Rusland wil als laatste kernproeven staken Mg '4 Minister Luns voert de strijd verschillende fronten op My 1 WI I V Vacantie zorgen op het Binnenhof Reactor-centrum in Petten TV V B h KI Toestand in Algerije nog onoverzichtelijk Rusland gaat nieuwe keraproven nemen fiBi r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ■i4, S3 Kijkers en luisteraars Opper-oplimisten Speedwayrenners uit acht landen strijden om gouden helm Gouden filmpjes Of VRIJDAG 27 JULI 1962 101e JAARGANG No. 31 anti-raket- PIET I X '3$«£ *1 14 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 13.30 uur 2305 of 2335 (K5157) of Rusland alles de Westelijke mo- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingeaonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 4 dwang u wel A _k l-.spektie van onderaardse overbodig maken. Maar Ameri- en wel vooral uit principiële overwegingen. Er Hald dyn freonen yn eare mar wês hoeden, moarn kinne it dyn fijannen wèze is nog een andere moeilijkheid bijgeko men, doordat Rusland het recht opeist als laatste kernproeven te houden, omdat Amerika er mee is begonnen. Er wordt nu gedacht over een compromis voorstel van de Mexicaan Nervi, die 31 december als grens voor de proeven wil nemen, zodat Rusland zijn serie kan af- werken. Amerika is hier niet helemaal tegen gekant, maar het zou best kunnen, dat Rusland zich toch nog alle recht wil voorbehouden. De nationale verdediging weegt zwaarder dan de belangen van de mensheid. Huurverhoging Ook de Eerste Kamer hield zich deze week even met de Europese politiek be zig. Zij keurde namelijk de vestiging van een Europese reactor-centrum in Petten goed, nadat minister De Pous de liberale senator De Wilde had verzekerd dat heus af doende veiligheidsmaatregelen zullen worden getroffen voor de atvoer van ra- dio-actieve afvalstoffen. Voorts hechtten de senatoren hun goed keuring aan de voorgenomen verhoging van de parlementaire schadelooststelling voor de leden der Tweede Kamer. Maar het hoofdonderwerp van hun dis cussies werd toch wel gevormd door het voorstel van minister Van Aartsen tot verhoging der huren met 10 °/o op 1 september a.s. Dat de socialisten en communisten hier tegen gekant zouden zijn was bekend. De socialistische oppositie vreest, dat el ke huurverhoging weer een stijging der bouwkosten beïnvloedt daardoor dus weer ongedaan wordt gemaakt zij vindt bovendien, dat er onvoldoende waarborgen zijn, dat de huiseigenaren de hogere huur-opbrengsten voor beter HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST Een groep stevige marinemannen trekt de sloep met de prinsessen Irene en Margriet aan boord aan vaste wal voor bet bezoek van de prinsessen aan bet eilandje Saba, dat alleen met een spe ciale sloep te bereiken is. De tocht naar de rede van het eiland werd ge maakt met Hr. Air. „Van Ewijck” De bespreking Nieuw-Guinea Kwam dan eindelijk weer op gang Compromis tussen de twee ara? Slaagt het, en duurt het nog lang? Deze vragen komen boven Eén stem wordt steeds weer gehoord Het zal lukken, blijf geloven Want de ster van Bunker gloort Als elk in troebel water vist Amerika blijft optimist. *t Witte Huis toonde al jaren Partners, tot uw dienst bereid Nou ja u begrijpt, wij sparen Allebeide, kool en geit Van Royen een klein knipoogje Soekarno een schouderklop Nu en dan een tam betoogje Bunkers geduld raakt niet op Als elk tast in een koude mist Amerika blijft optimist. Kijk es heren, ons principe ’t Nooit met iemand aan de stok Van zijn een volk van het type ’t Hemd is nader dan de rok Staan bij ons eigen belangen Wat gevaarlijk op het spel Dan wordt ’t pas tijd tot meer En een vaster houding, snapt Als elk om kleinigheden twist Amerika blijft optimist. In ’t geheim klinkt het gefluister Rusk voelt ’t als een secuur feit Nederlands standpunt is juister Dan Maliks halsstarrigheid Maar zoiets luidop te zeggen Nee, dat gaat ons toch te ver Kom ga door met overleggen Wijs geleid door Bunkers ster Als elk van venijn blaast en sist Amerika blijft optimist Zondagmiddag 5 augustus om 3 uur zul len in het Sportpark Veenoord'’ te Sleen de speedwayrenners weer voor