Engels kabinet drastisch gewijzigd Ook Franco herzag zijn regering IS MINISTER LUNS TE VEEL AFWEZIG? wereld- van De invoering televisie vergt tijd Qdbe Skroar üs hjoed 2 p to sizzen VRIJDAG 20 JULI 1962 10 le JAARGANG No. 29 Nieuwe verhoudingen op het Binnenhof STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Wolfgang Frankel Uy.;- fe'.'IS U V i Wairin opgenomen: De Bolswxrdsche Courant, Wettergoo en De Jong’» Nieuwsblad HERTOG EN HERTOGIN VAN KENT MET BABY Hwat hat Neat is sa slim to learen as selskennis. uitwisseling Surinaamse associatie. PER KANO NAAR DE VIERDAAGSE De trotse hertog en hertogin van Kent laten hun eerste kindje zien, dat 26 juni is geboren. De baby, die tiende is in de lijn voor troonopvolging, zal de titel Graaf van St. Andrews krijgen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Ook in Spanje Ook generaal Franco heeft zijn rege ring herzien. Zeven ministers zijn ver vangen van wie enkelen al lang ziek waren en van wie er ook het ontslag wel hadden verdiend door hun houding in de tijd van de stakingen van het voor jaar. De invloed van de Falange, Franco’s politieke partij, is gedaald en die van Opus Dei, een r.k. lekenorganisatie, die sociaal vrij modem is georiënteerd, is Uitroeien van de bomen rond de Ned. Herv. Kerk te Lollum. Jelle Menage te Arum 30 jaar bij de posterijen. In Arum geraakte de grote Harlinger petroleumwagen op hol. De werkloosheid in Amsterdam is on geveer 16 minder dan het vorige jaar Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Een directe communicatie kan in het voordeel van de mensheid worden ge bruikt ter verspreiding van kennis en gevoel van samenhorigheid, zij kan even wel ook gebruikt worden om verwar ring, haat en bedreiging te verspreiden door middel van een veel krachtiger pro paganda dan ooit tevoren mogelijk was. De Verenigde Staten nemen als een sa menleving, die zich gaarne laat voor staan op vrijheid van voorlichting en die steeds, althans in theorie, bereid facmillan, de Engelse minister-president, heeft op drastische wijze zijn regering lervormd. Het medogenloze karakter van sommige ontslagen heeft nogal wat I opzien gebaard. Zo is het meestal gewoonte, dat een verdienstelijke minister een I deugdelijke onderscheiding, een verheffing in de adelstand of een aanzienlijke ere- baan krijgt. De trouwe Selwyn Lloyd is niets van dit alles te beurt gevallen. Hij kan weer terug naar de achterbanken in het Lagerhuis. 3c week juli De Tweede Kamer is nu bezig aan haar zomervakantie. Voorzitter Kortenhorst heeft tijdens de laatste vergadering aangekondigd, dat er bij de hervatting der werkzaamheden in september a,s. een proef zal worden genomen met een nieuwe werkwijze van ons parlement. Geprobeerd zal worden verschillende begrotings hoofdstukken in openbare commissievergaderingen zover af te doen, dat de vol tallige Kamer er zich nog slechts kort mee bezig zal behoeven te houden. Dit is overigens niet de enige wijziging, welke ons politieke leven in de naaste toe komst te wachten staat. Binnenkort zullen ook nieuwe politieke leiders naar voren treden. Nt de liberale prof. Oud heeft nu ook de christelijk-hlstorische fractielei der Dr. Tilanus doen weten, dat hij zich na een veertigjarig Kamerlidmaatschap niet beschikbaar zal stellen voor een herkiezing. De vooruitzichten, welke een wereld-omvattende directe televisie biedt, hebben ’n grotendeels onvoorbereide wereld overrompeld. