch al safolle sjoen fan dy hearlike frijheit by lan en pleatsen, dat ik er myq hiele libben wol fan spuije kin Hawar, de striid is to’nearsten forlern. De prizen fan lan en pleatsen komme mei jannewaris frij. De hierdeboer hat wol syn earstekeaprjucht bihalden, mar ek hy moat keapje tsjin de merkpriis. En dat is nou de greate ünbikinde. Hwat sil de merk fan de lanprizen sjen litte? Binammen yn Fryslan? Mei de greate pleatsen is de gedachte, dat it net sa wyld gean sil. In greate pleats komt nou al mei de bihearske pri zen op in pear ton, lêstendeis is der al ien forkoft tsjin in grounkeamertaksaes- je fan mear as in kwart miljoen, dat nei myn miening sil it mei sokke pleatsen net folie heger gean. Mar oan de oare kant is it ek wis, dat de lytse spullen, sa’t se der by tüzenen yn de Walden binne, wol omheech gean sil- le. En it ünsoasiale is krekt, dat dizze lytse spullen en spultsjes op de lichte groun, altyd al djürder wiene as de grea te pleatsen op de swiere groun. It laech, dat yn it hawwen fan sa'n spultsje de kans sjocht om seis baes to wurden en to bliuwen, hat altyd al tofolle bitelle. De Grounkeamer hie mei dizze kontrei- jen jimmer de measte drokte. Nou ’t de hikke fan de daem komt, sille hjir de ge- fallen, hwerby de nije keaper yn it foar al op to swiere lésten komt troch in to hege keappriis, slim tanimme. Met grote vreugde begroet ik het Bondsbestuur van de Oude Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarecorpsen in Friesland, de leden en alle bezoekers van het 55e muziekfeest op 18 en 19 juli a.s. in onze oude Hanzestad Bolsward. Ik verheug mij erover dat onze stad de eer heeft U allen te mogen ontvangen, die vrienden van elkaar zijt door middel van dat prachtige geschenk van de Heer der Schepping aan ons: de muziek. Ik wens U toe een prachtig feest en mooi weer! Het uitvoerend comité, de christelijke muziekvereniging „Oranje” uit onze stad, op wier prestaties Bolsward met recht altijd trots kan zijn, dank ik reeds b(j voorbaat voor de vele werkzaamheden voor de organisatie verricht. Mocht U een moment rust en toch muziek wensen tijdens deze zeker drukke dagen, dan moge ik U raden enkele mo menten te komen naar ons stadhuis, waar de zomertentoon- stelling gewijd aan „Muziek en dans in vroeger eeuwen” ze ker uw belangstelling zal hebben. Hartelijk welkom in onze stad! De burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. Geukers wist te verzinnen. Steeds is de heer Al tenburg er op uit de jeugd bezig te hou den. De teleurstellingen zijn hem hierbij niet gespaard, maar steeds wist hij weer door te zetten. Beide prijswinnaars ver eerde spr. met een bloemenhulde. De heer B. van Dalen sprak namens de Arbeiderszangvereniging „Voorwaarts”,1 de toneelclub, de V. G. C. en Jonge Strijd. Ook hij complimenteerde beide1 prijswinnaars en bood bloemen aan. Zowel de heren Altenburg als Roode spraken een dankwoord. Zij deden dit allebeide op erg humorvolle wijze. De heer Altenburg zeide o.a.: Alles wat ik heb gedaan heb ik voor mijn ontspan ning gedaan. Tevens wees hij op de goe de vriendschap die er momenteel onder de verschillende clubs bestaat. Hij zeide het prettig te vinden thans de „best betaalde voetballer” van Bolsward te zijn. De heer Roode was ,,tige ynoarder” met de hem toegekende prijs. Ook hij ge waagde van teleurstellingen, maar ook van de voldoening, die het werken in belang van anderen schenkt. Na afloop bleven de vele genodigden nog enige tijd gezellig bijeen en