spec taculaire duels zorgen. De deelnemers komen uit niet minder dan acht landen. Topcoureurs uit Nederland, Engeland, Australië, West Duitsland, Denemarken, Nieuw Zeeland, Finland en Zweden zul len strijden om de fel begeerde Gouden Helm van Drente. Militaire coup in Peru. Niet alleen Algerië worstelt met 't pro bleem van de plaats van het leger in de gemeenschap, ook Peru is weer terugge vallen tot het stadium van de militaire dictatuur. Bij de verkiezingen van 10 ju ni heeft geen van de kandidaten de ver eiste meerderheid van eenderde van het aantal stemmen behaald, zodat op 28 ju li het eveneens nieuw gekozen Congres zou beslissen. De beste kans op de overwinning maakte Haya de la Torre, die met de Apra de enige goed georganiseerde partij achter zich heeft. Haya de la Torre is na de eerste wereld oorlog zeer radicaal begohnen, maar is nu een politicus van het centrum. Dat neemt niet weg, dat het leger ernstige bezwaren tegen hem heeft. Om ’n meer derheid in het Congres te verkrijgen had DE TELSTAR UITZENDING Miljoenen europeanen zijn maandag avond getuige geweest van het eerste Am. t.v.-programma, dat van de V.S. via de 1'elstar-satelliet in Europa werd opgevangen. Foto: Ook bij de familie Smit in Volendam volgde men de persconferentie van president Kennedy Op 1 juli 1962 waren er bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.168.995 tele visietoestellen aangegeven teg. 1.157.995 op 1 juni j.l. (t.e.m. 20 juli j.l. 1.177.342). In de eerste helft van 1962 werden er 129.137 televisie-ontvangers geregi streerd, d.w.z. 5,7 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1961, toen de aanwas 122.142 bedroeg. Op 1 juli 1962 bedroeg het aantal gere gistreerde radiotoestellen 2.594.619 te gen 2.595.300 op 1 juni j.l. Het aantal aansluitingen op de Draad omroep was op 1 juli 472.445 tegen 472.598 op 1 juni j.l. Dat Rusland zijn kernproeven zou gaan hervatten is niet al5 een verrassing geko men. Herhaalde malen al hadden Chroestsjov èn andere leiders van de Sovjet-Unie er op gezinspeeld, dat Amerika met zijn kernproeven Rusland als het ware dwong tot hervatting, waarbij zij er maar niet aan herinnerden, dat Rusland vorig jaar als eerste de sinds 1958 bestaande vrijwillige pauze in de proeven heeft verbroken, al moet men Rusland toegeven, dat van Westelijke zijde Frankrijk zich weinig had aangetrokken van de stopzetting. Of dit echter een afdoende motivering is, mag men betwijfelen, gezien het peil, waarop de Fransen op het ogenblik nog werken. Het is vermoedelijk dichter bij de waar heid, dat Rusland de kernproeven heeft hervat om nieuwe wapens en vooral wa pens ter verdediging, de z.g. anti-raket- raket, te ontwikkelen. Met dit wapen zou men een vijandelijke raket in de I lucht kunnen vernietigen zonder dat i zulks schade zou kunnen aanrichten. Ge gevens over de Russische proeven die men van Amerikaanse zijde heeft verza meld, zouden er op wijzen, dat Rusland op dit gebied aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, al lijkt Chroestsjovs op merking, dat Russische raketten een vlieg in de ruimte kunnen raken, wat op over drijving. In elk geval was deze ontwikkeling voor de Amerikaanse president aanleiding, na lange aarzeling opdracht te geven ook nieuwe Amerikaanse wapens te proberen en vooral te trachten door kernexploties op zeer grote hoogte radio- en radarver- bindingen te verstoren, zodat vijandelij ke raketten haar koers niet meer zouden kunnen bepalen. Vorige week kondigde Amerika aan met succes een anti-raket- raket te hebben beproefd. Ruslands nieuwe proeven houden ver moedelijk verband met het verwerken van de gegevens van de vorige proeven. Ontwapeningsconferentie. Ondanks dat, is op 17 juli de ontwape ningsconferentie van zeventien landen weer te Genève bijeen gekomen, waarop ook over een verbod van kernproeven wordt gesproken. Rusland weigert internationale inspektie van gevallen, waarin twijfel zou be staan of er een kernexplosie of een aard beving zou hebben plaats gehad. Het acht het voldoende daarvoor de nationale opsporingsapparatuur te gebruiken en de jongste ontwikkelingen wijzen