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat het schitterende succes van de „Tel star” communicatiesatelliet is uitgegroeid tot een dagelijkse uitwisseling van beelden, maar het is duidelijk, dat dit nieuwe instrument de mogelijkheid van aan- aanzienlijke invloed op het internationale leven behelst. Bij de heersende geestdrift bestaat de neiging het vooruitzicht deze nieuwe tech nische mogelijkheid spoedig in dienst te stellen van de verbetering van de ver houding tussen de volkeren te overschatten, aldus Murrey Marder in het nieuws bulletin van de United States Information Service Nu valt anderzijds niet te ontkennen, dat er zich in de huidige regeringscom- binatie scheuren voordoen. Het voor beeld van de Mammoetwet stond niet op zichzelf. De critiek, welke de antire volutionaire hoofdleraar De Gaay Fort- Kamer niet kent. Witmarsum wil bij het eeuwfeest van Nederlands onafhankelijkheids verkla ring een feest organiseren. Vredesverdrag Het is niet ondenkbaar, dat er de ko mende tijd weer wat rommeling in de Berlijnse kwestie gaat komen. Chroes- tsjov heeft weer aangegeven, dat hij vooral wil aansturen op een gedemili tariseerde vrije stad West-Berlijn, waar in voor enige tijd de Westelijke garni zoenen zouden kunnen worden vervan gen door garnizoenen van kleine NAVO landen en het Pact van Warschau on der auspiciën van de Ver. Naties. Amerika heeft dit verworpen, waarop Moskou het een grote stap in de rich ting van het Westelijke standpunt noem de en het herhaalde met het dreigement, dat bij afwijzing Rusland zou moeten Ontwapening. In Genève heeft de ontwapeningsconfe rentie van zeventien landen het werk hervat. De verwachtingen zijn niet hoog gespannen, hoewel men een Westelijk voorstel verwacht, dat een grote toena dering tot het Russische standpunt zal zijn inzake de kernproeven. Door nieuwe methoden zijn de Ameri kanen en Engelsen er n.l. in geslaagd een nog groter aantal ondergrondse kernproeven als zodanig te herkennen, zodat de behoefte aan inspectie ter plaatse tot een minimum beperkt be hoeft te blijven. Het gaat echter om dat minimum, dat Rusland principieel ook al niet aanvaardt. Maar de kansen op overeenstemming op dit punt zijn iets gestegen, hoewel men niet moet verwaarlozen, dat Rusland kan menen kernproeven te moeten hou den om niet ten achter te komen bij de Amerikanen. Waarom d’at nodig is, is een tweede, Bij de socialisten is mr. Burger reeds vervangen door prof. Vondeling bij de kvp neemt dr. De Kort tijdelijk de lei ding waar en dr. Bruins Slot heeft de laatste maanden zo met zijn gezond heid gesukkeld, dat sommigen al met de mogelijkheid rekening houden, dat ook de antirevolutionairen binnen afzien bare tijd een nieuwe fractievoorzitter zullen moeten kiezen! Zullen die nieuwe leiders ook nieuwe politieke verhoudingen tot stand bren gen? Dat is de vraag, welke de gemoederen rond het Binnenhof bezig houdt. Natuurlijk is de politiek allereerst een zaak van beginselen, maar geheel on want Chroestsjov heeft vol vertrouwen over de Russische defensie gesproken, die beschikt over een ruimteraket en een afweerraket, die een vlieg in de ruimte kan raken. Op het gebied van de algemene ontwa pening is nog minder vooruitgang te verwachten. Ook hier is het de inspec tie, die een spaak in het wiel steekt. Rusland wenst alleen inspectie van de vernietiging van de wapens, het Westen wil inspectie van wat over is. Maar dat noemt Rusland spionage. is een vrije uitwisseling van meningen te bevorderen opdat de waarheid over de leugen kan zegevieren, het traditio nele standpunt in ten gunste van de meeste omvattende vorm van wereld- communicatie. De Verenigde Staten zijn voorstander van een wedijver in deze vorm. De Sowjet Unie beweert, dat zij in be ginsel de ruimst mogeiijke communica tie van denkbeelden voorstaat. Het is echter duidelijk, dat deze beide crisis. Drastisch is het wel te noemen, overgaan tot ondertekening van het af zonderlijke vredesverdrag met Oost- Duitsiand, waardoor de toegangswegen naar West-Berlijn geheel onder beheer van Oost-Duitsland zouden komen, dat zich niet meer gebonden behoefde te achten door het bezettingsstatuut. Rusland heeft bij het nieuwe dreigement met het vredesverdrag echter geen tijds limiet gesteld. man. in de Eerste Kamer uitte op de afwezigheid van minister Luns bij de