maak ten velen gebruik van de gelegenheid de beide prijswinnaars geluk te wensen met him onderscheiding. De heer L. Roode heeft veel van zijn vrije tijd gegeven aan de Onthouders- zungveretniging en de zangvereniging „Voorwaarts”. Ook is hij jarenlang ge heel pro deo als regisseur aan de ge lijknamige toneelvereniging verbonden geweest. Veel, werd - opgetreden voor ..be jaarden en rusthuizen. Voor de „Jonge Strijd” hielp de heer Roode een clubhuis bouwen. Ook heeft de heer Roode naam gemaakt als schrij ver van Friese toneelspelen en revue’s, waarvan hij er een achttal op zijn naam heeft staan. De beide prijswinnaars werden ter ver gadering toegesproken door de heer Bölger, die er aan herinnerde, hoe hij ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag deze prijs had ingesteld, juist om ook diegenen eens naar voren te halen die altijd in stilte en achter de schermen hun werk doen. De heer E. Oldenziel, weth., kon niet aanwezig zijn. Hij had echter een ge lukstelegram gezonden. Namens de sportvrienden en de Bols- wardse gemeenschap sprak de heer Mulder de beide prijswinnaars toe, met name ook de heer Altenburg, die hij iemand noemde van een onuitblus- bare ijver, die telkens weer wat anders sicht fan de Haegse autoriteiten oft de lytsere skoallen har libbenskansen hal de sille. Dat hjiroer üngerêstents is by alden en skoallebistjüren kin ik my skoan yntinke. Oan de oare kant sitte der ek hiele goede punten yn en wy wolle hoopje, dat de optimisten yn dizzen ge- lyk krije. Dat it ütstel mei greate mear- derheit oannomd is, seit lykwols net al les. De halding fan de PvdA wie yn diz zen bislissend en doe’t dy as ien man foarstimde, hwat net forwachte wie, wie it foar de tsjinstanners forlern spul.. De twadde stimming oer de lanprizen siet jit mear spanning yn, hjir wie de hiele PvdA tsjin en fan de measte par tijen mear as minder ek guon. Mar mei 83 tsjin 61 hat de regearing har sin kri- ge en nijiersdei 1963 is de forkeap jjan lan en pleatsen, hwat de prils bitreft, al- hiel frij. Dr. Vondeling hat jit bisocht om syn ütstel in bettere kans to jaen troch de bliuwende passage to foroarjen yn in tydlike fan fjouwer jier. Hy wie sa freonlik my dêrfan to birjuchtsjen en doe’t wy de oare deis steatesitting hiene, frege hy my, hoe’t ik dêroer tocht. Myn andert wie: Hie it net better west en lit dat ien fan de oare partijen dwaen by- wize fan kompromis tusken de regea ring en de PvdA? „Dér haw ik lang oer tocht”, wie syn an dert, mar ik leau dat it sa better is!” Nou, ik sjoch it oars. Wittend, dat by eltse politike striid de psychologyske kant ek syn rol meispilet, hie ik dit kom promis fan in oare kant komme litten. Ik wit wol, dat de ütslach fan sa’n tus- kenütstel nea bikend wurde sil, omt it net dien is, mar persoanlik hie ik it mear kans jown igebieden. Er zijn bedrijven in :den waar praktisch nog geen wintervoet is gewonnen. Dit heeft er toe t van vee reeds begonnen. De overvolle veemarkten het incourante vee nu reeds wordt ver een enorme de prijzen tot gevolg. i7 enorm veel groeien in de ko mende maanden, want het herstellings vermogen van de natuur is bijzonder groot. Zou dit echter niet gebeuren, dan moet zeker rekening worden gehouden met een noodtoestand. En deze zou wel eens erger kunnen zijn dan in ‘1959 toen er in het voorjaar een behoorlijke hoeveelheid wintervoet is ge wonnen. En de Grounkeamer kin der neat mear oan dwaen, hielendal neat as de forkca- per eigener fan it spul is. Mar