uit, dat deze apparatuur zodanig verfijnd is, dat met vrij grote zekerheid kan worden ■\astgesteld of er een aardbeving of een kernexplosie is geweest. Dat zou de in ternationale ins proeven ka houdt vast- aan deze inspektie 4 e week juli 1912 Benoemd tot secretaris-boekhouder van de Spaarbank te Arum, de heer W. Hoogland te Balk. In Bolsward zijn thans 39 telefoonaan sluitingen. Victoriawater. Wacht u voor namaak: Leo Hettema, Bolsward. De 91-jarige Friese schrijver Waling Dykstra zal zijn prozastukken en gedich ten welke hij nog in portefeuille heeft uitgeven. Dit laatste werk van de grijze schrijver zal in drie delen verschijnen. Door de aanhoudende regen hebben de veldvruchten erg geleden. Met name de termijn van bestuursover- dracht, welke op twee jaren was geraamd wil president Sukarno sterk bekort zien, namelijk tot 1 januari 1963, terwijl hij aan de andere kant de periode, binnen welke de Papoea’s het zelfbeschikkings recht zullen mogen uitoefenen, wil uit breiden. Dat de regering er behoefte aan heeft hierover de Kamercommissie in te lichten ligt voor de hand. Zij zou de door Indonesië gewenste wij ziging van het plan-Bunker uiteraard wel zonder meer van de hand kunnen wijzen, maar Indonesië voegt aan zijn voorstel allerlei dreigementen toe. Uit buitenge- maakte papieren, welke bij Indonesische parachutisten zijn gevonden, is gebleken, dat Sukarno een grootscheepse aanval op Hollandia in de zin heeft. Men moet rekening houden met de mo gelijkheid, dat hij hiertoe besluit tegen de tijd, dat Indonesië zijn onafhanke lijkheidsdag viert. De Indonesische pre mier is op dergelijke effecten nogal ge steld. In hoeverre hierbij bluf in het spel is, blijft de vraag, maar dat die meespeelt lijkt wel zeker. Nochtans heeft de Nederlandse regering het risico niet willen nemen; zij heeft voorbereidingen getroffen- voor een vrij willige evacuatie van de vrouwen en kin deren van Hollandia. llwaf haf Qabe Skrocir us hjoed p p to sizzen Officieel heeft de Tweede Kamer nu vakantie, maar de leden van de vaste com- missies voor Buitenlandse Zaken en Defensie zijn opgeroepen om dezer dagen naar het Binnenhof terug te keren voor vertrouwelijk overleg met de regering over Nw- Guinea. In deze recestijd zijn de zorgen over dit gebiedsdeel immers sterk toege- nomen. De besprekingen, welke in Washington onder leiding van de Amerikaanse bemiddelaar Bunker werden gevoerd, hebben namelijk de indruk gewekt, dat In donesië het zg. Bunkerplan sterk wil wijzigen óf verwerpen. hield hij zich ook deze week voorname lijk buiten de landsgrenzen op. Met zijn Belgische ambgenoot Spaak ont wierp hij een tegenvoorstel op de denk beelden, welke de Franse president De Gaulle en de Westduidtse Bondskanse# lier Adenauer koesteren ten aanzien van een Europese Politieke Unie. De Bene- luxlanden willen bewerkstelligen, dat bij de opstelling van die plannen rekening zal worden gehouden met de mogelijk heid, dat Engeland tot de Euromarkt toe treedt. Dat is tenslotte een zaak, welke mis schien meer dan de kwestie-Nieuw-Gui- nea de toekomst van ons land raak te. Europa De onderhandelingen met de Indones- siërs lopen over onze Amerikaanse am bassadeur, dr. Van Royen, maar de be slissingen zijn uiteraard aan het kabinet- De Quay in zijn geheel voorbehouden. De figuur van minister Luns is daarbij ietwat naar de achtergrond getreden. De ze houdt zich op het ogenblik voorname lijk bezig met de Europese problematiek Ondanks de verwijten, welke prof. De Gaay Fortman vorige week tot hem richtte dat hij door zijn veelvuldige j mvlvl afwezigheid van ons land vervreemdt j onderhoud zullen besteden. Tot zover Hiermee lijkt Ben Khedda het hoofd in de schoot te leggen, omdat hij in die Raad in de minderheid is, maar het is niet uitgesloten, dat het ook Ben Khed- da’s enige kans is. Ben Bella steunt op het ogenblik op het leger, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat het leger in Ben Bella weinig meer ziet dan een po litieke marionet, die van de kolonels af hankelijk is. Het is zeer de vraag of Ben Bella met deze rol genoegen zal nemen en niet zal trachten het leger tenslotte - zijn eigen wil op te leggen. Het is mogelijk, dat Ben Khedda er op speculeert, dat het leger om Ben Bella in bedwang te houden een tegenfiguur in reserve wil houden. Dat zou hij dan moe ten zijn, met op de lange duur natuur lijk ook de wens het leger naar de ach tergrond te schuiven. Het geheel is overi gens zeer onoverzichtelijk. was er dus in het betoog van de socia- listische-ond-minister In t Veld weinig verrassends. De surprise van de zijde van de k.v.p.