behandeling van de associatie-overeen- komst bij de Euromarkt, klonk ook niet vriendelijk. Prof. De Gaay Fortman is niet de eer ste de beste. Hij is enige malen kabi netsformateur geweest, enkele jaren geleden hielp hij zelfs het verslagen ka- binet-De Quay weer overeind. Thans sprak hij de vrees uit, dat minister Luns door zijn veelvuldige afwezigheid van Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname zou vervreemden. Minister Luns was in Rome voor over leg op Europees niveau. Het trof onge lukkig, dat hij er niet was, juist toen de Surinamers er op aandrongen door eigen gevolmachtigden te worden ver tegenwoordigd bij ministeriële bespre kingen van de Euromarktlanden, welke hun land raken. Waarschijnlijk zal minister Luns, de kritiek horende, de verzuchting hebben geuit, dat een mens niet overal tegelijk kan zijn. Was zijn Indonesische collega van bui tenlandse zaken, Subandrio, niet toen net op weg naar Washington om aan het geheim overleg tussen Nederland en Indonesië over het plan-Bunker te gaan deelnemen Misschien zou minister Luns daar ook wel bij hebben willen zijn. belangrijk zijn de persoonlijke verhou dingen toch ook weer niet. Het feit, dat minister Cals de toekomstige kvp- leider zijn Mammoetwet zag aange nomen dank zij de steun der socialisti sche oppositie, riep onmiddellijk specu laties over een hernieuwd samengaan van kvp en pvda in het leven, al wees de daarop volgende verwerping van ’t socialistische initiatiefvoorstel-Vonde ling betreffende de vervreemding van landbouwgronden uit, dat nog niet alles pais en vree is. Gelezen aan het Postkantoor: Afgifte van 21/2 centstukken in rollen van 40 stuks voor slechts één gulden. Men zoekt nu ,naastig’ naar de feiten Waar deze fout is aan te wijten Al werd het duizendjarig rijk niet echt Die Duitsers spelen lang niet slecht Jawa wan neer zestien ministers verdwijnen en an deren opschuiven. Twee wijzigingen I trekken de aandacht. In de eerste plaats moest Selwyn Lloyd, de minister van financiën, het veld ruimen voor de jon- cro econoom Maudlins' en in de tweede j financiën, het veld ruimen voor de jon- i ge econoom Maudling, en in de tweede plaats verdween Watkinson, de minis ter van defensie, die wordt opgevolgd door Thorneycroft, die tot nu toe mi nister van luchtvaart was. De oorzaak van deze veranderingen, I moet men zien in de groeiende afkeer van de kiezers van het conservatieve be wind, zoals dat bij elke tussentijdse ver kiezing weer aan de dag treedt. De dag voor de eerste groep ministers I verdween, verloor de conservatieve can- didaat in Leicester weer een fors aan tal stemmen ten gunste van de liberale candidaat, die daarmee vrij dicht ein- I digde achter de overwinnaar, de candi daat van Labour, wiens aandeel in het totaal overigens ook met tien procent verminderde. Die afkeer kan men niet alleen verkla- De kerkeplaats, bewoond door J. Goin- ga te Kimswerd, afgebrand. Ben Bella’s kansen gestegen In Algerije is men nog niet veel verder gekomen. Ben Khedda is in Algiers, Ben Bella in het Westen, in Oran. Hier heeft zich de voormalige premier Ferhat Abbas, die in augustus van het vorige jaar is vervangen door Ben Khed da, bij hem gevoegd. De steun van de ze gematigde figuur zal ongetwijfeld wat van het wantrouwen in Ben Bella wegnemen. Het is nog niet te overzien wie het touwtrekken zal winnen, al achten waarnemers de kansen van Ben Bella wel gestegen. gestegen door benoemingen in de eco nomische sector. Opus Dei is een groot voorstander van een toenadering tot Europa. Opmerkelijk is, dat een regeringsver klaring zegt, dat op sociaal gebied de encykliek Mater et Magistra van Jo hannes XXIII de richtlijn zal vormen. En op deze encykliek baseerden zich juist de stakers in het voorjaar, die vol gens de Spaanse wet in overtreding wa ren. Men mag dus wel een wat libera lere sociale praktijk vermoeden met