ek it rjucht fan earste keap by in forhierd spul is net folie wurdich. Ommers de Groun keamer mei net mear takseare neffens de gebrükswearde, mar moat tonei de merk priis rekkenje. Hoe’t dat krekt moat, sil de tiid leare moatte, mar it leit wol yn e reden, dat dit nei in foarsichtich bi- Woensdagmorgen moeten de vlaggen al vroeg uit, want om 8.30 uur trekt „Oranje” naar het Stadhuis, waar het Bondsbestuur van de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen of- ficieetl door het Gemeentebestuur zal worden ontvangen. Na afloop hiervan gaat het in optocht naar het Juliana- park. Om halftien wordt het Concours door de Bondsvoorzitter geopend, ’s Mid dags om 2 uur is op de Gasthuissingel de Drumbandwedstrijd. Na afloop van het dagconcours volgt tegen 5 uur de marswedstrijd. Vanaf de LAB-garage gaan de corpsen in op tocht naar de Bargefenne,’ om zich hier op te stellen. Het beginpunt is bij het Skilwyk en verder gaat het via de Marktstraat en Jongemastraat. 3 e week full 1937 Beroepen te Arum, candidaat Y. van de Woude te Jislum De Gysbert Japicxpartij gewonnen door het partuur van Berlikum. Koning werd de heer A. van der Meulen. De kortgeleden in werking getreden vlas fabriek te Hylaard heeft druk-werk. Ve le arbeiders vinden in deze 1ste derge lijke onderneming in Friesland werk Het aantal op de waterleiding aange sloten percelen bedra'agt te Bolsward thans 930. Op het komende jomboree zullen in de grote kampen te Vogelenzang 15000 buitenlandse en 15000 nederlandse pad vinders verenigd worden. Alle waar is naar zijn geld, Maar wie is op kwaliteit gesteld? Koopt in Piersma’s bakkerij alleen, Witmarsum, Kaatsplein 1 Ds. C. A. Paap te Bolsward heeft het beroep naar Paramaribo (Suriname) aan genomen. Aanbesteding verven van de Westertoren te Hindeloopen. Ingeschreven werd als volgt; Y. Ypma f 204,P. v. d. Brug f 200,Gegund aan de laagste inschrij ver. Als de Rijksweg 43 door Bolsward komt zal het rijk 80 der kosten dragen. De kosten van de weg om of langs Bols ward komen event, geheel voor het rijk. In Bolsward zal nu actie worden gevoerd de weg dóór Bolsward te krijgen. An ders is de stad ten dode opgeschreven. Alles zal Bolsward dan voorbij gaan en ook voor de omgeving zal Bolsward dan geen centrum meer zijn. Verkeer door de stad verlevendigt het stadsbeeld. In de provincie Friesland is opgericht ’n prov. comité van het Nat. Thuisfront Nieuw-Guinea. Het comité Is samengesteld uit enkele vooraanstaande personen in de provincie met vertegenwoordigers van enkele orga nisaties en groeperingen, die belangstel ling hebben voor de welzijnszorg ten be hoeve van de militairen, die thans in Nieuw-Guinea verblijven. Het doel van het provinciaal comité is de actie van het Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea in Friesland te stimuleren en zo mogelijk daarnaast contact te onderhouden met militairen afkomstig uit deze provincie. De commissaris der Koningin, Mr. H. P. Linthorst Homan heeft zich bereid verklaard het ere-voorzitterschap van het comité te aanvaarden. Het secretariaat wordt vervuld door de heer B. Oldenburger, provinciehuis te Leeuwarden. Als penningmeester van het prov. comité treedt op Mr. P. K. Hofstee. - Giften aan het provinciaal comité kun nen worden overgemaakt aan de Amster- damsche Bank N.V. te Leeuwarden: giro rekening 80 30 49 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) de lanprizen de measte par- I>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1