- senator Ir. Kraayvanger, die aankondig- de, dat ook een deel van zijn fractie de voorzitter der Kath. Arbeidersbewe ging, Middelhuis, en enkele anderen vermoedelijk tegen de huurverhoging zouden stemmen. Aangezien de rest van de regeringspartijen zich voor het huur- voorstel uitsprak, betekende dit nog geen bedreiging voor het kabinet-De Quay. Ernstiger was, dat Ir. Kraayvanger er ook voor de toekomst een dreigement aan toevoegde, namelijk, dat zijn gehele fractie tegen een volgend huurvoorstel zou stemmen als dit weer een uniform karakter zou gaan dragen. Wie tevoren had gehoord, hoe de liberale baron De Vos van Steenwijk het minister Van Aartsen euvel duidde, dat er in zijn wets ontwerp niets omtrent toekomstige huur verhogingen was opgenomen, die be greep, dat hier een meningsverschil tus sen twee regeringspartijen smeulde. Prompt vroeg de socialist In ’t Veld een hoofdelijke stemming aan. Deze werd tot volgende week uitgesteld. Maar al zal het kabinet-De Quay het dan wel win nen, voor een toekomstige regeringscom. binatie is dit een onzekere basis! Haya de la Torre zich verbonden met zijn oude vijand, de dictator Odria. Dat nam de bezwaren van het leger te gen hem niet weg. Het was zelfs niet te vreden toen Odria als overwinnende kan didaat werd voorgesteld. Het betoogde, dat er fraude bij de ver kiezingen was gepleegd en greep vorige week in door de president te arresteren en aan het hoofd van het land een junta te stellen. Ongetwijfeld speelt hierbij een rol, dat het leger vreest, dat ondanks de aanwezigheid van de conservatieve O- dria, de macht van de gehate Apra zo sterk zal zijn, dat zij zal trachten een uit weg te zoeken uit de sterke sociale span ningen, die in het land heersen en die slechts kunnen worden opgelost door de voorrechten en het bezit van de heersen de bovenlaag te beknotten. Berlijnse spanning. Er is ook een grotere spanning waar te nemen in de kwestie-Berlijn. Rusland betoogt weer met veel nadruk, dat het een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zal sluiten, al wordt nog geen datum genoemd. Het afwachten is nu, op alles zal zetten om gendheden hiermee uit West-Berlijn te verjagen of dat het voor pogingen in de ze richting zal terugschrikken. Het onder houd van Gromiko en Dean Rusk in Ge nève, waar beiden waren voor de onder tekening van het verdrag van Laos, heeft op dit punt geen uitsluitsel gegeven. Kiachtproef in Algerië Ben Bella, de Algerijnse vice-premier, die, ondersteund door een gedeelte van het leger, in oppositie is gekomen tegen de voorlopige regering van Ben Khedda in Algiers, heeft een stap ondernamen, die een botsing tussen beide mannen moeilijker te vermijden maakt. In zijn hoofdkwartier, Tlemcen, heeft hij de vorming van een politiek bureau van het Bevrijdingsfront bekend gemaakt; ’t zal bestaan uit de vijf ministers, die in Franse gevangenschap hebben gezeten en aangevuld met twee militaire figuren. Twee van de ministers, Boudiaf en Ait Ahmed, behoren tot de groep van Ben Khedda en hebben nog met laten weten of zij zich akkoord verklaren met een op lossing, welke zij in juni van dit jaar, toen de kwestie op het congres van de Nationale Raad van de Revolutie in Tri poli werd besproken, van de hand we zen. Belkacem Krim, een andere minister in Algiers, heeft het optreden van Ben Bel la illegaal genoemd, maar nog dezelfde dag bleek Ben Khedda wel te willen in gaan op Ben Bella s plan. Hij zond een afgezant naar Tlemcen, die aan Ben Bel la Ben Khedda’s akkoord moest melden, op voorwaarde, dat de Nationale Raad zo snel mogelijk weer bijeen zou komen. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1