misschien wijzigingen in het door de staat volledig beheerste vakbondswezen. Of het liberaal in Westelijke zin zal worden, staat echter te bezien. Men zou kunnen zeggen, dat de stakers en de hen steunende kerk succes heb ben gehad. Dat zou de toekomst van het regime bedenkelijk kunnen maken. Doch dan is er nog altijd het leger, waarop Franco kan vertrouwen en dat in de nieuwe regering weer sterker in vloed heeft verkregen. De chef van de generale staf, kapitein-generaal Mu noz Grandes, is benoemd tot vice-pre mier en zal in geval van Franco’s dood, ziekte of afwezigheid als hoofd van de regering optreden. Het hoofd van de staat zal in geval van Franco’s dood worden gekozen door twee lichamen, waarin Munoz Grandes de leidende fi guur is. Deze trouwe aanhanger van Franco, leider van de Blauwe Divisie aan het Oostfront in 1941, heeft weinig in zich wat een liberaal Westerling aan trekt en dat maakt weer, dat men zich afvraagt, of ook de progressiviteit van Opus Dei wel enige kans zal krijgen. De spoorlijn MetslawierAnjum schiet al aardig op. Er wordt met spoed aan gewerkt. De raad van de vervroegde De raad was soonlijke vrijheid mag worden aangerand. De Bundeswehr-kapel speelt grandioos Militaire marsmuziek uit de oude doos Al werd het duizend jarig rijk niet echt Die Duitsers spelen lang niet slecht. Zo speelde Wolfgang Frankel ook een spel Als hoogst openbare aanklager nog wel Hij dacht, nou ja, die verleden tijd Raakt wel in de vergetelheid Maar een dwarskijker met documenten Wilde van die verleden tijd wat rente Die Wolfgang Frankel speelde tevens lm den krieg mit mensenlevens .Verwonderd’ en ook wat .geschrokken’ Werd Frankel snel teruggetrokken .Helaas’ kon men hem niet ontslaan Want een .misdaad’ had hij niet begaan Met 2300 Mark per maand pensioen Moet Frankel het voorlopig doen Handhaving in deze situatie Wordt toch een vervelende confrontatie InVenlo kamperen 13 Engelse militairen op het terrein van de Frederik Hen drik kazerne. Onder leiding van kapitein Johnson zijn de militairen met zes kano’s uit Dover het Kanaal overgestoken naar Calais. Over de verschillende binnenwateren in Frankrijk en België kwamen zij via de Maas in Venlo, waar zij enige dagen blijven. Hierna gaat de kapitein met zijn mannen deelnemen aan de vierdaagse van Nijmegen Archiefwet Misschien stak het de senatoren ook wel een beetje, dat hij vorige week de behandeling van de associatie-overeen- komst in de Tweede Kamer wèl had bij gewoond De senatoren kunnen het niet waarde ren als men de indruk wekt, dat de leidende naties van twee verschillende werelden het in feite niet eens zijn over wat zij gemeenschappelijk voorstaan. Een enkel recent voorbeeld was ’t Sow jet besluit af te zien van een uitwisse ling van televisie-uitzendingen door pre sident Kennedy en Sowjet premier Ni kita S. Chroesjtsjow. De aanleiding tot deze weigering sproot niet uit communistische verdorvenheid voort en waarschijnlijk was het even min de opgegeven reden, dat door de hervatting van de Amerikaanse proeven met kernwapens de internationale span ningen waren vergroot, waardoor de tijd niet gunstig was voor nieuwe- proef nemingen ter bevordering van vriend schappelijke verhoudingen. De Sowjet maatschappij kan nu een maal geen weerstand bieden aan een in grijpende penetratie van overtuigende denkbeelden van buitenaf. Dit gebrek aan veerkracht moet ten dele worden toegeschreven aan het bij de Russen in geboren wantrouwen jegens de buiten wereld, die het op het communisme heeft voorzien, maar deze zwakheid is groten deels te wijten aan de communistische denkwijze zelf. Met de vervolmaking van de communi catie via satellieten zou zelfs indien de Tweede Kamer iets belangrijker zou zijn wereld dat wenste, er nog geen spoe- dan de Eerste Kamer. Dat trad bij de dige, tweede behandeling van de Archiefwet weer duidelijk naar voren. Men zal zich herinneren, dat de Senaat het eerste voorstel van staatssecretaris Scholten afwees, omdat dit de onteigening van archiefstukken van de overheid, die in particuliere handen zijn geraakt, moge lijk zou hebben gemaakt. Thans zal de overheid de betrokkenen alleen kunnen dwingen hun bezit te la ten foto-copiëren. De Tweede Kamer heeft zich met dit compromis verenigd, hoewel zij in haar hart vond, dat eigenlijk de Eerste Ka mer zich naar hé.ar had moeten schikken. De senatoren grepen de tweede lezing der wet nu aan om te beklemtonen, dat ons staatsrecht een dergelijke „primaat” van de Tweede Kemer boven de Eerste versterkende uitwisseling van denkbeelden en ervaringen tussen Ame rikanen, Chinezen, Kongolezen, Indo nesiërs, enz. mogelijk zijn. Er zijn tal van problemen die om op lossing vragen: taalmoeilijkheden, de bouw en exploitatie van zend- en ont- vanginstallaties, internationale overeen komsten over het gebruik van zendgol- ven en andere technische problemen, nog afgezien van de inhoud van de uit gewisselde programma’s. Wat voor het ene volk waarheid is, is vaak voor een ander propaganda. Televisie openbaart, ondanks de voor heen gekoesterde illusies, niet automa tisch de „innerlijke waarheid” van het gesproken woord. Zij is integendeel veel eer een spiegel die slechts laat zien wat er vöor wordt geplaatst. Terwijl zij met verheven overtuiging ’n beeld kan geven van de waarheid, kan zij ook worden gebezigd om op even overtuigende wijze de waarheid te ver draaien. Een menigte van een paar honderd men sen, die opdracht hebben woedend voor het oog van de televisiecamera te de monstreren, kan de indruk vestigen van een opstandig volk. Een kunstig opge stelde verzameling wapens kan de in druk geven van een onoverwinnelijke macht die paraat staat te overwinnen of een tegenstander aan de andere zij de van de aardbol te intimideren. Leiders met een glimlach op het gelaat kunnen agressie overwegen. Dit alles zij niet gezegd om de grote mogelijkheden ten goede van dit nieuwe instrument te verkleinen. Ondanks alle gevaarlijk voor een verkeerd gebruik is voorlichting en uitwisseling van ervarin gen de grootste macht ten gunste van eensgezindheid onder de volkeren. Wan neer een tegenstander uw huiskamer binnenkomt en u hoort hem verklaren, waarom hij wantrouwen of vrees koes tert, dan kan dit de mensen meer be grip bijbrengen over wereldproblemen dan duizend diplomatieke nota’s. De wereld zal onvermijdelijk dichter worden aangehaald, zowel met betrek king tot elders gekoesterde verlangens als in tijden van een gemeenschappelijke CtintCl XX XV. XX 111VL <AXXVzV>XX VXsXJXXU. ren uit de loonstop, die Selwyn Lloyd op zijn naam heeft staan en die objec tief gezien helemaal niet zo verkeerd was in de economische fase, waarin het land zich op dat ogenblik bevond. Men kan zeggen, dat hij er succes mee heeft gehad bij de beteugeling van*de inflatie, al is dat wat ten koste gegaan van de werkgelegenheid en van de koop kracht. Het grote bezwaar tegen Lloyd is echter, dat bij (en de premier stond geheel achter hem) geneigd was als oer-conservatief de belangen van de ho ge inkoiufiusjjijjiün beleid te overschat ten. Men heeft het gevoel, dat de stagnatie in de economie, die magertjes afsteekt bij de bloei op het vasteland, een onop losbaar probleem is voor een conserva tieve geest. Men wil fris bloed. Daaraan heeft Macmillan (met behoud overigens van zichzelf) gehoor gegeven. Men vraagt zich nu af of Maudling meer bereid zal zijn de economie prik kels toe te dienen, die een expansie moe ten bewerken. Het verdwijnen van Watkinson zou kun nen worden uitgelegd als het openen van de weg naar Europa, naar een in samenwerking met Europa opgebouwd defensie-apparaat. de gemeente Sneek heeft winkelsluiting afgewezen, van oordeel dat de per- van de burgerman niet /■w,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1